Historisch ffWar Iijkt schot in de roos Veiligheidscampagne voor f/essegas tijdens folklore m lit Shell helpt met voorlichting Zon, maan en hoog water VERVOLG VAN PAG.l Monumenten Surfend meisje kreeg problemen Oud papier vrijdag „Vermaningspad" op Texel Amateurfilms in Eierlandsche Huist Zesde reconstructiefase riolering van Den Burg Grond voor parkeerterref^ en fietspad Rommelpot Inbraak Gecombineerde krant MOEDERDAG in iel 55 Dia PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 6 MElAR|j Tijdens de folkloredag voor old timers, op 6 juli a.s., zal op de Groeneplaats een voorlichtings- kraam van Shell aanwezig zijn om te wijzen op de gevaren van het ook op Texel veel gebruikte flesse- gas. De ideeën voor deze campag ne op Texel kwamen tot stand na dat Shell werd geconfronteerd met foto's van de gasexplosie die enke le maanden geleden plaatsvond op een camping op het eiland. Naast Shell zal ook de brandweer acte de presence geven op die folkloredag met de Bedford brandweerwagen van 1949. Shellmedewerkers G. Groot en C. Ro denburg waren woensdag op Texel om de zaak voor te bereiden in samenwer king met brandweercommandant Van Wilsum en twee mensen van de Fol- klorestichting. Groot verklaarde dat men bij Shell scherp let op ongevallen met gas, zoals onlangs op Texel, om dat de merknaam Shell vaak op die flessen staat en de goede naam dus in het geding komt. ,,Vaak hebben ande ren, die daartoe niet bevoegd zijn, on ze flessen van 10,5 of 13 kilo bijgevuld en als er dén wat mee gebeurt, kan Shell daarvoor niet verantwoordelijk worden gesteld. We zijn namelijk ver zekerd tegen ongevallen die met onze gasflessen gebeuren". Het is verplicht om gasflessen om de tien jaar te laten keuren op deugdelijk heid. Na een ongeluk kunnen deskun digen aan de restanten van een uit eengespatte gasfles zien of deze tijdig was gekeurd en of Shell dus al of niet aansprakelijk moet worden gesteld. Over tijd De grijze gasflessen van 10,5 en de blauwe van 13 kilo gaan als ze leeg zijn naar een erkend hervulstation in Putten. Daar worden de flessen die ,,over tijd" zijn er uit gehaald en naar een speciaal herkeuringsbedrijf in Dok- kum gestuurd. Daar wordt bekeken of de flessen niet bol zijn geworden als gevolg van overvulling met bijvoor beeld autogas, dat in de zon uitzet waardoor een te grote druk in het vat ontstaat. Er kunnen dan scheurtjes ko men bij de lasnaad van de gasflessen of kunnen flessen spontaan barsten. Ook worden in Putten de gasflessen die deuken hebben opgelopen eruit gehaald. Per jaar wordt ongeveer 7% van de grijze en blauwe gasflessen van Shell uit de omloop gehaald en ver vangen door nieuwe. Bij het vulstation in Putten worden binnengekomen fles sen gereinigd en als het nodig is ge verfd. Ze worden tot een vastgestelde hoeveelheid gevuld, waarbij rekening wordt gehouden met mogelijke uitzet ting van het gas. Dit wordt nogmaals secuur nagemeten, waarna de kraan van de flessen wordt gecontroleerd en verzegeld met een merkje, wat de ge bruikers de garantie geeft dat de fles door een erkend vulstation is behandeld. De zon komt 11 mei op om 4.51 uur en gaat onder om 20.21 uur. Maan: 9 mei L.K. Doodtij: 11 mei Hoog water te Oudeschild: Vrijdag 6 mei 11.38 en Zaterdag 7 mei 0.03 en 12.23 Zondag 8 mei 0.48 en 13.20 Maandag 9 mei 1.48 en 14.26 Dinsdag 10 mei 2.58 en 15.43 Woensdag 11 mei 4.32 en 17.08 Donderdag 12 mei 6.09 en 18.21 Vrijdag 13 mei 7.28 en 19.27 Zaterdag 14 mei 8.34 en 20.30 Laagwater valt