Antwoord op vraag naar meer kwaliteit Fotograaf Pe use her heeft oog voor detail m CENTRALE VOORZIENINGEN LOODSMANSDUIN EXPOSITIE IN RAADHUISKELDER Lionsveiling brac netto f28.000; Herberg „De Hoop" krijgt oude glans terug Marathonrit was geslaagde dag „Okidoki" speelt voor leden speelo-theek PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 14 JUNi kslJ ome Overzicht van een deel van het nieuwe centrale complex van Loodsmansduin De boedelveiling van de Lionsc Texel op vrijdag 6 en zaterdag mei in het Groothandelsgebo Oudeschild, heeft een netto taat opgeleverd van f28.000,—. is een paar duizend gulden mi dan in 1987, maar niettemin e sultaat waarmee de Lions uit voeten kunnen met het oog op geplande doelen. Gezien de niet-ideale veilingomstai heden (het was zaterdagmiddag strandweer) is de organisatie uiter tevreden met dit resultaat. De veil omzet was bijna f80.000,—. De ne opbrengst bestaat uit de in rekenu gebrachte veilingkosten, de opbra van de horecastands en de verkot ip Een antwoord op de vraag raar meer kwaliteit. Dat is het nieuwe complex van centrale voorzienin gen dat zaterdagmiddag op het RST-kampeerterrein Loodsmans duin" officieel in gebruik werd ge nomen. De centrale voorzieningen, op geruime afstand van het oude en intussen grotendeels gesloopte gebouwencomplex, omvatten een kantine/restaurant, supermarkt, beheerderswoning, zwembad, ten nisbanen, receptie, kinderopvang en een tweetal toiletgebouwen. Dit alles heeft de RST miljoenen ge kost, maar - zo werd zaterdag door menige spreker benadrukt - dat was een noodzakelijke investering voor de toekomst. De hedendaagse kampeer der vraagt om kwaliteit. Kampeerbe- drijven die daaraan niet tegemoet ko men, raken achterop. De Recrea tiestichting is overigens niet zomaar op eigen initiatief aan het investeren geslagen. Druk op de ketel was er in de vorm van verlangens van terrein eigenaar Staatsbosbeheer die de na tuur van het duingebied gedeeltelijk wilde herstellen en met name de hoge duinen, waarop zich het oude gebou wencomplex met het bekende bun kerdorp" bevond, zijn vooroorlogse aanzien teruggeven. Het kwam tot on derhandelen waarbij de camping van 52 naar 38 hectare werd terugge bracht. Het hoge gedeelte kreeg zijn natuurstatus terug en het lagere ge deelte mocht intensiever worden geëx ploiteerd waardoor de opvangcapaciteit van Loodsmansduin" niet veranderde. Hoornder feest Een en ander maakte het mogelijk dat de erfpacht die in 2004 zou aflopen, werd verlengd. Dat betekende instand houding van de economische „kurk" die „Loodsmansduin" is voor het dorp Den Hoorn. De feestelijke opening van zaterdag had dan ook een zeer Hoorn der karakter, niet alleen door de twee Hoornder „Danen" (Welboten en Schilling) die het woord voerden, maar ook door de muzikale medewerking van het Hoornder muziekkorps Door Eigen Kracht. Dat korps mocht enkele stukjes meer spelen dan eerst de be doeling was, want het plan om de openingshandeling in te leiden met een parachutesprong kon wegens de laaghangende bewolking niet door gaan. Het was de bedoeling geweest dat de parachutist de nieuw ontwor pen „Loodsmansduin-vlag" zou bezor gen waarna beheerder Paul Zadeits en wethouder Daan Schilling plechtig dat dundoek zouden hijsen. Dat laatste gebeurde, maar de vlag werd gewoon over land aangevoerd. Onderhandelingen Voor het zover was richtte RST- voorzitter Kees Graaf zich tot de hon derden genodigden. Hij blikte terug in de geschiedenis van de Recreatiestich ting, vroeger Stichting Sociaal Toe