Vier oplossingen voor financiering raadhuis Waalder halve marathori steeds meer 'n traditie AlGEND* Wachten op omvang sa/direserve Twent kwam overwinning wegkapen VERVOLG VAN PAG. 1 Waterschap Raadsvergadering PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 1 MAART Dl Het college van B en W heeft de gemeenteraad vier oplos singen voor de financiering van de verbouwing van het raad huis voorgesteld. Deze varianten zijn: 1. putten uit de saldire- serve; 2. uit het fonds „Ontwikkeling en sanering"; 3. de post huisvesting; 4. een mengvorm van deze drie varianten. Probleem is dat op dit moment nog onbekend is hoe groot de saldireserve precies is. Accountants zijn nog bezig de overschotten van de boekjaren 1984, '85 en '86 te berekenen. B en W hanteren twee uitgangspunten bij de keuze van een financieringsvorm: de belastingen mogen niet worden ver hoogd en het gemeentelijk investeringsplan mag niet worden aangetast. De omvang van de saldireserve zal pas eind mei bekend zijn. Het gemeente bestuur heeft al eerder als voorwaarde gesteld dat de saldireserve (d.i. de op telsom van de resultaten van de vorige jaarrekeningen; meestal zijn dit over schotten) minimaal f3 miljoen moet bedragen. De saldireserve wordt be schouwd als buffer voor het opvangen van eventuele financiële tegenvallers. Mocht blijken dat de overschotten heel groot zijn, dan zou de gehele financie ring van de verbouwing uit de saldire serve kunnen plaatsvinden, zonder dat de „heilige" ondergrens van f3 miljoen wordt gepasseerd. Valt de saldireserve echter niet gunstig genoeg uit, dan moet óf geld uit een andere reserve worden gehaald, óf er moet extra wor den bezuinigd. Tenzij de Texelse poli tiek van mening zou veranderen en de bufferomvang van f3 miljoen niet lan ger heilig zou verklaren. Wat de PvdA betreft is daar geen kans op, zo maakte fractieleider Dirk Terpstra duidelijk, donderdagavond tij dens de vergadering van de raadscom missie voor financieel, economisch en technisch beleid. De saldireserve levert de gemeente namelijk ook jaarlijks een fors bedrag aan rente op. Een extra bedrag uit de saldireserve halen bete kent dus een fors renteverlies. De ren te over de jaren 1984 t.m. 1986 is overigens nog niet aan de gewone dienst toegevoegd, zodat aanwending van een eventueel bedrag dat op die jaren betrekking heeft, niet het missen van renteopbrengst tot gevolg heeft. Als onder de drie miljoen gulden-grens wordt gedoken dus wèl, en daarvoor waarschuwde Terpstra: ,,We moeten voorkomen dat de kosten van de nieuwbouw worden afgewenteld op het apparaat". Terpstra vindt het, in andere woorden, onterecht dat de ambtenaren moeten inleveren als zou blijken dat de saldire serve te klein uitvalt en het geld er gens anders vandaan moet worden ge haald. Niet meer bezuinigingen dus. Dapper Terpstra: ,,De uitgangspunten zijn dap per, maar kunnen resulteren in een zware belasting voor het ambtelijk ap paraat. En dat is net zo moeilijk te ver kopen." Wethouder Barendregt repliceerde dat hij de uitgangspunten niet te hoog ge grepen vindt. Hij zei voorstander te zijn van een spreiding, dus mengvorm van financieringsmogelijkheden, omdat onbekend is welke groei de saldireser ve vertoont. Bovendien kan de bezui nigingsoperatie die voortvloeit uit ge bruikmaking van de post huisvesting, beperkt blijven bij spreiding. Ate Rienstra (CDA) was het eens met deze redenering, maar: ,,Dit is gemak kelijker opgeschreven dan gerealiseerd. Dat belastingverhogingen voor dit doel niet nodig zijn, neem ik graag aan. Maar het