tart promotiestichting vertrof verwachtingen Negende „Nacht van Texel" met 10 teams Nog maar één „Kaap" in Texelse duinen arverslag aan orde in raad juli en asmaker Anton itte breidt uit Ruiten vernield Jongerenkoor zingt In R.K. kerkdienst Vernieling Naweeën luilak Seniorenreis gaat door Kustzeilvereniging houdt open dag Correcte uitslagen van catamaranronde Zwempromotor Haker geëerd Krijgt Koog toch openbaar toilet? Zomerprogramma „Buureton" Nog geen virus-robben gevonden bij Texel Lag 24 JUNI 1988 TEXELSE COURANT PAGINA 7 en be allatie iroott DEI wee jaar geleden opgerichte hting VVV Texel Promotie kan gzien op een florissante start, wat betreft de promotionele vlteiten en de daaruit voort- jende groei van de informatie- trekking. De uiteindelijke resul- i van het eerste volledige jaar. waren ver boven de in begro- verwerkte verwachtingen. An- jjds heeft de groei geleid tot sterke kostenstijging op een al posten, waaronder de loon- en van de VVV-medewerkers. enkele constateringen in het lopige jaarverslag van de promo- chting. Financieel ambtenaar An- tloppert, gemeentelijk vertegen- rdiger in het stichtingsbestuur, gaf ■uitlopend op de definitieve versie, ndagavond tekst en uitleg hierom- aan de leden van de raads- missie voor algemeen en organisa- ch beleid. Noppert hield het bij algemeen overzicht van de eerste bestaansjaren. Veel discussie ont- - of er niet, mede omdat op kriti- opmerkingen van Gerbrand rr (Texels Belang) in de laatste (vergadering nog niet kon worden jgeerd. Verwezen werd naar de Al van 12 juli, wanneer^ook het jaar- ag uitgebreider aan de orde zal tn. sterk opgevoerde promotiecam- les hebben een grote druk veroor- top de informatie-afdeling. Het ;l ontvangen reacties op de diver- flvertentiecampagnes lag 50 pro- boven het aantal reacties van taasmakerij van Anton Witte loerderij „Wezenspyk" aan de rnderweg heeft een forse uit- ding ondergaan. Er is een nieu- 13 bij 10 meter grote schuur ouwd, waarin driemaal zoveel ■enkazen kunnen worden op agen als tot dusver mogelijk Niet alleen is er een royalere kruimte ontstaan, ook de toe- sche voorzieningen zijn ver- ad, onder meer door de realisa- ran een kaaswinkeltje. BK) startte Anton Witte schuchter in nieuwe schuur op „We- pyk" met het zelf maken van met gehuurde apparatuur. Al idig bleken zijn authentieke Texelse slprodukten goed aan te slaan en hij er zijn broodwinning van ma- Vooral de toeristen toonden veel esse. Tijdens de vrijdagochtenden vakantieperioden hield Witte de- straties en dan was de kaasmakerij wol. ,,De vraag naar typisch Texel- rodukten is de laatste jaren enorm lenomen. Toen ik begon was nog niemand op Texel met kaasmaken en zeiden de mensen: „Waar be- e aan?" Maar nu vertrekt geen ist zonder te hebben geproefd van pecialiteiten van het eiland", aldus on Witte. Sinds hij begon is de luktie verdubbeld, maar de werk te bleef gelijk. Vandaar de uitbrei- die in eigen beheer tot stand m, met veel hulp van de Tebo. In verlengde van de nieuwe schuur is indien een stal gebouwd voor vee. De nieuwe schuur is tegen de ïge kaasmakerij aangebouwd. Er is doorbraak gemaakt, zodat één rui- werkplaats is ontstaan van in to- 150 m2. In het nieuw betegelde i gedeelte komen nu de weekbak- en schapekaastobbe te staan, in nieuwe deel wordt koeiekaas ge kt. De pekelruimte en opslagruim- irhuizen van de boerderij naar de we schuur, zodat alle activiteiten taan onder één dak plaatsvinden, nerkelijk detail is