Jachthaven moet nog meer vertier bieden [oger halve marathon reede Pinksterdag Zeel kwaliteit op negende oncours Blijde Rijders ■xmm rcours geschikt voor wheelers 7/5 Umberto di Bosso in Tasiel tijdens luilak Autopedrace en atletiekinstuif Vliegtuighinder „Verhalen kloppen niet" Natuurlijke democratie 20 MB HAG 20 MEI 1988 TEXELSE COURANT PAGINA 7 sportvereniging De Koog vo lar het 40-jerig besteen vierde, in het jubileumprogramma een halve marathon opgeno- Dat was zo'n succesvol initia- dat de club dit jaar op herha- gaat. In samenwerking met de iekvereniging wordt op tweede stardag de tweede editie ge len, die over vrijwel hetzelfde ours als vorig jaar voert. Het ct is uitstekend geschikt voor oelatleten en daar wordt -na [uccessen van Texelaar Arco de iff - dan ook speciaal reclame gemaakt. Er kunnen ook kor- afstanden worden gelopen dan 1,1 kilometer, verdeeld over di- e categorieën. tart van de halve marathon is om uur 's middags, vanaf het voetbal van SV De Koog aan de Boodt- De wedstrijd is zowel KNAU- als oop. Vijf minuten later is de start de wedstrijd voor de allerjongsten, lens en meisjes tot en met negen moeten een ronde van anderhalve teter afleggen. Om 15.07 uur is de start van de vier en acht kilo- if. De vier kilometer staat open jongens en meisjes tot en met :ien jaar en voor categorieën da- en heren. Op de acht kilometer >n dames, heren en veteranen uit. vijven is mogelijk vanaf één uur iddags in de kantine van SV De Deelname aan de anderhalve ki lter kost 73,50, aan de vier en kilometer 75— en aan de 21,1 ki lter voor lopers vanaf zestien jaar - (zonder herinnering 78,— Voor genoemde categorieën zijn prijzen hikbaar. De rolstoelatleten (whee- op de 21,1 kilometer zijn ook in aparte categorie ondergebracht, is worden prijzen verloot op start- mer. In vergelijking met vorig jaar n de loop overigens op eerste sterdag werd gehouden) is het ours nauwelijks gewijzigd. Slechts et dorp wordt een iets andere rou- evolgd. Mede op verzoek van de ien is het traject door de straten De Koog aan het eind van de hal- narathon verschoven naar het be- tuk. Het parcours is nu als volgt: t voetbalveld, Boodtlaan, Badweg, slaan, Brink, (zijde politiebureau), lerstraat, Epelaan, Ruijslaan, Rand- I, Jan Ayeweg, Rommelpot, Oude- Westerweg, Fonteinsweg, Rozen- Grensweg, Gerritslanderdijkje, Ploeglanderweg, Ruijslaan, Badweg, Boodtlaan, finish op voetbalveld. De eerstaankomende wordt rond tien over vier verwacht. Het publiek wordt ver zocht het parcours gedurende de wedstrijd vrij te houden. Ook verzoekt de organisatie om honden aan de lijn te houden. Op alle kruisingen zullen controleposten aanwezig zijn om alles zo soepel mogelijk te laten verlopen. De hesjes hiervoor kunnen worden af gehaald bij de kantine, tussen 13.00 en 14.15 uur. De omwonenden zijn via huis-aan-huis brieven op de hoogte gesteld door de organisatie. Publiciteit voor het evenement is gemaakt via af fiches en strooibiljetten, die onder meer zijn verspreid bij de halve mara thon van Haarlem, de marathon van Amsterdam en de Texelse Koninginne- loop. Verder zijn enkele atletiekvereni gingen aangeschreven. Jongerencentrum Tasiel is met lui lak open van vrijdag 20.00 uur tot de volgende morgen 8.00 uur. De hele nacht zijn er activiteiten, waaronder een optreden van de band ..Umberto di Bosso compa- dres" uit Sneek. De Luilakviering in Tasiel begint om 20.00 uur met een muziekfilm. Een uur later treedt de NlOZ-band op. Om 23.00 uur zal Cease Fire" voor een daverend optreden zorgen. Het mid dernachtelijk uur zal worden ingeluid door de steeds bekender wordende Friese band Umberto di Bosso. Deze vijfmansformatie heeft een televisiede buut gehad in het VPRO-programma „Jonge Helden". Drie LP's zijn er in middels van de band verschenen, die allemaal lovend