usiebesprekingen Boys en :.V. Texel verlopen vlot log vele vraagtekens, maar: Bruidsboeket van papier Creativiteitscentru m zaterdag van start :na ar Hobbyisten in De Vermaning i/v De Tuin" biedt ier en barbecue Amerikaans koor geeft een concert op Texel Kledingactie Mensen in Nood Werkloosheid daalt volgens verwachting Achtdaagse reis voor senioren Aanvaring WR 22 en sleper Elizabeth: wederzijdse schuld Westerslag afgesloten Lag 27 MEI 1988 TEXELSE COURANT PAGINA 5 sties A/e haalbaarheidsonderzoek naar de oprichting van één |uwe voetbalvereniging in Den Burg heeft al veel concrete [uitaten opgeleverd. Zelfs dachten de bij het fusie-overleg (rokken bestuursleden van SV Texel en Texelse Boys al [ntjes hardop aan een samengaan vóór het aanstaande Btbalseizoen. Dat bleek echter te optimistisch. Hoewel de sprekingen zeer vlot verlopen, zijn nog vele vragen on- gntwoord. Wat doet de gemeente, en vooral: hoe reageren [leden uiteindelijk op de plannen? '0 uw je clubbladen van beide verenigin- is een tussentijdse rapportage ge- [liceerd om de leden van de gang zaken op de hoogte te houden. Lver van het artikel is Louis Uriot, [als vertegenwoordiger veldvoetbal je Texelse Sportraad een bemidde- Je rol heeft in het overleg. Sinds |in april kwam de onderzoekscom- sie (Uriot, van SV Texel Aad Blom, js Dirk Koorn en Willem Koorn, Texelse Boys Hank Witte, Gerrit jer en Frank de Gravel wekelijks >n. De sfeer werd positief en ont- |nnen" genoemd. >l, zo niet alles, bleek bespreekbaar (men kreeg waardering voor eikaars jitie, problemen en historie. Steeds sr ontstond de overtuiging dat het beide verenigingen een goede zou zijn om samen verder te |n", aldus schrijft Uriot. een globale inventarisatie bleek dat mogelijk zou zijn om tot een vere- jng met een gezonde structuur van Ieveer 28 teams te komen, geba- d op de mogelijkheden voor het staande seizoen. De kans om dat inderdaad met ingang van het sei- 1988/1989 te verwezenlijken, ak echter al gauw nul komma nul: leden zouden voldoende tijd moe hebben om over de consequenties hun ja of nee na te denken, het tijd om nieuwe statuten te maken lalle andere administratieve zaken af aandelen en ook de onderhandelin- met de gemeente over eventuele [rname van overbodig geworden ac- ïmodatie zou teveel tijd vergen, de KNVB gaf de raad om zulke ringende stappen goed doordacht jen. „Haast is een slechte raadge- Waar? cruciaal punt is: waar gaat de uwe vereniging spelen? concludeerd werd dat er minstens speelvelden en een trainingsveld grootte van een normaal veldl no- zijn. Tevens zou een accommoda- tien tot twaalf kleedkameis moeten ar voorbeeld van een barbecue ras in Spanje en de in West- itsland populaire „Biergarten" is it Pinksteren aan de Nikadel in Koog „De Tuin" geopend. Het een onoverdekt, beschut terras rar kan worden gebarbecued en drankje (niet per sé bier) ge- Ittigd. „De Tuin" is een ver- gstuk van restaurant De Pollepel de Dorpsstraat en wordt ook ëxploiteerd door de eigenaars n dat bedrijf: Dirk en Janny ckhoff. enige tijd waarde het gerucht over xel dat aan de Nikadel een „bier- in" zou worden gevestigd. Menigeen ïesde voor een soort alcoholisch etpark en dat juist in een tijd waarin i Koog van z'n verslechterde imago icht af te komen. Een blik in „De iin" leert dat de wilde verhalen zijn lerdreven. Het echtpaar Eickhoff wil- al langer graag „iets" realiseren op it onverharde terrein achter De Polle- il. Het terrein wekte een groeiende flernis omdat wildvreemden er hun Ho parkeerden en hondenbezitters er in huisdieren uitlieten. Nu ligt er dan in betegeld terras, omzoomd door lo schutting. Onder een overkapping is worden gebarbecued en elders op terras is een bar gesitueerd. Eten 1 drinken kan aan houten tafels en anken. Bij minder florissant weer mnen vier kolossale parasols worden 'geklapt, waardoor de ruimte groten- seis wordt overdekt. Aan de zijden san planten, die dusdanig moeten tgroeien dat de schutting met groen wdt bedekt. „De Tuin" is tijdens btauranturen geopend tot ongeveer 'gin september. Het initiatief lijkt ooral