kan best zo zijn dat als indi rect gevolg van dit besluit, voor een ander doel wèl een belastingverhoging nodig wordt." Nullijn Volgens Barendregt loopt het allemaal niet zo'n vaart. Bij handhaving van het huidige beleid is het mogelijk om volgend jaar de „nullijn" te volgen. Een eventuele kleine bezuinigingsope- toelaat dat aan de dijken of aan het land wordt gewerkt, kunnen dezelfde mensen worden ingzet voor de wegen Het wegenonderhoud vormt dus een welkome aanvulling van de door de ei gen dienst uit te voeren werken. Een en ander werd in de rapporten met cij fers en statistieken duidelijk gemaakt. De wegen vormen voor het Water schap de grootste uitgavenpost (31,26% van het totaal) maar ook de grootste inkomstenpost (62,6%). Compensatie Totaal wordt aan de wegen ƒ1,08 mil joen uitgegeven, waar ƒ650,000,— aan subsidie en uitkeringen tegenover staat. De werkelijke kosten bedragen dus ƒ431,512,—, wat neerkomt op 28,55,— per hectare. Met daarbij wa terbeheersing, waterkeringen en alge meen beheer komen de werkelijke kosten op ƒ128,74,— per ha. Na het kwijtraken van de wegentaak zouden die kosten ƒ110,18 per ha. worden, maar door het afstoten van de wegen- taak zal de organisatie van de dienst heel anders moeten worden en dan pakt het verhaal heel anders uit. Bo vendien staat tegenover de „lagere" lasten de hogere gemeentelijke be lasting, waarvoor de ingelanden uiter aard ook moesten opdraaien. Ontslagen Met afstoten van de wegentaak bete kent het dat het buitendienstpersoneel met 3/2 man en het technisch kader met een man moet worden ingekrom pen. Ook een deel van het materiaal dat voornamelijk voor wegaanleg en onderhoud wordt gebruikt, wordt over tollig. Door de reorganisatie komen meerdere arbeidsplaatsen op de tocht te staan. Gezien de dan beperkte mo gelijkheden zal meer werk dan tot dus ver moeten worden uitbesteed, zodat de buitendienst het beheer van de „kunstwerken" zal uitvoeren. Door het uitbesteden aan particulieren zal er meer technisch kader nodig zijn voor werkvoorbereiding, begeleiding en controle, zodat er daar een of twee mensen moeten bijkomen. Er wordt niet verwacht dat het uitbesteden van werk goedkoper zal zijn, gezien het rendement van het huidige machine park, eerder is het tegendeel het geval mede met het oog op de btw die dan betaald moet worden. Ook het dan minder rekening kunnen houden met terrein- en weersgesteldheid zal kostenverhogend werken. Berekend is dat een en ander een kostenverhoging betekent van ƒ10,05 of ƒ14,81 per hectare. Resumerend: de kostenverminde ring door het wegvallen van de we gentaak wordt geheel gemaakt door stijging van andere kosten. De waterschapslasten zullen daar door niet verminderen maar stijgen. In de vergadering van de hoofdinge landen op donderdagavond kreeg het dagelijks bestuur machtiging om op basis van deze gegevens te trachten de wegentaak voor het Waterschap te behouden. De berekeningen werden niet aangevochten, al voorzag hoofdin geland Jan Duin wel dat het water schap straks financieel tegenspel zal krijgen. Dijkgraaf J.S. Dijt draaide er niet omheen dat er nog een belangrij ke factor van onzekerheid is waardoor het rekensommetje zou moeten wor den herzien. Dat betreft dus de nog onbekende rijksuitkeringen voor de we gen. In de nu voorgelegde berekenin gen is uitgegaan van de uitkering van 1986. Voor het overige was het alle maal erg duidelijk en overtuigend. „Een kind kan het voorrekenen: we worden er slechter van", aldus Dijt. Hoofd technische dienst Vonk wees er ten overvloede op hoe