door de kritiek werden ontvangen. De muziek kan worden omschreven als warm, een beetje zwoel en zeer temperamentvol. In twee uur tijd zal Umberto di Bosso Compadres ongetwijfeld het Texelse publiek op zijn kop kunnen zetten. Ook niet uit te vlakken is de Texelse formatie „Feedback" die optreedt van 2.00 tot 4.00 uur. Dan is het de beurt aan „Pivo en het EO promotieteam". Vanaf 7.00 uur zullen tekenfilms wor den gedraaid. tC'y1 negende concours hippique de Blijde Rijders, dat traditie- irouw maandag (tweede iksterdag)weer op de Nikadel te Koog wordt gehouden, belooft er veel paardensportplezier. oit is de kwaliteit van de deel- mende paarden in de tuigpaar- rbrieken zo hoog geweest. ist de tuigpaardrubrieken zal pony- 5,,De Kleppertjes" zich presente- Een nieuw onderdeel is het onder zadel rijden van tuigpaarden en rubriek tweespan Friese paarden x de sjees. Er doen gemiddeld tien dertien paarden per rubriek mee. 111.00 uur begint het concours met i openbare les van de ponyclub, i half uur later wordt een muzikale klgang door De Koog gemaakt, arbij fanfare DEK uit Den Hoorn dewerking verleent. Na de officiële ening begint om 12.00 uur de ru sk Kleine limiet. Om 12.15 uur is de Esentatie en de parade van de Klep- rtjes. a opvallend showonderdeel wordt 'd 12.30 uur verzorgd door de kspolitiehondenclub uit Nieuwediep. publiek zal worden getoond hoe dieren het bewakingswerk wordt ngeleerd. Er zullen zowel jonge, als ir ervaren honden aanwezig zijn. 12.50 uur is het de beurt aan de Dpaardeenspannen, grote limiet. 'nd 13.05 uur zal het publiek diverse De haven van Oudeschild met op de voorgrond de zojuist officieel geopende passantenhaven (foto Arend Nijkamp) manieren worden getoond waarop men van jong tot oud met een pony plezier kan hebben. DEK uit Den Hoorn verzorgt een muzikale show om 13.25 uur. Klavertje drie De rubriek eenspannen ereklasse wordt om 13.45 uur verreden, om £114.00 uur gevolgd door een klavertje drie-spel door de ponyclub. De Friese paarden in tweespannen zijn aan de beurt om 14.20 uur. Rond 14.35 uur zullen de loten worden verkocht voor een loterij die om 16.00 uur wordt ge houden. Maar zover is het nog niet als om 14.45 uur het concours eenspan gereden door dames wordt gestart. Spectaculair wordt zeker de springde- monstratie om 15.00 uur, verzorgd door de ponyclub. Twintig minuten la ter volgt een tweede optreden van de politiehondenclub uit Nieuwediep. Rond 15.40 uur is de rubriek tuigpaar den tweespan ereklasse aan de beurt, om 16.10 uur, na de bekendmaking van de loterij, gevolgd door de tuig paarden gereden onder het zadel, leder jaar verzorgen de Blijde Rijders een grootse show. Vers in het geheu gen zit nog het succesnummer van vorig jaar: van de wieg tot het graf. Dit jaar zal in het teken staan van het Dominospel. Er zullen verschillende aanspanningen in de ring verschijnen, waaronder enkelspan, tandem, klavert je drie, vierspan, vijfspan en een zesspan. De passantenhaven van Oudeschild mag dan woensdag met veel feest gedruis officieel in gebruik zijn gesteld, echt voltooid is deze toe ristische voorziening nog niet. Zo mankeren op de steigers nog aan sluitingen voor water en electrici- teit; de aanleg wacht tot volgend jaar omdat het benodigde geld (785.000,— ontbreekt en ook het toiletgebouw is nog niet klaar. Om aantrekkelijk te zijn voor de ple- ziervaarders is een goed geoutilleerde haven op zichzelf niet voldoende. Er zullen attractieve bijzaken moeten ko men, omdat in het havengebied weinig is te beleven, afgezien dan van de ho- recavoorzieningen op het clubschip en de elders op de haven gevestigde be drijven. Waterspeeltuin Op het verlanglijstje prijkt onder ande re een restaurant. Ook een zwembad, eventueel in de vorm van een „wa terspeeltuin" wordt wenselijk geacht. Wat