Waal-Koog en Den Hoort verwelkomden predikant Drent Groote de nieuwe brandweercommandant - „Vriendinnen" brachten /7500r- bijeen voor Tesselh Spiegels vernield Inbraak voorkomen Te veel gedronken Eerste avondgebe|ei conciliair proces ii NH kerk Den Buri Onverantwoord rijgedrag Duitser in coma na val in water WVC-onderzoek aan wrak uit 16e eeuw hervat Autokrakers op Texel actief PAGINA 6 TEXELSE COURANT DINSDAG 7 JUNI sD Een groep vrouwen die zich ,,de dinnen van het Tesselhuus" noemt heeft vorige week een bedrag van ƒ7500,— overgedragen aan de Stief ting Texelvakantie Gehandicapten geld is bestemd voor het Tesselhuu het vakantiehuis voor zwaar gehan capten in De Koog. Het geld kwair bijeen door de verkoop van boeker zelfgebakken lekkernijen vanuit een kraam op twee koninginnenmarkter op de woensdagse folkloredagen, een periode van ruim een jaar. De gaande en de komende brandweercommandant hebben inmiddels kennis met elkaar gemaakt Henk Groote (rechtsI volgt Dean van Wi/sum met ingang van 15 september op bij de Texelse vrijwillige brandweer. gezaaid, zodat hij de kans met beide handen aangreep. Ooit overwoog hij al eens bij de beroepsbrandweer te gaan werken, maar zag daarvan af, zowel om financiële redenen als om het feit dat de motivatie en mentaliteit bij de beroeps anders is. Groote: ,,lk word nu beroeps, maar ik blijf vrijwilliger. De samenwerking met de vrijwilligersgroep hier op Texel is voor mij dan ook het belangrijkste." De eerste kennismaking vond gister avond plaats, tijdens de maandelijkse oefening van de Texelse brandweer. De buitenspiegel van de Mercedes van een 52-jarige vrouw uit Den Burg is dinsdag vernield. De wagen stond op het parkeerterrein Wilhelminalaan- Drijverstraat. Ook van een Citroën van een 67-jarige man uit Den Burg werd de buitenspiegel afgebroken. De wa gen was geparkeerd in de Burdetstraat. Een 17- en een 18-jarige Texelaar wer den zaterdag door de politie aange houden omdat zij zich in de buurt van de Haffelderweg verdacht ophielden. Zij bleken „inbrekerswerktuigen" bij zich te hebben en werden meegeno men voor verhoor. Daarbij bekenden ze dat ze van plan waren geweest een inbraak te plegen in een bedrijfspand. Ze waren nog niet eerder betrokken geweest bij inbraken. Ze werden in de loop van zaterdag weer op vrije voeten gesteld. Een 40-jarige man uit De Koog werd zondag op de Pontweg aangehouden. Na een blaastest en bloedproef werd hem een rijverbod opgelegd. In de Nederlands Hervormde I in Den Burg worden de komend maanden interkerkelijke gebedu eenkomsten gehouden die in hl teken staan van het .conciliair jP'1 ces". Het eerste avondgebed uit| reeks van drie wordt morgenavi gehouden, aanvang 19.30 uur. I thema is .gerechtigheid". In het hele land worden gebedsbijel komsten gehouden in het kader vaj dit „conciliair proces", waarover i Pinksteren in alle kerken een brief I werd voorgelezen. Het is de bedoe om in 1989 ter afronding een grote landelijke kerkdag te houden. De a< re twee avondgebeden vinden plaa juli en augustus. De thema's zijn d „vrede" en „heelheid van de schei ping". Tevens staat het vast dat in de NHl kerk tijdens de folklorewoensdagen] mende zomer weer een tentoonstel wordt gehouden. Ook deze zal het| „conciliair proces" als onderwerp lf ben. De Nederlands Hervormde ge meenten Waal-Koog en Den Hoorn hebben weer een predikant. Zon dagmiddag werd in een drukbe zochte dienst in de monumentale kerk van Den Hoorn kandidaat Jo- han Kok als predikant bevestigd; tevens deed hij zijn intrede in de twee Texelse gemeenten. De jonge predikant werd in het ambt bevestigd door zijn leermeester profes sor J. P. Boendermaker die samen met zijn Texelse