y. Rondjes rijden is bijzaak...." Dolitie heeft minstens wee man extra nodig MODELSPOORBOUWERS RICHTEN CLUB OP )ndanks kleiner aantal vergrijpen yoetbalprogramma ugd doet het goed wielerwedstrijd ilK 11W! I tl 1W1 Sauna en aerobiczaal bij Sportschool Texel Hotel Op Diek nu moderner Leuke basketballavond l-llJDAG 6 MEI 1988 TEXELSE COURANT PAGINA 11 iterdag 7 mei 1988 llVB, afdeling Noordholland: Thagen-Cocksdorp, 14.30 uur Inioren: AP A1-Oosterend A1, 12.30 uur Koog B1-WGW B3, 13.30 uur injndaa 8 mei 1988: IVB, vierde klasse: [el-Alkmaarse Boys, 14.00 uur LvB, afdeling Noordholland: PW 4-ZDH 2, 11.00 uur 6-De Koog 2, 14.30 uur 8-Oosterend 2, 14.00 uur Iron 5-Texel 3, 14.00 uur lel 4-Petten 5, 12.00 uur nioren: hagen A1-Texel A1, 14.00 uur imes: S-0osterendf 14.30 uur creatie: sterend-Tex.Boys, 11.00 uur jel-De Koog, 11.00 uur isdag 10 mei 1988: IVB, afdeling Noordholland: ïioren: 5W B2-Tex.Boys B1, 18.45 uur pillen: Koog E1-Tex.Boys E1, 18.00 uur D EMex.Boys E2, 17,00 uur H EMexel El17.00 uur el F2-SVO F1, 17.00 uur Koog F1-Texel F1, 17.00 uur FMex.Boys F1, 17.00 uur knderdag 12 mei 1988: ■creatie: I Koog-De Cocksdorp, 11.00 uur de B-jeugd was het Sander om die er direct na de start van- lor ging en tot de finish de voor- ong vasthield. De sprint van het oton werd gewonnen door Jan rner Prins. de A-jeugd won Denhard van der fke de sprint van Jasper Braam. In B-poule reed na enige maanden af- zigheid Piet Roeper weer mee. Ook ren er twee gastrenners van Toer- b 2000 die heel goed meedraaiden, sprint was voor Willem Keyzer die gastrenner Loek van Vliet voor- ef. In de A-poule werd een hoog fipo gereden zodat er geen ontsnap- gen mogelijk waren. Leen van Elk Hans van Osch probeerden het wel ar zonder resultaat. ilagen A-jeugd: 1. Denhard van der Slikke; asper Braam, 3. Li Sian Chang. B-jeugd: 1. ider Boom; 2. Jan Werner Prins; 3. Thijs Boer; 4. Roel Bakker; 5. Chris de Vries, ïioren A-poule: 1. Evert Koopman; 2 Hans Osch; 3. Leen van Elk; 4 Theo Boom; 5. Nico van der Ploeg; 6. Dirk Vinke, 7. Jos iman, 8. Jacco Vinke. B-poule 1. Willem rer; 2 Loek van Vliet; 3. Jordi Vinke, 4 Jan 5. Frans Witte; 6 Jan Zijm; 7. Henk ikman Initiatiefnemer Jaap Ha/sema bij diens modelspoorbaan op zolder. Modelbaan Ho N. Gez. ink. ruilen geg. uitw. naar tentoonst. gaan enz. Opg. J. Halsema, 02220-4063." Voor niet- ingewijden bevatte het Texelaartje geheimtaal, toegewijde knutse laars van modelspoorbanen begrepen de boodschap direct. Acht tien hobbyisten reageerden op de oproep die Jaap Halsema (43) uit Den Burg kort geleden in deze krant plaatste. Inmiddels is de eerste bijeenkomst al achter de rug en werd besloten tot de oprichting van een vereniging voor Texelse modelspoorbouwers". Zijn modelspoorbouwers grote mensen die een sterke hang naar hun kindertijd hebben en zich daarom nog altijd graag urenlang met speelgoed zoet houden? „Het rondjes rijden is bijzaak, dat 'Is leuk voor de kinderen. De op bouw en het uitdenken van een miniatuur-spoorwegstelsel is voor mij de grootste lol", aldus legt ini tiatiefnemer Jaap Halsema uit. Modelspoorbouwers heb je niettemin in soorten. De één speelt wat met de electrische treintjes om z'n kinderen te stimuleren, de ander loopt alle tweede handszaakjes in Nederland af om een zo groot mogelijke verzameling loco motiefjes aan te leggen en weer ande ren bouwen modeltreinen op een wat grotere schaal en laten die in de tuin rondrijden („tuinspoor"). Zelfs zijn er hobbyisten die hun treintjes computer gestuurd in de rondte laten razen. De ze verscheidenheid bleek ook tijdens de eerste bijeenkomst op dinsdag 26 april in huize Halsema aan de War moesstraat: van Texelaars die pas tij dens de afgelopen winter zijn begon nen tot een bejaarde eilandgenoot die al ruim dertig jaar bezig is en collectie heeft opgebouwd om van te watertan den. Acht van de achttien personen (alle van het mannelijk geslacht) die had den gereageerd, waren aanwezig. Een deel van