dat Witte gebruik kt van leidingen en planken af- itig uit de voormalige zuivelfabriek Eendracht", die vorig jaar werd oten. Het feit dat de planken al nikt zijn, wordt als een voordeel en: oudere, „uitgeleefde" planken vloeden het rijpen van de kazen en veroorzaken geen schimmelvor- 8- Van belang is voorts dat Witte e nieuwe ruimte beter in staat zal om de temperatuur (ideaal is 12 Men) te regelen. Toeristen die in zien hoe kaasmaken in zijn werk krijgen hiertoe meer gelegenheid, laats van één ochtend per week, kaasmakerij voortaan 's zomers nsdag tot en met zaterdag 's lends openstaan voor bezoekers ser kaas wordt gemaakt). Ook "en van het kaaswinkeltje kunnen kijkje nemen, vanaf een verhoging s' de verkoopruimte. Anton Witte "l dan niet in zijn bezigheden ge- lerd. Wie de uitbreiding met eigen "wil aanschouwen is zaterdag lom. Vanaf half tien houdt de fa- Witte open dag. 1986", aldus werd geconstateerd. In 1986 was er sprake van 15.800 telefoni sche en 10.500 schriftelijke reacties, een totaal van 26.300. In 1987 waren die cijfers respectievelijk 19.200, 20.200 en 39.400 Naar aanleiding hiervan werden brochures verstuurd, waarbij de meeste vraag was naar de bunga lowbrochure (12.998 stuks verzonden) en de Waddeneiland/bungalowbrochu re (9025 stuks). Het personeel van de betreffende afde ling (informatie/dienstverlening) stond bovendien onder sterke druk als ge volg van deelname aan tien beurzen in binnen- en buitenland. Voorts vertoon de het baliebezoek een toename, met name in voor- en naseizoen. Er was wat dat betreft dus sprake van groei in de breedte. Mogelijk was in het zomer seizoen een grotere toename mogelijk geweest, maar het slechte weer stak daar een stokje voor. Ook de Texelaars wisten de weg naar de WV beter te vinden in 1987. Tegenover een terug gang in de omzet van spoorkaartjes (als gevolg van de royalere overstaptijd bij het NS-station in Den Helder), stond een sterke groei van het aantal theaterboekingen en geschenkbonnen. De reserveringscentrale leverde een be ter resultaat van liefst 22,3 procent op in vergelijking met 1986. De toename kan geheel op het conto van de bun galows en appartementen worden ge schreven. De boekingen van hotelar rangementen bleef vrijwel gelijk. Dat kan simpel worden verklaard: boekin gen voor een korte hotelvakantie vin den dikwijls pas kort vantevoren plaats en lopen vaak rechtstreeks via de ho telier. De weersverwachting speelt een doorslaggevende rol bij de beslissing van deze groep Texelgangers. Dit blijkt uit een beperkt onderzoek door een HEAO-stagiaire. Getracht werd verder nieuwe toeristen- markten aan te boren. In samenwer king met het Nederlands Bureau voor Toerisme werd in een groot aantal bro chures deelgenomen, gericht op Frankrijk, Engeland, Zwitserland, Oostenrijk en Italië. Met name werd geprobeerd om specifieke doelgroepen (fietsers, zeilers, ornitologen, enz.) te bereiken. Voorts mocht Texel niet kla gen in 1987 over publiciteit via de pers en publiciteitsmedia. Hoge kosten „De herstructurering heeft de eerste jaren vrij hoge kosten met zich meege bracht. Voor 1988 zijn nog extra aan loopkosten te verwachten bij de om schakeling van de automatisering, met name bij de aanpassingen van de soft ware. De kantoorsituatie dwingt wel licht tot spoedige realisatie van een nieuw kantoor. Uitbreiding van het personeel voor de afdeling informa tie/dienstverlening is dringend noodza kelijk", aldus Noppert in zijn verslag