gemiddeld 6.15 uur na hoogwater. Aan het strand is het een uur eerder hoog water. Gasflessen van 6 kilo mogen overigens wel door particulieren worden gevuld, mits die daar een hinderwetvergunning voor hebben en deugdelijk materiaal met een meetinstallatie, waarmee kan worden nagegaan of er genoeg „ruim te" in de fles is overgebleven na het vullen voor eventuele uitzetting van het gas. Ook deze kleinere flessen ho ren iedere tien jaar te worden gekeurd, maar het probleem is dat ze niet wor den gehuurd, maar privé-eigendom zijn. In den lande is een systeem be dacht om de ƒ35,— die het herkeuren- per fles kost, bijeen te brengen. Ie mand die bij een leverancier een lege gasfles komt ruilen tegen een volle, betaalt naast het bedrag voor het gas 73,50 extra als de nieuwe volle fles een keuringsstempel draagt van een la ter jaar dan van de ingeleverde fles. Krijgt men echter een oudere mee, dan moet de leverancier die 73,50 betalen. Stickers Omdat Shell zich verantwoordelijk voelt voor de flessen die men levert, is een voorlichtingscampagne opgezet. In eerste instantie hield dat in dat stickers met tips en raadgevingen werden uit gedeeld, maar daar was men op cam pings niet zo blij mee, omdat de jeugd die overal te pas en te onpas opplakte. Later werden viltjes vervaardigd met dezelfde informatie erop en er kwam een nuttige produktfolder met de titel: ,,Wat u beslist moet weten over Shell flessengas". Op de Hiswa hield Shell een grootse campagne, specifiek op de pleziervaart gericht, omdat na con troles van de Rijkspolitie te water is gebleken dat aan boord van dat soort schepen praktisch geen installaties zijn die aan alle veiligheidseisen voldoen. De beroepsvaart heeft te maken met de scheepvaartinspectie, die elke drie jaar alles keurt en daar is alles meestal wel in orde. Grotere zeegaande jachten worden vaak regelmatig gecontroleerd op last van de verzekering, Shell heeft een speciale folder uitgebracht voor plezierboten genaamd: „Gas aan boord." Verrijdbaar Om nog meer mensen te breiken is er een soort verrijdbare informatiestand gemaakt door Shell, waarmee door heel Nederland informatie wordt gege ven, onder andere op campings en in jachthavens, met veel positieve reac ties tot gevolg. Deze voorlichtings- kraam komt woensdag 6 juli naar de Texelse folkloredag. Scene uit WerenerTweede ven links de oude vrek iCor van Heerwaarden) met in zijn armen de zeer jonge gastacteur Mike Mögling. Of het een landelijk unicum is, is moeilijk na te gaan, maar heel bijzonder is het wel: een opvoering door amateurs van de 17e eeuwse klucht „Warenar" gevolgd door een gekostumeerde zeven tiende eeuwse maaltijd. Een dergelijk cultureel-culinair festijn is de ze zomer herhaaldelijk te beleven in het nieuwe theater-restaurant Klif 12, waar een groep genodigden zaterdag een zeer geslaagde première bijwoonde. De combinatie eten en theater werd door Cor van Heerwaarden en zijn me defirmant al veel langer commercieel toegepast in Klif 23. In de vorm van het populaire „Revue-menu". De Warenar-uitvoering kan worden be schouwd als een uitbreiding van deze aanpak, waarnaast het Revue-menu gewoon blijft bestaan. Cor van Heer- waarden heeft kennelijk bijzondere fee ling als het gaat om het opsporen en inschakelen van plaatselijk talent, dat in staat is voor een resultaat te zorgen dat niet veel onder doet voor een vak prestatie. Tijdens de première van za terdag ging er af en toe nog iets mis (hoewel de spelers daar meer van