RAADHUIS Textielschilderijen voor bezoekers inspirerend in eel verjaardagsfeest 60-jarige AH-winkel Zes Texelse turners naar districtswedstrijden Mededelingen van B. en \V. Parkeermeters Palmpaasoptocht Den Burg Geslaagd Verkoop Welfare Doorgereden Doorgereden (II) Iromfietsers mder invloed Auto deugde niet Rabbit Habit in het nieuw gestoken Veertig meter vis aan dijk gebracht Meierblis komt aan Haffelderweg TEXELSE COURANT PAGINA 5 ffsle/der \hbert Iny Nahuijs bij de opening van de expositie van haar leerlingen. Zaterdag werd in Wognum het pro vinciale kampioenschap turnen voor turnsters-junioren gehouden. De enige geplaatste G.V.T. turnster Martine Brügemann constateerde daar de enorme vooruitgang bin nen het Nederlandse damesturnen en wist met een verdienstelijk ge draaide wedstrijd op een 25e plaats te eindigen. Ook de jongens kwa men dit weekend in aktie. In Den Helder werd zondag de derde en laatste voorwedstrijd gehouden voor plaatsing voor de districtswedstrijden. Hoewel Martine een bijna foutloze wedstrijd turnde zat er niet meer in dan een 25e plaats. Het damesturnen op Texel staat stil terwijl aan de over kant een aantal verenigingen op een bijzonder hoog niveau hun turnsters weten op te leiden. Het voornaamste verschil in training zit dan ook in het aantal uren. Texel drie uur tegen vaak tien tot vijftien uur voor sommige overkantse verenigingen. Hoe groot het verschil was mag blijken uit de eindtotalen van de winnares Irma van Geffen van Keizer Otto uit Naarden en de laagst geklasserde turnster: 34,55 voor de winnaar en 25,95 voor de ver liezer. Ook de 28,50 van Martine lag zeer ver af van de top. Van het jon gensfront zijn meestal gunstiger be richten te melden. Zo ook afgelopen zondag. In de diverse niveau's kwa men de G.V.T.ers weer goed voor de dag. Net als vorige week eindigde Rutger Zoetelief weer als derde, terwijl Michiel Spitzer en Jasper Keizer resp. vijfde en zesde werden. Emile Keyser kon het echter niet bolwerken tegen de overmacht aan concurrentie. Tur nend wat hij waard was zat er voor hem niet meer in dan een tiende plaats. Doorstroming naar de districts wedstrijden zit er voor hem niet meer in. Joost Brügemann kwam weer aar dig mee, maakte weinig fouten en werd derde Arjan Hemelrijk, die de vorige wedstrijd als laatste eindigde, kwam met een goede krachtsinspan ning nu tot de vijfde plaats. Heel knap sprong hij in zijn langemat oefening voor het eerst een flic-flac. Karei Dijker zal waarschijnlijk net als Emile Keyser de districtswedstrijden moeten missen. Ook deze laatste wedstrijd wist hij niet bij de eerste acht te eindigen. Met 37,65 punten moet hij genoegen ne men met een negende plaats. Mark Jan Mulder draaide een zwakke wedstrijd. Paardvoltige, brug en ringen waren de toestellen waar veel punten verloren gingen. Dit was dan ook de reden dat Mark Jan met een tweede plaats genoegen moest nemen. Nico Stoter behaalde ditmaal een vijf- Per 1 april 1988 begint het parkeersei zoen weer op Texel. Dit betekent dat de diverse parkeermeters in Den Burg en De Koog weer geplaatst zullen worden. de plaats bij de turners. Een foutje op voltige en een kleine misser op ringen waren voldoende om in het klasse ment van de sterk aan elkaar gewaag de turners een aantal plaatsen te zak ken. Al deze goede resultaten leidden er toe dat er ongeveer zes G.V.T. tur ners worde~ afgevaardigd naar de dis trictswedstrijden die op 24 april in Hoorn zullen worden gehouden. Kans hebbers om dan bij de eerste vier te eindigen en zo een plaats voor de N.K. te verdienen zijn dan Mark Jan, Joost, Rutger, Jasper, Michiel en Nico. De Palmpaasoptocht die zondag a.s. in Den Burg wordt gehouden gaat van start op de Schoonoordsingel om 13.15 uur. De