Cjrocn ^wartsjexels in het hart [ijn belastingen op exel te laag? 1 Ondernemend Den Hoorn blij met het creativiteitscentru m Iraans gezin naar Texel tsing boven Duindigt tveefvliegers door g van de naald Reddingboten zochten naar sportvissers Gemeente gaat scherper controleren Inbraak in strandpaviljoen h '0iér- Dakpannen van PEN-huisje vernield Spiegels van auto's Strandhuisjes opengebroken Pall Mali-spandoek moest weg Deze week voordelig! BAKKER S IJZERHANDEL MEI! RICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10.284 DINSDAG 31 MEI 1988 Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-2741 werktijd deze week tot en met dinsdag a.s.: Harry de Graaf, Pelikaan- i, De Koog, telefoon 02228 - 266 dvertenties, abonnementen, etc.: ,eld De Rooy BV., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, n <02220) 2741, na 18.00 uur 4881 Telefax 02220 - 4111 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs /19,80 per kwartaal; los 95 cent Postgiro 652 Bankrelaties: Amro Bank nr 46.9917 636 Rabobank nr 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. de gemeente wil doorgaan met investeren zullen de tselijke belastingen omhoog moeten of er zullen bezuini- ien moeten worden doorgevoerd. Dat is de mening van houder Klaas Barendregt, mede gebaseerd op de resulta- van de Vergelijkende Budget Analyse die de gemeente r het VB Accountantskantoor van de Vereniging Neder- Ise Gemeenten heeft laten uitvoeren. it onderzoek van gemeentelijke fi- ële stukken werd geconstateerd begrotingspositie weliswaar ta- gunstig is in vergelijking met an- gemeenten, maar dat het begro- •esultaat aan het afnemen is. Er t meer uit de reserves toegevoegd iet budget terwijl de onttrekking iet budget voor financiële reserve- ichterblijft. Het komt er op neer e gemeente steeds minder te den heeft als de inkomsten niet en opgevoerd. Vergroting van in- ten is in de Texelse situatie zeer rudig want de plaatselijke be- igen zouden flink omhoog kun- Vooral de onroerend goed- ting is op Texel buitengewoon In de afgelopen begrotingsbehan- j besloot de gemeenteraad echter belasting ongewijzigd te laten. Grote kwestie aag of dat verstandig is geweest, rntraal staan in de op handen i discussies over de financiële ilijkheden van de gemeente. Een iet is nu gegeven door de ge lde passage in; de analyse van het wee motorzweefvliegtuigen de Zweefvliegclub Texel heb- woensdagmiddag voor duizen- guldens schade opgelopen zij in de lucht met elkaar in •aking kwamen. Beide vliegers isten een noodlanding uitvoe- en kwamen met de schrik vrij. ongeluk gebeurde in de buurt van aardenrenbaan Duindigt. De Texel- lestellen hoorden tot een groep zeven motorzwevers, die meede- aan een vliegdemonstratie in het r van de viering van het 75-jarig san van de Koninklijke Lucht- ht. De demonstraties in de lucht len afgewisseld door paardenkoer- op Duindigt. De aanvaring tussen vee Texelaars deed zich voor toen ia enige tijd in een wachtbaan te len rondgecirkeld- op het punt den om een Fly past" uit te voe- roor het publiek op de tribune van idigt. Voorop vloog Jan Frederici als passagier Ger Jan Schoorl) in F 5 B ..Sperber". Terwijl hoogte nelheid werd geminderd, werd de ind tussen de achterop komende [lts hoger vliegende „Milan", Jurd door B. Gieze kleiner en op gegeven moment werd het kielvlak vaste deel van de staart) van de rber geraakt door de draaiende «lier van de Milan. De propeller l daarbij vernield, maar het toestel i bestuurbaar en Gieze voerde op lerrein van de renbaan een perfec- nding uit, op de daar uitgezette ilandingsstrip. Frederici overwoog ook, maar zag er vanaf. Door het cte richtingsroer was het toestel srkt bestuurbaar zodat een landing Ie smalle strip, mede door de hoge ien in de naderingsroute, zou kun- mislukken waardoor groot gevaar ontstaan door de duizenden men- op de hoofdtribune van Duindigt. oten werd terug te keren naar de Valkenburg waar de formatie ook opgestegen. Met de verkeerstoren I overleg gevoerd en de Texelaars en te horen dat al het overige berkeer op afstand werd gehou- en dat zij van het hele vliegveld vik konden maken om het toestel de grond te zetten. Frederici land- 1 het hoge gras naast de verharde haan. In de uitloop maakte het een zwaai naar rechts en brak 'ichtingroer af. De Milan met zijn "te propeller is gedemonteerd nog «de dag terug naar Texel gebracht de ophaalwagen van een