Monstertocht rond twee eilanden volbracht Een helpende hand" ij vraag en aanbod EL PIJLMAN START BEDRIJFJE umband K.T.F. ndhaaft zich el drukte bij elerclub Goede afsluiting voor GVT-turners Aanrijding Gollards-bewoners verkopen handwerk Boodtlaan afgesloten Opbrengst collecte 'UNI IsÖAG 14 JUNI 1988 TEXELSE COURANT PAGINA 5 mband en majoretten van het ilnklijk Texels Fanfarecorps heb- zondag voor een goede presta- gezorg: handhaving in de derde ;ie door het behalen van een ede prijs. het concours, georganiseerd door tlgemene Nederlandse Unie van jekverenigingen, in Wijk aan Zee en de Texelaars met 35 leden in strijdperk. In een deelnemersveld 46 verschillende drumbands en jrettengroepen kwam de band uit Je derde divisie. Er werden twee een uitgevoerd; „Dynamiek" van omponist Sandrie Egberts als lo- j nummer en „Jeugdfestival" van 5 i|fde schrijver als staande mars. De me aarin de landelijk zeer be- Ie drumbanddeskundigen A. Jans- J. Vlijm en K. Smits, beoordeelde ra irestaties van de KTF-drumband en '3 jretten met totaal 25814 punt, voor een ruime tweede prijs. Met herinneringsmedaille als aanden keerde de groep onder leiding van a Veeger-Roeper (tambour-maitre) I lenk Beijert (instructeurl op Texel loom C ins de vrijdag gehouden wieier- strijden ging bij de A-jeugd Den van der Slikke er keihard vandoor, inishte met een hele ronde voor- mg op zijn broer Roald, terwijl ier Braam driekwart ronde achter- d opliep. De sprint bij de B-jeugd gewonnen door Jan Werner die werd gevolgd door Thijs de en Roel Bakker. Bij de A-poule an vier renners tot het einde toe in trijd, waarvan drie een kopgroep nden. Jan Nico van der Ploeg pro- de enkele keren te demarreren, rwerd steeds teruggehaald. De iprint werd gewonnen door Evert jman. In de B-poule waren het al de jeugdige renners als Jordi e en Frans Witte, die telkens pro- den weg te komen, maar deze po en bleven zonder resultaat. In de ,te ronde nam Wil Braam afstand on niet meer worden ingelopen, lelotonsprint werd gewonnen door Buis, Dinsdagavond houdt de wie- ireniging een heuvelklim. Deze be- op de gebruikelijke tijd aan de van de Hogeberg bij het Doolhof, irband met de ronde van Ooste- komen de wedstrijden van sgavond te vervallen, igen: A-jeugd: 1 Denhard van der Slikke; sper Braam; 3. Roald van der Slikke. B- I: 1. Jan Werner Prins; 2. Thijs de Boer; 3. Bakker; 4. Chris Vinke. A-poule senioren: irt Koopman; 2. Dirk Vinke; 3. Jan Nico er Ploeg; 4. Jacco Vinke B-pule: 1. Wil i; 2. Jan Buis; 3. Willem Keyzer; 4. Loek liet; 5. Martin Visser; 6. Frans Witte; 7. n Graf; 8. Dirk Eelman. De laatste meters op het strand bij Den Hoorn: Takes en Daman met In hun kielzog Jan Knippenberg en twee familieleden. Wat menigeen voor onmogelijk hield hebben Willem Daman 140) en Theo Takes 144) zondag gepresteerd. Hardlopend maakten ze een tocht rond Texel èn Vlieland. Het voor het eerst volbrengen van deze monsterloop van bijna 100 kilometer is een gedenkwaar dig feit in de duurloopgeschiedenis van Texel. „Dat was ééns maar nóóóóit weer...!" zei Theo Takes hardgron- dig toen hij zondagavond om 21.20 uur samen met zijn PEN-collega Daman op het strand bij paal 9 door de finish ging. Maar toen het tweetal even later de hulde van fa milie en kennissen had ondergaan en in het paviljoen van Vlaming zat uit te blazen werd deze medede ling alweer ingetrokken. Er wordt nu zelfs al met de gedacht gespeeld om deze super-marathon met zijn heel speciale karakter tot een jaarlijks terugkerend evene ment te maken... Zo'n dubbel rondje is geen kleinigheid. Dat realiseerden Daman en Takes al di rect na de start om 7.00 uur zondag ochtend. Het stuk over de Hors was als gevolg van de harde noordoostelij ke