Gift van f15.000, voor het onderwijs Vernieuwde Rabo biedt Texelse kunst de ruimte Bouw- en houtbond FNV eerde elf jubilarissen OOSTEREND PRESENT Bij heropening van Rabobank: Avondgebed Wèl AIDS-bericht Aanmelding voor „waterfietsen" Koffie ochtend voor plattelandsvrouwen Rode Kruis-colonne Cursus voor leden van vrouwenverenigingen Oud-leerlingen naar landbouwmachinefabriek *UE fWtiKDCNSTEH PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 12 APRIL ISupTj Uit handen van de voorzitter van het bankbestuur H. de Lugt rechtsontvangt wethouder Zegers een symbolische cheque van f15.000—te verdelen onder de Texelse schooljeugd. men te liggen. De intrede van de geld automaat in de plaats van de snelkas is een andere factor. Zeer binnenkort zal worden gestart met het instrueren van de klantenkring. Hiervoor zijn oud- medewerksters ingeschakeld, die ver moedelijk een maand of drie nodig zul len hebben om iedereen wegwijs te maken. De geldautomaat bevindt zich op de plaats van de voormalige in gang; de voorgevel moest derhalve worden aangepast waarbij de nieuwe ingang aan de linkerzijde werd gesitueerd. De volgende Texelse bedrijven droegen hun steentje bij aan de verbouwing: Alkema Architectenbureau, Drijver Bouw, IBS Electrotechniek, Bremer Schildersbedrijf, Fokko Mulder, Fa. Bosma Woninginrichting, Artima, Pie- ter de Vries, Vinke Schoonmaakbedrijf en Klif 23 (hapjes en drankjes tijdens de open dag). Ter gelegenheid van de gereedko ming van de verbouwing en reor ganisatie van het bankgebouw, liet de Rabobank Texel zich zaterdag van haar gulste zijde zien. Niet al leen lagen tijdens een drukbezocht „open huis" vele kleine geschen ken voor de cliënten en overige be langstellenden klaar, maar werd te vens de Texelse gemeenschap een tractatie bezorgd. Tijdens een korte officiële bijeenkomst 's ochtends werd aan wethouder Zegers een cheque van 715.000 overhandigd, die geheel aan onderwijsdoelein den dient te worden besteed. Ver der schonk de bank twaalf zitban ken voor de heringerichte Groene- plaats. Niet alleen scholen zullen van de schenking gebruik mogen maken, ook de crèches krijgen een bedrag toebe deeld. Onderwijs-wethouder Piet Ze gers toonde zich verheugd over het gebaar van Texels grootste bank. In een korte reactie sprak Zegers over een wisselwerking tussen welvaart (de bank) en welzijn (de gemeente). De wethouder verklaarde „geen tegen stander te zijn van samenwerking tus sen banken en bedrijven met het on derwijs". Zegers: „Momenteel gebeurt dat lang niet altijd op de juiste wijze. De behoeften kunnen nog veel beter op elkaar worden afgestemd. Dit is geen sponsoring maar een gift, waar de scholen zeker blij mee zullen zijn. De werkomstandigheden in het onder wijs laten te wensen over door alle be zuinigingsmaatregelen. Met dit geld zijn extraatjes mogelijk en dat kan een gunstige invloed op de werksituatie hebben." H. de Lugt, voorzitter van het bank bestuur, overhandigde tijdens dezelfde bijeenkomst aan burgemeester Schip per een plaquette die aan één der twaalf banken op de vernieuwde Groe- neplaats zal worden bevestigd. De bur gemeester constateerde dat zowel de Rabobank als de gemeente actief zijn op het herinrichtingsfront. „De Rabo is nu klaar voor de jaren negentig. Ho pelijk betekent dat voor anderen op Texel een stimulans om dit voorbeeld te volgen", aldus Schipper. Woensdag wordt het maandelijk inter kerkelijk avondgebed gehouden in de Nederlands Hervormde kerk van Den Burg. Thema voor deze dienst is „Het veertigjarig bestaan van de staat Is raël". De dienst begint om 19.30 uur, duurt een half uur en is toegankelijk voor elke belangstellende. In tegenstelling tot wat in de vorige krant werd vermeld, zullen mensen die sero-positief zijn, dat wel te horen krij gen als zij bloed hebben afgestaan aan het Rode Kruis. De regeling is op dat punt namelijk veranderd. Vroeger werd bloed dat besmet bleek, vernietigd zonder dat de