Cjroen "Zwartsjexeh in het hart Nieuwe telefooncentrale en computer voor de VVV °EN-directeur f32.000,— brengen Daar moest op gedronken worden Veel vernielingen tijdens weekend Aanhangwagen werd dodelijk projectiel roor vernieuwing kraambassin Gelanceerde" auto iver kop in sloot Brandmelder bleek goed te werken Promotiesucces maakt nieuwe investeringen nodig Het succes van de VVV-promotie maakt nieuwe uitgaven no dig. Het effect van de reclame is namelijk in een sterk toe nemend aantal mensen dat naar de VVV belt, schrijft of zich aan de balie vervoegt. Om iedereen behoorlijk van dienst te kunnen zijn moet de capaciteit van verwerkende en dienst verlenende apparaten worden opgevoerd. Er is meer informa tiemateriaal nodig. Onlangs viel het besluit om de VVV van een hypermoderne telefooncentrale te voorzien, waarmee veel meer gesprekken kunnen worden verwerkt en de bestaande computer zal worden vervangen door veel uitge breidere apparatuur. Aan het slot van de donderdagavond gehouden informatiebijeenkomst over de inspanningen en resultaten van de Stichting VW Texelpromotie werd door allen het glas geheven. Aanlei ding waren de prima resultaten die nu al voor het jaar 1988 zijn geboekt. Een graadmeter vormde de VW reserve ringscentrale die spectaculaire stijgin gen laat zien, naast het feit dat in ja nuari 1087 verzoeken om informatie werden verwerkt, tegen 4100 in januari 1987. Het aantal hotelreserveringen (waar vorig jaar nog geen groei in zat) steeg in januari van 174 naar 205, het aantal bungalowreserveringen groeide zelfs van 433 naar 772 en in de eerste dagen van februari is dat versneld voortgegaan. Het totaal aan tal boekingen in januari is dus bijna verdubbeld en de duizendste is inmid dels geregistreerd. Dat werd bekend gemaakt door direc teur Jaap Dekker van Stichting VW Texel-promotie tijdens een informatie bijeenkomst die donderdagavond voor genodigden werd gehouden in hotel De Lindeboom. Met veel voldoening werd daar, op de opmerkelijke toene mende belangstelling van vakantiegan gers voor Texel, ongetwijfeld mede als gevolg van de extra gelden die zijn uit getrokken voor promotie. Maar er werd dus ook gewezen op problemen die daardoor worden opgeroepen. Met de ingebruikname van andere compute rapparatuur en een nieuwe telefoon centrale zullen deze problemen overi gens nog niet zijn opgelost. Ook in de personele sfeer zal wat moeten gebeu ren. Dekker liet doorschemeren dat de financiële mogelijkheden daarvoor ont- kan worden geproduceerd, hoewel electriciteit op zichzelf een brandscho ne energiedrager is. De PEN- hoofddirecteur was al in september in Ecomare geweest om een indruk te krijgen van het werk dat daar gebeurt en zijn bevindingen waren bijzonder gunstig geweest. Ecomare-directeur Jan Kuiper zei dat hij er niet op gere kend had dat het PEN zö royaal over de brug zou komen. Dergelijke ge schenken zijn bijzonder welkom want de begroting van Ecomare is feitelijk niet berekend op extra dingen" zoals de vernieuwing en uitbreiding van het bassin. Besef Kuiper wees er nog eens op dat de zeehonden in Ecomare niet alleen zijn bedoeld als publiekstrekker (al is uit enquêtes gebleken dat veel bezoekers in de eerste plaats voor de zeehonden naar Ecomare komen) maar vooral om te wijzen op het milieubederf waar de ze diersoort onder te lijden heeft. Voor het grote publiek gaat dergelijke pro blematiek pas dan echt leven als men ermee wordt geconfronteerd en betere milieubescherming komt er alleen on der druk van de massa. Een soortgelij ke functie heeft het vogelhospitaal. De stookolieslachtoffers die daar verblijven maken duidelijk dat het de hoogste tijd is dat een eind wordt gemaakt aan de olielozingen op zee. Kuiper toonde zich dankbaar voor de breken. Uitgangspunt bij de vorming van de Stichting VW Texel-promotie is geweest dat partners in deze nieuwe stichting elk