risme. Hij vertelde over de kwaliteits verbeteringen die telkens moesten worden doorgevoerd en schetste het verloop van de onderhandelingen met Staatsbosbeheer die tot de ingrijpende inkrimping en wijziging van de indeling van het terrein hebben geleid, de di recte aanleiding van de recente miljoe neninvestering. Hij zei ook dat het niet alleen de kwaliteit van de voorzienin- Paul Zadeits en Daan Schilling hijsen de nieuwe Loodsmansduin-vlag. gen is, die een camping aantrekkelijk maken. De gasten stellen ook een goed contact met de beheerder op prijs. Wat dat betreft sprak Graaf ver trouwen uit in het echtpaar Zadeits, dat naast goed gastheerschap ook goed management moet bedrijven. Het exploiteren van een camping is door allerlei wettelijke eisen (onder an dere op het gebied van hygiëne) een kostbare zaak geworden. Efficiënt be heer en goed management moeten de kosten zoveel mogelijk drukken en daarmee de tarieven die de steeds meer prijsbewuste kampeerder betaalt. Bijzondere aandacht krijgt op „Loodsmansduin" de jeugd. Net als op de andere grote RST- campings zijn jongeren altijd wel kom geweest maar het is wel zaak dat zij oudere medekampeerders geen overlast bezorgen. Graaf maakte bekend dat de RST deze zomer gebruik maakt van een pro fessionele bewakingsdienst om dat doel te bereiken. Wethouder Daan Schilling vond het jammer dat de parachutesprong niet kon doorgaan, want hij had als grapje willen vertellen dat Den Hoorn vroeger een dorpsomroeper had, die aankon digde: „Hedenavond parachutesprin gen vanuit de lucht". Met de nadruk op dat laatste. Ook Schilling ging in op de ingrijpende wijziging van de ter reinindeling van de camping die hij „het resultaat van onderhandelen" noemde. Voor de verandering was een artikel 19, vergunning nodig, wat leid de tot bezwaren van met name de kant van de Hoornders. Schilling zei vol lof te zijn over de wijze waarop de wrijfpunten uit de weg zijn geruimd: door informeel maar vruchtbaar over leg, gecoördineerd door de Dorpscom missie. Het leidde tot alleszins accep tabele compromissen. Schilling schetste het economisch belang van Loodsmansduin met zijn 4300 slaap plaatsen, zo'n 10% van de totale toe ristische opvangcapaciteit van Texel. Het is een goede zaak dat die cam ping nu aan de hoge eisen voldoet, onder andere blijkend uit het rioolstel sel dat in het hele terrein is aangelegd. Spreker herinnerde aan de meermalen Donderdag a.s. opent „De Hoop" in De Cocksdorp zijn deuren na een in grijpende verbouwing en uitbreiding met drie appartementen. Het bedrijf aan de Kikkertstraat is nu eigendom van Jan en Marie Vogel, afkomstig uit Haarlem waar zij een cateringbedrijf exploiteren. Omdat ze zich tot Texel aangetrokken voelden, wilden ze daar naast op het eiland een bedrijf begin nen. Het oog viel op het al geruime tijs leegstaande voormalige hotel De Hoop. Besloten werd daarvan een knus, kleinschalig café-restaurant te maken met drie tweepersoons apparte menten. Dat betekende een ingrijpen de verbouwing waarbij het interieur in diverse ruimten werd verdeeld (restau rant en café zijn gescheiden) en waar bij de gevel werd voorzien van meer dere kleine ramen. Oude foto's van het voormalige „logement" De Hoop dien den als voorbeeld. De naam „her berg" die het bedrijf nu heeft gekre gen is volgens Vogel gekozen om de gemoedelijke sfeer te benadrukken, maar moet niet al te letterlijk worden opgevat want logiesgelegenheid wordt niet geboden, afgezien van de drie luxe appartementen. Die appartemen ten omvatten