collega J. ter Haar en Jo- han Kok zelf voorging in de dienst. Naast Boendermaker en Ter Haar werd aan de handoplegging deelgenomen door collega Kees de Jong uit Ooster end, ouderling Gerrit Jan Zigterman (namens de gemeente Den Hoorn) en diaken Nel Sampiemon (namens Waal en Koog). In zijn preek ging dominee Kok in op de mens als kuddedier en het „geroe pen" zijn van mensen die theologie studeren. Kenmerk van het ware Een (naar later bleek) treffende karak terschets van Johan Kok gaf professor Boendermaker in zijn begroetings woord aan het begin van de dienst. Hij wenste beide gemeenten geluk. „U hebt een fijne donimee gevonden". Boendermaker vertelde dat hij Johan in het vak had zien groeien. „Hij is soms onzeker. Maar dat kenmerkt de ware theoloog, want gemakkelijke ze kerheden zijn vaak bedrog. Hij heeft een gevoelig hart en een heldere kop". In de receptie die na afloop in dorps huis De Waldhoorn werd gehouden, uitte Biem Lap namens de gemeente Den Hoorn zijn voldoening over het feit dat het al na vijf maanden was ge lukt een nieuwe predikant te introdu ceren. Johan Kok is in Den Hoorn de 31e sinds 1619. Daarvoor hoorde de gemeente van Den Hoorn bij Den Burg. Gemiddeld bleven de predikan ten dus 12 Vi jaar, maar er waren grote verschillen. Sommigen hielden het wel twintig tot vijfentwintig jaar uit en het record vestigde precies 200 jaar gele den ds. Schutte die veertig jaar in Den Hoorn stond. Maar er was ook een voorganger die slechts drie jaar bleef, van december 1931 tot december 1934. Lap benadrukte dat de predikant een zware taak op zijn schouders draagt, vroeg dominee Kok de kerke- raad bij zijn werk te betrekken en sprak vertrouwen uit in de nieuwe her der: „We zijn blij met deze Kok in on ze kerkelijke keuken" Als welkomstge schenk overhandigde Lap het boek „Ontdekkingen in het nieuwe testa ment". Namens de gemeente Waal en Koog feliciteerde Henk Tjepkema uit De Waal de nieuwe predikant en hij bracht dank aan de consulenten Ter Haar en De Jong die hun taak naar behoren hebben verricht. Tjepkema vertelde een mooi verhaal: „Twee bal- lonvaarders waren afgedreven en kwa men boven een hen onbekende kust. Toen ze beneden iemand zagen lopen, vroegen ze: weet u waar we hier zit ten? De man antwoordde: u zit in een mand en hangt onder een ballon. De ene ballonvaarder zei toen tegen de andere: die man beneden was vast een dominee. De ander vroeg: hoe weet je dat? Het antwoord was: Wat die man zei, was wel waar, maar je hèd er zo weinig aan". Tjepkema verbond aan dit verhaal mIE wens dat dominee Kok dingen zoulgir zeggen waaraan je wèl wat hebt. lts Kees de Jong sprak namens de Rin ino Texel. Met kennelijk plezier zei hij 9 rr constateerd te hebben dat de nieuv ti dominee blijkbaar wat moeite heeft met het decorum. „In de dienst hi; je stola scheef". Koks medestudente Bara van Pelt schetste de nieuwe predikant als iemand met een „gezonde koppig heid", wars van grote dogmatische thema's. „Hij vindt dat je moet mé wat je zegt. Texel heeft geboft." Gesproken werd ook door ds. J. van der Hoeven namens de classis Alkmaar, voorts door Jaap Lap na mens de dorpscommissie van Den Hoorn („We verwelkomen u als man en we verwachten u op de dering van de dorpscommissie, de eerste woensdag van juli") en te pastor P. Kolkman namens het Texels Theologen Convent. Ook nodigde de predikant uit voor een gadering: aanstaande woensdag half drie bij ds. Salakay aan de mert in Den Burg. De activiteiten het TTC staan de laatste tijd op laag pitje en Kolkman hoopt dat nieuwe predikant van Waal-Koog Den Hoorn nieuw élan met zich meebrengen. De nieuwe perdikant toonde zich onder de indruk voor I warme onthaal dat hem