Texelse afdeling IVN nu officieel opgericht Hoge muzikale kwaliteit ip jaren 60-festivai Avro niet, Veronica zeker wèl naar Texel Volop nieuwe excursies en cursussen /rolijk feest zonder wanklanken He/e dag op radio op 20 ju/i Aanrijding Opgave keuringen en concours hippique Natuurgidsen IUNI SDAG 7 JUNI 1988 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Onlangs heeft een groepje natuurliefhebbers een Texelse af deling opgericht van het Instituut Voor Natuurbeschermings- educatie (IVN). Dat gebeurde nadat eerst anderhalf jaar een veeleisende IVN-cursus was gevolgd, waarbij de deelnemers werden opgeleid tot natuurgids. Het IVN is een landelijke vrijwilligersorganisatie, die zich ten doel stelt de milieube schermingsgedachte en het milieubesef te bevorderen. Van de leden wordt onder meer verwacht dat zij zich inzetten voor kleinschalige lokale projecten, waarvoor beherende in stanties bijvoorbeeld onvoldoende geld hebben. De natuurgidsencursus was bedoeld om de deelnemers kennis bij te bren gen over planten- en dierenleven en ecologie (de samenhang tussen het milieu en de daarin voorkomende orga nismen). Maar dat niet alleen: als men een IVN-afdeling wil oprichten, moe ten de ménsen die de activiteiten uit voeren goed onderlegd zijn. De cursus was toegespitst op de Texelse situatie. Tot de behandelde onderwerpen be hoorden: vogeltrek, schelpen en strand, wegbermen, diersporen, milieu problematiek en Texelse (natuur)histo- rie. De nadruk werd gelegd op zelf werkzaamheid, in combinatie met wer ken in groepsverband. De cursus om vatte dertig bijeenkomsten en twaalf excursies. Tweemaal per maand wer den de lessen gegeven in het LHNO- gebouw aan de Haffelderweg. Docen ten waren de biologieleraren Peter Ampt, Mies de Wilde en Henry Soyer (de laatste slechts korte tijd). Regel matig waren er gastdocenten: op Texel werkzame specialisten zoals Adriaan Dijksen en Cees Swennen. De cursus startte in september 1986 en eindigde eind februari dit jaar Eindopdracht was het samenstellen van een werkstuk door iedere cursist, betrek king hebbend op de Texelse natuur. De werkstukken moesten worden ge volgd door een excursie in een over het onderwerp handelend gebied. Di verse interessante rondleidingen waren het gevolg. Van de oorspronkelijke groep van 34 deelnemers hielden 24 het tot het eind aan toe vol. Het ligt in de bedoeling dat de afde lingsleden straks ook excursies gaan houden. Dat gebeurt niet alleen in na tuurgebieden, maar ook dichter bij huis: de samenhang tussen mens, dier en plant kan ook daar zichtbaar wor den gemaakt. Oprichting De oprichtingsvergadering werd begin mei gehouden in het LHNO-gebouw, De belangstelling ervoor was groot en dat was prettig voor de werkgroep die zich met de noodzakelijke taken zoals het opstellen van het huishoudelijk reglement en doorwerken van statu ten, had beziggehouden. Op enkele kanttekeningen na (instellen van een kascommissie, vastleggen van een mi- num aantal keren dat er een ledenver gadering gehouden gaat worden) werd het huishoudelijk reglement aangeno men. Tezijnertijd krijgt ieder lid het toegestuurd. Peter Ampt werd gekozen tot voorzit ter. Ook Genia Purmer, Ria de Jager en Jan Drijver werden in het bestuur gekozen. Zij zullen de taken onderling verdelen. De contributie voor leden werd vast gesteld op ƒ25,— per jaar. Over de bij dragen die gezinsleden en donateurs moeten voldoen, zou een andere keer worden besloten. Ook zal een verenigingsblad worden vervaardigd. De