elk een fraai en modern ingerichte woon/slaapkamer/keuken alsmede een badkamer. De appartementen liggen aan de ach terkant van het gebouw: ze zijn voor zien van een schuifpui die uitziet op de voormalige boomgaard. Vogel heeft hier nog een stuk grond van de familie De Kind bijgekocht, waardoor een ter rein van 6000 m2 is ontstaan dat aan de achterkant wordt begrensd door de Langeveldstraat. De bedoeling is hier vijftien bungalows te realiseren die be reikbaar zijn via het Teenstrapad. Of deze bungalows zullen worden geëx ploiteerd dan wel los aan particulieren zullen worden verkocht, moet nog worden beslist. Het nu gerealiseerde restaurant annex café is knus en toch modern uitgevoerd. Aan de sfeer wordt bijgedragen door een open haard. Van belang voor de exploitatie van het bedrijf zijn ook twee winkeltjes aan de straatzijde van waaruit kleine snuisterijen, souvenirs en dergelijke verkocht zullen worden. Zoals zo vaak bij dergelijke verbouwingen komt alles op het allerlaatste moment gereed. Tijd voor een officiële opening is er niet; dat gebeurt in september. De ver bouwing werd uitgevoerd door Daalder uit De Cocksdorp. De electra werd aangelegd door Willem Duvekot uit Oosterend. De architect en loodgieter komen uit Haarlem en het schilder werk is door vrienden uitgevoerd. Het is de bedoeling dat herberg De Hoop het hele jaar open is. via structuurschema's en dergelijke naar buiten gebrachte overheidsopinie dat kamperen in een natuurgebied als de duinen eigenlijk niet kan. Hij meen de stellig dat het bij een juist beheer en met de nodige terughoudendheid wèl kan, zoals nu ongetwijfeld op nieuw door Loodsmansduin zal worden bewezen. Let op uw zaak Wat de toeristische ontwikkeling van Texel in het algemeen betreft had Schilling ook nog een paar opmerkin gen. De zaak zit in een stroomversnel ling. Veel toeristische kwaliteitsvoorzie ningen komen de laatste tijd van de grond, maar Texel moet wel oppassen. Schilling: „Texelaars, let op uw zaak. Waak ervoor dat de zaak niet over groeit en houd vast aan het maximum van 47.000 toeristische bedden. Texel biedt veel ruimte en een eigen karakter en dat moet zo blijven". Wat karakter vastheid betreft had hij veel lof voor Den Hoorn waar de ondernemers be paald niet stilzitten, maar er grote waarde aan hechten dat nieuwe activi teiten passen in het oude en klein schalige beeld. „Het dorp blijft een dorp en toch staat de tijd er niet stil". Wat betreft de wens van de onlangs opgerichte ondernemersvereniging om in de buurt van Loodsmansduin recrea tieve verblijfseenheden te stichten, gaf de Hoornder wethouder het advies om in onderhandeling te treden met de RST. De nieuwbouw zou in het Loodsmansduinplan geïntegreerd kun nen worden, waardoor een situatie ontsaat zoals in De Krim Directeur C. Koorn van de RST ging ook in op de problemen en onderhandelingen, die de afgelopen jaren met betrekking tot Loodsmansduin hebben gespeeld. Koorn legde er de nadruk op dat ook de RST prijs stelde op een landschap pelijk zo fraai mogelijk resultaat en daarom een landschapsarchitect in schakelde. Hij bracht dank aan de be drijven die voor ontwerp en uitvoering van het centrale complex zorgden: ar- chitectenburo Alkema, aannemer Mar tin Visser, Rab, Oele, Veltkamp, IBS, Bruining en Agter, CVI, Zaanderwijk Schilders, Westerlaken, Tatenhove en (voor het slopen van de oude gebou wen) aannemer Bakker. Het was een der laatste keren dat Koorn als RST- directeur optrad, want om gezond heidsredenen moet hij zijn taak neer leggen. De