GELUKKIG NAM HETAANTAL STERFGEVALLEN TEN GEVOLGE VAN HART- EN VAATZIEKTEN IN 1987 WEER VERDERAF LAAT UW HART SPREKEN! IKoperen duikboottoren terug naar Engeland li ZO WERD UW BIJDRAGE IN 1987 BESTEED: WETENSCHAPPELIJK ONDERZOEK 13,9 MILJOEN VOORLICHTING 8,3 MILJOEN PATIËNTENBEGELEIDING 4,7 MILJOEN 26,9 MILJOEN voortzetten. Als u weer uw hart laat spreken kan de bestrijding van hart- en vaat ziekten worden voortgezet: steun aan wetenschappelijk onderzoek, verbetering van de patiëntenzorg en opvoe ring van de voorlichting. Stort uw bijdrage op giro 300 of bank 70.70.70.600. Of geef aan de collectant. Bijeenkomst over kanker in Gemini Aanrijding Groene Audi gezocht Alleen door uw steun kan de Nederlandse Hartstichting haar werk sen getroffen door een hartinfarct en nog eens 20.000 door een herseninfarct of beroerte. /ergadering van lorpscommissie /olkstuinen: meer lanbod dan vraag Erfpacht gaat omhoog Texels bestuurslid voor De Kampanje t) nederiandse hartstichting vrienden van de hartstichting IS Want nog steeds worden jaarlijks 4i).000 men- Blijkbaar gaan we steeds verstandiger om met onze gezondheid. Het is duidelijk dat preventie terrein wint. Maar er is nog een lange weg te gaan. NATIONALE HARTWEEK11 t/m 17 APRIL 1988 - GIRO 300 - BANK 70,70.70.600 1» VRIJDAG 11 MAART 1988 TEXELSE COURANT PAGINA 7 Hart- en vaatziekten totaal waarvan: ziekten van de krans va ten hersen vaat letsels STERFTECIJFER PER 100 000 INWONERS Op vrijdag 18 maart is de vierde en laatste voorlichtingsbijeenkomst over kanker in het Geminiziekenhuis te Den Helder. De middag is bedoeld voor (ex.) kankerpatiënten, hun familieleden en vrienden. Het onderwerp is ,,hoe verder met kanker". Er zal worden gesproken door een psycholoog, een maatschappelijk werkster en/of wijk verpleegkundige en na de pauze is er gelegenheid tot het stellen van vragen. De voorlichtingsbijeenkomst wordt ge houden in de Blauwe zaal van het Ge- mini aan de Huisduinerweg 3 en duurt van 14.00 tot ongeveer 17.30 uur; Be langstellenden kunnen zich telefonisch aanmelden op werkdagen van 9.00 tot 15.00 uur via telefoonnummer 02230-11414, toestel 226. Een 55-jarige man uit De Koog reed in een auto van Staatsbosbeheer over de Ruijslaan en wilde linksaf een inrit in. Op dat moment werd hij ingehaald door een 33-jarige man uit Den Burg in een PTT-wagen. Er werden tegen strijdige verklaringen gegeven over het wel of niet functioneren van de richtingaanwijzer. Beide wagens liepen aanzienlijke plaatschade op. Naar aanleiding van het bericht over het kromgereden hek bij Bakkers Ijzer handel kwam bij de politie een getui genverklaring binnen van iemand die een vrouw met een groene Audi 100 tegen het hek had zien rijden. De auto moet linksachter een flinke deuk heb ben opgelopen en een kapot mistachterlicht. Arakan" loopt de haven van Oudeschild binnen: een hele (haven)mond vol.. dorpscommissie van De Koog |oudt maandag om 20.00 uur in ,,Ca- Jri" een ledenvergadering. Op de |genda staan de volgende punten: Opening door de voorzitter; 2. No- ulen van de vorige vergadering; 3. Jaarverslag; 4. Financieel verslag; 5. Jferslag van de kascommissie benoe ming kascommissie; 6. Bestuursverkie- g: aftredend en niet herkiesbaar is hevrouw S. Kamp. Aftredend en her- liesbaar zijn mevrouw J. Henstra en Ie heer G. Schuiling. Kandidaat voor let bestuur is Yvon Bonne namens de puinkanters en Wim Mets namens De toog Promotion; 7. Behandeling van Ie