Auto restauratie in Oosterender huiskamer Toppers present bij Tevoko buitentoernooi Record-deelname: 131 teams c OOSTEREND PRESENTj? Duitser exposeert foto's in „Vogelhuis" Koeien inzenden voor landbouwdag Zeilwedstrijden Groeten van de dansers Toerclub houdt toertocht Zwemclub houdt weer rommelmarkt In de vakantie werken op het politiebureau G Bommelding legó bootdienst lam Repetities PAGINA 2 De 30-jarige Lutz Tillmanns uit Keu len beoefent met veel enthousi asme de fotografie als hobby. Zijn doel reikt echter verder dan het maken van mooie plaatjes. Hij ver bindt aan zijn foto's een bood schap, die er in grote trekken op neerkomt dat de mensen zich re kenschap moeten geven van de na tuur en cultuur om zich heen en hun best moeten doen om het leef milieu in stand te houden. Till manns komt al twintig jaar regel matig met vakantie op Texel en heeft ook hier veel foto's gemaakt. Een greep uit zijn werk is tot het eind van de zomer te zien in hotel Het Vogelhuis aan de Dorpsstraat in De Koog. Bezichtiging is dagelijks mogelijk van 8.00 tot 24.00 uur zonder de (morele) verplichting om te kopen of een con sumptie te gebruiken. Er hangen totaal 17 foto's van 30 x 48 centimeter, merendeels in kleur. Op het eerste gezicht zijn het alledaagse plaatjes van bekende Texelse onder werpen: het kerkje van Den Hoorn met een veld narcissen op de voor grond, de haven van Oudeschild, te- genlichtopnamen met op- en onder gaande zon, vogels in Waalenburg, een paal spiegelend in het water, etc. Volgens de schriftelijke toelichting van de fotograaf wil hij met zijn platen be reiken dat de mensen zichzelf onder deel voelt van het gefotografeerde landschap. Hij veronderstelt dat men sen die op vakantie zijn meer dan an ders de neiging hebben dit te doen als ze worden gestimuleerd door een tref fend beeld dat zij wellicht ook uit ei gen waarneming kennen. De atmos feer en stemming die de foto's oproe pen worden onderstreept met be schouwende onderschriften die de be wustwording moeten versterken. Tillmanns zou daar best eens in kun nen slagen, al zijn niet al zijn foto's topprestaties en al hangen er zelfs een paar tussen die beneden de maat zijn. De benadering van zijn onderwerpen zou in de meeste gevallen spannender en origineler kunnen zijn, maar zijn stijl is wel heel toegankelijk voor ande ren. Er is geen spoor van experimente ren of mogelijk onbegrepen (surrea lisme. Het zijn gewoon: mooie plaatjes van Texel, leuk en inderdaad tot na denken stemmend.al was het maar omdat Tillmann zijn camera uitsluitend richtte op schijnbaar alledaagse, maar toch unieke onderwerpen die alleen op Texel zijn te vinden. De foto's zijn te koop (voor 735,—, met lijst 755,— maar het kan Tillmann wei nig schelen als hij geen enkele bestel ling zou krijgen. Het gaat hem er om dat de boodschap overkomt. Dat laatste zou overigens wel eens belem merd kunnen worden omdat Tillmann de beschouwende onderschriften en ti tels in uitsluitend Duitse tekst heeft vermeld. Dat verzuim moet hij zo spoedig mogelijk herstellen en er zijn ongetwijfeld wel Texelaars die daarbij willen helpen. Evenals in voorgaande jaren houdt de Hoornder Ondernemersvereni ging deze zomer weer de Hoornder Donderdagen. De hierin voorko mende landbouwdag is dit jaar gepland op 21 juli. Er wordt dan een 30-tal koeien en ongeveer een 30-tal kalveren geshowd, althans zo is de bedoeling. Voor de Texelse rundveefokkerij een goede gele genheid om te laten zien wat ze in huis heeft. De koeien worden in drie leeftijdsru brieken verdeeld: rubriek 2-jarigen, ru briek 3- en 4-jarigen en rubriek oudere koeien. Ze zullen deskundig worden gekeurd met uiteindelijk de aanwijzing van de kampioene en de koe met het mooiste uier. De kalveren moeten ge boren zijn tussen 15-12-1987 en 1-4-1988 enz. worden ook in leeftijdsru brieken gekeurd. Tevens wordt dit een show van jeugd met jeugd, want de geleiders dienen niet ouder te zijn dan 20 jaar. Bij de kalverenkeuring wordt niet alleen veel aandacht besteed aan het toilet van de dieren, maar ook aan dat van de geleiders of geleidsters. Er wordt een prijs voor het schoonste ge heel beschikbaar gesteld. Wie