Cjrocn r£wartsJ~exeh in het ,,Als ze gaan spuiten komen we niet... Suppletie nadelig voor toerisme? Aanhanger zat /vel goed vast Historische vondst in zandsuppletie Fanfare geeft twee winterconcerten Begroting was wèl op tijd Overbeladen vrachtauto Huiskameravonden Vrije School Vlet losgeslagen Margaretha Sinclair houdt uitverkoop Medaille voor commandant Alcoholcontrole DINSDAG 16 FEBRUARI 1988 (PGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10.257 'oor advertenties, abonnementen, etc.: Keld De Rooy B.V., Postbus 11. 1790 AA Den Burg. Verschat dinsdags en vnjdags. elefoon (022201 2741, na 18.00 uur 4881. ^7" t C 7" i J Abonnementsprijs 719,80 per kwartaal; los 95 cent Postgiro 652 ledactie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-2741 V i k 14/ kt' V vJ ft? tf W F W F Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99.17.636 :uiten werktijd deze week tot en met dinsdag a.s.: Harry de Graaf, Pelikaan- Rabobank nr. 36.25,01.742; NMB nr. 67.34.60.398. /eg 75, De Koog, telefoon 02228 - 266. !ou een eventuele zandsuppletie op korte termijn grote in- ïoeden hebben op het toerisme op Texel? Ja, denken trandexploitanten en logiesverstrekkers. Rijkswaterstaat neent dat het zo'n vaart niet zal lopen omdat het benodigde jeld ervoor nog niet is gegeven door de minister. Verschil- nde belangen komen in het geding, maar één ding is zeker: r moet wat gebeuren! inds de vorige suppletie is in de uurt van paal 28 plaatselijk meer dan 5 meter zand in de golven verdwe en. De laatste storm van woensdag ■racht zelfs landelijk de gemoederen in eweging: in alle kranten verschenen ito's van de aangetaste Texelse kust n voor de NOS-televisie werd RWS- ïedewerker Jaap Kreeft geïnterviewd. A ji j 4 >e aanhanger, waarmee het ongeluk ip de Hoornderweg plaatsvond, waar- >ij een vrouw uit Den Hoorn om het iven kwam, zat wel volgens de wette- jke eisen goed verankerd aan de auto. it verklaringen van de zeer overstuur lijnde bestuurder begreep de politie in erste instantie dat de aanhangwagen vas losgeschoten. Vrijdag vond een aconstructie plaats waaruit het tegen- leel bleek. Waarschijnlijk is de aan- langer door een windvlaag op zijn ant terecht gekomen en gaan scha- fen, waardoor het slachtoffer van de iets werd geslingerd. De bestuurder ;eeft pas na het ongeluk de aanhan- |er losgemaakt, vermoedelijk om met e auto hulp te kunnen halen, maar 'ij was zo in de war dat hij later niet leer wist te vertellen wat er precies ras gebeurd. Han Keijser, Siep Zijlstra en Kees Maas van Rijkswaterstaat deden een opmerkelijke vondst toen ze donderdagmiddag bij paal 29 bezig waren met het opmeten van de duinafslag. In het zand van de grotendeels weggeslagen suppletie zagen ze een zwaardschede lig gen, gehecht aan een opvallend goed geconserveerd gebleven le ren riem met gesp, die er om ge wikkeld zat. Het voorwerp zat vol schelpen die met het metaal een steenachtige massa hadden ge vormd. Het is mogelijk dat de schede hier enkele jaren geleden terecht is gekomen via de pijp van de zandzuiger. Hij zou dan oor spronkelijk afkomstig zijn uit de zeebodem ten noordoosten van Texel. Of het werkelijk om een oud voorwerp met historische waarde gaat, zal onderzoek moe ten uitwijzen. De vondst is naar het Maritiem- en Juttersmuseum gebracht. Naar aanleiding daarvan dachten veel mensen dat op zeer korte termijn al zou worden gesuppleerd, hoewel Kreeft in zijn verhaal alleen de hoop daartoe uitsprak. Bij logiesverstrekkers in het noorden van het eiland begon nen vanaf dat moment de telefoons te rinkelen en de veelgehoorde