redactie bestaat uit Ri ta Hin, Klaas Druif en Leni van 't Noordende, eventueel geassisteerd door Miek Jimmink. Het blad ver schijnt alleen als de noodzaak om te informeren zich voordoet. Het archief", bestaande uit boeken en materialen, wordt verzorgd door Hettie Graaf en Anke Timmer. Duin-excursies Verwacht wordt dat deze zomer excur sies in het Duinpark kunnen worden gehouden. Tijdens de vergadering deed Klaas Druif verslag namens een speciaal hiervoor geformeerde werk groep. De excursies, door zes natuur- gidsen, worden op de zaterdagmiddag gehouden. Plannen De pas opgerichte afdeling heeft volop ideeën voor het komende jaar. Ge dacht wordt aan een tuunwoalletjes- excursie tijdens de komende maand, een bomenexcursie in Den Burg (vorig jaar ook al) en het organiseren van een korte cursus over insecten in sep tember. Voorts staat op het program ma een ludieke bijeenkomst in septem ber voor alle IVN-leden en hun huisge noten. Éénmaal in de acht weken is er een bijeenkomst voor de IVN-leden om de onderlinge contacten op peil te houden. Verder start in het voorjaar van 1989 een docentencursus, opgezet door het hoofdkantoor van de IVN. De afdeling Texel kan hiervoor twee cur sisten inschrijven. Van hen wordt ver wacht dat ze weer een natuurgidsen cursus op Texel opzetten. Edwin van Egmond en Peter Ampt be reiden samen met de RVU een radio cursus voor over duin, strand en wad. Het is de bedoeling dat de les in sep tember wordt uitgezonden. Het is niet zo, dat aspirant-leden al goed op de hoogte moeten zijn van het reilen en zeilen in de natuur, leder een die belangstelling heeft, kan zich aanmelden. PR-man is Willem Munnik- huizen, tel. 02228-931. Een 33-jarige vrachtwagenchauffeur uit Drachten reed op de Nikadel een ver- keerszuil plat, doordat hij de bocht te krap nam. Op zaterdag 16 juli houdt De Vrienden van het Paard weer haar jaarlijkse con cours hippique, voorafgegaan door de WPN- en Fjordenkeuringen. Vanaf he den tot uiterlijk 25 juni staan voor deelnemers de volgende rubrieken open voor inschrijving: nieuwelingen, aangespannen fjorden, aangespannen pony's, damesnummer, open klasse enkelspel, open klasse tweespan en landbouwnummer. De opgaven kun nen, liefst zo spoedig mogelijk, wor den gedaan bij mevrouw I. de Wit- Roeper, telefoon 02226-357. Voor de opgave voor de keuringen, vóór 15 juni, kunnen voor de fjorden inschrijfformulieren worden verkregen bij I. Plaatsman te De Waal, telefoon 02220-2745 en voor de WPN-keuring bij J. Weel, telefoon 02220-2194 Zij slaagden voor het diploma na tuurgids: Ria Bakker, Bert Bruin, Jan Drijver, Klaas Druif, Edwin van Egmond, Loes Gerringa, Ria de Jager, Miek Jimmink, Pam Lin deboom, Rianne Malscheart, Wim Loning, Rien Mast, Willem Mun- nikhuizen, Leni van 't Noordende, Genia Purmer, Jeannet Schroder, Anke Timmer, Dik van de Wel, Eugenie van de Wel, Peter Zwee- dïjk, Petra Zweedijk, Marijke Vis ser, Tieneke Buningh, Hetty Graaf. Geluidsoverlast lack to the Sixties" heeft zich een waardige plaats vero- rd tussen alle festivals die in en om het seizoen op Texel jrden gehouden. Sfeervol, gezellig en met optredens van er goede kwaliteit. Het gratis openluchtconcert van de be nde formatie Q65 op zaterdag trok meer dan 400 be- ïgstellenden. De spreiding over twee dagen, vrijdag en za- rdag, is goed bevallen. Het festival, dat zeker een halve ton kostte, kon financieel niet uit: er was zo'n ƒ15.000,— te kort De organisatie wil volgend jaar een beroep doen op instanties die wel