was gebo( „Ik wantrouw eerlijk gezegd lieve woorden, maar ik ben ontroerd. Ik voel me op dit moment al heel erg thuis". m d( I i m( m De Philees Fogg wordt geladen voor de tocht naar het 16e eeuwse wrak. De 41-jarige H.E. (Henk) Groote uit Zuid-Laren (Drente) wordt de nieu we commandant van de Texelse vrijwillige brandweer. Groote treedt met ingang van 15 septem ber in dienst. Hij is daarmee de op volger van Daan van Wilsum, die begin juli in de vut gaat. Groote werd gekozen uit 62 sollicitanten, onder wie geen Texelaars. De nieuwe brandweercommandant komt niet in precies dezelfde positie als zijn voorganger te verkeren. Er is sprake van een nieuw gecreëerde func tie, die een volle werkweek (38 uur) zal beslaan. Van Wilsum combineerde zijn taken als brandweercommandant met zijn werk als gemeente-ambtenaar op de afdeling bouwkunde. Inmiddels is bij de gemeente in laatstgenoemde vacature al voorzien. Niettemin zal ook de nieuwe commandant in het ge- Er kwamen de laatste tijd bij de politie herhaaldelijk klachten binnen over on verantwoord rijgedrag van een groep in personenauto's die iedere zondag over het eiland toert. Zondag werden twee leden van die groep aangehouden en bekeurd wegens dat rijgedrag. Tevens werd de bromfiets van een Oudeschil der voor technisch onderzoek uit het verkeer genomen. In de nacht van vrijdag op zaterdag is een 48-jarige Duitser in de haven van Oudeschild gevallen, waar hij met en kele vrienden op een jacht verbleef. Hij is waarschijnlijk bij het van of aan boord gaan misgestapt. Een toevallige voorbijganger ontdekte de Duitser en haalde hem op de kant. Hij bleek sterk onderkoeld en werd per ambulance en extra boot naar het Gemini ziekenhuis te Den Helder gebracht, waar hij tot op heden nog steeds in coma ligt. Hij had een aanzienlijke hoeveelheid sterke drank geconsumeerd. Het is niet be kend hoelang de man in het water heeft gelegen. meentehuis gezeteld zijn, naar wordt verwacht in de buurt van de afdeling bouwkunde. Want hoewel de functie niet langer gecombineerd is, wordt van de nieuwe commandant toch verwacht dat hij bouwkundig onderlegd is. Dat heeft te maken met de brandpreventie- taak waarmee Groote zich gaat bezig houden. Het beoordelen van bouw plannen op brandveiligheidvoorschrif ten en dergelijke, is daarvan een on derdeel. Andere taken zijn uiteraard het leiding geven bij brandweer-werkzaamheden („repressie"), voorlichting geven, ad ministratieve en rechtspositionele zorg voor het brandweerpersoneel en uit breiding van het rampenbestrijding- plan. Voor de in Assen geboren Groote is bouwkunde bekend terrein. In zijn hui dige baan bij de gemeente Zuid-Laren is hij ambtenaar bouw- en woningtoe zicht, met als hoofdtaken brandpreven tie en milieuzaken. In die hoedanigheid was hij „meer buiten dan binnen te vinden" (zoals Groote zelf zegt) om de bouwkundige situatie ter plekke te kunnen inschatten. Grootte heeft daar toe de opleiding „Opzichter BNA" ge volgd, een cursus van de Bond van Nederlandse Architecten. De gemeen te Texel stelde bouwkundige kennis als functie-eis in de advertentie. Groote, getrouwd en vader van twee kinderen, is voorts werkzaam geweest in de plaatsen Roden, Leusden en Bennebroek. Verder -niet onbelangrijk- was Groote lid van de vrijwillige brandweer, in de rang van brandmeester. Hij had als be velvoerder de leiding over de blusploeg. In totaal is Groote nu 12V2 jaar betrokken bij de vrijwillige brand weer. Examinator In Zuid-Laren spande Groote zich ook in als examinator bij brandweercursus sen. „Dat heeft het voordeel dat je de boeken regelmatig inkijkt, waardoor de vakkennis op peil blijft", zegt Groote daarover. Een baan zoals die