donor op de hoogte werd gesteld: tegenwoordig krijgt men wèl bericht. Wie bang is dat hij Aids heeft of sero-positief is en geen prijs stelt op bevestiging daarvan, moet zich dus niet als donor aanmelden. Het Rode Kruis Texel hoopt uiteraard dat veel mensen bereid zullen zijn om bloed af te staan. Tot de dag waarop het bloed zal worden afgenomen (29 april) kan men zich aanmelden bij F. Eijgenraam, telefoon 02226-338. Het was de vijfde maal dat het bank gebouw een verbouwing onderging, waarvan drie tijdens het laatste decen nium. „Weliswaar is de Rabobank klaar voor de jaren negentig, maar het zal mij benieuwen of het nog tien jaar duurt voordat we weer gaan verbou wen", aldus de heer De Lugt. Alle vijf verbouwingen werden uitge voerd door het Texelse aannemersbe drijf Drijver Bouw. Het nu achter de rug zijnde karwei nam in totaal vier maanden in beslag. Voor publiek en baliepersoneel verliepen de laatste we ken niet zonder problemen: de werk zaamheden veroorzaakten een romme lige situatie op de begane grond. Het resultaat is een totale herinrichting, uitgevoerd in een modieuze blauw-wit- grijze kleurstelling. Belangrijkste rede nen voor de veranderingen waren de noodzaak tot méér privacy voor de cliënten en een efficiënter gebruik van de werkruimte voor het baliepersoneel. In één handeling kunnen nu klanten worden geholpen en de computers (waarmee al werd gewerkt) worden bediend, omdat deze apparatuur nu aan de balie is geplaatst. Bovendien kan het werk nu zittend worden ge daan. Verder moesten er so-wie-so aanpassingen worden aangebracht in verband met de beveiligingseisen, die de laatste jaren steeds hoger zijn ko- Voorts was een aantal gespecialiseerde bedrijven uit heel Nederland bij de ver bouwing betrokken. De Vereniging Texelse Produkten Promotie had bij de ingang een stand met „echt Tesselse" produkten ingericht. telefoon (02223) 837, b.g.g. (02223) 221. Voor het onderdeel „waterfietsen" tij dens Oosterend Present kunnen zich nog mensen aanmelden in de catego rieën enkelingen, paren en groepen. Er mogen geen gemotoriseerde voertui gen worden vervaardigd; de voortbe weging moet op eigen kracht worden gedaan. Opgeven kan bij P. van der Vis, Oranjestraat 17 of B. van der Vis, Oranjestraat 15 allebei te Oosterend. De inschrijving sluit op 15 mei. Tevens zijn er nog enkele vierkante meters te huur in de tentoonstellingsruimte. Hierover kan men contact opnemen met het secretariaat, telefoon 02223- 221 of 837. Voor het historisch spel kan een poster worden gemaakt op A3-formaat. Het moet gaan over het spel en er is een prijs beschikbaar voor het leukste ont werp. Vóór 1 mei in te leveren bij H. Kalis, Ankerstraat 32 te Oosterend. De plattelandsvrouwen, afdeling De Cocksdorp-Eierland heeft donderdag om 9.45 uur een koffie-ochtend in ho tel Nieuw Breda. Er zullen mensen van het PWN aanwezig zijn om informatie te geven en vragen te beantwoorden over het harde water dat tegenwoordig op Texel uit de kraan komt. Tevens zal een film worden vertoond over de aan leg van de drinkwaterzinker. Toen de herinrichting van de Rabo bank wat vastere vormen begon aan te nemen, bleek de gemoder niseerde ruimte kaler dan op pa pier was ingeschat. De wens om dit „gat" op te vullen leidde uitein delijk tot het tentoonstellen van werk van vier Texelse kunstenaars. De kunstobjecten zullen nog mini maal drie maanden te bezichtigen zijn. Voor de kunstenaars betekent dit initiatief mogelijk de eerste stap op weg naar een gezamenlijke „reizende expositie", die op aan vraag in openbare gebouwen en bedrijven kan worden geplaatst. De vier exposerende kunstenaars zijn: Niek Welboren (met bekende abstracte schilderijen), Coby de Visser (bronzen beelden). Peter Riteco (houten beel den, die een verademende warmte toevoegen aan het enigszins steriele moderne bankinterieur) en Pieter de Vries (prachtig uitvergrote foto's die niet-geijkte stukjes Texel laten zien). Initiatiefnemer