ük 1 I Kwaliteit van de melk: belangrijk Grote watervogels 1? Natuur op Texel, deel 3 jp LAND f BOUW PI Nieuwe opvang voor zwerfdieren op Texel Oud-Texelaar wordt predikant Inleiding over „conciliair proces" Wereldwinkel verhuist Loflied op Texel in Sunday Times Texels museum krijgt „adjunct" Groot onderhoud van torenuurwerk Zetfoutje Nieuwe vletten strandbewaking' Muziekafdeling naar Nauta boek Mobilofoons voor opzichtersauto's PWN vertoont film over zinkeraanleg Meer geld voor dorpsherstel PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 19 FEBRUai lAfVRI Door een zetfout staat in het e re over het schooltoneel uit de kr. dinsdag dat de gemeentelijke slot voor het culturele evenementen®! van de basisscholen 740.000,-»en draagt. Dit is een nul teveel. k188' zijn ƒ4000,-. jan lerr ied 'roj let eer eer Aan de raad zal een krediet™ ƒ24.900— worden gevraagd,astl twee polyester vletten en dh,or( tenboordmotoren voor de st00r bewaking. De aanschaf vanj jj geluidsinstallaties wordt uitree tot na het zomerseizoen. D(,aai worden geleverd door watepeze bedrijf Duinker. n (j Op het investeringsplan '88 is» drag van ƒ55.000,— opgenome de aankoop van twee boten enen geluidsinstallaties voor de strarins king. De polyester vletten hebtutc ander type buitenboordmotor raar dan de oude houten vletten en3-j< om is het dus nodig ook tweeiaul buitenboordmotoren te kopenden derde als reserve. Na het afgetaag seizoen heeft men zich nog gerest deel kunnen vormen over de ge installatie. De strandbewakendeAl ties en de strandexploitanten 5 namelijk verschillende meninge^ daarom nog een seizoen wordeen wacht en intussen zal worden meerd naar ervaringen in ander,'eZ( plaatsen. Op alle stranden zullpQa| strandbewakers uniforme kledin/en dragen. De kosten daarvoor W8en, verlaagd door sponsoring van lan Op de kleding zal dit zichtbaar^, door een klein vignet aan de v^g Eigen zwerfdierenopvang op Texel Mevrouw G. Huysman krijgt van de gemeente een renteloze lening van f20.000,— om opvang van zwerfdieren bij haar dierenpension in Eierland mogelijk te maken. In overleg met de afdeling bouw- en woningtoezicht zal een bouwteke ning worden ingediend voor een quarantainegebouw. De in de ge meentebegroting geraamde f1400 voor opvang van zwerfdieren zal worden verhoogd tot f5000—. Het college acht de hogere uitgave voor de opvang van zwerfdieren nood zakelijk omdat men een eigen opvang- mogelijkheid op Texel belangrijk vindt en omdat vervoer naar Den Helder een nog grotere kostenpost zou betekenen. In december is al besloten een nood voorziening voor de opvang van zwerf katten te maken bij Greta Huysman- Blok aan de Slufterweg. Maar deze noodoplossing loopt per 1 april af. Daarom moest nu een besluit worden genomen over de definitieve opvang. Eén mogelijkheid was een overeen komst treffen met dierentehuis ,,'t Schuthok" te Den Helder, Voor het overbrengen van zwerfdieren naar dit tehuis zou een transportkooi moeten worden aangeschaft. Vanaf de boot in Den Helder zijn de kosten f375,—. Daarbij zit inbegrepen: vervoer naar het asiel, tatouage en paspoort, inen tingen en controle, verzorging voor on bepaalde tijd, eventuele latere dieren artskosten en sterilisatie of castratie. Zondag a s. wordt Hans Buur meester in Ijlst bevestigd als pre dikant van de Gereformeerde kerk aldaar. Buurmeester woonde eind jaren zeven tig op Texel, was werkzaam op de rijkswerf in Den Helder en was met enkele anderen oprichter en stimulator van de gospelgroep The Messengere. In 1981 zei Buurmeester zijn beroep bij de werf vaarwel en ging in Kampen theologie studeren. Die studie werd vorig jaar afgerond en onlangs slaagde hij voor de laatste kerkelijke examens. De bevestiging van zondag a.s. (in een kerkdienst die om 15.00 uur begint) geschiedt door ds. R.J. Blauw uit Wolvega, die van 1979-1984 als predi