organisatie is traditiegetrouw in handen-van de Buurtvereniging Schoonoordsingel, Witte Kruislaan, Kogerstraat, onder auspiciën van de Folklorestichting. Alle kinderen die een versierde stok dragen en de hele tocht meemaken, krijgen na afloop een su- prise. Muzikale medewerking verleent het Koninklijk Texels Fanfarekorps. Wim Moor, Jan Geus, Kees Jaap Bak ker, Gosse Waaijer en Simon Gieles hebben met goed gevolg de cursus redder-pionier beëindigd.. Vorige week deden zij herexamen, nadat de vijf be gin februari voor het theoriegedeelte waren gezakt. Dit resultaat betekent dat alle zestien Texelaars die aan deze cursus, die in het kader is van het nieuwe rampenbestrijdingsplan, heb ben deelgenomen, zijn geslaagd. Voor de tweede keer is in het raadhuis een collectie textielschilde rijen te zien. Het zijn de verrassend fraaie werkstukken van leerlin gen van Iny Nahuijs uit De Koog. Nog meer dan de meeste andere ten toonstellingen in het raadhuis is deze expositie een bezoek waard, vooral omdat de getoonde werkstukken zijn gemaakt door gewone" vrouwen, die zich tot dusver nauwelijks met kunst bezig hielden maar er nu een stukje extra levensgeluk in hebben gevonden. ,,De textielschilderijen geven de vrou wen die ermee bezig zijn en hun werk in de huiselijke kring laten zien, ineens een nieuwe betekenis. Dat hadden de mannen niet gedacht van hun vrouw! Zo komt het onderwerp kunst over het voetlicht en beginnen er gesprekken over voorstellingloze, abstracte èn voorstellingsgebonden figuratieve kan ten van de kunst. Ineens is in de huis kamer een venster opengezet op de kunstwereld, die meestal ver weg lijkt en waar niet iedereen vanuit zijn be roep mee te maken heeft. Dat zal soms tot pittige discussies aanleiding geven. De hele familie wordt bij het verschijnsel betrokken en gaat oorde len, wikken en wegen. Een nieuw sfeertje is aan het bestaan toege voegd". Aldus sprak Iny Nahuijs vrij dagmiddag in de expositieruimte toen zij daar de tentoonstelling officieel opende. Ze legde er de nadruk op dat het zelf bedrijven van kunst een verrij king is van het leven. Er wordt iets toegevoegd aan het bestaan. Bij het maken van textielschilderijen wordt gewerkt met lapjes van allerlei stoffen, die naast en over elkaar wor den genaaid. Het resultaat is op enige afstand niet van een aquarel of schil derij te onderscheiden. Het aardige van deze applicatietechniek is dat het weliswaar niet eenvoudig is, maar dat toch al vrij gauw resultaat wordt be reikt dat er heel redelijk uitziet. De maaksters zien iets uit hun handen ko men, waar ze zelf verbaasd over staan en waarmee ze eer inleggen. Gesterkt door dit succes gaan ze dan verder in het leerproces naar eigen stijl en ver beeldingswereld. Dat sommigen al een heel eind op weg zijn wordt duidelijk op deze expositie. ,,lk vind het best goed", aldus Iny' Nahuijs die de ge dachte opperde dat de Texelse textiel- club" ook eens op het vasteland expo seert, ergens in de kop van Noordhol land bijvoorbeeld. Mevrouw Nahuijs bracht dank aan de gemeente Texel voor het mogen ge bruiken van de expositieruimte, aan Annie Kamstra die spontane hulp heeft geboden en de heren Willensem en Bakker die de tentoonstelling „man- vaardig" hadden ingedeeld en inge richt en als blijk van dank een ge schenk in ontvangst mochten nemen. Mevrouw A. Kamstra verklaarde blij te zijn dat Iny Nahuijs op Texel is komen wonen, zodat zij deze kunstvorm op Texel heeft kunnen introduceren. Iny geeft niet alleen les aan haar cur sisten, maar ook aan veel jongere leer lingen: de kinderen van de Luberti- school. Mevrouw Kamstra vond dat meer scholen haar zouden moeten inschakelen. Vrouwen De expositie is samengesteld uit werkstukken van ongeveer tien cur sisten, allemaal