Cjrom ^wartsjjexels in het L, aterschap Texel wil ijn wegen houden Gegadigde voor bioscoop gevonden Kangoeroe spoorloos na één dagje Texel AFSTOTING IS VOOR IEDEREEN DUURDER Oud-Burgemeester Sprenger overleden SS Eigenaar staat voor raadsel Geheime „luisterpost" ontdekt Nog net op tijd voor de WIR DINSDAG 1 MAART 1988 OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 10.261 Vooi advertenties, abonnementen, etc. Bigeveld De Rooy BV, Postbus 11. 1790 AA Den Burg, fefoon (02220) 2741, na 18 00 uur 4881. Telefax 02220 - 4111 ^Idactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-2741 Binten werktijd deze week tot en met dinsdag a s. Frans Hopman. Burgwal Den Burg, telefoon 02220 - 5472. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs H9,80 per kwartaal; los 95 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99 17.636 Rabobank nr. 36 25.01.742, NMB nr. 67.34.60.398 Het Waterschap Texel voelt er niets voor om het eigendom, beheer en onderhoud van zijn wegen over te dragen aan de -gemeente Texel. Dankzij de zorg voor de wegen kan het ad ministratieve en technische apparaat van het Waterschap na melijk buitengewoon doelmatig functioneren. Zou de wegen- taak worden afgestoten dan zou dat niet alleeen voor het waterschap zelf maar ook voor de gemeente kostenverho gend zijn en resulteren in verhoging van polderlasten resp. plaatselijke belastingen. Aldus het standpunt van het dagelijks bestuur van het Waterschap dat in de vergadering van donderdag j.l. schoor voetend maar unaniem werd onder schreven door de hoofdingelanden. De aarzeling bij het betuigen van de ge vraagde adhesie had te maken met één onzekere factor. De berekeningen waarop het standpunt is gebaseerd dat het financieel onaantrekkelijk is om de wegentak af te stoten, gaan ervan uit dat het Waterschap aanspraak kan blij ven maken op bestaande rijksuitkerin gen voor de wegen. Dat is echter een kwestie die op hoog niveau nog volop in discussie is. Studie be vraag of de 145 km. polderwegen R> Texel aan de gemeente moeten worden overgedragen is onderwerp van studie bij zowel de gemeente als het Waterschap. Aanleiding voor de discussie is de in 1982 door de mi nister van verkeer en waterstaat in gang gezette reorganisatie van het we- genbeheer in Nederland. De bedoeling is dat de waterschappen zich niet meer bezig houden met wegenbeheer, omdat dit primair als een taak wordt gezien van rijk, provincie of gemeente. Het geld dat de beherende instantie nodig heeft voor het onderhoud van de wegen zal niet meer als doeluitke ring worden verstrekt via de bekende wet Uitkering Wegen maar als deel van de algemene middelen, die via provincie- en gemeentefonds worden uitgekeerd. Om practische redenen zou De gemeente heeft overeenstemming bereikt met een gega digde die bereid is de exploitatie van bioscoop De Vergulde Kikkert voort te zetten. Het is de heer W. Poortinga uit Gro ningen, directeur van Springers Recreatie, de besloten ven nootschap die ook hotel De Lindeboom in eigendom heeft. Poortinga wil in eerste instantie uitslui tend films vertonen in het gebouw on der dezelfde voorwaarden die de ge meente heeft gesteld aan de Stichting jfeater Retaet, die naast het draaien ran films ook theaterprodukties bracht. Deze opzet was dermate ver liesgevend dat het niet meer mogelijk was de financiële verplichtingen na te komen. Door uitsluitend films te draai en, kunnen de kosten beperkt blijven. Poortinga betaalt dezelfde erfpacht aan de gemeente als Retaet: ƒ18.000,— per jaar. Het is niet waarschijnlijk dat de nieuwe erfpachter