efficiënt het is dat de mensen die in herfst en winter niet in het dan onbegaanbaare land kunnen werken, bezig blijven met wegwerk. Als het wegpersoneel wordt ontslagen zou ook het schouwwerk in gedrang komen. Het moeten uitbeste den van werk zal méér werk beteke nen voor het technisch kader. „We worden dan een grote papieren dienst met meer inplaats van minder kosten". Dijkgraaf Dijt zei dat met de gemeente binnenkort beslissende gesprekken zul len worden gevoerd wat betreft de we derzijdse standpuntbepaling in deze kwestie. Hij verwachtte dat ook de ge meente niet staat te trappelen om de wegen van het Waterschap over te ne men. Voor sommige ingelanden was het blijkbaar een verrassing dat het verlies van de wegentaak voor het Waterschap zo schadelijk is. Één hun ner: „We dachten altijd dat die wegen ons zoveel geld kostten, maar nu blijkt dat het een ramp is als we ze zouden afstoten". Hoofdingeland G. Jimmink veronderstelde dat de kosten die het Waterschap aan de wegen heeft wel eens zouden kunnen oplopen als ge volg van het groeiend toerisme. Dijk graaf Dijt deelde die vrees niet. De groei van het toeristische personenautoverkeer stelde volgens hem weinig voor. Het zware agrarische verkeer geeft veel meer schade. ratie zal dan vrij gemakkelijk zijn uit te voeren", zei hij. Met andere woorden: voor 1989 worden geen verdere bezui nigingen verwacht, omdat het er naar uitziet dat de gemeente geen hogere uitgaven zal hoeven doen. Deze con clusie is gebaseerd op een globale op zet van de volgende gemeentebegro ting, die de financiële experts in het raadhuis inmiddels hebben gemaakt. Erna Eelman-van der Kooi (VVD) sprak zich uit voor gemengde financiering. Het erbij betrekken van de post huis vesting sprak haar aan, óók indien de saldireserve zou meevallen. Tine Krijnen-Baijs (Texels Belang) kon zich vinden in de uitgangspunten en de financieringsmogelijkheden. PSP- raadslid Peter Bakker gaf geen me ning, maar liet blijken dat de toe komstige uitvoering van de bouw hem zorgen baart. „De bouw moet goed worden begeleid, zodat overschrijdin gen snel zijn te constateren. Voorko men moet worden dat de uitbreiding een molensteen om onze nek wordt", aldus Bakker. Een opmerking die Tine Krijnen uit het hart gegrepen was. Zij pleitte ervoor om een raadslid zitting te laten nemen in de bouwcommissie. Dat ging de overige commissieleden echter te ver: „Als maar rekening wordt gehouden met de door ons geformuleerde uit gangspunter*." Ook wethouder Barendregt ging in op. het feit dat de omvang van de bouw nog niet bekend is. Hij zei dat B en W een „verantwoorde" m3-prijs zullen hanteren en dat wordt overwogen om een limiet te stellen aan de bouwprijs: de kosten mogen een bepaald bedrag niet te boven gaan. Cijfers nam hij nog niet in de mond, omdat de op dracht nog naar de architect moet worden verzonden (na beoordeling van de raad) en op basis van dat ontwerp onderhandelingen met aannemers wor den gevoerd. Barendregt verwachtte dat pas tijdens de bouw een discussie over de bestemming van de voormali ge bodewoning zal worden gevoerd Deze zienswijze lokte een repliek uit van Dirk Terpstra. „Zorg nu eens voor een aantal alternatieven", riep de PvdA'er uit. „Nu krijgen we weer slechts één plan op ons bord gescho ven. Al een paar keer is in de raad gesteld dat uit de bodewoning een maximaal rendement moet worden ge haald. Een personeelskantine zou in plaats van in de nieuwe bouwlaag bij voorbeeld ook best in de bodewoning kunnen worden gemaakt. De discussie is: afstoten of erbij betrekken. Ik zou dit graag al in de voorbereiding willen bespreken." Erna Eelman opperde het idee om (een deel van) de bodewoning te verhuren als winkelpand. Dinsdag 8 maart, aanvang 19.30 uur vergadert de gemeenteraad. De agenda: 1. Opening. 