Cjrocn cZwarts cJexeh in het harL, IV-bestuurder Cor Vonk oninklijk onderscheiden tl Verrassing bij afscheidsreceptie: Deze week beslissing minister over kustwacht telgische brak been iij parachutesprong Hek omver Half mei proef met drie man? Drank gestolen Vlag gestolen Doorgereden Texel deed niet mee aan museumweekend Vernieling (II) Doorgereden (II) Vernieling (III) Dader overval nog niet aangehouden OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10.272 DINSDAG 12 APRIL 1988 v%,r advertenties, abonnementen, etc.: ^angeveld Et De Rooy BV., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, [elefoon (02220) 2741, na 18.00 uur 4881 Telefax 02220 - 4111 Redactie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon (02220) 2741. Buiten werktijd deze week tot en met dinsdag a.s.: Tessa de Graaff, Pater Wit- bplein 3, 1791 DP Den Burg, telefoon 02220 - 5639. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs H9,80 per kwartaal; los 95 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46 99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01 742, NMB nr. 67.34.60.398. 'oor 36 trouwe jaren in het bestuur van de Coöperatieve In- oopvereniging voor Visserijbenodigdheden (CIV) werd Cor 'onk beloond met een gouden eremedaille in de orde van ranje Nassau. Zaterdag kreeg hij de onderscheiding bij zijn ifficieel afscheid als voorzitter door burgemeester Schipper opgespeld. De plechtigheid vormde het hoogtepunt van een itijlvolle afscheidsmiddag annex open dag in de feestelijk in- jerichte bedrijfsruimten op de Oudeschilder havenkade. .Jullie maken het te bont", rea- leerde Cor Vonk aan het eind van et officiële gedeelte. Vonk riep de anwezigen op de aandacht niet snger te concentreren op zijn per- oon, maar op het nieuwe bestuur n de toekomst. ,,ln deze tijd van angstbeperkende maatregelen noet de visserij zijn uiterste best oen om te overleven. Daarbij kan e visserijcoöperatie van grote teun zijn", aldus Vonk. De ■jarige Vonk moest om leeftijds denen statutair uit het bestuur lappen. nk spoorde de aanwezige toeleve- inciers kennis te maken met het van imenstelling gewijzigde bestuur. Biem ap Ivoorheen secretaris) is Vonk's wolger als voorzitter, de nieuwe se- etaris is Cees Boersen en Jaap van ir Vis is penningmeester. Voorts zijn 'im Boom en Hans Daalder het sstuur komen versterken. B scheidende voorzitter zei „overrom- ild" te zijn door de koninklijke onder-, heiding: Ik dacht dat het mij niet veel zou doen. Maar als je zelf aan beurt komt, is dat toch wel wat an- rs dan wanneer het anderen over- mt." Vonk dankte de gemeente voor e moeite die men zich ongetwijfeld eft moeten troosten om hem het ko- iklijk goud te bezorgen, irgemeester Ton Schipper ken- hetste Vonk als beminnelijk in de ngang, maar zakelijk en vasthoudend onderhandelingen". De burge- ïester zei dat hij Vonk had leren iarderen tijdens het overleg over de lentelijk gereedgekomen verlenging n de visserijkade: ,,Vonk bleek altijd reid om onze afspraken tegenover n achterban te verdedigen." hipper meende dat het besturen van CIV geen eenvoudige klus is. „Vis- rs zijn onafhankelijke mensen. Zij e 18-jarige Mona Mussche uit rpe-Mere (België) mocht van ge it spreken dat zij gisterochtend a een mislukte parachutesprong slechts" met een gecompliceerde ovenbeenfractuur naar het Gemi- ziekenhuis moest worden ver- >erd. parachute was wèl opengegaan, aar wat precies de oorzaak van het igeval is geweest kon gisteren nog et worden vastgesteld. De dienst chtvaart van de rijkspolitie stelt een iderzoek naar de juiste toedracht in. et meisje was voor een verblijf van ree weken bij het Paracentrum op «el en voerde haar vijfde sprong