geschikt voor zomeravonden. Er "en twee seizoenkrachten extra wor- io aangetrokken. Afhuren voor ver dagen en partijtjes is mogelijk, sorts wordt gehoopt ook levende 'oaiek (zonder versterkers) te kunnen logen, maar dat is nog onzeker. bezitten en een kantine van minimaal dezelfde omvang als het huidige SVT- onderkomen. De realisatie van een dergelijk complex zou op de terreinen van SV Texel onmogelijk zijn, gegeven de tweedeling door de Haffelderweg. Het ligt derhalve voor de hand te kie zen voor een nieuwe accommodatie op het huidige Texelse Boys-terrein. De ligging van de bestaande velden zou daarbij moeten worden gewijzigd. Op dit punt is de opstelling van de ge meente van belang. Waar wil de ge meente een eventuele nieuwe voetbal club het liefst zien spelen, en vooral: is zij bereid een financieel steentje bij te dragen? De onderzoekscommissie concludeert: „Een geheel nieuwe accommodatie is door de nieuwe vereniging niet op te brengen. Daar tegenover staat dat er in eerste instantie in totaal een veld en een trainingsveld worden ingeleverd. Dat scheelt de gemeente geld voor onderhoud. Tevens dient de gemeente de SVT-accommodatie over te nemen en komen het B-veld en trainingsveld beschikbaar voor andere doeleinden." Als voorbeeld wordt genoemd dat het A-veld van SVT een gemeentelijk sportveld voor algemeen gebruik zou kunnen worden. De commissie heeft inmiddels een eerste overleg gehad met de gemeen te, vertegenwoordigd in de persoon van burgemeester Schipper (wethou der sportzaken Zegers voelde zich niet zozeer de aangewezen persoon, als ex- voorzitter en ere-lid van de Boys). Bij dat gesprek was ook notaris Boswijk aanwezig, om de juridische gevolgen toe te lichten. De financiële situaties van beide clubs zijn door de respectievelijke penning meesters/administrateurs globaal verge leken. Zij kwamen tot de conclusie dat er, hoewel daar wel eens anders over wordt gedacht, boekhoudkundig niet zo erg veel verschil bestaat. Het opstellen van nieuwe statuten wordt niet als een probleem be schouwd. De standaard KNVB- statuten vormen de basis. De eerste jaren zou via een evenredige vertegen woordiging van beide clubs een nieuw bestuur van negen personen moeten worden geformeerd. Gesteld is dat er een onafhankelijk persoon die boven beide partijen staat, als nieuwe voor zitter zou moeten fungeren. Groen-wit Voor de nieuwe verenigingskleuren hadden de commissieleden vlot een oplossing: groen-wit. Beide clubs leve ren dan een kleur in. De nieuwe naam In de N.H. kerk van Den Burg zal het Amerikaanse Hesston College Choir een concert geven: zaterdag om 20.00 uur. Het koor bestaat uit 54 personen. Tijdens hun toernee door West- en Oost-Duitsland, Oostenrijk, Zwitserland en Nederland heeft het koor achttien optredens. Het repertoire omvat klas sieke muziek uit de Renaissance en de Barok, maar ook „American Folk Hynms and spirituals". Het Hesston College verzorgt een tweejarige oplei ding die niet alleen wordt gevolgd door veel Amerikanen, maar ook door studenten uit andere landen. Hesston ligt in Kansas. De reizen naar Europa zijn een traditie geworden, het is al de vijfde keer dat de oversteek wordt ge maakt. Reeds twee maal eerder was het koor op Texel. vormt vooralsnog een struikelblok. Het SVT-bestuur wil „Texel" voluit in de naam, in welke combinatie dan ook (bijv. Voetbal Combinatie Texel). Dit mede in verband met promotie van het eiland en mogelijke (nieuwe) sponsor- belangen. Het Boysbestuur wil een naam die niet automatisch tot gevolg heeft dat de club in de volksmond en de krant voluit „Texel" wordt ge noemd. Afkortingen worden niet als ideaal beschouwd. Het jeugdbestuur van SV Texel is er voorstander van om reeds het komen de seizoen tot een vorm van samen werking tussen de jeugdafdelingen te komen. De jeugdcommissie van de Boys is, na een onderhoud met SVT, echter niet op dit voorstel ingegaan. Eigen initiatief Belangrijk om te weten is dat beide besturen bezig zijn op eigen initiatief, zonder de leden officieel te horen. De toenadering, die jarenlang ondenkbaar leek, vloeit