Tekeningen en aquarellen bij expositie in raadhuis Bassie" liet dubbelganger springen Leidingen tegen wateroverlast mtaarnpaal omver B en W handhaven ^saneringsvoorstel choorsteenbrandje „WAT IK ZEGGEN WOU.." Geen misbruik maken Zusterkring herdacht Neeltje Klumper Eelman Bromfiets in beslag Basketballspektakel belooft veel moois ANBO houdt voorjaarsvergadering „WAT IK ZEGGEN WOU.." Deze pet past mij niet Ruit vernield RIJDAG 8 APRIL 1988 TEXELSE COURANT In het laagste gedeelte van de ■ernhardlaan te Den Burg hebben Ipwonenden veel last van water In de kruipruimte van hun huizen. Bij enkelen staan de verwarmings- Siizen zelfs onder water. De in jiorme hoeveelheden gevallen re- ln van de afgelopen tijd is hier Ebet aan, evenals de van nature Moerasachtige grond waar de hui len op zijn gebouwd. Om de over last te verhelpen wil de gemeente ten afvoerleiding aanleggen waar lidereen naar believen op aan kan luiten. Een groep bewoners is bij de gemeen te gaan klagen over de wateroverlast h hun huizen. Men wilde dat de kmeente er een oplossing voor zou jjdenken. „Indertijd zijn in de Thijsse- laan grindbakken geplaatst", aldus één van de omwonenden. Een grindbak bleek erg duur en technisch gezien niet eens de beste oplossing. Er is daarom gekozen voor een afvoer- Ksteem dat onder de trottoirs zal wor den gelegd en waarop iedere bewoner, op eigen kosten, op aan kan sluiten. Het afvoersysteem kost de gemeente f145.000,- en de raad zal worden Rorgesteld dit te betalen uit de reser ves van het gemeentelijk grondbedrijf. De gemeente zal de bewoners behulp- laam zijn bij het aansluiten op het lei- dingennet. Een probleem is dat diege ne die niet wil aansluiten toch meepro fiteert van het systeem als zijn buur man het wel doet. Alle belanghebben den zullen daarom worden benaderd sn met klem worden verzocht niet fehter te blijven met aansluiten. politie trof vrijdag tegen midder nacht op de Zaandammerdijk een per sonenauto aan een aanrijding had ge- id met een lantaarnpaal aldaar. De Istuurder was in geen velden of we en te bekennen. Onderzoek leerde It het verlaten voertuig eigendom ps van een 21-jarige Amsterdammer. goals na de laatstgehouden vergade- g van de raadscommissie voor locht worden verondersteld, heeft het i/tege van B en W geen veranderin- n aangebracht in het saneringsplan ■or bioscoop/theater De Vergulde ikkert. De raad wordt volgende week iorgesteld akkoord te gaan met beta- ig van f50.000,— (flO.000,— in depot ij de fiscus en f40.000,— vergoeding or de bouwkundige verbeteringen, betalen aan de schuldeisende lofdaannemer). Dit bedrag moet [orden geput uit het fonds Ontwikke- g en Sanering. Voorts heeft het col- [ge antwoord gegeven op vragen van [adslid Erna Eelman-van der Kooi VDI. Dit betreft juridisch-technische gen omtrent de consequenties van claim die de hoofdaannemer op het pachtrecht heeft gelegd. Uit de ant ioorden blijkt dat het gemeentelijke neringsvoorstel door deze claim niet I worden ondermijnd. Erna Eelman ilde hierover zekerheid hebben, alvo- ins een beslissing te nemen. brandweer werd tweede Paasdag alarmeerd voor een schoorsteen- andje bij de familie M Visser aan de hilderweg nabij Oudeschild. De ouw des huizes merkte tegen 17.00 rr dat de houtkachel een merkwaar geluid maakte, wat veroorzaakt rd door brandend roet onderin het okkanaal. Hoewel van acuut gevaar ien sprake was, werd de brandweer iwaarschuwd die de „romoneur" ior de pijp liet zakken en de houtka- el naar buiten bracht. Van een er- itig vervuilde schoorsteen bleek geen rake te zijn. Slechts een kleine hoe- ielheid roet die zich in de buurt van nisbus had verzameld