fandelronde trok 61 eelnemers méér oetpad wordt )og en droog „La Pergola" niet alleen pizzeria Fout geparkeerd Uit het verkeer Aanrijding De heer J. van der Pijl overleden Texels huisvuil in uw, of in mijn achtertuin EI Geen vergunning voor tochtportaal bij woning Twee uurs motorcross Belangstelling voor kwart-triathlon Vincenzo d'Urso opende donder dagavond zijn nieuwe restaurant „La Pergola" in de Raadskelder aan de Groeneplaats. Een plechtig heid kwam er niet aan te pas. Er werd open huis gehouden, waarbij voor iedere bezoeker een hapje en een drankje klaarstond. „Dit be drijf is meer dan alleen een pizze ria", vertelde ons d'Urso. „Het is een restaurant met een internatio naal karakter. Natuurlijk serveren we pizza's in allerlei soorten maar we bieden ook andere specialitei ten uit tal van landen. We streven naar een internationale sfeer". Vincenzo d'Urso verloochent zijn land saard echter niet want de nadruk komt toch wel op „Italiaans" te liggen. Wat dat betreft is hij van plan om met spe cialiteiten te komen die zijn bereid aan de hand van oude recepten die hij in zijn geboorteland wil opduiken. Vincenzo d'Urso kwam tien jaar gele den naar Nederland. Hij zat een jaar in Alkmaar „als toerist" maakte toen kennis met Texel en was zo opgetogen dat hij er onmiddelijk een zaak wilde beginnen. Aldus geschiedde en sinds dien draait in de Weverstraat de pizze ria van d'Urso. Op een gegeven mo ment werd de tijd rijp geacht om de vleugels op Texel verder uit te slaan, wat leidde tot het pachten van de ge meentelijke raadskelder. Daar bleef het niet bij want d'Urso heeft inmiddels ook een vestiging in De Koog. Dat is een pizzeria die als seizoenbedrijf is ondergebracht in het gebouw van Frits Langeveld aan de Dorpsstraat, waar zich vroeger een Chinees restaurant bevond. Hier heeft mevrouw Nulta- mento de leiding. Het bedrijf in de Weverstraat wordt nu door een neef van d'Urso gerund. Aan de Raadskel der is weinig verbouwd. Het interieur ziet er nog precies zo uit als in de Keesom-tijd. Alleen in de keuken is nieuwe apparatuur geplaatst, waaron der een installatie waarmee vijf soor ten espressokoffie kunnen worden be reid. Vincenzo d'Urso werkt met totaal 21 mensen, die - afhankelijk van het drukteverloop - tussen de drie vestigin gen worden uitgewisseld. Het meren deel (18 personen) komt uit Italië en is daar door d'Urso persoonlijk aange worven, onder andere door contacten met een hotelschool. Ristorante La Pergola is 's zomers dagelijks open, 's winters zal het een of meerdere dagen per week gesloten zijn. De politie trof vrijdag op de Nieuwlan- derweg een personenwagen aan, die in de zeer dichte mist gedeeltelijk op de rijbaan stond geparkeerd. Daar de wagen geen licht voerde en ook in de directe nabijheid geen straatverlichting aanwezig was, is de auto door de poli tie weggesleept. Inmiddels is tegen de eigenaar proces verbaal opgemaakt en wordt deze aansprakelijk gesteld voor de sleepkosten., De politie heeft woensdag de brom fiets van een jongeman uit Oudeschild uit het verkeer genomen, omdat de was opgevoerd. Het was de tweede keer dat deze jongen zijn voertuig om deze reden kwijtraakte. Zondagmiddag vond een klein ongeval plaats op de driesprong IJsdijk- Lageveld nabij Oosterend. Hierbij werd een fietser uit Oldenburg gewond, toen hij bij het afslaan in de richting van Oosterend werd geschept door een achteropkomende wagen die werd bestuurd door een 36-jarige inwoner van Noordwijkerhout. De wielrijder heeft zich onder medische behandeling gesteld. LsDAG 14 JUNI 1988 taterdag gehouden jaarlijkse wandelronde om Texel heeft 259 Inemers op de been gebracht, 61 meer dan vorig jaar. Dat was