discussienota ,,Zorg om leefbaar- |eid van De Koog". De uitwerking en pe Volkstuinvereniging van Den Burg Jeeft momenteel meer tuingrond dan belangstelling voor is. Ook vorig sei- oen was er een klein „overschot" in fegenstelling tot de voorgaande jaren ben altijd net aan de vraag kon wor- i voldaan en zelfs wel eens „nee" hoest worden verkocht. De vereniging leeft thans een negental tuintjes over i grote variërend van 1000 m2 tot 400 n!. De meeste liggen in het volkstuin complex van De Mars, maar er zijn er lok nog een paar achter het zwembad in de AOT-garage. De tuintjes kunnen Besgewenst in geploegde staat worden langeboden. Huurders betalen een laste contributie van 77,50 plus 10 pent per vierkante meter per jaar. Wie riteresse heeft kan contact opnemen i telefoon (02220) 4412, 2559 of 472. begeleiding van dit stuk wordt niet meer door het TVO gedaan, maar door het bestuur van De Koog Promo tion. Het bestuur zal dan ook bij de vergadering aanwezig zijn voor het ge ven van uitleg en toelichting. (Be langstellenden kunnen deze discussie nota tegen betaling van een borg van 710,— afhalen bij de familie Henstra, Plevierstraat 18, tel. 287); 8. Overige mededelingen van het bestuur; 9. Rondvraag; 10. Sluiting. Kandidaten voor het bestuur kunnen dit voor de vergadering aan de secretaris bekend maken. Stemrecht hebben alleen zij die lid zijn van de dorpscommissie. De gemeente wil de canons van de in erfpacht uitgegeven grond omhoog brengen om het verschil met de tegen woordige marktwaarde van de gronden kleiner te maken. De stijgingen van de grondprijzen en de veranderingen in de rentestand zijn sinds 1956 niet meer verwerkt in de erftpachtcanons, de erfpachters zullen worden geconfron teerd met forse prijsstijgingen. De aan passing zal de gemeente 711.000, opleveren. De canons die op dit mo ment woren verhoogd, zullen de ko mende jaren worden aangepast. Kees Hoogerheide is benoemd tot bestuurslid van schouwburg De Kam panje te Den Helder als vertegenwoor diger van de Texelse Stichting Kunst, Kuituur, Hobby en Amateuristische Kunstbeoefening. Hij vervangt de on langs overleden Gijs Oskam. Het kolossale Engelse landings- en bevoorradingsvaartuig Hr.Ms. „Arakan" liep dinsdagochtend de haven van Oudeschild binnen om de koperen commandotoren van de onderzeeboot E 17 op te halen. De toren krijgt een plaatsje in het on derzeebootmuseum dat verbonden is aan het opleidingscentrum van de onderzeedienst is Gossport bij Portsmouth. De toren wordt dus niet toegevoegd aan de collectie van het Maritiem- en Juttersmuseum in Oudeschild. Dat was aanvankelijk wel de bedoeling, maar de Stichting Texels Museum had ef het geld dat door de duikclub Phi- leas Fogg werd verlangd, niet voor over. De club had als vergoeding voor it bergen namelijk de waarde van het per gevraagd. Dat betekende dat de 00 kg wegende toren 77500,— moest I jfcbrengen. De bergers vonden het wel teleurstellend dat de stichting dat be- I drag niet wilde betalen, temeer daar i de club Phileas Fogg tot dusver her- ialde interessante stukken voor niets n het museum heeft afgestaan, raar een ramp was het niet. Duiker lans Eelman had inmiddels contact iet het museum in Engeland en daar rnomen dat men de koperen toren lag wilde hebben omdat iets derge- jks nog ontbrak in de collectie van [et museum in Gossport. Hoe gretig len was blijkt wel uit het feit dat men eciaal voor het ophalen van de toren it grote bevoorradingsschip van