Commissie en B en vrijwel eensgezind W unicef We wringen ons in allerlei bochten.... Discussie aanpassing plan buitengebied Kinderen Rekenen op Ons. Wij Rekenen op U. r r Excursie bij De Mokbaai Help UNICEF. Dan helpt u een eind te maken aan de nodeloze kindersterfte in de wereld. Koop daarom UNICEF wenskaarten en prentbriefkaarten. Neem voor informatie en ver koop kontakt op met UNICEF: Bankastraat 128, Postbus 85857,2508 CN Den Haag, tel.070 - 6146 01. ARtVRIJDAG 4 MAART 1988 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Het ziet er niet naar uit dat het college van B en W met de gemeenteraad in botsing zal komen over de voorgestelde wijzigingen van het bestemmingsplan buitengebied. De i raadscommissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid had woensdag althans weinig aan te merken op de standpunten (zie vorige twee kranten) die het college ten aanzien van de I diverse knelpunten naar voren had gebracht. 'alke-e betekent echter niet dat het ïtemmingsplan in zijn rechtsgeldige irm er ook werkelijk volgens de wen- i van B en W en de raad zal uit- Vooral van de provincie is te ver achten dat die hier en daar corrige- nd zal optreden. Verzet van die kant i met name komen tegen het voor- nen om zomerwoningen een uitbrei- ngsmogelijkheid te geven tot 70 m2 i tegen de aanleg van een verharde erhistart- en landingsbaan op het vliegveld nel. in de hoofdlijnen van het huidige ïtemmingsplan zal niets worden ver- erd. Ook het nieuwe plan wil de m ruimte van Texel zoveel mogelijk risch houden. Afgezien van het laten van zes tenten op boerener- zal verblijfsrecreatie hier worden lengegaan en wordt ook het tot nd komen van nieuwe burgerwonin- an verhinderd. Mensen die beweren zij een boerenbedrijf willen begin- n, maar in feite alleen maar een wo ning willen bouwen in het buitenge- bied, zullen van goede huize moeten -274komen. Ze zullen moeten aantonen ^^dat zij bezig zijn met een echt levens- vatbaar bedrijf, maar tegelijkertijd wil het college het niet al te moeilijk ma ken voor oprechte jonge boeren die klein willen beginnen. ,,We moeten oppassen dat we straks niet barsten van de hobbyboeren", aldus wethou der Daan Schilling. raadscommissie discussieerde vijf ur lang over de voorstellen van het allege. Dat gebeurde deze keer in het husse zaaltje van restaurant Klif 23 in Chillings eigen dorp Den Hoorn. Structuurschets kjgOm Imet het oog op de agrarische be- 'nngenl verstandige besluiten te kun- n nemen, zal een agrarische struc- lurschets worden vervaardigd, waarin luidelijk zal worden gemaakt welke ■uimteiijke mogelijkheden de heden- laagse agrariërs nodig hebben in de _jpecifiek Texelse situatie. Een voor- beeld van de problematiek is de vraag t in hoeverre op Texel paal en perk moet 1 'worden gesteld aan het scheuren van irasland en het omwerken van grond in behoeve van de bollenteelt. Dat ieft nogal wat landschappelijke en bi- logische gevolgen, wat voor Gedepu- lerde Staten reden is geweest om de meenten te verzoeken het omwer- ten van grond aan een aanlegvergun- ning te binden. B en W van Texel vin den echter dat de boeren hierin vrij loeten zijn. Ze achten een aanlegver- gjunning ongewenst en in de Texelse Situatie overbodig. Het zal nodig zijn hierover met de provincie te praten en een goede structuurschets van de xelse landbouw waaruit de overbo- ligheid van zo'n aanlegvergunning- ,501 951 Iedere zaterdagochtend haalt Scouting Texel oud papier, lompen en oude schoenen op. De mensen worden ver zocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kun nen worden ingeladen. Bij de oud papier-wagen kunt u ook gereedschap voor de derde wereld kwijt. Komende zaterdag wordt het oude pa pier etc. opgehaald in de volgende straten: 5. De Zes, Jonkerstraat, Willem van Beierenstraat. Boogerd, Schoonoordsingel, Witte Kruislaan. Wagemakerstraat. De Cocksdorp Zaterdag wordt in De Cocksdorp en omgeving oud papier opgehaald door de ouders van leerlingen van o.b.s. Durperhonk. Men wordt verzocht het papier uiterlijk 8.30 uur aan de weg te zetten. 