Oosterend Present 1988 wordt weer grote show VAN HET RAADHUIS Opzet in grote lijnen gelijk gebleven OO STEREND PRESENT t as Boot-en motorzaak in „Islandstore" Tielemans exposeert in Dordrecht Mededelingen van B. en Hi Rijbewijzen Leges Inentingen Wereldgebedsdag 4 maart Uit de bocht Eilandcompetitie basketball Kustafslag viel mee Loos alarm Fietsvernielers Belastingaangifte invullen door FNV Aanrijding „Groene routes" weer dicht Kennismaking met nieuwe dominee I DINSDAG 1 MAART 1988 TEXELSE COURANT PAGINA 5 voor het commentaar bij deze water en luchtshow. 's Avonds is er een „gewoon gezellige" avond in de feest tent, met muziek van de band „In deed", Zaterdag Zaterdagochtend is er een programma voor kinderen, met medewerking van de clown Gray, 's Middags is op het feestterrein het geknetter niet van de lucht. Oude trekkers en Harley David sons zullen het aantal decibels op schroeven. Wereldkampioen motortrail Frans Verhoeven is aangetrokken om een demonstratie van zijn kunnen te geven, en dat belooft een zeer aan trekkelijk programmaonderdeel te wor den. Ook het publiek kan actief aan deze middag deelnemen. De sterke mannen len vrouwen) worden uitgedaagd om een oude trekker tegen te houden. Hoeveel man is hiervoor nodig, zo vraagt de organisatie zich af. Bijkomen van het lawaai buiten zit er bepaald niet in zaterdag, want tegelij kertijd treden 's middags in de feest tent Texelse popbandjes op. Oosterend is wel eens genoemd als de bakermat van de eilandelijke gitaarrock. Om de feestvreugde te verhogen, schminkt Clown Gray de jeugd in de tent. Aan alle leuke dingen komt een eind, dus ook aan Oosterend Present. De thuisspelende 80-jarige muziekvereni ging Excelsior verzorgt om 20.00 uur het slot-concert, waarna om 21.15 uur de officiële afsluiting volgt. Officieus is het feest nog lang niet af; tot onge veer 01.00 uur zal de tent nog op z'n kop staan. Waarna voor vijf jaar de rust kan wederkeren Om de aandacht te vestigen op het Oosterender feest van dit jaar zijn er stickers vervaardigd, wordt er een wedstrijd gehouden voor het ontwer pen van een poster voor het ,,Stren- der spel" en zal weer een speciale Oosterend Present-krant worden uitge geven als bijlage van de Texelse Courant. CC ondernemers - akti viteiten 'JSfr Per 1 maart begint Frans Hopman (een zoon van Jo en Thea Hopman-Zijm) in het pand Heems- kerckstraat 11 te Oudeschild een zaak in boten en motoren. Hij is vaste dealer van Yamaha- buitenboordmotoren en Zodiac rubberboten. Naast deze winkel zijn in het gebouw ook de zeilma kerij van Anelies Jansen en de surf- en catamaranzaak van Henk Griffioen gevestigd. Ze werken sa men onder de naam „Islandstore". Na vier jaar bij Duinker als monteur de nodige ervaring te hebben opgedaan, begint Hopman nu voor zichzelf. Hij heeft een gedeelte van de Islandstore van Griffioen gehuurd en er zijn kan toor, werkplaats en showroom in ge maakt. Hopman richt zich uitsluitend op motorboten, niet op zeiljachten of catamarans. Hij begint in maart, maar de officiële opening van de Islandstore is in april. Bij Frans Hopman is inruil van een boot of een buitenboordmotor mogelijk en hij geeft als één van de weinigen drie jaar garantie op een nieuwe buitenboordmotor. Bij hem kan winterstalling en- onderhoud van een boot worden geregeld en hij lévert ook onderdelen. Mensen die onverwacht met pech aan boot of motor komen te zitten kunnen hem altijd bellen. „Als de zaken er goed gaan, dan neem ik zeker nog iemand aan", aldus Hopman. Enkele schilderijen van Harry Tiele mans worden in Dordrecht tentoon gesteld op een expositie over het red dingwezen, opgezet door het nationaal reddingsmuseum