wind bijzonder zwaar. Na Oude- schild ging het wat beter. Daman en Takes stappen aan boord bij Bart Boon en Fred Eenhoorn. Die hardiwind die in de loop van de dag zelfs tot kracht zeven aanwakker de,was bijna spelbreker geweest want daardoor ging de oversteek naar Vlie land in eerste instantie niet door. Sil Boon houdt zich consequent en te recht aan de veiligheidsregel dat zijn schip „De Vriendschap" bij windkracht zes of meer niet vertrekt. Dat liet zich 's morgens vroeg al aanzien, maar Da- man en Takes gingen toch van start, op hoop van zegen. Als zou blijken dat ze niet naar Vlieland konden, zou den ze rechtsomkeerd maken en was het een mooie trainingstocht geweest; volgende keer beter. Gerard Zoetelief van strandpaviljoen „Vliezicht" vond echter dat er wat „geregeld" moest worden. Hij poogde de KNZHRM zover te krijgen dat de reddingboot „Siegfried Egmundis" voor dit bijzondere doel zou uitvaren. De schipper wilde wel, maar de direc tie moest beslissen. De directeur bleek telefonisch onbereikbaar zodat men dit plan moest laten varen. De mensen van de Cocksdorper Kustzeilvereniging brachten echter redding. Met hun snelle motorboot werden de Texelse duursporters overgezet, een ruige tocht over de door de stormachtige oostenwind zeer .knobbelige" Wad denzee. Daman en Takes werden flink door elkaar gegooid en kwamen daar bij pijnlijk op hun stuitje terecht. Dank zij het zeemanschap van Bart Boon en Fred Eenhoorn (op de terugweg Bart Boon en Andreas Moonen) kwam het duo echter behouden bij de steiger op de Vliehors aan. Zoetelief had ervoor gezorgd dat hier Maarten Nijman met zijn „Vlieland Express" klaarstond om voor vervoer naar het „Posthuis" te zorgen. Eenzaam Het was wel vervelend dat er voor be geleider Gerard Witte (die van de hele loop tevens een fotoreportage maakte) geen plaats was in de boot, wat bete kende dat Daman en Takes op Vlieland hun missie in eenzaamheid volbrach ten. Twee keer stopten ze op het buureiland. In het Posthuis waar de Texelaars met respect werden ontvan gen, werd wat gedronken, de tas met schone kleding kon er gestationeerd en een van de gasten stelde zijn kamer met douche ter beschikking. Gelopen werd langs de oostkant van het eiland. De wind bereikte tijdens dit traject zijn grootste kracht, met uitschieters tot ruim acht. Het was dus zwaar. In het dorp aan het andere eind van het ei land werd wat drinken gekocht bij een kiosk en werd langs de westkant de terugtocht richting Vliehors gemaakt, nu met de wind in de rug. Toen het grootste deel van de totaal af te leg gen afstand erop zat kwam een inzin king. Daman: „Dat laatste stukje op Vlieland, dat was zwaar. Dat was het enige moment dat we bang waren dat we zouden moeten opgeven. Dat zou ook zeker zijn gebeurd als we niet met z'n tweeën waren geweest. We heb ben voortdurend met elkaar gepraat en er bij elkaar de moed ingehouden. Toen we in het Posthuis hadden ge- douched en gerust zagen we het weer zitten". Een handicap op Vlieland was dat de twee lopers daar in onbekend gebied waren. Ze hadden geen idee hoever ze waren en hielden op een ge geven moment toeristen aan die een landkaart bij zich hadden voor oriënta tie. Takes: „Die mevrouw vroeg waar we vandaan kwamen. We zeiden: van de zuidpunt van Texel. Ze keek ons stomverbaasd aan en geloofde er niets van". Een ander handicap ondervond Willem Daman. Halverwege de monstertocht begon een spiertje in zijn linkerknie hevig pijn te doen en dat bleef zo tot het eind. Een masseur werd tijdens de tocht ontbeerd. De te rugtocht naar Texel werd weer met in schakeling van de Vlieland Express en de boot van de Cocksdorper Kustzeil vereniging gemaakt. De laatste 22 kilo meter naar de finish