I Cjrocn ZwartsJexehin het hart-, Vrijwilligers maken De Schorren droger [roef wordt vandaag afgesloten Vuurtoren trok meer (an 3000 bezoekers Subsidie voor fietspad Den Hoorn so verwerkte eer paasdrukte Renovatie dak van sporthal Verboden vis van Texelse kotter Opbrengst collecte Bomendiefstal Hissen dijk en duinenrij De paashaas preekt Piet Stam een boeket bloemen en een slagroomtaart kreeg. Een passende hulde viel ook de 500e jeugdige bezoe ker Kai Hobel ten deel, die zich de vol gende dag meldde. Particulier Het ontvangen van bezoekers is mo menteel een puur particuliere aangele genheid van enkele vuurtorenwachters, die dat in hun vrije tijd doen. Het kustwachtwerk wordt door het toe ristisch nevenbedrijf niet geschaad, want de man die dienst heeft, zit op zijn post en is daar onbereikbaar voor de bezoekers. Om te vermijden dat drommen men sen zich hinderlijk tussen de licht- wachterswoningen ophouden, is vanaf de poort aan de Vuurtorenweg een provisorische route gemaakt, waar langs de bezoekers de kassa" berei ken, gemaakt ik de keuken van één der woningen. Daar kunnen de kaart jes worden gekocht. Beneden in de to ren wordt dat kaartje afgestempeld en kan de klim via de fraaie gietijzeren trap beginnen. Gelukkig is er na elk trapgedeelte een bordes waar even kan worden uitgeblazen. Boven aangeko men wordt men met de derde vuurto renwachter geconfronteerd, die regelt dat niet teveel mensen tegelijkertijd het kleine trapje naar het lichthuis op gaan. Door dit oogje in het zeil wordt ook voorkomen dat mensen de muren bekladden, aan de apparatuur zitten of op een andere wijze schade veroorza ken. In het lichthuis zijn de toeristen onder de indruk van het fraaie glazen prismastelsel, dat er voor zorgt dat het licht van de lamp van 2000 watt de bekende bundels langs de hemel be schrijft. Met een stuk gaas wordt voorkomen dat de mensen dat vrij kwestbare en fraaie gepoetste onder deel van de lichtinstallatie aanraken, een probleem is dat de ventilatie in de kleine ruimte van het lichthuis te wen sen overlaat. Er kunnen geen ramen open waardoor het er benauwd wordt. Het ventilatortje dat er nu de lucht in beweging houdt om te voorkomen dat het glas beslaat, zou in de zomer wel eens onvoldoende kunnen zijn. Hier moet dus nog wat op worden gevonden. Momenteel worden bezoekers nog niet toegelaten op de torentrans ter hoogte van het kustwachtverblijf, dus in de openlucht. De borstwering is niet zo hoog en men vreest voor ongelukken. Met een behoorlijk hek, een soort kooiconstructie, op het metselwerk zou dat gevaar zijn bezworen. De ani mo voor het torenbezoek is groot ge noeg om een dergelijke investering te rechtvaardigen. Tot dusver zijn de ge maakt kosten nogal beperkt geweest en hebben de vuurtorenwachters dit in eigen kring kunnen oplossen. Over hoe het nu verder moet met de openstelling van de vuurtoren kan nog niets worden gezegd. De proef wordt vrijdag (hedenl om 17.00 uur afgeslo ten en dan gaat de deur voorlopig weer op slot in afwachting van be raad, waarbij waarschijnlijk ook de ge meente zal worden betrokken. Piet Stam vindt het onbegrijpelijk dat de gemeente zich bij de proef afzijdig heeft gehouden. De kustwachters had den graag gezien dat de gemeente de kosten van de voorzieningen voor zijn rekening had genomen en als tegen prestatie had de gemeente dan vijftig Bij de gemeente kwam dinsdag een telefoontje binnen dat de 90% subsidie voor het fietspad van Den Burg - Den Hoorn langs de Hoornderweg een feit is. Deze provinciale subsidie komt voor 50% uit het fonds van de Wet Uitkering Wegen en voor 40% krachtens het Provinciaal Fietspa denplan. In eerste instantie zou het al of niet toekennen van die 40% pas worden besloten nadat het provinciaal fietspadenplan na der is besproken en dan had het nog wel anderhalf a twee jaar kunnen duren. Nu kan de ge meente beginnen met het verwer ven van grond. Als dat niet tegen loopt, kan de aanleg nog dit jaar beginnen. IeRICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10.271 VRIJDAG 8 APRIL 1988 I advertenties, abonnementen, etc. Lurld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, ton 102220) 2741, na 18 00 uur 4881. Telefax 02220 4111 ,D< ictie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-2741. in werktijd deze week tot en met dinsdag a.s.: Frans Hopman, Burgwal Burg, telefoon 02220 - 5472. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs 719,80 per kwartaal; los 95 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34 60 398 Vanuit het lichthuis van de vuurtoren werpen bezoekers een blik op het helaas wat nevelige landschap. ,.Bij helder weer nog eens terugko men". luidde het advies van de vuurtorenwachters. cent per bezoeker gevangen. ,,Ze had den alleen over de afgelopen dagen dus al zo'n 1400 gulden kunnen incas seren. Ze hebben de vogels dus over het net laten vliegen", aldus Stam. De gemeente liet weten geen enkel bezwaar te hebben tegen de openstel ling van de toren, maar de voorstellen van Stam waren nogal koud op de ambtelijke bureau's gevallen. Er was, mede gezien andere spoedeisende za ken, op de betrokken afdeling geen gelegenheid geweest om zo snel een beslissing voor te bereiden. Emmenthaler Dat het bezoek aan de toren door de toeristen op prijs wordt gesteld, blijkt uit het gastenboek, waarin de mensen hun naam en eventuele reactie konden opschrijven. „Mijn droom was het om ooit nog eens een echte vuurtoren te mogen beklimmen. Nu is die droom werkelijkheid geworden", schreef een kennelijk zeer opgetogen Duitser. Een andere reactie: „Wat is die toren hoogl Een prima middel om fit te blij ven en te vermageren!" En: „Géén 1 april-mop dus. Met wat documenta tie over de werking van de lenzen en over andere bijzonderheden zou het bezoek nog interessanter zijn". Dat laatste hebben de vuurtorenwachters ter harte genomen. Bij een definitieve openstelling is het inderdaad gewenst Een groep vrijwilligers is vorige week bezig geweest met graaf werk bij De Schorren. Door het aanleggen van geulen werd de ont watering van een deel van het ter rein verbeterd. Hierdoor krijgt plan tengroei een betere kans, wat in het belang is van het behoud van De Schorren. Het werk werd uitgevoerd onder auspi ciën van de Stichting Vrijwillig Natuur- en Landschapsbeheer in Noordholland. Dezelfde instantie was al eerder op Texel actief toen werkzaamheden wer den uitgevoerd in de „Zandkuil" van de Hogeberg om de levensvoorwaar den voor graafwespen te verbeteren. Nu werd door een zestal vrijwilligers lallemaal afkomstig uit Den Helder en omgeving) gewerkt op een plek direct ten zuiden van de droge Schorren. Een jaar of tien geleden is daar een grote hoeveelheid „prut" gestort van de dijkverzwaringswerkzaamheden. De verwachting dat hier spoedig planten groei zou ontstaan werd niet bewaar heid, een gevolg van het feit dat het terrein, nadat het bij vloed blank is ko men te staan, bij eb onvoldoende droog wordt. In de zomer verdwijnt het water wél, maar dan vormt zich op de sliblaag een harde zoutkorst, waar ook geen plantaardig leven mo gelijk is. Het terrein blijft dus kaal en omdat bij vloed onvoldoende slib vast gehouden, spoelt het zelfs gedeeltelijk weg. Verwacht wordt dat zeekraal, spartinagras en andere „zoutminnen- de" planten wél een kans krijgen nu een kunstmatig geulenstelsel is aange- dat de bezoekers een foldertje krijgen over de romantische (voorgeschiede nis van de Eierlandse vuurtoren, tech nische bijzonderheden en de rol die de toren speelde in de russenoorlog. Een herinnering aan de beschieting van de toren is nog altijd in de vorm van