was in brand Bassie tde echtelj overlegt met Jan Boven waarmee hij langdurig in beeld was. Clown Bassie van het bekende duo Bassie en Adriaan is voor geen kleintje vervaard. Als dat voor zijn werk nodig is, is hij present te zee, ter land en in de lucht. Maar toen hijvoor zijn regelmatige bijdrage aan de Tros-Nieuwsshow een para chutesprong moest maken, liet hij dat karweitje over aan een dubbelganger. Het spèelde zich vorige week af op het vliegveld Texel, waar Bassie samen met de 11-jarige Jan Boyen Rienks een parasprong zou uitvoeren, waarvan in het genoemde tv-programma verslag zou worden gedaan. Het paste in de serie, waarbij kinderen gelegenheid krijgen om samen met Bassie hun fa voriete sport uit te oefenen. Jan Boy- en (zoon van directeur Bob Rienks van het Paracentrum Texel) had geschreven dat hij de jongste Nederlander is die BREVEN VAN LEZERS-BOTTEN VERANTWOORDELIJKHEID «N D€ REOAMC Ja, je kunt begrijpen dat als je in de andere maand 86 jaar wordt en je hebt zes burgemeesters meegemaakt en de nodige wethouders en raadsleden, dat je dan wel weet wat er zoal op Texel is gebeurd. Daar las ik in de krant tot mijn verbazing dat de vuurtoren weer opengaat voor publiek. Ik weet nog als de dag van gisteren dat destijds de gemeenteraad er de schuld van was dat dit NIET meer mocht. Het is al ja ren geleden, maar er kwamen al aardig wat badgasten op Texel. Als die op de toren waren geweest gaven ze die wel eens een of twee kwartjes aan de to renwachters. Dat was een welkom snoepcentje, temeer omdat de toren wachters toen zelf maar een honger- loontje kregen. Toen begon het gedon der. De vermakelijkheidsbelasting werd in het leven geroepen en de toren wachters moesten bloeden. Dat leidde tot touwtrekken van weerskanten en (om een lang verhaal kort te maken) bet eind van het liedje was dat Domei nen het begrijpelijke besluit nam: er komt geen mens meer op die toren. Ik ben dankbaar dat ik nog mag meema ken dat de toren nu weer door publiek mag worden beklommen en ik hoop dat ze daar in Den Burg geen misbruik van maken! W.Z. Stolk De Cocksdorp Een bijzondere vrouw die oog had voor de schoonheid van de natuur en genoegen wist te scheppen in het eenvoudige en het kleine. Dat was Neeltje Klumper-Eelman, die anderhalf jaar geleden overleed en die dinsdagavond op bijzondere wijze werd herdacht door de oude re Doopsgezinde zusterkring in het zaaltje bij de kerk in Den Burg. Hoe Neeltje Klumper dacht en voelde werd duidelijk gemaakt door het voor lezen van verhaaltjes die zij heeft ge schreven en door het projecteren van een collectie dia's die zij heeft nagelaten. Neeltje Klumper was de echtgenote van Frits Klumper die aan het begin van de Russenoorlog, precies 43 jaar geleden, om het leven werd gebracht. Voor zijn achtergebleven vrouw was dit een traumatische ervaring die haar nog jaren achtervolgde. De eerste jaren na de oorlog beleefde ze elke nacht de verschrikkingen opnieuw. Het komt naar voren in de verhalen die ze veel later opschreef en waarvan er dinsdag enkele werden voorgeleden door Jan Bruin en mevrouw H. van der Werf. Neel Klumper werd na de oorlog op- inuoi0,i ai yoou OfJij i van r\ t tjyart aio *.a u o uiunu r.uwi .fuur.v......" "v '^boorsteen werd schoongemaakt zonder dat ook maar één vuiltje in de woonkamer te- ™ht kwam.... ooit een zg. tandemsprong maakte en stelde voor dat ook Bassie zich eens aan deze sport moest wagen. Dat vonden ze bij de Tros blijkbaar ook, want het idee van Jan Boyen werd uit stapel brieven gepakt. Vrouw Vooral op aandrang van zijn vrouw besloot Bassie om niet zelf te sprin gen. De kans om te pletter te vallen