De Texelse lepelaars leggen gouden eieren Wij willen baas in eigen toren blijven' 1800 bezoekers naar Ecomare M ÜP im 9 Ria 257 woog 59,4 kg Oecumenische dienst in De Cocksdorp VERVOLG VAN PAG.1 Bioscoop RSG geeft weer studie- en beroepen voorlichting Vuurtorenwachters boos op gemeente Ruzie na parkeerschade Informatie over tv herinrichting van Kogerstraat Qf Niet verzekerd Geen krant na i/ann Pasen Jgc In de rij voor gratis ogentest PAGINA 2 TEXELSE COURANT Mas Maart roerde het afgelopen week end hevig zijn staart. Zaterdag dro pen de bezoekers van de natuur- manifestatie die tevens als open dag van Ecomare gold. van de re gen zodra zij zich aan buitenactivi teiten waagden en zondag koester den ze zich in een heerlijk warm voorjaarszonnetje. Zo'n 1800 bezoe kers kwamen naar het centrum. De van de televisie bekende vogel- man Nico de Haan opende het weekend met de verklaring dat de lepelaars op Texel gouden eieren leggen Nico de Haan wordt op Texel vaker gesignaleerd. Hij heeft hier in het ver leden wel excursies geleid door de Muy en de Slufter en naar de rotgan zen op Zeeburg. Hij vindt Texel een ideaal vakantie-eiland omdat er veel variatie is en omdat er ruimte is voor iedereen. Er komen mensen op af uit binnen- en buitenland. Het bewaren van de rust op Texel vindt hij niet al leen belangrijk voor de in ruime mate aanwezige bijzondere vogels, maar ook voor de toeristen. ..Die gouden eieren hebben te maken met de rust en de ruimte. Als dat verdwijnt, gaan niet al leen de vogels weg, maar ook de toeristen...." De Haan sprak de hoop uit dat de overheid meer maatregelen neemt te gen de vervuilers van de zee. ,,Er is een verandering op komst en dat is maar goed ook, want de afgelopen week zijn hier weer de nodige olieslachtoffers binnengekomen". Dat de Texelse dijkverzwaring heel gunstig heeft uitgepakt voor de lepelaars noemde De Haan een onverwachte ontwikkeling. ,,Wij hadden het eerst niet zo erg in de gaten, maar het blijkt dat ze heel graag broeden in het schorrengebied dat is ontstaan". Nico de Haan pleitte ook voor aanwij zing van de Texelse duinen als natio naal park. Het verbaasde hem dat er zoveel bezwaren tegen zijn. ,,Wat wordt ermee verspeeld? De gemeente krijgt meer invloed dan nu in dat ge bied het geval is en er zullen geen be perkingen worden opgelegd aan de economische activiteiten die er nu al zijn. Van een bufferstrook is al hele maal geen sprake. Het levert alleen een geldstroom uit Den Haag op en het geeft een bepaald imago waar toe risten alleen maar sneller op af ko men". Het leek De Haan een herover weging waard. Hij zei dat Texel heeft bewezen een oplossing te kunnen vin den voor zaken waar elders eindeloos over wordt geruzied. Daarmee doelde hij op de rotganzenproblematiek. De Haan stelde dat de manifestatie een goede aanleiding is om de samenwer king van verschillende organisaties met andere belangen te versterken. Het Henk Snijders van de organiserende Stich ting Vormings- en Ontwikkelingswerk ver zorgde de inleiding van het openingswoord van ..vogelman" Nico de Haan. Natuurorganisaties hadden informatiestands ingericht. weekend was inderdaad een ontmoe tingspunt, waar vooral veel Texelaars op af kwamen. Zaterdag waren er zo'n 7000 bezoekers, voornamelijk in de middag. De deelname aan de excur sies buiten was miniem, natuurlijk ook door de slechte weersomstandigheden. Zondag gaf een heel ander beeld. Voor de liefhebbers was er 's ochtends een bomenexcursie in de Dennen. Vanaf 12.00 uur liep het storm in Ecomare. Zeker 1100 mensen bezochten het cen trum en de