uitdruk king was: ,,als ze gaan spuiten komen wij niet". Van een eventuele suppletie in het hoogseizoen zou ook paviljoen- bezitter Piet Zijm ernstig te lijden heb ben. Juridisch is er niets tegen te doen. In het contract dat ik heb met SBB staat dat alles wat eventueel aan de zeewering moet gebeuren voor gaat". Toen in 1985 het strand werd opgespoten waren Piet Zijm en strand huisjesverhuurder Nico de Graaf niet formeel op de hoogte gesteld. ,,We la zen het in de krant dat ze begin juni zouden beginnen. Toen hadden we al van alles ingkocht en personeel gere geld en dergelijke, een flinke schade post dus. We zijn gaan praten met Rijkswaterstaat en kregen het advies een schadeclaim in te dienen. Schadevergoeding Dat hebben we gedaan en er kwam een onderzoekscommissie." Zijm en De Graaf kregen samen een schadever goeding van ongeveer ƒ15.000,—. ,,Leuk natuurlijk, maar je raakt ook een hele hoop goodwill kwijt bij het publiek en dat is niet te vergoeden. Zo'n bedragje is voor RWS natuurlijk niets, want één dag harde wind tijdens de werkzaamheden en er waait voor meer geld weg!". Zijm is er wel van overtuigd dat er wat moet gebeuren. ,,Maar als ze nou wachten tot eind augustus, dan zitten ze nog net in het stormloze seizoen en kunnen wij het seizoen nog even meepakken. Als ze toch eerder gaan spuiten kunnen we er weinig tegen doen, want die scha declaim is natuurlijk geen stok om mee te slaan". Rijkswaterstaatwoord- voerder Bart Siemeling denkt dat het allemaal niet zo'n vaart zal lopen. Bij de minister in Den Haag is aangedron gen op geld. RWS vindt het nodig om zo snel mogelijk aan de slag te gaan om verdere schade aan de duinen te voorkomen. Maar ambtelijke molens malen niet zo snel. ,,We kunnen pas met de strandexploitanten praten als we weten wat en wanneer er iets gaat gebeuren.". Siebeling dienkt dat het seizoen echter al een eind zal zijn ge vorderd als alles gereed is voor een Twee keer een winterconcert en twee keer uitvoering van een deel daaruit in bejaardentehuizen, dat is wat voor het Koninklijk Texels fan fare op het programma staat. Het eerste concert is op zaterdag 12 maart in Den Burg (De Koninghal) en het tweede op 19 maart in het Eierlandse huis te De Cocksdorp. Op de maandagen 14 en 21 maart wordt een gedeelte uit het concertpro gramma uitgevoerd in De Gollards en St. Jan. Alle uitvoeringen beginnen om 20.00 uur. Alle leden van de vere niging doen mee. De majorettes van instructrice Carla Veeger-Roeper ver zorgen een drietal optredens. De drumband, onder leiding van Henk Beijert laat zich horen. Zij hebben af gelopen jaar goed gepresteerd, getuige ook de eerste prijs op het bondscon- cours in Krommenie. Uiteraard kan men ook genieten van het orkest on der leiding van dirigent Pieter Heertjes. In dit orkest zitten acht muzikanten die voor het eerst aan een winterconcert meedoen. Het leerlingenorkest, onder leiding van dezelfde dirigent heet dit jaar geen „Jeugdorkest" meer, omdat ook volwassene leerling-muzikanten meedoen. Zij zijn in september '86 be gonnen aan de Texelse muziekschool met de volwassenen-cursus fanfaremu zikant onder leiding van docente Betty Witte-Bakker. Voor het concert in Den Burg wordt entree geheven. De kaarten kosten /2,50 en zijn te krijgen aan de zaal of bij Zegel Heren- en jongenskleding in de Weverstraat. Bij de kaarten zit een consumptiebon inbegrepen. Het con cert in De Cocksdorp, evenals dat in beide verzorgingstehuizen is gratis. In het Eierlandshe Huis is na afloop bal. Aan het winterconcert wordt door zo'n 95 personen meegewerkt. Voor