Cjrocn cZwartsJexeh in het hart ^burgemeester moet gaan Graten met minister s, A. van Opstal nam afscheid van gemeente l amerlid over afslanking kustwacht: Bromfietser (18) dodelijk gewond ele ckend jacht bij tel aan de grond f«Tl rtretknippen else t iuul tere ids ing. nrijding Cheques verzilverd Deze week voordelig! f995- BAKKER'S IJZERHANDEL. 0222°0n2346 ctie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-2741. n werktijd deze week tot en met dinsdag a.s.: Frans Hopman, Burgwal en Burg, telefoon 02220 - 5472. advertenties, abonnementen, etc.: >veld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, ion (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. Telefax 02220 - 4111 DINSDAG 14 JUNI 1988 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs /19,80 per kwartaal; los 95 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99 17 636 Rabobank nr. 36.25.01.742, NMB nr. 67.34.60.398 lister Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat vindt dat de gemeesters van de kustgemeenten haar moeten benade- als ze nog willen praten over de voorgenomen afslanking de zeeverkeersposten. Het VVD Tweede Kamerlid Anne- ie Jorritsma kreeg dat van de minister te horen en don- dag gaf ze deze boodschap alvast door aan burgemeester lipper van Texel. Waterstaat bij de kwestie moet worden betrokken maar onder andere ook justitie. Want de zeeverkeersposten zijn niet alleen van belang voor de veilig heid van de zeevarenden maar kunnen ook als ogen en oren fungeren van het justitiële apparaat in - bijvoorbeeld - de strijd tegen de drugssmokkel. Detailliste rouw Jorritsma was op Texel in and met een openbare spreekbeurt op uitnodiging van de eilandelij- rVD-afdeling hield in De Linde- Bij die gelegeheid liet ze weten optimistisch te zijn gestemd wat ifloop van de kustwacht-affaire be- Ik heb goede hoop dat we er uitkomen", zo zei ze. Ook verklaar- e geen genoegen te zullen nemen regelingen waardoor de veiligheid 6 Bitjdt geschaad en meende dat niet het departement van Verkeer en is m rheid lelhe J 1 agochtend kreeg het in het Mars- varende zeiljachtje Aeolus" uit m problemen. In de romp van rijwel nieuwe schip was spontaan icheur ontstaan,-waardoor vrij /vater binnenkwam. De .Aeolus" mede door de harde wind op afstand van de Texelse oostkust oogte van de NlOZ-haven aan de De sleepboot Elizabeth" van soffi/isser uit Oudeschild, de ,,Dreg ens I an ^oe' Donker uit Den Helder whipperploeg van de KNZHRM e Koog kwamen daarop in actie. Dreg III" maakte vast, waarbij as- y f itie werd verleend door de whip- Deg uit De Koog die er met de irboot op af was gegaan. Het e werd naar Den Helder gesleept, nstaande foto, gemaakt door Bert ig werd gemaakt toen het doua- irtuig „Zeearend" bij de gestran- fteolus" kwam. Mevrouw Jorritsma heeft zich nogal ingespannen om de afslankingsplannen te bestrijden, zelfs zodanig dat zij van „detaillisme" wordt beschuldigd. Van haar was de bekende motie die door de hele kamer is ondersteunend en waarvan nog moet worden afgewacht of de minister deze ook zal uitvoeren. Hoopgevend is dat de minister heeft beloofd dat er deze zomer nog niets zal gebeuren. De inspanning blijft er intussen op gericht om te voorkomen dat er niet terug te draaien beslissin gen worden genomen. De burge meesters kunnen daarbij een rol spelen door hun stem te laten horen en niet - zoals eerst leek te gebeuren - af te wachten totdat de minister hen bena dert. Karrespoor Rijksweg 9 was een ander voor Texel van rechtstreeks belang zijnd onder werp dat door het Tweede Kamerlid (gespecialiseerd in wegen- en wa terstaatsaangelegenheden) werd aan gesneden. Ze noemde de huidige ver binding Alkmaar-Den Helder een „kar respoor". De capaciteit van deze weg verbinding op peil brengen is positief t het orgt voor de recreatie ontwikkeling van Texel en mevrouw Jorritsma vond het feit dat veel Texel-bezoekers van deze weg gebruik moeten maken zelfs een goed argument om op de spoedige uitvoering van dit project aan te dringen. In haar praatje ging mevrouw Jor ritsma ook in op de actuele politieke ontwikkelingen in Den Haag, waarbij het beruchte WIR-lek ter sprake kwam en de inmiddels gesuste ruzie CDA/VVD. 