uit. mstanders zagen haar hard naar be iden komen wentelen en een lelijke aak maken. De ongelukkige parachu te kwam terecht in een weiland I last het vliegveld, ter hoogte van het ïmpstation van Dekker in Zuid- erland. De open beenbreuk deed I ch lelijk aanzien en het meisje werd I et de grootst mogelijke spoed per 1 hbulance afgevoerd naar Den Helder. gaan de zee op en hebben daar ieder hun eigen koninkrijkje. Als ze dan in het weekend weer thuis zijn, gaat het eigenlijk een beetje tegen hun aard in om dan samen dingen te gaan doen. Maar de CIV is een noodzaak, beslist geen praatvereniging die louter bestaat om 'n avondje van huis te zijn. Het is daarom een grote prestatie dat Vonk het 36 jaar in het bestuur heeft volge houden." Na de plechtigheid werd een gezamen lijke champagnetoast uitgebracht, waarna een spontaan „Lang zal hij le ven" werd aangeheven. Niet vergeten werd Vonk's echtgenote Cornelia, die nadrukkelijk in alle hulde werd betrok ken. Visserskoor Het eerste lied dat een Oudeschilder visserskoor onder leiding van Alfons Boom ten gehore bracht, haakte daar op in. „Als de zuidwester loeit" was speciaal voor de vrouwen van de kot- tervissers bedoeld. Het koor („nou ja, we zijn gewoon jongens die op de kot ter varen en van Oudeschild komen", aldus Alfons Boom) klonk als een klok en bracht met veel succes nog drie lie deren: „West-zuidwest van Ameland", „Ferme stoere vissers" en de meezin ger „Tabé". Peter Kok begeleidde het in blauwe kiel getooide gezelschap op de accordeon. De nieuwe voorzitter Biem Trap nam een duikje in de geschiedenis. Hij had uitgezocht dat Vonk's 36-jarige bestuursperiode in drie delen uiteen valt: de eerste negen jaar was hij ge woon lid, vervolgens liefst twintig jaar secretaris en tenslotte zeven jaar voor zitter. In zijn beginjaren was Vonk be trokken bij de afbouw van de puffa- briek, het opstarten en weer sluiten van de ijsfabriek (nadat de kotters met eigen ijsmachines werden uitgerust), de komst van een nieuwe olieboot en de bouw van het eerste stenen coöpe ratiegebouw. In 1977 kwam daar het huidige gebouw voor in de plaats, wat in 1985 werd uitgebreid met een twee de bedrijfsruimte. In zijn laatste jaar als CIV-bestuurder was Vonk nauw betrok ken bij de verlenging van de visserijka de. Andere onderwerpen waarvoor hij zich in de loop der jaren heeft in gespannen, zijn de totstandkoming van een collectieve verzekering voor de Texelse kotters, het opzetten van een distributiesysteem tijdens de olie crisis van 1973/'74 en de realisatie van electra- en watervoorzieningen op de haven. Watertappunten Met betrekking tot dit laatste wist Trap een anekdote: „Door inzet van het ei gen personeel waren een waterleiding en zeven tappunten aangelegd, een knap staaltje werk. Maar toen het PWN de boel kwam inspecteren, werd alles afgekeurd. Cor Vonk werd steeds Aan de Fonteinsweg was zaterdag een hek omvergereden een woning. Het bleek te zijn gedaan door een land bouwer die meteen was doorgereden naar zijn verzekeringsadviseur om de schade te regelen. roder van kwaadheid toen hij met die PWN-man een rondje over de haven liep en het scheelde maar weinig of hij had hem de haven ingegooidGeluk kig kon die kwestie later weer worden bijgelegd." Vonk vulde aan dat het vertrek van de PWN-man nog werd bespoedigd door tussenkomst van de toenmalige CIV-voorzitter Jan („van Toon") van der Vis Azn.: „Die man is toen zo hard hij kon naar de boot ge rend." Trap beschreef voorts Vonk's wijze van vergaderen en wist te vertellen dat ook thuis in Oost alles in het teken stond van de CIV. Trap betwijfelde of de Vonk's bestuurlijke rust van lange duur zal zijn: „Er zullen wel verenigingen