record. Niet eerder steeg het aantal belangstellenden voor deze zware wandeltocht zo sterk. De laatst jaren groeide het aantal chrijvers nooit meer dan met vijftien. De animo van deze keer is srschijnlijk te danken aan extra publiciteit vooraf. Van het evene nt was melding gemaakt in de toeristische tips in het tv- \gramma Lekker weg...." en ook Teletekst had het rondje igekondigd. TEXELSE COURANT Een groep wandelaars ter hoogte van Da Cocksdorpda grootste helft ven de route rit er op. zondere wijze werd het rondje gemaakt door Durk Bousma en zijn 15-jarige zoon Stefan: op skeelers (rolschaat sen). Op het strand konden die na tuurlijk niet worden gebruikt en de route langs de westkant van het eiland werd dan ook over wegen afgelegd. Niettemin legde het skeeler-duo zo'n 65 kilometer af. De laatste deelnemer die op de finishplaats afklokte, was een man uit Zevenaar, tijdstip 19.55 uur! Van het totale aantal deelnemers waren er 60 afkomstig van Texel. De overgrote meerderheid bestond dus uit overkanters, waaronder drie Duitsers en twee Belgen. De tijd dat de deelne mers aan het rondje ongeveer voor de helft uit Texelse tippelaars bestond is al lang voorbij. Vrij groot is nog steeds de kern van wandelaars die het rondje trouw (bijna) elk jaar meeloopt, waar onder deze keer twee wandelaars uit respectievelijk Delft en Lunteren die een aardigheidje kregen omdat ze de afgelopen achttien jaar geen enkele keer hebben ontbroken. Een blarenprlkster ven het Bode Kruis een het werk In de verzorgingstaat nabij „Utopia". en W toch weg hebben. Een ideale plaats lijkt mij toe, met een mooie groene windsingel er omheen. Het ter rein heeft een directe aansluiting op de Pontweg, dus een korte snelle aan- en afvoer van huisvuil, niet via woonwij ken of natuurgebied, is hiermee ge waarborgd. Een tien meter hoge stor- tinstallatie is mijns inziens ook baarlijke nonsens. Simpel een storttrechter met een pers en een aantal afsluitbare vrachtautocontainers van 6,5 x 2,5 x 2,5 meter op rails en klaar is de ge meente. En de compostverwerking dan? Welnu, als al het huisvuil afge voerd wordt in deze containers, kan de vrachtauto met aanhanger direct com post als retourlading meenemen. Het een en ander (vervoers)kosten verla gend en het geeft geen stank. Dus de ze installatie mag ook gerust aan de achtertuin van onze burgervader gren zen. Dit lijkt mij een zeer goed alterna tief ten opzichte van een installatie in Oudeschild, met risico's van meerma len overslaan en in een binnenschip c.q. duwbak dagenlang liggen stinken, hetzij op het terrein, hetzij aan boord met de visserij- en jachthaven in direc te nabijheid. Roy. M. Helleman Oudeschild Vanmiddag heeft in Schagen de crematie plaatsgehad van de heer J. van der Pijl, die donderdag plot seling overleed op 86-jarige leeftijd. Jan van der Pijl was tot zijn pensi onering in 1966 technisch hoofd ambtenaar bij het Waterschap De Gemeenschappelijke Polders en was buiten die werkkring zeer ac tief op maatschappelijk terrein. Van der Pijl, geboren in Oudelande in Zeeland, kwam in oktober 1926 bij het toenmalige waterschap De Dertig Ge meenschappelijke Polders als opzichter. Vanaf 1951 was hij technisch hoofd ambtenaar. De polder maakte in die tijd een bewogen periode door. Met, moeite kon op 1 februari 1953 water snood worden voorkomen, door met man en macht op te treden bij de de fecte uitwatering van het gemaal De Schans en bij Oosterend. Van der Pijl had een belangrijk aandeel in het daar op volgende herstel. Ingrijpend was ook de ruilverkaveling waarbij het aan zien van de polder totaal veranderde. Op het gebied van wegaanleg en wa terbeheersing kwam zeer veel tot stand. In 