,lk heb veel aan mijn latiënten te danken" Weer openlucht-mis RK kerk op Boysveld Twintigste keer. ZILVEREN" HUISARTS BOB COUTINHO: Tevens viering 125 jaar kerk omeravondconcert Vlusica Texla" Geen rijbewijs Schilderweg dicht Beeldje gevonden Minder werklozen dan vorig jaar Oosterend neemt tennisbaan in gebruik Niet Texels? UN| iJDAG 24 JUNI 1988 TEXELSE COURANT to PAGINA t heb meer aan mijn patiënten te danken, dan de patiënten aan Dat zegt, demonstratief bescheiden, huisarts R. R. (Bob) Cou- ho die op 1 juli herdenkt dat hij 25 jaar geleden in Den Burg zijn 'ktijk begon. De nu bijna 59-jarige dokter heeft nooit spijt gehad zijn keus voor Texel. Hij vindt het eiland mooi en de mensen er wonen aardig. Zolang ik nog iedere dag dingen meemaak me verrassen, ben ik van p/an door te gaan tot mijn 65e. ik i daarna in eik geval op Texel wonen. Texel is mooi. Telkens ais 'erugkom van vakantie, besef ik dat opnieuw. Dan denk ik: ik j eigenlijk helemaal niet op reis hoeven gaan". van de aardigste eigenschappen zijn Texelse patiënten vindt Cou- io hun gemoedelijkheid en openhar- [yjyfteid. ,,Ze kijken hier niet tegen de "ter op. Als ze wat op hun hart iben, zeggen ze dat zonder omwe- I. Van de andere kant houden ze re ling met je. Het komt herhaaldelijk jr dat patiënten maandag op het ëekuur komen met klachten waar enlijk in het weekend direct iets aan jaan had moeten worden. Een flin- snijwond bijvoorbeeld, die niet er kan worden gehecht. Ze zijn dan direct gekomen, omdat ze je met wilden laten en niet kinderachtig den zijn. De mensen stellen hier veel vertrouwen in de huisarts. Ze len niet onmiddellijk worden verwe naar een specialist; ze laten het ag aan je over, maar dat komt na- irli|k ook omdat het nogal lastig is vanaf Texel naar een specialist te in Stabiele praktijk utinho vindt zijn patiënten dus aar- Kennelijk is dat wederzijds, want jaar geleden telde zijn praktijk 2200 en en dat is nog steeds zo. Die vang voldoet ongeveer aan het he- idaagse ideaal. Het is genoeg om te leven en het is mogelijk be- Coutinho anno hoorlijke aandacht aan de mensen te besteden. Daarbij moet in aanmerking worden genomen dat Texelaars veel minder gauw naar de dokter lopen dan mensen in de stad. Ze gaan pas als ze zelf vinden dat het hard nodig is. De aard van de klachten verschilt ook. De artsen in de stad hebben veel meer te maken met psychisch-sociale problemen. Coutinho heeft altijd graag veel aandacht aan de mensen willen geven, al is dat natuurlijk niet altijd gelukt. Al dertien jaar laat hij zich as sisteren door een arts in opleiding. Onder die omstandigheid dacht hij er wel een baantje bij te kunnen nemen. Gedurende twee jaar was hij een derde deel van zijn tijd als arts verbonden aan het verpleeghuis. Hij stopte daar mee. ,,Het werd te druk. ledereen kreeg te kort en ikzelf ook". Portugal Coutinho is een Portugese naam. De dokter stamt dan ook af van Portuge se Joden die lang geleden naar Neder land vluchtten. Er is nog een andere dokter Coutinho in Nederland. Die komt nogal eens in het nieuws omdat hij te maken heeft met de Aids- problematiek. Het is géén familie. Het toeval wil dat zoon Mare Roel van de Texelse Coutinho administratief betrok ken is bij de Aids-voorlichting in Amsterdam, zodat het voor de hand ligt dat hierdoor wel eens misverstan den ontstaan. Coutinho zelf is geboren in het voor malige Nederlands-lndië. Zijn vader was op Java