's Middags wordt in de rest van de polder papier opgehaald door de Strij- bosschooi van 13.00 tot 15.00 uur. systeem blijkt, komt dan goed van pas. Erna Eelman (VVD) die in eerste instantie nogal kritisch stond tegeno ver de structuurschets Alles veran dert toch weer snel en over de toe komst is weinig te zeggen") werd door deze redenering alsnog overtuigd. Overtollige gebouwen Eén van de problemen die zich voor doen bij het zo „agrarisch" mogelijk willen houden van het buitengebied wordt gevormd door de overtollig ge worden bedrijfsgebouwen. De afgelo pen jaren zijn niet minder dan 42 agra rische bedrijven opgeheven en in een praktisch even groot aantal gevallen verloren één of meer bedrijfsgebouwen hun functie. Tot dusver mogen die opstallen alleen als „bijgebouw" wor den gebruikt, dus als garage of voor de opslag van goederen, caravans, e.d. Maar de schaalvergroting in de land bouw is nog lang niet ten einde. Hans Roeper van de PvdA wees erop dat het tot dusver vooral de oudere, min der goed geoutilleerde bedrijven zijn geweest die werden opgeheven, veelal stolpen met betrekkelijk kleine bijge bouwen. Straks zullen ook steeds meer bedrijven stoppen die in een na oorlogs onderkomen zitten. De vrijko mende gebouwen zullen steeds groter en nieuwer worden. Het college wil toelaten dat onder een reeks voorwaarden kleine ambachtelijke bedrijven in deze gebouwen worden gevestigd, maar vooral Peter Bakker (PSP) had daar moeite mee. Hij vond dat gestreefd moet worden naar het bij elkaar houden van land en pand om aldus jonge boeren de gelegenheid te geven hier van start te gaan. Schilling en de meeste commissieleden zagen dat echter niet als een reëele oplos sing, nog afgezien van het feit dat er zoveel starters niet zijn. Levensvatbaar? Wie als agrariër wil beginnen, moet aantonen dat zijn bedrijf levensvatbaar is. B en W stellen dat vast aan de hand van een advies van agrarisch deskundigen, die er onder meer vanuit gaan dat een boerenbedrijf een bepaal de omvang moet hebben zodat er voor de betrokken boer een inkomen uit te halen is. Hans Roeper herinner de eraan dat deeltijdbanen steeds meer in zwang raken. Het is denkbaar dat de vrouw van de betrokken boer zelf een baan buitenshuis heeft, zodat de boer met een kleiner bedrijf zou kunnen volstaan om aan de kost te komen. De wethouder zag er kennelijk weinig heil in. Men is in het raadhuis gewend geraakt aan allerlei mensen die be weerden op een bunder land, waarop zij een huis en een bijgebouw wilden zetten, een „agrarisch bedrijf" te wil len beginnen. Het ging dan om een bijenhouderij, geitenfokkerij, rozenkwe kerij, wormenkwekerij, etc. Er moet re kening mee gehouden worden dat het in een aantal van die gevallen om niets anders te doen is geweest dan een bouwvergunning voor een woning in het buitengebied. Zou men hierin makkelijk zijn geweest dan zouden er de afgelopen tien jaar misschien wel honderd huizen in het buitengebied zijn bijgekomen. Bosbouw Bosbouw is ook een vorm van land bouw. Zeker nu door de quotering ge bruikelijke landbouwgewassen weinig soulaas meer bieden, zouden boeren geïnteresseerd kunnen raken in deze en andere vormen van agrarisch grondgebruik. Peter Bakker noemde als voorbeeld het telen van hazelno ten, door het aanplanten van haze laars. Het college vindt de aanplant van bos echter niet in het belang van het open Texelse landschap