Maandenlange impasse door één moeilijk punt „WAT IK ZEGGEN WOU." Kragemakertjes Paardendubs nog steeds niet samen Voor het weekend van 26 en 27 maart A Personeelsvoorziening in agrarische sector Artsen Groene Kruis Tandartsen Apotheek Gezinsverzorging Alcohol en drugs Dierenartsen Noodslachtingen Kustwacht Eierland Brand/ambulance Kerkdiensten Rijkspolitie PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 25 MAART 1 De fusie tussen De Blijde Rijders en de Vereniging voor Vrienden van het Paard is nog altijd niet van de grond geko men. De hoop dat vóór het begin van dit jaar een nieuwe gezamenlijke vereniging voor het aangespannen paard zou zijn opgericht, is ijdel gebleken. Sterker nog: het is de vraag of dit samengaan er ooit van zal komen. Al maanden gele den stonden beide besturen en de fusiecommissie voor de laatste hindernis, maar deze bleek uiterst moeilijk neembaar en men dreigt er nu zelfs definitief over te struikelen. Eén ding is zeker: de Texelse paardensport is er niet mee gediend en een aantal ontevreden leden overweegt dan ook om actie te ondernemen om de impasse te doorbreken. Over vrijwel alle statuten van de nieu we vereniging waren de afgevaardig den van beide besturen het vorig jaar vrij snel eens. De leden hadden te kennen gegeven naar één vereniging te streven en er bestond goede hoop dat dit inderdaad in de loop van het jaar zou lukken. Vooruitlopend hierop waren zelfs gezamenlijke activiteiten gepland. Maar over één statuut kon den de afgevaardigden het niet eens worden: wie mogen lid worden van de nieuwe vereniging? Overeengekomen was dat „De Blijde Vrienden" i.o. een club voor uitsluitend aangespannen rijders zou worden. Aspirant-leden behoren dus zelf paard en wagen te hebben of hierover kun nen beschikken, om lid te mogen wor den. Voor De Blijde Rijders geen probleem: de club telt ongeveer 45 leden, die al lemaal voldoen aan voornoemde voor waarde. Iets ingewikkelder is de situa tie bij de Vrienden van het Paard. De ze club telt liefst 290 leden. Een grote meerderheid daarvan zou bij de „Rij ders" echter tot de categorie „dona teurs" worden gerekend. Deze „le den", niet in het bezit van een aan spanning, kunnen geen lid worden van de nieuwe vereniging. Het „Vrienden" bestuur ging hiermee akkoord en tot zover liepen de fusiebesprekingen dus nog altijd naar wens. „Actieve leden" Maar er is nög een categorie „leden" bij de Vrienden van het Paard, die niet beschikt over een aanspanning, maar wél bijzonder actief is. Bij hun huidige vereniging kunnen zij als lid meepraten over het beleid, maar van de nieuwe vereniging zouden zij geen lid kunnen worden en statutair dus ook niets meer te vertellen hebben. Vandaar dat het „Vrienden" bestuur voor deze „ac tieve leden" een uitzondering wil ma ken. Het bestuur stelde voor om een overgangsregeling in te stellen. De „actieve leden" krijgen nu de kans om lid te worden, maar in de toekomst is dat niet meer mogelijk en kunnen al leen personen met een aanspanning het lidmaatschap verwerven. Bestuur en leden van De Blijde Rijders wilden er echter van verzekerd zijn dat een groot deel van de „niet-actieve" leden niet hun kans zouden grijpen om óók lid te worden. De niet-rijders zou den tijdens toekomstige vergaderingen dan wel eens beslissingen tegen de zin van de rijders kunnen nemen, zo vreest een „Rijders"meerderheid. Een vrees die gestoeld is op nare ervarin gen in het verleden: iets dergelijks was namelijk de aanleiding tot de breuk met de andere vereniging. Tegenstander Het „Vrienden"bestuur meent dat het zo'n vaart niet zal lopen. Volgens het bestuur is naar schatting tweederde deel van de „Vrienden" zelfs tegen stander van de nieuwe vereniging, om dat de breuk nog vers in het geheugen ligt en men niet bereid zal zijn om dit oud zeer te vergeten. Voorts zal het lidmaatschap van de nieuwe vereni ging ongetwijfeld aanzienlijk meer kosten dan het tientje dat de „leden" van de „Vrienden" momenteel betalen. Als niet-actief lid is het dus financieel aantrekkelijker om donateur te worden. De Vrienden van het