werkzaam in de suiker cultuur. Als 17-jarige kwam Bob naar Holland. Onlangs was hij voor het eerst weer terug in zijn geboorteland. Hij vond zowaar nog iets van zijn school en de straat waar hij woonde, maar nog meer was hij onder de in druk van de geweldige veranderingen die het land heeft doorgemaakt, zoals de enorme groei van de bevolking. Schalkwijk Coutinho was in Leiden anderhalf jaar huisarts, maar als gevolg van de trek van mensen naar andere plaatsen werd Coutinho bezig met zuigelingenonderzoek in 1963. die praktijk steeds kleiner. Via het be middelingsbureau vernam hij dat dok ter H. Schalkwijk op Texel zijn praktijk wilde overdoen. Schalkwijk ging wer ken als adviserend geneesheer bij het Sociaal Fonds Bouwnijverheid in Rot terdam. Coutinho was nooit op Texel geweest. De eerste kennismaking ver liep nogal bar, want het was in de zeer strenge winter 1962-1963. De „Dage raad" van Teso slaagde er de betref fende dag in slechts twee vaarten te maken door het eindeloze pakijs. Cou tinho had geluk dat hij die avond nog het vasteland kon bereiken. Maar de dokter vond het allemaal prachtig en dat is eigenlijk nooit meer anders ge worden. Hoewel, hij wil bekennen dat er in die afgelopen 25 jaar ook wel eens mo menten zijn geweest dat hij het niet meer zag zitten en zelfs overwoog om naar iets anders uit te kijken. Maar het is toch nooit wat anders geworden. En éls hij het had gewild zou dat zo een voudig niet geweest zijn want de me dische baantjes liggen niet meer voor het opscheppen. 25 jaar is een flinke tijd. Het komt her haaldelijk voor dat Coutinho wordt ge roepen bij een bevalling van een vrouw die zelf destijds ook door hem ter we reld is geholpen. Door de aard van zijn beroep is de dokter betrokken bij zowel blijde als droeve gebeurtenissen in vele gezin nen. Hij vindt dat waardevol en boei end. „Je deelt lief en leed met de mensen. Dat maakt je leven rijker, maar niet altijd makkelijker. Ik ben wel eens kapot geweest door heel nare dingen. Ik werd dan altijd goed opge vangen door mijn vrouw Aja, die al die jaren de telefoontjes en boodschappen heeft verwerkt en de administratie heeft gedaan. Zonder haar had ik er weinig van terecht gebracht". ere zaterdagochtend haalt Scouting el oud papier, lompen en oude loenen op. De mensen worden ver- :ht deze spullen vóór 10.00 uur aan straat te zetten, zodat ze vlot kun- worden ingeladen. Bij de oud jier-wagen kunt u ook gereedschap Dr de derde wereld kwijt, mende zaterdag wordt het oude pa ste. opgehaald in de volgende aten: Schilderend, Keesomlaan, Em- ilaan, Haffelderweg, Ada van illandstraat, Pieter van lyckstraat, Elemert. Waal De Waal wordt zaterdag oud papier gehaald. Leerlingen, ouders en leer- chten van de Redmer IJskaschool een tussen 9.30 en 10.30 uur langs huizen. Oud papier kan ook worden leleverd bij de schapenboet in De es te Den Burg, naast het Kotex- bouw (vóór 9.30 uur). nsdag vindt in het kerkje van tn Hoorn het eerste concert in serie Zomeravondconcerten lats. Het Texelse amateur- mfonieorkest „Musica Texla" on- leiding van Bernard Tellegen sdt daar op, aanvang 20.15 uur. Zomeravondconcerten zijn weer ge ïoniseerd door de Raad voor het zo- Werk van de gezamenlijke kerken Texel. De concerten zijn gratis toe- nkelijk. Bij de uitgang wordt een lecte gehouden ter bestrijding van onkosten. Het programma is als 'gt: 1. Marche Militaire-Schubert; 2. duetto-Allegretto-Trio-F. Haydn; 