vooral voort uit de zorg voor de toekomst van het Texelse voetbal. Het veldvoetbal, dat zich eer der nooit zorgen hoefde te maken over ledenwerving, bevindt zich nu al jaren in een neergaande spiraal van leden verlies. De redenen daarvoor mogen inmiddels als genoegzaam bekend worden verondersteld. Binnen de vere nigingen uit zich dat vooral in een ge brekkige continuïteit in de jeugdop- bouw: bijvoorbeeld met moeite twee B-juniorenteams op de been kunnen brengen, maar geen A-juniorenteam hebben. Na oriënterende gesprekken tussen individuele bestuursleden van beide verenigingen, werd de mogelijk heid om een fusie te onderzoeken aan gekaart in de beide besturen. Van twee kanten bleek men bereid om een „haalbaarheidsonderzoek" in te stel len. Met andere woorden: de besturen wijzen een samengaan niet bij voor baat af en erkennen dat dit goed voor het Texelse voetbal zou zijn. Of dit echter ook mogelijk is, is de vraag. Hoe mooi de plannen op papier mis schien ook blijken te zijn, alles valt of staat echter met de mening van de le den. Weliswaar hebben de besturen in principe te kennen gegeven te streven naar een fusie, de leden hebben hun zegje nog niet gedaan. Het is zeer wel denkbaar dat bij de leden gewoonweg de wil ontbreekt om de bestaande si tuatie op te heffen, of om met de „aartsrivaal" samen te werken. Emo ties spelen een niet te onderschatten rol, dat moge duidelijk zijn. Er mag echter van de tegenstanders van een fusie worden verwacht, dat ook zij za kelijke, dus niet gevoelsmatige, argu menten zullen aandragen. Dat niet eenieder op de lijn van de besturen zit, blijkt al uit de recente edities van de de clubbladen. Boyslid Henk van der Brink bijvoorbeeld noemt argumenten voor het voortbestaan van een kleine vereniging naast een grote broer. Voor ts plaats hij kanttekeningen bij de ver meende voordelen die een nieuwe gro te club zou bieden. In het SVT-blad laat jeugdbestuurder Rob Dapper weer een geheel ander geluid horen. Kor tom: de discussie onder de leden (en ook oud-leden, supporters en ouders van jeugdleden) komt nu pas goed op gang. Laatste woord De leden hebben dus het laatste woord. Zij worden op de hoogte ge houden via de clubbladen. Uiteraard hebben ook individuele gesprekken tussen bestuursleden en leden plaats gehad, zodat men ongeveer weet wat er leeft. Het Boysbestuur heeft de le den ingelicht tijdens de voorjaarsleden vergadering, zonder een stemming te laten plaatsvinden. Ook vanuit de le den is hiertoe geen poging onderno men. Stemmen kan pas naar aanlei ding van de afronding van het haal baarheidsonderzoek, op z'n vroegst komend najaar. Het SVT-bestuur acht de tijd nu rijp om de mening van de leden te horen. Dat zal gebeuren op 2 juni tijdens de jaarlijkse ledenvergadering. Aan de Ie- Bruid en bruidegom met boeket: net echt. Bruid Marjan Witte schreed vrij dagmiddag, nadat zij en haar kers verse echtgenoot Roei Heerschap elkaar het jawoord hadden gege ven, het raadhuisbordes af met in haar handen een papieren boeket. Bovendien waren de zestig brui loftsgasten getooid met een papie ren corsage. Zeifs van dichtbij was echter het verschil met gewone boeketten en corsages nauwelijks te zien. Verantwoordelijk voor de kunststukjes, resultaat van de Ja panse papiervouwkunst origami, was de Oosterendse Guus van Sambeek. Bij weten van de hobbytste is het in Nederland nog niet eerder voorgeko men dat origami op deze wijze werd aangewend. Voor de originele stunt was het vouwen van 500 pietepeuteri ge bloemetjes nodig, waarna nog eens zoveel nóg kleinere „meeldraadjes" moesten worden ingebracht. Ook werd gedroogd groen gebruikt. Een karwei dat ongeveer vijftig uur heeft gevergd. De eerlijkheid gebiedt te zeggen dat ook bruid Marjan daar een steentje aan heeft bijgedragen. Zij en Guus zijn goede kennissen en samen kwamen ze op het idee. Verdere hulp kwam van bloemiste Monica Koger, die het bloemschikken voor haar rekening nam. Origami is al een eeuwenoude kunst, waar alle latere vouwtechnieken van zijn afgeleid. In het Verre Oosten werd al gevouwen voordat