aan de commissieleden. Henk Beumkes (PvdA) informeerde of de resultaten van het functiewaarde- ringsonderzoek van het stichtingsper- soneel inmiddels had plaatsgehad. Dat bleek het geval, en aanpassing van lo nen (hogere inschalingen) was er on der meer het gevolg van. Of dit ook consequenties zal hebben voor de ge meentelijke bijdrage, is nog niet duide lijk. Volgens de statuten van de stich ting is aanpassing van de hoogte van dat bedrag (nu 7260.000,—wel moge lijk. Tine Krijnen-Bays (Texels Belang) sug gereerde om een enquête te houden naar het functioneren van de stichting op Texel. Wat vinden de anderen in de toeristische branche ervan? Het stich tingsbestuur vond het geen gek voor stel. Erna Eelman-van der Kooi (VVD) trachtte een uitspraak te ontlokken over het kamperen bij de boer, maar dat lukte niet. Maandag werd ontdekt dat van de kantine van de Texelse Boys vier ruiten van 100 x 50 centimeter waren ver nield. Omdat de schade meevalt, heeft de voetbalvereniging geen aangifte gedaan. De kaap die Jaren op de duinen ter hoogte van paal 9 stond, wacht nu op een terrein hij de komgrens van Den Hoorn op een nieuwe bestemming. In opdracht van DGSM (vroeger Loodswezen) is aannemer Willem Bakker uit Den Hoorn begonnen met het verwijderen van de kapen uit de Texelse duinen. De kapen (lange palen met bovenin een hou ten raamwerk dat van grote af stand vanuit zee is te zien) hebben jarenlang een nuttige functie ge had voor de plaatsbepaling op zee. Ze zijn nu overbodig geworden door de opkomst van moderne, electronische navigatiemiddelen. DGSM wil van de kapen af omdat ze anders een blijvende bron van nutteloze onderhoudskosten zou den vormen. De kaap op de duinen bij paal 8 is in middels verwijderd. Hier was enige spoed geboden omdat het gevaarte als gevolg van de kustafslag omdermijnd dreigde te raken en dus spoedig zou omvallen. De complete kaap is door Bakker op een diepladder gezet en tij- Het R.K. Jongerenkoor uit Gendri- gen (Achterhoek) treedt zaterdaga vond op in de R.K. kerk van Den Burg. Muzikale medewerking wordt gegeven aan de kerkdienst die om 19.30 uur begint. Het koor trekt er jaarlijks een dag op uit als gezamenlijke afsluiting van het seizoen. Dit jaar werd gekozen voor Texel nadat één van de leden op fami liebezoek was in Den Burg en daarbij zo enthousiast werd over het eiland, dat het plan werd gelanceerd om het jaarlijkse uitstapje naar Nederlands grootste waddeneiland te maken. Het koor bestond onlangs twintig jaar. Dit feit werd onder anderen gevierd met het uitbrengen van een kerst-cassette. Het jongerenkoor verzorgt voornamelijk de muzikale omlijsting van kerk diensten in eigen omgeving, maar het wordt ook regelmatig gevraagd voor gewone uitvoeringen zoals koffiecon certen waarbij dan het meer populaire repertoire wordt gebracht. De foto toont het koor tijdens de opname van de muziekcassette. delijk opgeslagen op een terrein aan de rand van Den Hoorn; het ding is ei gendom van de aannemer die er op dit moment nog geen definitieve bestemming voor heeft. Dat is wel het geval met de veel hogere kaap die stond in het lage duin bij paal 12. De ze is door DGSM geschonken aan de Stichting Texels Museum die hem in verkorte uitvoering zal plaatsen op het terrein van het Maritiem Museum in Oudeschild. De kaap zal daar deel uit maken van de collectie over het loods en bebakingswezen in vroeger tijd. Twee jaar geleden kreeg het museum al een tip uit Den Haag dat de