profijt hebben van de toeloop, maar er niet aan meebeta len. Misschien dat we eens met Teso kunnen praten en er zijn ook nog en kele zaken in De Koog die er wel veel aan verdienen, maar mets meebeta len". Het grote ideaal van de festivitei tenorganisatie is één pot, waarin alle ondernemers van De Koog een bijdra ge storten. uck Fowler, rocker van het zuiverste water r zaten drie mannetjes in dat kleine en die maakten toch een her- joh!" Eén van de reacties van be- van het rock 'n roll-festival in Koog. Het publiek was over het al- een zeer enthousiast. Maar weinig 'dden echt de moeite genomen om in de jaren zestig-stijl uit te dos- compleet met petticoat en vet- De meeste bareigenaren gaven t dat betreft een beter voorbeeld t jaar werd voor het eerst gewerkt ït tijdschema's, waardoor de pauzes n de diverse bands op elkaar waren jestemd en er constant live-muziek ps te beluisteren. Dit bleek een groot cces, met alleen voor de festivalgan- M rs maar ook voor de artiesten zelf, nu eens in de gelegenheid waren Jde pauzes elkaar te bekijken en fluisteren. Liefhebbers totaal zijn er zo'n 1800 passepar- ts verkocht, maar er liep zeker nog n hoeveelheid geïnteresseerden rond geen kaarten hadden, maar ge- :>on meegenoten van de gezellige ier op straat, waar schitterende au- s uit de jaren '60 stonden, drukte was vrijdag wel minder dan terdag. ,,Die avond was bedoeld or de Texelse liefhebbers. Hen werd gelegenheid geboden de grote ukte te vermijden en rustig te genie- Die opzet is geslaagd. Zaterdag ïrd het trouwens pas echt druk na zaalven aldus Rein Stam, één van organisatoren. ote publiekstrekker was vrijdag en terdag Jimmy James and the Blue ames in café De Kuip. Niet alleen de irfecte zang en het zeer swingende perwerk zorgden daar voor een uit- sfeer. ook het stijlvol verklede barpersoneel werkte daaraan mee. We reldfaam heeft de band ,,The Shoes" verworven met nummers als Osaka" en ,,Nanana". Deze werden dan ook luidkeels meegezongen door een dicht opeengepakte mensenmassa in disco De Toekomst. Tussen hun optredens door verzorgde ex-Veronica discjockey Adje Bouman met eigen videobeelden zijn Music Memory drive-in show. Uit de bol Ook van groot kaliber, vooral wat be treft zangkwaliteit was de band ,,Red Hot Peppers". Diverse covers, onder andere op het gebied van de merci- beat werden soepeitjes ten gehore ge bracht, waardoor het publiek even heerlijk uit de bol kon gaan. Oscar Benton met zijn zeer professionele blu esband speelden zaterdag café De Jut ter plat, nadat vrijdag ,,Rene and his Alligators" dat al had gedaan. Restau rant De Taveerne had de Engelse een- mansband Chuck Fowler op het pro gramma staan, maar dat gaf proble men: zijn piano kon de trap niet op. Geen nood, Onder de pomp" gaf graag onderdak aan deze markante rocker van het zuiverste water. Vrijdag vormde hij spontaan een band, samen met de enige Texelse vertegenwoordi ging The Shaking Legends. Zij waren voor zaterdag geboekt door SV De Koog ter opluistering van het voetbal toernooi, tot grote spijt van de bandle den zelf en de organisatie van het festival die nog heeft geprobeerd een deal met de voetballers te maken. Fowler moest het zaterdag doen met The Knockouts als begeleiding, waar mee hij zich echter ook prima wist te redden. Grote namen en hoge kwali teit, dat was het kenmerk van ,,Back to the sixties". "nmy James and the Blue Flames was een grote publiekstrekker De Avro-radio zal komende zomer geen uitzending verzorgen vanaf Texel. Er waren