2. Bepaling volgorde stemming 3. A. Vaststelling besluitenlijst begro tingsvergaderingen de dato 17 en 18 november 1987. B. Vaststelling besluitenlijst vergade ring de dato 9 februari 1988. 4. A. Ingekomen stukken B. Mededelingen C. Beantwoording raadsvragen. 5. Vaststelling bedragen over 1986 ten behoeve van de Kompasschool. 6. Aanschaf meubilair ten behoeve van St. Jozefschool. 7. Energiebesparende maatregelen ten behoeve van de Kompasschool. 8. Schenking kunstwerken. 9. Voorbereidingsbesluiten ten behoe ve van het bouwplan van: E. Bays aan het Mieland te Oudeschild; verzamel- procedure (diverse personen): a. perceel gelegen nabij de Pe perstraat te Oosterend; b. perceel gelegen achter de Vliestraat 12 te Oosterend; On.perceel gelegen achter Vliestraat 8 te Oosterend; d. perceel gelegen achter Vliestraat 10 te Oosterend; e. perceel gelegen aan de An kerstraat te Oosterend; f. percelen gelegen achter de Klimpstraat te De Cocksdorp. 10. Bioscoop. 11. Procedureverordening vestiging huisartsen. 12. Grondaankoop ten behoeve van een voetpad langs de Molenlaan 13. Wijziging belastingverordening. 14. Investeringen zwembad Molenkoog. 15. Investeringen DSW De Bolder 1988. 16. Strandbewaking. 17. Vervanging mobilofoons. 18. Torenuurwerk NH-kerk Den Burg. 19. Overzicht onvoorziene uitgaven. 20. Vaststelling volumebesluit in kader van subsidieverordening dorpsvernieuwing. 21. Rondvraag. Hoe sterk is de eenzame loper. Veteraan Wim Timmer onderweg in zijn race tegen de klok. zichzelf en de omstandigheden. s De halve marathon van De Waal lijkt steeds meer aanzien te krijgen in lopersland. Voor steeds meer atleten is de geva rieerde tocht door het Texelse landschap de start van een nieuw loopseizoen. De winter is bijna voorbij, het bloed be gint weer te kriebelen en wat is er dan heerlijker dan een stevige wedstrijd gecombineerd met een weekendje Texel? Ook veel eilandgenoten trekken eind februari de vederlichte schoenen aan. Onder hen nogal wat lopers die nergens an ders aan de start verschijnen, maar de „Waalder halve" tot hun persoonlijke jaarlijkse uitdaging maken. Winnaar werd de in een banaangele outfit gestoken Twent Gerrit Voortman in de snelle tijd van 1 uur 9 minuten en 45 seconden. Het was trouwens toch weer voor snelle tijden, want er sneuvel den vele persoonlijke records. Het opvallendste record werd neerge zet door Texels enige rolstoelatleet Ar- co de Graaf. Door zijn gerichte en steeds intensievere training slaagt hij er almeer in zich te meten met sterke lopers. Onlangs kreeg De Graaf de be schikking over een nieuw type sport- rolstoel, dat onder meer twee kilogram lichter was dan zijn vorige exemplaar. Vooraf hoopte hij zijn persoonlijke besttijd van 1 uur 27 minuten te ver beteren tot een tijd onder de 1.25. Tot zijn eigen verbazing dook hij er zelfs nog vijf minuten onder: 1.19.47. „Ik ben niet eens helemaal kapot. Bij het ingaan van de derde ronde voelde ik me nog beresterk. Alleen bij het fietspad tegen de Waalenburgerdijk op protesteerden m'n armen even", aldus Arco voldaan na afloop. Gesterkt door dit resultaat wil hij begin mei zijn eerste hele marathon gaan doen, de marathon van Amsterdam. Voor nog meer Texelse atleten was de halve marathon zaterdag een test voor de klassieke afstand van 42,195 kilome ter in