Cjrocn rwartsjexeh in het karL. College: vuilverwerking bij PEIM-centrale Drie centrales op 21 september Verzet tegen extra half uur voor natte horeca LEIJDEKKERS HERENSIERADEN VANAF 15 - THE TOUCH 5.- ikbrug liet Bt afweten in Texel schoon water n Noordholland leveren? roeneplaatsfontein ijgt nog betere straal ÏÏBS& Zeehondjes blij met actie Daalderschool Modernisering telefoon verloopt voorspoedig Bezuiniging vuurtoren voorlopig van de baan rTTTTTTTTTTT-rn JUNi lERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10.287 VRIJDAG 10 JUNI 1988 cli6 Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-2741. ,n werktijd deze week tot en met dinsdag a.s.: Harry de Graaf, Pelikaan- 75, De Koog, telefoon 02228 - 266. advertenties, abonnementen, etc. eveld Et De Rooy BV, Postbus 11, 1790 AA Den Burg, )0n (02220) 2741, na 18.00 uur 4881 Telefax 02220 - 4111 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs /19.80 per kwartaal; los 95 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99 17 636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60 398 ir een samenloop van omstan- leden die zich bij Teso niet eer- heeft voorgedaan, was het idegavond onmogelijk om de j van de fuikhaven van 't ntje naar beneden te krijgen, rdoor konden de auto's er niet A/el kon een aantal passagiers schip via een gangway aten. was mogelijk geweest de brug handkracht te bedienen, maar dat :n langdurig karwei en het werd tandiger geacht om zo snel moge erug te keren naar Den Helder, zo de uit de marinestad afkomstige nicus van Rijkswaterstaat meekon het euvel te verhelpen, men opnieuw in 't Horntje af- rde en de technicus aan de slag werd de brug met de hand in de enst positie gebracht. De fout J snel opgespoord en provisorisch loipen. De oorzaak was het breken de draad waarmee de boot als ex- leveiliging in de fuik wordt vastge- na het afmeren. Die gebroken d was in aanraking gekomen met veiligheidsmechanisme dat er voor t zorgen dat de brug bij het neer- i niet tot in het water kan wegzak- Door het contact met de draad cht" de brug dat hij water raakte, rap het mechanisme werd uitge- ikeld. In eerste instantie werd de er buiten werking gesteld en later een nieuwe vervangen. Voor de jmobilisten die de ongewenste 1 terug naar Den Helder hadden laakt, betekende het defect een nthoud van ruim een uur. Erg veel raersaanbod was er dinsdagavond zodat geen wachttijden van bete- s ontstonden. 1 zestal inwoners van Den Burg De Koog heeft in een brief aan gemeenteraad ongerustheid ver- ct over de kwaliteit van het rkwater in Noordholland, dat ds kort noodgedwongen ook op iel wordt geconsumeerd. wezen wordt naar de problemen die lerleidingbedrijven hebben om ver woord water af te leveren. Er zijn :ds duurdere technieken nodig om het steeds meer verontreinigde (ri- Iwater goed drinkwater te maken, briefschrijvers veronderstellen ken- ijk dat de capaciteit van de Texelse terfabriek buitengewoon groot is, nt zij opperen het idee om de fa ir weer in werking te stellen en de- dan water te laten leveren aan ordholland. ,,De zinker ligt er al. Is ie bruikbaar naar de andere kant?" t „waterwerk" op de Groene- itts heeft heel wat stof doen op- laien. Het zacht bubbelende aaltje is inmiddels vervangen or een fonteintje. Deze aanpas- g is door gemeentemedewerkers I gemaakt, om de kosten binnen perken te houden. De straal zal g iets worden verbreed door en- la extra gaatjes in de zijkant van fonteinkop te maken. en speciale fonteinkop is enorm er, daarom hebben we geprobeerd telf het één en ander van te ma- i", aldus Cor Achterberg van de ge ënte, Door een gat in de kop van oorspronkelijke spuitinstallatie te ken ontstond de huidige hoge |al. Het „waterwerk" bevat zo'n liter water, dat een groot aantal fen per dag wordt rondgepompt. De we pomp kan veel water hoog spuiten, maar doordat de afvoer te !