s° (jrocn cZwartj Jexeh in het hart-, Strandvonderij zet puntjes op de i Vaarkampen vervangen door fiets-zwerftocht Schooltoneel Okidoki over „verliefdheid" Jl lannenkoor treedt >p in RK kerk irilligers werven leden sor waddenvereniging H VT \Loodsmansduin Veekendmenu f24,50 Pierenstekers weer in gelijk gesteld Topjaar voor de zeehondenopvang Lezing uitverkocht Jeugddienst in NH kerk De Cocksdorp Vakantieactiviteiten Texelse jeugd: Puzzeltocht watersporters Goënga's Supermarkt en specialiteitenslagerij VARKENSBRAADSTUK ARl ■OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10.254 TEXELSE VRIJDAG 5 FEBRUARI 1388 COURANT \ll k'oor advertenties, abonnementen, etc.. ingeveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, ilefoon (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. Telefax 02220 - 4111 adactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-2741 uiten werktijd deze week tot en met dinsdag a.s.: Frans Hopman, Burgwal Den Burg, telefoon 02220 - 5472 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs A19,80 per kwartaal; los 95 cent Postgiro 652 Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99 17.636 Rabobank nr 36.25.01.742, NMB nr. 67.34.60.398 Jtrandvonder-burgemeester A. Schipper vindt dat meer bekendheid moet vorden gegeven aan de wettelijke regels die van toepassing zijn als vaardevolle goederen aanspoelen en aan de organisatie van de Texelse itrandvonderij. Dat leidde tot een opmerkelijke advertentie in de vorige' .rant waarin de hulpstrandvonders worden opgesomd bj wie het vinden 'an waardevolle goederen moet worden aangegeven en welke „rayons" ian hen zijn toebedeeld. va ok wordt gewezen op het aanmerke- k verhoogde vindersloon, dat wordt tgekeerd aan mensen die als eerste jn waardevolle vondst melden bij de Ipstrandvonder. De beloning be- lagt 10% van de waarde van het aed tot een maximum van f2000,— vas slechts f200,— En last but not ast staat er: Degene die zich derge- ke goederen toe-eigent, begaat een rafbaar feit". Dat op Texel heel wat jensen rondlopen die zich allerminst ■eraf ba ar voelen als ze iets meenemen ^n het strand, is geen nieuws. Jutten nog altijd in, al is het veranderd van 3n vorm van aanvullend levensonder- oud in sport of hobby. Als er ge dreven of gesproken wordt over jut- m is dat altijd romantiserend. Wat itters er zelf over te zeggen hebben, *ijgt uitgebreide, positieve aandacht let Texels Christelijk Mannenkoor ver- |)rgt zaterdagavond een optreden in Roomskatholieke kerk van Den urg. Het is voor de eerste maal dat fet koor optreedt tijdens een Heilige |is. De aanvang is 19.30 uur Dk de komende zomer zullen vrij- Jilligers van de Landelijke Vereni ng tot Behoud van de Wadden- Ie op Texel leden werven. Vier ensen zullen gedurende zes top- |izoenweken (16 juli-28 augustus) het eiland worden gestationeerd i voornamelijk opereren vanuit |n informatiestand in „Ecomare". zullen ze met een bakfiets met iriaal present zijn op evenementen door veel mensen worden bezocht, bortgelijke acties worden gehouden 1 Terschelling en Schiermonnikoog. It is voor het derde jaar dat de Wad- Invereniging op deze manier leden (fft op de waddeneilanden. De ac- i^/erlopen redelijk succesvol. Men is Iin geslaagd op deze wijze 1000 luwe leden in te schrijven, wat er- n heeft bijgedragen dat het totale le- Intal (thans 33.000) licht stijgende In probleem is dat de vier vrijwil- lers die op Texel worden gestatio- erd nog geen geschikt onderko- hn hebben gevonden. De afgelo- |n zomer werd in tenten gebivak- |erd. maar dat is slecht bevallen, zocht wordt