reacties waren unaniem positief. Het koffieconcert van muziek school Texel was een groot succes en de lezingen over bijen en vlinders wer den goed bezocht. Er was een foto tentoonstelling en het publiek kon de mooiste kiezen. De winnaar werd Theo Timmer met een plaatje van twee gan zen voor de molen 't Noorden. Herhaling? De enthousiaste reacties rechtvaardi gen een eventuele herhaling van het evenement. ,,maar dan niet in precies dezelfde vorm", aldus Ecomare- directeur Jan Kuiper, lid van de organi serende werkgroep. Hij kreeg veel vra gen over een eventuele openstelling van het museum op zondagen. ,,We hebben een onderzoek laten doen naar de haalbaarheid maar daar kwam wei nig uit. Het is niet bekend hoeveel dagjesmensen er naar Texel en dan naar Ecomare komen. We gaan in het najaar een proef doen met het open zijn op zondag en dan bekijken we of we ermee moeten doorgaan". De slot- manifestaite was georganiseerd door de Stichting Vormings- en Ontwikke lingswerk. Het kalf Ria 257, eigendom van Han en Johanna Witte van hoeve „Bloem- wijk" dat tijdens de Natuurdagen in Ecomare stond woog 59,4 kg. Van de 587 deelnemers aan deze schatting waren er twee die het gewicht juist hadden ingevuld. Het waren de heren D.J. Zijm en H. Brugge, beiden uit Den Burg. Dat de schattingen ver uit een zouden lopen was voor insiders te verwachten, want het is moeilijk het levendgewicht van een dier te schat ten. De gerade gewichten lagen tus sen de 9,5 kg en 150,1 kg. De twee kaasjes zijn inmiddels bij de winnaars bezorgd. Zondag wordt in De Cocksdorp om 10.30 uur een oecumenische dienst in de Nederlands Hervormde kerk gehou den met als voorganger Cora Vlaming. Tijdens de dienst wordt medewerking verleend door het kinderkoor De Waddensingers. verkeert, maar dat is niet waar. Het gaat erom of de gemeente een bedrag over heeft voor verbeteringen en der gelijke, en niet om de kwijtschelding van schulden. Ten eerste voelen wij ons moreel verplicht om een vergoe ding voor de meerwaarde te betalen en het tweede argument is dat de bio scoop zo snel mogelijk weer open moet. Met het oog op het seizoen kan dat een behoorlijke inkomstenderving betekenen. Als we nu kiezen voor een faillissement in plaats van een minnelij ke oplossing, zal dat trouwens niet eens zoveel minder kosten voor de ge meente." Voor de beantwoording van de vragen van Erna Eelman kreeg ambtenaar Bart Weijdt het woord. Hij had zich de af gelopen maanden in de ingewikkelde materie rond erfpacht verdiept, een onderwerp dat bepaald geen dagelijkse kost is en derhalve veel tijd en energie vergde. Weijdt vertelde dat de belastingdienst het aanvankelijke voorstel aan de schuldeisers om akkoord te gaan met 40 45 procent schuldsanering, had afgewezen. De fiscus wil minstens 214 maal het bedrag dat de overige schul deisers vorderen. Aangezien de ge meente gelijke rechten kan doen gel den, houdt dat in dat er door de over ige schuldeisers minder dan tien pro cent valt te verdelen. De claim van de hoofdaannemer staat door de „vergoedings-constructie" los van de fiscus-vordering. Bodembeslag Verder heeft de fiscus aangekondigd bodembeslag te zullen leggen op de inboedel. Een deel daarvan is echter gemeentelijk eigendom, al is dat (ge lukkig) aantoonbaar. De fiscus had kunnen besluiten om deze roerende goederen in een openbare verkoop van de hand te doen, maar inmiddels is in principe overeenstemming bereikt over een depotstorting. Dat wil zeggen dat de belastingdienst kan beschikken over een bepaald vast bedrag. De be lastingvordering bedraagt ƒ19.000,— en