en wil daarvoor geen onbeperkte vrijheid ge ven. De wethouder merkte op dat Texel al rijkelik vol staat met „bos sies". Als voorbeeld noemde hij de be planting rond „De Ruige Hoek" aan de Rommelpot, waardoor vanuit een bepaald punt gezien het zicht op het fraaie dorp Den Hoorn wordt belem merd. Het zou echt schadelijk zijn als er nog meer van die bossies zouden komen, al had Tine Krijnen (die wees op de aangename luwte voor fietsers op het fietseiland Texel) óók gelijk. Pe ter Bakker toonde zich tevreden over het kappen van bomen langs het Waa lenburger fietspad, waardoor het zicht op de fraaie omgeving veel beter is geworden. Als voorbeeld hoe het niet moet, noemde hij de Van der Sterr- weg, die als gevolg van bomen ter weerszijden onaantrekkelijk is gewordenT Het is echter zeker niet de bedoeling dat het gemeentebstuur „anti boom" wordt. Tine Krijnen hoopte althans dat er bomen zouden komen in het gebied tussen de Pontweg en Den Burg, nabij het dierenpension, het r.k. kerkhof en het verpleeghuis. Den Burg toont zich hier niet bepaald van zijn fraaiste zijde. Dezelfde spreekster vond het maken van plantsoentjes in de dorpen echter minder gewenst, gezien het feit dat men op een steenworp afstand al in het vrije groen van het buitenbied zit. „Ik ben anti-rozenperkie". Onbeheersbaar Punt van discussie was ook de voor genomen toelating van ambachtelijke bedrijven in overtollige agrarische ge bouwen. Het idee op zich werd niet afgekeurd maar het werd een probleem gevonden om de grenzen vast te stel len. Als een klein startend bedrijf suc cesvol is, wordt het groter en wil dan uitbreiden. Wie eenmaal ergens zit, gaat niet zomaar weg. Het zal moeilijk zijn om hier paal en perk te stellen. De en grondontsmetting De wethouder zag het minder zwaar in. Hij zei dat ook de bollenteelt het stadium van overproduktie begint te naderen. Als het zover komt, kelderen de prijzen en verdwijnt de animo. Hoe betrekkelijk het probleem is, schetste hij door erop te wijzen dat als slechts 1% van de bestaande land bouwgrond tot bollengrond zou wor den gemaakt, dat een verdubbeling van de bestaande oppervlakte bollen land zou betekenen. Het kwaad straft dan spoedig zichzelf. Van ambtelijke zijde werd opgemerkt dat de provincie wellicht de ontgrondingsverordening van toepassing verklaart op het omzet ten van land als de gemeente blijft weigeren dit aan een vergunning te binden. Bio-industrie Ook het voorgenomen beleid ten aan zien van bio-industrie was onderwerp van gesprek. Het college wil beperkte vormen daarvan toestaan als onderdeel van een normaal grondgebonden agra risch bedrijf. Tijdens de discussie bleek dat de zaken allerminst duidelijk lig gen. Wat is bio-industrie? Er wordt dan altijd gedacht aan legbatterijen, kistkalveren en varkens in donkere schuren, maar er zijn ook andere vor men van agrarische activiteit zonder veel grond: stierenfokkerij, konijnenfok kerij, schapen, pekingeenden of kal koenen die in hokken worden gehou den. Men was het er over eens dat dergelijke activiteit niet bij voorbaat moet worden uitgesloten, rekening houdend met het feit dat veel agrariërs die het in de gewone landbouw niet wethouder gaf dat toe. B en W had den echter wat willen doen voor kleine startende bedrijven, waarvoor het ech te industrieterrein geen haalbare kaart is en die in woonbebouwing proble men zouden oproepen. „Ik zou tim merbedrijf De Ridder liever in een vrijstaand boerengebouwtje hebben gehad dan op de plaats waar het nu zit". Schilling zag de risico's en nade len van ambachtelijke activiteit wel de gelijk in. „Maar we wringen ons in al lerlei bochten om wat te verzinnen". Het stichten van nieuwe gebouwen ten behoeve van kleine bedrijven moet