Dorus Rijkers uit Den Helder. Donderdag 3 maart opent de burgemeester van Den Helder de ex positie, die wordt gehouden in het Dordrechtse diaconessenhuis Refaja, waar geregeld grote tentoonstellingen worden gehouden, die altijd veel pu bliek trekken. De dorpscommissie ontvouwt de plannen voor Oosterend Present 1988. Voorzitter Wim ven Tatenhove voert het woord. Op 4, 5 en 6 augustus zal Oosterend uit z'n voegen barsten, dat is nu al zo goed als zeker. Het dorp presenteert zich dan wederom met het 5-jaarlijkse spektakel „Oosterend Present", dat qua opzet weinig afwijkt van de vijf voorgaande edities. Vrijdagavond werd de bevolking in een volle zaal van dorps huis De Bijenkorf door de dorpscommissie over het program ma ingelicht en kon men zich opgeven voor deelname aan het „Strender spel". Het optreden van zanger Lee Towers is één van de grootste trekpleisters, terwijl voorts een spekta- culaire water- en luchtshow (met o.a. het ludieke onderdeel „waterfietsen") bij De Kaap, het Strender (historisch) spel en een motortraildemonstratie van wereldkampioen Frans Ver hoeven tot de hoogtepunten mogen worden gerekend. Sinds de afgelopen zomer hebben zich achtig mensen, verdeeld over veertien commissies, met de organisatie van iet evenement bezighouden. Als van- Duds wordt Oosterend Present weer jehouden op het terrein van de familie Coning aan de Bijenkorfweg. Er komen wee kolossale tenten te staan: een :eesttent en een tentoonstellingstent. Elk heeft een oppervlakte van 1200 m2; de feesttent kan duizend man be vatten. Het werk van de commissies wordt gecoördineerd door een programma commissie, bestaande uit Fia Joustra- Coger, let Eelman-Timmer, Jan Bloem, Coos Bremer, Adri Rentenaar en Wim van Tatenhove. Op haar beurt is de programmacommissie verantwoording verschuldigd aan het bestuur van de dorpscommissie. Voorzitter Wim van Tatenhove van de dorpscommissie sprak vrijdagavond de volle zaal toe. Hij was verheugd dat :oveel Oosterenders waren komen op draven en zei te hopen op ieders me dewerking. Minder vol waar buitenstaanders moeilijk in kun nen doordringen". Zo'n buitenstaander is de stadse juf Tiny, die slechts van de aardige jongeman Pieter van der Vis aandacht krijgt. De derde hoofdrol in het stuk is weggelegd voor Simon de Marskramer. Voor deze drie rollen moet auditie worden gedaan. Onder de aanwezigen werden tekstboekjes uitgedeeld, met op de achterflap een coupon. Wie in aanmerking wil komen voor één van de drie hoofdrollen, moet deze bon vóór 11 maart inleveren bij Henny Kalis, Ankerstraat 32. Voor de rest zijn zeer veel figuranten nodig. Ook moeten de handen nog flink uit de mouwen worden gestoken voor de decorbouw en het vervaardi gen van de kostuums. De eerste opga ve voor deelname, na afloop van de presentatie, was een succes. Tientallen namen konden worden genoteerd, waaronder hele families tegelijk. In totaal hebben zich al 173 Oosteren ders opgegeven. Donna Lynton In vergelijking met de laatstgehouden Oosterend Present, in 1983, is het nieuwe programma iets minder volge laden. De reünie aan de vooravond van het dorpsfeest is vervallen („Oosterend Present is op zichzelf al één grote reünie") en ook het con cours hippique keert niet terug. Verder is voor de vrijdagavond geen vast pro gramma gepland, maar 'n gewoon ge zellige feestavond voor iedereen die er zin in heeft. Van de openingsdag, donderdag 4 au gustus, heeft de programmacommissie geprobeerd direct een „klapper" te maken, met een groot aandeel van de bevolking zelf. Nadat om kwart voor i -tien 's ochtends in de feesttent de of- 'ficiële openingsplechtigheid heeft - plaatsgevonden, zullen