merkten dan het publiek) maar onge- groep van de CVO-school zorgde voor een muzikaal intermezzo en aangrij pende fragmenten uit het Dagboek van Anne Frank werden voorgelezen door Marieke van Beurden van de Thijsseschool. Gezamenlijk werden twee coupletten van het Wilhelmus gezonden. In zijn welkomstwoord had burge meester Schipper er zijn blijdschap over uitgesproken dat de jaarlijkse her denking deze keer niet uitsluitend een aangelegenheid voor ouderen is en dat de scholieren door het adopteren van de monumenten zich rekenschap wil len geven van wat het begrip vrijheid inhoudt en welke gevaren die vrijheid kunnen bedreigen. ,,Je gaat er dan over nadenken en proberen te begrij pen waarom zovelen het leven hebben gegeven voor het verkrijgen van een vrijheid die jullie gelukkig steeds hebt meegemaakt. Wat was dan die ónvrij- heid, die er in de oorlogstijd was? Zelf was ik 10 jaar, toen de oorlog afliep. En omdat het zo'n akelige tijd was, herinner ik me nog veel dingen, die in deze tijd, nu we dan vrij zijn, gelukkig niet meer voor kunnen komen. Zo zie ik nog zwaar bewapende soldaten ons huis binnendringen en alles door zoeken. Ze hebben mijn vader meege nomen, hoewel ze niets gevonden hadden dat niet mocht. Mijn moeder heeft wekenlang in angst geleefd, om dat ze niet wist waar hij was. Gelukkig is m'n vader toch weer teruggekomen. Er zijn er erg velen, die dat niet moch ten beleven. Ik herinner me dat we in schuilkelders moesten vluchten, omdat er steeds over ons heen werd gescho ten. Maar ook herinner ik me de dag dat grote tanks ons dorp binnenrolden en we bevrijd werden. Alle vlaggen gingen uit en het was écht feest. Al was het voor mij, als jongen van 10 jaar ook spannend, tot vandaag denk ik er aan terug als een vreselijke tijd, die echt niet meer terug mag komen. Daar moeten we allemaal, jullie dus ook, steeds aan werken". Na afloop van de plechtigheid brach ten de scholieren, raadsleden, oud verzetsmensen en anderen die waren uitgenodigd een bezoek aan de drie monumenten op de begraafplaats. Na afloop wandeldon de kinderen en de andere genodigden naar de algemene begraafplaats om een bezoek te brengen aan de drie gea dopteerde monumenten. Hier zijn de kinderen verzameld rond het kruis op het gedeelte waar de geallieerde gesneuvelden zijn begraven. twijfeld zal de routine bij elke nieuwe opvoering toenemen Slippertje De „Warenar" is geschreven door P.C. Hooft en Samuel Coster en werd voor het eerst uitgevoerd in 1617, waarbij het tegelijk in druk werd uitge geven. Het verhaal gaat over de oude vrek Warenar, wiens dochter als ge volg van een slippertje in moeilijkhe den raakt. De eer lijkt gered te kunnen worden als de veel oudere, maar rijke buurman Rijckert bereid wordt gevon den met de negen maanden zwangere Claertje in het huwelijk te treden. De voorbereidingen voor de bruiloft zijn in volle gang als zich de echte vader aandient, die ook bereid is te trouwen. Tussendoor heeft Warenar de grootste zorgen om zijn geld. Hij bewaart het in een pot maar hij slaagt er niet in de plaats geheim te houden waar hij deze heeft begraven. Zoals het hoort is er na alle spanning en verwikkeling een happy end en dat bestaat uit een bruiloftsmaal. Eten Op dat moment stappen de spelers de zaal in om de gasten te voorzien van een zeventiende eeuws hoofddeksel en een servet en ze dienen de gerechten op. Geheel in stijl worden soep, rauw kost en het lams^ varkens- en kipge braad met de handen naar binnen ge