Cjroen c2\varts JexeU in het harL, Financiële onzekerheid over Vergulde Kikkert Wat doet de belastingdienst? Bejaarde broers overvallen Hoogwaardigheidsbekleder Het het afweten.... Dubbeldekker vóór 1991 in de vaart sled taal< jn vt n boe tel ve i" ve olgei Eerste kievitseieren B en W: stapsgewijs streven naar eigen huisvuilverwerking Vochtig milieuweekend toch succesvol ACTIV TRADING HOLLAND Muur beklad OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10.267 DINSDAG 22 MAART 19 Voor advertenties, abonnementen, etc.: 1 J*Lsngeveld De Rooy BV, Postbus 11, 1790 AA Den Burg, tUIVjtelefoon (02220) 2741, na 18 00 uur 4881 Telefax 02220 - 4111 Redactie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-2741 Buiten werktijd deze week tot en met dinsdag a.s Frans Hopman, Burgwal ien Burg, telefoon 02220 - 5472. 35, Dei Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs H9,80 per kwartaal; los 95 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46 99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. Aan de afwikkeling van de financiële perikelen rond bioscoop/theater De Vergulde Kikkert kleven nog vele haken en ogen. Onzeker is of de belastingdienst akkoord zal gaan met de saneringsvoorstellen. Het zal van de fiscus afhangen of een faillissement wordt uitgesproken en in hoeverre de andere schuldeisers dus aan hun trekken kunnen komen. Een meerderheid van de raadscommissie voor financieel, economisch en technisch beleid wil een faillissement voor komen en sprak zich donderdag uit voor een minnelijke schikking. Tevens vinden de meeste fracties dat de bioscoop zo snel mogelijk weer open moet. die het gevolg zijn van een veel te duur uitgevallen verbouwing komen daarentegen volgens de ambtelijke ex perts wèl in aanmerking voor een hel pende gemeentelijke hand. Het pand is namelijk méér waard geworden door bouwkundige verbeteringen zoals isolatie- en brandpreventievoorzienin gen, nieuwe gasleidingen en het aan brengen van een opslagruimte. In to taal stopte Teater Retaet meer dan ƒ80.000,— in de verbouwing. De voor zieningen die betrekking hebben op de primaire functie als bioscoop vertegen woordigen een marktwaarde van ƒ65.000,—. Toen de gemeenteraad in 1986 zijn fiat gaf aan de overname van het toenmalige ,,City"theater door Teater Retaet, werd al een lening van ƒ25.000,— verstrekt. Resteert ƒ40.000,—, welk bedrag de gemeente nu aan de stichting zou kunnen beta len. Retaet moet dit bedrag dan me teen doorspelen naar de hoofdaanne mer, die een onbetaalde rekening heeft liggen en daarom naar de rechter is gestapt. Claim Deze schuldeiser claimt ca. ƒ61.000,— (inclusief advocaatkosten en rentever lies). Tevens heeft hij, als het ware om grip op de situatie te hebben, beslag laten leggen op het recht van erf pacht. Met de aannemer is de gemeente in middels overeengekomen dat hij ge noegen zal nemen met de afkoop van zijn vordering met de ƒ40.000,— die door de ..vergoedings-constructie" be schikbaar komt. In ruil hiervoor wordt de beslaglegging ongedaan gemaakt, kan de gemeente het erfpachtrecht overnemen van de stichting en dit weer doorverkopen aan de volgende exploitant. De rechtbank moet nog uit spraak doen; deze wordt donderdag verwacht. Deze constructie verloopt als het ware budgettair neutraal": zij zou de ge meente geen cent extra kosten. De grondslag van de erfpacht waarop de canon voor Teater Retaet was geba seerd bedroeg ƒ265.000,—. Later werd het pand door de gemeentelijke taxa tiecommissie echter gewaardeerd op ƒ210.000,—. Door bij dit bedrag ƒ40.000,— op te tellen en ook een be drag van ƒ10.000,— voor de inventaris, die bij de fiscus in depot wordt gestort komt men weer ongeveer op het oude erfpachtbedrag uit. Via de canon vangt de gemeente het geld dus weer terug, terwijl bovendien als erfpachtgever voorwaarden kunnen worden gesteld waaraan de nieuwe ex ploitant zich moet houden. Tot zover in grote lijnen de gemeente lijke oplossing die in de laatste raads vergadering door B en W aan de ge meenteraad zou worden voorgelegd. Te elfder ure werd het voorstel echter ingetrokken, omdat er nog teveel on duidelijkheden waren en men de zaak nogmaals in commissieverband wilde bespreken. Al