het is onwaarschijnlijk dat een openba re veiling een bedrag van gelijke hoog te oplevert. De gemeente zal ƒ10.000,— in depot storten; de totale depotstorting be draagt ca. ƒ14.000,—. Een openbare veiling zou uiteraard ongunstig zijn, omdat voortzetting van de bioscoop functie door het verdwijnen van een deel van de inboedel in gevaar komt. Met deze overeenstemming is bereikt dat de fiscus van inboedelbeslag af ziet, maar zekerheid over de financiële afwikkeling biedt dit nog allerminst. Zekerheid is er namelijk pas als de stichting Teater Retaet kan voldoen aan alle eisen die de fiscus stelt en hangt er mede vanaf of de overige schuldeisers akkoord gaan met het saneringsvoorstel. Aangaande de vragen over de claim op de erfpacht die Erna Eelman stelde, zei Piet Witte (directeur grondbedrijf) dat het in de praktijk niet zo'n vaart zal lopen. Het erfpachtrecht vertegen woordigt namelijk slechts een margina le waarde, omdat uit de exploitatie van een bioscoop nauwelijks winst valt te behalen, zoals nu wel is aangetoond. Het heeft dus geen nut het erfpacht- recht te verkopen. Precedent Gerbrand Poster was nog steeds niet onder de indruk van de uitleg van de wethouder en zijn rechterhanden. ,,Het is geen kwestie van moreel" of „immoreel". Wat we nu doen is het scheppen van een precedent. De ge meente betaalt schulden voor een an der, daar komt het op neer." Erna Eelman had een andere uitleg van het begrip „morele verplichting". Er is volgens haar gemeenschapsgeld in het geding en dus heeft de ge meente een morele plicht tegenover de Texelse bevolking. Zij zag na de uitleg Nico de Haan gouden eieren bij de Texelse lepelaars. Ook dit voorjaar zal de Rijksscho lengemeenschap Texel een studie- en beroepenvoorlichtingsavond houden: donderdag 24 maart in het schoolgebouw. De avond wordt in deze tijd van het jaar gehouden omdat de leerlingen be zig zijn met het samenstellen van hun vakkenpakket voor het volgende cur susjaar. Dit pakket moet zodanig zijn dat de leerling zonder veel problemen kan doorstromen naar zijn vervolgstu die of beroepsopleiding. Om de leerlingen en hun ouders dui delijk te maken wat het vervolgonder wijs vraagt, hebben de RSG-decanen vertegenwoordigers van negentien ver schillende instellingen uitgenodigd om zich te presenteren. Zij zullen vertellen wat zij hebben te bieden en welke ei sen worden gesteld aan de vakkenpak ketten van de leerlingen. Er zijn veel oude bekenden, zoals de universitei ten, H.T.S., H.E.A.O., M.E.A.O., de M.D.G.O. scholen voor de verzorgende beroepen en uiterlijke verzorging, de Koninklijke Landmacht, enz. Ook zijn er opleidingen die hier zelden of nooit zijn geweest, zoals het Instituut Schoevers met zijn secretariaats opleidingen, het Regionaal Avond Col lege uit Hoorn met zijn toeristische opleidingen, de Middelbare Hots. school uit Groningen met de spi nieuwe opleiding voor Middelbar ristisch en Recreatief Onderwijs! conservatorium van de Hoge Scl Alkmaar en het Bureau InternatJ Jongeren Contacten, dat bemidj scholierenuitwisseling met het t land en au-pair plaatsingen. Eikel langstellende is donderdagavond! kom: van 19.15 tot 21.30 uur. f De politie moest zaterdag bemidd optreden bij onenigheid die ontsj nadat een automobilist uit Den op de parkeerplaats bij Albert Hel een daar staande auto van iemarj Oudeschild had aangereden. Da< ontstond wat schade. De eigenai hadden verschil van mening over| oorzaak en er was zelfs een begi een handgemeen. De politie wistl gemoederen tot bedaren te brengT de schade werd verder oncterlingLc^ geregeld. WK1" Karin