Amsterdam. Albert Hoven, Ron Daalder en Piet Schuyl willen er van de partij zijn en verschenen ook in De Waal aan de start. Theo Franchimon is eveneens van plan om in Amsterdam te lopen, maar tobt weer met zijn knie. Hij liet De Waal om die reden schieten. Beste Texelaar werd Minne Goënga met een zeer overtuigende derde plaats. In de eerste ronde liep hij nog in de kopgroep, maar de tempoverho gingen van Voortman en nummer twee, Noordkop-atleet Marinus Sie- mons, waren hem te machtig. Maar ook in zijn eigen tempo lopend wist Minne een minuut van zijn eigen re cord af te knabbelen, waarmee hij aantoonde terug te zijn van wegge weest. Hij bleef favoriet Rob Strik uit Baarn voor, die op een tikkeltje te leurstellende vierde plaats finishte. Strik was daarmee wel de beste veteraan. In een groepje van zes man daarachter liepen drie Texelaars, van wie Ron Daalder uiteindelijk de langste adem had. Jan Zijm onderstreepte zijn uit stekende vorm van de laatste tijd met een achtste plaats en een persoonlijk record. Albert Hoven eindigde als tien de. Ongenaakbaar Zij allen eindigden ver achter de onge naakbare winnaar Gerrit Voortman. Deze 24-jarige hardloper uit Rijssen heeft zich gespecialiseerd in de halve marathon. Het was al de tweede maal tijdens dit nog prille seizoen dat hij ze gevierde. Voortman was voor de twee de maal op Texel. Een jaar of vier ge leden eindigde hij al eens als tweede in De Waal, achter de toen superieure Barry Kneppers. Voortman nam al in de eerste ronde afstand van zijn bela gers, op de altijd weer lastige Staart in polder Waalenburg. „Als een ander het kopwerk deed, zakte het tempo. Dus toen ben ik zelf maar gegaan. Ik demarreerde aan de linkerkant van de weg. Alleen Rob Strik probeerde even aan te pikken, maar die viel alweer snel terug", aldus het wedstrijdverhaal van Voortman. Hand in hand met haar man kwam Truus van der Berg uit Den Helder, die op alle Texelse wedstrijden present is, als eerste dame over de streep. Vier minuten achter haar finishte Coby Ba- kelaar. De Texelse verbeterde haar beste prestatie met zes minuten (1.39.37). „Eeuwige" rivale Nel Brui ning kwam precies een minuut na haar het Hogereind oplopen. Bij de jeugd was de 14-jarige zoon van Rob Strik, Neals, een klasse apart. Hij raffelde de 4,5 kilometer af in 18.10 mi nuten. Een prima tweede plaats was hier voor de Texelse junior Richard Stevens. Het Waalder loopevenement was piek fijn georganiseerd, met voldoende per sonen langs de route en een goede opvang na afloop. Het was jammer voor de organisatie dat de finish- entourage wat teleurstelde. Misschien dat men er zelf ook wat meer aan kan doen om meer publiek naar De Waal te lokken. Jan Driehuis toonde zich een spreekvaardige en deskundige speaker. Van de wedstrijd werden video-opnamen gemaakt, die dezelfde middag nog in de „studio" van Aad van Liere tot een samenvatting van drie kwartier werden gemixed. Met veel succes werd de film 's avonds vertoond in hotel-pension Tatenhove nabij De Koog, waar traditiegetrouw veel lopers van een speciaal „halve marathon-arrangement" genoten. Uitslagen Heren: 21.1 km. 1. Gerrit Voortman, 1 09 45; 2 Marinus Sie- mons, 1.11.10; 3 Minne Goénga, 1 12.10; 4. Ron Daalder, 1 15 26; 5 Michael Trap, 1.15.29; 6. Jan Zijm, 1.15.38; 7. Ab Vos, 1.17.05; 8. Albert Ho ven, 1.17.16; 9. Arco de Graaf, 1.19.47; 10. Hans van der Wal, 1 19 52; 13 Ronald van der Wete ring, 1.21.57; 15. Wim Daman, 1.23.30; 17. Ar jan Barhorst, 1 28 21; 20 Theo Boom, 1.31.40; 21. Hans van Exel 1.33.07; 25. Simon Appel, 