ƒ150.000,— (gedurende vijf jaar) betalen voor het bekostingen van de promotie, terwijl de plaatselijke overheid daarboven ƒ260.000,— per jaar bijdraagt voor het dienstverlenen de werk van de VW, gezien het alge mene belang dat daarmee is gemoeid. Meer gemeentegeld Tijdens de voorlichtingsbijeenkomst werd laatsgenoemd bedrag voorzichtig maar duidelijk ter discussie gesteld. VW-directeur Dekker herinnerde eraan dat die ƒ260.000,— geen keihard over- anderlijk bedrag is. Afgesproken is dat hierover te praten moet zijn als de noodzaak zich aandient. Uit de reactie van de gemeentelijke vertegenwoordi gers bleek dat dit wel eens een hard gevecht zou kunnen worden. Wethou der van financiën Klaas Barendregt zei dat men voorlopig niet bij de gemeen te hoeft aan te komen. Hij vond dat alle partners van de stichting eerst maar eens hun verplichtingen moeten nakomen (waarbij hij doelde op het TVO dat er tot dusver niet in is geslaagd zijn aandeel van ƒ150.000 per jaar tijdig bij te dragen. Barendregt noemde het zelf ongepast" om onder deze omstandigheden de gemeente om méér te vragen. Voorzitter Harry Wuis van de vereniging van Logies- verstrekkers had echter onomwonden laten blijken dat de gemeentelijke bij drage van de WV serviceverlening omhoog moet. Texel is na Amsterdam de gemeente met het grootste aantal toeristische overnachtingen in Neder land. De hoofdstad trekt voor toeristi sche dienstverlening echter een aan zienlijk groter bedrag uit dan Texel. Er was dus een duidelijk „spannnings- veld" zoals stichtingsbestuurslid Martin Warnaar in fraaie politieke termen PEN-gift en deed ook wat terug. Hij overhandigde aan Van Sandick en ook aan de Texelse PEN-bedrijfsleider W. ten Have de videofilm Vogelparadijs Texel", alsmede het zojuist van de pers gekomen pakket met zeehondeninfor matie voor kinderen. Zo'n pakket plus een bloemetje voor het bemiddelings- werk was er ook voor Wilma Eelman. constateerde. De VW dreigt in de pro blemen te raken als gevolg van het ei gen succes. Oproep Burgemeester A. Schipper, verheugd over de successen die door de Stich ting zijn geboekt, riep op niet op de lauweren te rusten. De stichting moet doorgaan en alle partners moeten fi nancieel blijven meedoen. Als een van hen het zou laten afweten, zou de he le nieuwe opzet alsnog schipbreuk lij den, met zeer ernstige gevolgen voor Texel. Ook die oproep was dus duide lijk bestemd voor de traag betalende ondernemers. Er werden donderdag dus enkele schoten voor de boeg ge lost en er werd ook teruggeschoten. Voorzitter Jaap Drijver van het Texels Verbond voelde zich aangesproken. Hij gaf toe dat de TVO-bijdrage (plus BTW) nog niet op tafel is, maar het ziet er allerminst hopeloos uit. ,,We zitten boven de anderhalve ton. We zijn nu anderhalf jaar bezig en hebben in die tijd ƒ180.000,— resp. ƒ150.000 bij elkaar gekregen. We zijn wat laat begonnen met incasseren, maar we doen ons best en ik vertrouw erop dat onze leden zullen inzien dat het goed moet komen". Makkelijk praten Drijver merkte ook op dat degenen die vinden dat het TVO die jaarlijkse an derhalve ton plus BTW telkens snel en op tijd moet overmaken, makkelijk pra ten hebben. In tegenstelling tot bij voorbeeld RST of Teso die dit geld makkelijk kunnen doorberekenen aan hun klanten, die daar niets van mer- rUAsPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10.255 DINSDAG 9 FEBRUARI 1988 loradvertentios abonnementen, etc.: Verschijnt dinsdags en vrijdags. E'?oll2ot277l%a Ï8.MuuUrS4881. _L CV 7 - 7J- 7--M- Abonnementsprrjs f19,80 per kwartaal: los 95 cent Postgiro 652. dactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon (02220) 2741. V7 XV P M/ i M.V \J V r w Bankrelaties Amro Bank nr. 46 99.17.636 iten werktijd deze week tot en met dinsdag a.s.: Tessa de Graaff, Pater Wit- yf Rabobank nr 36.25.01.742- NMB nr 67.34 60 398 ilein 3, 1791 DP Den