niet-aanwezigen zal nog per soonlijk worden benaderd. Er moeten echter nog veel meer potentiële cluble den op Texel rondlopen, meent Halse ma. Volgens hem is het de hoogste tijd dat ook op Texel een dergelijke vereniging van de grond komt. Er bestaat een landelijke vereniging van modelbouwers en in bijna iedere plaats van enige omvang is wel een vereni ging te vinden. Daar kunnen ook de genen die zich bezighouden met het knutselen aan autootjes en miniatuur- vliegtuigen terecht. De Texelse club in oprichting staat alleen open voor trein- enthousiastelingen, ongeacht het ni veau waarop zij hun hobby bedrijven. Zoontjes Initiatiefnemer Jaap Halsema steekt sinds drie jaar zijn vrije tijd in de speel goedtreintjes. Het begon allemaal toen zijn twee zoontjes een treinset cadeau kregen. Een gewone set met rails, een locomotiefje en wagons, in een speel goedzaak gekocht. Al gauw lag ook vader op de grond en liet zijn fantasie de vrije loop. Afgelopen winter bouwde Halsema zijn hobby uit. De taxichauffeur raakte in de ziektewet en vond in de treintjes een prima tijdverdrijf. Tijdens een be zoek bij familie in Apeldoorn, rond kerstmis, ging er een wereld voor hem open. In Apeldoorn is een groot win kelpand, waar uitsluitend modelspoor artikelen verkrijgbaar zijn. Op de bega ne grond bevindt zich het assortiment gloednieuwe spullen, maar op de eerste verdieping is het smullen gebla zen voor de liefhebber. Eén zaal is ge vuld met tweedehands treintjes en toe behoren en een andere zaal is inge richt als showroom met banen met an tieke treintjes. Halsema's collectie breidde zich snel uit. Tweedehands treintjes werden voor een paar tientjes aangeschaft en zonodig opgeknapt. De opleiding als instrumentmaker die Halsema ooit heeft gevolgd, kwam daarbij goed van pas. Op zolder prij ken nu enkele hardboardplaten met spoorbaantjes. Tegen een muur staan op plankjes de treinstellen gereed. Vier transformators zorgen ervoor dat de treinen worden voortbewogen. Via eenvoudige electrische verbindingen springen de lantaarntjes aan en gaat de verlichting in het huisje van de spoorwegwachter branden. De slagbo men werken nog ouderwets op hand bediening. Een deel hiervan is het re sultaat van knutselwerk van Halsema's zoontjes. Van kartonnen dozen maak ten ze gebouwen, de verlichting werd zelf aangebracht, enzovoort. Een leer zame hobbv dus. Halsema houdt zich bezig met de Ho- In Sportschool Texel aan de Schil- derweg hebben verschillende ver bouwingen plaatsgevonden: er is een sauna bijgekomen, de zaal, met apparaten is vergroot en uitge breid met diverse nieuwe appara ten voor training van beenspieren en op de bovenverdieping is een ruime aerobiczaal gemaakt met een speciale dikke mat op de vloer en spiegels aan de wand. Ook niet- sportschoolleden kunnen gebruik maken van de sauna. Tweeënhalf jaar is Catharina Witte nu bezig met de sportschool en de zaken gaan goed. „Naar een sauna was veel vraag. Mensen die hier komen zijn met zichzelf bezig en willen gezond leven. Saunabezoek ligt ook een beetje in die lijn". Drie tot vijf personen kunnen te gelijk gebruik maken van de sauna. De mat in de aerobiczaal is om blessures te voorkomen. Enkele jaren geleden kwam aerobic als een rage uit Amerika overwaaien. „Toen was het eigenlijk gewoon een uur springen, wat niet al tijd even vriendelijk voor de enkels was. Nu zitten er ook grondoefeningen bij", aldus de sportschoolhoudster, die zelf de lesprogramma's maakt en bij het lesgeven wordt bijgestaan door en kele vrijwilligsters. „We gaan van de winter beginnen met „jazzercise", dat is een soort jazzballet, gecombineerd met aerobics, in een hoog tempo". Er wordt door de week maar een paar uur gebruik gemaakt van de zaal met de mat. Zonde, volgens Catharina Wit te, die het graag nog een paar uur zou willen verhuren aan iemand die zo'n ruimte nodig heeft. „Bijvoorbeeld yo ga, judo of zwangerschapsgymnastiek zou erin kunnen worden gedaan. Nu staat de ruimte