werkt. Het bestek bestaat slechts uit één mes. Zaterdag bleek dat zoiets gauw went en dat zo'n zeventiende eeuwse maaltijd bijzonder genoegelijk en smakelijk is. Muziek in stijl, prima verzorgd door Pip Barnard en Nils Le- ly, draagt bij aan de historische sfeer. Het stuk Warenar wordt overigens niet in zijn oorspronkelijke vorm gebracht. Er is een eigentijdse bewerking van Lantaarn omver Een autobestuurder uit Den Burg reed in de nacht van zaterdag op zondag een lantaarnpaal aan de Emmalaan omver. Hij meldde zich de dag erna bij gemeentewerken; de schade zal onder ling worden geregeld. Winkeldiefstal De bedrijfsleider van supermarkt Aldi in Den Burg betrapte dinsdag een 17-jarig meisje uit Oudeschild op het meenemen van een pakje kauwgom zonder af te rekenen. Woensdagochtend werd de redding maatschappij gewaarschuwd omdat een surfend meisje in de Waddenzee ter hoogte van de Krassekeet in pro blemen was geraakt. Het betrof een 17-jarig meisje uit Oosterend die haar surftocht niet kon voortzet ten, omdat de mast telkens van de plank losraakte. Ze klampte zich tenslotte vast aan één der palen van een mosselperceel. De gewaarschuwde whipperploeg van de KNZHRM hoefde niet in actie te komen, omdat iemand van de familie Daalder al met een bootje te hulp was geschoten en Lian- ne behouden naar de kant had gebracht. gemaakt door Vibeke Roeper, die zich ook met de productie en regie van het stuk heeft belast. Vibeke Roeper (22) studeert Nederlands (richting Histori sche letterkunde en culturele studies) en houdt zich al sinds haar RSG-tijd met toneel bezig. Enkele hoofdrollen in het stuk zijn telkens in dezelfde han den, zoals de vrek Warenar (Cor van Heerwaarden) en Rijckert (Daan Wei- boren). Voor de meeste andere rollen zijn meerdere spelers beschikbaar. De mensen die men kan zien optreden zijn Linda Hin, Charlotte Lorier, Karin van Arkel, Heike Grabowski, Bonnie Riet veld, Margriet de Graaff, Oep Schil ling, Jesse Helder, Rob Jongejan, Bennie de Haan, Martjn Mevius, Jerry van Heerwaarden. Licht en geluid wor den verzorgd door Jacob Stoll, Carry Welboren souffleert. Hans Roeper gaf de muziekadviezen. De kostuums wer den in eigen beheer ontworpen en ver vaardigd. De gastspeler die bij het pu bliek de meeste vertedering opriep was de slechts één maand oude Mike Mögling, die als het juist geboren kind van Claertje ten tonele wordt gevoerd. Tegenstanders van kinderarbeid hoeven zich geen zorgen te maken want bij de volgende voorstellingen zal een pop worden gebruikt. Scouting Texel haalt al vrijdag het oud papier op in de wijken van Den Burg die deze week aan de beurt zijn. In verband met deelname aan een fietstocht in Friesland kan deze activi teit zaterdag niet plaatsvinden. Men wordt verzocht het oud papier om 19.00 uur buiten te hebben staan. 4. Molenstraat, Warmoesstraat, Gravenstraat, Zwaanstraat, Weststraat, Hollewal, Lijnbaan, Gasthuisstraat, Julianastraat. De Cocksdorp Zaterdag wordt in De Cocksdorp en omgeving oud papier opgehaald door de ouders van leerlingen van o.b.s. Durperhonk. Men wordt verzocht het papier uiterlijk 8.30 uur aan de weg te zetten. 