achtte hij niet zo groot, maar hij was wel bang voor een gebroken been of verzwikte enkel. Dat zou een lelijke streep door de rekening zijn, want dan zou het drukke programma dat Bassie en Adriaan het komende seizoen moe ten afwerken in het honderd lopen. Zoals bekend trekken Bassie en Adri aan met hun circus het land door en zullen daarbij ook een bezoek brengen aan Texel. Als plaatsvervanger voor Bassie trad de ervaren parachutist Iwan Spilker op. Wat betreft postuur kwam hij het meest overeen met de echte Bassie. De grimeuze zorgde er voor dat de juiste kleuren werden aan gebracht, zodat de kinderen die op het vliegveld stonden te kijken dachten dat het de echte Bassie was. Enige ver warring ontstond uiteraard toen de echte Bassie zich ook bij het gezel schap voegde. De parasprong werd onder prachtige weersomstandigheden volgens plan uitgevoerd. Gefilmd werd op de grond, vanuit het vliegtuig en tijdens de sprong. Voor het vastleggen van dat laatste zorgde Raymond Gir- bes, die tegelijkertijd ook sprong. Dins- De politie achtervolgde dinsdagavond een bromfietser die zonder achterlicht reed. Deze gooide zijn vervoermiddel neer op de hoek Polderweg/Laagwaal- derweg en maakte zich uit de voeten. De brommer werd door de politie mee genomen naar het bureau, waar de rechtmatige eigenaar zich kan melden. Er bestaat een vermoeden dat deze een andere persoon is dan de weglo per. De bromfiets is van het merk Su zuki en heeft een blauwe tank. Er zat een verzekeringsplaatje van 1987 op. Het Pilaar-toernooi basketball be looft zondag een daverend sport evenement te worden. Van 11.00 tot ongeveer 17.00 uur treden ne gentien teams aan in sporthal Ons Genoegen voor de strijd om de Pilaar-bokaal. Er zijn ook verschil lende prijzen voor individuele- of andere teamprestaties. In de morgen wordt gestart met de wedstrijden in vier poules. In de sport hal kunnen drie wedstrijden tegelijk worden gespeeld. De beste twee uit iedere poule komen in de finale. In de ze A-poule wordt gestreden om de Pilaar-bokaal. De derde, vierde en vijf de plaatsen komen terecht in een B- poule en de winnaar daarvan gaat ook met een mooie prijs naar huis. Om on geveer 13.45 uur wordt als intermezzo een komische demonstratiewedstrijd gehouden. De twee finalewedstrijden zijn om 16.45 uur. De prijsuitreiking is om 21.00 uur in café De Pilaar in Den Burg. Het basketball op Texel zit de laatste tijd in de lift. Men is bezig het succes volle eredivisieteam Directbank uit Den Helder naar Texel te halen voor een demonstratiewedstrijd tegen een ande re eredivisiekandidaat. Café De Pilaar is hoofdsponsor, maar er zijn meer sponsors nodig om dit professionele evenement te kunnen betalen en er moet ook nog een hotel worden ge vonden waar de spelers kunnen wor den ondergebracht. Wie informatie wil hebben of het Pilaar-toernooi of mee wil werken aan de sponsoring van de demonstratiewedstrijd, kan bellen naar Peter de Hoogh, telefoon 02220-4861 dagavond j.l. hebben de kijkers het re sultaat van dit alles op de buis kunnen bewonderen. Binding De clown Bassie heeft bijzondere bin dingen met Texel. Hij heeft er zijn uit Sneek afkomstige vrouw Coby ont moet, toen deze de vakantie op het ei land doorbracht. Dat was bij de vie ring van het feest „Polder Paraat" ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan van Eierland. Bassie maakte toen deel uit van het acrobatenteam „The Crok- sons" dat een bijdrage leverde aan het feestprogramma. Vrijdag houdt de afdeling Den Burg van de Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen (ANBO) haar voorjaars vergadering. Deze wordt gehouden in De Buureton, Molenstraat 