|n is, zal de zaak blank komen te *n en is er op gegeven moment te h water in de ondergrondse voor- Het water in het systeem wordt Jelmatig ververst. fxi V.I .1 Het terrein ten noorden van de PEN-centrale waarop het college de vuilverwerking wil hebben. Unks de boomsingel waarachter de centrale schuilgaat. Burgemeester en wethouders vinden dat de installatie voor de verwerking van huisvuil moet komen op een terrein van onge veer twee hectare nabij Oudeschild, grenzend aan de noord kant van de PEN-centrale. Dit (voorlopige) standpunt zal wor den voorgelegd aan de raadscommissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid. Op het terrein komt in eerste instantie een overslaginrichting waar het Texelse huisvuil wordt verzameld en wordt over geladen in vrachtauto's en/of boten, die voor afvoer naar verbrandingsinstallaties op het vasteland zorgen. Dit over slagstation kan dan later worden uitge breid met een composteerinstallatie. Het terrein waarop nu de keus is geval len is agrarisch en eigendom van de fa milie W.S. Keijser. Het zal dus aange kocht moeten worden en het bestem mingsplan zal moeten worden gewijzigd. Het zou meer voor de hand hebben ge legen om de installatie neer te zetten op het luit te breiden) bedrijventerrein van Oudeschild, maar dat is al eens eerder aan de orde geweest. Het colle ge heeft de schrik nog in de benen van de protesten die met name van de zijde van de Oudeschilder bevolking tegen vestiging op deze plek werden inge diend, zodat voor een lokatie op het bedrijventerrein „om praktische rede nen" is afgezien. Andere mogelijkheden Het college heeft zich overigens vrij uit voerig door de ambtenaren laten infor meren over terreinen op Texel die zich lenen voor het bouwen van de installa tie. De plek moest redelijk centraal op het eiland zijn, doelmatig ontsloten kun nen worden, aansluiten bij bestaande en vergelijkbare bebouwing, voldoende af stand tot de woonbebouwing hebben en er moest een goede milieu technische uitvoering mogelijk zijn, wat inhoudt dat de effecten op de directe omgeving aanvaardbaar moeten zijn en dat er op grotere afstand géén effect is. Het bleek dat meerdere plaatsen (elk met een aantal varianten) aan deze uit gangspunten voldeden. Bekeken is de mogelijkheid om het terrein te plannen ten noorden van de Georgiëweg bij Den Burg, aansluitend op het bedrijventerrein Maricoweg/Spinbaan. Ook de voormali ge rioolzuiveringsinstallatie aan de Pont- weg en het Rode Zee-terrein aan de Veenselangweg werden onder de loep genomen. Hetzelfde gebeurde met de huidige vuilstortplaats bij 't Horntje, een terrein in de Prins Hendrikpolder, het in dustrieterrein van Oudeschild en het ter rein ten noorden van de PEN-centrale. Besloten werd om de keuze te beperken tot de twee terreinen in Oudeschild, waarbij de voorkeur dus werd uitgespro ken voor de plek ten noorden van de centrale. Argumenten zijn de gunstige ligging ten opzichte van de haven, de aansluiting bij de bestaande activiteiten en de grote afstand van de woonbe bouwing. Ook de nadelen van deze plek werden onder ogen gezien. Eén van die nadelen is dat het terrein onmiddellijk grenst aan natuurgebied: het bekende vogelrijke slikken- en plassengebied dat zich hier langs de dijkweg uitstrekt. Het stukje land zelf heeft een agrarische bestemming. Het was tot voor kort laag en drassig maar werd opgehoogd met grond die afkomstig is uit de nieuwe jachthaven. Of Keijser het terrein wil verkopen is niet bekend: hij zit momen teel in Canada. Als het doorgaat komt op het land in eerste instantie een overeiagstation, bestaande uit een oprit, platform met overdekte stortinstallatie en opslagruimte voor containers. De composteringsinstal- latie die er eventueel ook komt, bestaat uit een loods van 30 bij 80 meter en een niet overdekte ruimte voor com- postopslag. De hoogte van de installatie is ongeveer tien meter. Zoals kon worden verwacht zijn bij het gemeentebestuur protesten binnengekomen tegen het besluit om de „natte" horecabedrijven in De Koog toe te staan om bij wijze van proef na het sluitingsuur van 02.00 uur nog een half uur gelegen heid te geven voor vertrek, zodat de deur pas om half drie 's nachts op slot gaat. Zoals bekend is de bedoeling om aldus een rustiger uitloop van de bezoekers te bewerkstelligen. De dorpscommissie van De Koog dringt er op aan het sluitingstijdstip toch op 02.00 uur te stellen in het be