de helft van de tijd leeg". De sportschool is zeven dagen per week geopend en iedereen kan er vrijblijvend binnenlopen om eens te kij ken of een proefles mee te maken. „Er zijn nog een hoop misverstanden in de wereld. In het begin werden sportscholen gevuld door manne tjesputters, later kwamen de mooie meiden en nu beginnen eindelijk de jongeren en de huisvrouwen te komen. Bij ons komen nu mensen van twaalf tot over zestig. Het is niet leeftijdge bonden. Sport is een soort onderhoud voor je lichaam". Hotel Op Diek in Den Hoorn heeft tijdens de afgelopen vier maanden ingrijpende interne verbouwingen ondergaan. Het resultaat is dat nu negen van de achttien kamers zijn gemoderniseerd en gerenoveerd. De familie W. Wiertz, die het hotel runt, hoopt hiermee beter aan de vraag naar meer comfort te kun nen voldoen. Middels de verbouwing zijn nu méér kamers dan voorheen uitgerust met douche en toilet: twaalf in plaats van acht. Eén kamer is voorzien van een ligbad. De kamers zijn ruimer gemaakt en ingericht in moderne, uniforme kleuren. Voorts zijn de kamers aange past aan de huidige brandpreventie- voorwaarden. Tevens is gelet op de ei sen van het Benelux-hotelkwalificatie- systeem. Op Diek" heeft nu twee sterren, maar staat op de nominatie om aan het eind van het jaar (wanneer nog enige aanpassingen zijn aange bracht) drie sterren te verwerven. Ko mende winter zal ook de andere helft van de kamers aan een opknapbeurt worden onderworpen. De familie Wiertz streeft er naar om de moderni sering niet ten koste te laten gaan van de huiselijkheid. De gangen zijn ook aangepast, maar die zijn meer klassiek ingericht dan de kamers. De werk zaamheden werden geheel in eigen be heer uitgevoerd. Maandag kunnen be langstellenden 's avonds een kijkje ko men nemen. modelbaan. ,,Ho" is de standaard baan: schaal 1:87, oftewel een rails van circa 2 centimeter breed. De ,,N" in de advertentie staat voor schaal 1:160. Verder is er dan nog tuinspoor", waarbij de railsbreedte ongeveer 20 centimeter is. De locomo tieven zijn voorzien van electromotor- tjes. Sommige modelspoorbouwers be zitten locomotieven die door stroomaf- name van een miniatuur-bovenleiding worden voortbewogen. Verder zijn er nog verschillen tussen gelijk- en wis selstroom. ,,Hoe dat precies zit, leer je vanzelf." Tot de doelstellingen van de club hoort het gezamenlijk bezoeken van tentoonstellingen. Gedacht moet wor den aan het Spoorwegmuseum in Utrecht, een showbaan in Sneek, een beurs in Neurenberg, De Efteling en een treinensloopbedrijf ergens in Zuid holland (,,leuk voor 'n souvenirtje"). Door collectieve aanschaf van artike len, zou ook een kostenbesparing kun nen worden bewerkstelligd. Ruilen is ook een logische clubactiviteit. Verder is het uiteraard leuk om samen over de treinenhobby te praten, een gezamen lijke tentoonstelling te houden, of in formatie te verspreiden via een club blad. Wie interesse heeft is van harte welkom. Het jeugdige Crops-team speelde voor de eilandcompetitie basketball leuk sa men en won daardoor de wedstrijd eenvoudig met 38-10 tegen het Oranjeboom-team, dat de bal maar niet in het netje kon krijgen. De wedstrijd die hierop volgde gaf een zeer ongelijke strijd te zien tussen Klif 23 en Pilaar 1. Tegen de lengte en de grotere basketball-capaciteiten konden de Klif 23'ers niet op De eindstand was 22-75. Het zeer jonge Wombats- team gaf goed partij tegen het met veel meer ervaring uitgeruste Paracen trum. Zij konden het toch nog niet bolwerken en verloren met 30-54. Voornamelijk de lengte van één per soon gaf de doorslag in de laatste par tij van de avond. Tot de rust echter kon Vespertina het Pilaar 2-team nog aardig bijbenen maar na de rust moest Vespertina toch het onderspit delven: 17-17. Programma vrijdag 6 mei: 20.30 uur Team 11-Pilaar 2 21.00 uur Klif 23-Wombats 21.30 uur Sportshop Texel-Pilaar 1 22.00 uur Vespertina-Mantje Sport b misdaad op Texel is aanmerkelijk afgenomen. Dat