denkt één of meerdere koeien en/of kalveren op het bedrijf te hebben die men voor de landbouwdag in wil zenden, moet dit zo spoedig mogelijk laten weten (in ieder geval voor 15 juni), op één van onderstaande adressen: J.G. van Tu- nen, telefoon 02220-5437; D. Kalver- boer, telefoon 02220-2090, kantoor; of 02220-3224, thuis. Zondag houdt de kustzeilvereniging Westerslag de eerste clubwedstrijd bij paal 17 meetellend voor het clubkam pioenschap 1988. De briefing is om 10.00 uur en het inschrijfgeld bedraagt 710,— voor leden en 715,— voor niet- leden. Kóummti i to r VRIJDAG 3 JUI TEXELSE COURANT De achterpui van de woning is gedeeltelijk weggebroken en de auto wordt met vereende krachten naar buiten getrokken. Tijdens het achttiende buitentoernooi van Tevoko volleybal, dat zaterdag en zondag wordt gehouden, ontmoeten de echte volleybaltoppers Avero Olympus en Brother Martinus elkaar in de derde divisie. Wellicht zijn en kele bekende volleybalinternationals van de partij. öir-.r,-. ,jm 'titn buxn .jn o- ipjjm De reis zit er op. Eerst vliegend naar Peking, met de trein dwars door Sibe rië, dan Moskou en tot slot Leningrad. Een reis vol afwisseling, alleen al het weer: meer dan dertig graden, maar ook een sneeuwstorm en ijs. Con trasten ook wat de bevolking betreft: Peking, met zo ongeveer tien miljoen Chinezen en de uitgestrekte steppe in Siberië, zonder iets van zichtbaar le ven. De schoonheid van de steppe en taiga, maar ook van de paleizen, ker ken en parken in Peking, Moskou en Leningrad. Een reis vol verrassingen, maar de leukste beleefden we in No- wosibirsk, zo'n 7000 kilometer van Texel. Daar traden de Georgiërs op, een heerlijk weerzien met een vaker geziene, maar steeds boeiende dans groep. We hadden ze bewonderd in Tblisi, op Texel en in Amsterdam. De zelfde gezichten, een weerzien zo ver van huis! We hebben een spandoek gemaakt, met viltstift erop geschreven „Texel groet Georgië". Toen hun her kenning en applaus. „Texel, natuurlijk, Moeder Cornelia, daar hebben we ge danst, jullie zijn onze vrienden. In sep tember zijn we in Nederland, tot ziens". Veel handen schudden en daar na zij in het vliegtuig naar huis en wij weer in de trein. Of we iedereen op Texel de groeten wilden doen. Bij deze dan via Nowosibirsk de groeten van de dansgroep uit Tblisi voor de Texelaars. Maria de Graaf en Hetty van Dijk Dat wordt ongetwijfeld één van de beste wedstrijden (zaterdag ongeveer 16.00 uur) van de 442 die er dit week end op de speelweide aan de Ploege- landerweg zullen plaatsvinden. Totaal 131 teams (een record) maken dit jaar hun opwachting, afkomstig uit heel Nederland. Alleen de provincie Zeeland is niet vertegenwoordigd, maar daaren tegen komen er twee ploegen uit het Duitse Bochum. De animo onder de volleyballers om naar dit Texelse week end te komen, wordt elk jaar groter. Zodanig dat al een tiental verenigingen teleurgesteld moest worden, leder jaar blijkt weer dat het treffen op het ei land beschouwd wordt als een uitste kende reünie-mogelijkheid, vrijwel altijd vergezeld van uitstekend weer. Het toernooi, dit jaar live op de radio via WRT (FM 104) biedt de organise rende vereniging Tevoko een goede Zondag houdt Toerclub Taxi 2000 een tocht over 30 en 60 kilometer. Inschrij ven is mogelijk tussen 10.00 en 12.00 uur bij het clubgebouw in de Warmoestraat. kans het komende seizoen de al uitge breide activiteiten voor de jeugd voort te zetten en uit te breiden. Dankzij medewerking van Staatsbosbeheer, gemeente en de zakelijke en praktische ondersteuning van vele bedrijven, waaronder de logiesverstrekkende cam pings De Bremakker en de Koorn-aar belooft het weer een echt volley balspektakel te worden, waarbij de ge zelligheid een grote rol speelt. Op de Groeneplaats houdt zwem- en poloclub TX'71 aanstaande zaterdag weer rommelmarkt. Met een nieuwe opstelling hoopt de vereniging ook dit jaar weer veel van de ingebrachte spullen te kunnen verkopen. Er is een keur aan artikelen: meubilair, porcelein, boeken maar ook allerlei klein spul. Koffie met koek en andere etenswaren zijn eveneens verkrijgbaar. De verkoop begint om 9.00 uur en duurt tot onge veer 16.00 