Pieter de Vries is blij met de mogelijkheid die de Rabobank heeft geboden: „Deze expositie vormt voor de deelnemende kunstenaars een goede ingang tot het Texelse publiek. Nu komen velen in aanraking met kunstwerken, die ze op een andere wijze niet zouden hebben gezien." Verder acht de fotograaf het gezamen lijk tentoonstellen van werk een idee dat voor nadere uitwerking in aanmer- kina komt. ,,'n Voordeel is bijvoorbeeld dat je bepaalde ruimte met vier verschillendJ kunstenaars efficiënter kunt inrichten.! Daarnaast hebben de kunstenaars vaa niet voldoende werk om op te h maar is dat met z'n vieren geen pro bleem Met weinig moeite zou je bij-1 voorbeeld een reizende stand kunnen I samenstellen, die als compleet pakket| is aan te bieden aan bedrijven en openbare gebouwen. Ook bij openin-l gen en dergelijke zijn we dan beschik| baar." Definitief is de samenwerking aller minst; van een „kunstenaarscollectief kan niet worden gesproken. Het is niet gezegd dat eventuele exposities tot objecten van de vier voornoemde I kunstenaars beperkster blijven. Na drie maanden is het tijd om de kunstwerken in te wisselen voor wa anders: hoe of wat precies is nog ev de vraag. Het fenomeen „wisselexpo-i sitie" is niet authentiek: er zijn in denI lande meerdere Rabobanken die vol gens dat systeem kunst aan de muurl hebben. Overleg hoefde Rabo Texel daarover niet te plegen: de bank kan tot op zekere hoogte een eigen beleid| vaststellen. Dat de meningen over de nu tentoonj gestelde kunst uiteen liggen, liet H. r Lugt, voorzitter van het bankbestuur, doorschemeren tijdens de opening: „Een goed initiatief, maar: over smajJ valt niet te twisten. Kunst door de bank genomen, in één beeld: boren en Coby de Visser. v.l.n.r Pieter de Vries, Peter Riteco. Niek De afdeling Texel van de Bouw- en houtbond van de FNV heeft dit jaar liefst elf personen in de gele deren, die de bond 25 jaar of lan ger zijn trouw gebleven. Aanvoer der van dit elftal is de heer F. van der Gracht (72) uit Den Burg, die al zestig jaar lid is. Vrijdag kreeg hij hiervoor tijdens een feestelijke bij eenkomst in het nog niet officieel geopende „Klif 12" in Den Hoorn de gouden bondsspeld met bril jant. Ook de overige jubilarissen werden met een speldje geëerd. De verdienste van jubilaris J.L. Koop man uit Oudeschild was eveneens zeer groot, al volgde hij op eerbiedwaardige afstand van Van der Gracht: een halve eeuw vakbondslid. Koopman kreeg een gouden speld met robijn uitge reikt. Vanwege het 40-jarig lidmaat schap waren er gouden spelden voor C. Burger (Oosterend), J. Huisman (Den Hoorn), J.C. Koopman (Den Hoorn), R. Bakelaar (Den Burg) en G. van der Meer (Oudeschild). Een zilve ren speld voor 25 jaar lidmaatschap werd uitgereikt aan H. Bakker (Den Burg), C. Pool (Den Burg) en C. Eel- man (Den Burg). G. Festen, die ook 25 jaar lid is, ontbrak vrijdagavond maar krijgt wel een speld. De onder scheidingen werden opgespeld door districtsbestuurder Jan Walrecht. In een korte toespraak verwierp Wal recht de stelling dat de vakbeweging zijn langste tijd zou hebben gehad. Hij constateerde dat er anno 1988 nog al tijd veel toestanden voorkomen, die in aanmerking komen voor actie door de vakbond, als beweging tegen de heer sende macht. „Als de FNV leden ver liest en werknemers moet ontslaan, wordt dat breed uitgemeten, maar in tussen begint men het gewoon te vin den dat bedrijven honderden mensen tegelijk op straat zetten", aldus Wal recht. Hij bedankte ook de echtgeno tes van de jubilarissen, „vooral voor het feit dat ook in slechte tijden con tributie werd afgedragen, hoewel dat soms een rib uit het lijf kostte". Met de Texelse FNV-afdeling gaat het overi gens nog zo slecht niet. Er meldden zich het afgelopen jaar 25 nieuwe le den aan en met aftrek van degenen die om welke reden dan ook hun lid maatschap opzegden, betekent dat een groei van twintig leden. Jubilaris Van der Gracht moest al op 12-jarige