Burgemeestersronde slot ran Waddentoernooi '88 Maartenhuis vierde erkenning overheid ""puur-eilanders sporten op Texel Groep Texelaars gaat Franse kerk opknappen Ondanks bezwaren toch een parkeerterrein aan Rommelpot OOSTEREND PRESENTs? )p mouw gespeld eestmarkt Oudeschild en bate van gymzaal Aanrijding Parachutist brak arm Veemarkt Diefstal Aanrijding Hissen dijk en duinenrij Luilak Huursubsidie Reprimande voor gasbedrijf Poging tot diefstal Vernieling 7 M6 IIJDAG 27 MEI 1988 TEXELSE COURANT PAGINA 9 porters van de collega-Waddeneilanden Vlieland, Terschelling, •neland en Schiermonnikoog komen zaterdag naar Texel om het gen elkaar en Texelaars op te nemen in het kader van het jaarlijk- Waddentoernooi. Naar schatting zal het toernooi 750 deelne- ers (inclusief Texelaars) tellen. Het is, na 1983, de tweede keer st Texel aan de beurt is om het toernooi te organiseren. Nieuw is burgemeestersronde" waarmee zondag tussen 11.00 en 12.00 jr in sporthal Ons Genoegen de inter-eilandelijke krachtmeting ordt afgesloten. i de Waddenburgemeesters zul- vragen worden gesteld die be- ikking hebben op hun respectie- ilijke gemeenten. De vragen be gan het tijdvak van de afgelopen in jaar. Het gaat om het testen in de parate kennis; de antwoor- an mogen dus niet worden opge- icht. Per eiland zullen ongeveer jf vragen worden gesteld. Elk ei nd zorgt voor een jurylid; het or- miserende Texel levert de spellei- er. Die is gevonden in de persoon in oud-burgemeester J. Engel- aart. Aansluitend op de burge- iaastersronde is de prijsuitreiking in het gehele Waddentoernooi, •n ongeveer 12.30 uur. et startsein wordt gegeven op zater- ig in de sporthal door burgemeester chipper om 12.00 uur. Het fanfare- irps KTF zorgt voor een feestelijke uzikale ondersteuning. De organisatie in het toernooi berust bij de Texelse jortraad, die hiervoor een aparte erkgroep heeft geformeerd, bestaan- uit mevrouw G. Praamstra-van der chaft en de heren P. Kikkert, P. Ver- igen, D. Haker en J. Commijs. Voor winnaars zijn per tak van sport be is beschikbaar gesteld. Verder is er ior elk deelnemend eiland een herin- iringsbeker en ontvangt iedere deel- !mer een vaantje. Uitgangspunten ijdens de rondvraag van de raads- ommissie voor ruimtelijk- en huis- estingsbeleid woensdagavond stelde ans Roeper (PvdA) het reisje dat de ommissieleden naar de vliegbasis euwarden maakten aan de orde. De wethouder zegde een gemeente- ke bijdrage voor een radar toe waar- lee de problemen zouden zijn opge- ist, maar wij zijn als gemeente niet ledeverantwoordelijk voor het oplos ing van defensieproblemen", eter 8akker (PSP) had in het kranten- erslag gelezen dat de commandant igenover de commissieleden had ver- laard dat er op dat moment geen verlast zou zijn van straaljagers. ,,lk tond op de Vlielandboulevard en ik ag ze over het strand gaan. Ook de uurtorenwachter was witheet over die assage en dat terwijl hij niet van mijn olitieke gezindheid is. Hij heeft ze net eigen ogen gezien. Ik denk dat ze daar toch wat op uw mouw hebben espeld". Daar was Schilling het niet nee eens. ,,We hebben pittig gedi- cussieerd, want ik durf best m'n waf- I open te doen als iets me niet zint. geloof dat het goed was dat we er ijn geweest om eens te praten", aldus e wethouder, die beloofde dat het aatste woord over dit probleem nog iet is gezegd. n Oudeschild is zaterdag van 11.00 ot 17.00 uur feestmarkt in het An- larpark. De opbrengsten komen en goede aan de gymzaal bij ISkiltje. Alle Oudeschilder vereni- lingen verlenen medewerking. Middags is een demonstratie van iuropees kampioen Jaap Zuide- vind met zijn border collies. n kraampjes zullen handgemaakte arti kelen, gebakken vissen en tuinplanten korden verkocht. Voor de kleintjes zijn teen aantal poppenkastvoorstellingen in er