vrouwen. Dat laatste ligt voor de hand. Het zijn immers vooral vrouwen die bedreven zijn in het hanteren van naald, draad en tex tiel zodat het dienstbaar maken van deze techniek aan de kunst voor hen een betrekkelijk kleine stap is. De meeste inzendsters waren aanwezig bij de opening van de expositie. Eén van hen is Roelfina Spakman die de wer ken „Kleine symfonie" en „Tasmania" toont. Ze was vroeger kunstzinnig werkzaam op de decorafdeling van de NOS in Hilversum en werkte onder an dere aan de „tuinen" voor de tv- producties De Stille Kracht en Swie- bertje. Net als meerdere andere in zendsters is ze voor deze vorm van textiele kunst enthousiast geworden bij het bekijken van een tentoonstelling van Iny Nahuijs. „Ik kan nu al zeggen dat het een levensvervulling voor mij is geworden. Het geeft enorme voldoe ning en mogelijkheden, ook als je li chamelijk veel dingen niet meer kan. Ik ben er steeds mee bezig. Ik gooi geen lapje meer weg; de winter is omgevlogen". Het verhaal van Roelfina lijkt veel op wat de andere vrouwen vertellen. Het enthousiasme is groot en aanstekelijk. Opvallend is dat de vrouwen zich niet hebben beperkt tot voor de hand lig gende berg- en andere landschappen met het nevelige verschiet dat met de ze techniek zo realistisch kan worden gegeven, maar dat er ook portretten bij zijn, bloemboeketten, stadsgezich ten, tafereeltjes zoals een zwaluw die zijn jongen voert en zelfs een zwem mend zeehondje, één der fraaiste stuk ken van de expositie. Het is verleidelijk om al die mooie tex tielschilderijen in opgetogen bewoor dingen te gaan beschrijven, maar het is beter om belangstellenden aan te sporen zelf te gaan kijken. Dat kan nog gedurende de komende tien werk dagen op de uren dat het raadhuis is geopend: van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 en van 17.00. periode enkele jaren boodschappenjon gen. Ook Willy Zijm (niet aanwezig) ging op deze nostalgische wijze het ei land rond. Later deed de bakfiets zijn intrede. De ze werd bestuurd door de zoons van het echtpaar Pieterse, Frans en John. „Wij hadden nooit vrij, want wij wer den niet tot het personeel gerekend", herinnert Frans Pieterse zich. Het was ook de tijd waarin nog geen rekenma chine bestond en alles met de hand moesten worden geteld. En dan te be denken dat de meeste kruidenierswa ren in kleine hoeveelheden werden ver kocht, apart moesten worden afgewo gen en er werd gerekend in centen. Na het te vroege overlijden van Leen Pieterse nam zoon John de zaak over, Frans begon met café De Karseboom. John is AH altijd trouw gebleven; mo menteel is hij werkzaam bij het filiaal Den Helder. Herkenning Wies Hendriks zei donderdag dat hij zichzelf herkent in de verhalen van toen. „Je moet een tic hebben om dit bedrijf te runnen, van je werk een hobby maken. Daarnaast is het zo dat één ding al die jaren is gebleven: de klant staat centraal. Service blijft ont zettend belangrijk. Zeker de klant van nu is heel bewust en daar moet je op inspelen." Wat dat betreft mag de gedreven be drijfsleider tevreden naar de resultaten van het huidige bedrijf kijken. De om zet is sinds zijn komst in 1982 tot for midabele hoogte gestegen en wordt uitgedrukt in een getal met acht cijfers voor de komma. In 1986 gaf het AH- personeel Hendriks een oorkonde, om dat in een week tijdens het hoogsei zoen de „magische" grens van drie ton omzet werd overschreden. Toen een mijlpaal, maar inmiddels alweer een normaal verschijnsel. Van de paar man in 1928 is het bedrijf uitgegroeid tot een sterkte van 37 man personeel (inclusief parttimers). De top lijkt nog altijd niet bereikt, want de eerste maanden van dit jaar vertoonden al weer een spectaculaire (want niet ver wachte) groei van meer dan