's Middags wordt in de rest van de polder papier opgehaald door de Strij- bosschool van 13.00 tot 15.00 uur. Een groot aantal Doopsgezinden zal op 12 mei een bezoek aan Texel bren gen voor een zogenaamde Ver- maningspad-tocht. Zo'n tocht wordt elk jaar op Hemelvaardsdag gehouden en deze keer viel de keus op Texel. Met bussen en op de fiets via een aantrekkelijke route zullen de nog bestaande Doopsgezinde kerken op Texel (in Den Hoorn, Den Burg en Oosterend) worden bezocht. Als afslui ting is om 15.30 uur in de kerk in Den Burg een korte dienst. Zaterdagavond zullen in Het EiJ landsche Huis in De Cocksdorp! films worden vertoond die zijnl maakt door Texelse amateurs, f filmavond is een initiatief vanj Eelman (31) uit 't Horntje die: samen met enkele anderen bei houdt met smalfilmen en daarlj tracht tot een beter resultaat t men dan het gemiddelde familiefilmpje. Eelman geeft zelf nadrukkelijk deJ keur aan film boven video, omdat I beeldkwaliteit veel beter is. In de die hij op Texel van de grond hog krijgen, zullen naast smalfilmersin gens ook videofilmers van harte vi kom zijn. Samenwerking in vereni gingsverband kan tot veel beteren taten leiden, omdat de leden gebi maken van eikaars specifieke deskundigheid. Het programma dat zaterdag in Hi erlandsche Huis zal worden afgew bestaat uit recent gemaakte, maat oude amateurfilms, allemaal spele op Texel. Onder meer worden enk films vertoond die Harry de Graaf maakte in de vijftiger jaren zoals troglicerine", „Uranium 235" en „I is zó op de ULO". Van Jaap Eelms§ zelf zijn de films „Sailing home"j „De Spaarder". De avond is vrij tl gankelijk voor elke belangstellend^ aanvang 20.00 uur. Een krediet van 7736.000— is nodj voor de zesde fase van de vernietri van de riolering in Den Burg. Dete se omvat de Ada van HollandstraïJ Pieter van Cuyckstraat, de Keesoi tussen de Beatrixlaan en de Elei en de Reyer Keijserstraat. Volgend zal de afwerking van de voorgaan werken aan de orde komen en in en 1991 is het de beurt aan de Wij van Beierenstraat, de Boogerd en Achterom. Er is een onderzoek gaS*|j( naar de wateroverlast tussen De W Kogerstraat, Boogerd en Beatrixlaa" Misschien moeten maatregelen wo genomen. Zo ja, dan worden deze „meegenomen" in de plannen voo rioleringsreconstructie van '90/'91 De gemeente heeft 650 m2 grond Staatsbosbeheer gekocht voor /1,Ba.nr per m2 voor de aanleg van een paffr,c keerterrein aan de Rommelpot te Üwet o Hoorn. Een pachtovereenkomst mftn s Duinker is met diens toestemmingpnlar beëindigd en de gronden die daard cke' vrijkomen, zullen ook worden gebn ar e voor de aanleg van het parkeerten ïrs en een fietspad. In ruil daarvoor to Duinker toestemming om gebruik maken van een stukje van dat ge meentelijke fietspad om bij een sti land van hem te kunnen komen. Afgesproken is dat al met de werk zaamheden mag worden begonnet voordat de overdracht officieel do( notaris is bekrachtigd. Uit de caravan van een 61-jarige m uit Den Burg is tussen 15 en 30 ap een slaapzak gestolen. De caravan stond in een schuur aan de Westt weg. De dader(s) zijn binnengekon door een rooster van een luchtluik vernielen. In verband met het als werkdag u vallen van donderdag 12 mei (H melvaartsdag) worden de Texel Couranten van 10 en 13 mei samengevoegd. Deze gecombineerde krant zal vi schijnen op woensdag 11 mei. Advertenties daarvoor kunnen ir erlijk maandag 9 mei vóór 12.00 c worden ingeleverd. De directe oa jn Brkr Har an eve: it F /ol- BStii )-jai n. t loar ide n o in, oiss eei Wij serveren voor moederdag spt ciale menu's van voornamelijk Tesselse produkten. Een zeer speciaal moederdagmeü* met echt Tessels lamsvlees en vff w'°l se asperges. Bel uw gastheer Jan C. Stolk voor tafelreservering, 02226 - 310 Indai ilefo erter in r tome nz. o va Sn.

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 2