1956 werd polder „We- zenspijk" aan het gebied van het wa terschap toegevoegd. Van der Pijl was ook technisch adviseur van het Water schap Prins Hendrikpolder, de polder- tjes De Kuil en Hoornder Nieuwland en Waalenburg. De samenvoeging van alle Texelse polders tot één waterschap Texel heeft de heer Van der Pijl niet meer in actieve dienst meegemaakt. Bij zijn pensionering, precies 40 jaar na zijn indiensttreding, werd hij onder scheiden met de gouden eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Die had hij ook te danken aan verdiensten buiten zijn werkkring. Voor de oorlog was hij actief bestuurslid en medewerker van SV Texel, waarbij hij zich vooral met atletiek bezig hield. Na de oorlog werd hij voorzitter van de Oranjevereniging Den Burg, die stimu leerde tot oprichting van een voorlopig oorlogsgedenkteken, ontworpen door Van der Pijl. De vereniging bracht ook een fonds bijeen waaruit het definitieve monu ment werd bekostigd. De heer Van der Pijl had de leiding van de jaarlijkse stil le tocht op 4 mei. In 1963 speelde hij een organisatorische rol bij het feest Texel 550 jaar stad. In de vooroorlogse jaren maakte Van der Pijl ook diverse bouwontwerpen, onder andere voor huizen in de Kogerstraat en voor de jeugdherberg Panorama. sorische brug zodat iedereen droog de oversteek kon maken. Naar aanleiding van verzoeken van wandelaars was de ze keer zelfs een leuning aan de brug gemaakt. Het door het KNMI aange kondigde weer bij weinig wind bleef uit. Het grootste deel van de dag lag Texel in de schaduw van een enorm wolkenveld en was er sprake van windkracht zes tot zeven. In het begin was er zelfs een beetje motregen, maar daar werd men nauwelijks nat van zodat hier geen problemen uit voortvloeiden. De begeleiding en ver zorging onderweg is bij zo'n grote tocht altijd erg belangrijk. De wande laars konden op verhaal brengen bij paal 17, het torenpaviljoen De Cock- dorp en bij De Zeven Provinciën in Ou deschild. Dankzij de service van de windsurfclub Texel was er deze keer ook bij Dijkmanshuizen een punt waar de wandelaars werden voorzien van thee, water en druivensuiker. De ap pels die de deelnemers kregen waren gegeven door Albert Heijn. De Rabo bank had de wandeling met geld gesponsord: f300,—. Uiteenlopend tempo Het tempo waarin de verschillende wandelaars de tocht volbrachten liep enorm uiteen. Vrijwel iedereen was gestart tussen half zeven en zeven uur. Ron Boersma uit 't Horntje meldde zich als eerst bij de finish om 14.05 uurl Tien minuten later volgde Kees Stobbe. Dit tweetal had het rondje echter hardlopend afgelegd wat eigen lijk niet de bedoeling was. De snelste „echte" wandelaar was Teun Koenis uit Hoorn die om 14.37 uur in 't Horntje arriveerde. De organisatie is af gestemd op wandelen in normaal tem po. Wie hard loopt, heeft kans dat de verzorgingsposten nog niet bezet zijn als zij daar aankomen, zoals de twee snelsten hebben ervaren. Op heel bij- Boeven van lezer» buten verannvoozdeitVherd van da fedeki* Met stijgende verbazing las ik in de T.C. het artikel over de vuilver werkingsinstallatie in Oudeschild. Dus toch maar naar Oudeschild met die troep. Het is wel frappant dat geen en kel lid van B en W in Oudeschild woont. De vuilverwerking zou immers ook bij Den Burg gesitueerd kunnen worden. Den Burg ligt namelijk centra ler dan Oudeschild, bovendien is de infrastructuur van Den Burg beter. Het autosloopbedrijf aan de Pontweg wil B sade van boomstammen nog lang in stand zal blijven is overigens de vraag. De conditie van veel iepen laat te wensen over, ondanks injecties die eni ge jaren geleden werden gegeven om de iepenziekte tot staan te brengen. Het zou