Ipllpfpllf aTwee nieuwe exposities n Maritiem museum Bejaardencomplexen nog zonder derde net Feestelijke inrichting van CIV-schuren n Nieuwe adjunct-directeur voorgesteld 1/1fèi of niet op de kabel? 'rijsuitreikingen bij laverjasclub Oudeschild Lezing voor reumapatiënten Geen grap Joyriding Zendeling vertelt over werk onder de moslims Duinbrandje in de kiem gesmoord Bij afscheidsreceptie en open dag: Waddensingers succes in Roden Biertapwedstrijden in De Lindeboom EHBO-assistentie bij evenementen M.A.B. paaspuzzelrit Kampioenswedstrijd '7 !ypUDAG8 APRIL 1988 TEXELSE COURANT PAGINA 7 |n het Maritiem- en Juttersmuseum is de afgelopen winter jieel hard gewerkt. Dinsdagavond kon het resultaat daarvan voor het eerst worden aanschouwd tijdens de opening van twee nieuwe tentoonstellingen. Tegelijkertijd werd door Jan Kuiper, directeur van de Stichting Texels Museum (STM) de nieuwe adjunct-directeur voorgesteld: Cristel Paul uit Zoeter- eer. De openingshandeling werd verricht door de wethou ders Schilling en Zegers die een reddingboei om een paal oesten werpen. Hoewel Zegers de wethouder van sportza- en is, wist alleen zijn collega de boei om de paal te rijgen.... let was de bedoeling dat wethouder ''T larendregt er ook zou zijnIn zijn ipeningswoord zei Jan Kuiper dat de- ;e afwezigheid hopelijk niet symbolisch tas, in de trant van: de gemeente wil ^ier graag zijn, maar als het om finan- :ién gaat, laat men het afweten. De lecretaris van de monumentenraad, 1 lie tevens secretaris van de Stichting oor Onderwaterarcheologie is, was vB ipeciaal voor deze gelegenheid naar ,Veel mensen denken dat wij een lek- er baantje hebben, dat we een beetje ip ons gat aldus Kuiper. Dat ^21 lit vooroordeel onterecht is, blijkt wel lit het vele werk dat door de mede- 2^1 verkers is verzet. ,.We hebben gepro- I leerd de hele zaak wat ruimer, opener, jchter en vriendelijker te maken". Dat er drie wethouders waren ge- 'raagd voor de opening kwam omdat hen zovéél te openen had. Het feizoen werd geopend en gehoopt hartstikke vee! zin in.. ndanks de vele drives voor de lieuwe gymzaal bij dorpshuis 't kiltje, de uitwisseling tegen De 'aal en de vier dorpen uitwisse- ng Den Burg, De Cocksdorp, De Waal en Oudeschild, zag klaverjas- club ,,De Doormars" toch nog kans om 22 competitieavonden te spelen. Onlangs werd de Klaver- jaspechvogelprijs uitgereikt aan de Bagst geëindigde. Als tegenhanger reeg Simone Dros met 7735 pun- sn voor het hoogste aantal punten h week dertien een prijs. Anita ian der Star kreeg een aanmoedi- lingsprijs omdat zij driekwart van Ie competitie verstek moest laten laan wegens een theoriecursus. >e vijfde prijs was voor Jaap Koning iet 135.901 punten en 26 marsen, de ierde prijs voor Jo Kalverboer met 37.905 punten en 46 marsen, de der- e prijs voor Jan van der Gracht. Hij et één keer verstek gaan en speelde weemaal beneden de 5500 punten, lijn puntentotaal was 138,254 en hij iad 39 marsen. De tweede prijs was oor Dirk Kalverboer, hij was alle avon- len present en speelde niet beneden Ie 5500 punten. Zijn totaal was 38.676 punten en 45 marsen. De eiste prijs was voor Piet Bekker, hij peelde twee avonden niet mee, het lemiddelde aantal punten was 6363 er avond. Het angstzweet brak hem f en toe uit, want deze competitie ras erg lang en zijn achtervolgers vol- ardend Hij wist 139.996 punten te erzamelen en 34 marsen. Voor de heest behaalde marsen waren er ook en paar prijzen. Een gedeelde tweede irijs was er voor Jo van Sikkeleras en lirk Kalverboer met 45 marsen. Warsprijs-winnares werd Jo Kalverboer net 46 marsen, De overige clubleden regen voor hun wekelijkse trouwe leelname een bewijs van deelname an de Klaverjascompetitie 1987/88 net daarin vermeld het aantal punten n marsen. Ook de gebruikelijke hand- ekeningen van het bestuur ontbraken liet en een bijgevoegde lijst met een otaaloverzicht van de eindklassering, 'e spannende competitie werd af- lesloten met een gezellige paasdrive in lesloten kring. Niemand ging met lege landen naar huis. Het bestuur van ,De Doormars" zegt altijd: ,,Het is liet de prijs die het doet, maar de ge- relligheid die je ontmoet". 