leiding van het bedrijf be rust momenteel bij een tijdelijke kracht, de heer A. Visser die uitgezon den is door een managementbureau. De procedure voor het aanwerven van een nieuwe directeur begint een dezer dagen. Koorn is sinds 1981 aan de RST verbonden geweest als opvolger van de heer H. van der Doel, die we gens ziekte ook maar korte tijd aan het bewind kon staan. Architect Alkema overhandigt een RST-voorzitter Graaf de cheque voor het Maartenhuis. Cadeau Tot de genodigden die de plechtigheid van zaterdag meemaakten behoorden ook de vaste gasten van de camping, merendeels eigenaars van sta-caravans. Namens deze groepering werd een feli citatiewoord gesproken door mevrouw Karsten, die al sinds 1972 op Loodsmansduin kampeert. „Wat ik vóór heb op de andere sprekers is dat ik met een cadeau kom", aldus me vrouw Karsten die daarop het geza menlijk geschenk van de vaste gasten overhandigde: een fraaie wandfoto van het kerkje van Den Hoorn, bestemd voor de receptie. Wat mevrouw Karsten had gezegd bleek niet helemaal waar te zijn want er was nóg een cadeau. Dat kwam van de gezamenlijke bedrijven die de centrale voorzieningen tot stand had den gebracht. Namens hen sprak ar chitect Alkema. Hij overhandigde aan de RST-voorzitter een reusachtige che que ter waarde van f2400,—. Besloten was dat dit bedrag moest worden doorgegeven aan een goed Texels doel, in dit geval het Maartenshuis in De Koog. Nico Engelaer van het Maar tenhuis was met enkele pupillen aan wezig om het geschenk te aanvaarden. Hij legde uit dat het geld zeer welkom is. Het Maartenhuis is weliswaar sinds kort door de overheid erkend en on- vangt dus subsidie, maar alleen in de kosten van wonen. Er zijn echter zeer veel andere kosten. van catalogi. Een derde deel zal v, den besteed op Texel aan maatscl pelijke, sociale of culturele doelen manifestaties. Een derde deel is I bestemd voor de Derde Wereldlan of waar hulp op diverse terreinen om beerlijk is om een menswaardig bestaan in stand te houden of te ren. Het overige deel gaat traditioi naar de stichting Texelvakantie Ge 0< nr aft rde h< dicapten, ten behoeve van het Tes itrj huus. Dit project heeft zoals beker ook de bestuurlijke steun van de l ons. In het najaar wordt bekendge maakt aan welke doelen het geld j|ai cies wordt besteed. Een opmerkeli feit was de massale inbreng op do derdag 28 april, waardoor in enkek wa uren tijd duizend kavelnummers ko den worden ingeschreven. Organis risch overleg is gaande om in 1988 slechts één zaterdag de inbreng te realiseren. itei er i onj clj )be ied „Vaak wordt de schoonheid of de lelijkheid van iets bepaald door de tails. Ik heb er lol in om anderen op die details, die ogenschijnlijk simpele dingen, te wijzen." De 48-jarige Barend Peuscher uit Ha ren doet dat al jarenlang via foto's en film. Tot en met 23 juni expo seert hij. voor de eerste maai, op Texel. In de expositieruimte in de raadhuiskelder zijn foto's en foto grafische zeefdrukken van uiteen lopende zeggingskracht, en voor namelijk met de natuur als onder werp, te zien. De tentoonstelling heeft de titel „Vor men op Texel" meegekregen. Dit bete kent niet dat alle werkstukken op Texel betrekking hebben. Integendeel: nog niet de helft van de foto's is op Texel gemaakt. Enkele wèl Texelse opnamen behoren echter tot het beste werk. Heel aardig is „Profiel". Dat is een sterk uitvergroot deel van een half wit geschilderde autoband, die Peuscher op de Oudeschilder haven aantrof. Het geslaagde resultaat vertoont sterke overeenkomst met