waren uiteraard niet de lichtste. Uitputting sloop na derbij en de twee hadden eikaars mo rele bijstand hard nodig. Een geestelijk duwtje in de rug ging uit van Arjan Barhorst die het stuk tussen de vuur toren en de Slufter meeliep. Het trof ongelukkig dat het hoog water was toen de Sluftergeul moest worden vaak gebeurt het niet: iemand If via de Texelaartjes een kachel krijgt geen reacties, probeert nog eens en geeft vervolgens noed op. De kachel belandt in chuur of op de Lionsveiiing. ij en aanbod sloten op het mo lt van adverteren niet op elkaar maar wie weet zou dat op ander moment wèi het geval geweest. Met haar zojuist op- chte bemiddelingsbedrijfje n helpende hand" wil Nel Piji- uit Den Burg hierin voorzien, ms wil zij bemiddelen tussen sen die karweitjes willen doen, nensen die om hulp verlegen legeleiders van de cursus voor wen die zich willen (herloriënteren arbeidsmarkt, die afgelopen er op Texel plaatsvond, kunnen nu san lachen. Nel Pijlman's initiatief imelijk een rechtstreeks uitvloeisel die cursus. Een kranteknipsel dat der mede-cursistes meebracht, ede de aanleiding. Het desbetref- <e artikel handelde over een vrouw n Rotterdam was begonnen met soort klusjescentrale, waarin bij Raten) doen van karweitjes vragers bnbieders met elkaar in contact "en gebracht. dit voorbeeld ging Nel Pijlman de slag. Bij het zoeken van de for- kreeg zij veel hulp van de Vereni- 3Voor Werk in Haarlem. Deze or- aatie steunt vrouwen die een eigen 'ifle willen opzetten. Ook met de se cursisten werd gediscussieerd '"at er op Texel mogelijk zou zijn. keb heel veel hulp gehad van m'n te-cursisten", benadrukt Nel. Ook Meren vroeg ze hun mening. De varieerden van zeer positief tot sceptisch. „Sommigen gaven het dgeen kans van slagen, anderen juist spontaan naar me toe 'concrete voorstellen." opzet tot stand. Op de eerste plaats zal een bestand met „aanbieders" moeten worden opgebouwd. Deze „aanbieders" zijn personen die zich beschikbaar stellen voor het doen van uiteenlopende dingen. Voorbeelden: oppassen (op kinderen, woning of die ren, tijdens vakantie of een avondje uit), begeleiding (bijvoorbeeld naar arts of ziekenhuis), boodschappen doen, verzorging van huisdieren, verzorging of hulp bij feestjes en verjaardagen, brei; naai- of verstelwerk. Tevens denkt Nel Pijlman aan bemiddeling bij het zoeken naar reispartners (voor va kanties of voor mensen die (regelma- tigl naar een bepaalde stad moeten reizen). Wie zich bij haar aanbiedt, moet uitgebreid informatie verstrekken. Ten eerste natuurlijk ten aanzien van de karweitjes die men wil verrichten, en verder op welke tijden men be schikbaar is, of men een vergoeding wil ontvangen, etcetera. Deze informa tie wordt opgeslagen in een geauto matiseerd bestand. Inschrijving bij het bemiddelingsbureau kost de „aanbie ders" een tientje per half jaar. Kan „Een helpende hand" over één kam worden geschoren met een uitzendbureau? Nel Pijlman: „Nee, want ik heb geen mensen in dienst. Ik bemiddel slechts tussen vraag en aanbod. De twee par tijen moeten vervolgens zelf tot over eenstemming zien te komen over de hoogte van de vergoeding, enzovoort. Mijn bureau staat overigens wel offi cieel ingeschreven bij de Kamer van Koophandel. Ik ben ook aan bepaalde regels gebonden. Zo is het mij volgens de wet verboden om in arbeid te be middelen." Al reacties Een paar Texelaartjes hebben inmiddels al voor reacties gezorgd, zowel voor wat betreft de vraag- als aanbodzijde. Er zijn tot dusver zes aanbieders: vier huisvrouwen en twee meisjes die graag willen oppassen. Naar aanleiding van dit artikel en verdere publiciteit hoopt Nel dat dit aantal nog fors groeit: „Hoe meer keuze, hoe beter." Het mag ook