1.37.43; 27 Henk Stevens, 1 39.46; 28 Nico Ran, 1.40.23; 29. Jan Dogger, 1 45.13. Dames: 21.1 km. 1. Truus van de Berg, 1.35,31; 2 Coby Bakelaar, 1.39 37; 3 Nel Bruining, 1.40.37; 4. Marijke Stark, 1.41 47; 5 Door Duimel, 1.47.21 Veteranen: 21 1 km 1. Rob Strik, 1.13 57; 2 Wilfried Kocera, 1.15.22; 3. Herman Vloon, 1.18.17; 4, Nico Zwaartman, 1 22.22; 5 Jan Groot, 1 22.43; 6. Co Looij- ensteijn, 1.23.14, 7. Daan Welboren, 1.23 35; 8. Piet Baas, 1.26.03; 9. Jan Willem Sevenhuysen, 1 26.40; 10. André Binsbergen, 1.27.17, 12. Wim Timmer, 1 31.33; 13. Theo Takes, 1.31.46; 16 Jan Huydink, 1.40.53. Alle categoriën: 14.8 km. 1 Joseph vd. Bosch, 50.45; 2. Loek van Vliet, 55.21; 3. Henk Zumbrmk, 55.48, 4. Jan H. Ver meulen, 56.15, 5. Jacques van Hees, 58 35; 6. Gert Pansier, 59 15; 7. Douwe Dijker, 1.00.36; 8. Dirk Vinke, 1.03.02; 9. Piet van der Sande, 1.04.17; 10. Gauke van Lingen, 1.05.48. Alle categoriën: 7.5 km 1. Remmert Drijver, 27.11; 2. Norbert Eelmti 29.14; 3. Richard Dijker. 30.33; 4. Mare Ritel 31.07, 5. Johan Hofland, 31.19; 6. Maarten-j Jeroen de Boer, 31.41; 7. Kees Doets, 33.2ol Siets Ellen, 33 58, 9 Wally Keuning, 34 15; Mark Pijper, 34.19. Dames: 7.5 km. 1. Hannie van der Weide, 31.52; 2. Ingrid dj Lubek, 32 51; 3 Gerda Strik, 35 31, 4 Dinii bergen, 36.23, 5. Janny Tijsen, 37.51; 6. Zoetelief, 44 00, 7. Beatrice Kloots, 46 23 Jongens: 4.5 km. 1 Neals Strik, 18 10; 2. Richard Stevens, 1-' 3 Marcel Dijker, 22.24, 4. Jordy Vinke, 225 Kees Kipping, 23.50; 6 Daniël van der Vis, 23 51; 7 Jochem van der Berg, 24 09, 8 lv Witte, 24.44, 9 Mare Kooiman, 24 55; 10. li tijn Schrama, 25 59, 11 Mark Maas, 29.57 f Meisjes: 4 5 km. 1. Nicole Bakker, 22.43, 2. Natasja Koopnv 23 05, 3 Nanda Koopman, 25.16; 4 Chant; Mosk, 27.15, 5 Maatje Tjepkema, 28.00; 6: ma Timmer, 32.33 Alle categoriën 4.5 km. 1 Herman Ploeger, 19.56, 2. Jan Willem dj Vries, 20 24, 3 Rmie Mosk, 23.14; 4 Ham; Schrama, 24 16, 5 John Zandbergen, 24.321 Henk Godijn, 26.05; 7. Petra Euser, 26.53; Come Timmer, 32.50. Dinsdag 1 maart Voor de Oudere Doopsgezinde zus' ring houdt mevrouw N. Harting- Duvekot een bespreking van het bo „Amalia van Solms; aanvang 19.45 uur in de zaal bij de kerk. Op het adres Oesterstraat 25 te Oo rend wordt een „huiskameravond" de Vrije School gehouden, aanvan: 20.30 uur. Toegang vrij voor ieder. Van 16.00 tot 17.30 uur wordt in venzicht" receptie gehouden ter gel genheid van het jubileum van have meester C. de Graaf. De Dorpscommissie van Den Hoorr houdt jaarvergading in De Waldhoc aanvang 20.00 uur. Amnesty International, afdeling Te1 houdt schrijfavond voor gevangene^ 20.00 uur. Men komt bijeen in de t otheek in Den Burg en op het adre Trompstraat 15 in Oudeschild. In Eben Haëzer wordt om 19.00 uu' een regiobijeenkomst van de Evang sche Oproep gehouden. Het Waterschap Texel houdt een vi ieder toegankelijke „praatavond" in Lindeboom; 20.00 uur. Woensdag 2 maart In de kantine van SV Texel wordt e spelletjesmiddag gehouden voor de en F-pupillen; aanvang 14.30 uur In hotel „Opduin" wordt om 16.00 de film „Drinkwater voor Texel" veu toond door het PWN. Een reportay van de aanleg van de drinkwaterzinfl Toegang vrij voor ieder. De beheerscommissie voor dorpshuy d' Ouwe ULO heeft in het gelijknar® gebouw een openbare vergadering j Donderdag 3 maart In „Ecomare" wordt in het kader de lezingencyclus over de natuur ofl Texel een lezing gehouden door Nl£J ornitholoog Kees Swennen. „Texel j geleiland". Entree ƒ5,— inclusief ko£

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 2