Cjrocn cZwartsJexeU in het hart (ijf eenheden mogen ippartementen zijn I Alleen op A-blokken maximaal 5 eenheden Gemeenteraad koos voor de hoogste inschrijver H VINCENZO IN RAADSKELDER JXELS BELANG OVER ff KAMPEREN" BIJ DE BOER: rnielingen Dz-molen defekt College over kamperen op erven Aangespoelde katoen de mist in.... Botsing met hijskraan Goënga's Supermarkt en specialiteitenslagerij BRUAERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10.258 VRIJDAG 19 FEBRUARI 1988 i advertenties, abonnementen, etc. leveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, .on (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. Telefax 02220 - 4111 :tie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-2741 werktijd deze week tot en met dinsdag a.s.: Harry de Graaf, Pelikaan- ^5, De Koog, telefoon 02228 - 266. Verschijnt dinsdags en vrijdags Abonnementsprijs /19,80 per kwartaal; los 95 cent Postgiro 652 Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99 17 636 Rabobank nr. 36.25.01.742. NMB nr 67.34 60.398 kiesvereniging en de Jsfractie van Texels Be- I vinden dat het Kampe bij de boer" op Texel zo- ig moet worden geregeld onder een aantal voor- irden maximaal vijf toe- sche eenheden per erf den toegelaten. Met de n „toeristische eenheden" dt niet alleen gedoeld op :en en toercaravans maar aan inpandige apparte- -iten in bestaande ouwen. ens Texels Belang moet recrea- verblijf niet alleen mogelijk ten gemaakt op echte" boer en (A-blokken) maar ook op E- ken, dat zijn boerderijen die agrarische functie hebben ver en door niet-boeren als wo- worden gebruikt. 9r één eenheid op na te mogen len, moet een erf tenminste 1000 ..jroot zijn. Voor elke 250 m2 extra men recht" op extra eenheden en maximum van vijf. Reeds aan- 3e appartementen of zomerwonin- yallen binnen het toegestane mum. Bij tenten en caravans zijn jorschriften van de kampeerwet oepassing, wat onder meer bete dat de toiletaccomdatie af- ïmd moet zijn op het aantal ïn. Er moet worden gezorgd voor >chappelijke inpassing, wat bete dat het gemeentebestuur bijvoor- i beplanting kan voorschrijven. ^^3n en toercaravans mogen er niet ^■ussen de herfstvakantie en het i van de paasvakantie. Spoed itandpunt van Texels Belang is de- lagen geformuleerd nadat bestuur actie er al sinds september over >en gediscussieerd. Ook de andere jen hebben het vraagstuk in stu- Zeer binnenkort moet de gemeen- id een beslissing nemen want het bedoeling dat het kamperen bij oer nog voor de komende zomer anks de extra politiesurveillance Dp de Groeneplaats toch nog en- vernielingen gepleegd afgelopen <end. Drie lantaarnpalen raakten hadigd evenals een boom en een van het gemeentehuis. Ook werd de toegebracht aan het al reeds roide metselwerk. 1IOZ windmolen bij 't Horntje t stil wegens een defekt. Er is mis met de tandwielkast. Deze middels uit de molen verwij- en voor onderzoek en repara- aar Heerhugowaard vervoerd. t de buurt verkerende S. Gieles te vorige week als eerste dat er nis was. De draaiende molen :te een onheilspellend lawaai. De n werd daarop stilgezet en leve- er Bouma werd gebeld. Die stelde idag een onderzoek in en dinsdag begonnen met het vrij omslachti- amontagewerk, waarvoor een 1 nodig was. De tandwielkast kon en weggehaald nadat eerst de ge- or was verwijderd. Kennelijk zijn af meer tandwielen kapotgedraaid, gezien de jeugdige leeftijd van de n (die in februari 1985 in gebruik gesteld) verontrustend snel is. tiet ernaar uit dat de verzekering :hade zal dekken. Het defekt aan lolen kan niet zijn veroorzaakt de zeer zware storm van vorige Naar aanleiding van de storm schuwing was de molen toen na- k stilgezet en uit de wind ge- d. Dat dit een juiste maatregel is rest bleek uit de zeer zware stoten die tijdens de storm ter se werden gemeten: tot 35 meter ieconden, oftewel ruim windkracht wordt geregeld. Heet hangijzer in deze discussie is het maximaal toelaatbare aantal toeristische slaapplaatsen op Texel. Dat bedraagt 47.000. Zou men ruime mogelijkheden bieden voor kam peren op erven, dan is het mogelijk dat dit heilige" maximum wordt over schreden. Volgens Texels Belang zal dat in de praktijk erg meevallen. Voor zitter Cor Zijm: ,,Het staat vast dat de meeste boeren er niet aan zullen be ginnen. Lang niet iedereen wil gasten op zijn erf. Bovendien zijn er nogal wat voorwaarden waaraan men moet voldoen". Raadslid