blijkt t een rapport van de Rijkspolitie, groep Texel, waarin een erzicht van gepleegde feiten gedurende de laatste drie jaar opgenomen. Vooral de verschillen tussen 1986 en 1987 zijn imerkelijk. Niettemin wordt in het rapport de conclusie ge- okken dat de feitelijke sterkte van de groep Texel in het zo- erseizoen met minimaal twee politiemensen moet worden tgebreid. Maar ook in de rest van het jaar zou Texel twee an extra goed kunnen gebruiken. "rapport is door vervangend "«pscommandant Muus Smit sa- "igesteld op basis van het „Rap- "tagesysteem Messchaert". Het "oor het eerst dat de groep Texel dergelijk rapport het licht doet "i. Het is de bedoeling dat dit jaarlijks terugkerend ritueel 'rdt. Landelijk passen veel <spolitiegroepen het rapporte- igssysteem inmiddels toe. 1987 heeft de Texelse politie de "dacht op de eerste plaats ge- •kt op de openbare orde en de lino criminaliteit. Tot deze laatste 'agorie kunnen onder meer listallen uit en vernielingen aan 'O's en andere vormen van bal- digheid worden gerekend. De ''i'io gaf aan de bestrijding van ts delicten voorrang omdat de "ine criminaliteit qua cijfers bo ven de overige op Texel gepleegde misdrijven uitstak. Het wapen van surveillance door poli tie in burger werd hier in de strijd ge gooid. Tijdens de zomermaanden werd in de nachturen consequent door mini maal twee „burgeragenten" gepatrouil leerd. In totaal waren in de vier weken topseizoen 's nachts telkens zes poli tiemensen tegelijk op pad. Gedurende de rest van het seizoen was de nacht bezetting vier man. Ook andere maatregelen werden ge troffen. In overleg met de gemeente kwam een bewaakte parkeerplaats in De Koog tot stand en op enkele cam pings werd een permanente (particulie re) bewaking ingesteld. Of het één uit het ander mag worden afgeleid, is de vraag, maar de koele cijfers spreken in het voordeel van het politiebeleid. Het aantal diefstallen uit auto's liep terug via 92 in 1985 en 111 in 1986 tot 53 in 1987. Iets minder spectaculair is de dalende lijn die het aantal vernielingen vertoont: van 165 via 138 tot 120. Ook een factor als het slechte weer heeft mogelijk een rol gespeeld en te vens is er sprake van een algemeen dalende tendens ten aanzien van deze delicten in de Noordhollandse badplaatsen. Preventief Buiten kijf staat echter het nut van „stille" agenten. Als bekend wordt dat daders zijn gepakt door politie in bur ger, kan dat preventief werken. Ande ren bedenken zich wellicht nog eens alvorens zij een ruit ingooien, want ie dere voorbijganger kan een agent zijn. Ook het patrouilleren van geünifor meerde agenten heeft uiteraard een preventieve werking, al is het dan moeilijker om daders in de kraag te vatten, omdat men liever wacht tot de politie de bocht om is. Nu het gemeentebestuur opnieuw ho ge prioriteit heeft gegeven aan hand having van de openbare orde en bestrijding van vernielingen en diefstal letjes, zal de politie in 1988 het gevoer de beleid op zijn minst moeten conti nueren, aldus wordt in het rapport ge concludeerd. Eventueel moet worden gedacht aan uitbreiding van de burger patrouilles in de nachturen. De totale nachtbezetting in het seizoen zou ei genlijk met twee tot vier politiemensen moeten worden uitgebreid. Ook in de zomer van 1987 werkten veel politie mensen op Texel langer dan de maxi maal toegestane uren per maand. „Hierdoor wordt een zware wissel ge trokken op de collegialiteit en de be reidwilligheid van de medewerkers van de groep Texel", aldus staat te lezen. De feitelijke sterkte van de groep Texel bestond per 1 juli 1987 uit negentien medewerkers, alsmede één parkeercon- troleur. In de seizoenmaanden juli en augustus werd de groep uitgebreid met een detachement van maximaal dertien politiemensen (afkomstig van RP-groepen uit Noordholland, de ver- keersgroep Alkmaar en de bereden- groep Bilthoven). De nachtdiensten richtten zich voornamelijk op De Koog en directe omgeving. „Dit houdt in dat de rest van de