tien pro cent. Verder zijn uitbreidingsplannen in de maak. Diamanten paren Van de echtparen die dit jaar hun 60-jarig huwelijksfeest hopen te vieren, waren de volgende aanwezig: de echt paren Smit-Kuip, Schoenmaker- Barhorst en Bakker-Maas. Niet aanwe zig waren de echtparen Van Egmond- Buis en Eelman-Kok. De aanwezige 60-jarigen waren J. van Wolferen en mevr. C.J. Witte-Hoogeduin. De Welfare-afdeling van het Rode Kruis houdt donderdag van 9.00 tot 12.00 uur een voorjaarsverkoop in het Rode Kruisgebouw aan de Jon kerstraat. Er worden o.a. geborduurde tafelkleden, gebreide sokken en ge haakte kleedjes verkocht. De artikelen zijn gemaakt door deelnemers van de Welfare-organisatie, ledereen is van harte welkom. Vrijdagavond werd tussen 19.00 en 22.00 uur op de parkeerplaats bij Het Eierlandsche Huis in De Cocksdorp de grijze BMW van iemand uit De Koog aangereden. De linker voor- en achter- portierer werden daarbij flink gedeukt. De politie is op zoek naar de veroorzaker. In de nacht van zaterdag op zondag, tussen 19.30 en 01.30 uur, werd de witte Renault van iemand uit Delft door een onbekende aangereden. De wagen, die geparkeerd stond ter hoog te van Wilhelminalaan 57, liep flinke schade op aan de linkervoorkant, waarbij ook de stuurinrichting werd ontzet. Hendriks en zijn gezelschap 60-jarigen". Wies Hendriks van Heijn-filiaal in Den Burg erom bekend dat hij graag de weg timmert. Toen hij vorig ir tot de ontdekking kwam dat in 1988 zestig jaar geleden zou dat de Texelse vestiging van 's nds grootste kruidenier werd ge- aliseerd, begon Hendriks direct annetjes uit te broeden. Zo kon ït gebeuren dat Texelse echtparen e huwden in het jaar dat AH tar Texel kwam (1928 dusen ei- ndgenoten die vorige week hun \stigste verjaardag vierden, in de oemetjes werden gezet. Dit unie- ~i gezelschap beleefde donderdag m gezellig ochtendje met veel trhalen uit de oude doos. 3 60-jarigen bevonden zich in het ge lschap van enkele Texelaars die in in ver verleden het bedrijf hadden ïlpen grootmaken. Degene met de jdsie herinneringen was ongetwijfeld 3 79-jarige mevrouw A. Borgman- eterse. Zij heeft het grootste deel in haar leven in en om de winkel jorgebracht In 1932 trouwde ze met 3 uit Vlissingen afkomstige Leen Pie- rse, die liefst veertig jaar de zaak inde. Al in het eerste begin was Pie- irse bij de winkel betrokken, als me- ewerker van de eerste chef, de heer ral. De winkel bevond zich in het ind Binnenburg 6. Al voordat het •filiaal er werd gesticht, was op die et verbod om onder invloed van al- ohol een voertuig te besturen, geldt bk voor bromfietsers. In de nacht van aterdag op zondag trad de politie in ien Burg op tegen twee bromfietsen- e jongens die teveel hadden gedron- en. De blaasproef leverde een zoda- ig resultaat op dat ook een broed- jroef moest worden genomen. Het ling om een 22-jarige Hoornder die in |e Waalderstraat werd aangehouden in een 18-jarige Cocksdorper, die op Ie Groeneplaats tegen de lamp liep. Dp het haventerrein in Oudeschild ild de politie een 19-jarige Oosteren- aan, wiens auto niet aan de eisen Ideed. Er werd proces verbaal opge- lakt en de wagen werd uit het ver- :r genomen. De auto had onder ier twee gladde banden, het sub- ime aan de voorkant zat los en de werkte niet goed. Btondernemers-aktiviteiten )e modezaak Rabbit Habit in de Ko- ierstraat is helemaal vernieuwd: er is ien stuk van het magazijn en het ge- ieelte waar voorheen de wereldwinkel ïs gevestigd bij de winkel gekomen de trapopgang is weggewerkt. Het Jöheel heeft een fris licht verfje gekre gen. Het is een ruime moderne zaak geworden. Vier weken lang hebben ei genaars Willem van Heeringen en Ger- ftë Sman zelf gewerkt aan het verande ren van hun modezaak en het afschei- van