Paard heeft 40 50 rijders en „actieve" leden binnen de gelederen. Geschat wordt dat daar naast ongeveer 50 mensen donateur willen worden. Het „Vrienden"bestuur deed de toezegging dat zij een indrin gend beroep zou doen op de leden die niet tot de categorie „actieven" beho ren, zich als donateur aan te melden en niet als lid. Alleen als het niet lukt voor vacatures in de agrarische sector werkzoekenden uit Nederland of andere EG-landen te krijgen, kunnen boeren een tewerkstel lingsvergunning voor vreemdelingen van buiten de Europese Gemeenschap krijgen. Het arbeidsbureau gaat optre den tegen agrariërs die illegaal, dus zonder de vereiste vergunning, vreem delingen als werkkrachten hebben. De boeren wordt gevraagd drie vier maanden voor ze de werknemers echt nodig hebben bij het arbeidsbureau te melden hoeveel mensen ze kunnen ge bruiken. Het arbeidsbureau zal zo snel mogelijk voor geschikt personeel zor gen, waarbij de voorkeur uitgaat naar werklozen uit eigen gebied. Bij het ar beidsbureau is nadere informatie ver krijgbaar voor zowel werkgevers als werkzoekenden. Eind vorig jaar lag deze situatie op ta fel bij de fusiecommissie, bestaande uit oud-burgemeester J.A. Engelvaart en mevr. B. De Leeuw-Bakker. De fu siebesprekingen leken vastgelopen, omdat De Blijde Rijders zekerheid wil de hebben over het aantal niet-rijders dat als lid mag toetreden, en de Vrien den van het Paard anderzijds niemand de vrijheid om lid te worden wilde ont nemen. De impasse werd doorbroken door het houden van een enquête door het „Vrienden"bestuur. De leden van die vereniging werd gevraagd wat zij in geval van een fusie zouden doen: lid of donateur worden. Uit de teru gontvangen formulieren bleek dat 43 rijders en negen „actieven" lid wilden worden. Een groot deel van de formu lieren was niet teruggestuurd, maar volgens het „Vrienden"bestuur gaf het resultaat een aardige indicatie van wat in de praktijk zou gebeuren. Andere interpretatie Toch is er nog steeds sprake van een impasse. Hoe kan dat Het blijkt dat beide partijen een andere interpretatie van de feiten geven. Jozef Weel, voorzitter van de Vrienden van het Paard: „De Blijde Rijders hoe ven volgens ons niet te vrezen dat het uit de hand loopt. De enquête toont dat aan. Laten we zeggen dat het een paar méér worden dan negen, maar nooit méér dan twintig. De onderhan delaars van De Blijde Rijders, Piet Daalder en Willem Goënga, zagen dat ook in en gingen akkoord met „een open eind" Mijns insziens is dit voor beide partijen het maximaal haalbare compromis. Goënga en Daalder bleken echter een minderheidsstandpunt in hun bestuur in te nemen. Uiteindelijk werd de kwestie voorgelegd aan de le denvergadering. Daarin spraken de le den zich uit voor een maximum van negen „actieve" leden die tot de nieu we vereniging mogen toetreden. Er is dus gekozen voor het aantal dat in de enquête genoemd is dus, ondanks dat we vantevoren het voorbehoud hadden gemaakt dat we ons niet zouden vast leggen op absolute getallen." Kersvers Willem Goënga, de kersverse voorzitter van De Blijde Rijders (Piet Daalder trad twee weken geleden af omdat hij sta tutair aan de beurt was), heeft een iets andere lezing: „Het is niet zo dat Daalder en ik akkoord zijn gegaan met een „open eind". Wij gingen uit van een maximum van negen. Toen we daarmee in ons bestuur aankwamen werden we door de anderen terugge floten. Een meerderheid van het bestuur accepteerde slechts een maxi mum van vijf. Vervolgens legden we de kwestie aan de leden voor en die stemden voor een maximum van ne gen. Zelf hebben we één persoon die tot de categorie „actieven" kan wor den gerekend, dus dat wordt samen tien. Een deel van het „Vrienden" Samen onder één dak dreigt een utopie te worden voor de De Blijde Rijders en Vrienden van het Paard. Ik bestuur is het daarmee eens, maar het volledige bestuur durfde het niet aan. De beslissing is daarom uitgesteld tot na de ledenvergadering die op 13 mei plaatsvindt." Afloop Houden de voorzitters hoop op een goede afloop? Willem Goënga: „Ik ben niet bang dat het niet zal