de inwoners het dorp tot leven brengen. Elke straat heeft in deze dorpsshow een eigen aandeel. De Oosterenders zullen zich dan in (historisch) kostuum vertonen. Dit onderdeel wordt besloten met een gezamenlijke gekostumeerde idorpsmaaltijd in de feesttent. Strender spel De kostuums hoeven daarna nog niet te worden uitgetrokken, want om 14.30 uur is het de beurt aan het „Strender spel" op het feestterrein. Dit massale openlucht-theaterstuk is getiteld „Een vreemde eend in de bijt", bedacht en geschreven door Pip Barnard. Ook de liedjes zijn van zijn hand. Tijdens de presentatie in De Bij enkorf werd reeds een voorproefje ge geven. Het stuk speelt zich ongeveer een halve eeuw geleden af (de tijden lopen een beetje door elkaar) in Oosterend, „een dorp -met z'n vele in de loop der jaren gegroeide intriges- Lee Towers Als alles goed gaat, zit de stemming er aan het eind van de donderdag in middels in, waarna het voor „su perstar" Lee Towers nog maar 'n koud kunstje hoeft te zijn om een vlammen de apotheose te verzorgen. De Rotter dammer wordt halverwege de avond voorafgegaan door een optreden van zangeres Donna Lynton, ook al bekend van radio en tv. Beiden worden bege leid door de band „Excalibur", dat lan delijke roem heeft vergaard als begelei dingsorkest van bekende artiesten. „Excalibur" zorgt de gehele feesta vond, vanaf 20.00 uur, voor de mu ziek. Aan het eind van de avond zal een nog onbekende band voor de afsluiting zorgen. Vrijdag De volgende dag weer vroeg op, want vanaf 9.00 uur is er in het dorpscen trum vrijdagochtend een vee- en kra ntenmarkt, Tezelfdertijd geeft Europees kampioen schapendrijven Jaap Zuide- wind een demonstratie met zijn bor dercollies op het feestterrein, 's Middags biedt Oosterend hoogst waarschijnlijk een verlaten aanblik, maar ziet het een stukje verderop bij de Waddenzeedijk zwart van de men sen. Vanaf 14.00 uur wordt daar een grootscheepse water- en luchtshow gehouden. Programma-onderdelen zijn o.a. de lan ding van een watervliegtuig, de monstraties met oude duikerpakken, Lynx-helicopters en oude botters, een paradropping en een wedstrijd „water fietsen". Dit „waterfietsen" kan uitgroeien tot een veel hilariteit opwekkend natte pakken-festijn, vergelijkbaar met „Fiets 'm d'r in". Met dit ver schil dat de deelnemers zich niet over een smalle balk moeten bewegeni, maar over een parcours op het water. Alle vervoermiddelen zijn toegestaan, zolang ze maar niet mechanisch worden aangedre ven. Het spreekt voor zichzelf dat de organisatie hoopt op een keur van merkwaardige bouwsels. Op geven moet al vroegtijdig gebeu ren: vóór 15 mei, bij Biem van der Vis, Oranjestraat 15, of Pieter van der Vis, Oranjestraat 17. Er worden nog onderhandelingen ge voerd met een bekende presentator telefoon (02223) 837, b.g.g. (02223) 221. Herhaaldelijk wordt geconstateerd dat rijbewijzen ter verlenging worden aan geboden waarvan de geldigheidsduur al enige tijd verstreken is. Hoewel het gaat om de verantwoordelijkheid van de houder van het rijbewijs, verdient het aanbeveling de geldigheidsduur na te gaan en de procedure voor verlen ging tijdig te starten. Met de procedu re is 3 4 weken gemoeid; indien er een geneeskundige verklaring nodig is, wordt deze periode langer. Nadere in formatie: kamer 209 Cs morgens!) of telefonisch 02220-2041. Met ingang van 1 maart aanstaande wijzigt een aantal tarieven dat als le ges in rekening wordt gebracht In de meeste gevallen gaat het om enkele dubbeltjes. Voor sommige handelingen geldt een grotere verhoging. Voorbeel den: uittreksel persoonsregister f3; rij bewijzen ƒ27,50; huwelijksrecht (alge meen) ƒ125,—, verklaring