persoonlijk de bios coopexploitatie zal behartigen. Moge lijk gaat Rob Valkenburg dit werk doen, maar de contacten hierover tus sen Valkenburg en Poortinga zijn nog in een zeer pril stadium. De gemeente is blij met de nieuwe pachter. De raad scommissie voor financieel econo misch en technisch beleid is vertrou welijk van de jongste ontwikkelingen op de hoogte gesteld. Daarbij is te vens aan de orde geweest die financië le regeling die moet worden getroffen als Retaet het recht van erfpacht aan de nieuwe exploitant overdraagt. In het bijzonder betreft het hierbij de ver goeding van de door de stichting aan gebrachte bouwkundige verbeteringen (tot een bedrag van ƒ40.000,— en overname van de inventaris die van belang is voor de voortzetting van de exploitaite (10.000,— In de sanerings regeling die aan de schuldeisers is voorgesteld, zal tevens een deel van de achterstallige erfpacht (canon) als niet inbaar moeten worden be schouwd; laatstgenoemd bedrag kan worden gedekt uit de exploitaite van het erfpachtcomplex. Het bedrag van ƒ50.000,— dat de gemeente (als de raad ermee akkoord gaat) in de bios coop wil steken kunnen ten laste wor den gebracht van het fonds Ontwikke ling en Sanering als zijnde een onren dabele investering. Uit het bovenstaan de blijkt dat B en W een minnelijke weg willen volgen bij de afhandeling van de zaak. De gemeente zou ook het faillissement kunnen aanvragen en zou er dan zelf financieel gunstiger uit springen. Daar wordt echter nadrukke lijk vanaf gezien, vogens wethouder Klaas Barendregt, om morele redenen. Afgezien van de ƒ50.000,— vergoeding voor de verbeteringen die in het ge bouw zijn aangebracht, wordt de Ver gulde Kikkert voor de gemeente geen bron van kosten. We konden de nieu we pachter niet vragen hoe hij bij de exploitatie van de bioscoop in de prak tijk te werk zal gaan, want hij is met vakantie. het wegenbeheer in de drie Westelijke provincies echter bij de Waterschap pen kunnen blijven, voor zover dat nu al het geval is, als de betreffende wa terschappen en de gemeenten dat ten minste nadrukkelijk wensen. Per 1 maart 1988 moest de stuurgroep die zich met deze problematiek bezig houdt, weten voor welke wegennetten deze uitzondering zou moeten worden gemaakt, afgezien van een beperkt aantal wegen op en langs waterkerin gen die in elk geval bij de Waterschap pen zouden moeten blijven. In nauw overleg met de gemeente is door de technische dienst van het Waterschap Texel een rapport opgesteld waarin een beeld wordt gegeven van het we- gennetbeheer zoals dat door Water schap en gemeente wordt uitgevoerd. Het wegennet van het waterschap op Texel bestaat uit bijna 125 km quartaire weg, 16 km verharde niet plan-wegen en 4,5 km onverharde wegen. Daarvan is 23 km gelegen op en langs dijken. Verder heeft het waterschap nog 10 km dijkweg en 14,5 km buitenberm" met beperkte openbaarheid in beheer en onderhoud. Efficiënt De gegevens in het rapport maken duidelijk dat met name de technische dienst van het Waterschap (naast het kader bestaat dat uit drie gemaal machinisten en tien mensen die alle voorkomende werkzaamheden kunnen verrichten) buitengewoon practisch en efficiënt functioneert. Met weinig mensen wordt veel gedaan. Veel werk wordt in eigen beheer uitgevoerd (in tegenstelling tot de gemeente die gro tere werken doorgaans uitbesteedt) waardoor de papieren rompslomp (bestekken en tekeningen zijn niet no dig) beperkt kan blijven. Door de plaatselijke kennis is controle en bege leiding ook geen probleem en omdat haast iedereen alles" kan, kan soepel worden ingespeeld op