kapen beschikbaar zouden komen. Voor de dorpscommissie van De Koog was dat aanleiding om te verzoeken de beken de kaap op de Kaapsnol bij De Koog in stand te laten. Men vindt het ding zeer kenmerkend voor het dorpssilhou et en bovendien van historisch beteke nis. Aan dat verzoek is inmiddels ge volg gegeven. De Koger kaap blijft dus op zijn vertrouwde plaats staan, maar de onderhoudskosten komen voor re kening van de dorpscommissie. Die zal proberen de kaap op de gemeentelijke monumentenlijst te krijgen, waardoor een tegemoetkoming in de onder houdskosten kan worden verkregen. In de nacht van dinsdag op woensdag werd op een parkeerterrein in De Koog de buitenspiegel van een geparkeerde Duitse wagen beschadigd. De politie heeft een 19-jarige inwoner van Den Hoorn aangehouden in ver band met de vernieling van een ruit van het raadhuis in de afgelopen lui laknacht. De jongeman heeft bekend dat hij het glas heeft gebroken. Met de gemeente is een betalingsovereen komst getroffen. Mocht deze onver hoopt niet worden nagekomen, zal als nog proces verbaal worden opgemaakt. Voor de seniorenreis naar het Oden- wald van 11 tot en met 18 juli zijn vol doende aanmeldingen binnen, zodat de reis zeker door zal gaan. Eventueel zouden er nog vier personen meekun nen, want de organisatie heeft nog de beschikking over twee tweepersoons kamers met douche en toilet. De me dereizigers worden op 11 juli van Texel gehaald en op 18 juli teruggebracht. De bus blijft gedurende de hele week bij het gezelschap, zodat ook uitstap jes en excursies kunnen worden ge maakt in het natuurgebied Odenwald en in de oude steden in de omgeving. Het Odenwald liggen tussen de Neckar en de Main en heeft een mild klimaat. De prijs voor deze trip bedraagt 7570,— per persoón voor vol pension, de reis heen en terug en een lunch onderweg. Eventuele gegadigden kun nen zich aanmelden bij W. Wassenaar, telefoon 02220-2181. Voor de negende achtereenvolgen de maal houdt Zwem- en Polo Club TX 71 de „Nacht van Texel". Zaterdag om 20.00 uur duiken de eerste deelnemers te water in zwembad Molenkoog, zondagoch tend om 8.00 uur is het evenement ten einde. Het deelnemersveld bestaat uit tien ploegen van acht personen; zeven teams komen van de overkant. Volgens goed gebruik wordt er massaal gekampeerd op de speelweide bij het zwembad. De deelnemende teams zijn: „Oude Veer" uit Breezand, „Normerven" uit Hippolytushoef, „Watervrienden" uit IJmuiden, „De Stern" uit Oostwoud, „EZV" uit Enkhuizen, „Aquarius" uit Schagen, „De Spatters" uit Beilen en drie Texelse teams: een A- en B ploeg van de zwemclub en de Texelse triath- lonploeg. Mede door hun aanwezig heid is het niet mogelijk dat aan de „Nacht van Texel" een officieel KNZB- wedstrijd status kan worden verleend. De organisatie en deelnemers vinden dat allerminst erg, want de gezelligheid staat bij dit weekend feitelijk nog ho ger in het vaandel dan het wedstrijde lement. Al zullen degenen die in de baan komen wel degelijk proberen om een zo groot mogelijke afstand af te leggen voor hun club. Wellicht dat er dit jaar weer een afstandsrecord kan worden verbeterd, al wordt dat steeds moeilijker. De score wordt overzichte lijk bijgehouden (met vermelding van tussenstanden) op een scorebord naast de badmeesterspost. De ploegen zijn verdeeld over vijf banen. De eerste baan is zoals gebruikelijk weer gereser veerd als „geinlijn". ledereen die on gedwongen een baantje wil trekken, kan dat daar