lang van de rust en daardoor van de kwaliteit van De Koog als vakantie plaats. Het uitloophalfuur moet dan Drie leerlingen van de Jacob Daal derschool uit Oosterend waren dinsdagmiddag met blijde gezich ten present in Ecomare. Hun school had het namelijk ge presteerd om liefst f575— bijeen te krijgen voor de zeehondenopvang in het centrum nabij De Koog. Dat was gebeurd door middel van een door de kinderen van groep 8 zelf georganiseerde actiedag, zaterdag in de Daalderschool. De bezoekers konden die dag aan veel spelletjes en andere activiteiten deelne men, tegen betaling van een klein be drag. Al die kleine beetjes samen zorg den voor de uiteindelijke verrasssende f575,—. Zo kon bijvoorbeeld de naam van een opgezette zeehond worden geraden, was er verkoop van koek en cake, een tekeningen-expositie, enzo voorts. Ook waren er lezingen met dia's door een aantal van de oudste leerlingen. Eén van hen, Emilyn Laan, behoorde dinsdag tot de delegatie die het geldbedrag kwam overhandigen. De anderen waren Martijn Smit (groep 6) en Marjan Smit (groep 7). De over handiging zelf was ook al een toon beeld van creativiteit: het geld zat ver stopt in de bodem van een schaalmo del van de nieuwe buitenbassins. Het gaat goed met de modernisering van het telefoonnet op Texel. De aanleg van het ringleidingnet en de aanpassing van de centrales verloopt naar wens. Eind dit jaar zal heel Texel één netnummer (02220) hebben en alle abonneenummers worden dan vijfcijferig. Een belangrijk moment vóór die tijd is 21 september a.s. om 23.00 uur. Dan worden de oude elec- tromagnetische centrales van Den Burg, Eierland en De Koog uitgeschakeld en worden zg. digitale centrales in wer king gesteld. CK3 Warmoesstraat 2, Den Burg telefoon 02220 - 2826 De oude telefoonnummers zijn dan nog in gebruik, maar de abonnees zul len de verandering toch merken: de verbindingen komen sneller tot stand (op het zelfde moment dat het laatste cijfer wordt gedraaid of gedrukt gaat de bel aan de andere kant over), de kwaliteit van het geluid is beter en de „toontjes" klinken anders. D e ringverbinding tussen de dorpen nadert zijn voltooiing. De pijp langs de hele route in de grond en de glasvezel kabels voor Den Burg, Den Hoorn, De Koog en Eierland zitten er al in. Dank zij de ringvorm is verbinding tussen de dorpen via twee richtingen mogelijk Er wordt nu gewerkt aan het afwerken van de kabel, het plaatsen van appara tuur e.d. Op 21 september is de hele „ring" nog niet klaar. Tijdelijk zal een kleinere ring functioneren, die gedu rende enige maanden wordt gesloten met behulp van een mobiele straalzen der, die verbinding maakt tussen Eier land en Den Burg. Kink in de kabel Het is onvermijdelijk dat als gevolg van de werkzaamheden de kabelverbinding op een gegeven moment wordt verbro ken. De PTT doet uiteraard alles om die periode zo kort mogelijk te laten zijn en waarschuwt abonnees tevoren met een briefkaartje. Veel Texelaars hebben al zo'n kaartje met het op schrift „Kink in de kabel" ontvangen. Mensen en instanties die in omstan digheden verkeren dat zij absoluut be reikbaar moeten blijven, kunnen con tact opnemen met de PTT, zodat in overleg kan worden bekeken in hoever re noodvoorzieningen moeten worden getroffen. Dit gebeurt in elk geval met politie, brandweer e.d. Als op 21 sep tember drie centrales op „digitaal" overgaan zal er ook een onderbreking zijn; dat is echter een kwestie van minuten. Volgens de oorspronkelijke plannen zou laatstgenoemde overschakeling al op 1 juni gebeuren, maar dat is bij na der inzien onmogelijk gebleken. Voor de rest blijft het tijdschema ongewij zigd. Per 1 januari, als heel Texel een netnummer en vijfcijferige abonnee nummers heeft, is de centrale in Oosterend als enige nog niet digitaal. Een half jaar later zal dat wél het geval zijn en daarmee is de vernieuwings operatie van het Texelse telefoonnet die meer dan tien miljoen gulden zal kosten, afgerond. Voor Texel betekent het een belangrij ke verbetering van de kwaliteit van de verbindingsmogelijkheden. De klachten die er vooral 's zomers zijn door het overbelast zijn van de lijnen, zullen