op Texel werd aan geboden, vormde voor Groote de uit daging waarop hij al enige tijd hoopte. Bij de vrijwillige brandweerkorpsen in Nederland zijn dergelijke baantjes dun- Duikers van het ministerie van WVC hebben gisteren het onder zoek naar het 16e eeuwse scheepswrak in het Scheurak her vat. Met de „Phileas Fogg" van Hans Eelman werd koers gezet naar de Waddenzee om te kijken hoe de restanten van het schip, waarvan verleden jaar een deel is geborgen, zich in de stormen van afgelopen winter en voorjaar heb ben gehouden. „We weten helemaal niet wat we zul len aantreffen", aldus één van de duiker-onderzoekers. „Het wrak kan helemaal zijn schoongespoeld of mis schien juist wel helemaal zijn bedolven onder zand. Er zal zo snel mogelijk worden hersteld wat door het woelige water is verplaatst of vernield aan markeringsboeien, ankers en meetlin ten. Na deze inspectieduik zal het ech te onderzoekswerk onder water zo snel mogelijk worden hervat." Het 16e eeuwse wrak is in het najaar voor een gedeelte afgedekt, nadat het achterschip was afgezaagd en boven water gebracht. Dit seizoen zal een steeds wisselende ploeg van tien per sonen aan het onderzoek werken, waaronder studenten uit Polen, Ameri ka, Engeland en Frankrijk. Het wrak is als het ware naar het oosten toe open geklapt. Het bovenstuk is nog wel aanwezig, maar het ligt er in brokstuk ken naast en het is de bedoeling dat deze dit jaar zullen worden geïnventari seerd. De brokstukken zullen boven water worden gehaald en naar de WVC-werkplaats in Alphen aan de Rijn worden gebracht. Misschien zullen in de toekomst wel weer enkele delen te rugkomen naar Texel om in het Mari tiem en Juttersmuseum tentoongesteld te worden. „Het zal ongetwijfeld troebel, donker en vies zijn beneden, maar hoe het wrak er bij ligt, is nog een complete, hopelijk aangename, verrassing". Ook zal het onderzoek worden voort gezet aan het 17e eeuwse wrak dat in het Moiengat ligt. Dat zit vol met een lading halffabrikaten. Vorig jaar zijn al enige voorwerpen naar boven gehaald die in een speciale expositie in het museum te Oudeschild zijn opgesteld. Het oudste wrak ligt op een diepte van ongeveer 6 meter bij laag water, het andere op 16 meter, waardoor de duikers in verband met decompressie- tijd minder lang op de bodem kunnen blijven. Bovendien ligt het 17e eeuwse wrak in de Noordzee waar werken met iets ruwer weer al veel moeilijker is dan op de kalmere Waddenzee. Eind vorige week heeft een groot aan tal diefstallen uit auto's plaatsgevon den, waarbij in alle gevallen een ruitje werd geforceerd om binnen te komen. In de nacht van donderdag op vrijdag werd uit de BMW van een 46-jarige man uit de Wilsterstraat een aantal cassettebandjes gestolen, alsmede au topapieren en bootkaarten. Er is ge probeerd de radiocassetterecorder uit de wagen te halen, maar de eigenaar, inmiddels wakker geworden van het la waai, stoorde de dieven daarbij. Hij zag twee personen hard weglopen. De Peugeot van een 47-jarige man uit de Warmoesstraat werd opengebroken en er werden autopapieren, bootkaarten en een rijbewijs ontvreemd. Ook hier was getracht de radio mee te nemen, maar zonder succes: alleen de knop was eraf gebroken. Uit de wagen van een 49-jarige man uit Zwolle werd niets vermist, hoewel de auto kennelijk was doorzocht. De wagen stond op het parkeerterrein bij paal 9. Een 22-jarige man uit Den Burg ont dekte donderdag dat het raan van zijn Ford was ingeslagen. De wagen stond aan de Bernhardlaan. Er ontbraken cassettebandjes en de radiocassettere corder was beschadigd. De handoplegging, hier door collego C. de Jong uit Oosterend.

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 6