2, vanaf half drie. Naast het gewone program ma wordt onder meer ook de ouderen- reis besproken die gehouden wordt op 18 mei. Toelichting: mevrouw J. Wassenaar-Wilmink. Na de pauze wordt een film gedraaid door de heer D. Huizinga over de activiteiten in De Buureton. Tot donderdag 14 april is in het raadhuis een expositie van tekenin gen en aquarellen te zien van de Duitser Siegfried Kauz uit Mett- mann. Kauz is een zeer geregelde Texelganger en heeft een voorliefde voor vuurtorens. Dat komt tot uiting in zijn werk. In het raadhuis hangen vijftig werken, de meeste zeer recent. Siegfried Kauz schildert en tekent sinds 1946, daarnaast is hij werkzaam als verfspuiter. Hij heeft nooit een offi ciële tekenopleiding genoten en begon er mee, puur als ontspanning. Hij wist zich te ontwikkelen tot een verdienste lijk tekenaar en is nu bezig zich te be kwamen in andere technieken. Hij is een echte „Texelfan" geworden, sinds hij in 1962 voor het eerst het eiland bezocht. Sindsdien komt hij een paar maal per jaar en logeert hij altijd bij de familie De Ridder in Eierland. Kauz tekent vaak gezeten in zijn auto, als hij bij een tocht over het eiland langs een mooi plekje komt. „Ik werk nooit vanaf foto's". Waarom hij zo'n voorliefde voor vuurtorens heeft, kan hij niet goed verklaren. „Als een soort baken, een veilig punt in een land schap, staan ze er. Het fascineert me gewoon. Ik vind de vuurtoren van Haamstede op Schouwen-Duiveland tot nu toe de mooiste die ik heb ge zien, maar ik ben ze nog niet allemaal langs geweest". Siegfried Kauz richtte zich aanvankelijk op tekenen, maar heeft zich onlangs ook aan het aquarelleren gewaagd, met succes. Realisitische strandimpres- sies, veel werken met kotters, licht schepen of andere boten, felgekleurde boeien in Den Helder en dat alles in zachte bruine tinten met geel, turquoi se, blauw of groen als accenten. „Het Noorden" springt er uit: een aquarel in zwart-wit met een heel indringende sfeer. Ook opvallend is de bruine gouache van de haven van Portsmouth, waar Kauz familie heeft wonen Tussen de realistische werken hangt één uitzondering: „Maanlicht". Het is een veertekening in zwart-witte inkt van een landschap waarin een soort licht zit verborgen. „Het is ei genlijk een uitbeelding van een droom", aldus Kauz. Opvallend is de tekening van het kerk je van Den Hoorn. Van onder af ge zien, dus vanuit een heel ander perspectief getekend, komt het toren tje met het bovenlicht prachtig uit. Siegfried Kauz heeft in 1985 ook geëx poseerd in het Texelse raadhuis en deed mee aan amateurtentoonstellin gen in Mettmann, nabij Düsseldorf. PAGINA 5 gevangen door de familie T. Koorn in De westen. Wat ze daar aan alledaag se, kleine en leuke dingen beleefde, schreef ze op. Het werden aandoenlij ke en soms ontroerende verhalen waaruit bleek dat Neel Klumper de kunst verstond om geluk te vinden in wat eigenlijk iedereen om zich heen ziet. De Texelse natuur was voor haar een passie, zoals blijkt uit de beschrij ving van haar herhaaldelijke bezoeken aan de vogelreservaten. Neeltje Klum per had daar vrije toegang omdat ze de vogelwachters kennis had bijge bracht op het gebied van de planten. „Het waren goede leerlingen; ik heb er heerlijke uren doorgebracht", schreef ze. Neel Klumper was slectief wat haar contacten met mensen be treft. Ze ergerde zich aan oppervlakkig heid en ongeïnteresseerdheid. Toe risten die domme vragen stelden, noemde ze „karbauwen". Ze hoopte dat de verhaaltjes die ze later schreef, ooit eens zouden worden uitgegeven. Zover is het tot dusver niet gekomen Mevrouw Kok sprak dinsdag de hoop uit dat het zover