in elk geval niet worden toegestaan. Het moet gaan om bestaande gebou wen die in redelijke staat verkeren. Ten behoeve van bedrijven moet niet elke ouwe schuur willens en wetens wor den opgeknapt. Recreatie Onder de nodige voorwaarden zullen dus bedrijfjes worden toegelaten in overtollige agrarische gebouwen, maar verblijfsrecreatie beslist niet. Van re creatie wordt namelijk, naast het over schrijden van de 47.000 bedden, een veel ingrijpender „uitstraling" op de omgeving verwacht: rommelige toestanden waardoor de concentratie gedachte geweld wordt aangedaan. Niet unaniem Texels Belang is de enige raadsfractie die daar anders over denkt en er voor stander van is dat per boerderij maxi maal vijf appartementen in bestaande gebouwen worden toegelaten, na af trek van een eventueel reeds aanwezi ge zomerwoning of (illegale) apparte menten. Woensdag bleek dat de Texels Belang-fractie in deze niet una niem is. Niet alleen de wethouder denkt er anders over, maar ook Tine Krijnen-Baijs die de verhinderde Jan van Asselt verving. Desgevraagd verklaarde zij later tegen over ons dat zij niet verder wil gaan dan het legaliseren van eventueel reeds tot stand gekomen appartemen ten; voor het toestaan van nieuwe ap partementen voelt ze niets. Peter Bakker zag grote risico's in het toestaan van appartementen op erven. Vooral doe het zeivers onder de boeren zullen deze mogelijkheid op grote schaal aangrijpen, zo verwachtte hij. Omzetting Hans Roeper vond dat het college het omzetten van grasland om er bollen land van te maken wél aan een ver gunning moet binden. Het mag waar zijn dat er op Texel weinig behoefte aan is, maar dat hoeft het college er niet van te weerhouden een standpunt in te nemen. Roeper zei dat het om zetten van grond zeer kostbaar is. Een (bollen)boer die daaraan begint, dwingt zichzelf tot zeer intensieve teelt In het kader van de activiteitenserie „Natuur op Texel" wordt zondag a.s. de gelegenheid geboden om deel te nemen aan een excursie bij de Mok baai, georganiseerd door de Vogel werkgroep Texel. Tussen 11.00 en 15.00 uur zullen Hans Witte en George Win- termans aanwezig zijn op de Mokweg, ter hoogte van de uitkijkpost. Wie be langstellend is, kan zich bij hen mel den, waarna men op pad gaat. Er is dus geen vast tijdstip van vertrek. redden op zoek zijn naar uitwegen. Zonering In het nieuwe bestemmingsplan krijgt men ook met „zoneringen" te maken. Krachtens de wet geluidshinder zal het bijvoorbeeld verboden zijn om woon bebouwing te stichten in een strook langs de Pontweg, omdat hier meer dan 2450 voertuigen per dag passeren. Dergelijke beperkingen zullen wellicht ook gelden voor Postweg en Nieuw- landerweg als gevolg van de daar te verwachten grotere verkeersintensiteit. Krachtens een andere regeling zullen er tevens beperkingen komen rond de rioolzuiveringsinstallaties, rond het vliegveld en er mogen geen hoge ge bouwen of bouwwerken komen in de bundels radiogolven die vanaf de straalzender in Den Burg richting Noordzee, Alkmaar en Wieringen gaan. Toevallig staat in een van deze „straalpaden" al een hoog object: de NlOZ-windmolen, maar dat schijnt geen probleem te zijn. Ook bij de gasopslag aan de Veense- langweg komt zonering en waarschijn lijk ook rond de militair te gebruiken Mokbaai. Als „stiltegebied" is een deel van de Texelse Hors aangewezen; mogelijk zal daar nog meer gebied aan worden toegevoegd. De beperkingen die het gevolg zijn van de diverse zoneringen zouden kunnen leiden tot schade claims. Er zal overleg worden gevoerd met de provincie om te voorkomen dat de gemeente voor de financiële gevol gen hiervan opdraait. Erna Eelman liet weten het onbillijk te vinden als de bewoners van de Hoge- berg (waarin