gemeente Texel in die tijd nagenoeg van enig politietoe zicht verstoken blijft". Wisselwerking In de laatstgehouden vergadering van de raadscommissie voor algemeen en organisatorisch beleid werd dit laatste nog eens door Muus Smit en groeps commandant J. Moeskops on derstreept. Moeskops zei toen dat de politie ook niet alles zelf kan, maar dat er sprake moet zijn van een wisselwer king met horeca-ondernemers en bur gerij, voor wat betreft de handhaving van de openbare orde 's nachts. „Je zult altijd klachten houden. Het is een kwestie van bekijken op welke manie ren je de overlast kunt verminderen, dat is een continu proces. Met vijf man politie extra los je de kwestie echter ook niet helemaal op. Voor ie mand die op Texel vakantie houdt, is het elke avond zaterdagavond, zeg ik altijd maar", aldus Moeskops. Waar mee de groepscommandant bedoelde dat het bedenken van allerlei regeltjes ten koste gaat van de gastvrijheid. De consequenties van het ontvangen van veel toeristen moeten dus tot op zeke re hoogte worden aanvaard. Snellere aanpak Voorts deelde Moeskops mee dat Duit se vakantiegangers die een bon we gens fout parkeren of een andere over treding hebben gehad, in het vervolg directer worden aangepakt. Justitie van het arrondissement Alkmaar is er mee akkoord gegaan dat schikkingen nu naar de Bondsrepubliek worden gestuurd. Wie niet betaalt, zal vervol gens met justitie in Duitslarïd te ma ken krijgen. Uit cijfers van het arron dissement Leeuwarden blijkt dat onge veer zeventig procent van de buiten landers geld overmaakt. Moeskops meent dat „deze rechtsongelijkheid nu ongedaan is gemaakt." Andere punten die de Texelse politie bij justitie onder aandacht heeft ge bracht, zijn: onmiddellijke betaling bij kleine strafbare feiten en toepassing van het snelrecht. Het eerste betekent dat wanneer iemand een lantaarnpaal uitschopt, direct de boete moet wor den voldaan. Nu is het zo, dat de da der pas maanden later een acceptgiro in de bus krijgt, waardoor de relatie met het vergrijp voor een groot deel is verloren gegaan. Wie onmiddellijk een forse boete moet betalen, laat het waarschijnlijk wel uit het hoofd om zich een tweede maal aan dezelfde steen te stoten, zo luidt de redenatie. Snelrecht houdt in een snellere afdoe ning van zwaardere zaken, 'n Recent voorbeeld van het ongewenste tegeno vergestelde is de dader van een steek partij op Texel, die pas na twee jaar voor de rechter moest verschijnen. Drankrijders Het aantal aangehouden drankrijders was niet opvallend groot in 1987: er werden zestien processen verbaal op gemaakt en tevens kregen twee perso nen een proces verbaal wegens het weigeren van medewerking aan een bloedonderzoek. Aan 22 bestuurders werd een rijverbod opgelegd. Speicale alcoholcontroles worden op Texel wél gehouden, maar het effect is kleiner dan aan de overkant. Op het eiland gaat het al gauw als een lopend vuur tje dat de politie ergens controleert. Het was de bedoeling dat de politie de volgende maand over de nieuwe ademanalyse-apparatuur zou beschik ken, waardoor een bloedproef overbo dig wordt. Daarmee wordt kostbare tijd bespaard, zodat de controle op al cohol in het verkeer kan worden ver beterd. Onlangs werd echter bekend dat Texel nog minstens een jaar moet wachten op de nieuwe apparatuur. Buiten het seizoen gaf de politie speci ale aandacht aan onder meer het bie- tenvervoer en voorlichting aan basis- schooljeugd over fietsverlichting. Ver der is een verkeerscommissie in het le ven geroepen, waarin de politie samen met de gemeente participeert. Deze commissie richt zich in het bijzonder op de verkeersknelpunten op het ei land. Mede door het opnemen van vrije dagen, het volgen van cursussen en detachering van enkele politiemen sen op Schiphol, is ook buiten het sei zoen een uitbreiding van de groep met minstens twee man gewenst. Ideaal zou een omvang van 25 medewerkers zijn.

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 11