5e vereniging van reumapatiënten Texel houdt vrijdag 15 april om 20.00 'tir een lezing in hotel De Lindeboom e Den Burg. Dr. Van Soesbergen, als eumatologe verbonden aan het Sloo- lervaartziekenhuis te Amsterdam, ver- Mrgt een inleiding met dia's over di- 'erse soorten reuma en de ziekte van Bechterew. Na de pauze is er gelegen heid tot het stellen van vragen. Naast 'eumapatiënten zijn ook andere be- 'engstellenden van harte welkom op deze bijeenkomst. De toegang is gra de Wie problemen heeft met vervoer «n bellen met 02220 - 2392 of 2746. wordt dat het record van vorig jaar (45,000 bezoekers) zal worden overtrof fen. In de Juttersafdeling van het mu seum is de flessenverzameling van Spigt opgesteld. Videolux heeft daar van een zeer geslaagd filmpje ge maakt, dat doorlopend is te zien in het zaaltje boven in het museum. Ook is er een nieuwe expositie over onderwa terarcheologie met niet alleen de voor werpen uit de vorige tentoonstelling, maar ook veel zeer recent naar boven gehaald materiaal, foto's van de ber ging van het stuk historisch wrak uit het Scheurrak en natuurlijk het mooie kanon van Burgzand. Er zijn ook foto's van het onderwateronderzoek in het Molengat. Deze onderwaterarcheolo- gietentoonstelling is tot stand geko men met hulp van het ministerie van WvC en is ingericht door Evert van Ginkel. Er viel nóg meer te openen. Vorig jaar hebben we alles een beetje door het seizoen heen verspreid. Nu zijn we wat meer op de centen en doen we alles in één keer", aldus Kuiper. „Texels ree, poort van de zee" is de ti tel van de expositie die voor een groot deel is opgebouwd uit de collectie van het scheepvaartmuseum in Den Hoorn. „We hebben deze winter ook vele lange termijn-plannen gemaakt om niet als een kip zonder kop te werk te gaan, maar er een beetje lijn in te hebben en mee te kunnen gaan in de vaart der volkeren", aldus de mu seumdirecteur. Hij hoopte dat de plan nen dit en komende seizoenen konden worden uitgevoerd. Maar steun van de gemeente is hierbij wel onmisbaar, er worden op het moment gesprekken gevoerd tussen de gemeente en het bestuur van de STM over de overna me van het museum door de STM, maar men wil verdere verzelfstandi ging. Beide partijen zijn hier enthousi ast over, maar het kan natuurlijk alleen als de gemeente meewerkt aan een fi nancieel gezonde situatie. Adjunct-directeur Het Maritiem- en Juttersmuseum zal vanaf 1 juni worden „getrokken" door de 31-jarige Cristel Paul. Ze was aan wezig tijdens de opening dinsdag avond- Ze werd gekozen uit de 67 sol licitanten die op de advertentie rea geerden. Onder de gegadigden waren zeven Texelaars. Vele Texelse Courant-lezers hebben verondersteld dat het hoofdartikel in de vorige krant niet op waarheid be rustte, doch een 1 april-grap was. Het ambitieuze plan van een groep onder nemers uit Den Hoorn om een dertig tal appartementen van een bijzondere bouwstijl in of nabij het dorp te reali seren, klinkt weliswaar fantasierijk maar is volledig serieus bedoeld. Ook waar is dat naar aanleiding van de pu bliciteit zich al geïnteresseerden voor de appartementen bij