is een grabbelton. Men kan ook unstkoemelken en er worden skiloop- "edstrijden gehouden. Verder is er in tot Ankerpark een rommelmarkt. In Kn grote tent is een hobbyten- loonstelling met onder andere zend amateurs, kleine automobielen, een fo totentoonstelling, de vogelwerkgroep, knipkunst en boetseerwerk. Om 13.45 uur vertrekt Jaap Zuidewind toet zijn honden Jill en Fly en een kudde schapen met lammeren vanaf haven. Via het Bolwerk wordt de kudde naar het Ankerpark gedreven, waarna een demonstratie schapendrij- ten door border collies en een de monstratie schapenscheren zal worden Begeven. Om 20.00 uur begint in de 'eet een dansavond met medewerking 4n de band ,,The Shaking Legends", lussen 21.00 en 23.00 uur zal Jaap Sakker de aanwezigen bezighouden met conferences. Tijdens deze avond tullen de prijzen van de spelletjes iverdag worden uitgereikt. Om 24.00 "ur is het feest afgelopen. zijn een zo groot mogelijke deelname van alle eilanden aan de verschillende sporten. Een tak van sport waaraan elk Waddeneiland deelneemt zal dan zwaarder wegen voor de eindscore, dan een tak van sport waaraan niet al le eilanden deelnemen. De sporthal doet dienst als „crisiscentrum", waar continu een werkgroeplid bereikbaar is om eventuele moeilijkheden op te los sen die zich tijdens het toernooi kun nen voordoen. Programma Hier volgt een programma-overzicht van de uitwisseling per tak van sport. Alle onderdelen worden zaterdagmid dag en/of -avond afgewerkt. Badminton: In de Burg. De Koning hal van 14.00 tot 21.00 uur. Er wordt een halve competitie in teamverband gespeeld, in de categorieën: damesen kel, herenenkel, damesdubbel, heren- dubbel en gemengd dubbel. De orga nisatie berust bij de Badmintonclub Texel. Vlielandse deelnemers ontbreken. Biljarten: In De Witte Burght van 14.00 tot 24.00 uur. Deelnemers zijn afkomstig van Ameland, Schiermonni koog en Texel. Er wordt in de spel- soort libre gespeeld, op twee tafels. Bridge: In De Lindeboom van 19.30 tot 24.00 uur. Schiermonnikoog doet niet mee en Terschelling is nog onze ker. Het te spelen systeem en de bijbe horende puntentelling wordt voor aan vang van de drive aan de deelnemers bekend gemaakt. Het maximum aantal paren dat kan deelnemen bedraagt 44. Klaverjassen: In De Wielewaal, vanaf 20.00 uur. Deelname van Ameland is nog een vraagteken. Motorcross: Op het MAB-crossterrein in Eierland nabij het vliegveld, van 14.00 tot 16.30 uur. 's Ochtends is er van 10.00 tot 12.00 trainingsgelegen heid. Geen deelnemers van Ameland en Schiermonnikoog. Er wordt gere den in twee klassen: 125 cc en 250/500 cc, elk over drie manches (15 minuten plus twee ronden). Surfen: Nabij het surfstrandje bij Dijk manshuizen, vanaf 15.00 uur. Er wor den geen deelnemers van Vlieland en Schiermonnikoog verwacht. Afhanke lijk van de weersomstandigheden wordt er een courserace of een slalom gezeild. Deelnemers dienen ruim schoots vantevoren aanwezig te zijn. Tennis: Het herenenkel en gemengd dubbel worden op de kunstgrasbanen achter het Eierlandsche Huis in De Cocksdorp verspeeld. Het dames- en herendubbel en het damesenkel wor den bij sporthal Ons Genoegen in Den Burg getennist. De wedstrijden duren een kwartier; de punten worden door- geteld, het gaat dus niet om gewon nen sets. Van 13.00 tot ongeveer 20.30 uur. Alle eilanden doen mee. Vissen: Op de Waddenzeedijk voor Oudeschild, vanaf 15.00 uur. Alle eilan den zijn vertegenwoordigd. Voetbal: Op de velden van Texelse Boys, van 14.00 tot 19.00 uur. Schier monnikoog ontbreekt. Texel speelt om 14.00, 15.30, 17.00 en 18.30 uur. De wedstrijden worden afgewerkt in een halve competitie; speelduur 25 minu ten. Volleybal: In de sporthal van 16.00 tot 22.30 uur. Er wordt gespeeld op drie velden in de categorieën dames en he ren. De wedstrijden duren 