best om heel specifiek werk gaan, zoals het helpen van ge handicapten. „Mensen willen zich vaak best verdienstelijk maken met vrijwilligerswerk, maar weten niet goed langs welke weg ze dat moeten aan pakken. Als eenmaal bekend is dat ik bemiddel in dit soort gevallen, is dat misschien wel een mooie oplossing. Zowel degenen die willen helpen als degenen die hulpbehoevend zijn, kun nen zich aanmelden. Ik probeer er dan voor te zorgen dat de juiste personen met elkaar in contact komen." Er zit méér werk aan vast dan alleen een telefoontje. Nel Pijlman: „Dege nen die zich aanmelden, worden door mij bezocht zodat ik weet met wie ik te maken heb en hoe de situatie pre cies is. Dat kost me aardig wat drup pels benzine." Niet garant Hoewel ze haar best doet om de meest geschikte personen te koppelen, kan ze er niet voor garant staan dat het werkelijk klikt. „Dat kan niet. Daarom zal ik de vragende partij ook altijd adviseren om zelf eerst contact op te nemen met de aanbieder die ik aanbeveel." Degenen die van de aangeboden diensten gebruik willen maken, dienen drie gulden te betalen als vergoeding voor de bemiddeling. Maar een twee de keer kan men, als de eerste keer goed is bevallen, de oppas zelf rechtstreeks benaderen. Er hoeft dan dus niet telkens te worden betaald. Drie gulden is ook de vergoeding voor het te koop aanbieden van roerende goederen. Voor die prijs zit het aange boden artikel een half jaar in het bestand. In die tijd zal Nel Pijlman het trachten te verkopen. Voor de aanbieders heeft dat het voor deel dat men geen rompslomp heeft met telefoontjes en dergelijke, terwijl men voorts minder kwijt is dan voor een Texelaartje zou moeten worden betaald. Het bewuste artikel wordt tenminste éénmaal per advertentie aangeboden. Dat gebeurt tesamen met andere artikelen, die door anderen zijn aangeboden, in één Texelaartje. „Dit gaat pas echt goed lopen, als het voor veel mensen bekend is dat ik dit doe. Kijk, nu gebeurt het vaak dat mensen plotseling iets tweedehands Nel Pijlman hoopt vraag an aanbod van goederen en karweitjes beter op alkaar te kunnen afstammen. ,,RIJk zal ik er niet van worden, dank ik." nodig hebben, maar dat het toevallig niet in die zelfde week wordt aangebo den. Andersom werkt dat ook: men sen bieden iets aan, maar toevallig is er op dat moment niemand die inte resse heeft. Maar als ze mij dan bel len, is die kans groter", aldus blikt Nel Pijlman vooruit. Tenslotte: ,,Na jaren in de horeca te hebben gezeten, lukte het me niet om ander werk te vinden. Ik houd er van om wat te organiseren, iets op poten te zetten. Misschien is dit een gat in de markt. Maar rijk zei ik er niet van worden, denk ik." overgestoken. Er moest even worden gezocht naar een plaats die doorwaad baar leek, Takes en Daman trokken al hun kleren uit, bonden deze op hun hoofd en staken de geul over waarbij het water tot hun borst reikte. Aan de zuidelijke oever wachtte Jan Knippen berg die het laaste stuk naar de finish meeliep. Dat was nodig ook, want de resterende energie raakte nu duidelijk op. Vooral na het passeren van paal 17 werd het zwaar. Het tempo viel weg en alles ging pijn doen. Bij paal 9 werden de twee door zetters door enkele tientallen kennissen en familieleden verwelkomd. Op het strand was een spandoek gezet met een plagerig opschrift dat naar de 40 plus-leeftijd van de twee lopers ver wees en er was een rood lint gespan nen dat de finish moest symboliseren. Het viel een beetje tegen dat er niet meer belangstelling was, maar de ver klaring voor de afwezigheid van spor tieve supporters lag voor de hand: ie dereen zat voor de televisie om naar het EK-voetbal te kijken.... Afgelopen zaterdag kwam er in de