Cjroen cZwartsJexeU in het hartL, .okale omroep gaat amenwerken met „WRT Lokatie vuilverwerking: n kwalijke afweging'7 Oudeschilders blijven in ongewisse LEI JDEKKERS BROOKLYN at e issie itter joienmarkt ten bate i weeshuis op Java chipper gestrande otter veroordeeld «^5 f i Explosieven opgeruimd IVN-leden gaan heide „restaureren" Onderzoek naar situatie Postweg I I I I II II II I II I I bekijk onze nieuwe uurwerken/monturen van BENETTON, PLAYBOY EN LACOSTE GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10.291 >8 VRIJDAG 24 JUNI 1988 actie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon (02220) 2741. en werktijd deze week tot en met dinsdag a.s.: Tessa de Graaff, Pater Wit- ïin 3, 1791 DP Den Burg, telefoon 02220 - 5639. advertenties, abonnementen, etc.: leveld Et De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. Telefax 02220 - 4111 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs /19,80 per kwartaal; los 95 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398 t is vrijwel zeker dat het illegale radiostation .Weekend dio Texel" zal opgaan in de Stichting Lokale Omroep Texel ,0T). De medewerkers van WRT zullen gaan werken voor legale radio en zullen ook hun apparatuur en platenbezit brengen. In verband daarmee zal WRT in de loop van deze aand vrijwillig uit de ether verdwijnen. derhandelingen over deze „fusie" in een eindstadium, zo liet voorzit- Martin de Weijer van de Stichting ale Omroep Texel dinsdagavond len tijdens een bestuursvergadering, ekend Radio Texel („WRT") is op- et door een groep Texelaars en is laatste tijd elk weekend in de lucht, uitsluitend met grammafoonplaten 5 de meeste andere piraten, maar t een programma waarin plaatselijk jws wordt gebracht dat mede door uitvoerige sportreportages een ze- i populariteit heeft verworven. Na- de Lokale Omroep zendmachtiging verkregen, heeft WRT zelf contact ocht. Het dagelijks bestuur van de )T stelt prijs op samenwerking om men dan in één keer beschikt over grote groep enthousiaste vrijwilli- i die al jaren ervaring hebben in maken van lokale radio. WRT zegt r twintig dertig medewerkers te chikken. Ook aan apparatuur is n gebrek. De eigenaars van de zen hebben er uit pure hobby tiendui- bate van een hulpbehoevend eshuis op Ceribon op Java idt de Thijsseschool zaterdag staande een vlooien- en feest- rkt. Het evenement wordt ge iden op het schoolplein en jrt van 10.00 tot 14.00 uur. is de bedoeling dat de kinderen hun markt allerlei waar te koop ibieden. Het geld dat de kinderen ir hun standplaats moeten betalen, rdt afgestaan voor het goede doel. ir gaat ook de opbrengst heen van giftenpot die op het „marktplein" it. De grootste opbrengst wordt Iter verwacht van de verkoop van kookboekje dat zelf is gemaakt en irin zo'n 100 recepten zijn gebun- d die door de kinderen zijn verza- Id. Het is een handleiding voor een- idige gerechten, die eventueel door deren kunnen worden klaargemaakt, de aanvang van de markt wordt eerste exemplaar van het boekje igeboden aan de burgemeester. De ie is de afsluiting van een week arin de kinderen zich op school iben verdiept in de problematiek Indonesië. Burgemeester Schipper rkt daar ook aan mee, want hij ver- nt vrijdag voor de kinderen dia's die in dat land heeft gemaakt. De actie de Thijsseschool is bij de gemeen- aangemeld als plaatselijkproject dat aanmerking komt voor een bijdrage het ontwikkelingsfonds dat enkele in geleden door de gemeenteraad rd ingesteld. schipper van de Helderse kotter .Petronella", die begin oktober ri9 jaar vastliep op de Hors, is door Raad voor de Scheepvaart veroor- een week niet als schipper te ®n. De raad meende dat de schip schuld had aan de gronding omdat gezien de weersomstandigheden, wrboord in de vaargeul had moeten ven. Op die plaats was namenlijk voldoende water. „De schipper trouwde teveel op zijn ervaring en aanwijzing van het echolood en M geen rekening met het verslech te zicht en het verlijeren van zijn tip toen hij gas had teruggenomen. was onverantwoord", aldus de zenden guldens ingestoken. Het dage lijks bestuur van de SLOT zag echter tegelijk in dat aan samenwerking ook een luchtje zit. Want de mensen waar mee men in zee gaat