nodig kunnen zijn om de Mo lenlaan voor de toekomst te behuden door nu al op korte termijn vervangen de jonge beuken of andere minder kwetsbare boomsoorten tussen de bestaande iepen te zetten. De werkzaamheden worden uitgevoerd door de firma Tatenhove. n hui sseert nen. cond was de achttiende keer dat de else wandelsportvereniging „Het 'ffe/ni defl Boltje" de tocht organiseerde, ledoor de routine die in de loop jaren is opgedaan, verliep alles pri- De tocht 1988 gaat de geschiede- |n als „zwaar" wat vooral te wijten aan de harde noordoostelijke ""ld, waardoor de wandelaars op de te helft van de 60 kilometer lange e werden geteisterd. Er waren to- zeven uitvallers. Eén hield het op <^~§Jplaats paal 17 al voor gezien, maar was ook geen wonder want de was daags tevoren jarig geweest tad het bij de viering daarvan zeer gemaakt. Drie uitvallers moesten opgeven op het laatste traject, let- k in het zicht van de haven (waar tart en finish was) dus op het stuk en Oudeschild - 't Horntje. De Ro- (ruis helpsters verveelden zich niet. rerden heel wat blaren doorgeprikt. Brug lis zwaarste wandeltocht wordt al- gehouden op een zodanige dag in jaar dat de wandelaars de Slufter leren bij laagwater. De Sluftergeul ut dan geen grote barrière, maar maal droog valt die geul natuurlijk i en ook deze keer had Rijkswa- aat gezorgd voor een fraaie provi- man en macht wordt momenteel arkt aan de aanleg van het fiets pad langs de Molenlaan in De sdorp en de vernieuwing van het jad Rommelpot. Na het voorberei- le werk is vandaag begonnen met lanbrengen van het beton van het melpot-pad met behulp van een lale machine van Cobeton, die deze opdracht zodanig is omge- rvd, dat het aangrenzende kwets- duinterrein niet wordt bescha- Vrijdagavond moet het beton er- gen en is het twee meter brede klaar voor gebruik, ruimschoots het begin van de seizoendrukte. iluitend gaat de machine naar De isdorp waar een pad van 2Vt me- rordt gemaakt oostelijk van de inlaan. Dit 500 meter lange pad, oopt van het kruispunt met de rtorenweg tot aan de r.k. kerk g nogal wat voorbereidend werk at het tracee laag en daardoor lig is. De zwarte bovengrond is gegraven en een veel grotere hoe- ïeid zand 11000 m3, verdeeld over laag van bijna 70 centimeter dik) ervoor in plaats. Het voetpad It daardoor even hoog als de auto- Op deze wijze kon ook de be- idiging van de wortels van de mo- entale iepen van de Molenlaan len voorkomen. De foto geeft een van het voorbereidende werk de Molenlaan. Volgende week zal hier kunnen worden be- met het aanbrengen van de beton, zodat ook dit pad een dagen later gebruiksgereed is. zullen zich dan niet meer on- temidden van de stroom auto's te voelen; ze rijden dan aan de kant van de dicht op elkaar rij iepen. Of die levende palis- PAGINA 7 Wat B en W betreft krijgt de heer J. Vonk geen vergunning om een tochtportaal te bouwen tussen zijn woning Mienterglop 9 en de daar bij behorende garage-berging. Zo'n tochtportaal geldt namelijk als „bijgebouw" en volgens het bestemmingsplan mag de opper vlakte aan bijgebouwen niet meer zijn dan veertig vierkante meter. De bestaande garage (tot stand ge komen onder het vorige bestem mingsplan) is al 60m2 en het colle ge voelde er dan ook niets voor de situatie nog „erger" te maken. De vergunning is dus geweigerd en Vonk heeft van de gelegenheid gebruik gemaakt om tegen die weigering in beroep te gaan bij de raad. Hij zal nog in de gelegenheid worden gesteld zijn beroep toe te lichten ten overstaan van de beroepsschriftencommissie, waarna B en W aan de raad advies zullen uitbrengen. De kans dat Vonk zijn zin zal krijgen, lijkt niet erg groot. Een vervelende bijkomende omstandig