al principe- afspraken gemaakt, maar toen bleek dat de kosten voor de orga niserende Stichting Folklore Texel het dubbele zouden bedragen van wat in eerste instantie was af gesproken, werd van het voorne men afgezien. Daarentegen gaat de rechtstreekse radio-uitzending van Veronica vanaf Texel, de hele dag te beluisteren op woensdag 20 juli via Radio 2, definitief wèl door. Er waren met de Avro mondelinge af spraken gemaakt over een dag duren de uitzending via Radio 3, op maan dag 8 augustus. De programma's zou den vanaf diverse lokaties op Texel de ether in worden geslingerd. Onder meer zouden twee uur lang opnamen worden gemaakt aan boord van één der Teso-veerboten. Verder zou een deel van de programma's worden ge maakt in en bij De Lindeboom. De markt op de Groeneplaats zou in dat geval genoeg stof op kunnen leveren voor enkele amusante uurtjes radio. Welke artiesten live zouden optreden, was nog niet bekend. Nu deze dicht- beluisterde uitzenddag definitief niet op Texel wordt opgenomen, maakt dat ook weinig meer uit. De mondeling gemaakte afspraken waren aan beide zijden meerdere malen bevestigd. In een later stadium meldde de Avro ech ter dat er extra kosten waren ontstaan. De omroep wilde deze afwentelen op de Texelse organisatie. Deze handelwij ze schaadde het vertrouwen in de Avro en bovendien zou het budget dermate worden overschreden, dat van Texelse zijde werd besloten om van de uitzending af te zien. Met de Veronica Omroep Organisatie werd wèl definitieve overeenstemming bereikt over uitzending op woensdag 20 juli. Dat gebeurt via Radio 2, welke zender woensdags goed beluisterd wordt, omdat dan op de doorgaans populairdere zender Radio 3 de EO en VPRO uitzenden. De opname-lokaties zullen afhankelijk zijn van de weers omstandigheden. Bij strandweer vin den de opnamen plaats vanaf een po dium op het strand bij paal 17. Indien het minder goed weer is, dan installe ren de Veronica-presentatoren zich op de Groeneplaats. Auto's uit de jaren '60 luisterden de Dorpsstraat op. ,,We hebben dit jaar ook weer het no dige geleerd, waar we volgend jaar op zullen letten", aldus Stam. ,,Het an derhalf uur durende openlucht optre den van Q65 veroorzaakte natuurlijk enige geluidsoverlast voor de omwo nenden. Die hadden we beter moeten informeren over de tijdsduur van dat optreden Er zijn trouwens maar een paar klachten binnengekomen". Wat ook opviel was het tekort aan toilet ten. ,,Het ontbreken van openbare toi letten ontslaat ons als organisatie na tuurlijk niet van de verplichting voor voldoende toiletgelegenheid te zorgen. We zullen volgend jaar, en ook tijdens het Tropical Sea Festival toiletwagens in de Dorpsstraat neerzetten", aldus Rein Stam. Er was door de festivalcommissie een eigen ordedienst opgezet, die via een portofoon kon worden gealarmeerd in geval van ongeregeldheden. Deze de den zich echter niet voor- het festival Wereldwijd bekend The Shoes verliep zoals het hoort, vrolijk en feestelijk, zonder enige wanklank. ,,Back to the sixties" heeft duidelijk een seizoensverbredend effect. Niet al leen de op Texel aanwezige volleybal lers van het Tevoko-buitentoernooi en de voetballers van het SV De Koog- toernooi kwamen er op af, er waren ook mensen speciaal voor van de overkant gekomen. De sluiting na de lange nacht verliep perfect: om 03.00 uur ging overal het geluid uit en werd er met meer getapt. Een half uur later waren alle zaken leeg en op slot.

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 5