de Hoornders hebben gemeld Het artikel leidde zelfs tot een onver wacht optreden van de hoofdredakteur van deze krant voor de radio. De Vara informeerde zaterdag bij kranten in heel Nederland naar eventuele 1 april grappen in hun kolommen. Ook de Texelse Courant werd benaderd. Het feit dat veel mensen in het genoemde artikel een grap zagen, was voor de programma-makers kennelijk leuk ge noeg om dat voor de radio te laten vertellen. Harry de Graaf kon bij die gelegenheid tevens kwijt dat de openstelling van de vuurtoren, op 1 april, evenmin een grap was. Wellicht daj dankzij deze publiciteit Texels noordelijkste puntje massaal werd bezocht Nog niet alle Texelaars kunnen het maandag gestarte televisienet Neder land 3 ontvangen. De bewoners van de bejaardencomplexen Starken- burgh en Bakkerstichting in Den Burg moeten nog eventjes geduld heb ben. Ook bij de andere bejaardenwoningen van de Stichting Bejaarden zorg Texel, in de buitendorpen, kon het derde net nog niet worden beke ken. Enerzijds wordt nog overleg gevoerd over eventuele aansluiting op de kabel, anderzijds zijn vertragingen in de leverantie van de benodigde apparatuur als oorzaak aan te wijzen. Oplossingen zijn zeer binnenkort te verwachten. Genoemde bejaardencomplexen zijn voorzien van centrale antenne installa ties, waarop de individuele tv- toestellen zijn aangesloten. Om ook Nederland 3 te kunnen doorgeven, is aanpassing van de CAI nodig. Er kan echter ook gebruik worden gemaakt van het aanbod van de Texelse kabel exploitant Kabeltex, die tegen aantrek kelijke voorwaarden een collectief abonnement heeft aangeboden. In de buitendorpen hoeft geen keuze te worden gemaakt, omdat zoals be kend de kabel alleen in Den Burg in de grond ligt. Een kleine maand geleden besloot het Bejaardenzorg-bestuur dat de CAI van de woningen in de buiten dorpen gereed zou worden gemaakt voor ontvangst van het derde net. Aanpassing bleek echter minder een voudig dan het leek, omdat de CAI- systemen niet meer tot de jongsten behoren en anderszijds omdat er een enorme vraag was ontstaan naar de benodigde apparatuur. Dat vergde enig geduld. In Den Burg lag de situatie tot voor kort eigenlijk hetzelfde. Een jaar gele den was er een enquête gehouden on der de bewoners van Bejaardenzorg woningen in Den Burg, en die had uit gewezen dat een meerderheid niets voelde voor aansluiting op de kabel. Aanpassing van het CAI-systeem leek dan ook logisch; normaalgesproken hadden de betreffende bejaardencom plexen in Den Burg Nederland 3 nu al kunnen ontvangen. Enige tijd geleden bespeurde het bestuur echter een groeiende interesse onder de bewoners om tóch op kabel aan te sluiten. Toen ook Kabeltex met een nieuwe, finan cieel voordelige aanbieding kwam, is het bestuur opnieuw met de bewoners om tafel gaan zitten. De bewoners van de Bakkerstichting zijn zo goed als ak koord gegaan; vermoedelijk kan zeer binnenkort met aansluiting worden gestart. De woningen onder hoede van de stichting bij Sint Jan zijn reeds op de kabel aangesloten. De Starkenburgh-bewoners zijn echter niet eensgezind voorstander. Een meerder heid is vóór, maar voor een voordelig gezamenlijk abonnement is het nood zakelijk dat êlle bewoners meedoen. Aansluiting op de kabel is een gulden of zeven per maand duurder dan aan passing van de CAI, maar daarvoor krijgen de kijkers veel méér dan drie netten voorgeschoteld. Bovendien kijkt het bestuur nog ietsje verder vooruit: wat zouden toekomsti ge bewoners willen? Verder zullen de bewoners in geval van aansluiting op de kabel normaal de uitzendingen van zieken- en bejaardenomroep De Licht boei kunnen ontvangen. Daarover wa ren enige problemen, toen de wonin gen van het Jan Dirkszoord op de ka bel werden aangesloten, maar die zijn inmiddels opgelost. Wethouder Schilling werpt de boel om de paai, onder de bewonderende blikken van zijn collega die minder behendig wes Cristel Paul is geboren in Apeldoorn. Na de middelbare school studeerde zij archeologie, geschiedenis en kunstge schiedenis in Groningen. 