25 minuten en bestaan uit twee sets van 12 Vi mi nuut. Elk team speelt zes wedstrijden. Zaalhandbal: In de sporthal van 14.00 tot 16.00 uur. Ameland en Texel zor gen voor het deelnemersveld, met elk twee dames- en twee herenteams. Zwemmen: In zwembad Molenkoog, vanaf 17.00 uur. Deelgenomen wordt door zwemmers van Terschelling en Texel. Ook vindt een competitie water polo plaats en wordt er estafette ge zwommen met vrije slag (oftewel: alle slagen zijn toegestaan). Ook judo stond oorspronkelijk op het programma, maar moest wegens een tekort aan deelnemers worden ge schrapt. Een 41-jarige man uit Oudeschild reed dinsdag aan de Nikadel te De Koog achteruit een parkeerterrein op, maar zag daarbij de geparkeerde motor van een 23-jarige Duitser over het hoofd. De motor viel om en raakte aan de voorvork beschadigd. Een 25-jarige Duitse parachutist brak woensdagmorgen bij een on gelukkige landing zijn arm. Hij werd per ambulance weggebracht. O o o 7*. telefoon (02223) 837, o. b.g.g. (02223) 221. Tijdens de markt op donderdag zal ook een veemarkt worden gehouden. Wie hierover informatie wil hebben, kan bellen naar J. Hin, telefoon 02223-658 of J. Mantje, telefoon 02223-433. De maaltijd in het dorp wordt niet, zoals eerder vermeld, ge houden in de feesttent, maar gewoon op straat. Een groep Texelaars gaat de laatste twee weken van juli naar Zuid- Frankrijk om daar een kerk te schilderen en op te knappen. Do minee Cees de Jong uit Oosterend heeft deze groep bijeengebracht en gaat zelf ook mee. „Een jaargenote van mij is dominee in het Franse Juragebied en zij is ver loofd met een Marokkaanse dominee, rédouane Es-Sbanti, in het Zuidfranse Pamiers. De Protestantse kerken daar beslaan vaak een straal van wel 60 km. en ze zijn erg arm", aldus domi nee De Jong. Op het Franse platte land is men veel armer dan bijvoor beeld in de grote steden als Parijs. Dat werkt door naar de kerken. Die heb ben praktisch geen geld om hu gebou wen te onderhouden. „Ze vroegen mij of het niet leuk zou zijn een aantal Texelaars naar Frankrijk te halen, die dan het kerkje van Pamiers helpen schilderen in ruil voor gratis logies". Het is de bedoeling dat alleen 's och tends zal worden gewerkt, zodat nog voldoende tijd overblijft om vakantie te vieren. „Voor materiaal zal worden ge zorgd. Als dat er niet is doen we ook niksl", aldus de dominee uit Oosterend. De groep die naar Pamiers gaat bestaat uit 19 mensen, voornamelijk jongeren. De reis zal worden gemaakt met een touringcar, wat de goed koopste oplossing bleek. Uitnodigen „Er waren mensen die reageerden van: dan kun je de kerk hier ook wel eens schilderen. Dat is niet eens zo'n gek idee, dan nodigen we een groep Fran sen uit om eens hierheen te komen", aldus De Jong. „Het leuke van zo'n vakantie is dat je gelijk met mensen in aanraking komt. Al die Protestantse gezinnen staan natuurlijk voor ons open en dan is er nog de pastoor, je hebt gelijk van binnenuit contact". Pamiers ligt niet ver van de Pyreneeën, waarheen zeker tochtjes zullen worden gemaakt. Erik de Wit flinks) en Jan Frans Haverman onthulden het beeld (achtergrond) door de teke ning die erop was bevestigd weg te halen. Het Maartenhuis in De Koog is een nieuwe fase ingegaan. Het insti tuut waar momenteel achttien pu pillen van 23 tot 31 jaar wonen en werken, heeft erkenning gehad van de rijksoverheid wat betekent dat voortaan subsidie wordt ontvan gen. Daarmee samenhangend heeft het Maartenhuis zich losge maakt van de Stichting Camphill Werkgemeenschap en is nu onder gebracht in een zelfstandige nieu we stichting: „Stichting Camphill Gemeenschap Maartenhuis". Vrijdag voor Pinksteren werd de over dracht feestelijk bekrachtigd tijdens een feestelijke bijeenkomst met vele genodigden op het terrein van het Maartenhuis