weer- en terrein omstandigheden. Als het weer niet Lees verder pagina 2 Gistermiddag heeft in Dieren de crematie plaatsgevonden van Mr. W.H. Sprenger, die donderdag in zijn woonplaats Gorssel na een langdurige ziekte is overleden. Hij werd 74 jaar. Mr. Sprenger was tien jaar burgemeester van Texel, van april 1968 tot april 1978. Willem Herman Sprenger werd op 18 maart 1913 geboren in Amsterdam, slaagde in 1931 in Breda voor het HBS- diploma, deed een jaar later staatsexa men en in 1937 doctoraal examen Ne derlands recht. In 1937 en 1938 was hij in militaire dienst en bekleedde sinds dien gemeentelijke functies, onder an dere als chef van de secretaris in Moordrecht. In 1944 dook hij onder, tot de bevrijding en was ook nadien actief bij de Binnenlandse Strijdkrach ten te Moordrecht. Hij was onder meer lid en secretaris van de Commis sie van vrijlating (van politieke delin quenten) voor Gouda en omstreken. In 1947 werd hij burgemeester van Geer vliet en Heemvliet en per 1 september 1954 burgemeester van het 5800 inwo ners tellende Oostvoorne. Per 1 april 1968 werd hij tot burgemeester van Texel benoemd als opvolger van burge meester C. de Koning. Aan dat ambt waren tal van andere functies verbon den, zoals voorzitter van de raad van bestuur van het Luchtvaartterrein, lid van de culturele raad Noord-Holland, gedelegeerd commissaris van de TEM (tot 1973 toen de TEM door de provin cie werd overgenomen en bij gemeen telijke afgevaardigde werd in de N.V. Texelstroom). Verder was hij onder meer voorzitter van de raad van com missarissen van de AOT en voorzitter van de Stichting Cultureel Werk. Het burgemeesterschap van Texel viel sa men met een explosie van economi sche en daarvan afgeleide activiteit op Texel, vooral veroorzaakt door het toe risme. Van de grond kwamen onder meer het recreatiebasisplan en het bestemmingsplan voor het buitenge bied evenals het Natuurrecreatiecen- trum. Het was burgemeester Sprenger die leiding moest geven aan de mara thonraadsvergaderingen en omvangrij ke inspraakbijeenkomsten, waarbij te gengestelde belangen tegen elkaar moesten worden afgewogen, een pro ces dat Texel in die mate nooit eerder had beleefd. Dank zij de inzet van Mr. Sprenger kon Texel een van rechtswe ge erkend beleid ontwikkelen om de tweede woningen binnen de perken te houden. Bijzonder actief was oud- burgemeester Sprenger ook op cultu reel gebied, met name de muziek waarvan hijzelf een enthousiast beoe fenaar was. De periode Sprenger was er een van enorme expansie van het gemeentelijk apparaat als uitvloeisel van de maatschappelijke ontwikkelin gen. In die tijd kwam het nieuwe raad huis tot stand en kreeg Texel toestem ming een derde wethouder te benoe men. De crematie in Dieren werd gistermiddag ook bijgewoond door veel Texelaars, die gebruik maakten van een speciale bus. Het kangoeroewijfje wacht eenzaam op haar spoorloos verdwenen minnaar op het terrein van de ,,Parei van Tessei". Wandelaars die bij een frisse tocht door de Texelse duinen een kan goeroe tegen het lijf lopen, hoeven zich niet in de arm te knijpen. We liswaar vertoont de eilandelijke na tuur weinig overeenkomsten met Australische steppen, maar er is al lerminst sprake van een droom. Van een omheind terrein bij recrea- tiebedrijfDe Parel van Tessei" bij Den Hoorn is namelijk afgelopen weekend een exemplaar van het veerkrachtige buideldier spoorloos verdwenen. Eigenaar Frank Berk hout, die de kangoeroe vrijdag naar Texel bracht, staat voor een raadsel. Berkhout: Dit kèn niet. Het hek was absoluut hoog genoeg. Normaal gesproken