het laatste betreft zijn al wat voorbereidingen getroffen. Er is kans dat dit project volgend jaar gereali seerd kan worden. De bedoeling is om het zwembad te „voeden" met afge werkt koelwater van de naburige PEN- centrale. Het PEN gaat akkoord en Rijkswaterstaat ook. Nog duidelijk moet worden of dit opgewarmde zee water voldoet aan de wettelijke eisen die tegenwoordig aan zwemwater wor den gesteld. Een van de voordelen van dit systeem is dat er voortdurend vers water in grote hoeveelheden wordt aangevoerd zodat zuivering of filtering niet nodig is. Bij de aanleg van de ha ven is met het zwembad al rekening gehouden: onder de ringweg ligt een pijp waar de toevoerleiding doorheen getrokken kan worden. Toiletgebouw Het heeft verbazing gewekt dat men nog maar net begonnen is met het plaatsen van een gebouw met toilet ten, douches, wasruimte (met wasse rette) en kantoortje voor de haven meester. Rijkelijk laat is men tot de conclusie gekomen dat dit gebouw no dig is omdat de sanitaire voorzieningen op het clubschip onvoldoende capaci teit hebben als de stroom pleziervaar- ders naar Texel toeneemt. Het gebouw betekent een investering van 7139.000,— een bedrag dat de Stich ting Passantenhaven Texel heeft moe ten lenen. Het gebouw zal half juni klaar zijn, dus voor de grootste drukte. De Stichting Passantenhaven Texel is een aangelegenheid van Watersportvereniging en gemeente. Het bestuur wordt gevormd door C. Vlas (voorzitter), J. Brügemann (pen ningmeester), R. van Schaik (secreta ris), N. Westerlaken en H. van de Blaak (leden). Met uitzondering van Van Schaik (gemeente) zijn het alle maal mensen van de watersportvereni ging. Sluitend? Met spanning zal dit bestuur de ont wikkeling van de recreatievaart op Texel volgen. Om quitte te draaien zijn per jaar 15.000 jachtovernachtingen nodig. De stichting is dan in staat aan de gemeente jaarlijks 738.000— te be talen, zijnde rente en aflossing van het kapitaal dat de gemeente in de haven- aanleg heeft gestoken. In de haven is totaal 72,7 miljoen geïnvesteerd; daar stond 72,2 miljoen aan subsidies te genover. Er moest een kleine half mil joen worden gefinancierd. In overleg met de gemeente is besloten de risi- sco's voor de watersportvereniging be perkt te houden. Pas als het getal van 12.442 overnachtingen is overschreden, moet de vereniging rente en aflossing aan de gemeente vergoeden. Voor de gemeente is het dus een forse schade post als dat aantal niet wordt gehaald. Volgens de prognoses zal de nieuwe haven dit jaar echter zeker 13.000 overnachtingen boeken. Dat is een voorzichtige raming, want voordat de passantenhaven werd aangelegd ver werkte Oudeschild al zo'n 10.000 jach tovernachtingen. De berekeningen zijn gebaseerd op een overnachtingstarief van 71,80 per strekkende meter scheepslengte. Dat is een paar dub beltjes meer dan op Terschelling en Vlieland wordt gevraagd, maar het ligt in dezelfde orde van grootte, zodat het tarief niet de oorzaak van een eventu eel tegenvallend bezoek zal zijn. Journalisten Het is uiteraard zaak dat zoveel moge lijk bekendheid moet worden gegeven aan het feit dat Texel nu een goede jachthaven heeft. Het openingsfeest was mede daarom georganiseerd. Het is wel een tegenvaller geweest dat van de zestig kranten en tijdschriften die voor de opening waren uitgenodigd, slechts een handvol heeft laten weten op de uitnodiging te zullen ingaan. De media zullen echter wel een persmap met informatie krijgen. Het is waar schijnlijk dat veel journalisten best wat over de haven willen schrijven, maar het niet zo nodig vinden om het hele ritueel persoonlijk mee te maken en zich liever op een ander wijze op de hoogte stellen, eventueel door een be zoek op een ander moment. Iedere zaterdagochtend haalt Scouting Texel oud papier, lompen en oude