lukken. In elk geval is het niet doorslaggevend dat in beide besturen enkelen moeite hebben met de voorstellen. We zijn niet alleen be zig om een nieuwe vereniging op te richten, we heffen ook twee verenigin gen op. Dat ligt emotioneel soms best moeilijk." Jozef Weel is pessimistischer: „Ik denk dat de fusie er niet doorkomt. Met dit voorstel (met een maximum van negen dus) kan ik nauwelijks op de ledenvergadering aankomen, want de leden hebben nu niet de vrije keus om lid van de nieuwe vereniging te worden. Gevolg van een paar individu ele bestuursleden die dwarsliggen? Dat slaat dan in elk geval niet op ons bestuur, want het compromis dat wij met de onderhandelaars bereikten (zonder maximum dus) is unaniem door ons bestuur aanvaard. Dat noem ik al een hele overwinning hoor, want toen we de fusiebesprekingen begon nen was het bestuur niet eens una niem voor één vereniging." Geduld De Texelse paardensportwereld moet tot 13 mei geduld hebben, wanneer de leden van de Vrienden van het Paard zich tijdens de voorjaarsvergadering uitspreken over de kwestie. Inmiddels staat het nieuwe seizoen voor de deur en hebben beide verenigingen apart hun programma gemaakt. Nu de fusie op losse schroeven staat, nemen de morrende geluiden onder de leden toe. Blijde paardenvriend Gert Coevert is één van hen. Hij is lid van beide verenigingen en wil niets liever dan samengaan. „Volgens mij en een zeer groot aantal andere leden van bei de clubs is er niet genoeg vertrouwen tussen de besturen. Ze zullen er best hard voor gewerkt hebben, maar alles lijkt nu af te ketsen op één puntje. Dat kan nooit de bedoeling zijn, want de leden willen gewoon één vereniging, heb twee ideetjes: we bedanken en bloc, of we dienen een motie van wantrouwen in. Het is nu tijd voord leden om in actie te komen en de ir| passé te doorbreken." BRIEVEN VAN LEZERS - BUITEN VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE REDAKTIE Onlangs las ik in een verslag van een raadsvergadering in de Texelse Cou rant, dat B en W op verzoek van raadslid Gerard van der Kooi een aan tal instanties om advies hadden ge vraagd over maatregelen om de kemp haan als broedvogel op Texel te be houden of terug te krijgen. De ontvan gen adviezen hadden niet veel opgele verd en het raadslid vroeg daarom of B en W ook nog advies wilden vragen aan de Nederlandse Vereniging tot Be scherming van Vogels. Wethouder Schilling vond echter: „We hebben genoeg gedaan". Waarom niet? Mijn eerste reactie bij het lezen van dit relaas was: De vogelbescherming is toch de eerste die je zoiets vraagt? En: waarom is er geen advies gevraagd aan de consulent Natuur, Milieu en Faunabeheer van het ministerie van Landbouw en Visserij in Haarlem. Die is er toch ook om dergelijke adviezen te verstrekken? Of dit veel nieuws had opgeleverd weet ik trouwens niet, want de kemphaan is een moeilijk soort om iets voor te doen. Het is werkelijk onuitstaanbaar dat er het he le jaar kemphanen op Texel zitten (zie het stukje van Adriaan Dijksen van een tijdje geleden en de recent verschenen Atlas van de Nederlandse vogels), maar dat ze uitgerekend in de broed tijd, wanneer ze hun Texelse naam „kragemaker" eer aan doen, vrijwel ontbreken. Met weemoed denken we terug aan de tijd dat ze in Waalenburg hun rol van toeristische attractie nog met verve vervulden. Ouderen onder ons zullen zich met nog meer wee moed de kragemakers herinneren die op de toen nog van een paardepad voorziene weg door Waalenburg hun toernooien hielden. Hoe komt het toch dat de kemphanen zijn verdwenen als broedvogel? Er is nog hoop! In het hele land is de stand afgeno men. Rond 1950 werd het aantal broe dende kemphennen op 6.000 geschat. Rond 1985 waren er nog maar 800 - 1.100 over. Er is echter één gebied waar het goed gaat, n.l. de Lau- wersmeerpolder, waar de stand in de laatste tien jaar tot circa 400 paar is toegenomen. In een artikel in het Waddenbulletin (87-216/218) zegt Jo- han van Rhijn hiervan dat juist daaraan hoop kan worden ontleend, dat wil zeggen als we bereid zijn om geschikte broedgebieden te