eerder spraken de leden van de raadscommissie voor welzijns beleid zich uit vóór behoud van een bioscoop op Texel, De commissie FET hield zich donderdagavond bezig met de financiële consequenties. Wethouder Klaas Barendregt vroeg de commissieleden om aan te geven of zij vóór een „minnelijke schikking" (het B en W-voorstel) zijn of dat zij een pas sieve houding van de gemeente voor staan, met als gevolg een faillissement van de stichting. De gemeente en de fiscus mogen de „buit" dan verdelen en de andere schuldeisers (onder wie dus de hoofdaannemer) vissen achter het net. Ten tweede wilde Barendregt vernemen welke constructie met de volgende bioscoop-exploitant moet Gerbrand Poster: niet zuiver De commissie voerde een onge- •z ikend felle discussie. De zwaarste '4J kritiek kwam uit de hoek van Texels Belang (in de persoon van Gerbrand Poster) en in mindere mate VVD (Erna Eelman-van der Kooi). De opstelling van Poster lok te geladen reacties uit van de an dere commissieleden en wethou der Barendregt. In tegenstelling tot de Texels Belang-man meenden de anderen dat de gemeente een mo- rele verplichting heeft om aan de Stichting Teater Retaet een vergoe ding te betalen voor de verbeterin gen die destijds zijn aangebracht aan het Vergulde Kikkert-gebouw. Deze „vergoedings-constructie" is de kern van de door gemeentelijke des kundigen voorgestelde oplossing. De gemeente maakt onderscheid tussen exploitatieschulden en investerings schulden. De eerste soort is geheel en al de verantwoordelijkheid van de stichting Teater Retaet; de gemeente distantieert zich daarvan. De schulden Om 20.15 uur gisteravond drong een onbekende overvaller de wo ning binnen van twee broers van 75 en 67 jaar aan de Waalderweg. Hij was binnengekomen via de niet afgesloten achterdeur. Er ontstond een worsteling en de overvaller sloeg op de vlucht. De overvaller had een nylonkous over zijn hoofd, bedreigde de broers met een schroevendraaier en een ander voorwerp en eiste geld. Volgens de slachtoffers sprak hij met een Texels accent, waaruit de politie afleidt dat het om een eilandgenoot gaat. De broers gingen niet op zijn eis in en er Ontstond een handgemeen waarbij één van de broers een bijtende vloeistof in het gezicht kreeg gespoten, waar hij overigens geen nadelige gevolgen van heeft overgehouden. De overvaller is gevlucht met een nog onbekend ver voermiddel. Zijn signalement: ongeveer 30 jaar oud, 1.80 meter lang, donker blond sluik haar, ongeschoren en hij droeg een lichtgrijs jack. Uit de wo ning van de broers is tot nu toe nog niets vermist. Wie iemand die beantwoordt aan dit signalement omstreeks die tijd met ho ge snelheid heeft zien wegrijden, 'ordt verzocht contact op te nemen iet het Texelse politiebureau, telefoon I2220 - 2644 of de meldkamer van het lorps Rijkspolitie te Alkmaar, telefoon •72 - 195555. worden aangegaan: weer erfpacht, verkopen of verhuren. Snel weer open Peter Bakker (PSP) gebruikte weinig woorden. Hij is voorstander van een minnelijke schikking en zal het vorige B en W-voorstel ondersteunen. Bakker acht het belangrijk dat de bioscoop zo snel mogelijk weer opengaat, niet al leen omdat de bioscoopfunctie moet worden gecontinueerd, maar ook om dat sluiting geen inkomsten oplevert en alleen maar geld kost. Dirk Terpstra (PvdA) stelt zich op het zelfde standpunt. Verder verweerde hij zich tegen de criticasters die zeggen dat „De Vergulde Kikkert" mede door onrendabele theateractiviteiten ten gronde was gegaan. „De theaterfunc- tie was niet de grote boosdoener. Op deze voorstellingen is geen stuiver ver lies geleden. Hopelijk is dat verhaal nu eens uit de wereld." Ook Ate Rienstra (CDA) kan zich vin den in een minnelijke schikking. „Al hebben wij als gemeente in juridisch opzicht geen verplichtingen, moreel hebben we die wèl. Niet tegenover Teater Retaet, maar tegenover de aan nemer en de onderaannemers. Het ge bouw is nu meer waard geworden, en daar hebben zij een steentje aan bijge dragen. Het is onverantwoord om hen niets te gunnen." Drukmiddel Erna Eelman-van der Kooi (VVD) is in principe ook voor een minnelijke oplossing, „maar niet onder druk van een claim". Zij ervaart het beslag op het