naar een eenvoudi- I vaste overnachtingsgelegenheid bmpeerschuur o.i.d.). Wie dat |n aanbieden (het hoeft niet voor kan contact opnemen met Brian Nylunsing in het Wadden lis in Harlingen, tel. 05178-15541. Den Hoorn, 02226 - 590 ffét familierestaurant voor Texel. Alle weekenden geopend. i/leloen incl. Ardennerham fc- Onbeperkt schar eten Coupe Surprise Tevens de beste gelegenheid voor het houden van al uw festiviteiten Rommelpot 29, Den Hoorn, telefoon 02226-590 V/tijd goed, gezellig en betaalbaar maar hoe het formeel-wettelijk in el kaar zit weet haast niemand, ook al wordt elke Nedeflander geacht de wet te kennen. Spullen die op het strand aanspoelen zijn eigendom van een an der. Meenemen is een vorm van diefstal. Jutten is wel degelijk jatten, al ervaart bijna niemand het zo. Het idee om de putnjes op de i te zetten ontstond op de bijeenkomst die de burgemeester, tevens strandvonder, jaarlijks heeft met zijn hulpstrandvon ders. Ook die hulpstrandvonders acht ten het nuttig om te laten weten waar men moet zijn bij het vinden van waardevolle zaken op een bepaald deel van strand of dijk. De burgemeester: „Het was een beetje aan het verwate ren. Nu weet iedereen weer hoe het in elkaar zit. Het is toch eigenlijk te gek dat men tegenwoordig beter op de hoogte is van de opvattingen van de jutters dan van de officiële wettelijke regeling. Het was ook een probleem dat de mensen niet weten wie de hulpstrandvonders zijn. Als ze moeten optreden kunnen ze zich niet als zoda nig legitimeren tegenover strandbezoe- kers. Ze worden daarom binnenkort voorzien van een legitimatiebewijs, de De Texelse pierenstekers Roel Veld man, Hans Veldman, Maarten Boon en Martin van der Werve zijn wederom gerechterlijk in het gelijk gesteld. Vorige week werd een hoger beroep van de Vereniging tot Behoud van Na tuurmonumenten tegen een vonnis van de Amsterdamse rechtbank, door het Amsterdamse gerechtshof afgewe zen. De uitspraak van het hof houdt in dat Natuurmonumenten" niet het recht heeft om het pierensteken op haar gronden te verbieden. Natuurmo numenten kan de uitspraak aanvechten bij de Hoge Raad, de hoogst mogelijke instantie en heeft daarvoor zes weken bedenktijd. De zeehondenopvang Ecomare heeft nog nooit zo'n goed jaar ge had. Het aantal „vrienden van de zeehondenopvang" (donateurs) heeft zich in 1987 meer dan ver dubbeld. het opvanggedeelte is ge heel vernieuwd en de honderdste zeehond is uitgezet. De zeehondenopvang is een onderdeel van Ecomare. In 1987 is daar een re cordaantal bezoekers geweest: 167.81. Dat is meer dan alle bezoekerscenta van de andere waddeneilanden bij el kaar hebben ontvangen. Voor de vrien den van de zeehondenopvang wordt geregeld een krantje uitgebracht waa rin dit keer is vermeld hoe het met de zeehonden in het centrum en in de Waddenzee is. Het aantal zeehonden in de Waddenzee neemt de laatste ja ren weer iets toe, ondanks dat het wa ter nog steeds erg veel gifstoffen be vat. De toename is voornamelijk te danken aan immigratie van zeehonden uit Duitsland en aan inspanningen van de zeehondenopvangcentra. Ecomare wil in 1988 als eerste het kraambassin opknappen, want in juni worden tien zeehondenbabies verwacht. De aangespoelde dinghy wordt op de wagen van de strandvonderij geladen. moderne opvolger van de sierplaat die de strandvonder vroeger om de hals droeg". Vlot Zonder dat jutters tussenbeide konden komen, was de strandvonderij woens dag j.l. nog actief. Het ging om een opblaasbaar reddingvlot dat in de nacht van dinsdag op woensdag verlo ren was door het Duitse oliebestrij- dingsvaartuig „Scharhörn". Het schip had het verlies gemeld aan de kust wacht en het zag er naar uit dat het vlot op Texel zou stranden in de buurt van de Slufter. Daar werd het door zo wel jutters als strandvonders al spoe dig gesignaleerd, maar het aanspoelen liet lang op zich wachten omdat de wind ongeveer evenwijdig aan de kust stond, waardoor het vlot (dat plaats Voor de lezing die Nioz-wetenschapper Piet de Wolf vanavond in Ecomare zal houden, zijn geen plaatsen meer be schikbaar. Onderwerp is „De ontwik keling van het Texelse landschap en de invloed van landbouw en landschaps beheer vroeger en nu". Aanvang 20.00 uur. kan bieden aan zo'n vijftien personen) veel sneller noordelijk dan westelijk af dreef. Ter hoogte van de Slufter sloeg het vlot over de kop, waardoor de tent die eventuele inzittenden beschutting biedt, werd vernield. Hulpstrandvonder J.C. Groen (waaronder het strand- en dijkvak tussen de Slufter en de Schor ren ressorteert) was met assistenten en een trekker met aanhangwagen op het strand en bleef voortdurend rijdend het langzaam naderende vlot in het oog houden. Het zag er even naar uit dat Texel zou worden gemist en dat het drijvende geval met de vloed de Waddenzee zou inkomen, maar vlak bij de vuurtoren was de dinghy het strand zo dicht genaderd dat Teun den Braven er met de waadbroek aan heen kon lopen. Het vlot werd op de wagen geladen en naar een opslagterrein ver voerd. De strandvonderij zal met de ei genaar contact opnemen. De gewone kerkdienst van de Neder lands Hervormde gemeente De Cocks dorp gaat zondagochtend niet door. In plaats daarvan is er 's avonds een jeugddienst m.m.v. Peter en zijn wol ven", aanvang 19.00 uur. Komende zomer worden geen vaarkampen voor de Texelse jeugd gehou den. In plaats daarvan is er van 22 tot 27 augustus een avontuurlijke fietstocht door een gedeelte van Nederland. Andere zomeractiviteiten zo als het „Bouwdorp" en de „Hike", worden gehandhaafd. Aldus de voornemens van de werkgroep „Vakantieactiviteiten" van de Stichting Jeugd- en jongerenwerk Texel, in een overzicht dat vorige week werd aangeboden aan de gemeenteraad. Het tegenvallende aantal deelnemers vormde de directe aanleiding voor het stoppen van de vaarkampen. In de zo mer van 1987 werden twee vaarkam pen van elk vijf dagen gehouden, die in totaal slechts twintig jongens en meisjes trokken. De organisatie had gerekend op 36 deelnemers. Tijdens de eerste week bevonden zich zelfs slechts vijf deelnemers aan boord van het motorzeilschip waarmee over het IJsselmeer en de Waddenzee werd ge varen. „Toch zijn beide weken doorge gaan, omdat de kosten door afge lasten van één van de twee weken niet zouden verminderen", aldus staat in het verslag te lezen. Aan de vaar kampen kon worden deelgenomen door scholieren uit de laagste klassen van het voortgezet onderwijs. De dit jaar te houden fiets-zwerftocht is bestemd voor dezelfde categorie jeugd. Gehoopt wordt dertig leerlingen uit de klassen 1 en 2 voor het experi ment te kunnen interesseren. De plan nen verkeren nog in een pril stadium, maar in grote lijnen komt het erop neer dat in vijf volle dagen (vertrek maandag en aankomst zaterdag) door een deel van Nederland zal worden ge fietst, bijvoorbeeld rondom het IJssel meer. Er gaat een busje vooruit, zodat geen zware bagage hoeft te worden meegesjouwd. Zoveel mogelijk zal in jeugdherbergen worden overnacht, maar als dat niet kan, worden tenten opgezet. Uit de bijgevoegde begroting blijkt dat de netto kosten van de fiets- zwerftocht beduidend lager zullen zijn dan die van de vaarkampen: 