3. "ne uit: The Earl of Salisbury-W. hl; 4. The death of Ase uit: Peer ntsuite-E. Grieg; 5. La Cucuracha- 4. arr. David Stone; Mandoline- émezzo: Fantasia alla Barocco-Ted Sgens; Fisza Czardag-Carlo Maizia; Concerto Pour Potsdam-Allegretto- tostos Andantino-Presto-J.J. "ntz. Fluit-intermezzo: 7. Penny "s-Lennon en Mc. Cartney; 8. The "id of silence-Paul Simon; 9. toiory-A. Webber; 10. The 'srtainer-S. Joplin; 11. Bright eyes- Evenals vorig jaar viert de Rooms- katholieke kerk op Texel het pa troonsfeest van Johannes de Do per met een openlucht-mis op het terrein van Texelse Boys. Dat ge beurt zondagochtend, aanvang tien uur. Met de mis, die vorig jaar een overweldigende belangstelling ken de, wordt tevens het 125-jarig bestaan van het kerkgebouw in Den Burg herdacht. Na afloop is er weer een fancy fair-achtig bijpro gramma voor jong en oud. Specia le gast is zuster Marita. die in Tan zania missiewerk verricht en even op bezoek is in Nederland. De op brengst van de collecte komt ten goede aan haar activiteiten. Zelf vond de organisatie (het kerk bestuur en de parochieraad) het al mooi genoeg om eens per vijf jaar een openlucht-mis te houden, maar na het enorme succes van vorig jaar zwichtte men voor de roep om een herhaling dit jaar. Als extra argument werd het 125-jarig bestaan van de kerk in Den Burg aangevoerd. Aan dat feit zal in en rond de mis echter niet veel aan dacht worden besteed, om de dood eenvoudige reden dat er nauwelijks ar- chiefgegevens voorhanden zijn. Histo risch is een opmerking van oud pastoor Persoon, die een kwart eeuw geleden bij het 100-jarig bestaan het historisch overzicht als volgt afdeed: „Alhoewel ik bij herhaling de commis sie heb verzocht om gegevens uit het verleden naar voren te halen, is dit he laas niet gelukt." In een recente editie van het contact orgaan „De Vuurtoren" ondernam L. van der Geest een nieuwe poging. Op dat artikel zijn inmiddels wat reacties losgekomen en in de loop van dit jaar zal worden getracht om tot een meer volledige reconstructie van het verle den van de RK kerk op Texel te ko men. Het plan om bij de openlucht mis een kraam in te richten met oude ansichtkaarten, foto's en andere docu mentatie hieromtrent, moest dan ook worden geschrapt. Maar echt erg is dat allemaal niet, om dat de hoofdzaak zondag toch de vie- De politie hield maandag op de Pont- weg een 19-jarige automobilist aan, die geen rijbewijs kon overleggen. Om dat dit al de tweede keer is dat deze man (een inwoner van Amsterdam) hierin in gebreke bleef, werd hij ge waarschuwd voor herhaling. Bij een derde maal wordt zijn wagen in beslag genomen. ring van het patroonsfeest is. Johan nes de Doper is de beschermheilige van de Roomskatholieke kerk op Texel en zijn gedenkdag wordt gevierd op een zondag in de laatste week van ju ni. Vorig jaar schoot de organisatie daarmee in de roos, want het was toen bijzonder fraai weer. Mocht het ditmaal onverhoopt echter heel slecht weer zijn, dan zal de bijeenkomst wor den verplaatst naar de parochiekerk van Den Burg aan de Molenstraat. Aan de openlucht-mis wordt medewer king verleend door parochianen uit alle dorpen. De liturgiegroep heeft weer een themadienst samengesteld. Bege leid door koperblazers zullen de geza menlijke RK kerkkoren de mis luister bijzetten. Het altaar wordt net zoals vorig jaar weer gevormd door de podi umwagen van De Koog Promotion, die waarschijnlijk op