en dergelijke een beroep op zijn capacitei ten komen doen." Het echtpaar Vonk kreeg als afscheids cadeau van de CIV twee snorfietsen aangeboden. Twee benen Vonk's voorganger als voorzitter, Jan van der Vis Azn., was de volgende spreker. Erelid Van der Vis was al in het bezit van een koninklijke onder scheiding. „Ik voelde me ridder op De CIV-ruimte was eenmalig omgetoverd tot restaurant. één been, maar nu heb ik twee benen gekregen", zei hij gekscherend. Vol gens Van der Vis zijn er onder Vonk's voorzitterschap zeven vette jaren ach- Het plechtige moment voor Cor Vonk. burgemeester Schipper speldt hem de gouden eremedaille in de orde van Oranje Nassau op. ter de rug. Hij sprak de hoop uit dat hetzelfde beleid de komende tijd kan worden voortgezet. De nieuwe voorzitter van de Texelse visserijvereniging DETV, Bas van der Beek, hield een korte rede. In de korte tijd dat hij zijn post bekleedt, is Van der Beek tot de ontdekking gekomen dat de problemen in de visserijwereld nog groter zijn dan hij vantevoren had ingeschat. Aan de andere kant bespeurde hij op Texel echter een ge zonde mentaliteit onder de vissers: „Waar zingen de leden hun voorzitter nog toe?" Vervolgens was er gelegenheid tot feli citeren van het echtpaar Vonk. Be drijfsleider Piet Scheringa, die zaterdag als ceremoniemeester optrad, sloot het officiële gedeelte af en opende tegelij kertijd de open dag. Net als de ruimte waarin de toespraken werden gehou den, was ook de andere CIV-schuur smaakvol ingericht. De genodigden en overige belangstellenden konden zich goed een beeld vormen van de dage lijkse activiteiten in de CIV-gebouwen. Stands met een keur aan echt Texelse produkten waren ingericht, vissers/le den gaven demonstraties met enkele machines en er werd een videofilm ge draaid die was opgenomen aan boord van de TX 2. Dames in klederdracht liepen rond met schalen met hapjes. De familie Stolk en medewerkers van het Havenrestaurant Texel verdienden niets dan lof voor de perfecte organi satie van de groots opgezette middag. Minister Smit-Kroes zal deze week een beslissing nemen over het al of niet inkrimpen van de kust wacht. Er is een kamerbreed gesteunde motie ingediend waar zij na het paasreces antwoord op zou geven. Inmiddels heeft de Texelse kustwacht van DGSM te horen gekregen dat half mei een proef moet worden gedaan met een bezetting van drie man in plaats van de huidige zes kustwachters. Als de minister beslist de kustwacht op de huidige sterkte in stand te hou den, is alle paniek van het afgelopen jaar voor niets geweest. Dan zal de proef ook worden afgelast. Op Ame land is al een soort proef gestart: de vuurtorenwachters laten de visuele uit kijk achterwege en 's avonds de toren onbemand. Onlangs werd hierdoor een jacht in nood niet opgemerkt en moest lang wachten op de redding boot. Voorts werd een surfer in moei lijkheden opgepikt door een toevallig passerend schip. „Je zou haast hopen dat er iets gebeurt, of dat het althans In de nacht van donderdag op vrijdag werden in discotheek de Jelleboog flessen sterke drank weggenomen. Na onderzoek door de politie bleek dat dat was gedaan door twee militairen die hier op oefening waren, maar bij een onderzoek op de Mok werd niets aangetroffen. Zaterdag kwam echter toch uit dat de twee de daders waren. De marechaussee zal de zaak verder afhandelen. heel erg druk wordt tijdens die proef periode, zodat we die andere drie man tóch op moeten roepen", aldus Piet Stam. hoofd van de Texelse kust wacht. Woensdag komt een commis sie naar Texel om te bekijken wie die drie man zijn die over zullen blijven. Stam: „Er werd mij gezegd om die andere drie tijdens de proef maar met