uur. sp< Net als in vorige jaren worden jonj Sp mensen in de gelegenheid gesteld vakantiebaantje uit te oefenen opl politiebureau van De Koog of Den Bu Burg. Er zijn nog enkele plaatsen'n De werkzaamheden bestaan onder zo dere uit het bedienen van telefoon en mobilofoon, het ontvangen en doo 1,11 verwijzen van bezoekers, tuinondei houd, auto's wassen, etc. Het weil valt in de periode juli en augustus gadigden moeten tussen 18 en 25| zijn en ongehuwd. Geïnteresseerde Hr kunnen contact opnemen met hel gj reau in Den Burg aan de Keesomk j0 telefoon 02220-2644 toestel 39. Een bommelding bij het havenkaM f van de marine in Den Helder zorgt dinsdagavond voor dat Teso de bd verbinding een uur moest staken. gen zeven uur kreeg de Teso- p verkeersleider via de alarmcentrale horen dat het vanaf dat moment nader order verboden was om uitt varen. De veerboten varen op circt 150 meter langs het havenkantoor, aan de oostzijde van de Helderse haven is gevestigd. Politie-ondenoi maakte duidelijk dat er sprake mof zijn van een valse melding, zodat 1 vijf voor acht het verbod kon wottf opgeheven. Er waren geen wachW ontstaan als gevolg van het opont houd. telefoon (02223) 837, b.g.g. (02223) 221. feit dat de camionette op de avond van Ouwe Sunderklaas al op eigen kracht door Oosterend reed! De auto werd in eerste instantie in de schuur achter Drijvers woning gezet, maar Piet Drijver wilde het restauratiewerk onder comfortabele omstandigheden uitvoeren en zo werd de wagen in on derdelen naar de huiskamer overge bracht. Veel delen die vernieuwd moesten worden, kon Drijver zelf ma ken, enthousiast geholpen door zijn vriend Martin van Tatenhoven die hem menigmaal vergezelde op zijn reizen naar Frankrijk en net als Drijver beze ten is van oude auto's. Het kon dan ook niet uitblijven dat ook Van Taten hoven een dergelijk project aanpakte, maar dat is een ander verhaal. Contacten Het restaureren van een oud vervoer middel is niet alleen een kwestie van techniek. Het hangt vooral af van con tacten en relaties en het is dus een so ciale bezigheid. Onderdelen die je zelf niet kunt namaken moet je opsporen. Veel tijd gaat zitten in navraag doen, reizen en rondkijken. Mensen die au to's en motoren opknappen, heb je in soorten: variërend van rechtzinning tot vrijzinnig. Rechtzinninge sleutelaars willen het vervoermiddel tot in de kleinste details terugbrengen in de oor spronkelijke staat. Onderdelen die ver vangen worden, moeten origineel zijn. De vrijzinnigen daarentegen vinden dat je best gebruik mag maken van de technische ontwikkelingen van de laatste jaren, brengen veranderingen aan en zijn bijvoorbeeld niet vies van een stukje plastic als dat beter is dan het oorspronkelijke rubber of leer, ter wijl ook belangrijke vitale onderdelen Een plaatje gemaakt in Frankrijk met daarop de auto in de staat waarin hij werd aangetroffen. Gewezen wordt op de repetities voor het historisch spel. Vrijdag (heden) om 19.00 uur worden de meisjes verwacht die zijn ingedeeld bij de gymgroep. Om 20.00 uur is de groep „Dorpsbe volking" aan bod en zaterdag aan staande om 19.00 uur wordt gerekend op de groep schoolkinderen. Deze re petities worden gehouden op de zolder van de school met de Bijbel. Maandag 6 juni repeteert de groep middenstan ders in dorpshuis De Bijenkorf. Verder wordt erop gewezen dat ieder die meedoet aan de maaltijd en/of het spel hulp en advies voor de kleding kan krijgen op vrijdagochtend (heden) van 10.00 tot 12.00 uur op het adres Ankerstraat 32. Er zullen nog meer van dergelijke ochtenden of avonden wor den gehouden. De liefhebberij in antieke auto's en motoren bloeit op Texel. Een opvallend voorbeeld van enthousiasme en pioniersgeest op dit gebied levert Piet Drijver uit Oosterend, die in zijn wo ning aan de Koetebuurt bezig is met de restauratie van een camionette" een kleine vrachtwagen van het merk ,,Ma- this" die gefabriceerd moet zijn in de jaren twintig. Drijver heeft het bouwvallig ding opgedoken in Zuid Frankrijk in de buurt van Avignon. Een half jaar heeft hij eraan gesleuteld en het is de bedoeling dat de camionette over een week of vier weer in perfecte staat de