dezelfde plaats (op het trainingsveld) wordt gesitueerd. Het is de bedoeling dat iedereen kan zitten. Er worden banken en stoelen geplaatst, terwijl bezoekers eventueel ook een eigen (vouw)stoel kunnen meenemen. In de Boyskantine is kinder- en kleuteropvang geregeld. Parkeerruimte is er op het parkeertter- rein aan de Emmalaan. Slecht ter been zijnden kunnen naast het Boysterrein worden afgezet. Na afloop van de hei lige mis is er weer een feestmarkt. De dames van De Witte Burcht schenken koffie, terwijl andere consumpties ver krijgbaar zijn in de kantine. Ten behoe ve van het missiewerk is een speciale verkoopkraam ingericht en het RK Vrouwengilde houdt een verloting. At tracties zijn onder meer: doelschieten, sponsorloop, balgooien, grote sjoel bak, darten, zaklopen, grabbelen, en zovoorts. Binnenkort zal een gedeelte van de Schilderweg tijdelijk voor autoverkeer worden afgesloten. In verband met as- falteringswerkzaamheden zal het stuk tussen Oudeschild en de Middelandse- weg niet toegankelijk zijn. De afsluiting vindt plaats op 4 juli en duurt een paar dagen. Momenteel is men in op dracht van de dienst gemeentewerken bezig met het treffen van voorbereidin gen aan de Schilderweg. Een ander werk in uitvoering, de reconstructie van de Bernhardlaan in Den Burg, zal aan het eind van de maand worden onderbroken voor een duur van twee maanden. Het wegdek zal dusdanig worden hersteld dat er tijdens de maanden juli en augustus normaal van gebruik kan worden gemaakt. Medio september worden de werkzaamheden hervat. Voor de twintigste keer beleefde Den Burg woensdag zijn Taptoe Texeleen muzikale manifestatie waarin alle Texelse muziekkorpsen en drumbands weer hun beste beentje voorzetten. Het werd een afwisselende show met goed in het gehoor liggende muziek. Het gebodene kwam uitstekend tot zijn recht op de verfraaide Groene- plaats. Dik Haker kweet zich weer voortreffelijk van zijn taak als lei der en speaker. Het hele program ma werd praktisch stipt volgens het draaiboek afgewerkt, wat be tekent dat er geen storende hiaten waren. Er waren zo'n 700 luiste raars komen kijken. Dat was wat minder dan in vorige jaren, maar zeker niet slecht als in aanmerking wordt genomen dat de Europese kampioenschappen voetbal op hetzelfde moment de aandacht vroegen. Op de foto Dik Haker, die de show deze keer reguleerde vanuit de burgemeesterskamer van het raadhuis. Het was voor hem ook de twintigste keer, zij het dat hij de eerste jaren a/s deelnemer bij de Taptoe was betrokken; speaker was toen jeugd- en recreatiecon sulent Jan de Vries. Martin Karlas uit Den Burg heeft bij de politie gemeld dat hij een stenen beeldje, voorstellende een leeuw, heeft gevonden. Het beeldje, dat ongeveer twintig centimeter hoog is, heeft hij onder zijn hoede genomen. De recht matige eigenaar kan contact opnemen met de heer Karlas, telefoon 5089. Voor de eerste maal dit jaar is het aantal werkzoekenden op Texel la ger dan in de vergelijkbare periode in 1987. De maand mei werd af gesloten met 276 bij het arbeidsbu reau geregistreerde mensen zonder werk. Dat zijn 21 werkloze mannen en vrou wen minder dan vorig jaar mei. Gezien de grote vraag naar arbeid op dit mo ment, heeft Theo Zijm van het ar beidsbureau goede hoop dat dit geen eenmalige ontwikkeling is geweest, maar dat de lijn in gunstige zin kan worden doorgetrokken. In vergelijking met april is het aanbod van werkzoe kenden