bevrien- «veefclub. accountantskantoor. Dat gebeurt op het moment dat met name het be drijfsleven op Texel zich zorgen begint te maken over gebrek aan middelen bij de gemeente. Vooral voor de verbete ring van structuur en kwaliteit van toe ristische voorzieningen op Texel is veel geld nodig. Als dat er niet is, ontstaat stagnatie waarmee de plaatselijke eco nomie op termijn niet is gediend. Vooral Texels Belang maakt zich sterk voor zo laag mogelijke plaatselijke be lastingen. Gerbrand Poster van deze partij liet donderdagavond in de com missievergadering, waar de budgetana lyse ter sprake kwam, blijken dat hij er allerminst spijt van heeft dat hij de door het college voorgestelde be lastingverhoging heeft bestreden. ,,Wij zien de noodzaak er niet van in". Het onderwerp zal opnieuw ter sprake komen bij de behandeling van het meerjarenperspectief. Ook zal de finan- Zowel de .Siegfried Egmundis" als de rubberboot van de whipper- ploeg uit De Koog voeren zondag middag uit naar aanleiding van een melding die via de kustwacht van Den Helder was binnengekomen. Twee sportvisboten zouden op an derhalve kilometer uit de kust ter hoogte van de Slufter in moeilijk heden verkeren. Op de opgegeven plaats en in de wij de omgeving daarvan werd echter niets gevonden. Aangenomen wordt dat de betrokken sportvissers zichzelf in veiligheid hebben kunnen brengen in een haven of rustig water hebben bereikt voordat de reddingboten uit voeren. De melding was afkomstig van een passerend jacht. De opvarenden daarvan hebben het blijkbaar niet no dig gevonden de sportvissers zelf hulp te bieden. Het zou ook kunnen dat een misverstand in het spel was. Tweede keer Na terugkeer lag de „Siegfried Eg mundis" nauwelijks aan zijn boei of er kwam opnieuw een alarm, nu van de eigen zeeverkeerspost Eierland. Kust wachter Daan Quartel had gezien dat een drietal Duitsers op de Steenplaat (een ondiepte op korte afstand ten oosten van de vuurtoren) in moeilijk heden verkeerde. De reddingboot was snel ter plaatse en trof op de Steen plaat de Duitsers aan, tot aan hun middel staande in het water. Het zeer kleine visbootje (3,60 langl waarmee ze waren uitgevaren, was vol water geslagen omdat het niet was berekend op drie zware personen. De mannen hadden getracht de aandacht van mensen op de wal te trekken door met roeispanen en andere voorwerpen te zwaaien. Dat was dus gelukt; het drie tal werd aan land gebracht en ook het visbootje werd aan boord van de red dingboot genomen. De Sperber staat nog op Valkenburg in de hangar. De Rijksluchtvaartdienst stelt een onderzoek in naar de toe dracht van het ongeluk. Beide vliegers mochten vele gelukwensen in ont vangst nemen wegens de goede af loop en de koelbloedigheid waarmee zij de landing uitvoerden. Vooral Frede rici en zijn passagier hebben in vrij groot gevaar verkeerd. De omvang van de schade aan de toestellen is nog niet te ramen. Een nieuwe propeller kost ongeveer 71500.— maar het zou kunnen dat ook de motor geleden heeft. Wat de vervanging van het kiel vlak van het andere toestel zal kosten, is niet te zeggen. Een belangrijk deel van de schade zal waarschijnlijk door de verzekering worden vergoed. Als gevolg van een en ander liggen de ac tiviteiten van de zweefvliegclub stil. Gehoopt wordt dat dit niet langer dan enkele weken zal zijn. ciële positie van de gemeente nog na der op onderdelen worden doorgelicht. Er zal een wat logischer lijn worden gebracht in de „ratjetoe" van reserves waarover de gemeente beschikt, waar door duidelijk wordt wat er echt „over" is en welke normen gehanteerd moeten worden wat betreft de omvang van de reserves. Volgens wethouder Barendregt staat echter al vast dat de gemeente relatief achteruit boert als de inkomsten niet worden vergroot, tenzij de raad zou besluiten het in vesteringsniveau omlaag te draaien. De wethouder voelde voor dat laatste niets. Juist aan de gemeentelijke in vesteringen op allerlei terrein is een flinke portie werkgelegenheid te dan ken. Bovendien leven binnen de Texel se gemeenschap nogal wat wensen waarvoor geld nodig is. Ate Rienstra (CDA) had een duidelijke mening: „We moeten fors blijven in vesteren. Belastingverhoging is voor ons wel degelijk acceptabel, al zijn we niet uit op douceurtjes voor het be drijfsleven. Wij staan haaks op Texels Belang". Ook uit uitlatingen van ande re commissieleden viel de conclusie te