weg opgaat. Het bijzondere van deze restauratie is dat de wagen dan in een betere tech nische staat is dan ooit tevoren. „Hij moet straks onderhoudsvrij zijn", aldus Piet Drijver, die dat ideaal tracht te verwezenlijken door allerlei onderdelen die kunnen roesten na te maken van roestvrij staal. In de kamer Het heeft in Oosterend lacherige ver bazing en hier en daar ook afgrijzen gewekt dat Piet Drijver het restauratie werk uitvoerde in de huiskamer van zijn woning in de Koetebuurt. In on derdelen is de vrachtwagen naar bin nen gebracht en vervolgens weer op gebouwd. Daar stond de wagen dus op de vaste vloerbedekking temidden van een harmonium, een dressoir en ander meubilair want Piet Drijver, een man die op originele wijze in het leven staat, had het niet nodig gevonden het vertrek eerst uit te ruimen. De aangrenzende achterkamer, gescheiden door schuifdeuren, werd veranderd in een werkplaats met draaibank en an der gereedschap. Met veel toewijding is hier maandenlang geschroefd, gesleuteld, gedraaid en geëxperimen teerd. Maandag jongstleden brak een opwindende fase aan. Toen moest de complete vrachtauto naar buiten wor den gebracht. Via de normale deur ging dat natuurlijk niet meer, zodat een deel van de achterpui moest wor den weggesloopt... Piet Drijver is een vrij geregelde bezoeker van Zuid Frank rijk. Hij plukte er druiven, en perste er olijven. Zijn werklust en technische vaardigheid bezorgde hem daar een ze kere populariteit. „Via via" wist hij van het bestaan van de antieke camionet te. Het ding was eigendom van de ho- ningboer Raymond Barre die hem van zijn vader had geërfd. De vrachtwagen stond al een jaar of dertig in een hok. Om emotionele redenen was het ding nooit naar de sloper gegaan of ver kocht. Dat komt meer voor in Frank rijk. In menige stal of garage staat een antiek vervoermiddel dat nog van va der, grootvader of ander gerespecteerd familielid is geweest. Zoiets gooi je niet weg en verkopen is helemaal on gepast. Piet Drijver zou de vrachtwa gen dan ook nooit hebben gekregen als hij niet het vertrouwen en de bij zondere achting van monsieur Barre had verworven. Hij kreeg de wagen cadeau, als tegenprestatie voor het opknappen van een olijfmolen. Ouwe Sunderklaas Vorig jaar november werd de auto met hulp van vrienden naar Texel overge bracht. Dat er technisch niet zoveel aan mankeerde moge blijken uit het Piet Drijver flinks) en zijn vriend Martin van Tatenhove met de vrachtwagen in de huiski )ok !4, soms door iets anders worden vei gen. Oosterenders die hem kenner het niet verbazen dat Piet Drijver het vrijzinnige type behoort. Datl J' uit de reeds genoemde roestvrije i ten en andere onderdelen die hij g /an bruikt, maar hij brengt ook wijzigii nae aan in de constructie, al zal dat a "ini leek niet opvallen. De onderdelen ele' de hoofdlijnen van de wagen bep wórden echter naukeurig gerecon eerd. In de camionette is vrij veel 'rtl verwerkt. Dat was voor een deel 'p molmd en Piet Drijver heeft die o delen nagemaakt van tropisch hai hout. De fraai gesneden laadbak toonde slechts een enkel molmga en die is dan ook nog oorspronke In de stuurkabine waaraan de waj zijn karakteristieke aanblik dankt i l0" nog de oorspronkelijke kussens m het textiel waarmee ze zijn afgewr ooi Andere versnelli Toen Piet Drijver de wagen „vond IV was de versnellingsbak eruit verd» nen. Via een vriend heeft hij een /oc de dertiger jaren daterende Citroêi (Ur versnellingsbak op de kop getikt e ,n kon worden nagemaakt, zij het da ec| nu sprake is van drie versnellingen >;n, plaats van de oorspronkelijke vier. gezandstraalde auto staat nu in ds 4ui spuiterij van Betsema en Gieles w 3P' de lak, in de oorspronkelijke groen Ne' zwarte kleur, zal worden aangebrai ^r Het is nog een kwestie van een p Hz weken en Piet Drijver kan na het i krijgen van de goedkeuring door d a rijksdienst voor het wegverkeer eer ererondje door Oosterend maken. meer kijkt hij echter uit naar de dl j., waarop hij met de wagen naar Zul Frankrijk zal rijden om monsieur B m te laten zien wat hij van het fami- liestuk heeft gemaakt. jj

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 2