In de krant van vorige week ston:» gemeentewerken de bewoners vó Kogerstraat persoonlijk zal benadeRP* inzake de binnenkort uit te voererg inrichting van de Kogerstraat. DeLfl j woners hebben op grond daarvan,^® ondersteld dat zij mensen van de at meente aan de deur zullen krijgen" dat zij bij die gelegenheid aan- enj merkingen kunnen maken. Dat is echter niet de bedoeling. cjen 2 gemeente volstaat met het schrijf 3. van een brief aan de aanwonende;^™ lang pror ner 1 met de uitnodiging om in het raai van Piet Witte geen aanleiding om van mening te veranderen. „We moeten de tijd nemen om dit goed af te han delen en daarom wacht ik liever de uitspraak van de rechter af." Dirk Terpstra toonde zich geïrriteerd over de hele waslijst van gedetailleerde vragen die Eelman en Poster over de hoofden van anderen hadden uit gestort, zonder dat iemand zich daar op had kunnen voorbereiden. Hij vreesde voor een zelfde „circus" in de raadsvergadering, als het onderwerp opnieuw aan de orde komt. Poster, eveneens geïrriteerd, interrumpeerde de PvdA-man, maar werd door Baren- dregt teruggefloten. Een ritueel dat zich nog enkele malen herhaalde. Poster viel ook de wethouder aan: „Het college moet nu maar eens eer lijk zijn en zeggen: we hebben gefaald. Jullie hadden eerder naar Texels Be lang moeten luisteren." Ate Rienstra probeerde als goed christen-democraat de gemoederen te sussen. Hij hield Poster voor dat de raad nu een keuze moet maken tussen een minnelijke oplossing of passief blij ven, maar dit laatste betekent uitstel, wat waarschijnlijk méér geld kost. Tot slot spraken de commissieleden over wel of niet opnieuw aangaan van een erfpachtovereenkomst. Op Poster na wilde iedereen voortzetting van de erfpachtconstructie, met name omdat het dan mogelijk is om randvoorwaar den voor de exploitatie van het pand te stellen. Erna Eelman hield, alweer wegens het nog niet gevelde vonnis over de claim van de hoofdaannemer, een slag om de arm. Poster bleef con sequent tegen erfpacht en stelde ver koop of verhuur voor. Dat laatste zou dan wel gepaard moeten gaan met restricties of een borgsom, zoals bij De Raadskelder. Van ambtelijke zijde werd schriftelijke beantwoording van alle vragen toege zegd vóór de komende raad. Voorts wordt gestreefd om tot schriftelijke af spraken met de fiscus te komen voor die tijd. De Texelse vuurtorenwachters zijn slecht te spreken over de plannen van de gemeente om de openstel ling van de toren te regelen via de dorpscommissie. Ze betreuren dat er nog geen overleg met hen is ge weest. „Wij hebben .een kant en klaar plan waarbij de gemeente twee kwartjes per bezoeker ver dient, zonder er maar iets voor te hoeven doen", aldus Piet Stam. Dat de toren wordt opengesteld voor publiek vinden de wachters een goede zaak, vooral als daarmee de werkgele genheid voor een aantal van hen wordt gewaarborgd. Al een jaar gele den is over deze mogelijkheid gespro ken en in overleg met directiesecretaris Meijer van DGSM heeft Piet Stam een plan gemaakt, afgeleid van dat van Ameland, waar de vuurtoren ook open is voor publiek. „We willen echter zelf de begeleiding en wat er verder bij komt kijken in de hand houden. Als we een entree van een rijksdaalder heffen, dan krijgt de gemeente daarvan zo twee kwartjes. Van die twee gulden die overblijven houden wij de zaak schoon, zorgen we voor begeleiding en kaartverkoop en regelen we ook zelf de beveiliging". Piet Stam begrijpt niet waarom de ge meente nog geen overleg met hem heeft gepleegd, want hij heeft alles kant en klaar, tot en met de bouwte