hebben zich ja ren lang schuldig gemaakt aan een misdrijf. Daar valt echter overheen te stappen, maar dan moet tot elke prijs worden vermeden dat de indruk ont staat dat de lokale radio straks een voortzetting is van WRT. Najaar Om die reden gaat WRT al gauw uit de lucht en komt in zijn legale nieuwe vorm pas in het najaar terug. Eerder lukt niet, want hoewel er nu een zend machtiging is moet er nog veel gebeu ren voordat Radio Texel (vrijwel zeker de naam waaronder de legale lokale radio gaat werken) ook werkelijk kan gaan zenden. Een probleem zou nog kunnen ontstaan omdat WRT toch wel iets van zijn eigen indentiteit wil bewa ren in de nieuwe situatie. Het dagelijks bestuur van de SLOT voelt echter wei nig voor aparte en als zodanig herken bare WRT-uitzendingen onder de para plu van de SLOT. Het zou dan een omroep binnen de omroep worden. Voorzitter De Weijer zei er echter geen bezwaar tegen te hebben om de man nen van WRT in het nieuwe bestel journalistieke „sleutelposten" te laten bezetten, hoewel de programmaraad van de SLOT daarover het laatste woord heeft. De WRT-medewerkers willen graag kwalitatief hoogwaardige lokale radio maken, maar de huidige il legale status is daarbij een belemme ring. Ze krijgen moeilijk medewerking. In SLOT-verband zullen zij hun ambi ties veel beter kunnen waarmaken. Hoe de samenwerking juridisch moet worden geregeld, moet nog worden uitgezocht. Het is mooi dat Weekend Radio Texel al direkt voor de SIOT een heel week endprogramma kan verzorgen. De be doeling is dat de SLOT daar steeds meer nieuwe, eigen elementen aan gaat toevoegen en dat men ook door deweeks in de lucht komt, steeds rond zeven uur 's avonds. In het weekend zal de lokale radio enigszins lijken op wat WRT nu biedt, dus veel muziek voor een breed publiek, afgewisseld met actualiteiten en reportages. De bedoeling is de journalistieke bijdragen nog aanzienlijk uit te breiden. Of dat allemaal zal lukken hangt in de eerste plaats af van de medewerkers. Er zijn vijftig tot zeventig vrijwilligers nodig die bereid zijn niet geringe verplichtin gen aan te gaan. Er komt zelfs een contract aan te pas, want men moet op de mensen kunnen rekenen. Afge zien van de groep van WRT en een handvol anderen, zijn die mensen nog niet gevonden. Wel een echte partner van de SLOT is de bejaardenomroep De Lichtboei. Zoals bekend gaat die nauw met de SLOT samenwerken. Ge bruik wordt gemaakt van dezelfde stu dio en apparatuur. Er zal een facilitair bedrijf worden opgericht dat eigenaar en beheerder wordt van de apparatuur en deze verhuurt aan zowel Lichtboei als SLOT. Vergoeding wordt daarvoor betaald naar rato van een tevoren ge schat aantal gebruiksuren. Een geschil lencommissie komt in actie als deze samenwerking problemen zou opleve ren. De aankoop en verbouwing van de studio (onder De Buureton in de Molenstraat) komt voor rekening van de gemeente. De kosten van rente, af lossing, verwarming en licht worden op fifty-fifty basis in rekening gebracht bij De Lichtboei en de SLOT. De bouw wordt door aannemer Duin „ruw" uitgevoerd. Vrijwilligers doen de rest. Voor de electra-aanleg heeft zich al iemand ge meld. Hopelijk is er ook een vrijwilliger voor de aanleg van sanitair en water leiding. De studio zou in september klaar kunnen zijn. Exploitatie De exploitatie van de omroep is de eerste vier jaar geen probleem, vooral Weekend Radio Texel Is al enige tijd zeer actief met Informatieve programma's waarbij volop aandacht wordt besteed aan Texelse gebeurte nissen. Zo waren WRT-reporters zaterdag actief bij het Rondje Texel. Met een draadloze telefoon die in verbinding stond met een telefoon lijn in de grote tent, verzorgden zij een ,,live" verslag. dankzij de gemeentelijke subsidie van f20.000,— waarop men steeds kan re kenen. Er is dus tijd om nieuwe in komstenbronnen te zoeken. Te denken valt aan donateurs en sponsoring door bedrijven. Een probleem is dat de loka le omroep geen reclameboodschappen mag uitzenden, maar de verwachting is dat dit over enkele jaren wél is toe gestaan. Voor die tijd wil men bedrij ven om een bijdrage vragen en als te genprestatie korting bieden op de toe komstige reclametarieven. Het is