zal komen. Er is alle reden voor want er zit een boodschap in de verhalen verpakt: de boodschap dat het leven mooi kan zijn door de kleine, eenvoudige natuurlijke dingen. „Wij moeten de aarde bebouwen en behouden, dèt wilde Neeltje aan ons doorgeven". BREVEN «LN LEZERS - Blaten VERAMTWOORDEUXTCO «LN D< REOAX TC In een uitbundig voorjaarszonnetje wandelde ik zaterdag in de drukke We verstraat in Den Burg. Er heerste een gezellige sfeer en de vele winkelende mensen genoten zichtbaar van het vrolijke weer. Het straatbeeld werd ver levendigd door enkele jonge kinderen, die, op verschillende plekjes in de zon, hqn overtollige speelgoed te koop aan boden en hun aanwezigheid opluister den met blokfluitmuziek. Voorwaar geen activiteiten die de rust of de openbare orde verstoorden of de val van de plaatselijke middenstand in zouden luiden. Daarenboven was de opbrengst, blijkens een opschrift, bestemd voor hongerend Afrika. Tot mijn verbazing werd dit straatbeeld van Texel op z'n paasbest plotseling verstoord, toen zich een surveillance busje van de rijkspolitie met twee inzit tenden stapvoets door de wandelende menigte perste. De beide surveillanten onderhielden zich hierbij met de burge rij door de openstaande portierramen. Bij een terrasje werd gestopt en mocht een vriend of bekende zich enige tijd verheugen in persoonlijke aandacht vanuit het busje. Hierbij veroorzaakte het stilstaande voertuig in de drukke winkelstraat de nodige overlast en werd dit optreden, blijkens de reacties van het wandelende publiek, als een 1 dissonant in het straatbeeld ervaren Mijn aanvankelijke verbazing sloeg echter om in verontwaardiging, toen ik er getuige van was op welke wijze aan de aanwezigheid van de reeds ge noemde kinderen een einde werd ge maakt. Het surveillancebusje stopte bij de op een stoep zittende kinderen. Door het openstaande portierraam kre gen de kinderen, letterlijk „vanuit de hoogte" te horen dat hun activiteiten werden verboden en dat ze direct hun spullen moesten inpakken en wegwe zen! Blijkens hun reacties begrepen de kinderen niets van dit botte optreden en toonden ze zich verslagen. Hoewel het aanwezige publiek anders adviseer de, besloten de kinderen hun spulletjes bij elkaar te rapen en teleurgesteld te vertrekken. De schrik zat er kennelijk goed in; oom agent had gesproken! Welnu, heren surveillanten. Voortdu rend wordt er vanuit uw kringen een beroep gedaan op de burgerij. Zonder medewerking en begrip wordt uw werk ernstig bemoeilijkt. U zegt er te zijn voor de burgerij maar roept hierbij veelvuldig: „deze pet past ook u!" Veelal heeft u hierbij het gelijk en de wet aan uw zijde. Ook afgelopen za terdag bleek u uitstekend in staat de wet naar de letter te handhaven. Echter, mijn heren, lukt het u ook om de wet naar haar geest te interprete ren? Afwegen vraagt creativiteit. In uw optreden van zaterdag j.l. ontbreekt hiervan elk spoor. Immers, waarom geen „ridder te voet" in de drukke Weverstraat? Waarom een bot einde gemaakt aan het onschuldig optreden van spelende kinderen? Doorgaans past uw pet mij wel, al is het niet al tijd maatwerk. Een knellende pet ver oorzaakt echter hoofdpijn! Bijgevolg ga ik, tot nader order, blootshoofd de voorjaarszon weer in N. Schuitema. Oosterend Geen tennisbal, maar een steen vloog vrijdagnacht1 door de ruit van het ge bouwtje van tennisclub Deuce, bij de „oude" banen aan de Emmalaan, De schade bedraagt ongeveer 7250,—. On duidelijk is of het uitsluitend een daad van vernielzucht betreft, of dat diefstal de bedoeling was. In elk geval wordt niets vermist.

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 5