erfpachtrecht als een drukmiddel, dat door de aannemer lijkt te worden gebruikt om gedaan te krijgen dat de gemeente het erfpachtrecht moet af kopen. Liever wacht Erna Eelman het rechtbankvonnis af, alvorens een Zondagmiddag zijn bij De Waal de eerste kievitseieren gevonden. Ze lagen op een stuk weiland van P. Plaatsman bij de Langwaal en de vinder was Noordzeevisser Arie P. Wonder. Het betrof een nestje van twee. Wonder, die het zoeken van keivitseieren al sinds zijn prilste jeugd als sport beoefent, nam bei de eieren mee naar huis. Hij is er stellig van overtuigd dat het rapen van kievitseieren voor 2 april geen enkele schade toebrengt aan de keivitenstand. Het rapen van vroeg gelegde eieren is zelfs gunstig want er komt dan een nieuw later legsel en de aarvan af komstige jongen hebben een veel betere overlevingskans, zo is zijn redenering. De eerste Texelse kei vitseieren werden negen dagen eerder gevonden dan vorig jaar. Wethouder Klees Barendregt: verplicht. besluit te nemen. Verder stelde zij een groot aantal vragen over de conse quenties van eventuele toewijzing van de claim door de rechter. Ook ging het WD-raadslid in op de vinger die de belastingdienst nog in de pap heeft. Zij noemde de mogelijkheid dat de fiscus beslag legt op het geld dat met de claim is gemoeid en de roerende goederen van de stichting (zoals bioscoopstoelen en projector) gaat verkopen. Aan de hand van een historisch overzichtje concludeerde Er na Eelman dat het onbegrijpelijk is dat de stichting de verbouwing zó uit de hand heeft laten lopen, waardoor zij in grote financiële moeilijkheden kwam. Gerbrand Poster trok fel van leer. Hij memoreerde dat zijn fractie, Texels Be lang, al in 1986 in de raad had ge waarschuwd tegen het aangaan van een erfpacht-contract. TB verwachtte meer heil van verhuur. Poster vocht de hoogte van het ver goedingsbedrag aan. Volgens hem zijn veel van de genoemde verbeteringen „niet gevraagde veranderingen". In richting sec als bioscoop zou veel kosten hebben bespaard. Zoals aangekondigd voerde Poster een andere berekening op. De gemeentelij ke voorstelling van zaken noemde hij „niet zuiver". De afwaardering naar ƒ210.000— was volgens hem een al te gemakkelijke manier van rekenen. „U maakt recht wat krom is". Poster becijferde een verlies voor de gemeente van ƒ69.950,—. Hij beschul digde het college, en in het bijzonder Barendregt, van het voeren van een „multiple choice-beleid". Zelfverzekerd Wethouder Barendregt liet zich niet af bluffen door Poster's gespierde taal. Zelfverzekerder dan in menige voor gaande vergadering verdedigde Baren dregt de gemeentelijke standpunten. Hij herinnerde eraan dat twee jaar ge leden bewust voor de mogelijkheid van nevenactiviteiten, zoals de combinatie met theater, was gekozen. Zo zou ver breding van het draagvlak kunnen worden verkregen, gezien het feit dat de bioscoopfunctie alleen te mager was om één arbeidsplaats te garande ren. „Poster doet voorkomen dat de ge meente nu niet in een sterke positie Lees verder pagina 2 Het college van B en W heeft een standpunt ingenomen ten aanzien van de toekomstige huisvuilverwer king. B en W streven ernaar om dit uiteindelijk op Texel te doen plaats vinden, via de methode van com- postering. In eerste instantie zal het huisvuil echter naar de over kant worden vervoerd. Vuilverwerking via het composte- ringsprocedé verkeert nog in een expe rimenteel stadium. Onlangs bekeek een gezelschap Texelse raadsleden en ambtenaren een proef in de regio Westfriesland. B en W stellen voor om eerst de resultaten van dergelijke proe ven af te wachten, alvorens in een ei gen composteringsinstallatie te gaan investeren. Tot die tijd kan wèl al erva ring worden opgedaan met het ge scheiden inzamelen van huisvuil. Voor al het inzamelen op recreatieterreinen vraagt de aandacht. „We moeten het gescheiden inzamelen eerst goed in de vingers hebben", aldus wethouder Ba rendregt afgelopen week tijdens de vergadering van de raadscommissie FET. Het gescheiden inzamelen doet op Texel waarschijnlijk volgend jaar zijn intrede. Voor het afvoeren van huisvuil naar de overkant moet een overslagstation worden gebouwd. De eerste stap die nu moet worden