heid is dat hij al zonder vergunning met de bouw was begonnen. Toen het portaal bijna klaar was, greep Bouw en Woningtoezicht in, de bouw werd stilgelegd en Vonk moest slopen. Te gen dat laatste verzette hij zich door bij de Raad van State schorsing te vra gen van de betreffende gemeentelijke aanschrijving, maar dat werd afgewezen. Weinig verandering In zijn beroepsschrift aan de gemeen teraad wijst Vonk erop dat het uiterlijk aanzien van zijn pand door het dicht- bouwen van de ruimte tussen garage en huis nauwelijks verandert. Het gaat in feite om het overkappen van een tussenruimte van 13.12 m2 die al voor het grootste deel ommuurd was. Het is nu een tochtgat, erg hinderlijk voor het intensieve loopverkeer tussen gara ge en achterdeur van de woning. De briefschrijver denkt dat geen enkel be lang wordt geschaad als de bestem mingsvoorschriften minder stringent worden toegepast. De familie Vonk woonde vroeger op hoeve „Varia" in Spang en moest naar een ander huis uitkijken toen dit gebouw door brand werd verwoest. In zijn beroepsschrift wijst hij erop dat hij ten tijde van de aanvraag van de oorspronkelijke bouw aan het Mienterglop in een noodsitua tie verkeerde en daardoor niet in staat is geweest de zaak rustig voor te be reiden en anders te bouwen. Vonk denkt dat zijn situatie er niet beter op geworden is omdat hij na het optreden van Bouw- en Woningtoezicht toch heeft doorgebouwd. Het karwei was namelijk bijna af en de dakplaten, waarvoor de kosten al waren gemaakt, had hij toen - met het oog op de ko mende winter - nog aangebracht. Hij beweert stellig dat niemand hem heeft verteld dat hij de werkzaamheden di rect moest staken, maar hij denkt dat dit op het raadhuis niet wordt geloofd. De sfeer zou daardoor zijn verslechterd. Zondag aanstaande houdt de MAB- club op het crosscircuit in Eierland weer een twee-uurs cross voor teams van twee rijders. Vanaf 14.00 uur is ge legenheid tot trainen, de wedstrijd be gint om 15.00 uur. De deelnemers kun nen zo vaak wisselen als nodig is. Er zijn al inschijvingen binnen van de vaste wal, de organisatie hoopt hier zondag een groot aantal Texelse teams tegenover te kunnen zetten. Voor in lichtingen kan men zich wenden tot Niels Koorn, telefoon 02220-3652. Evenals voorgaande jaren heeft de organisatie van de kwart-triathlon Texel niet te klagen over een ge brek aan belangstelling. Ondanks het feit dat de triathlon-atleten een drukke tijd voor de boeg hebben, hebben zich nu al 150 deelnemers aangemeld, die op 3 september ac te de présence zullen geven. Opval lend daarbij is het grote aantal deelnemers uit het oosten en zuid en van het land. Doordat in Noord holland op dezelfde dag nog een aantal triathlons staat gepland, is het aantal deelnemers uit deze pro vincie kleiner dan voorgaande ja ren, maar de organisatie verwacht toch de limiet van 250 deelnemers ruimschoots te zullen halen. Diverse Texelaars hebben zich al opge geven voor deze kwart-triathlon, waa ronder bekende namen als Loek van Vliet, John Boogaard, Henk Stevens en Nel Bruining, maar ook een aantal Texelaars dat voor de eerste keer mee doet. De organisatie wijst eventuele deelnemers er op dat het verstandig is zich voor 1 juli aan te melden, om het gevaar uit te sluiten dat de wedstrijd zit volgeboekt. Opgeven kan via Gert Pansier, Zeebries 17, telefoon 3668. Via ditzelfde adres kunnen zich ook de vrijwilligers melden die de organisatie nodig heeft om het parcours af te zet ten, de verzorgingsposten te beman nen, de registratie van de deelnemers en meer van dergelijke karweitjes. De organisatie rekent op een 150-tal vrijwilligers.

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 7