kening voor het hekwerk dat op de trans moet komen. „De kosten voor die beveiliging zijn ongeveer ƒ1000,— en die zou de gemeente even vóór moeten financieren, maar dat is er in drie we. ken uit.'" Bij een controle op de Pontweg in de nacht van zaterdag op zondag werd een Alkmaarse automobilist (39) aan gehouden, wiens wagen niet verzekerd bleek te zijn. Er werd tegen hem pro ces verbaal opgemaakt. Als beide partijen op korte termijn bij een komen, zou de openstelling nog voor Pasen kunnen worden geregeld. Stam ziet dat wel zitten. „We zouden dan een soort „piekdag" voor Texe laars kunnen houden met maar één gulden entree. Dan verdienen we er zelf niets aan, maar dan zijn wel de kosten voor dat hekwerk er uit en kunnen de Texelaars ook eens op de toren kijken. Zijn plan behelst dage lijkse openstelling waarbij één man de begeleiding van de bezoekers verzorgt en de ander zijn gewone werk heeft. Samenwerking met de dorpscommissie ziet hij niet zitten. „Die mensen heb ben er geen tijd voor en ze kunnen ook die duizend gulden niet voorfinan cieren". Om de bezoekers niet steeds langs de huizen van de vuurtoren wachters te laten lopen, wil Stam een pad door de duinen regelen. Met Rijkswaterstaat heeft hij daar al over gesproken en het ziet er naar uit dat dit geen problemen zal geven. kennis te komen nemen van de pi ling piard erde nen en daarbij hun mening kenba| maken. Gezien het minder ingrijpende karigj"gj van de herinrichting vindt het ger,eqjn tebestuur een openbare hoorzittir^er 0 huisbezoeken niet gewenst. ^oor Ir ei lat e lego In verband met het als werkdag >mcj£ vallen van maandag 4 april komt»an c Texelse Courant van dinsdag 5cjon te vervallen. !erst wee jit N Lezers en adverteerders worden zocht hiermee rekening te houdTevol rallei De dire:e nes m t Het is bekend dat de overwegend zuinige Texelaar graag meedoet aan iets dat niets kost, maar giste ren stonden ook toeristen af en toe in de rij om in de caravan van Vei lig Verkeer op de markt hun ogen gratis te laten testen. De ge zichtstest was een stuntje van Vei lig Verkeer om aandacht te vesti gen op de activiteiten van deze or ganisatie, mede met het oog op de plannen om op Texel weer een af deling van de grond te krijgen. Texel telt zo'n 150 loslopende" leden van Veilig Verkeer Nederland. Gepoogd wordt mensen te vinden die een bestuur kunnen vormen, waardoor weer een echte plaatselijke afdeling ontstaat, die allerlei activiteiten kan ontplooien. Dat zou herstel betekenen van de situatie in de jaren vijftig en zestig Burgemeester A. Schipper hees c3ut ochtend de Veilig Verkeersvlag bi|_e^r caravan. Dat hij dat graag deed a_|alT) fideel blijk van adhesie was geenjgp rassing, want de burgemeester is^jeze echte veilig verkeerfeman, die in C'15.11 districtsvoorzitter van Veilig Verket|n d Nederland was. De caravan op de^ett markt werd bemand door de herewen Pepping uit Den Helder en R. Wa:^^ wijn uit Bergen, bestuurders vank^" district Noordholland-noord. Ze hryjg den het druk met het afnemen va« ogentests waarbij werd vastgestekUl J hoe het zat met de gezichtsscherti. het vermogen om diepte waar te :Op men en de breedte van het gezichi^we veld. De resultaten werden op pa;®8n gezet. Voor zover de resultaten da-.De toe aanleiding gaven konden de duur nemers aan de test besluiten in Nm°! verkeer extra voorzichtig te zijn ermer naar de oogarts te gaan. De uitslatota was overigens slechts een indicalezwe geen officiële gezondheidsverklai|!en van de ogen. De ogentest wordt afgenomen.

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 2