is 1 meter 20 voldoende en de omheining die hier staat is nog ho ger: 1 meter 50. Dat is tweemaal zo hoog als het dier zelf. Het is geen reu zenkangoeroe, waarvoor je een hek van tien meter hoog nodig hebt. Deze kangoeroesoort springt wel ver, maar niet hoog. Nee, de enige verklaring die ik er voor heb is dat de één of andere gestoorde het hek heeft opengezet". Berkhout's echtgenote, de uit Australië afkomstige Radmilla, voegt er ech ter aan toe dat een in het nauw gedre ven kangoeroe rare sprongen kan ma ken ,,Als een kangoeroe in paniek is, gaat hij dwars door alles heen. Ra zendsnel is hij dan". Toch houdt Frank Berkhout het op hulp van derden. Sterke aanwijzingen daarvoor heeft hij niet. Zaterdagavond zat het dier nog buiten. Toen Berkhout zondagochtend om een uur of negen weer een kijkje nam, was ,,Skippy" gevlogen. ,,We hebben er niets van gemerkt. De hond slaat altijd aan als iemand op het erf komt, maar die heeft niet geblaft. Ook de geitjes waren niet onrustig. Ik heb zondagochtend meteen de politie ge beld, maar die heeft tot dusver nog geen tips binnengekregen. Van een eventuele dader heb ik geen sporen aangetroffen. Het toegangshek was gewoon dicht. Er zat toen nog geen ketting om, die heb ik er pas na de verdwijning omheen gedaan", aldus Berkhout. Hij vervolgt: Ik geloof niet dat iemand hem heeft meegenomen. Dat dier laat zich niet zomaar pakken". Berkhout heeft nog één exemplaar in zijn bezit: een wijfje van dezelfde soort. De voortvluchtige kangoeroe is een mannetje. Beide dieren zijn Bennet-kangoeroes. Zij zijn van een middelgroot type en kunnen ongeveer 85 centimeter lang worden. De kan goeroes zijn beide anderhalf jaar oud. Het wijfje is drachtig van een ongeveer half jaar oud kalfje, dat in haar buidel te voelen is. Berkhout verwacht dat het jong eind mei in het stadium is ge komen dat het in en uit de buidel wipt. Het staat nu al vast dat er een tweede kangoeroebaby zal volgen. Zo dra het kalfje de buidel heeft verlaten, ontwikkelt zich een volgend embryo, dat pas volgend voorjaar een kijkje over de rand van moeders buidel zal nemen. Winterhard Wat moet iemand met kangoeroes op Texel, en dan nog wel in dit gure jaar getijde? In het wild komen deze dieren slechts voor in Australië en Nieuw- Guinea. Volgens Berkhout is de Bennet één van de weinige soorten die „winter hard is. „Winterhard" wil zeggen: bestendig tegen het Hollandse klimaat en zelfs erger. „Twintig graden vorst is geen probleem". In Nederland worden meer Bennets gehouden. De door de Hoornder ondernemer gekochte dieren zijn gefokt in Engeland, in een wild park. Een Nederlandse relatie heeft ze voor Berkhout uit Engeland meegeno men. „Op de eerste plaats is beesten houden een hobby van me. Ten twee de is er natuurlijk mijn bedrijf. Het kinderboerderij-gedeelte groeit steeds verder uit. Dit jaar zijn er veel jonge dieren bijgekomen. Vorig jaar had ik al een lama gekocht. Die is nu trouwens weg, naar de kinderboerderij De Mient van Willem Kikkert Hier was er geen ruimte meer voor. Ik probeer te berei ken dat de kangoeroes zó tam worden dat ze uit je hand eten. Of dat met deze dieren nog wil lukken is onwaar schijnlijk. Maar met de twee jongen is dat denk ik goed mogelijk.