kant was verbonden aan de Gerefor meerde kerk van Den Burg. Hans Buurmeester werkte daar toen als jeugdouderling. Voor geïnteresseerden van alle kerken houdt de heer J. de Vries van het ker kelijk bureau uit Alkmaar een lezing over het .conciliair proces". Dat ge beurt maandagavond a.s. in het zaaltje bij de Doopsgezinde kerk in Den Burg. Het is een interkerkelijke aangelegen heid, die te maken heeeft met de oproep van Emilio Castro, secretaris generaal van de wereldraad van ker ken, om gehoor te geven aan de wens van de assemblee van de Wereldraad in Vancouver (1983) om zich te gaan bezig houden met een bezinningspro ces over de taken van de kerken, in het bijzonder met betrekking tot vrede, gerechtigheid en behoud van de schepping. Die oproep kwam ook te recht bij de kerken die niet bij de we reldraad zijn aangesloten en werd van die kant beantwoord. Van groot belang is dat met name de katholieke kerk zich bereid heeft verklaard mee te doen. Het „conciliair proces" is daar om van betekenis voor toenadering en gezamenlijke toewijding bij wereldproblemen. Een dier zal echter onder begeleiding naar Den Helder moeten worden ge bracht en iemand die op Texel zijn huisdier is kwijtgeraakt zal niet gauw bij asiels in Den Helder gaan zoeken. Het aantal dieren dat dus weer „thuis" komt als een overeenkomst met het asiel van Den Helder zou wor den aangegaan, zou veel kleiner zijn. De kosten nemen daardoor toe voor de gemeente, want als een dier wél wordt opgehaald zijn de kosten voor rekening van de eigenaar. Offerte Een andere mogelijkheid was om van de noodoplossing een definitieve oplossing te maken, maar dan moet op het terrein van Greta Huysman een quarantainegebouw komen. Een offer te van bouwbedrijf Gieze komt op ƒ16.623— inclusief BTW voor een ge bouw van 3.50 x 3.50 m. Het echtpaar Huysman wil voor ƒ3377,— enkele werkzaamheden in eigen beheer uit voeren. Het gebouw wordt volledig hun eigendom. De kosten van de op vang zijn ƒ6,— per kat en ƒ9— per hond, exclusief BTW. Hierbij inbegre pen zijn kosten voor voeding, verwar ming en verzorging. De inentings- kosten zijn ƒ11,— per kat en ƒ13— per hond. In deze krant zal in overleg met de gemeente een rubriekje komen, waarin de dieren die in de zwerfdieren- opvang worden opgenomen zullen worden beschreven om de kans op te rugvinden door de eigenaar zo groot mogelijk te maken. Soms krijgen melkveehouders kor ting op hun uitbetalingsprijs van de melk omdat de afgeleverde melk niet voldoet aan de eisen. De oorzaak kan liggen bij lichte verontreinigingen door vuilrestjes of boterzuursporen. Vooral boter- zuur kan bij de bereiding van melk tot kaas problemen opleveren. De kaas gaat tijdens het rijpen zwellen door de gassen van de boter zuursporen en vertoont grote ga ten. Het verdient dan ook alle aan dacht dat er kwalitatief hoogwaar dige melk aan de fabriek wordt geleverd. De boterzuursporen komen overal voor maar kunnen soms sterk geconcen treerd voorkomen in kuilgras, vooral als dat nat is. Wanneer de uiers van de melkkoeien met restanten kuilgras in aanraking komen, kunnen de spenen grote aantallen boterzuursporen bevat ten. Om deze sporen niet in aanraking te brengen met de melk is een goede voorbehandeling c.q. reiniging van de uier met spenen noodzakelijk, bijvoor beeld door uier en spenen goed af te spuiten. Nog belangrijker is het dat nadien uier en spenen met een schone doek worden afgedroogd. Alleen af- spuiten geeft niet de zekerheid dat de sporen van de spenen zijn verwijderd. Afdrogen met een wollen of katoenen doek is mogelijk, maar nog beter kun nen papieren doeken worden gebruikt. Na iedere koe een stuk schoon papier geeft de meeste zekerheid op schone en droge spenen. Het melken zal er iets langer door duren maar het wordt gemiddeld genomen, per uur omgere kend, goed betaald. Alleen van een