aan de Ruyslaan. Hoogte punt was de onthulling van een me tershoog beeld door de pupillen Erik de Wit en Jan Frans Haverman. Het was een geschenk van de medewer kers van de Stichting Christophorus die de sculptuur hadden laten vervaar digen door de kunstenaar Paul Miede- ma. Miedema was zelf bij de plechtig heid aanwezig en gaf een uitvoerige beschouwing. In de voor deze gelegenheid op het terrein opgerichte tent werden de gasten (waaronder de burgemeester) ontvangen door de heer P Haverman namens de oudervereniging. De heer Paul McKay, lid van het bestuur van de Camphill Werkgemeenschap over handigde de acte van de nieuwe zelfstandige Maartenhuis-stichting en had als geschenk een grote foto van koningin en prins ter onderstreping van de overheidserkenning. McKay ging in op de moeizame strijd die is gevoerd om aan te tonen dat het Maartenhuis in een behoefte voorziet en vertelde ook over de door Rudolf Steiner geïntroduceerde heilpedagogie die in het Maartenhuis wordt toege past. Men gaat er bij de opvang van gehandicapten vanuit dat de mens een drieëenheid van lichaam, geest en ziel is. De geest kan niet ziek zijn, maar er kan wel iets mis zijn met de verbinding tussen lichaam en ziel. Het Maarten huis wil een omgeving bieden waarin de mens „meer mens" kan worden. McKay vertelde ook over het vele vrij willigerswerk dat ouders in het Maar tenhuis hebben verzet, waardoor het een ruïne is geworden tot een prachtig complex. Het op deze wijze bezig zijn voor en met gehandicapten heeft vol gens McKay niet alleen effect ter Van de Opel van een Duitser zijn in de nacht van zondag op maandag alle vier wieldoppen gestolen. De wagen stond aan de Ruyslaan te De Koog. Op de Nikadel vond maandag een aanrijding plaats toen een 42-jarige vrouw uit Oosterend in een Ford de weg op wilde draaien en daarbij de op de hoek geparkeerde VW van een 24-jarige vrouw uit Zaandam raakte. De schade bleef beperkt tot deuken, krassen en een kapotte lamp. plaatse, maar werkt ook door op ande re plaatsen in de wereld volgens de „wet van de gelijktijdigheid". Ook door anderen werd gesproken en er werden diverse geschenken over handigd: sets broodmanden door de verschillende huisgemeenschappen waarin het Maartenhuis is opgedeeld, een fraaie trui die door de pupillen was gemaakt uit zelfgesponnen wol, een pak met Camphill draagtassen, een barometer en een lier (snaarinstru ment) voor elk van de werkplaatsen, etc. Het Maartenhuis heeft (bescheiden) uitbreidingsplannen. De wens bestaat om het complex met een derde woon huis te vergroten, waardoor drie inwo ners extra kunnen worden opgenomen. door Klaas Bonne MEDEDELINGEN VAN B EN W Personen die over de hele periode 1987-1988 huursubsidie hebben ontvan gen, hoeven het nieuwe aanvraagfor mulier huursubsidie voor de periode 1988-1989 niet af te halen op het ge meentehuis. Zij krijgen het formulier rechtstreeks thuisgestuurd. Vergunningen/ontheffingen Het komt helaas nog regelmatig voor dat met name aanvragen voor vergun ningen/ontheffingen voor evenemen ten dusdanig laat worden ingediend, dat behandeling daarvan in feite on mogelijk wordt. Daarom dient u deze aanvragen minimaal 14 dagen voor dat het evenement plaats zal vinden bij de gemeente in te dienen. Indien het later gebeurt, kan geen garantie worden ge geven dat de vergunningen op tijd ge reed zijn. Jantje trok bij 't ochtendgloren Met een glibberig stuk zeep Op Knelis' thermopane ruiten Een lange verticale streep Maar die stond hem op te wachten In zijn lange onderbroek Kwam als een duvel uit een doossie Uit een onverwachte hoek En begon de achtervolging Over 't pas gemaaide gras Via een verlaten steegje Door 't gemeentelijk struikgewas Maar daar zette kleine Jantje Knelis op 't verkeerde spoor En lag bij de rodondendrons Al