trekken dat over belastingmaatregelen te praten valt. Toneelzalen Wat de komende tijd ook in discussie zal komen is het beleid wat betreft toneel- en daarmee te vergelijken ac commodaties. Aanleiding was het be drag van 715.000,— dat wordt uitge trokken voor nieuwe gordijnen voor de Burgemeester De Koning-hal. Aanvan kelijk zou twee keer zoveel worden uit gegeven, maar de helft kan worden bespaard door alleen de (brandvrije) gordijnstof te betalen en het LBO zelf voor het maken van de gordijnen te la ten zorgen. Gezien het feit dat nog maar zelden voor algemeen publiek bestemde toneelvoorstellingen in de zaal worden gegeven, is het toch nog een forse uitgaaf. De vraag is of de toneelfunctie (geregeld op basis van contract met het beroepsonderwijs) moet worden gehandhaafd. Op Texel zijn vele gemeentelij ke regels en voorschriften van kracht, maar de controle op de naleving daarvan laat soms te wensen over. Daardoor wordt overtreding van de regels uitgelokt. Voorbeelden zijn de controle op de betaling van toeristenbelasting en het bouw- en woningtoezicht. Met name vanuit de linkse fracties is bij herhaling aangedrongen op betere controle ter bescherming van de rechtszekerheid en het te gengaan van ontsporingen die moeilijk meer kunnen worden te ruggedraaid zodat de brutaalsten vaak toch hun zin krijgen. Dat leek weinig te baten, maar don derdag liet directeur Piet Plug van gemeentewerken weten dat de diensthoofden opdracht hebben gekregen om het probleem bij de kop te pakken. Er gaat wat gebeuren. In dezelfde commissievergadering werd in beslotenheid gepraat over de opbrengst van de toeristenbe lasting in het afgelopen jaar en de controle op de afdracht van dat belastinggeld. Probleem is dat bij het huidige personeelsbestand die controle niet erg intensief kan zijn. Zaterdagochtend vroeg werd inge broken in strandpaviljoen „Zee aster" op het strand van paal 17. De dader kwam binnen door het glas van de toegangsdeur te ver nielen en nam achter de bar onge veer 7750,— weg. De politie heeft vingerafdrukken die mogelijk zullen bijdragen aan het opsporen van de dader. Cor ven Heerwaarden staat gewapend met sleutel klaar om het symbolische sleutelgat te doorboren. Nel ie Vinke kijkt op de achtergrond (midden) toe of alles goed gaat. Bij de opening van creativiteits- en ambachtencentrum ,,De Verma ning", toonden Hoornder onderne mers zich verheugd over deze nieu we attractie in hun dorp. Na de verhuizing van de collectie van het Scheepvaartmuseum had men in Den Hoorn twee jaar op iets an ders moeten wachten. Het creativi teitscentrum past volgens de on dernemers uitstekend in de geheel eigen positie, die Den Hoorn in toeristisch Texel inneemt. In het centrum, een initiatief van Nelie Vinke uit Den Burg, demonstreren, ex poseren en verkopen Texelse hobby isten hun werk. Er zijn zeven vaste deelnemers: Han Bakker (houtdraai- werk), Henk Noorlander (vliegers ma ken en beschilderen), Jeanette van Abs (ambachtelijk vervaardigde speel poppen van wol, katoen en andere na tuurlijke materialen. Bij haar kan men dergelijke poppen ook laten repareren), Jan Agter (antieke beeld- en geluid sapparatuur), Marie Wieten (knipwerk) en Nelie Vinke zelf (poppen). Schilde res Lenie van 't Noordende gebruikt een deel van de ruimte met de deelne mers aan de ,,creatieve vakanties" die zij sinds kort organiseert. De resultaten van deze vakantiecursussen zullen tel kens als mini-expositie in de voormali ge Doopsgezinde Vermaning aan de Diek zijn te zien. Bij de opening was ook een aantal an dere hobbyisten, die niet vast aan het Een opmerkelijk staaltje van zinloze vernielzucht deed zich voor in de Prins Hendrikpolder. Alle pannen van een van de dakzijden van het PEN trans formatorhuisje op het kruispunt Pontweg-Amaliaweg werden door een onbekende merendeels kapot gegooid. In de nacht van zaterdag op zondag werden maar liefst zes auto's die ge parkeerd waren in de Bernhardlaan, Hallerweg, Burdetstraat, Drijverstraat en Wilhelminalaan door een verniel zuchtig iemand bewerkt. Van alle wa gens werden de buitenspiegels ver nield; één der auto's had bovendien lakschade. De politie hoopt dat iemand er iets van heeft gezien en aanwijzin gen wil geven. In de nacht van zondag op maandag werden op het strand van paal 9 vier huisjes opengemaakt door de sloten te vernielen In de huisjes bevonden zich geen waardevolle spullen; er