hoogwaardige kwaliteit melk kan hoog waardige kwaliteit melk worden gemaakt. Het Wegen van melkvaarzen Uit onderzoek blijkt dat de opfok van het jongvee van groot belang is voor De Wereldwinkel aan de Kogerstraat in Den Burg sluit korte tijd de deuren wegens verhuizing. Tot dusver was de winkel onderdeel van „Rabbit Habit" maar nu wordt de handel overgebracht naar een vlakbij gelegen pandje van dezelfde eigenaar: Kogerstraat 2. Dit moet echter eerst worden verbouwd. Rond 24 februari gaat de winkel weer open, dan in een „eigen" ruimte die niet meer met een ander hoeft te wor den gedeeld. De collectie kan dan be ter en meer herkenbaar worden gepresenteerd. de melkproduktie na het afkalven als vaars. Uit de gegevens is te lezen dat een vaars na het afkalven bij een ge wicht van 520 kg., 800 kg. meer/pro duceert dan een vaars die na het afkal ven 420 kg. weegt. Eén kilo lichaams gewicht meer betekent 8 kg. melk. Om het inzicht in het gewicht van vaarzen nog wat te vergroten wordt donderdagmorgen, 25 februari a.s. op het bedrijf van de Fam. Jan Mantje, Dijkmanshuizen nabij Oudeschild, een instruktieochtend gegeven. Naast het wegen zal het opmeten van de vaar zen ae meeste aandacht krijgen. Be langstellenden zijn van harte welkom om 10.00 uur 's morgens. Meebrengen van een meetband, speciaal voor het meten van vee, wordt op prijs gesteld. Gewasbeschermingsrestanten Zoals eerder geschreven kunnen 22, 24 en 26 februari a.s. fusten, niet meer toegelaten en niet meer te gebruiken gewasbeschermingsmiddelen bij ge meentewerken worden ingeleverd. Plaats van inleveren is op het Wezen land in Den Burg. De familie Geerdes uit Den Hoorn kreeg van een dochter de Engelse krant „Sunday Times" van 7 febru ari 1988 opgestuurd, waarin een uitgebreide reportage staat van een bezoek aan Texel. De auteur is Ro ger Williams. Williams verkeerde in de veronderstel ling dat alle Nederlandse waddeneilan den bij Friesland behoren. Op vrijdag had hij zich in het Texelse uitgaansle ven gestort. Het had hem in hoge ma te verbaasd dèt er iets te beleven was. Door een gesprek aan de bar van de Twaalf Balcken kwam hij er achter dat Texel bij Noord-Holland is ingedeeld! Als het beste restaurant werd hem Klif 23 in Den Hoorn aanbevolen maar „they said the owner-chef cooked when he felt like it" (de eigenaar-kok kookte alleen als hij daar zin in had). Williams had zich dus maar naar de Smulpot gewend, wat hem zeer goed was bevallen. Ook de service van de Omdat bij het Maritiem- en Jut- tersmuseum iemand is weggegaan nadat zijn tijdelijk contract was af gelopen, heeft de Stichting Texels Museum genoeg geld om een adjunct-directeur te kunnen aan trekken. Eventuele extra kosten passen binnen de begroting. Direc teur Jan Kuiper hoopt dat door het aantrekken van een extra perso- meelslid de grote werkdruk op hem wat wordt verlicht. In letterlijke zin staat niet in de be leidsplannen van Ecomare en de ande re musea van STM dat er een adjunct directeur moet komen, maar het zit wel in de tekst „verpakt". Volgens Kui per zijn de ontwikkelingen van de mu sea in een stroomversnelling geraakt en kan hij niet aaan alles de aandacht geven die nodig is. „Het aantal bezoe kers van het Maritiem- en Jutteremu- seum moet groeien en daarom moeten we veel naar buiten treden, net als Ecomare. Ook moet dat buitenmuseum in Oudeschild op poten worden gezet. Ik blijf verantwoordelijk voor de hele zaak, maar er moet een man of vrouw bij die vooral in Oudeschild alles kan begeleiden". Na overleg met alle me dewerkers is een advertentie geplaatst in de Texelse Courant en de landelijke dagbladen De Volkskrant en NRC han delsblad. Er is al een redelijk aantal reacties binnengekomen, ook van Texelaars. De sollicitatieperiode sluit 1 maart. „We hopen op iemand met er varing in de museumsector", aldus Kuiper die de adjunct-directeur