er zelfs pa pier bestond. Knippen mèg wel, maar wordt liever niet gedaan. Aan boeket en corsages kwam geen schaar te pas. De mogelijkheden zijn schier einde loos; meer dan alleen bloemen kunnen worden vervaardigd. „Het is toveren met een papiertje", aldus Guus van den wordt de tussenrapportage voor gelegd, waarna het bestuur graag een principe-uitspraak van de leden wil: is het bestuur met het fusie-onderzoek wel of niet op de juiste weg? Een stemming zal niet worden gehouden. Ook als de leden bij voorbaat zeer ne gatief tegenover een fusie staan, kan het bestuur evengoed besluiten om het haalbaarheidsonderzoek voort te zetten Op 1 juni komen de wagens weer naar Texel om de ingezamelde kleding voor de actie Mensen in Nood op te halen. Vorig jaar is meer kleding ingezameld dan voorgaande keren, een tendens die zich mogelijk voortzet. Bij de actie gaat het erom dat nog goed bruikbare kleding, lakens, dekens en gordijnen worden afgestaan, geen lompen. Op dé volgende plaatsen kunnen de kledingstukken worden ingeleverd: De Cocksdorp: dinsdag 31 mei, Herv. kerk 10.00-12.00 uur en 16.00-18.00 uur; Eierland: dinsdag 31 mei, Kapel Be thel, de hele dag; De Koog: dinsdag 31 mei, De Schuilhut, 13.30-15.30 uur; De Waal: dinsdag 31 mei, De Wiele waal, 13.30-14.30 uur; Oudeschild: dinsdag 31 mei, achter het huis van de familie Westerlaken (naast de oude bakkerij van Dros), de hele dag; Den Hoorn: maandag 30 en dinsdag 31 mei, fam. Zwanenburg, Naalrand 9, de hele dag; Oosterend: dinsdag 31 mei, Slotskolk 34, 10.00-12.00 uur en van 14.00-16.00 uur; Den Burg: iedere dag tot 1 juni in Huize St. Jan (doorlo pend) en mevrouw Zijm-Snik (doorlo pend), Molenstraat 20, tel. 2693. Sambeek. Zij heeft origami nog maar een jaar in de vingers. Ze leerde de techniek van haar zus en ging vorige zomer samen met haar de Texelse markten op. Ook de komende zomer is ze weer met een kraam present (zon der zus). Tijdens de winter was zij met een Texels origami-groepje actief. Tot slot: „Weet je wat nou het leukste is van deze bruiloftsstunt? Er hoefden geen dure bloemen te worden gekocht en deze bloemstukjes kun je nog je hele leven bewaren ook." De werkloosheid is. zoals ver wacht. deze maand gedaald met 111 personen ten opzichte van vori ge maand. Vooral in de seizoenge- voelige sector doet de daling zich voor. In totaal zijn er nu 362 werk loze mannen en vrouwen op het eiland. De werkloosheidscijfers van Texel blij ven zowel bij de mannen als bij de vrouwen boven die van vorig jaar. Uit de leeftijdsopbouwcijfers blijkt dat vrij wel geen vraag is naar mensen van 40 jaar en ouder. Het aantal aanmeldin gen van schoolverlaters is gering. Met tevredenheid kijken de bejaarde deelnemers terug op de 12-daagse se- niorenreis naar Joegoslavië. Het is een interessante en aangename reis gewor den met als hoogtepunt een bezoek aan het natuurpark Plitvice met zijn zestien meren en vele prachtige water vallen. Gunstig was dat de groep over een Hollands sprekende gids beschik te, die hier woonde en de mooiste plekjes liet zien. Voor degenen die de reis naar Joegoslavië te lang of te ver moeiend vónden is een achtdaagse reis gepland naar Odenwald, een mooi gebied in Duitsland tussen Rijn-Neckar en Main. Het is een landschap met mooie oude steden, heuvels en prach tige vergezichten. De reizigers komen in een goed en rustig hotel en reizen met een luxe touringcar, voorzien van airconditioning. Het gezelschap wordt op Texel opgehaald en daar ook weer teruggebracht. Er zijn diverse excursie mogelijkheden. Het vertrek is gepland op maandag 11 juli; terug op Texel op 18 juli. De prijs is F570,— per persoon op basis van volpension, inclusief ex cursies en verzekering. Wie mee wil wordt verzocht zich met spoed aan te melden bij de heer W. Wassenaar, Wil lem van Beierenstraat 34, telefoon 02220-2181, die ook nadere informatie kan geven. Met een berisping voor beide schippers besliste de raad voor de scheepvaart de schuldvraag over de aanvaring tussen de WR 22 Cor nelius Senior en de sleepboot Eli zabeth, 24 maart vorig jaar op het