2e heeft ge werkt in het Noordelijk Scheepvaart museum en het Drents Museum en heeft een grote rol gespeeld bij de totstandbrenging van het historisch museum in Zoetermeer, haar huidige woonplaats. Momenteel heeft zij het druk met de manifestatie in het kader van Nederland Museumland, deze maand op musea in Zuidholland ge richt. Cristel Paul was nooit eerder op Texel geweest, maar deze eerste ken nismaking beviel haar zeer. „Ik weet zeker dat ik naar Texel zal verhuizen als ik een huis kan krijgen", aldus de nieuwe adjunct-directeur, die voorlopig in de weekenden naar Zoetermeer zal reizen en door de week een kosthuis heeft in Den Burg. „Ik heb er hartstik ke veel zin in. We gaan van dit mu seum iets moois maken". Een jongedame uit De Cocksdorp deed zondag aangifte van diefstal van haar bromfiets, die zij in de nacht van za terdag op zondag bij de R.K. kerk in Den Burg had gestald. Dezelfde dag nog werd haar brommertje onbescha digd teruggevonden in een greppel bij de kruising Pelikaanweg/Pontweg. Een zendeling van de Arabische we reldzending geeft dinsdagochtend in Het Olijfblad (Weverstraat 60 in Den Burg) een dialezing over de evangelie verkondiging onder de moslims. Ook zal worden verteld over het dagelijks leven van de moslims, in het bijzonder dat van de vrouwen. De Arabische wereldzending is een genootschap dat al actief is sedert 1881 en thans werk zaam is in acht Arabische landen en Frankrijk. De zendelingen komen voort uit diverse kerkgenootschappen. De bijeenkomst is voor elke belangstellen de vrij toegankelijk. Aanvang 10.00 uur. De brandweer rukte wel uit, maar hoefde woensdagmiddag niet in actie te komen om een brandje in de duinen langs de Ruigedijk te blussen. Het vuur was al gedoofd door snel optre den van twee toeristen. Een medewer ker van Staatsbosbeheer die toevallig in de buurt aan het werk was, was hen even later gewapend met schop te hulp geschoten. De schade bleef beperkt tot een verschroeid duintopje. Het is onbekend hoe de brand is ont staan. Een brandweerman dooft de laatste vonken van het terreinbrandje een de Rulgendijk Het kinderkoor De Waddensingers heeft een succesvol optreden verzorgd in het kerkelijk centrum „Op de Helte" te Roden (Drente). Op uitnodiging van de jeugd- en missionaire raad van Ro den werd de kinder-Johannes Passion opgevoerd. Zeker honderd mensen genoten van het Texelse zangspel en steeds meer kerkelijke gemeenten vragen De Wad densingers om een optreden onder lei ding van dirigente Wijkie van der Berg. Er werd de laatste weken twee keer per week gerepeteerd om zo goed mogelijk voor de dag te komen. Het 133 meter lange bedrijfscom- plex van de Coöperatieve Inkoopve reniging voor Visserijbenodigdhe den (CIV) op de Oudeschilder ha ven zal zaterdag geheel worden be nut bij do festiviteiten rond het af scheid van voorzitter Cor Vonk en de daaraan gekoppelde open dag. Het zestien meter metende stuk tussen de twee CIV-schuren wordt overdekt, zodat één aaneengeslo ten ruimte ontstaat. Het CIV-bestuur heeft tevens de gele genheid aangegrepen om alle materi aalleveranciers naar Texel te halen. Door de week leveren zij hun spullen, maar aanschouwen nooit hoe deze in het weekend, als de kotters weer