zo snel mogelijk in zijn of haar nieuwe functie wil hebben. „Hoe eerder hoe liever". De raad zal worden voorgesteld ƒ12.000,— beschikbaar te stellen voor groot onderhoud aan het uur werk van de Hervormde kerk te Den Burg. Deze investering komt voor op het plan 1988. Zowel het aandrijfwerk als de bevesti ging van de wijzere vragen gezien de leeftijd een grote onderhoudsbeurt. De wijzere schieten nu soms door als ge volg van het „overkammen" van de tandraderen. VW (gratis kaarten en het hele jaar geopend) beviel hem buitengewoon goed. In zijn verhaal, dat een pagina groot is, benadrukt hij dat Texel zelfs in het hoogseizoen nog talloze rustige plekjes kent. Hij gaat in op de verschil lende musea, waarbij hij ook nog het inmiddels verdwenen scheepvaartmu seum in Den Hoorn noemt. De vrucht baarheid van de Texelse grond was hem niet ontgaan: bollen, koeien die aan de basis staan van een heel lekke re kaassoort en de schapen. Williams vond Oosterend het mooiste dorpje. De laatste dag van zijn lange weekend op Texel had hij besteed aan een wan deling door de Slufter, die veel indruk op hem maakte. ondernemers -akti viteiten Nauta tech heeft de zaak van familie Van Wijngaarden overgenomen. De muziekafdeling zal worden overgeno men door Nauta boek. Dit betekent een uitbreiding van de al aanwezige voorraad bladmuziek. Nieuw bij Nauta boek is de bescheiden verkoop van eenvoudige muziekinstrumenten zoals blokfluiten en mondharmonika's. Bo vendien zal men snaren, rieten voor blaasinstrumenten en andere kleine onderdelen voor instrumenten in voor raad houden. Dankzij een snelle bestelservice (als regel binnen 24 uur) is het mogelijk niet voorradige bladmu ziek en accessoires snel te leveren. Voor vervanging van twee mobilo foons in gemeentelijke opzichtereauto's zal de raad worden voorgesteld 5000,— ter beschikking te stellen. Het vervangen van de technisch afgeschre ven, storingsgevoelige oude mobilo foons past in de plannen voor algehele renovatie van de verbindingsapparatuur. Aanrijding In de kameretraat te De Koog vond maandag een aanrijding plaats tussen een 12-jarige fietser uit Alphen aan de Rijn en een 36-jarige automobilist uit De Koog. De fietser reed vanaf de stoep tegen de rijdende wagen. De schade bleef beperkt tot krassen en deuken in de lak van de auto. Na afloop van de officiële bijeenkomst bijeenkomst ter gelegenheid van de in gebruikneming van de drinkwaterzin ker, wordt voor belangstellend publiek in hotel „Opduin" een film vertoond die van de aanleg van de zinker is ge maakt. Dat gebeurt woensdag 2 maart om 16.00 uur. Iedere belangstellende is daarbij welkom. Het systeem bij de aanleg van de waterzinker is in de wa terleidingwereld nog niet eerder toege past en er is daarom wereldwijd be langstelling voor getoond. De twintig minuten durende film geeft duidelijk inzicht in de gevolgde werkwijze. Voor af wordt men ontvangen met koffie en geeft Ing. J.P. Muller van het PWN een toelichting. Na afloop is er gele genheid om vragen te stellen. Het budget voor restauratiesiize monumenten en andere beeltg lende panden zal, als de raa?at coord gaat, worden verhoog-3C ƒ467.000,- in 1987 tot ƒ600.00221 jaar. ƒ350.000— daarvan zaK gebruikt voor verbetering vayd particuliere eigenaren bewocraE huizen en ƒ250.000,— voor dpO- tering van monumenten. Üd< 0-1 uis Ten opzichte van 1987 is het bj,g fors verhoogd. Dit komt door e w zoek van gemeente Texel aan 87 teerde Staten, gedaan in 1985 wilde meer aandacht kunnen tdre aan beeldbepalende panden, 6jmi gorie die vroeger onder de sub"1" geling viel van het ministerie WVC/Vrom. De Stichting Dorp Texel kon de laatste jaren niet; tief beleid voeren, omdat men Rijksdienst voor monumenten!; gebonden aan het meerjarenpr ma van de gemeente Texel en. het budget bij de gemeente te was voor de restauratie van be palende