waarschijnlijk wel mogelijk om tegen betaling bepaalde infor matieve programma's te gaan ver zorgen. Het bestuur van de SLOT is daarover in onderhandeling met de Stichting VW Texelpromotie om te komen tot programma's met agen da informatie voor toeristen en programma's over toeristische be drijven. Er gaat nu een brief naar de WV met het voorstel om in het seizoen dagelijks een dergelijk pro gramma van twintig minuten te brengen en de rest van het jaar al leen in de weekends. Daar zou zo'n 78 uur zendtijd in gaan zitten. Als de VW de informatie zend- klaar op band of cassette aanlevert, zou daarvoor f5000,— moeten worden betaald; als de SLOT deze program ma's maakt zou het f25.000,— kosten. Met het programma over de toeristi sche bedrijven zou f15.000,— gemoeid zijn als de VW alles voorbereidt; wat neerkomt op f500— per bedrijf omdat men 28 bedrijven op het oog heeft. Als de SLOT dit programma geheel verzorgt komt er f250,— per bedrijf bij. De leden van de gemeenteraad hebben méér informatie no dig voordat zij een beslissing kunnen nemen over de plaats waar de verwerkingsinstallatie voor het Texelse huisvuil moet komen. In welke mate is sprake van stankoverlast, speelt de windrichting een doorslaggevende rol en wordt de installatie overkapt? Concrete vragen waarop de antwoorden momen teel ontbreken. Maar ook als alle consequenties op een rijtje staan, blijft het kiezen van een lokatie een gevoelig punt. Of zoals PvdA-raadslid Hans Roeper het uitdrukte: „We moeten niet zozeer de beste plek kiezen, maar de minst slechte, 'n Kwalijke afweging." Samen met zijn collega's van de raadscommissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid, kwam Roeper er woensdagavond nog niet uit. Met een twaalf personen sterke delegatie Oudeschilders in de zaal. stelden de commissieleden zich voorzichtig op. Opvallend was dat geen van hen zich duidelijk uit sprak vóór de eerste voorkeur van B en W: een terrein ten noorden van de PEN-centrale, vlak buiten het dorp. Maar ook voor één van de overige voorgestelde lokaties was geen meerderheid te vinden. Hoe de uitslag ook uitpakt, de bewo ners van Oudeschild vinden bij voor baat dat de zaak stinkt. In elk geval in bestuurlijk opzicht, zo bleek woensda gavond. Uit de teksten van de twaalf personen sterke Oudeschilder delegatie klonk veel wantrouwen: het gevoel dat het gemeentebestuur de aanwijzing van een terrein bij het havendorp wil door drukken, leefde sterk. Hans Jansen van de dorpscommissie Oudeschild bracht deze „argwaan je gens Den Burg" als eerste naar voren. Het bevreemdde hem dat hij het nieuws uit de krant had moeten vernemen, terwijl het college zou hebben toege zegd dat de Oudeschilders als eersten op de hoogte zouden worden gesteld van eventuele besluiten. Ten aanzien van B en W's eerste keus merkte hij op het merkwaardig te vinden dat de huisvuilverwerking tegen een natuurge bied aan wordt gesitueerd, en boven dien slechts op enkele honderden me ters van de nieuwe jachthaven. Jansen noemde de voormalige Riool Water Zuiverings Installatie (RWZI) aan de Pontweg het beste alternatief. „Dan heb je ook een goede toegangsweg. Oudeschild is heus niet zo geweldig goed te bereiken met al die vrachtau to's over de Redoute." Ook Gerard Zijerveld, de secretaris van de dorpscommissie, vond een lokatie aan de Pontweg het beste. Hij was aan het denken gezet door de argu mentatie van Jim Ie Roux, chef ruim telijke ordening van de gemeente, die de plannen uiteen had gezet aan het begin van de vergadering. Daaruit was af te leiden dat de windrichting een niet onbelangrijke rol zou spelen, ken nelijk in verband met mogelijke over last van stank en/of zwerfvuil. Zijer veld voorzag problemen als Texel in de zomer vol zit en het huisvuil niet vlot genoeg kan worden verwerkt: „Dat moet dan worden opgeslagen, hetgeen overlast geeft van ongedierte en stank. Een lokatie dichtbij een dorp is daarom niet gewenst", betoogde hij. Meeuwen Kees Hin ging uitsluitend in op het voorgestelde terrein nabij de PEN- centrale. Hij kent de situatie daar goed, omdat zijn boerenbedrijf in de buurt uitoefent. Hij noemde de keuze „hoogst ongelukkig", met name door de nabijheid van natuurgebieden