- Ik ben van plan kangoeroes te gaan fokken, zodat ik er over een aantal jaren een stuk of tien heb rondlopen". In buurt van mensen Maar Berkhout's grootste zorg is voor lopig het vinden van het met de noor derzon (of liever gezegd: de noord wester storm) verdwenen mannetje. A/s het dier vrij rondloopt, waar zal het zich dan verborgen houden? Berkhout: „Ik vermoed in de buurt van woonhuizen. Het dier is een gras eter en schuw, maar gewend dat het zijn voedsel van mensen krijgt. Aar dappelen, brood en schapenkorrels". Wat moet iemand doen a/s hij of zij het dier ontdekt? „Met rust laten. Niet proberen te van gen of op te jagen, dat maakt hem al leen maar wilder. De kangaroe probe ren neer te schieten met een verdo vingsspuitje is helemaal uit den boze. Hij heeft een dunne huid en het spuit je zou diep doordringen en de inge wanden perforeren. Voor mensen bete kent hij geen gevaar, wél kan hij met zijn sterke achterpoten met scherpe Piet van Leersum deed een bijzonde re ontdekking in zijn juist gekochte woning Herenstraat 20 in Den Hoorn. Bij het slopen van een kastenwand op de bovenverdieping kwam achter het laagwand een ruimte vrij, die in de oorlog werd gebruikt om naar de Engelse radio te luisteren. Er stond een in zeer vervallen staat verkerende radio, er lag een exemplaar van Het Parool uit 1945, touw dat van parachutezijde was gemaakt, een boekje met mor setekens en aan de wand hing een kaart van Europa waarop in potlood de vorderingen van de geallieerden waren aangetekend. De ruimte was via een luik in de achterwand van de kast te betreden. De vorige eige naar van het huis heeft daar nooit iets van geweten. Bij navraag bleek dat het huis in de oorlog werd be woond door de familie De Jong- Boon. De heer W. de Jong (overle den in 1951) luisterde hier regelmatig naar de radio en bekenden uit de buurt kwamen er ook wel eens, zo vertelde ons mevrouw De Jong, die al sinds 1950 in Den Burg woont. Het schrappen van de Wet Investe- rings Rekening met ingang van gisteren is ook op Texel aanleiding geweest om in het weekend snel investeringen te regelen en aldus nog te kunnen profiteren van de premie. In het notariskantoor had men het er druk mee. Daar was men zaterdag, zondagmid dag en zelfs zondagavond nog in touw met het opmaken van actes, die het bewijs moesten vormen dat bepaalde bedrijfsaankopen vóór de fatale maan dag hun beslag hadden gekregen. Het ging om investeringen die onderhands al rond waren, betrekking hebbend op vrachtauto's, installaties, bedrijfspan den en andere bedrijfsinkopen. Dankzij de vroegtijdige bestelling komt ook Te- so's tweede dubbeldekker nog voor de WIR-premie in aanmerking. Dat scheelt 10 a 12 miljoen gulden. Direc teur Th. Hoogerheide: „Naast het ver krijgen van rijkssubsidie uit het fonds voor de Zeescheepsnieuwbouw, was ook de onzekerheid over de toekomst van de WIR voor ons aanleiding om het schip alvast te bestellen. Ik vind het eigenlijk wel leuk dat die WIR nu inderdaad is opgeheven". nagels een pijnlijke trap uitdelen. Het beste is om mij te bellen, telefoon 02226-485" Hoe denkt Berkhout het dier te vangen? „Met z'n tweeën en een net. Tien mensen is teveel, dan raakt het dier in paniek Als ik weet waar de kangaroe is, kom ik nog niet meteen, maar laat hem eerst een dag zitten. Als hij een maal een plekje heeft gevonden, blijft hij daar. Dus is het het beste om hem eerst tot rust te laten komen." Hoe groot is de financiële schade a/s hij niet wordt teruggevonden? „Dit dier heeft me ongeveer ƒ1100,— gekost, maar met transportkosten en zo erbij moet je ongeveer ƒ1500,— re kenen. En die prijs valt nog mee, want in de winter liggen de marktprijzen niet zo hoog." f A v Eigenaar Frank Berkhout waagt zich er voorlopig nog niet aan om toenadering te zoeken tot de schuwe kangoeroe, die in er in een flits vandoor gaat zodra iemand te dichtbij komt

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 1