schoenen op. De mensen worden ver zocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kun nen worden ingeladen. Bij de oud papier-wagen kunt u ook gereedschap voor de derde wereld kwijt. Komende zaterdag wordt het oude pa pier etc. opgehaald in de volgende straten: 6. Duinreep, Zeebries, Vloedlijn, Golfslag, Vaargeul, Schoorwal, Noordwester. De atletiekvereniging is behoorlijk actief bij het „randgebeuren" rond start en finish van Olympia's Tour. Op het terrein van Texelse Boys is vanaf 12.30 uur een atletiekinstuif, bestemd voor de jeugd tot 16 jaar. De jongens en meisjes worden verdeeld over diverse categorieën. Inschrijven hiervoor is mogelijk tussen 12.00 en 12 30 uur in de Boyskantine. De wedstrijdonderde len zijn: 60 of 100 meter sprint, verspringen, hoogspringen, speer- of balwerpen en 1 kilometer hard lopen. De deelname is gratis. De autopedrace is voor jong en oud. In diverse categorieën kan vanaf 16.00 uur, direct na de start van de etappe dus, worden gestept op de wielerbaan. Inschrij ven kan tot de start bij de jurywa gen aan de Haffelderweg. Deelna me kost een gulden per persoon. De wielervereniging verleent me dewerking aan de organisatie hier van. Er worden diverse prijzen uit geloofd. Informatie over beide on derdelen is verkrijgbaar via tel. 02220-4389. De Stichting Passantenhaven Texel zal mogelijk aansluiting zoeken bij de Stichting WV Texelpromotie. Voor een belangrijk deel zal de toeloop van jachtvaarders naar Oudeschild het ge volg moeten zijn van mond tot mond- reclame. Als de mensen met veel ser vice en gastheerschap worden ontvan gen en als de voorzieningen in orde zijn, zal de goede naam van de haven van Oudeschild spoedig zijn gevestigd. Verder zal veel afhangen van het weer, met name van de windrichting in het belangrijkste deel van het seizoen. Oostenwind is gunstig; Oudeschild is dan makkelijk zeilend te beneiken. Er is echter concurrentie. Terschelling heeft een jachthaven met 300 ligplaat sen in aanbouw, per 1 juni a.s. te ope nen. Nadeel van Texel is dat er nogal wat afstand is tussen de haven en de andere attracties van het eiland. Om kennismaking met het eiland te bevor deren moeten er goede verbindingen zijn. Jachtvaarders hebben geen auto bij zichl In elk geval kan men ter plaat se fietsen huren. De fietsenverhuur op de haven is gegund aan Rijwielverhuur Zegel, die dit recht pacht van de stichting. Scheve situatie Uiteraard zal worden gestimuleerd dat alle jachten die Oudeschild bezoeken ook werkelijk een ligplaats kiezen in de passantenhaven. Tot dusver kunnen ze daar echter niet toe worden gedwon gen. Oudeschild is een rijkshaven en dat betekent dat een jachtvaarder zijn schip gratis in het visserijgedeelte kan afmeren. Hij betaalt dan ook geen toe ristenbelasting. Het een hangt met het ander samen. Alleen toeristen die te gen betaling op Texel overnachten zijn verplicht toeristenbelasting aan hun gastheer af te dragen. Tot dusver is het blijkbaar onmogelijk gebleken om een verordening of andere regeling te maken waardoor dit wordt veranderd. Ook de duizenden toeristen die Texel jaarlijks bezoeken als opvarenden van de zogenaamde bruine vloot betalen geen belasting. Ze maken wel gebruik van de douches van het clubschip van de Stichting Passantenhaven tegen de zelfde vergoeding als de betalende jachtvaarders. Jachtmeester Willem Welby schat dat op de drukkere dagen wel 100 personen komen douchen Als het door wijziging van de bestaan de regelingen al mogelijk zou worden om van allen die in de haven van Ou deschild overnachten toeristenbelasting te innen, dan is er nog een organisa torisch probleem: daar is personeel voor nodig en het is de vraag of de kosten dan nog wel tegen de baten opwegen. Misschien wordt dat anders als de aantallen watertoeristen blijven stij gen. Daar