de gaten en bressen in de oorspronkelijke buitenmantel, die te bezichtigen is door via één der ramen in de brede spouw te stappen. In verband met die gaten schreef een bezoekster over de „Emmenthaler" vuurtoren... Blijkbaar is algemeen bekend dat de arbeidsplaatsen van de vuurtorenwach ters op de tocht staan De reacties in het gastenboek bevatten heel wat kre ten ter bemoediging. „U hebt mijn steun in de strijd tegen de bezuini ging". En: „Wij staan achter jullie". De raad zal worden voorgesteld 713.680— beschikbaar te stellen voor renovatie van het dak van sporthal Ons Genoegen te Den Burg. In de ge meentebegroting was voor dit jaar een investeringskrediet voor de sporthal opgenomen van 710.000,—, maar dat blijkt niet genoeg te zijn. Het extra geld komt uit de post onvoorzien. legd, waardoor het water bij eb vlot wegloopt. De vrijwilligers waren lang durig werkloos, maar genieten nu krachtens de zg. terugploegregeling een normaal salaris volgens de CAO cultuurtechniek. Ze hebben zich laten inzetten in diverse natuurterreinen in de kop van Noordholland, onder ande re in Zijpe, Den Helder en de Wierin- germeer. Coördinator voor het werk in de Noordkop is Ben Schrieken, die in dienst is van de Provinciale Planologi sche Dienst. Als voorman fungeert Luit Jan Purmer, die vroeger als prakti- kant werkzaam was bij Staatsbosbe heer, maar als gevolg van reorganisatie aldaar als één der eerste moest af vloeien, Nauw betrokken bij het pro ject is ook de bekende Nioz „vogel man" Cees Swennen, die adviserend en begeleidend optreedt als lid van de ledenraad van de Vereniging tot Be houd van Natuurmonumenten. De vrij willigers hadden het geulenstelsel in twee dagen klaar. Ze werkten met de hand maar ook met de machine: een kleine kraan van het Loonbedrijf Texel. Dit rupsvoertuig zakte op een gegeven moment in de weke modder weg, maar kon weer loskomen nadat flink wat bakstenen waren toegevoegd waar de rupsen voldoende grip op kregen. Spoedig zal blijken of het werk het be oogde resultaat heeft. Verwacht wordt dat zich reeds deze zomer langs de boorden van de geulen zeekraal zal vestigen, gevolgd door andere planten. Deze vegetatie zal bij vloed het bezin kende slib vasthouden, waardoor hier „echte" Schorren zullen ontstaan, die extra broedplaats zullen bieden aan de vogels. De Texelse politie hield zaterdagoch tend op de Pontweg een vrachtwagen aan die was geladen met 72 kisten schol. De vis bleek te zijn aangevoerd door een Texelse kotter en in de haven van Oudeschild te zijn overgeladen. Al le gevangen vis behoort direct bij de visafslag aan wal te worden gebracht en dat was dus niet gebeurd. De Alge mene Inspectie Dienst heeft proces verbaal opgemaakt tegen de kottereigenaar. De opbrengst van de collecte ten bate van het Nationaal Fonds Kinderbe scherming die op Texel werd gehou den in de week van 21 tot en met 25 maart was f5187,05. Een 49-jarige man uit Oosterend werd zondagmiddag betrapt toen hij bezig was een vijftigtal sparboompjes in zijn auto over te laden. De boompjes lagen opgeslagen in een schuur van Staats bosbeheer aan de Ploeglanderweg in de Dennen. Toen de Oosterender een SBB-ambtenaar zag naderen, wendde hij voor dat hij een sanitaire stop aan het maken was, maar dat mocht niet baten. door Klaas Bonne Ik ben slechts een gewone haas Die van helm en gras moet leven En zou mij, als 't geen Pasen was Nooit onder 't volk begeven Want in mijn ogen heeft de mens Een veel te ruim geweten Zo is mijn vader zaliger Met Kerst nog opgevreten En zelf kon ik nog nauwelijks Aan 't moordend lood ontglippen En sjouw me weer het lazerus Aan 't legsel van hun kippen En sinds kort zwerft hier een kangoeroe Met groter laadvermogen Die zijn eierentransport Aanzienlijk kan verhogen En misschien wordt die Australiër Wel bóven