bin nen zijn, worden verwerkt. Er worden uit deze hoek alleen al 200 250 ge nodigden verwacht. Voorts wordt gere kend op belangstellenden naar aanlei ding van een open advertentie in het blad ,,Visserijwereld". Er rijdt een spe ciale bus op de boot van half twee. Het officiële gedeelte begint om half drie, waarna van vier uur tot half zes de bedrijfssruimten open staan voor publiek. Op Texel zijn geen uitnodigin gen verspreid, maar worden be langstellenden opgeroepen middels een advertentie in deze krant. Publiek wordt verzocht vóór, of na het officiële gedeelte te komen. Tijdens het af scheid van voorzitter Vonk zal niemand worden toegelaten. In het oudste, uit 1977 daterende, CIV- gebouw vindt een veelheid aan activi teiten plaats. Hoofddoel is te laten zien wat in de coöperatie-ruimte zoal gebeurt. Er is een tentoonstelling van machines, waarmee eventueel ook de- In De Lindeboom te Den Burg worden dinsdag biertapwedstrijden gehouden, bedoeld voor alle horecabedrijven die bier afnemen van in Nederland ge vestigde brouwerijen. Het Centraal Brouwerijkantoor houdt deze wedstrij den al 36 jaar. Er is een jury die bestaat uit brouwerijdeskundigen en horeca-ondernemers. De kampioenen van de plaatselijke wedstrijd worden uitgenodigd voor de traditionele feestelijke finale tijdens de Horecava in januari '89 in de RAI te Amsterdam. Daar zal worden gestreden om de titel landskampioen '88 in de categorieën teams en éénmanszaken. monstraties plaatsvinden, getoond worden werkzaamheden zoals netten boeten, waarschijnlijk wordt een film vertoond met de TX 2 in de hoofdrol en zijn er standjes met Texelse produkten. De tweede, in 1985 gereedgekomen, CIV-schuur wordt ingericht als restau rant. De organisatie van de totale in richting is uitbesteed aan Jan C. Stolk en zijn medewerkers van het Haven restaurant Texel. Een omvangrijk kar wei, waarvoor onder meer servies goed, vloedbedekking, tafels en stoe len in grote vrachten van de overkant moet komen, geleverd door een groot verhuurbedrijf. In het te overkappen tussenstuk zal toiletaccommodatie worden geplaatst. De tent zou van daag worden opgezet. De kolonne van het Rode Kruis, afde ling Texel, wil ook dit jaar weer EHBO- assistentie verlenen bij de diverse (sport-)evenementen die dit jaar zulen plaatsvinden- Wie hiervan gebruik wil maken moet zich voor 5 mei melden, zodat de Rode Kruis-commissie een werkrooster kan opstellen. Aanmelden bij mevrouw Goeman, telefoon 02223-622 of mevrouw Van Tatenhove, telefoon 02220-5055. De eerste puzzelrit van het nieuwe sei zoen werd gewonnen door S. van Ta tenhove. De start vond voor het eerst plaats bij het MAB-clubgebouw in Ei- erland. Anne en Trudy de Vries had den een leuke rit uitgezet die voor alle deelnemers goed te doen was, vijftien van de zestien inschrijvers voltooiden de rit. De uitslag bewijst eens te meer dat een puzzelrit geen onderonsje voor MAB-bestuursleden is. Opvallend was dat de huidige kampioen, Bert Bar- horst, door twee gemiste routecontró- les niet verder kwam dan de vijftiende plaats. De volgende rit is de „Tulpen- rit" op zondag 1 mei. Wederom vanaf het MAB-clubgebouw in Eierland. Uitslag. 1. S. van Tatenhove; 2 Peter Daalder; 3. Koos Bremer; 4. Piet Stiggelbout; 5. Theo Dogger; 6 Adri Rentenaar; 7. Leen den Brave; 8. Pieter van der Vis; 9 Caroline Ran; 10. Dirk Westerlaken. Junioren B1 van voetbalvereniging Texelse Boys kan zaterdag de kampi- oensvlag in top hijsen. Het team moet dan eerst minstens een punt pakken tegen Watervogels B1, dat om 13 30 uur op het Boysveld op bezoek komt.

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 7