tot het verleden behoren omdat de nieu we kabels en apparatuur een veel gro ter capaciteit hebben. Zodra het nodig is kan die capaciteit op eenvoudige wijze nog aanzienlijk worden uitgebreid. Grote stap De oude centrales op Texel vertegen woordigen de techniek van de jaren vijftig. De digitale apparatuur die er voor in de plaats komt hoort tot de meest geavanceerde die thans op de markt is. Den Burg is een van de eerste plaatsen in het district Haarlem waar zo'n centrale wordt geïnstalleerd. De primeur had Lijnden. Voor de telefoonverbinding met het vasteland is de straalzender in Den Burg een belangrijke veiligheidsfactor. Mochten de glasvezelkabels die over de bodem van het Marsdiep zijn ge legd defect raken, dan neemt de zen der de verbinding over. De nieuwe straalzendermast staat er inmiddels. De oude mast blijft zolang alle anten- neapparatuur niet is aangebracht en uitgetest. Dat kan nog maanden du ren. De nieuwe mast heeft in de om geving slechts één klacht opgeroepen: in een woning werd de televisie ont vangst gestoord. De radiocontrole dienst bevestigde de juistheid van de klacht en PTT zal technische voorzie ningen treffen zodat de betreffende woning weer een helder beeld op de buis krijgt. maar beginnen vóór 02.00 uur en niet er na. Verwezen wordt naar de nota „Zorg voor de leefbaarheid van De Koog." Afspraak Door 41 bedrijven en particulieren werd een andere protestbrief onderte kend. Daarin wordt gesteld dat het half uur uitloop vorig jaar al moest worden toegepast vóór 02.00 uur. Daar is niets van terecht gekomen en nu geeft de gemeente een half uur ex tra. Volgens de briefschrijvers kan de gemeente de horecamensen beter aan de afspraak van vorig jaar houden. „Bewoners van De Koog, ook zij die geen toeristische belangen in ons dorp hebben, zijn het nachtelijk lawaai zat en willen geen verlenging van het slui tingsuur". Er wordt op gewezen dat De Koog niet alleen aantrekkelijk voor jongeren moet zijn, maar voor de doorsneebevolking: een belangrijk deel daarvan stelt prijs op een stukje on gestoorde nachtrust. Gepleit wordt voor een sluitingstijd van 01.30 uur met een uitlooptijd naar 02.00 uur. Uit de reactie van B en W op de brie ven is af te leiden dat zij het sluiting suur niet opnieuw ter discussie willen stellen. Afgesproken is dat om 02.00 uur in de horecabedrijven het licht aangaat, de muziek uit en dat er niet meer wordt geschonken. „De uitloop mogelijkheid dient om een rustiger vertrek van de gasten te bewerkstelli gen. Op handhaving van de genoemde tijden zal nauwlettend worden toegezien". Er vallen voorlopig geen ontslagen onder de zes vuurtorenwachters van Eierland. Minister Smit-Kroes heeft deze week in de Tweede Ka mer verklaard In ieder geval tot na de zomer te zullen wachten. Zij is dus toch gezwicht voor alle druk van buitenaf. „Wij waren bang dat een overhaaste beslissing zou worden genomen, van daar dat we erg blij zijn met dit uit stel", aldus hoofd van de kustwacht, Piet Stam. Niet alleen heeft de mi nister gehoor gegeven aan de vele protesten van deskundigen die tegen de inkrimping van de kustwacht waren gericht, zij heeft ook de mogelijkheid voor hernieuwd overleg geopend. „Een Eerste Kamer-lid heeft om een nieuw onderzoek in deze zaak ge vraagd. De bezuinigingen bij de kust wacht zullen rustig worden bekeken en wij kunnen het seizoen nog gewoon ons werk doen", aldus Piet Stam. In september komen echter de eerste problemen al weer, als één van de me dewerkers in de VUT gaat. De aan vraag daartoe is deze week ingediend. „Als we met ons werk op dit niveau willen doorgaan, zal er een nieuwe zesde medewerker moeten worden aangetrokken. Maar of de hoge heren daarmee akkoord gaan, is maar de vraag. En zo ja, moeten we dan een uitzendkracht of iemand op jaarbasis nemen? Die moet dan voor een relatief korte periode wél helemaal worden in gewerkt", aldus Piet Stam. De bezuini gingsperikelen zijn dus wel even van de baan, maar nog niet uit de wereld. De Koog - De Koog - De Koog Aanstaande zaterdag 11 juni treedt op Avondvullend top 40-orkest. Entree f5

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 1