gedaald: 53 mannnen en 33 vrouwen raakten aan de slag. Vooral de sectoren „horeca" en „overige" zijn hiervoor verantwoordelijk. Het werkloosheidspercentage is gedaald tot onder de tien: 8,8 procent van de beroepsbevolking heeft geen werk. Aan de tennisbaan van Oosterend wordt momenteel de laatste hand gelegd. Zondag zal op de twee aan de Bijenkorfweg gelegen twee kunstgrasbanen voor het eerst worden gespeeld. Zaterdagavond houdt de tennisclub Oosterend een instuif en kennismakingsbijeen komst van 19.00 tot 21.00 uur. Ook bij die gelegenheid zal men al een balletje kunnen slaan, door gebruik te maken van de aanwezige proefpakket ten. Het belangrijkste is echter dat de leden die hun contributie hebben be taald bij deze gelegenheid hun lidmaat schapskaart en de sleutel van de baan kunnen afhalen. Ook belangstellende niet-leden zijn welkom op de instuif. De Oosterender tennisclub telt mo menteel 130 leden. Dat is voldoende om de baan (die inclusief grond f136.000,— heeft gekost) sluitend te kunnen exploiteren. Er waren minimaal 110 leden nodig. De tennisbaan zelf is dus nagenoeg klaar. In de directe om geving moet echter nog veel gebeu ren. Zowel vrijdag als zaterdag zullen de leden de handen uit de mouwen steken. Citaat uit „Texel" door Jac.P. Thijsse: „Die Moksloot is eigenlijk een riviertje, waarlangs al het duinwater zeewaarts stroomt van de Bleekersvallei af, dat is zowat halfweg De Koog. Zij is gegra ven in 1839 (hier is Thijsse mis want het was veel later) en voor dien tijd stonden in den winter en ook in enigs zins regenrijke zomers al die duinvallei en vol water, duinmeertje aan duin- meertje en het moet daar in dien tijd fabelachtig mooi geweest zijn van planten en vogels. Jammer genoeg hebben onze voorzaten daar weinig op gelet en nog minder van verteld, maar het moet daar toen zeker op zijn minst even mooi zijn als thans aan het Kwakjeswater, het Zwanenwater of in de Muien. Meer wil ik er niet van zeg gen". Einde citaat dus. Ook bij Drijver in „Texel, het vogelei land" kunnen we lezen welk natuurpa- radijs er vroeger noordwestelijk van Den Hoorn lag. Het is onze voorzaten uiteraard nauwelijks kwalijk te nemen dat ze met het graven van de Moksloot dachten goed te doen door moeras om te zetten in cultuurland (daarvoor is die sloot inderdaad gegra ven: het ontginnen van „woeste, grond"). Toen wist men niet beter. Nu echter kan iedereen op de hoogte zijn van het uitermate grote belang van duinmeren, moerassen en natte duin- valleienl En ook dat de grootste aan tasting van het (hele Nederlandse) duingebied bestaat uit uitdroging. Men mag verwachten dat uitspraken van gemeenteraadsleden en wethouders gebaseerd zijn op kennis of gedaan worden na voldoende informatie inge wonnen te hebben. Waar het natuur en natuurbescherming betreft, babbelt echter een aantal Texel-bestuurders maar wat aan, als het maar in het ei gen straatje past. Men moet natuurlijk zelf weten of men ongefundeerde uit spraken wil doen of niet. Erger is, dat ze voor waar worden aangenomen. Nog erger is het dat het Texels beleid aangaande natuur- en natuurbescher ming soms gebaseerd is op halve waarheden of nonsensl Het enige „on natuurlijke" in het Grote Vlak is de Moksloot als afwateringskanaal van de waterwinning! Als er al niet-Texelse planten zouden groeien, is dat daaraan te wijten. Adriaan en Sytske Dijksen

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 5