wordt niets vermist. centrum zijn verbonden, aanwezig, om aan te tonen wat er allemaal mogelijk is op Texel. Knuffelbeesten, textiel- schilderijen, glasschilderingen, de monstraties met spinwiel, glasgrave ren, gebakken potten en modellen van boerenkarren gaven de sfeervolle ruim te een volle aanblik. De opening werd verricht door de Hoornder theater/restaurant-exploitant Cor van Heerwaarden. Hij stak een door Han Bakker vervaardigde grote houten sleutel door een voor de toe gangspoort gespannen papieren „sleu telgat", en maakte daarmee symbo lisch de weg vrij voor een naar wordt gehoopt succesvolle toekomst. Aanbe land in ,,De Vermaning" hield Van Heerwaarden een toespraak, waarin hij benadrukte dat Den Hoorn een aparte plaats inneemt op Texel. ,,We hebben In het kader van de regeling die de gemeente heeft getroffen met het ministerie van WVC komen woens dag de eerste asielzoekers op Texel. Het betreft een Iraans gezin, dat zijn intrek zal nemen in een woning aan de Vaargeul. Dit huis is eigendom van de woningbouw vereniging en wordt gehuurd door de gemeente. Vrijwilligers hebben de woning inge richt en zullen zich ook inspannen bij de opvang en begeleiding van de men sen. Het Iraanse gezin bestaat uit een man van 35, vrouw van 30 en een dochter en zoon van resp. 5 en 2 jaar. De overige bewoners van de Vaargeul zijn vorige week per brief op de hoog te gesteld van de komst van de men sen uit Iran. Op hen is het beroep ge daan eraan mee te werken dat de mensen zich spoedig thuis zullen voelen. Het gezin verblijft op Texel in afwach ting van de uitspraak op de asielaan vraag. Als deze wordt afgewezen, zul len de mensen spoedig weer moeten vertrekken. Zoals bekend worden vele asielaanvragen afgewezen; de indruk bestaat dat gezinnen een grotere kans op inwilliging hebben. Het overgrote deel van de asielzoekers bestaat uit al leenstaande mannen. Texel heeft te kennen gegeven bij voorkeur mensen in gezinsverband te willen huisvesten. De groep vrijwilligers die de integratie van de asielzoekers zal begeleiden, is sinds twee maanden actief. Bij het in richten van de woning konden zij be schikken over een budget van de ge meente. Dat was echter nogal krap zo dat men voornamelijk van tweede hands spullen gebruik heeft gemaakt. Zoals bekend heeft Texel zich bereid verklaard totaal 36 asielzoekers op te nemen. Hiervoor zouden totaal negen woningen nodig zijn. hier een levendig dorp, waarin de (ho reca Jbedrijven geen duplicaat zijn van bedrijven elders op het eiland. Deze creativiteitsruimte is weer zoiets origi neels en past perfect in dat beeld. Den Hoorn is nog wel klein, maar beslist niet meer kneuterig. De andere dorpen pretenderen het, maar Den Hoorn doet het", aldus betoogde Van Heerwaarden. Willem Goënga, voorzitter van de Hoornder Ondernemersvereniging en broer van de initiatiefneemster, voegde daaraan toe te hopen dat de hobby isten permanent van het gebouw ge bruik mogen maken. Vooralsnog is de vermaning beschikbaar gesteld voor een half jaar. De gemeente moet nog bekijken wat er verder gaat gebeuren. Goënga: ,,Het is belangrijk dat er con tinu! teit in komt, zowel voor deelne mers als publiek. De ondernemersvere niging wil dit initiatief graag steunen. In de zomer zullen we op een paar za terdagavonden wat extra's doen bij dit gebouw, en ook op de Hoornder Don derdag moet aandacht worden getrok ken. Verder hopen we op een langere openstelling dan alleen van woensdag tot en met zaterdag. Dat was ook het manco van het Scheepvaartmuseum, waardoor geen rendabele exploitatie kon worden gerealiseerd. Hopelijk is de ruimte hier gauw te klein, dan bouwen we er nog een stukkie an....." „Is de herbestrating van de Groene- plaats gesponsord door Pall Mall? En klopt dat wel met het gemeentelijke anti-verslavingsbeleid?" Dat vroeg Pe ter Bakker in de FET-commissie- vergadering van donderdag. Hij doelde op de spandoeken die onder meer bo ven de Groeneplaats waren gehangen en waarop het jazzweekend werd aan gekondigd met een vermelding van het genoemde sigarettenmerk in koeien van letters. Bakker kreeg te horen dat het gemeentebestuur er ook bezwaar tegen had en dat de organisatoren in middels hadden beloofd de doeken te verwijderen. KOELKAST met 2 sterren vriesvak inhoud 145 liter. Deze week f339,— Telefoon 02220 2346 N WINKELVOL IDEEEN!

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 1