de pauze is er een muzikale show door al le vereningingsafdelingen en een eerste optreden van het orkest. Na de pauze is het de beurt aan het leerlingenor kest en er is een afsluitend optreden van het orkest. Dirigent Heertjes heeft samen met een muziekcommissie ge probeerd een zo veelzijdig mogelijk programma samen te stellen met zo wel klassieke als moderne stukken. Er worden enkele marsen ten gehore ge bracht zoals ,,Hoch und Deutsch- meister" en ,,St. Louis Blues March". De ouverture uit de operette „In het land van de Indra" van Paul Lincke wordt gespeeld en ook het bekende nummer „The Young Amadeus". „In terplay for band" van de bekende Ne derlandse hafa-componist Ted Hug- gens (Henk van Lijnschootenl wordt vertolkt en voor de ouderen onder het publiek wordt een selectie van Cole Poster-melodieën gespeeld, waaronder „C'est magnifique", „True love", „Wunderbar" en ,,l love Paris". Iets moderner zijn de stukken „Raindrops keep Fallin on my head", „What the world needs now is love" en andere bekende stukken in „Bacharach for everyone". Tot slot een country en westernnummer van Harold L. Walters waarin het sfeertje van de Amerikaan se cowboytijd wordt weergegeven. Do bijna loodracht afgekalfde duinkusl bij paai 28 waar het meeste zand door de zee werd verzwolgen. nieuwe suppletie. „Er zal eerst een bestek moeten worden gemaakt en dan volgt een aanbesteding". Het zand dat voor een eventuele suppletie zal worden gebruikt mag niet meer komen van de Eierlandse gronden. Waar schijnlijk zal net op de Noordzee wor den gewonnen en met hoppers naar Texel worden vervoerd. Dat maakt het project een dure aangelegenheid en zeer windgevoelig. „Het zand van de Eierlandse gronden is te licht, dus moet het deze keer van verder weg worden gehaald. Maar als het zes Beaufort waait kun je niets meer met een zandzuiger op de Noordzee, want dan is er veel te veel golfslag. In het naseizoen is er vaak harde wind en dus moet bij aanbesteding rekening worden gehouden met vrij veel dure, onwerkbare dagen". Irritatie Siemeling erkent de verschillende be langen van RWS en de strandexploi- tangen. „In de praktijk blijkt echter dat er veel kijkers op af komen, dus een paviljoen zal evengoed nog wel wat kunnen draaien". Rijkswaterstaat wil de suppletie liefst zo snel mogelijk laten plaatsvinden, seizoen of niet. De WV heeft al enige vragen gehad over dit onderwerp. Elly Kramer: „Ik hoop dat toch rekening zal worden gehou den met het toerisme. Vóór het sei zoen zal niet meer lukken, dus dan maar erna. De vorige keer, in 1985, is ons wel gebleken dat de toeristen het niet zo plezierig vinden". Ook de rijkspolitie heeft liever dat een eventue le suppletie na het seizoen plaatsvindt. Commandant Moeskops: „mensen mijden met mooi weer natuurlijk die strandslagen waar wordt gesuppleerd en dus krijg je concentratie van zo- naanbidders bij de andere slagen, met de nodige parkeerproblemen. En veel mensen op een kluitje geeft onvermij delijk irritatie. Voor ons dus veel extra werk in de toch al drukke zomertijd". joen voor een suppletie die, zoals nu blijkt niet zeven maar slechts vier jaar stand houdt, is wel een beetje veel. Er moet toch een goedkopere oplossing zijn gebruikmakend van de moderne technologie? Misschien zijn strand- hoofden een betere oplossing". In de raadsvergadering van dinsdag kwam de Anti Discriminatie Werkgroep kritisch ter sprake. Een van de verwij ten was dat de groep wel een verslag, maar nog geen begroting had inge diend. De secretaresse van de werk groep liet ons weten dat die begroting wel