de SOS wereldwinkel, die er- ast in dezelfde stijl is gebouwd en eigen ingang heeft gekregen. Rab- Habit had de naam een alternatief idingzaakje te zijn met tweedehands ïding. Dat is al lang niet meer het geval. „We richten ons helemaal op leuke en vooral betaalbare mode en pan met name op spijkerbroeken", al dus Gerrit Sman. De zeefdrukkerij die floor beiden ook nog wordt beheerd is verhuisd naar een pand aan de Schilderweg. plaats een kruidenierszaak, van Piet Kiel. Pas in 1981 zou AH er verdwijnen en verhuizen naar een gloednieuw pand op de huidige plaats aan de Waalderstraat. Mevrouw Pieterse vertelde dat privé en zaken toen soms moeilijk te scheiden waren. Het hele gezin leefde voor de zaak. Maandagochtend bijvoorbeeld was het druk, omdat de naar de markt komende boeren hun boodschappen- briefjes meebrachten. Die gaven ze dan af, om na afloop van het markten de „boeskippen" te komen ophalen. Als de bestelling dan nog niet was af gewerkt, werden ze uitgenodigd om in de keuken bij mevrouw Pieterse een kopje koffie te komen drinken. Dat de bestellingen indertijd nog met paard en wagen werden bezorgd, kon tijdens de feestelijke bijeenkomst don derdag worden bevestigd door de heer Jan Maat, nu 72 jaar en in de begin- De tweede viswedstrijd van de zomer- serie bracht 26 vissers aan de dijk bij de Ottersaat. Er werden in totaal 164 vissen gevangen, met een gezamenlij ke lengte van 4039 centimeter. Er de den twee jeugdleden en 24 seniorleden mee. De volgende wedstrijd is op tweede Paasdag aan de dijk van Oude schild voor 't Skiltje van 9.30 tot 12.30 uur. Deze wedstrijd staat open voor ie dereen. De kosten zijn 15,— inclusief 50 pieren, opgeven vóór 30 maart. Voor de selectiewedstrijd van 23 april voor het Nederlands kampioenschap ook opgeven vóór 30 maart bij C.J. Bakker, tel. (02220) 4278. Uitslag: Jeugd: (resp. centimeters en vissen) 1. Marcel Dumker 197, 8, 2 Sebastiaan Duinker 120, 6. Senioren: 1 Cor Huisman 360, 14; 2. Pierre de Kroon 359, 14; 3. Theo Buren 335, 14. Er is eindelijk een goede en betaal bare oplossing gevonden voor de jaarlijkse Meierblis van Den Burg. De gemeente kan voor dit doel be schikken over een terrein van 1000 m' aan de Haffelderweg, eigendom van de heer J.J. Zijm. Voor het ge bruik van dit stukje land betaalt de gemeente f0,15 per m!, dus totaal f150- per jaar. Dat is heel wat minder kostbaar dan het oude plan om een stuk van het voormalige Texelse Boys-terrein aan de Westerweg te verharden en daarvan wordt dan ook definitief afgezien. Het gemeentebestuur vindt de nu gekozen plaats ook beter: veiliger en meer cen traal. Met de heer Zijm, die zondag j.l. eigenaar is geworden van het stuk grond, zal een overeenkomst worden aangegaan. Door de gemeente is ook nog overwogen het land van Zijm te kopen. Voor de periode rond 30 april zou het dan worden gebruikt voor de Meierblis en de rest van het jaar zou het aan Zijm worden verhuurd. Zijm heeft echter voorkeur uitgesproken voor de andere regeling waarbij hij zelf eigenaar blijft. Naast de huur van f150,— zijn alle overige kosten die door de Meierblis voor de gemeente worden veroorzaakt (het plaatsen en verwijde ren van een afrastering en het oprui men van de rommel na afloop van de blis) gelijk aan de kosten die er zouden zijn als de blis op de oude plek zou worden gehouden. Die kosten belopen f1570,— (f1000,— voor de omheining en f570,— voor het opruimen). Aan de blis wordt nu dus slechts f150,— meer uitgegeven dan vroeger. Dit betekent wel dat het niet meer mogelijk is te voldoen aan de wens van de model vliegclub, die wilde bijdragen in de kosten van verharding van het Boysveld. snd. t, in dijk, 100, orden 3stuur.

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 5