zo'n honderd meter voor Knelis zag het vruchteloze En hij ging terug naar huis Trok aan zijn Jansen en Tilanus Met het veel te lage kruis Kiek, zei Knelis, in de bijbel Droegen ze een vijgenblad Met zo'n ding had ik dat rotjoch Vast en zeker wèl gehad. Brandweercommandant D. van Wilsum heeft bij de gemeente ge klaagd over het optreden van het gasbedrijf tijdens de brand in de Gravenstraat te Den Burg op 20 april. Deskundigen van dat bedrijf lieten een half uur op zich wach ten. ,,We hebben gewoon geluk gehad dat er niets ernstigers is gebeurd", aldus Van Wilsum. De brand ontstond toen een monteur van de PTT bij laswerk- zaamheden op een gasbuis stootte, waarna een ontploffing en een brand volgde. De werktent en het gereed schap verbrandden, de monteur zelf kwam met de schrik en geschroeide haren vrij. Vrijwel tegelijk met de aan komst van de medewerker van het gasbedrijf, een half uur nadat de brand via de alarmcentrale was ge meld, had de brandweer de gasleiding gelokaliseerd en kon deze worden afgesloten. Van Wilsum heeft de gemeente naar aanleiding hiervan verzocht het gasbe drijf van deze „onverantwoorde" situa tie op de hoogte te stellen. Het colle ge heeft dit gedaan: het gasbedrijf is gevraagd herhaling te voorkomen. Een viertal Duitsers zag in de nacht van zondag op maandag hoe iemand in de Kantoorstraat probeerde de mo tor van één van hen te stelen. De slo ten van de motor waren al geforceerd. Ze grepen de man, maar deze ver weerde zich met een schroevedraaier, waardoor een Duitser een gat in zijn jas en een schram op zijn buik opliep. De dader vluchtte een café binnen waar hij later door de politie werd aan gehouden. Het bleek een 24-jarige in woner van Broek in Waterland te zijn. Een 27-jarige man uit Soest, die (te gen de regels) de nacht van zaterdag op zondag in een camper op het par keerterrein bij paal 9 doorbracht, werd wakker van lawaai. Toen hij op onder zoek uitging zag hij iemand weghollen en bleken twee kunststof ra men te zijn vernield. De onbekende heeft waar schijnlijk willen inbreken en had er geen rekening mee gehouden dat er mensen in de camper waren. In de woensdagavond gehouden vergadering van de raadscommis sie voor ruimtelijk- en huisvestings beleid werd een bezwaar van de Werkgroep Landschapszorg Texel behandeld, dat gericht was tegen het aan te leggen parkeerterreintje op de hoek Witteweg/ Rommel pot. Wegens het ontbreken van een alternatieve oplossing verklaar de het merendeel van de commis sie het bezwaar ongegrond. De werkgroep Landschapszorg Texel heeft in het bezwaarschrift benadrukt dat het gebied vlakbij het beschermde dorpsgezicht van Den Hoorn ligt en dat het botanisch van grote waarde is. Er groeit een zeldzame paddestoelen soort. „Bij een juist beheer zou het een natuurhistorisch interessant duin weilandje kunnen worden, bijvoorbeeld met bloeiende orchideeën", aldus de Werkgroep. Ook verkeerstechnisch leek hen een parkeerterrein op die plaats niet handig, want dan zouden de fiet sers op het langs die plek lopende, zo mers zeer intensief gebruikte pad in aanvaring kunnen komen met parkeerders. Oplossingen Peter Bakker (PSP) verklaarde het be zwaarschrift gegrond. „Dat parkeerter reintje leek me eerst wel aardig, maar nu niet meer. Niet zozeer door het be zwaarschrift als wel doordat dat fietspad erlangs loopt". Wethouder Schilling was het wel een beetje met hem eens, maar er zijn geen andere oplossingen voor het parkeerprobleem. Hans Roeper (PvdA) hoopte dat er een goede oplossing zou worden ge vonden voor de kruising tussen het fietspad en het parkeerterrein. Wet houder Schilling wilde het terrein zo onopvallend mogelijk maken. „Zoiets als bij het surfstrand. We moeten groensingels vermijden".

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 9