Burg, telefoon 02220 - 5639 ken, heeft het TVO te maken met een betrekkelijk klein aantal bedrijven die een fors bedrag moeten betalen. Machtsmiddelen heeft het TVO nau welijks en enige clementie ten aanzien van de betaalsnelheid van het TVO zou dus op zijn plaats zijn. Drijver zei zelf op deze informatiebijeenkomst te hebben aangedrongen. De leden willen wel betalen, maar willen zeker weten dat de extra promotie ook extra resul taat oplevert. Daarover is nu geen twijfel meer; de cijfers spreken boekde len en het moet iedereen duidelijk zijn dat op de ingeslagen weg moet wor den voortgegaan. ,,Het gaat beter op Texel. Er gebeurt wat. Er is groei en de ondernemers hebben reden om ver trouwen te hebben in de toekomst. De stichting heeft zijn nut bewezen ik hoop dat de leden die daaraan nog twijfelden en daarom niet betaalden, hieruit de juiste conclusie zullen trekken". Terugblik Het was niet mogelijk veel eerder ver slag te doen van de resultaten die de Lees verder pagina 2 Gedurende het weekend werden op verschillende plaatsen op het ei land nogal wat vernielingen ge pleegd. In Oudeschild bijvoorbeeld werd in de nacht van zaterdag op zondag een ravage aangericht in de De Ruyterstraat, in de omge ving van het nachtcafé. Enkele antieke straatlantaarns werden scheefgetrokken, straatnaamborden af gebroken en hekwerken uit de grond getrokken Ook in Den Burg waren straatlantaarns het slachtoffer van ver nielzucht. Aan de Weverstraat, hoek Schilderend, werd een lantaarn verbo gen. Van het Gasbedrijf in Den Burg vielen van zaterdag op zondag, om ongeveer vijf uur in de vroege och tend, twee buitenlantaarns ten prooi aan vernieling Verder werd een reclame-letter op het dak stukgemaakt, een regenpijp kapotgetrokken en sneu velden een buitenspiegel en toch- traampje van een bedrijfsauto. Een in Den Burg woonachtige jongeman deed aangifte van vernielingen aan zijn auto. De motorkap vertoonde een deuk en diepe krassen. De vernielingen zijn ge pleegd, terwijl de auto bij de overdekte manege of op het parkeerterreinen aan de Vogelenzang stond. Voor liefst ƒ2000,— schade werd aangericht aan de toegangsdeur van het gemeente huis, ingang parkzijde. Deze ingang wordt vanwege de verbouwingswerk zaamheden en de herinrichting van de Groeneplaats, momenteel als hoofdin gang gebruikt. Zowel de ruit als de aluminium deurstijl werden bescha digd. Ook het voormalige kleuter schoolgebouw De Woelige Hoek bleef niet gespaard. Acht grote ruiten sneu velden doordat er schoten op waren gelost, vermoedelijk met een wind buks. De schade bedraagt naar schat ting ƒ1200? De 47-jarige Anneke de Vries uit Den Hoorn verloor gisterochtend het leven, nadat zij op de Hoorn- derweg werd geschept door een losgeraakte aanhangwagen van een passerende automobilist. De vrouw werd met zwaar hoofdletsel naar het Geminiziekenhuis ver voerd, waar zij enkele uren later overleed. Het ongeval gebeurde omstreeks kwart over acht, ter hoogte van de afslag naar boerderij ,,Wezenspyk". Anneke de Vries fietste, of liep met haar fiets aan de hand, richting Den Burg. Vlak vóór de genoemde afslag werd zij in gehaald door een auto met aanhang wagen, bestuurd door een 48-jarige man uit Den Hoorn. Vermoedelijk door een rukwind, waarbij de aanhangwa gen werd opgelicht, schoot het wa gentje los van de auto, schoof over het wegdek, en raakte de vrouw, en kwam in de wegberm tot stilstand. De mede-inzittende van de automobilist ging direct hulp halen, waarna snel een ambulance ter plekke was en het slachtoffer kon worden afgevoerd. De hulp mocht niet baten: de vrouw over leed rond twaalf uur in het ziekenhuis. Politie-onderzoek heeft geen techni sche gebreken van de aanhangwagen en/of de koppeling aan het licht ge bracht. De politie heeft wél vastgesteld dat het wagentje heeft kunnen los schieten doordat de trekhaak niet op de hulpkoppeling" was