vakantie te sturen. Maar je kan men sen toch niet verplichten om op een bepaalde tijd vakantie op te nemen? Toen werd gezegd dat ik ze maar moest laten komen om te vegen of zo". Of de openstelling van de vuurtoren voor publiek nog gevolgen zal hebben voor de werkgelegenheid is nog niet bekend. „De DGSM heeft wel positief gereageerd op dit succesvolle experi ment. We moeten nu om de tafel gaan ziten en bekijken hoe we dat ver der zullen aanpakken", aldus Stam. Op het parkeerterrein achter Bakkers Ijzerhandel werd vrijdag de Ford Escort van een 51-jarige Duitser uit Keulen aangereden, waardoor de linker voorkant en de portier aan die zijde beschadigd raakten. Een andere Duit ser die de aanrijding had zien gebeu ren, gaf hem het kenteken van de brokkenmakende automobilist fn kudde koeien k/Jkl nieuwsgierig toe hoe de ongelukkige perechutiste die op hun wellend is neergestort, eerste hulp krijgt en in de am 1™"" rel worden efgevoerd. (Foto Arend Nijkempt Bij een restaurant in de Gravenstraat is donderdagavond een reclamevlag ont- VsrniöliriQ vreemd. Het bleek te zijn gedaan door een lid van een op Texel verblijvende voetbalvereniging. Toen de clubleiding er achter kwam werd de vlag teruggebracht. Vorige week werden van een viswagen van Mosk op het parkeerterrein bij ga rage Kaczor een viertal zijreflectoren en twee lengtedriehoeken vernield. Afgelopen weekend was uitgeroe pen tot nationaal museumwee kend, maar de Texelse musea haakten daar niet op in. Dat lever de enkele teleurgestelde gezichten op toen bleek dat zaterdag een normale entreeprijs werd gevraagd en zondag de poorten gesloten ble ven. De Texelse musea waren daarmee niet de enigen in Nederland: slechts 350 van de 800 musea die ons land rijk is, namen deel aan het initiatief van de Stichting Museum Jaarkaart Op grond van publicaties vooraf mocht het publiek niet veronderstellen dat èlle musea de deuren wagenwijd open zouden zetten. Doorslaggevend voor de Stichting Texels Museum om niet mee te doen zijn de financiën. Nadat een maand geleden al voor de eigen Texelse bevolking een open dag werd gehouden, zou een tweede open dag te zwaar op de begroting gaan druk ken, zeker als die open dag in het toe ristenseizoen valt. Ook is niet overwo gen om korting te geven op de toe gangsprijzen. Bij de musea zelf werden geen klachten vernomen Bij een strandpaviljoen te De Koog zijn door onbekenden in de nacht van vrij dag op zaterdag ongeveer dertig lam pen uit de fittingen gedraaid en kapot- gegooid. Tevens waren de touwen van twee vlaggemasten doorgesneden. Een bij het Stoombootkoffiehuis te Oudeschild geparkeerde VW Golf van een man uit die plaats is zaterdag tus sen 18.00 en 20.00 uur aangereden door een onbekende, waarbij het spat- scherm achter en de rechter voorpor tier werd beschadigd. Eventuele getui gen worden verzocht zich te melden bij de politie, tel.02220-2644. Bij supermarkt Maas werd zaterdaga vond een ruit vernield door spelende kinderen. Een getuige heeft zich ge meld, maar deze kon de kinderen niet identificeren. „Jammer, want de scha de kan door de verzekering van de ou ders worden vergoed, maar meestal zijn de kinderen zo geschrokken dat ze niets durven te zeggen", aldus de politie. Tot op heden heeft de politie nog geen verdachte kunnen aanhouden in de zaak van de overval op de gebroe ders De Ridder. Geruchten als zou de dader zijn gepakt, zijn dus uit de lucht gegrepen. Het onderzoek is nog steeds gaande, maar er is de laatste twee weken geen vooruitgang meer geboekt. Alle binnengekomen tips zijn nagetrokken, maar hebben de politie geen nieuwe aanwijzingen verschaft.

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 1