mij verkozen Dan rest mij slechts het hazenpad Waarlangs men mij wil lozen Maar kon ikhem in 't Natte Vlak Of op het Turfveld tegen Dan wens ik 't arme buideldier Mijn welgemeende zegen Ik trek mij dan maar stil terug In Texels vegetatie En wens de kangoeroe geluk Met deze generatie. I animo om een bezoek te bren- m aan de Eierlandse vuurtoren taft alle verwachtingen overtrof- n. Tussen vrijdag en woensdag klden 2033 volwassenen en 624 Mderen de klim gemaakt; donder- ig meldden zich ongeveer 600 be kers. Daarbij is geen enkele ne- eve ervaring opgedaan. Het zit dan ook dik in dat de thans lo de proef zal worden omgezet in definitieve regeling, zodat si er een leuke toeristische at- :tie bij heeft. af half tien vrijdagochtend waren jezoekers welkom. De toeloop was nog niet indrukwekkend, vrijwel sr omdat veel mensen dachten dat een 1 april-mop was. De Vara- o zorgde voor een gratis recla- ipotje door zaterdagochtend in een jramma dat handelde over de april- jpen die in het land waren uitge- d, nadrukkelijk door een Texelaar Iten verklaren dat het beklimmen de vuurtoren van Texel écht mo- k was, zelfs met vermelding van oegangsprijs: 72,50 voor volwasse en 71,50 voor kinderen. Zaterdag dag en zondag werd het dan ook druk op de „zeeverkeerspost Eier- die tot dusver uitsluitend het lein was van de vuurtorenwach- Om half twee zondagmiddag J de duizendste volwassen bezoe- geregistreerd. Het was Hans van leren uit Nieuwpoort die uit han- van het hoofd van de kustwacht indruk dat Pasen 1988 op Texel ér toeristische drukte heeft ver zaakt dan vorig jaar, wordt be- itigd door de vervoerscijfers van io. De veerboten brachten van 31 art tot en met 4 april 6348 per- ïenauto's naar het eiland. Dat ren er 195 méér dan in de verge- bare periode (16-20 april) vorig r oftewel 3,17%. ven/oer van caravans liep terug: 316 naar 275, oftewel 12,97%, ter- het aantal vervoerde aanhangwa- is steeg van 104 naar 110 15,8%). dat meer toeristen dan vorig jaar tweede Paasdag nog een of enkele en langer op het eiland bleven, het vervoer in de richting Den der aanmerkelijk minder dan vorig Het aantal personenauto's dat ir het vasteland werd teruggebracht te van 5138 naar 4641 (teruggang het aantal caravans van 210 ir 125 (teruggang 40,5%) en het ital aanhangwagens van 82 naar 51 8%). Een betrouwbare indicatie de toeristische drukte op Texel is tegelijkertijd aanwezige aantal au- van niet-ingezetenen. Dat bedroeg jens de Teso-statistiek op tweede isdag 3140; vorig jaar waren dat er minder. Het toegenomen bezoek is ral opmerkelijk omdat Pasen dit vroeg viel. Een „ijzeren" wet is een vroege Paas de toeloop sterk kt. De gunstige score is maar zeer leeltelijk veroorzaakt door het fraaie er op zaterdag en eerste Paasdag, ging in vrijwel alle gevallen om nsen die tevoren hun accommoda- hadden besproken. Het zijn alleen tkampeerders die hun komst veelal ankelijk stellen van het weer en die egorie speelt met Pasen nog geen van betekenis. De vakantiereserve- iscentrale van de VVV liet zien dat >ral de hotelsector uitstekende za- heeft gedaan. Verder was de be- Hng van bungalows en appartemen- goed, terwijl de vraag naar logies ontbijt redelijk tot goed was te amen. Deze gegevens zijn van toe tsing op het hele eiland. Geconsta- rd werd dat veel landgenoten de arsteek over het Marsdiep hadden 'aagd, naast traditiegetrouw veel itsers. De overige nationaliteiten at name Fransen en Belgen) namen er een iets groter deel van het to- 'I voor hun rekening. Aldus kon 'al de vergelijking met de landelijke asdrukte (waarbij het zonnige weer •van invloed was) goed doorstaan. De geultjes in het nu nog onbegroeide wad zullen straks een natuurlijke aanblik leveren en mogelijkheden bieden voor plantengroei.

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 1