panden. Nu het budgt hoogd kan de Stichting in ove' de gemeente weer panden aan die binnen een beschermd don zicht liggen, snel moeten word restaureerd en niet passen in It meerjarenprogramma. Dan hoe meer de omslachtige weg via f vinciaal Stimuleringsfonds te afgelegd. Is het al voorjaar? Afgelopen weekend hoorde ik al op enkele plaat sen zingende veldleeuweriken en in het topje van een hoge denne- boom zat een grote lijster volop te zingen. Toch deze keer nog een verhaaltje over wintergasten. Je weet tenslotte nooit wat we nog krijgen. Zo'n 20 jaar geleden was Texel eigen lijk maar karig bedeeld met grote wa tervogels. Met grote watervogels be doel ik ganzen en zwanen. Weliswaar kregen we toen al geregeld rotganzen en zagen we op de vaste plaatsen stelletjes knobbelzwanen, maar veel meer viel er niet te ontdekken. Sinds vooral in Denemarken (op jachtgebied het Frankrijk van het noorden) de jachtwoede iets aan banden is gelegd en omdat overwinteringsgebieden iets verschoven (van Duitsland naar Neder land), is het aantal overwinterende ganzen en zwanen in ons land aan merkelijk toegenomen. Ook Texel profi teert daarvan! Bovendien vormden uit zwermende grauwe ganzen uit de Fle- vopolder ook op Texel een flinke broedpopulatie die hier het hele jaar blijft. En zo zijn op ons eiland 's win ters niet alleen meer rotganzen te zien, maar ook grauwe ganzen, rietganzen en kleine zwanen. Soms zelfs, maar dan onregelmatig, zien we kleine riet ganzen, kol- of brandganzen. Grauwe ganzen zijn moerasvogels die ook op weilanden voedsel zoeken. We moeten ze vooral zoeken in de lagere weiland gebieden van Waalenburg en Dijk manshuizen. Het zijn grote, zware gan zen (de grootste in ons land) met roze poten en gele snavels. Maar bij een wat andere belichting lijkt die snavel soms ook wel roze! In de vlucht zijn de voorvleugels opvallend lichtgrijs. Bij andere ganzen zijn ze veel donkerder. De roep van de gans klinkt als die van een boerderijgans. Ze zijn daaraan sterk verwant. Met de op diverse plaatsen rondlopende tamme ganzen kan dan ook gepaard worden en daar om zien we nogal eens niet „raszuive re" dieren met witte veerpartijen. Een helemaal witte gans met zwarte vleu- gelpunten die al een paar jaar op Texel gezien wordt (vooral in Waalenburgl is een sneeuwgans. Van oorsprong af komstig uit Amerika, maar dit dier is ongetwijfeld ontsnapt uit een water wildverzameling! De rietgans is hele maal geen graseter. Bij ons zoeken ze vooral „oogstafval", d.w.z. bietenloof en- koppen, resten van aardappels e.d. We moeten deze soort zoeken in het uitgestrekte, kale polderland. Vooral in het noordelijk deel van Eijerland hou den zich geregeld groepen van enige honderden vogels op. Het zijn ook for se vogels, maar let op, je rijdt of fietst ze zo voorbij! Donkere dieren op don ker akkerland, meestal vrij ver van de weg, vallen heel slecht op! Het op di verse plaatsen met de verrekijker af zoeken van de landerijen moet echter tot succes leiden. De rietgans is don kerder dan de grauwe. Vooral z'n kop en hals zijn erg donker. Hij heeft gele poten en een geel met zwarte snavel. Vaak lijkt de snavel helemaal zwart omdat hij vol met aarde zit van het wroeten naar iets eetbaars. De kleine zwaan tenslotte moeten we op dezelf de plaatsen zoeken als de rietgans. Op akkerland in de grote polders. Deze witte vogels (de jonge dieren zij; bruin) vallen natuurlijk sneller Of kleine zwaan is zoals z'n naam: geeft wat kleiner dan de knobbi zwaan. Hij heeft bovendien een snavel met gele basis en mist <fc knobbel. Als u de polder intrekl zoek naar rietganzen en kleiner moet u dat snel doen en niet u; len. Beide soorten broeden in Si en de meeste trekken in tegensf tot de rotgans, eind februari al iets naar het noorden. Adriaan ■1 Kleine Zwaan

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 2