's Middags was ze bij de burgemeester op bezoek geweest, waarbij een reeks lokale knelpunten de revue was gepasseerd. Door hierover 's avonds te praten kreeg haar voor dracht een plaatselijk karakter. Handelswaar De spreekster liet er geen twijfel over bestaan dat het belangrijkste „pro duct" dat het waddengebied te bieden heeft, bestaat uit „natuur". Instand houding daavan met gebruikmaking van het instumentarium zoals voor gesteld in de op Texel beruchte groene nota's wees ze in beginsel dan ook niet van de hand. De basisgedachte die ten grondslag ligt aan het plan om de Texelse duinen tot nationaal park te maken bevat volgens haar in elk geval goede elementen. Als het parkplan zoals het nu op tafel ligt voor de bewoners onaan vaardbaar is, zal gepraat moeten worden over een alternatief. De be woners moeten in elk geval kun nen meepraten over wat er wel en niet kan in de duinen. Dat moet re sulteren in een contract of conve nant, op basis waarvan het rijk de onmisbare subsidie voor Ecomare kan verstrekken. Over het algemeen was mevrouw Jor ritsma van mening dat de bewoners van de Wadden zelf moeten beslissen over de regels die in hun gebied gel den. Het rijk moet alleen in het ge weer komen tegen ongunstige effecten van buitenaf, zoals de vervuiling die via de Rijn tot ons komt. Ze was te genstander van een „Waddenwet" omdat de bewoners van het gebied zeer wel inzien dat een zoveel mogelijk ongeschonden natuur hun handels waar is en derhalve de basis van hun bestaan. Ze zullen die natuur zelf wil len beschermen via bestemmingsplan nen en andere regelingen. Veerboot Het Tweede Kamerlid betreurde de slechte toegankelijkheid van de Teso- veerboten voor mensen die slecht ter been zijn. „Een hele toestand, al die trapjes. Ik zat zelf ook bijna klem met Annemarie Jorritsma boven in da vuurtoren in gesprek met de kustwachters mijn koffer". Ze constateerde dat be paalde oplossingen inderdaad niet meer mogelijk zijn omdat de (smalle) havenfuiken nu eenmaal zo zijn ge bouwd, maar kon zich haast niet voor stellen dat er helemaal geen oplossing te bedenken is door „creatieve tech neuten". Waarbij het haar verbaasde dat bij de aanleginrichtingen in Zee land wèl voorzieningen zijn getroffen. Ze beloofde te zullen nagaan welke fi nanciële stimulans door de Kamer kan worden gegeven om een goede voor ziening te bekostigen, maar maakte daarbij wel het voorbehoud dat de kosten in redelijke verhouding moeten staan tot de grootte van de doelgroep. Het is een realiteit dat het departe ment van Verkeer en Waterstaat krap in de centen zit. De doelgroep (oudere mensen) wordt echter wel steeds gro ter door de vergrijzing. Gemeentegeld Behoorlijke jaarlijkse investeringen van de lokale overheid zijn van groot be lang voor de plaatselijke werkgelegen heid. De gemeente Texel trekt daarom jaarlijks circa twee miljoen voor in vesteringen uit, maar het laat zich aanzien dat dit door gebrek aan in komsten niet is vol te houden. Vanuit de zaal werd de suggestie gedaan om gemeenten die behoorlijk investeren srdoo ve. G >n C ogen n is 1 ipklei Creativiteits- en Ambachtencen- ,,De Vermaning", Diek 11a in -loorn, zal mevrouw M. Wieten- de komende twee weken op sdag en zaterdag van 13.00 tot uur portretten knippen van be is. Mevrouw Wieten uit Den heeft al zo'n tien jaar ervaring en van de Knipkring Texel. Zij wordt natig gevraagd voor beurzen en als in den lande. Zo zal zij nde zomer onder andere actief P het grote internationale Volks- estival in Warfum en op een gro- iedaagse beurs in Tubbergen. Met nog toonde zij prachtige staal- '3n haar knipkunst, toegepast op i. Wie een portret laat knippen, )ngt twee exemplaren, één opge- en één los, plus de „negatie- De prijs van een portret ligt tus- le f3,50 en f5,—. De toegang tot entrum is gratis. 