het lyal Corps of Transport (een onder- iel van de landmacht dat zich onder eer voor Engelse troepen in Duits- ind bezig houdt met bevoorrading) de oordzee over wilde sturen. ovi he Douane jij de voorbereiding van het transport s overigens verzuimd de douane te raarschuwen. Die kreeg er op het iatste moment lucht van en belde ans Eelman op om te laten weten t zo'n toren maar niet zomaar vanuit |ederland naar Engeland gebracht locht worden. Het ding moest eerst |yvorden uitgeklaard. Eelman bracht daar tegenin dat de toren Engels bezit lis, nooit was ingeklaard en nu gewoon Het bewijs ven overdrecht en ontvengst det dinsdag werd ondertekend. even moest worden terug gebracht naar de eigenaar. Daarop veronderstel de de douane dat dit een aangelegen heid is die door de strandvonderij moet worden afgehandeld, waarop Eelman kon meedelen dat hijzelf hulpstrandvonder is en ongetwijfeld in de geest van de wet op de strandvon derij handelde als hij er voor zou zor gen dat de toren weer in bezit kwam van de eigenaar. Verder vond hij dat de douane deze kwestie maar met de marine moest uitvechten. Dat is ge beurd en was tenslotte aanleiding voor de douane om het groene licht te geven. Eerste wereldoorlog De koperen toren is afkomstig van de Engelse duikboot E17 die in 1916 enke le mijlen ten westen van de Haaks- gronden zonk. Vorig jaar liep visser Sjef Boom met zijn vistuig vast op het wrak, waarbij het vistuig in eerste in stantie moest worden prijsgegeven. In samenwerking met duikclub Phileas Fogg konden de spullen later worden geborgen en bij die gelegenheid werd vastgesteld dat het wrak van een on derzeeër was, uitgerust met een kope ren commandotoren. Die toren lag naast het wrak van de duikboot op de zeebodem. De verbinding was „weg gerot" op de plaats waar het koper overgaat in het staal van de romp. Een Extra kraan week later werd de vijf ton zware to ren geborgen door de TX 38 van Jac. Betsema en naar Oudeschild vervoerd, waar het historische wrakstuk voorlo pig werd opgeslagen op het terrein van Betsema in Oudeschild. Onderzeeboten die met een koperen toren zijn uitgerust, zijn zeldzaam. In de tijd dat nog met magnetische kom passen werd gewerkt, was het een methode om verstoren van het kompas door omringend staal te voorkomen Bergingsbedrijf Van Boven uit Oude schild had de toren naar de havenkade gebracht en het was de bedoeling het ding met de kraanwagen aan boord van de „Arakan" te zetten. Nadat het enorme schip was afgemeerd, bleek dat niet te kunnen. De plek in het ruim waar de toren moest komen kon met de kraan van de auto niet worden bereikt. Robert Aris van Boven scha kelde toen een grote kraan van Loon bedrijf Texel in en daarvoor was het een fluitje van een cent. Bij het leiden van de operatie waren mensen betrok ken van de Texelse Joost Dourleinka- zerne. Die vonden het jammer dat de „Arakan" al direct weer naar Engeland vertrok, anders zou op De Mok een Engels-Nederlands ontmoetingsfeest zijn georganiseerd waarvoor ook verte genwoordigers van de burgerij zouden zijn uitgenodigd. De militaire opvaren den van het vaartuig vertelden dat ze dat ook wel hadden gewild. Ze waren wel nieuwsgierig wat er op dat eiland was te beleven. Ze waren er nooit eer der geweest en hadden er zelfs nooit van gehoord Met de kraan van Kikkert wordt de koperen commandotoren aan boord van de Arakan gehesen. Ifoto Dirk Kuiteri

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 7