degelijk is ingediend en wel in een zeer vroeg stadium, nog voor de be grotingsbehandeling. Geen der raadsle den en evenmin het college herinnerde zich daar blijkbaar dinsdag iets van. De begroting ligt echter nog op de al gemene zaken en de werkgroep heeft dus aan haar verplichtingen voldaan. De overbeladen vrachtauto van een in woner uit Den Hoorn werd gisteren door de politie uit het verkeer geno men. De wagen zal worden onder zocht op technische gebreken. Na het succes van de huiskamera vonden in 't Horntje, Den Burg en De Cocksdorp, organiseert de Initi atiefgroep Vrije School Texel nog twee van dergelijke avonden in De Waal en Oosterend. De bedoeling is meer bekendheid te geven aan het wezenlijke van het Vrije School onderwijs. De avonden zijn niet direkt bedoeld als wervingsbijeen komsten maar zijn vrijblijvend informa tief. leder die meer wil weten over de Vrije School is van harte welkom op vrijdag 26 februari bij Ethel Julius, Ho- gereind 21, De Waal en/of op dinsdag 1 maart bij Genia Purmer, Oesterstraat 25, Oosterend. De avonden beginnen om 8.30 uur en zijn gratis toegankelijk Bij Oosterend is woensdag een blauwe vlet opgehaald, die was losgeslagen van zijn ankers. De ligplaats van de boot is ter hoogte van het Redding boothuis te De Cocksdorp. Van de ei genaar is alleen bekend dat hij uit Den Helder komt. De vlet is verscheidene keren eerder van z'n ankers geslagen. Kleine ramp Martin Warnaar, directeur van exploita tiemaatschappij De Krim vindt het een „kleine ramp" als tijdens het komende seizoen wordt gesuppleerd. „Het strand is trekpleister nummer één en als dat onbegaanbaar is, dan wordt dat heel ongunstig voor ons in het noorden. Wij hebben gemiddeld zo'n 10.000 gasten hier, dus ik vind dat wel degelijk rekening moet worden gehou den met de belangen van het toe risme. Ik ben blij dat RWS z'n best doet om het strand te behouden, want géén strand is nog erger dan eventuele suppletie, maar het moet toch moge lijk zijn in overleg de minst schadelijke tijd te bepalen. Trouwens, is er anno 1988 geen betere manier om het strand te behouden voor minder geld? Tien twintig mil- Drumband Margaretha Sinclair stopt definitief. Alle spullen worden te koop aangeboden en de opbrengst komt ten goede van het jeugdkankerfonds. De verkoping wordt op zaterdag 20 febru ari van 14.00 tot 16.00 uur gehouden in de Witte Burcht. Brandweercommandant Daan van Wilsum uit Den Burg is vrijdag on derscheiden met de „Vrijwilli- gersmedaille" van de Kon. Neder landse Brandweervereniging en de Ned. vereniging van brandweercommandanten. Het ereblijk werd hem door burge meester A. Schipper uitgereikt tijdens de vrijdagavond in De Lindeboom ge houden jaarvergadering van de Texelse Brandweer en gold als waardering voor de inzet en het enthousiasme dat Van Wilsum de afgelopen dertig jaar als brandweerman heeft tentoon gespreid. De burgemeester ging daar verder niet op in. Anders heb ik niets meer te vertellen als u straks afscheid neemt". Van Wilsum verlaat de brand weer in juli a.s. tegelijk met het neer leggen van zijn functie bij gemeente werken. (foto Willem Moor). Bij een alcoholcontrole in en om Den Burg in het weekend, is gebleken dat steeds meer mensen ervan bewust zijn geraakt dat alcohol en verkeer niet sa men kunnen. Er hoefden geen bekeu ringen of rijverboden te worden uitge deeld. Wel waren er bonnen voor een fietser zonder licht, een bromfietser zonder helm en een persoon die zijn auto op hinderlijke wijze in de Parkstraat had geparkeerd.

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 1