omtrent het gedrag f7,50. Als gevolg van de inwerkingtreding van de „Verordening als bedoeld in ar tikel 9, eerste lid, van de Winkelslui tingswet 1976" mogen op de dag waarop de verjaardag van de Koningin wordt gevierd (30 april) allle winkels in de gemeente Texel geopend zijn van 9.30 uur tot 12.00 uur. In de komende weken zullen kinderen geboren in de jaren 1977, 1979 en 1984 worden (her-) ingeënt tegen rode hond (1977) of tegen DTP-BMR (1979, 1984). Hiervoor worden/zijn oproepen verzon den. Mocht een kind uit deze jaarklas sen geen oproep hebben ontvangen dan kan contact worden opgenomen met het Groene Kruis, zodat de (her-) inenting alsnog kan worden verricht. Kinderen die in 1987 niet zijn ingeënt, om welke reden dan ook, krijgen op nieuw een oproep voor 9 of 14 maart aanstaande. Op de eerste vrijdag in maart komen overal ter wereld mensen samen om met elkaar één te zijn in gebed. Overal op de wereld wordt dezelfde liturgie gevolgd, die dit jaar is gemaakt door Christenvrouwen in Brazilië. Met man nen en vrouwen van alle kerken, in de hele wereld, wil men samen zijn. Op Texel kan dat in de volgende kerken Den Burg (19.30 uur, Geref. kerk); Oudeschild (19.30 uur, N.H. kerk); Den Hoorn (20.00 uur. Ons Huis); Oosterend (20.00 uur, R.K. Kerk); De Cocksdorp (20.00 uur, gebouwt je naast de N.H. kerk). Een nog weinig ervaren automobilist uit Den Burg vloog vrijdag rond 17 00 uur met zijn Opel personenauto op de Schansweg uit de bocht en moest zich met een hoofdwond bij de huis arts laten behandelen. Het ongeluk vond plaats bij de splitsing Wester geest. Vermoedelijk door een te hoge snelheid raakte de auto van de weg, vloog tegen de tuinwal en kwam op z'n kop tot stilstand op het wegdek. Het voertuig werd zwaar beschadigd. Na twee basketball-loze weekein den was het vrijdag weer strijden om de punten. Als eerste speelde The Wombats tegen Vespertina. Met een kleine voorsprong ging The Wombats de rust in. Verdedi gend ging Vespertina sterker spe len en ook een paar mooi opge bouwde aanvallen wisten ze in punten om te zetten. The Wombats kwam nog maar één keer tot scoren. In de tweede wedstrijd was het gedu rende de eerste helft spannend tussen Gollards en het Paracentrum. Paracen trum stond zelfs achter met 10-7. Maar na de rust moest een speler van de Gollards met persoonlijke fouten het veld verlaten. Zodoende kon de Gollards verdedigend niet meer tegen het Paracentrum op. Vervolgens speel den Mantje Sport en GVT. Mantje Sport onderschatte GVT en al in de eerste helft stonden ze achter. GVT stond voor wat het waard was en speelde een leuk aanvallend spel, waarmee de vierde winst verdienden. Als laatste speelden The Jump en Sportshop Texel. In de eerste helft speelde Sportschop Texel ver beneden peil. The Jump stond met 9-2 voor. In de tweede helft realiseerde de Sport shop zich dat ze toch wat moesten doen en ging toen overtuigender spe len, wat resulteerde in een grote winst. Uitslagen: Vespertina-Wombats 17-8; Gollards-Paracentrum 22-40; Mantje Sport- GVT 14-18; The Jump-Sportshop Texel 15-23. De Noordwesterstorm die gisteren en eergisteren woedde, heeft betrekkelijk weinig schade toegebracht aan de Texel se duinkust. De afslag was nergens gro ter dan twee meter. De schade bleef door meerdere oorzaken beperkt. Bij een eerdere storm was er veel afslag. Daarbij ontstond strandverhoging en werd de vooroever gedeeltelijk gedempt. Het ef fect van een kort daarop volgende twee de storm is dan altijd veel geringer. Bo vendien was de vloedhoogte niet ex treem en was gisteravond de wind juist gaan liggen toen de hoogste waterstand werd bereikt. De afslag van 1-2 meter werd