gezet is het zoeken naar een geschikte lokatie. Dit over slagstation zal tezijnertrjd ook bij de ei gen vuilverwerking kunnen worden ge bruikt. De commissieleden reageerden overwegend positief. Wethouder Barendregt deelde mee dat eerst overleg wordt gevoerd met de provincie, die eerst nog goedkeuring aan het voornemen moet hechten. Voorts wil Barendregt weten of de ver brandingscapaciteit van de huisvui- linstallaties aan de overkant groot ge noeg is om het Texelse vuil de eerste jaren op te vangen. Mocht dat niet het geval zijn, dan zal de provincie om toestemming worden gevraagd voor voorlopige voortzetting van storten op de stortplaats aan het Molwerk. Ype Jansen en Roelie Stam planten de Amerikaanse lijsterbes voor het schoutinggebouw aan de Bernhardlaan. Ondanks de natheid en het daar door wat veranderde programma was het milieuweekend dat in heel Nederland en dus ook op Texel door Scoutingleden werd gehou den een succes. Alleen bij het planten van de milieuboom" door een hoogwaardigheidsbekleder" ging er iets mis: zowel de burge meester als de hem vervangende wethouder liet op zich wachten. Kennelijk was bij het maken of doorgeven van de afspraken iets misgegaan. Uiteindelijk hebben de scouts het zaakje zelf opgeknapt. Een groot deel van De Slufter werd zaterdagmorgen ondanks de regen, ontdaan van rondzwervende papiertjes, plastic en andere rommel. De jut- tersmaaltijd werd echter niet in de openlucht gebruikt maar weer droog binnen in het scoutinggebouw. Als al ternatief programma werd 's middags Ecomare bezocht. Om 17.00 uur zou de milieuboom worden geplant door een wethouder en toen deze na lang wachten nog niet verscheen werd zijn taak overgenomen door Ype Jansen, de voorzitter van de milieu-afdeling van Scouting Nederland. Hij maakte het hele weekend mee op Texel. Bij het planten van de Amerikaanse lijster bes kreeg hij de hulp van de alom ge waardeerde scoutingsmedewerkster Roelie Stam. De boom kan een maxi mumhoogte bereiken van tien meter, aldus Piet Bolier van gemeentewerken, die de scouts met raad en daad terzij de stond wat betreft de boom en de plaats waar deze moest komen. Komend weekend zijn de jongere scouts aan de beurt. Ook zij gaan De Slufter schoonmaken, maar dan het deel dichter bij zee. 's Middags zullen ze een „pannekoe- kenspel" doen in de bossen langs de Boodtlaan in De Koog en 's avonds is er een milieutoneelstuk door Okidoki. De kleintjes slapen niet in tenten, Texelaars opgelet! Woensdag, 14.00 uur Zie onze advertentie elders in deze krant. maar in het scoutinggebouw aan de Bernhardlaan. Veel medewerkers en donateurs heb ben een steentje bijgedragen aan het realiseren van deze twee milieuweeken den en het zou een beetje te lange lijst worden om ze hier allemaal op te noemen. Daarom is in de supermarkt Albert Heijn een papier opgehangen waarop iedereen wordt bedankt. Afge lopen weekend deden zo'n 200 scou tingleden mee, waarvan 174 van de overkant. Komend weekend komen er ongeveer 120. Onbekende kunstenaars" hebben let ters Flower power") en een tekening geklad op de zijgevel van een bloe misterij op de hoek Vogelenzang- Kogerstraat in Den Burg. Het moet zijn gebeurd in de nacht van vrijdag op zaterdag. De politie hoopt de da ders te kunnen aanhouden. In tegenstelling tot aanvanke lijke plannen zal Teso's twee de dubbeldeks veerboot al vóór 31 december 1990 in ge bruik worden genomen. Teso had het schip liever pas in de loop van 1992 in de vaart willen bren gen, maar om de WIR-premie en de speciale subsidie uit de „pot van De Korte" in de wacht te kunnen slepen (totaal 18 miljoen gulden) moest een vroegere opleveringsdatum worden vastgelegd. De termijn die beschikbaar is om de nieuwbouw voor te bereiden is daardoor onaangenaam krap gewor den en het verschil van anderhalf jaar maakt ook een ander plan voor interne financiering nodig. Volgens directeur Th. Hoogerheide is dat wel op te los sen. Met de modelproeven die in het kader van het ontwerpen van het schip worden uitgevoerd moet nu al in mei of juni a.s. worden begonnen. De kiel van het nieuwe schip kan in het tweede kwartaal van 1989 worden gelegd.

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 1