in de directe omgeving. De installatie zou volgens hem daarbij meeuwen aantrek ken, die een gevaar vormen voor de vogelsoorten die in de natuurgebieden verblijven. „Meeuwen moeten juist worden geweerd uit relatienotagebie- den," aldus Hin. Jim Ie Roux antwoordde dat de geko zen lokatie niet helemaal meer aan na tuurgebied zal grenzen, omdat een aangrenzend stuk land kort geleden werd opgehoogd met jachthaven- grond. Kees Hin vond het onbegrijpe lijk dat de gemeente dat had toe gestaan. Verder meende Le Roux dat de hinder voor de Oudeschilders op die plaats minimaal zou zijn. „Als we daaraan zouden twijfelen, dan hadden we een andere lokatie moeten kiezen." De suggestie om een lokatie te zoeken die meer noordelijk op het eiland is gelegen, werd van de hand gewezen. Centrale ligging en goede bereikbaar heid waren daarvoor de argumenten. Gerard Zijerveld had becijferd dat voor de afvoer van 12.000 ton afval per jaar 400 vrachtauto's benodigd zijn, teveel om over de bochtige Redoute over de dijk naar de Pontweg te laten rijden. Roy Helleman viel hem bij: „De hoe veelheid afval is te gering om per schip te vervoeren. De reden om Ou deschild te kiezen vanwege de haven, ontbreekt dus." Kees Hin suggereerde om de rijping van compost elders op het eiland te laten plaatsvinden, dus niet persé bij de vuilverwerkingsinstallatie. Moeilijk punt Jan van Asselt (Texels Belang) noem de de lokatie bij de PEN-centrale ,,'n moeilijk punt". Zeer afwijzend staat hij tegenover vestiging op het industrie terrein van Oudeschild. Realisatie van de nieuwe installatie op de huidige vuilstortplaats aan het Molwerk, wil Van Asselt als reële mogelijkheid ach ter de hand houden. Riet Huitema-Vos (CDA) maakte even min een keuze. Wel is zij resoluut te gen het Oudeschilder industrieterrein en de voormalige belt (de Rode Zee) aan de Veenselangweg. Haar keuze zou gaan tussen het RWZI-station, het Molwerk en de PEN-lokatie. Hans Roeper (PvdA) hekelde de ge brekkige informatie. „De windrichting wordt nadrukkelijk genoemd in de ar gumentatie. En dat terwijl telkens is gezegd: het valt wel mee met de over last van de installatie. Wat is daar nu eigenlijk van waar?" Roeper zei in elk geval tegen een plek bij Oudeschild te zijn. Wat hem betreft liggen de moge lijkheden aan de Pontweg: het oude RWZI-station of de lokatie bij het transportbedrijf Van Maldegem nabij de veerhaven. De argumenten die door de gemeente tegen deze lokatie zijn aangevoerd (inbreuk op het open land schap, geen visitekaartje bij de entree van het eiland), zijn in de ogen van Roeper aanvechtbaar. Lees verder pagina 2 Woensdag heeft de mijnopruimings- dienst een aantal explosieven opgebla zen, die in de loop van de afgelopen weken waren gevonden in de Texelse duinen. De explosieven waren in be waring gegeven bij de politie. Nog steeds worden er voortdurend explo sieven gevonden, Leden van de Texelse afdeling van het instituut voor Natuurbeschermingsedu- katie (IVN) zullen de heide van het duinpark bij „Ecomare" gaan opknappen. De heide, die ernstig heeft geleden van de vorige winter, dreigt overwoe kerd te worden door andere planten. De INV-leden hopen met hun vrijwilli ge arbeid te bereiken dat de heide zich vernieuwd en weer gaat bloeien als voorheen. Het karwei wordt uitgevoerd in overleg met Staatsbosbeheer, dat zeer ingenomen is met het initiatief. Onder leiding van plaatselijke IVN- gidsen worden regelmatig excursies gehouden in het duinpark. Wie zo'n excursie wil meemaken kan zich opge ven bij „Ecomare". Er dient een onderzoek te worden in gesteld naar de verkeerssituatie op de Postweg. B en W stellen dit voor. Re den is de sterk toenemende verkeers druk door de recreatieve ontwikkeling van Texels noordkop. In het bijzonder dient de omgeving van het vliegveld onder de loep te worden genomen. Voor het door de afdeling civiele tech niek van de gemeente Texel uit te voe ren onderzoek is een bedrag van f15.000,beschikbaar. Met het onder zoek zal eerst in het najaar kunnen worden gestart. V J V Warmoesstraat 2, Den Burg S y telefoon 02220 - 2826 A.s. zaterdagavond Avondvullend Top 40-orkest. Entree f5,—

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 1