vooral geconstateerd bij de noor delijke zandsuppletie. Bij De Koog sloeg een meter of minder weg. Tussen paal 8 en 18 varieerde de afslag van 1 tot 2 meter. De Texelse brandweer rukte zondag nacht uit toen de automatische brand melder bij het gasdepot aan de Veen- selangweg (de voormalige vuilnisbelt De Rooie Zee) in werking was getre den. Naspeuringen leverden geen spoor van brand op. Vermoedelijk is het alarm afgegaan door de enorme snelheid die de windmolen op het dak van het stroomhuisje bij het depot ontwikkelde, aangedreven door de zware wind. Het was niet de eerste maal dat op dergelijke wijze een loos alarm ontstond. Aan de hand van getuigenverklaringen konden twee jongens worden aange houden, die in de nacht van vrijdag op zaterdag een fiets hadden vernield die was gestald bij discotheek de Jelle- boog. De ene dader is een 18-jarige in woner van De Waal, de ander is 19 jaar en woont in Den Burg. De fiets behoort toe aan een 26-jarige inwoner van Den Burg. Een nacht eerder was in dezelfde Kan toorstraat een ruit beschadigd bij de Amrobank. Dat gebeurde vermoedelijk rond twee uur. Bijna een uur later moest de politie in dezelfde buurt weer in actie komen, omdat de disco theek in deze straat zich niet aan de regels hield bij het vieren van het jaar feest. Dat was om vijf minuten voor drie nog in volle gang, terwijl geen ontheffing was aangevraagd. Tegen de exploitant werd proces verbaal opge maakt. De regen van belastingaangiften is weer over Texel neergedaald, leder jaar staat het FNV-belastingteam klaar om de leden door de brei van papieren heen te helpen. Men kan bij het team terecht voor het invullen van de ver plichte A en E aangiftebiljetten en ook als men denkt het afgelopen jaar te veel belasting te hebben betaald. Het belastingteam rekent uit of het zin heeft om in dat geval een T-biljet in te vullen. Men kan zich opgeven tot don derdagavond 10 maart, iedere werkdag tussen 19.00 en 20.00 uur bij Renske van IJsseldijk, Gasthuisstraat 60, tele foon 02220-3397. Op de kruising Waalderstraat/Georgië- weg vond zondagavond een kop-staart aanrijding plaats. Omstreeks zes uur naderden een Renault 4, bestuurd door een 37-jarige inwoonster van De Waal, en een Opel Manta, bestuurd door een 27-jarige Oosterender achter elkaar rijdend op de Waalderstraat, de Georgiëweg. De Oosterender lette meer op het verkeer op laatstgenoem de voorrangsweg dan op de auto voor hem, die inmiddels tot stilstand was gekomen. Beide voertuigen liepen flin ke schade op; er deed zich geen per soonlijk letsel voor. De met groene paaltjes aangegeven wandelroutes door kwetsbare natuur gebieden zijn in verband met het na derende broedseizoen weer opgehe ven, Per 1 maart is ook het noordelijk deel van de Slufter weer voor publiek gesloten. De eerste lepelaars zijn inmiddels al op Texel gearriveerd. Zaterdag 20 februari werd al een lepelaar waargenomen in De Geul en dinsdag werden er twee gezien in De Muy. De gemeenteleden van de Nederlands Hervormde gemeente Waal/Koog en Den Hoorn worden door hun respec tievelijke kerkeraden uitgenodigd om een kennismakingsavond met de zo juist beroepen predikant ds. J. Kok uit Amsterdam bij te wonen. De bijeen komst van Waal/Koog vindt plaats in De Schuilhut in De Koog, donderdag van 19 00 tot 20.30 uur. De gemeente leden van Den Hoorn worden dezelfde avond verwacht in „Ons Huis", aan vang 21.00 uur. Er wordt gerekend op een grote opkomst. Binnen drie weken zal definitief bekend zijn of dominee Kok op Texel gaat werken. Hij zal dan de opvolger zijn van ds. Verbeek, die het eiland eind december verliet.

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 5