doen, tegen betaling van een rijksdaalder bij de kassa van het bad. Er is geen minimale afstand of tijdsduur verplicht. Na het zwemmen krijgen de „geinlijners" bij de kassa een consumptiebon en een herinne ringsvaantje. Het „kneedteam" van vorig jaar zal niet present zijn, maar de organisatie heeft Ben Zegeren bereid gevonden om de stijve spieren weer soepel te maken. Drie van de Texelse deelnemers aan de „Nacht van Texel" hebben afgelopen weekend „warmgedraaid" met een langebaanwedstrijd te Spaarnewoude, bij de vereniging „Rapido". De Texe laars, Colinda Vlaming-Boon, Maarten Dijker en Peter Haker, leverden in het frisse buitenwater goede prestaties. Kustzeilvereniging Westerslag houdt zondag bij paal 17 een open dag, be doeld om geïnteresseerden de gelegen heid te geven nader kennis te maken met de catamaran- en surfsport. Leden van de vereniging zijn aanwezig voor het geven van informatie en er is gele genheid om mee te varen. Present is ook Sidney van Zon die bij paal 17 een dépendance is begonnen van zijn zeil- school bij paal 33, in samenwerking met de kustzeilvereniging. Van Zon wil bij paal 17 vervolgopleidingen geven, nadat zijn leerlingen zich vertrouwd hebben gemaakt met varen op de rustige waddenzee bij paal 33. Ook Joris Lamens van het Island Wave Center van paal 12 is met informatie en materiaal aanwezig. De kustzeilver eniging houdt de open dag bewust een week na de succesvolle Ronde om Texel, er vanuit gaande dat de sport dan extra in de belangstelling staat. Het is de bedoeling deze zomer nog meer van dergelijke informatie- en ken- nismakingsdagen te houden. De uitslagenlijst van de Ronde om Texel zoals die in de vorige krant werd gepubliceerd, was niet compleet. In het overall-klassement werden Texe laars en overkantse leden van de Texel se kustzeilverenigingen als volgt ge klasseerd. Sommige Texelse deelne mers finishten wél, maar werden ge diskwalificeerd. Zij zijn niet in deze lijst opgenomen, hoewel een enkeling nog in hoger beroep is gegaan tegen de uitsluiting. Uitslagen: 4. su20, M Warnaar/W. Rienks; 6. torn, H. Boks/W. Houwing, 20 th18, A.G. Monen/G Monen; 29. h16, S. van Zon/J. van der Wal; 44. h16, J. Lange/J Zijm; 45 65 hurr, J. Schra- ma/S. Verbij; 51 p18, R. Grunwald/J. Annels; 53 da18, D. Pool/J. Pool; 100. h16, L Saal/A.J. Saai; 109 da18, R. Kenbeek/R Kenbeek; 125. h16, J. den Houting/N Perdaan; 139 da18, D. Kenbeek/J. Ran; 140. cc15, J H. Zuidema; 179. cc15, C. van Sijp; 197. h16, G. van Uunen/M.M. van Uunen; 306. p18, G. van der Berg/R.P. Dek ker, 310 cc18, M Maat/Y. Maat; 380 da18, J.W. Boon/I.W. Boon, 399. h16, R. Boon/J Venneman; 416 da18, W. van Heerwaarden/S. Dros; 484. h14s, J. Jongman; 497. da18, R Arensman/I. Arensman-Uffellie; 539. p16, H. Dijt/P. Dijt; 561. p16, S Brugemann/H. Bakker; 568. da20, H. Boks/ S. van der Vis; 577. h16, C. Kuip/T. Houwing, 598 p182, W. Zeekant/T. Zeekant-Bolding; 606. da18, H Prins/H. Prins; 619. p18 R. Kramer/M. Kramer-van Arnhem. Dik Haker, de uitermate actieve voorzitter van ZPC TX 71, werd vrijdag voor al zijn inspanningen beloond met een bijzondere bondsmedaille. Wegens het 100-jarig bestaan van de Koninklij ke Nederlandse Zwem Bond werd landelijk aan een klein aantal per sonen die zich verdienstelijk heb ben gemaakt voor de zwemsport, een ereblijk toegekend. In de pro vincie Noordholland kwamen slechts drie „zwempromotors" hiervoor in aanmerking. Eén van hen was dus Dik Haker, die ermee werd verrast op