Zuiderzeesporthal in Wieringerwerf voor veel turners een einde aan het lange turnseizoen. Voor GVT was dit een succesvolle afsluiting, waarbij zowel individueel als in teamverband de nodige prijzen in de wacht werden gesleept. Bij de meisje eindigde Sigrid van Heer waarden op een tweede plaats en Pe tra Dankers op een derde. Beide meis jes hadden dan ook een prima wedstrijd achter de rug waar zij zeer tevreden op terug mogen kijken. De jongste meisjes konden het echter in de ploegenwedstrijd nog niet bolwer ken. Hier was de concurrentie te groot. Ondanks dat de meisjesploeg, bestaande uit Monique de Ridder, Liesbeth Brouwer, Wendy Moor, Linda Goed en Yaltah Pansier, een goede wedstrijd draaide, eindigde zij op een zesde plaats. De ploeg vanaf 13 jaar behaalde een duidelijk beter resultaat. Deze ploeg, bestaande uit Henniëta Mulder, Martine Brügemann, Esther Witte, Suzanne Boeyen en Mariëlle Vonk, eindigde op een derde plaats. Vooral de halve punt voorsprong op de nummer vier, SSS uit Sint Pancras, verhoogde de stemming omdat vorig jaar nog met eenzelfde verschil van deze ploeg verloren. Ook bij de jon gens werden goede resultaten ge boekt. Erik Jan Veeger mocht in de B- poule (tot en met tien jaar) een eerste prijs in ontvangst nemen, terwijl Mer- lijn Rump de tweede prijs voor zijn re kening nam. In de A-poule greep Rut- ger Zoetlief net naast het eremetaal. Hij moest genoegen nemen met een vierde plaats. Ook Karei Dijker was in vorm en legde beslag op een derde prijs in de B-poule tot en met 18 jaar. Joost Brügemann moest in de A-poule veel turners voor laten gaan, door een matige oefening op brug en rek. Ook Mark Jan Mulder kwam er deze keer niet aan te pas. Na twee onderdelen blesseerde hij zijn duim en moest de strijd voortijdig beëindigen In de A- poule voor heren werd tot slot van de eerste lange wedstrijddag het laatste succes voor GVT geboekt. Nico Stoter werd met een ruime overwinning op zijn sloffen kampioen. Het seizoen is voor GVT nog niet helemaal voorbij. Er staat nog een vriendschappelijk koppelevenement op het programma tegen SC Emmeloord. Deze zal wor den gehouden van 24 tot en met 26 juni. Morgenmiddag wordt weer divers zelf- vervaardigd handwerk verkocht door Gollards-bewoners. De verkoping is op de eerste etage (in de bezigheidstherapie-ruimte) van het ver zorgingstehuis aan De Zes en begint om twee uur 's middags. Om ongeveer half vijf is de verkoping weer ten ein de. Volgens goed gebruik worden er tevens oliebollen verkocht. Donderdagavond om tien uur vond op de kruising Kogerstraat-Jonkerstraat een aanrijding plaats tussen een perso nenauto en een bromfietser. De auto mobilist, een 71-jarige inwoner van Arnhem, verleende geen vrije door gang aan de Texelaar, die over de Ko- gerstraat naar het centrum van Den Burg reed. De auto liep lichte plaat- schade op aan de linker voorzijde, de bromfietser liep schaafwonden en een gekneusde linkerschouder op. Boven dien was zijn bromfiets ontzet. In opdracht van gemeentewerken zal de firma De Vries en Van der Wiel maandag een begin maken met het herstellen van het wegdek van de Boodtlaan te De Koog. Hiervoor zal de Boodtlaan voor een gedeelte onbruik baar worden voor verkeer. Het gaat hier om het gedeelte tussen de Duin roosstraat en het Mienterglop. Om het verkeer zo min mogelijk hinder te laten ondervinden van de werkzaamheden, wordt steeds maar aan een rijbaan te gelijk gewerkt. Het overige gedeelte van de Boodtlaan zal in het najaar on der handen worden genomen. De collecte voor het Nederlands Rode Kruis, die de afgelopen dagen op Texel werd gehouden, heeft een totaalbe drag van 77614,80 opgebracht.

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 5