vastgezet. comare kreeg gisterochtend bezoek van de heer J. A. van andick, hoofddirecteur van het Provinciaal Electriciteitsbe- rijf Noordholland. Hem viel een bijzonder hartelijk welkom sn deel in aanwezigheid van de voltallige medewerkers- roep. Dat was geen wonder want de PEN-directeur kwam en cheque van f32.000,— bezorgen, bestemd voor de ver- ouwing en uitbreiding van het kraambassin van de aehondenafdeling. at had te maken met het 70-jarig sstaan van het electriciteitsbedrijfTer slegenheid daarvan was besloten gif- n toe te kennen aan projecten op ;t gebied van cultuur, natuur of mi- ïu in de provincie. Mede dank zij een D van de Texelse PEN-medewerkster /ilma Eelman hoorde Ecomare tot ie gelukkigen. De directie kreeg de alegenheid om met voorstellen te ko- len en dat leidde tot het besluit om aid te geven voor de verbetering van et bestaande kraambassin. Dat moest odig worden opgeknapt omdat het s gevolg van vorstschade ruw was ijdende op de Slufterweg gaf een l-jarige Oosterender automobilist iterdag in het begin van de avond Weel gas, dat hij op de kruising iet de Hoofdweg als het ware erd gelanceerd en uiteindelijk /er de kop in de sloot belandde, ij en zijn 17-jarige passagier kwa- len er met lichte klachten vanaf; a auto, een BMW 320, werd total 'SS verklaard. e Oosterender was met hoge snel- ïid uit westelijke richting de Hoofd- eg genaderd. Hoewel er geen ander irkeer was en het er dus op leek dat j zonder problemen de kruising zou Jnnen oversteken, vergat hij rekening houden met het verhoogde wegdek in de Hoofdweg. De kruising werd rdoende een soort springschans. De ■ito belandde in eerste instantie in de Jidelijke berm om vervolgens naar de ldere kant van de weg te zwenken 1 daar in de sloot te raken. Pas twin- 3 meter verderop kwam het voertuig a zijn kop tot stilstand. De bestuur- ar klaagde over een pijnlijke rug, zijn lede-inzittende over een licht gevoel het hoofd. De auto had tijdens de ngecontroleerde manoeuvre om tot :ilstand te komen, ook nog een ver- ïersbord geramd. geworden. Uitbreiding was ook wense lijk omdat het in de kraamtijd wel erg druk is op de beperkte oppervlakte en door de uitbreiding zou er ook meer ruimte komen voor het publiek dat al tijd in dichte drommen rond het bassin staat om toch maar niets van de rob- benmoeders en hun kinderen te mis sen. Door de grotere omtrek die het bad krijgt, wordt de afstand tussen dieren en publiek echter groter en ook dat was zeer gewenst om de menselij ke belangstelling voor de robben niet al te hinderlijk te maken. Tevens zal de rand van het bassin worden vervangen door een talud, waardoor de jonge robben makkelijker vanuit het water op het droge kunnen klimmen. Het ziet er naar uit dat het nu ontvangen geld toereikend is om deze verbouwing uit te voeren. Van harte Tijdens de overhandiging van de che que in het restaurant van Ecomare ver telde hoofddirecteur Van Sandick dat zijn bedrijf graag een dergelijk gebaar wilde maken in het belang van natuur en milieu als een soort compensatie van het feit dat electriciteit nooit ge heel zonder nadelen voor het mjlieu Eén der automatische brandmeldings installaties in het Maritiem en Jut- tersmuseum in Oudeschild toonde in de nacht van vrijdag op zaterdag uit stekend te funtioneren. Toen de tem peratuur in het hok waar de cv-ketel staat te hoog was geworden, rook de brandmelder onraad en werd in wer king gesteld. De gealarmeerde Texelse vrijwillinge brandweer was snel ter plaatse, maar kon het blusmateriaal onaangeroerd laten. De problemen in het stookhok bleken te zijn veroorzaakt door het loslaten van een gedeelte van de kachelpijp. Het pijpstuk kon snel weer op zijn plaats worden gemonteerd. f V-directeur J. W. Dekker geeft uitleg. PEN-hoofddirecteur Van Sandick overhandigt de cheque aan Jan Kuiper.

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 1