drinkwater wordt op geslagen) beperkingen in het grondge bruik zouden moeten accepteren, bij voorbeeld in de vorm van een verbod om bepaalde middelen te spuiten. De bewoners zijn namelijk destijds ak koord gegaan met de aanleg van de buffervoorraad zonder te weten dat hieraan voor hen belemmeringen ver bonden zouden worden. De raadscommissie ging akkoord met de standpunten die B en W hebben ingenomen ten aanzien van de uitbrei dingsmogelijkheden van bestaande woningen in het buitengebied, ook al betekent dit dat de toch wel typische landarbeidershuisjes een andere ge daante zullen krijgen. Met instemming werd de regeling be groet om bij uitbreiding van huizen niet langer verplicht te stellen dat zo'n uitbreiding van een kap wordt voor zien. Binnen zekere grenzen mag het een plat dak worden. Vliegveld Een standpunt over de bouwmogelijk heden op het vliegveld moet het colle ge nog innemen. Het wachten is op voorstellen waarover het vliegveld- bestuur volgende week vergadert. Heet hangijzer is daarbij de verharde landingsbaan, waardoor het vliegveld veel bedrijfszekerder zou worden. Zo'n baan kost echter zeven miljoen gul den... Peter Bakker stelde zich teweer tegen deze en andere uitbreidingen van het vliegveld. Ook wilde hij geen logiesgelegenheid toelaten in het vlieg veldrestaurant. Hans Roeper zei dat een harde landingsbaan extra vliegver keer zal aantrekken, terwijl men nu al de door GS vastgestelde norm van maximaal 20.000 vliegbewegingen per jaar is gepasseerd. Bedenkingen had ook Tine Krijnen. Ze wilde het veld ge zellig en kleinschalig houden en geen mogelijkheden openen voor het landen van „hoogbouwvliegtuigen". „Maar ik geef toe dat dit een gevoelsargument is". De door B en W voorgestelde uitbrei dingsmogelijkheden voor strandpavil joens ontmoetten weinig verzet, vooral omdat dit tevens inhoudt dat allerlei rommelige opstallen rond de paviljoens verboden worden. Peter Bakker wilde dat de garantie wordt ingebouwd dat de grotere paviljoens ook werkelijk kwaliteitsverbetering doorvoeren door ze te veranderen in restaurants, net als „Paal 9". De meeste commissieleden hadden vrede met het mogen opslaan van strandhuisjes op parkeerterreinen, hoe wel Schilling zei dat alleen voor deze regeling was gekozen omdat men niets beters kon verzinnen. Als de huisjes netjes worden neergezet, is het niet erg. Hans Roeper en Peter Bakker zei den echter niet in te zien waarom de huisjes niet gewoon kunnen worden afgebroken en ergens onderdak gebracht. Over de „algemene vrijstelling" voor militaire oefeningen bleek een mis verstand te bestaan. Het betekent niet dat de militairen hun gang mogen gaan. Elke oefening moet worden aangevraagd. Peter Bakker had bezwaar tegen het puindepot dat B en W bij de huidige vuilstortplaats willen stichten. Hij vond dat een betere plek moet worden ge zocht, bijvoorbeeld op het terrein bij de voormalige rioolzuivering van Den Burg. Erna Eelman verzette zich tegen het ruiterpadenplan. Ruiters zouden alleen van de in dit plan genoemde paden en wegen gebruik mogen maken en me vrouw Eelman vond dat te belemme rend voor deze sport. Voor dit stand punt was geen steun. Het werd juist geacht dat niet overal paarden worden toegelaten. Riet Huitema deed de sug gestie de ruiterpaden zodanig aan te passen dat ze ook kunnen worden ge bruikt voor aangespannen rijden. Peter Bakker tenslotte liet weten afke rig te zijn van de dagrecreatieve bestemming die B en W aan de „Ha- nenplas" bij De Krim wil geven, om de aanleg van een golfbaan mogelijk te maken. in en me nseri lyRamidtj een Cb i'hese Kunnen mcUCerKn mactn Lahden Vaaroft Laten ze dan aomacin rondemin doocöaa-h? oPde

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 5