9 vond op de Nikadel in De een kleine aanrijding plaats, «i schade ontstond aan zowel de e van een inwoner van De Koog n een Duitse Audi. De aanrijding >nd toen de bestuurder van de e wagen linksaf het parkeerterrein en supermarkt op wilde rijden, 'ij hij geraakt werd door de inha- andere wagen. Gistermiddag werd in de raadzaal van het gemeentehuis op informele wijze afscheid genomen van de heer Adrie van Opstal (bijna 61) als registrator. Hij gaat in de VUT. Van Opstal is 19 jaar aan de gemeente Texel verbonden geweest. Een vol ledig afscheid is het niet, want als ambtenaar van de burgerlijke stand blijft hij nog een tijd in functie. Als registrator was Van Opstal op de afdeling interne zaken belast met het onvangen, distribueren, doorzenden, controleren en het in het archief ops laan van alle gemeentelijke stukken, een belangrijke functie omdat de voortgang van de behandeling van die stukken er voor een belangrijk deel van afhangt. In weinig gemeentelijke functies komt het zó aan op accura tesse en in dat opzicht heeft Van Opstal nooit teleurgesteld. Het werd gistermiddag allemaal geme moreerd en met voorbeelden gestaafd. Burgemeester Schipper bracht in her innering dat Van Opstal 19 jaar gele den uit Apeldoorn naar Texel kwam voor een salaris van f1121,— per maand. Totaal heeft Van Opstal de overheid, dus de gemeenschap, 32 jaar gediend. Het publiek vindt dat door gaans vanzelfsprekend en heeft er wei nig waardering voor. Het belang van die gemeenschap is echter zeer ge diend bij een juiste inzet op dergelijke posten. Naast zijn hoofdfunctie had Van Opstal er bij de gemeente nog wat kleinere taken bij, zoals er voor zorgen dat de burgemeester op felici- tatiebezoek gaat als een echtpaar 50 jaar of langer is getrouwd of als een Texelse ingezetene een zeer hoge leef tijd bereikt. De burgemeester overhan digde de gebruikelijke gratificatie en een geschenk in de vorm van twee vouwstoelen. Stipt Wout Stam, hoofd van de afdeling al gemene zaken, belichtte Van Opstal in zijn werk en in zijn vrije tijd. Zijn acu- ratesse wordt geïllustreerd door het feit dat hij in al die jaren nooit te laat is gekomen. „Ik kon de klok op je ge lijk zetten". In zijn vrije tijd maakte Van Opstal zich verdienstelijk bij de ziekenomroep en de Historische Vereniging. Ook als vol leyballer in het gemeentelijk team was hij vermaard en daarbij liet hij zich in meer dan een opzicht kennen als een sportieve figuur. Als geschenk van het personeel overhandigde Stam een grastrimmer. Oud-gemeentesecretaris P. Beemster- boer (op wiens advies Van Opstal destijds is aangenomen) had de schei dende ambtenaar twaalf jaar van nabij meegemaakt en daarbij alleen maar gunstige ervaringen opgedaan. „Je hebt me vele redelijke en onredelijke diensten bewezen". Van Opstal zelf liet uitkomen dat er in 19 jaar op het raadhuis veel is veran derd. Toen hij op Texel kwam, was het oude raadhuis er nog en was er voor hem zelfs geen„eigen" schrijfmachine. Met niet meer dan een schaar en een stempelkussen mocht hij zijn taak gaan uitoefenen. Als geen ander wist Van Opstal ervan mee te praten hoe de papierwinkel in de loop der jaren is gegroeid. Alleen al aan raadstukken heeft hij in die tijd 18.000 pakken pa pier verwerkt. Spreker zei het wel heel moeilijk te hebben gehad met de func tiewaardering waaraan het gemeentelij ke apparaat destijds werd onderwor pen. Niet de man maar de „stoel" werd gewaardeerd, ongeacht de prestatie die werd geleverd. Niettemin zei Van Opstal terug te zien op een fij ne tijd. Het had hem nooit gespeten dat hij de stap van Apeldoorn naar Texel had gemaakt. Het devies dat hij zijn collega's meegaf was: „Bedenk dat je elkaar nodig hebt". daarvoor te „belonen" in de vorm van extra rijksgeld. De spreekster vond dat niet zo'n gekke gedachte, vooral als daardoor wordt gestimuleerd dat in vesteringen worden gedaan in de in frastructuur, dus in wegen, riolering en dergelijke en niet voor het aanschaffen van leuke dingen voor de mensen of voor het dichten van reeds ontstane fi nanciële gaten. Spreekster toonde zich tevreden over de tot dusver toege paste praktijk op Texel. „We zullen jul lie als goed voorbeeld noemen". Op de vraag of de onderhandelingen over de overname van de haven van Oude schild (door de gemeente) al resultaat hebben opgeleverd wilde het kamerlid om tactische redenen niet ingaan. „Men is in onderhandeling; er is wat aan de gang". Ton van Ploeg Wat betreft de beruchte „ton van Ploeg" vond mevrouw Jorritsma dat een belofte moet worden nagekomen, maar