73250,— tegen 75079,—. Voor de jeugd is deel name daarom ook goedkoper: de kosten van de fiets-zwerftocht bedra gen waarschijnlijk 775— per persoon, terwijl voor het vaarkamp het dubbele moest worden betaald. Zwerftocht De „Hike", een 3-daagde zwerftocht over Texel voor leerlingen uit de groe pen 7 en 8 van de Texelse basisscho len, trok 14 deelnemers. Hier was ge hoopt op het dubbele aantal. Degenen die meededen, waren niettemin heel enthousiast en dat biedt perspectieven voor de komende zomer. „Via mond tot mond-reclame en vooral met meer publiciteit moet het mogelijk zijn om een geweldige „Hike '88" te laten plaatsvinden", wordt in het verslag ge concludeerd. Tijdens de evaluatie van de activiteit kwamen de organisatoren verder tot de conclusie dat meer ,,doe"onderdelen moeten worden inge past, evenals opdrachten op of rond het water. Voorts zou het leuker zijn om op verschillende plaatsen te over nachten, in plaats van alleen in Den Burg, zoals in 1987 noodzakelijkerwijs het geval was. Niettemin werd gecon cludeerd dat de zwerftocht avontuurlij ker was dan in het jaar ervoor. Komen de zomer zal de „Hike" van dinsdag 16 tot en met vrijdag 19 augustus wor den gehouden, kosten 725,— per persoon. Succesnummer Het grote succesnummer is nog altijd het „Bouwdorp". In de eerst helft van augustus verrees twee achtereenvol gende weken een uit houten hutten bestaand kamp op het sportveld ach ter de gymzaal aan de Beatrixlaan. Beide weken waren met omstreeks 110 deelnemers in de leeftijd van circa 6 t/m 11 jaar „uitverkocht". Het thema was „circus". Hoewel het weer tegen werkte (vrij koud en veel wind) is de algemene conclusie dat leiding en kin deren het reuze naar de zin hebben gehad. Voor de komende zomer zal aan de opzet vermoedelijk weinig ver anderen. Aan de vakantieactiviteiten namen in 1987 aldus in totaal 254 kin deren tussen de circa 6 en 14 jaar deel. Het was voor het elfde jaar dat deze activiteiten plaatsvonden en als het aan de Stichting Jeugd- en jonge renwerk ligt was dat zeker niet voor het laatst. „Ook in 1988 zullen wij dan ook weer grote prioriteit toekennen aan deze activiteiten", schrijft voorzit ter Marian van den Burgh. De vakan tieactiviteiten werden gecoördineerd door een werkgroep, die voor de helft uit professionele krachten bestond: jeugdwerkbegeleider Jan Kramer en jeugdwerker Andries Hubert. De ande re twee waren Ricardo van den Berg en Pinie Marinus, die beide als vrijwilli ger bij het jeugd- en jongerenwerk zijn betrokken. Zij konden rekenen op de medewerking van een zeventiental Texelse jongeren, deels nog bekend van voorgaande jaren, deels nieuwe gezichten De animo was dusdanig, dat binnen twee weken voldoende me dewerkers beschikbaar waren. Dege nen die later afvielen doordat zij be taald vakantiewerk gingen verrichten, konden probleemloos worden vervangen. Theatergroep Okidoki verzorgt voor de hoogste klassen van alle Texelse basisscholen op donderdag 11 fe bruari een uur schooltoneel met als thema „verliefdheid". Tot nog toe werd voor schooltoneel altijd een groep van de overkant aange trokken, maar de gemeente heeft vorig jaar Texelse toneelverenigin gen aangeschreven en uit de reac ties Okidokie gekozen. De toneelgroepen die een brief hadden gekregen werden verzocht hun eisen wat betreft accomodatie en het thema dat ze wilden spelen te noteren. Dit was in november vorig jaar. Okidoki koos voor het thema verliefd heid omdat dat iets is dat kinderen van de leeftijd 9 tot en met 12 jaar aanspreekt. Rond het thema hebben de leden van de theatergroep verschil lende