lijkt het de laatste dagen wel op. Na de recorddrukte van jachten met Hemelvaartsdag kon rijkshavenmeester Kees de Graaf ons dinsdag een nieuw record mel den: de bruine vloot was sterker vertegenwoordigd dan ooit. Er werden in de visserijhaven niet minder dan 52 platbodems geteld, tesamen goed voor enige duizen den belastingvrije toeristen.... Verschillende mensen in noordelijk Texel die last ondervinden van het lawaai van straaljagers die oefenen op de Vliehors, hebben met boos heid gereageerd op de uitlatingen van luchtmachtofficieren, zoals weergegeven in onze reportage in de vorige krant. Met name kustwachter Piet Stam neemt er geen genoegen mee dat de indruk wordt gewekt dat de vliegtui- gen hoogst zelden van de route afwij ken. Hij beweert de toestellen meer malen vanaf de 52 meter hoge vuurto ren op ooghoogte te hebben waarge nomen, soms zelfs ten zuiden van de toren. Dat vanaf de toren nooit con tact is opgenomen met de Vliehors, wordt ontkend. Ook over het (feitelijk buiten de geluidshinderkwestie staan de) incident op 2 mei is het laaste woord nog niet gezegd. Het betreft de „schijnaanval" waarbij een oefenbom op korte afstand van het schip van Theo Eilander zou zijn afgeworpen. Door de verklaring van de Luchtmacht is de indruk gewekt dat Eilander zich in verboden gebied heeft bevonden en dus welbewust risico heeft gelopen. Eilander zegt dat hij vrij is de zee rond de Vliehors te gebruiken en beweert zelfs dat het in korte tijd al vier keer is gebeurd dat een oefenbom in zijn beurt terecht kwam. In alle gevallen heeft hij via de radio de vuurtoren ver wittigd die van deze incidenten rapport heeft opgemaakt. In één geval zei de vuurtorenwachter zelf ook hebben ge zien dat een bom vlak bij Eilanders schip in zee viel. Ook enkele andere uitlatingen die de luchtmachtofficieren hebben gedaan tijdens het bezoek van de Texelse dele gatie aan Leeuwarden en de Vliehors hebben vragen opgeroepen. De afde ling milieu van de gemeente zal alles dat is gezegd erj geschreven naast el kaar zetten en trachten de vereiste dui delijkheid alsnog te krijgen. n «'•rvitwootJeM'b^d van d« r» Het eerste kenmerk van democratie volgens De Rue: de meerderheid beslist, mits met de minderheid reke ning wordt gehouden. Dus wil de meerderheid van de Texe laars een dubbeldeks boot, een subtro pisch zwemparadijs, een vijf meter bre de weg door de duinen, enzovoorts. Om kort te gaan, wil volgens de regels der democratie, die Nederland zo graag predikt, de meerderheid van de Texelaars de ondergang van Texel. Daar geloof ik werkelijk niets van. Van het kleine paradijs op aarde, Texel genaamd, blijft op deze manier weinig over. De hele zomer zijn we overgele verd aan de genade van de vakantie gangers, waaronder vele Duitsers. (Zijn wij niet al eens eerder overgeleverd ge weest aan hun wil en wispelturigheid?) En in de winter wordt er alles aan ge daan om te zorgen dat men toch voor al terugkomt in het volgend seizoen. Liefst met het dubbele aantal auto's en personen. Waarom laten wij dit toe? Texel kan niet verder meer groeien, ook al gaat B en W over tot het bou wen van torenflats. De natuur kan niets meer hebben, de grens is bereikt. Voor we het weten, is er één auto te veel en sterft de natuur onder onze ogen. Hebben wij niet de taak gekregen te zorgen voor de planeet en alles wat daarop leeft? Een mens is een stukje stof, gedoemd tot het niets. Maar ook dat kan veranderen. Vechten vóór de natuur is toch een mooier streven dan vechten tégen de natuur? De natuur is de minderheid, de mens (zo die geen deel van de natuur behoort te zijn) is de meerderheid. De mens moet dus beslissen, maar dat kan c.q. mag zij alleen als zij rekening houdt met de natuur. Rachel Suus Anna Barnard

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 7