leeftijd aan het werk en werd vrijwel meteen lid van de vakbond. „Mijn moeder zei dat ik dat moest doen, dus dat gebeurde", vertelt Van der Gracht. De jongen meldde zich aan bij de roomskatholieke landarbei- dersbond „Sint Deus Dedet" uit Nib- bixwoud. Het gezin Van der Gracht woonde in het naburige Benningbroek en werkte in de bloembollen in Mid- woud. Dat waren lange dagen: van ze ven uur 's ochtends tot zes uur 's avonds, zeven dagen in de week voor een weekloon van drie gulden. De bondscontributie voor minderjarigen bedroeg toen een dubbeltje. Ouderen betaalden zestig cent. Later maakte Van der Gracht ultralange werkdagen mee van half vier 's ochtends tot zes uur 's avonds, het hele jaar, zelfs met Het ophalen van oud papier ten be hoeve van de Redmer IJskaschool in De Waal gebeurt deze maand een week eerder dan gepland: op zaterdag 23 april in plaats van 30 april (Konin ginnedag). Voorts vraagt de organisa tie aan de bewoners van woonwijk De Mars om hun oud papier voortaan een uur eerder, namelijk vóór 9.30 uur, bij het Kotexgebouw te deponeren. Verenigingen en andere organisaties van evenementen waarbij hulp van de plaatselijke Rode Kruis-colonne op prijs wordt gesteld, moeten die hulp wat eerder aanvragen dan onlangs in deze krant was vermeld: uiterlijk 25 april. De „ring Texel" houdt net als vorig jaar weer een cursus voor leden van de verschillende vrouwenverenigingen. De cursus duurt vier dagen en zal worden gehouden op 15, 22 en 29 september en op 6 oktober. De kosten zijn 72,50 per dag. Voor inlichtingen en. opgave bellen naar mevrouw N. de Haas, telefoon 02220-2298 vóór 20 april. De FNV-jubiiarissen, met op de voorgrond de ..koplopers" J.L. Koopman !5U Jaar üd. zittend nnksl en k ven der dracht IbU jaor na/. de kerstdagen, zo weet hij zich te he inneren. Vlak voor de oorlog belandd hij via een Texelse dienstkameraad q het eiland, waar hij een meisje leerde kennen dat later zijn vrouw werd. Ne de oorlog werkte Van der Gracht orv der meer in het transport en als tim merman, en bracht de langste tijd door als dragline-machinist („het zw; te korps") bij het aannemersbedrijf Daalder uit Alkmaar. Dat hield hij 25 jaar vol. Van der Gracht is inmiddels gepensioneerd, maar maakt nog steeds lange dagen: „Aan werken hiff'f ik nooit een hekel gehad", verklaart hij. De Vereniging van Oud-leerlingen van de Landbouwschool is van plan om een excursie te organise ren naar de PZ-fabrieken in Gel drop (Noord-Brabant). De excursi is gepland voor dinsdag 26 april. I kunnen maximaal 45 personen mee; opgave hiervoor bij J. Gris- nigt, telefoon 02220-4650, vóór 22 f april. PZ (afgeleid van de grondlegger P.J. Zweegers) is een internationaal oper- rende fabrikant van landbouwmachi nes, met vestigingen in België, Enge land en Nieuw-Zeeland. Het bedrijf heeft ongeveer 900 mensen in dienst die tienduizenden machines per jaar produceren. In 1964 werd PZ in één klap wereldberoemd door de uitvindi van de cyclomaaier. Een eigen verkooporganisatie zorgt voor distrib tie over de hele wereld. Het moeder bedrijf (bestaande uit onder andere drie fabrieken) staat in Geldrop en is zeer modern ingericht. Tijdens de e* cursie zal een kijkje in de keuken w# den genomen: produktie aan de loper de band, computergestuurde lasrobd draaibanken en vele andere onderdel! van het machinepark zullen worden getoond. De bezichtiging van de fa briek neemt 1 114 uur in beslag. V volgens wordt in de showroom van het verkoop- en distributiecentrum* PZ een videofilm vertoond. Daarna er gelegenheid tot het stellen van vi» gen en rondkijken in de showroom, totale excursie duurt zo'n drie uur. O1 j kosten van het dagje uit bedragen 740,— (inclusief boot en broodmaal tijd). Vertrokken wordt met de boot van 7.05 uur en 's avonds keert met terug met de boot van 18.35 uur. Hf vervoer geschiedt met de bus van R) bert Aris van Boven.

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 2