sketches bedacht, afwisselend grappig en serieus. Ze worden gespeeld door Anneke Berghuis, Gerda Wolf, Ineke van Vliet, Jacolien Eelman en Peter Zweedijk. „Manusje van al les" en begeleider is Peter Ampt. De andere leden van Okidoki, Jane Klein Breteler, Ans de Ridder en José Rij kers, hebben wel ideeën bijgedragen en geholpen met het tot stand bren gen van het uiteindelijke resultaat, maar spelen niet zelf mee. Voor de verlichting draagt Rienk Gaasbeek zorg en Bertus van Vliet is toneel meester/decorbouwer. Zelf geschreven Van te voren zijn leerlingen van de Daalderschool te Oosterend verzocht een opstel te schrijven over verliefd heid. Ze hoefden hun naam er niet on der te zetten, maar velen waren zo en thousiast dat ze dat wel deden. Ook werd een gesprek gehouden over het onderwerp dat werd bijgewoond door Gerda Wolf. Uit deze indrukken van leerlingen putten de spelers weer ideeën. „We hebben eerst gekeken hoe wij te genover het thema stonden, maar je bent ondertussen een heel stuk ouder geworden en ook de tijden zijn heel erg veranderd", aldus Jacolien Eelman. Alle kosten die erbij komen kijken wor den vergoed door de Stichting On- De watersportvereniging houdt za terdag 13 februari haar jaarlijkse puzzeltocht te land. De start is op het Wezenland te Den Burg tussen 18.30 en 19.30 uur. Na de puzzelrit is er een gezamenlijke snertmaaltijd, daarna worden de win naars bekend gemaakt. Voor het eerst in de geschiedenis van de vereniging mag één van de leden dan een orgine- le „Willy-warmer" in ontvangst ne men. Het geheel wordt muzikaal om lijst door de bekende groep „Manan- nan". De werkgroep evenementen hoopt op grote opkomst. Deelname is gratis en nieuwelingen zijn van harte welkom. Voor inlichtingen H. Collou, tel. 02220-2634. dersteuning Welzijnswerk. Er wordt die donderdag drie keer gespeeld in de grote zaal van de Lin deboom te Den Burg. Men had in eerste instantie gekozen voor De Ver gulde Kikkert omdat de kinderen daar een beter overzicht over het toneel hebben, maar wegens voortijdige slui ting van die accommodatie moest naar de Lindeboom worden uitgeweken. Naar elke voorstelling komen zo'n 150 kinderen. ,,Alle spelers nemen die dag vrij. Voor ons is het echt liefdewerk, we vinden het leuk om te doen", aldus Peter Ampt. Veel praten Nadat bekend werd dat Okidoki het schooltoneel mocht verzorgen is men gaan brainstormen over het program ma. „Avonden zijn volgepraat, alle ideeën moesten worden geïnventari seerd en uitgewerkt. Zo is de uiteinde lijke verzameling sketches tot stand gekomen", aldus Ampt. Sommige ouders reageerden veront rust omdat zij dachten dat het stuk meer over seksualiteit zou gaan dan over beginnende verliefdheid. Ampt verklaart dat dat niet het geval is om dat kinderen van die leeftijd nog niet zover zijn. Okidoki hoopt dat het programma stof tot napraten geeft en dat zij zowel van de leerkrachten als van de leerlingen leerzame reacties krijgen. Tijdens het hele programma blijft het doek open, zodat de kinderen de wisselingen tus sen de verschillende sketches duidelijk mee kunnen beleven. Dinsdagavond kunnen alle belangstellende ouders gratis de generale repetitie bijwonen. Wie wordt aangestoken door het en thousiasme van de groep en graag mee wil doen als speler of vrijwillig technisch medewerker is altijd welkom. 3 groene planten voor 4,79 5 kiwi's kosten bij ons de hele winter lang 2,49 De SPETTER van de week is: per kilo 9,98 Den Hoorn is dichterbij dan u denkt! En uw auto? Die parkeert u gewoon voor de deur!

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 1