zijn verjaardag (17 juni) door Ellen Butz, die de pro motie van de KNZB behartigt in de provincies Noord- en Zuidhol land en Utrecht. „Ondanks de ge ringe accommodatie ziet Texel kans om een zwemvereniging te hebben die loopt als een trein", al dus werd Haker's medaille gemotiveerd. Tijdens de rondvraag van de raad scommissie voor algemeen en organi satorisch beleid deed Riet Huitema-Vos (CDA) een interessant klinkend voor stel. Zij had vernomen dat in Den Hel der binnenkort ten behoeve van festivi teiten tijdelijk een moderne toiletac commodatie wordt geplaatst. Het gaat om een „proefmodel" dat zelfreini gend en vandalismebestendig zou zijn en er bovendien vrolijk uitziet, beschik baar gesteld door de fabrikant. Wel licht zou dat een oplossing zijn om de „piasproblemen" voor uitgaand De Koog in het topseizoen, suggereerde Riet Huitema. Het voornemen om in De Koog een toiletaccommodatie te realiseren, ketste onlangs af. Ambtelijk werd toegezegd dat men contact zal zoeken met de betreffende fabrikant. Texelse ouderen gaan deze zomer meer dere keren op pad. Nadat gisteren een vogelexcursie is gemaakt naar De Muy, wordt vrijdag 1 juli een fiets- en puzzel- tocht ondernomen; start om 14.00 uur bij de Buureton in de Molenstraat. De kosten zijn 75,00 per persoon. Op vrijdag 8 juli is een tocht met de Jan Plezier vanuit De Koog gepland. Start om 10.00 uur aan de Nikadel. Kosten 712,00 per persoon. Op vrijdag 15 juli is een barbecue in de Dennen. Vertrek per fiets om 14.00 uur bij De Buureton. De kosten zijn ongeveer 77,50. Vrijdag 22 juli maken de oude ren onder leiding van Jan Zijm een wandeltocht door de Dennen. Vertrek om 14.00 uur vanaf het Turfveld. Op vrijdag 29 juli is er tenslotte een toch tje naar Den Hoorn waar midgetgolf wordt gespeeld. Vertrek bij De Buure ton om 14.00 uur (gezamenlijk met fietsen of op eigen gelegenheid). Kosten 77,50 per persoon. Aan al deze uitstapjes kan worden deelgenomen door iedereen van 55 jaar en ouder. Zo spoedig mogelijk opgeven bij De Buu reton is gewenst, 's middags tussen 14.00 en 16.00 uur, telefoon 02220-2696. Tot dusver zijn op of bij Texel nog geen zeehonden gevonden die het slachtoffer zijn van de beruchte virus ziekte, waardoor elders al tientallen robben zijn omgekomen. De kans is echter groot dat de ziekte ook in het westelijke deel van de Waddenzee zal doordringen. Het is zelfs niet uitgeslo ten dat de infectie de bassins van Eco- mare bereikt en daar een slachting ver oorzaakt. Dat kan overigens alleen door directe contacten komen en bijv. niet via de lucht. Om infectie van de Ecomare-robben te voorkomen, zullen dode of zieke zeehonden die eventueel gevonden worden niet naar de Ecomare-opvang worden gebracht, maar naar een ander punt op Texel. De Ecomare-medewerkers zullen in dat geval zorgvuldig omspringen met kle ding en materieel om te voorkomen dat de besmetting daarmee wordt overgebracht. Onder andere is een nieuwe aanhangwagen aangeschaft die uitsluitend voor het vervoer van dode, zieke of verdachte zeehonden zal worden gebruikt. Mensen van Rijkswaterstaat, strandpaviljoens en anderen die wellicht te maken krijgen met aangespoelde zieke of dode zee honden hebben het verzoek gehad de dieren niet zelf naar Ecomare te bren gen, maar te volstaan met een tele foontje waarna voor verantwoord transport wordt gezorgd. Gehoopt wordt dat ook anderen hier rekening mee zullen houden.

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 7