Jan Van Asselt: ,,Niet lang geleden is onder de boeren een enquête gehouden waaruit bleek dat de meeste boeren niets voelen voor kampeerders op het erf. Waarbij je moet bedenken dat veel boeren zich hierover toch positief hebben uitgela ten. Ze hebben er wel geen zin in, maar willen het toch niet uitsluiten. In de praktijk zal de kampeerdrukte op er ven daarom nog minder zijn dan uit de enquête is af te leiden". De Texels Belang-mensen geven echter toe dat het beddeneffect" van de door hen voorgestelde regeling niet precies is te ramen. Dit zal ongetwijfeld een be langrijk punt zijn in de raadsdiscussie. Landschap Voorzitter Cor Zijm van Texels Belang legt er de nadruk op dat de door B en W stellen zich voorzichtig en terughoudend op bij het toelaten van kampeereenheden op erven in het buitengebied. De raad zal wor den voorgesteld maximaal vijf kampeermiddelen toe te laten bij wijze van proef, echter uitsluitend op zogenaamde A-blokken. Dat zijn dus functionerende agrarische bedrijven. Bovendien geldt de bepaling dat onder die vijf kampeermiddelen maar één (toer)caravan mag zijn; voor de rest moeten het tenten zijn of andere lichte mobiele dingen, zoals vouwcaravans. Voor de andere erven in het buiten gebied blijft de oude regeling gelden: maximaal één tent of Imet bijzondere toestemming van B en W) een toer- caravan tenzij er al geen zomerwo ning op het erf staat. In de voor het kamperen bij de boer af te geven vergunningen en onthef fingen kunnen nadere voorschriften worden opgenomen. Nadrukkelijk is uitgesproken dat op de naleving van de nieuwe regels scherpe controle zal worden uitgeoefend. Daarover zal zelfs een afzonderlijke nota worden gemaakt. De nieuwe regeling geldt als proef voor één seizoen. Herzie ning aan de hand van de opgedane ervaringen blijft dus mogelijk. Eind vorig jaar hadden B en W al beloofd dat er in elk geval voor het nieuw seizoen een regeling zou komen, vooruitlopend op de definitieve rege ling in het aan te passen bestem mingsplan voor het buitengebied. In september vorig jaar nam de raad een motie aan waarin werd uit gesproken dat alle door de nieuwe kampeerwet geboden mogelijkheden op Texel benut zouden moeten wor den. Het op kamperen bij de boer betrekking hebbende wetsartikel trad onder druk van de recreatiegemeen ten echter niet in werking. De recrea tiegemeenten vreesden voor een on controleerbaar toenemend aantal slaapplaatsen. Feit is echter dat er aan deze vorm van kamperen behoef te bestaat. De liefhebbers daarvan zijn bovendien van economische be tekenis. 2e vormen merendeels een groep met speciale verlangen en voe len zich niet aangetrokken tot gewo ne grote campings. De concurrentie voor bestaande kampeerbedrijven zal daarom niet groot zijn. Magische grens Probleem op Texel is dat men de ma gische grens van 47.000 toeristische slaapplaatsen begint te naderen en dat men goed moet weten waarvoor het nog te verdelen restant van een paar duizend slaapplaatsen wordt ge bruikt. Omdat Texel streeft naar kwa liteitsverbetering en seizoenverbreding zou het wel eens onverstandig kun nen zijn om die laatste uitbrei dingsmogelijkheden voor tenten te gebruiken. Nog afgezien van de land schappelijke schade die kan ontstaan als overal" in het buitengebied ten ten of caravans mogen staan. Kam peren op boerenerven is in feite strij dig met het concentratiebeleid, waar aan Texel een groot deel van zijn aantrekkelijkheid dankt. Volgens de kampeerwet kan het gemeente bestuur toestaan dat maximaal vijf kampeermiddelen op erven worden gezet, althans tussen 15 maart en 31 oktober. Het Toeristische Actieplan ziet recreatie op boerenerven als een mogelijkheid om de recreatieve markt te verbreden, maar met het oog op het landschap wordt voorgesteld dit alleen te doen in het landschappelijk minst waardevolle gebied: Eierland, Het Noorden en de Prins Henderik- polder, hoewel de kampeerders juist liever in de andere gebieden zouden zitten. De Kampeerwet spreekt uit drukkelijk van kamperen van kampe ren op agrarische bedrijven. Tenten op andere erven in het buitengebied zouden alleen daarom al niet zijn toegestaan. De bestaande regeling (één tent op elk soort erf in het buitengebied) is dus strijdig met de wet! Groepen Krachtens de kampeerwet moet de gemeente ook het zogenaamde groepskamperen regelen op andere terreinen dan de reguliere campings. De