creeëren. Hij en an deren wijten de achteruitgang aan de verlaging van het grondwaterpeil en de intensivering van de landbouw. Deze factoren lijken in Waalenburg echter niet te spelen. Wellicht heeft daar de grote belangstelling die de kampende kemphanen kregen, te verstorend ge werkt. Eduard Osieck noemt dergelijke toeristische belangstelling als mogelijke oorzaak van verdwijning in zijn boekje „Bedreigde en karakteristieke vogels in Nederland". Als de kemphaan, getuige de ontwikkeling in de Lauwersmeerpol- der, zo gemakkelijk nieuwe gebieden koloniseert, moeten er mogelijkheden zijn ze op Texel terug te krijgen. Als ze er weer zijn, zou de belangstelling echter in goede banen moeten worden geleid, bijvoorbeeld door het plaatsen van een observatiehut van waaruit de vogels op de kampplaats kunnen wor den waargenomen, zonder dat ze wor den verstoord. Op den duur is dit soort voorzieningen op Texel, gezien de groeiende belangstelling voor vo gels, naar mijn mening toch een noodzaak. De kemphaan behoort tot de soorten die de minister van Landbouw en Vis serij heeft opgenomen in zijn op 28 november 1985 uitgebrachte lijst van bedreigde vogels. Opstelling van deze „rode" lijst is een uitvloeisel van de EG-Vogelsrichtlijn. De minister heeft zich ertoe verplicht onderzoek en werkzaamheden, nodig voor de be scherming en het beheer van die soor ten, te bevorderen. Ter uitvoering van deze verplichting worden op het mi nisterie zogenaamde soortbescher- mingsplannen opgesteld, waarin na een analyse van de knelpunten, maat regelen voor het behoud van de be trokken soorten worden aangekondigd. Met de hulp van anderen, waaronder de vogelbescherming, wordt op het ogenblik gewerkt aan dergelijke plan nen voor korhoen, kraanvogel, patrijs, lepelaar en kerkuil. Er bestaan nog geen voornemens om een bescher mingsplan voor de kemphaan op te stellen, maar wat niet is kan nog ko men. In enkele provincies hebben de consulentschappen Natuur, Milieu en Faunabeheer initiatieven genomen om in hun gebied gerichte actie te nemen voor het behoud van bedreigde soor ten. Ook particuliere organisaties leve ren hun bijdragen aan het soortenbe- houd, bijvoorbeeld door het zorgen voor broedgelegenheid (steile wanden) voor oeverzwaluwen en het plaatsen van kerkuilkasten. Texel is zó'n apart gebied, dat het zin vol is problemen met betrekking tot bescherming van soorten ook apart, in de eilandelijke verhoudingen, te bekij ken. De natuur heeft op ons eiland ook een grote sociaal-economische be tekenis: de natuur in het algemeen en de vogels in het bijzonder zijn voor ve le een reden om Texel te bezoeken. Een reden temeer om aandacht aan natuurbescherming te besteden. Naar mijn mening zou het daarom op zijn plaats zijn een (gemeentelijke?) com missie in te stellen van deskundigen op het gebied van biologie en ecolo gie, zowel van overheids- als particulie re organisaties, om ideeën uit te wer ken voor het behoud van bepaalde be dreigde soorten. Puttend uit de soor ten van de „rode lijst" valt te denken aan: lepelaar, zomertaling, kiekendief, patrijs, kluut, bontbek- en strandple- vier, kemphaan, watersnip, grutto, tu reluur, sterns, reluur, sterns, velduil, oeverzwaluw, gekraagde roodstaart, paapje, tapuit, rietzanger, grasmus en grauwe klau wier. Maar er kan ook gedacht worden aan soorten die speciaal voor Texel van belang zijn, zoals blauwe reiger, wulp en boomvalk (ik noem maar wat). Ook anderere soorten dan vogels en planten verdienen aandacht. Te denken valt aan actie voor behoud van kolken en andere watertjes voor amfi bieën, behoud van vegetatie die ty pisch is voor oude tuinwallen, actie ten behoeve van graafwespen en vlin ders. Mogelijkheden te over. En dat al les om de natuurlijke waarden van Texel te behouden en te herstellen en daarmee de aantrekkelijkheid van ons eiland voor Texelaars en toeristen te waarborgen. Ik zou daaraan graag mijn bijdrage leveren en heb daar zeker af en toe een extra reis naar het Gouwe Boltje voor over! Ik beschouw deze brief als een „open brief" aan het gemeentebestuur en ben zeer benieuwd naar de reacties. Andri Binsbergen Rijswijk Uitsluitend voor spoedgevallen Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur. Dokter A. Waverijn en Th. van Hattum, Kogerstraat 87, Den Burg, telefoon 02220-2016. Consult uitsluitend na telefonische afspraak. Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur H. Mannessen telefoon (02230) 23024. Uitleen van verplegings- artikelen en informatie: Op de werkdagen van 16.30 - 17.30 uur. Spoedgevallen tel. (02220) 3241. Voor zeer spoedeisende tandheel kundige hulp kan men op vrijdag, zaterdag en zondag om 18.00 uur precies terecht het Tandheelkundig Centrum, Witte Kruislaan 19, Den Burg. Kunstgebitreparatie Spoedeisende gevallen ook in het weekend na telefonisch overleg. Tandtechniek Van Kralingen, tel. 02220 - 2069. Weverstraat 95, telefoon (02220) 2112. Open van maandag t/m vrij dag van 8.30-18.00 uur. Zaterdag van 11.00-12.30 uur en van 15.00-17.00 uur en zondag van 11.00-12.30 uur en van 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd alleen voor spoedeisende gevallen. Spreekuur: elke werkdag van 9.00-10.00 uur en van 14.00 tot 15.00 uur, Julianastraat 3a, Den Burg, telefoon (02220) 4152. In het weekend kan op zaterdag, zondag en maandag tussen 17.00 en 19.00 uur gebeld worden met mevr. N. Schuijl, tel. 02225-446. Consultatiebureau voor alcohol en drugs, Molwerk 31/45, 't Horntje. Spreekuur volgens afspraak: tele foon (02226) 413. Alleen voor spoedgevallen tele foon (02220) 2527. Voor noodslachtingen bellen op werkdagen (02220) 2182 (slacht plaats): na werktijden en in het weekend (02220) 3541 via TEM- centrale. Voor meldingen van schepen of zwemmers in nood: Kustwacht Eierland, tel. (02222) 270. Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 02220-2066. Bij geen gehoor 02230-22222. Voor niet spoed eisend ambulance-vervoer: 02230-12888, bij geen gehoor 02230-22222. Zondag 27 maart 1988 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg: 9.30 uur ds. Ter Haar. M.m.v. Soli Deo Gloria. De Waal: dienst in De Koog De Koog, 9.30 uur ds. De Hoest Den Hoorn, 11.00 uur ds. De Hoest| Oosterend, 9.30 uur ds. De Jong Oudeschild 11.00 uur ds. De Jong De Cocksdorp 10.30 uur: oecumemlvat sche dienst in N.H. kerk. Voorgan ger Cora Vlaming. M.m.v. het koor De Waddensingers GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10.00 drs. Salakay. 19.00 uur: drs. Salakay. Dienst voor belangstellenden met medewerking van „Resound" uit Alkmaar. Uitzending Lichtboei Oosterend 10.00 drs. J. Donker, vie ring H. Avondmaal 19.30 uur drs. J. Donker, m.m.v. chr. gemengd koor Soli Deo Gloria GEREFORMEERDE GEMEENTE in kerkgebouw Schoolstraat 10.00 uur en 16.00 uur: dienst GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk, Ko gerstraat, Den Burg: 16.15 uur dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10.00 uur ds. Knipscheer Palmpasenviering met de kinderen Uitzending Lichtboei BAPTISTENGEMEENTE In Eben Haëzer, Julianastraat 11 Den Burg 10.00 uur voorganger Joh. Tensen. Musical door de jeugd Kinderoppas. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg, zaterdag 19.30 uur Herenkoor Uitzending via de Lichtboei Zondag: 10.00 uur H. Vormsel The Gospeltrain Kindercrèche De Koog: zondag 9.30 uur De Cocksdorp: zondag 10.30 uur, oecumenische viering in Ned. Her kerk. JEHOVA'S GETUIGEN Koninkrijks zaal. Schilderend. 10.30-11.20 uur Openbare lezing: 11.20-12.30 uur Wachttorenstudie: BAHA'I Elke eerste woensdag van de maand informatie over het Bahé'i- geloof van 10.00-12.00 uur. Adres Plevierstraat 16, De Koog, tel. 02228-896. De bureau van de groep Texel van de Rijkspolitie in Den Burg is dage lijks geopend van 9.00 tot 18.00 uur. Het politiebureau te De Koog is alleen op donderdagmiddag geo pend tussen 14.00 en 18.00 uur. Te lefonisch te bereiken, dag en nacht, via tel. (02220) 2644. Opgaves voor vermelding in d lijst „Voor het weekend" moe dinsdags vóór 12.00 uur ingele-1 verd worden. Eer. twe ven 9a'i dan Alie zijn ,in red Oor ,be vee niet 9*P tooi

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 2