een abstract schil derij. Fraai is ook „Torso", dat ogenschijnlijk een foto is van een opgegraven sculp tuur uit de oudheid, maar in werkelijk heid een uitvergroting betreft van een stukje drooggevallen wad. Peuscher: „Het zijn voor mij niet al leen mooie plaatjes, maar ook de boodschap erachter is belangrijk. Ik wil de mensen proberen duidelijk te ma ken dat deze details bestéén, dat men niet slechts naar het totaalbeeld moet kijken, maar dat de dingen ook anders kunnen worden bekeken." Uit voornoemde werkstukken blijkt Peuscher's belangstelling voor vormen; wat dat aangaat is de expositietitel wèl representatief. Ook kleur speelt een belangrijke rol in de tentoongestelde werken. Helemaal tot uiting komt de combina tie van kleur en vorm in de fotografi sche zeefdrukken. Via ingewikkelde technische procedé's bewerkt Peuscher in zijn eigen atelier in Haren de fotonegatieven. In dit „produktieproces" gaat Peu scher ook menigmaal uit van gefoto grafeerde details. Als hij een interes sante vorm heeft ontdekt, dan gaat hij daarmee verder aan de slag. Registra tie van het detail op zich is van veel kleiner belang dan bij zijn foto's. De nadruk komt meer op de kunstzinnige bewerking te liggen. Een aantal zeefdrukken wordt komen de zomer tentoongesteld op Gotland in Zweden. Met dat gebied heeft Peu scher, die in het dagelijks leven direc teur van een basisschool is, speciale binding. Met het Waddengebied is dat eveneens het geval. Als kleine jongen kwam hij al op Texel en zijn moeder is schrijfster van het boek ,,'t Begon op Texel". De „sfeer en vriendelijke bewo ners" maken dat Peuscher graag naar Texel komt. Verder treft hij hier veel fo tografisch aantrekkelijke situaties aan, wat op de expositie onder meer blijkt uit zeefdrukken van een schapeboet en geveltjes in de Weverstraat. Hoewel fraai, geen echt verrassende Texelse onderwerpen. In nog ster! mate geldt dat voor kleurenfoto's broedende sterns en kleurrijke bol velden. Deze doen afgezaagd en z niet typisch Texels aan, maar zijn uit dat oogpunt door Peuscher or hangen. Deze foto's vormen dan een dissonant in de raadhuiskelder ie-l |koi gro de n. Met een deelname van maar liefst twintig aanspanninen en zelfs twee weigerde aanmeldingen die te laat nenkwamen, werd de marathon va de Vereniging van Vrienden van hè Paard een geweldige happening. M (|a medewerking van Staatsbosbeheer diverse particulieren werd de rijders een schitterend traject met originek a|<~ hindernissen en bijzondere opgave» voorgeschoteld. Er werd fanatiek e> goed gereden, waardoor het aantal strafpunten laag bleef. De prijsuitrei king vond plaats in hotel Den Burg De volgende rit voor aanspanninget de dorpentocht, die wordt gehouda op 26 juni. Opgeven kan tot uiterlijk de 24e bij Lies Eelman-Vos, telefoon 2746, met vermelding van het aanlz passagiers. Uitslagen marathonrit: 1. Dick Smit, 68 s? punten, 2 Marti Kikkert, 77 strafpunten, 3. Siebeling, 77 strafpunten, 4. Kees Timmer, strafpunten. De aanmoedigingsprijs ging ntf Fedde de Jong. Barend Peuscher bij de wad-foto ..Torso". Theatergroep Okidoki verzorgt wof' i,ei dag 22 juni in peuterspeelzaal d'Ou* ULO een optreden voor leden vanö" speel-o-theek, als afsluiting van hel speelseizoen, aanvang 14.30 uur. 0' voorstelling zou aanvankelijk reeds woensdag a.s. worden gegeven, daarvan moet worden afgezien. Woensdag a.s. is er wel gelegenhe^ om geleend speelgoed terug te gen, van 14.00 tot 16.00 uur. :ed te t na« 4- ide

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 2