Ploeg kan men niets kwalijk ne men want hij is geen staatssecretaris meer en minister Braks zou die verant woordelijkheid moeten overnemen. Op dit moment moet het Arob-beroep dat de gemeente heeft ingesteld, worden afgewacht. Belangrijk is dat niet wordt ontkend dat de belofte van die ton rijksgeld voor de havenkade in elk ge val is gedaan. Bezoek Mevrouw Jorritsma bracht de volgen de ochtend een bezoek aan de Eier- landse vuurtoren, waar ze sprak met de kustwachters Piet Stam, Piet Nota en Charles Douma. Ze nam daar de hele problematiek rond de voorgeno men afslanking van de zeever keersposten nog eens door met men sen uit de praktijk. Het kamerlid her haalde daarbij haar belofte: „Ik zal niet werkeloos toezien als door veran deringen de veiligheid in gevaar komt". Maar ze was wel zo eerlijk om tevens aan te geven dat ze weinig kan uitrich ten als de minister echt niet wil. De zaak is politiek niet gewichtig genoeg om er haar voor naar huis te kunnen sturen. „Maar het moet wel duidelijk zijn wie de verantwoordelijkheid draagt als er straks ongelukken gebeuren". Een 44-jarige inwoner van Den Burg die eerder aangifte had gedaan van de diefstal van een tweetal eurocheques kon de politie nu melden dat beide cheques waren verzilverd voor het maximale bedrag. De cheques waren ontvreemd uit een handtas, toen de ei genaar zich in een restaurant nabij Amsterdam bevond. De totale schade bedraagt f600— De postale recherce heeft de zaak in onderzoek. In het VU-ziekenhuis te Amster dam is zondagavond de 18-jarige Johan de Smidt uit Het Noorden overleden. Hij bezweek aan de zeer ernstige verwondingen die hij opliep toen hij zondagochtend om 3.45 uur bij het kruispunt Waal- derstraat/Waalderweg bij Den Burg door een automobilist werd aangereden. De jongen was op zijn bromfiets op weg naar huis, samen met een 21-jarige vriend die naast hem reed, ook op een brommer. Het tweetal draaide vanaf de Waalderstraat de Waalderweg op, waarbij ze niet van het fietspad gebruik maakten en dus op de gewone rijbaan bleven. Beide bromfietsers werden even voorbij de Marsweg aangereden door een achter opkomende automobilist, een 34-jarige inwoner van Oosterend. Deze auto drukte Johan de Smidt met zijn brom mer over een afstand van 60 meter voor zich uit. De bromfietser sloeg daarbij door de voorruit van de auto en viel zwaargewond op de weg toen de auto 180 graden rondschoof en in de greppel bleef steken. Zijn 21-jarige vriend die op de linker weghelft had gereden, werd ook geraakt maar liep slechts lichte verwondingen aan een been op. Johan de Smidt werd met zwaar her senletsel en andere kwetsuren per am bulance met spoed naar het ziekenhuis in Den Helder gebracht en vandaar verder getransporteerd naar het VU- ziekenhuis waar hij rond tien uur 's avonds overleed. Het uitgebreide onderzoek heeft tot de ontstellende conclusie geleid dat allen die bij het ongeluk waren betrokken zonder licht hebben gereden, dat de automobilist niet heeft geremd en dat er mogelijk drank in het spel is. De aanrijding had plaats bij het ochtendgloren. De 21-jarige bromfietser heeft verklaard vlak voor de aanrijding achterom te hebben gekeken; hij had toen niets ge zien. De verlichting van zijn brommer was defect. Dat ook de lampen van de auto niet brandden wordt afgeleid uit de verklaring van de bestuurder en uit de 0-stand van de schakelaar, waarvan de handle bij het ongeluk afbrak. De auto had geen remsporen achtergela ten. De automobilist ging er na het ongeluk vandoor. Aan de hand van het kenteken werd door de politie zijn identiteit vastgesteld, maar thuis of op een mogelijk ander adres werd hij niet aangetroffen. De politie begon daarop een zoekactie die anderhalf uur na het ongeluk resultaat opleverde. De man werd in de buurt van de Oosterweg aangetroffen. Hem werd een bloed proef afgenomen, waarvan het resul taat nog niet bekend is. Sabo motormaaier met 4 takt motor, start gemak kelijk, maaibreedte 43 cm, cen trale maaihoogte verstelling, met grasvangbak. Normale prijs ƒ1440,— met 2 jaar garantie. Deze week een beperkt aan tal leverbaar voor N WINKEL VOL IDEEËN!

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 1