regeling is bedoeld voor vereni gingen met een sociale, educatieve of wetenschappelijke doelstelling die als zodanig van overheidswege zijn erkend. De door B en W te verlenen vrijstelling geldt hoogstens 100 da gen. Deze regeling is onder andere van toepassing op Scouting Texel die een terrein aan de Bernhardlaan re gelmatig als kampeerplaats gebruikt. Texels Belang voorgestelde regeling niet alleeen is bedoeld om de boeren die het als gevolg van de landbouwpo litiek moeilijk krijgen, een welkome bij verdienste te bieden, maar ook om het Texels Landschap in stand te houden. ,,We willen geen sta-caravans en ook geen mini-campings van méér dan vijf tenten. Door toe te laten dat in bestaande, overbodig geworden ge bouwen recreatieappartementen wor den gemaakt, kunnen we een halt toe roepen aan de verpaupering waaronder veel agrarische gebouwen nu te lijden hebben. Voor ons is belangrijk dat het karakter van de boerderij in stand blijft; aan de gebouwen mag je prakti sche niet kunnen zien dat er toeristen in verblijven". Als gevolg van de schaalvergroting in de landbouw neemt het aantal gebouwen dat zijn agrarische bestemming verliest ook op Texel snel toe. Tientallen boerderijen hebben de afgelopen jaren hun be- drijfsfunctie verloren en worden nu door burgers bewoond. De veelal ruimschoots op het erf aanwezige (bij-) gebouwen mogen alleen maar voor opslag doeleinden worden ge bruikt. Als zodanig leveren ze nauwe lijks rendement op, waardoor verkrot ting dreigt. Door er een recreatieve bestemming aan te geven zou dat kunnen worden tegengegaan. Texels Stacaravan op een eri. Ook volgens de nieuwe regels zal dat verboden zijn. Belang wijst op een bijkomend voor deel van een dergelijke regeling. Toe ristische onderkomens die de afgelo pen jaren illegaal tot stand zijn geko men op boerenerven zouden op deze manier kunnen worden gelegaliseerd, zodat de gemeente hiertegen niet in actie hoeft te komen. Mini-campings Waar de door Texels Belang voor gestelde regeling geen soulaas voor biedt is het probleem van de „mini- campings" die de laatste tijd op Texel zijn ontstaan. Het gaat hier om aan merkelijk meer dan vijf eenheden. De enquête waarop Texels Belang de me ning baseert dat bij het toestaan van maximaal vijf eenheden het aantal toe ristische bedden op Texel niet uit de hand zal lopen, betreft een onderzoek dat vorig jaar is ingesteld onder eige naars/gebruikers van 350 agrarische bouwblokken. Slechts een kwart ver klaarde voorstander te zijn van kampe- Een baal katoen die door de strandvonderij was opgeslagen in een gebouw van gemeentewerken, blijkt spoorloos te zijn verdwenen. De katoen spoelde destijds aan bij Den Hoorn en werd volgens de regels van de wet geborgen. Terugbezorgen of verkopen ten bate van de eigenaar zou echter een te kostbaar en omslachtige zaak worden in verhouding tot de waarde van het goed, zodat de strand vonder er akkoord mee ging dat de baal aan het Maritiem- en Juttersmu- seum zou worden geschonken. Toen educatief medewerker Cor Ellen de baal wilde ophalen bij de gemeente bleek deze onvindbaar. Ellen heeft zich daarover beklaagd bij de burgemeester, die hoop heeft dat de baal wel ergens gevonden zal worden. Voor Ellen was het echter een bevestiging dat zijn ver onderstelling dat de officiële strand vonderij in de praktijk niet goed functi oneert. Hij was al boos over de adver tentie en het begeleidende redactione le artikel in de Texelse Courant waarin duidelijk werd gemaakt hoe de wette lijke regels in elkaar zitten en erop werd gewezen dat het meenemen van aangespoeld goed strafbaar is. De al tijd in het nieuws verkerende jubileren de Texelse strandjutter schreef daaro ver brieven met bittere verwijten aan zowel de burgemeester-strandvonder als aan wethouder Zegers. Daarin wees hij erop dat het beheer en de ad ministratieve behandeling van aange geven aangespoelde goederen niet deugt terwijl ook zijn enthousiasme over het functioneren van de hulpstrandvonders niet groot was. El len had vorig jaar al grieven geuit, tij dens een open dag in het raadhuis waarbij de burgerij problemen met het college kon bespreken. De ballpoint die hij bij die gelegenheid had gekre gen gaf hij nu demonstratief terug. Met de burgemeester heeft Ellen in middels een gesprek gehad, dat vol gens hemzelf prettig is verlopen; Be loofd is dat de klachten die de laatste