Marsdiep. De raad vond dat de schipper van de sleper de grootste schuld had aan de aanvaring, die plaatsvond bij dichte mist. Op beide schepen was volgens de raad niet goed gewerkt met de ra dar, de sleper voor met acht knopen te snel gezien de omstandigheden, de visser luisterde niet naar kanaal 10, maar was overgeschakeld op P2, om dat hij dacht dat de naderende echo van een binnenvisser was. Op de Eliza beth werd men helemaal verrast, om dat de WR 22 geen echo gaf. De aan varing bezorgde de WR 22, op weg van Lauwersoog naar Den Oever, flinke schade boven de waterlijn. De sleper, die van Oudeschild naar Den Helder overstak, had wat kleine beschadigin gen aan het berghout. (Overname uit het blad ,,Schuttevaer"). Maandag en dinsdag zal het Westerslag vanaf Bos en Duin tot aan het strand zijn afgesloten voor alle ver keer in verband met werkzaamheden aan het wegdek. Ook de bermen kun nen niet worden gebruikt, dus het is niet mogelijk met bijvoorbeeld paarden langs die weg naar het strand te gaan. Na twee jaar leegstand is de voor malige Doopsgezinde Vermaning aan de Diek in Den Hoorn weer in gebruik. Zaterdagmiddag om drie uur gaan de poorten officieel open. Het sfeervolle gebouwtje doet van af dan (voorlopig?) dienst als „creativiteits- en ambachtencen trum". Texelse hobbyisten zullen er hun werk tentoonstellen, verkopen en de monstreren. Vooral belangrijk is het la ten zien hoe men zijn of haar hobby bedrijft. Tot dusver heeft initiatief neemster Nelie Vinke uit Den Burg ze ven „vaste" deelnemers weten te strik ken. Wie ook interesse heeft, kan ge heel vrijblijvend met haar contact op nemen. Het groene toegangspoortje aan de Diek zal binnenkort dus weer vele nieuwsgierigen doorlaten, althans zo wordt gehoopt. Na de verhuizing van het Scheepvaartmuseum naar het Ou deschilder Maritiem en Juttersmu- seum, was Den Hoorn een attractie armer. Verlangd werd dat de gemeente ervoor zou zorgen dat er weer een aardige (toeristische) voorziening voor in de plaats zou komen. Nelie Vinke meldde zich aan bij de gemeente en de dorpscommissie van Den Hoorn toonde zich blij met haar initiatief. Omgekeerd is Nelie Vinke ook in haar sas met de Vermaning. Als geboren en getogen Stienepikster doet ze zelfs nog eenmaal per week haar bood schappen in het dorp. Al eerder was zij op Texel bezig met een ruimte waarin creatieve geesten hun ei kwijt konden: het winkeltje „Quangle Wan gle" op de hoek van Weverstraat en Warmoesstraat in Den Burg. Dat was in tegenstelling tot het nieuwe cen trum een winkeltje op commerciële ba sis: verkopen stond daar voorop. Na dat Nelie Vinke het eiland had verla ten, zocht ze onwillekeurig naar iets anders in dezelfde richting. Een bezoek aan een ambachtelijk centrum in En schede bracht haar op het idee om zoiets ook op Texel te realiseren. In derdaad is nu een vrijwel identiek cen trum op poten gezet, met het verschil dat de Texelse deelnemers meedoen op vrijwillige basis en samen de energie- en waterleidingkosten moeten betalen. Momenteel zijn er zeven „vaste" .deel nemers: Han Bakker uit Den Hoorn (houtdraaiwerk), H. Noorlander (vlie gers maken en beschilderen), Jeanette van Abs (poppen van natuurproduk- ten, als antroposofische kunstuiting), Jan Agter (antieke beeld- en geluids apparatuur), Marie Wieten (knipwerk) en Nelie Vinke zelf (poppenl. Verder heeft schilderes Lenie van 't Noorden- de een deel van de ruimte in gebruik voor de deelnemeis aan de door haar opgezette '.creatieve vakanties". Zowel de beneden- als de bovenruimte van het uit 1770 daterende kerkje worden benut. Vooralsnog is het centrum beschikbaar gesteld voor een half jaar. De gemeen te bekijkt dan wat er verder gaat ge beuren. Het centrum is geopend van woensdag tot en met zaterdag, van 13.00 tot 17.30 uur; op Hoornder Don derdagen ook van 19.00 tot 21.00 uur. Entree is gratis. De openingshandeling wordt zaterdag verricht door de Hoornder entertainer Cor van Heerwaarden. Daarna kan ie dereen rondkijken tot ongeveer half zes 's middags.

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 5