tijd zin geuit over de strandvonderij se- rieus,zullen worden behandeld. ren op erven (vijf eenheden per erf) en slechts 10% van die voorstanders ver klaarde dan ook werkelijk kampeerders te zullen toelaten. Als dat in de prak tijk ook werkelijk zo uitpakt, zou dat betekenen dat op niet meer dan negen erven straks kampeerders zullen staan. De gemeente benadert dit minder the oretisch en schat dat kampeerders straks toch wel op enkele tientallen boerderijen welkom zullen zijn. Op dit moment lijkt er geen meerder heid te zijn voor de door Texels Belang voorgestelde regeling. Het college (zie kaderartikel elders op deze pagina) stelt een regeling voor die minder ver gaat. Het CDA heeft een voorlopig standpunt maar wilde daar vóór het bezoek van Mr. Aantjes nog geen ruchtbaarheid aan geven. Fractieleider Ate Rienstra verklaarde wel dat dit voorlopige standpunt veel lijkt op wat B en W willen. De VVD is er nog niet uit. Men had daar wel een voorlopig standpunt, maar dat wordt thans op nieuw in discussie gebracht. Het ziet er naar uit dat de Partij van de Arbeid het terughoudende collegestandpunt zal onderschrijven, al is ook daar de discussie nog niet afgerond. Fractielei der Dirk Terpstra: ,,Wie veel mogelijk heden wil bieden voor recreatie op er ven in het buitengebied, zal de conse- quentie's daarvan onder ogen moeten zien. Nog onlangs is eensgezind uit gesproken dat er niet meer dan 47.000 toeristische slaaDDlaatsen op Texel moeten komen. Wat er nog te verde len valt is hard nodig voor afronding en kwaliteitsverbetering van bestaande bedrijven. Wat gaat er gebeuren als dat maximum straks wordt overschre den en steeds meer boeren kampeer ders gaan houden? Zetten ze er dan de rem op, zodat de ene boer gasten mag houden en de andere niet? Dat lijkt ons juridisch aanvechtbaar. Dat er behoefte is aan kamperen bij de boer en dat dit op Texel ook gaat gebeuren, lijkt ons een voldongen zaak, maar over de voorwaarden en gevolgen zal gepraat moeten worden". Omdat de blokkeerinrichting van de achterwielen niet goed functio neerde kwam de mobiele kraan van een bedrijf uit Den Helder haaks op de Pontweg te staan ter hoogte van het Gerritslanderdijkje. Een 55-jarige vrouw uit De Koog kon het gevaarte met haar Daf niet meer ontwijken. De wagen raakte total loss. De vrouw bleef ongedeerd. Na een onderzoek van de technische dienst van de politie bleek dat de hijskraan niet aan de voorschriften voldeed om zich op de openbare weg te mogen begeven. Bij de aanrijding liep de kraan schade op aan de voorzijde. Restaurant De Raadskelder wordt verhuurd aan pizzeria-eigenaar Vin- cenzo. Aldus is dinsdag j.l. door het college besloten naar aanlei ding van het resultaat van de open bare inschrijving en de mening van de gemeenteraad. Die inschrijving kwam zoals bekend niet zonder slag of stoot tot stand. Het gemeentebestuur had namelijk al overeenstemming bereikt met Jan C. Stolk van het Havenrestaurant. Op aandringen van met name Texels Belang-raadslid Gerbrand Poster werd alsnog besloten ook anderen de kans op inschrijving te geven. Vincenzo kwam toen als hoogste uit de bus; Stolk als een na hoogste. Het in deze verdeelde college had blijkbaar proble men met dit resultaat. Onder ogen werd gezien of men gebruik zou ma ken van de bevoegdheid om het restaurant toch aan Stolk te verpach ten. Daarom werd niet direct een beslissing genomen en werd besloten de mening van de gemeenteraad te vragen. Er waren bepaalde eisen gesteld aan de verhuur van de Raads kelder. Er moet een kwaliteitsrestaurant in komen en niet bijvoorbeeld een broodjeszaak of snackbar. Jan Stolk had plannen die veel raadsleden wel aantrekkelijk vonden, maar Vincenzo was de hoogste inschrijver. In een besloten gedeelte van de afgelopen raadsvergadering werd gestemd waar bij een kleine meerderheid zich voor Vincenzo uitsprak; B en W hebben dit advies dus gevolgd. Vincenzo's woord voerder is makelaar Jan Duin. Die wil de nog geen inlichtingen geven over wat voor soort restaurant zijn cliënt in het pand begint Wel kon hij verklaren dat het bedrijf nog dit seizoen zal draaien. Jan Stolk is nu op zoek naar een ander pand in Den Burg. cis La Biefstuk, 100 gram 1,98 Slagroompunten, p. st. 1,29 Den Hoorn is dichterbij dan u denkt! En uw auto? Die parkeert u gewoon voor de deur!

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 1