College: belastingen twee procent omhoog i Nieuwe folklorestichting met nieuw programma Na jaren weer 's avonds jaarbetrekki nJwij FINANCIËN GEMEENTE STEEDS ZORGWEKKENDER Ook Texel eerde Nederlands elftal Oud-Texelaar om het leven gebracht V Bosbrandje Welboren op toer-in expositie Den Helder Texelse deelname aan Den Helder 200 jaar Winkeldiefstal Opgave folklore Juwelier Martin Tromf PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 28 JUNI JSD Vooral als gevolg van de rijksbezuinigingen komt de gemeen te Texel financieel steeds krapper te zitten, zo blijkt uit de meerjarenbegroting die B en W voor de komende vijf jaar hebben opgesteld. Die begroting is volgend jaar nog slui tend, dank zij het handhaven van de gebruikelijke uitgaven op hetzelfde ni veau (aanhouden nul-lijn), het verho gen van de gemeentelijke belastingen en rechten met 2%, het verhogen van de toeristenbelasting met 1 cent per persoon per nacht en het verhogen van de woonforensenbelasting met 1%. Verder zal de post onvoorziene uitgaven op f10,— per inwoner worden gebracht en wordt gestreefd naar Al ,9 miljoen aan nieuwe investeringen. Volgens die (zeer voorlopige) meerja renbegroting is het batig saldo volgend jaar f168.200,maar dat voordeel ver dwijnt in de loop der jaren en in 1982 is er een tekort van f77.400,—. Zekere tegenvallers Er moet op worden gerekend dat de situatie in de praktijk veel slechter zal uitpakken omdat diverse verdere bezuiJ nigingen nog niet in het meerjaren- overzicht zijn verwerkt. Zo zal de alge mene uitkering die het rijk aan de ge meente geeft in 1989 waarschijnlijk f140.000,— lager zijn, waar echter een voordeel van f65.000— tegenover staat wegens uitbreiding van de opper vlakte bebouwde kom. Verder zullen de onderwijzersvergoedingen (volgens het zg. Londo-systeem) minder gunstig zijn: voor rekening van de gemeente komt f77.000,—. Een speciale werk groep moet trachten deze bezuiniging Doodse stilte heerste in de Texelse straten tijdens de Europacupfinale Nederland-Rusland, alleen twee keer onderbroken door een dave rend gejuich. Maar na afloop sprongen velen uit de band. Vol gens de politie bleef het echter bij feestelijkheden zonder wanklanken van betekenis. In de meest bizarre uitmonsteringen werd het voetbalfeest met de nodige alcohol gevierd. Dat iedereen toch het verstand er bij hield bleek wel bij de controle die de politie diezelfde avond hield: er hoefde geen enkel proces ver baal te worden uitgedeeld voor rijden onder invloed. op te vangen. Ook is in de meerjaren begroting niets geraamd voor monu mentenherstel terwijl de afspraak is ge maakt dat steeds wordt getracht om hiervoor f150.000— uit te trekken. Het financieel gevolg van het „degraderen" van de Pontweg tot tertiaire weg (in komstenvermindering f55.000,—I hangt de gemeente ook nog boven het hoofd. Verder is gebleken dat het on derhoudsplan dat de gemeente voor zijn gebouwen heeft opgesteld in eerste instantie hogere kosten zal ge ven en er zal een ton moeten worden uitgetrokken voor tijdelijke krachten voor vervanging bij ziekte en het weg werken van achterstanden. Nieuwe ontwikkelingen kunnen in 1989 nog worden opgevangen; in latere ja ren niet. B en W willen dat de gemeenteraad zich uitspreekt over de genoemde be lastingverhoging, het investeringsni- In de nacht van vrijdag op zater dag omstreeks half drie is de 27-jarige Gerard van Mazijk uit Mierlohout (NB) in Eindhoven om het leven gekomen toen hij op straat werd neergestoken. Van Mazijk kwam met een kennis van een studentenfeestje en liep over de Hooghuisstraat, op weg naar zijn bromfiets die in een rijwielstalling stond. Hij kwam toen een groep jon geren tegen die zich agressief en vechtlustig tegen hem keerde. Van Ma- zijn trachtte hen tot kalmte te manen. Een van de jongens stak hem toen met een mes in de hartstreek wat di rect de dood tot gevolg had. De poli tie heeft vier personen aangehouden, waarvan er een (een 19-jarige jongen uit Veldhoven) heeft bekend de dode lijke steek te hebben toegebracht. Gerard van Mazijk woonde tot voor kort op Texel, waar hij zich negen jaar eerder vestigde met als voornaamste doel aanhangers te werven voor het Bahai-geloof. Op het eiland deed hij Havo en Atheneum en werkte op het raadhuis bij wijze van vervangende dienstplicht. veau, de stijging van de salarissen en de post onvoorziene uitgaven. Ook willen B en W vernemen wat de raad denkt over het monumentenherstel, een eventueel versneld afstoten van gemeentelijke woningen (de exploitatie van eigen woningen is voor de ge meente verliesgevend) en over het door de gemeentelijke ombuigingen opvangen van de vermindering van de rijksuitkering voor Texel. Eerste reacties De raadscommissie voor financieel, economisch en technisch beleid gaf donderdagavond een voorzet. Wethou der Klaas Barendregt merkte bij die gelegenheid op dat het meerjaren perspectief er aanmerkelijk somberder uitziet dan aanvankelijk werd gedacht. Hij betreurde het dat het afgelopen jaar teveel tussentijdse investeringen zijn gedaan waardoor de post onvoor zien leeg raakte. Peter Bakker (PSPI ging in grote lijnen akkoord met de voorstellen, maar voor hem hoefde niet per sé f 1,9 miljoen te worden geïnvesteerd, zeker niet als dat ten koste zou gaan van bestaande ge waardeerde voorzieningen. Gerbrand Poster (Texels Belang) meen de dat het college de zaken te somber had voorgesteld door geen melding te maken van omstandigheden waardoor de gemeente meer geld binnenkrijgt. Hij wees op het toenemend aantal tweede woningen; met de extra be lastingopbrengst daarvan is geen reke ning gehouden. Meerdere commissieleden maakten be zwaar tegen een verhoging (met 1 cent) van de toeristenbelasting. Onder hen was Dirk Terpstra die liever in één keer een verhoging van 5 cent wilde doorvoeren en de vier daarop volgende jaren niets wilde doen. Te mager Ate Rienstra (CDA) vond het meerja renplan veel te weinig ambitieus. Het college heeft blijkbaar alles gedaan om financieel uit te komen, maar in vesteert niets in voorzieningen die be langrijk zijn voor de economie van Texel, in het bijzonder het toerisme. Hij zou de zaak liever omkeren: eerst een lijstje maken van dringend noodza kelijke voorzieningen en vervolgens kij ken hoe die gefinancierd kunnen wor den. Met name vroeg Rienstra aan dacht voor landschaps- en dorps herstel en de restauratie van panden. Dit leidt tot verhoging van kwaliteit en accentueert het herkenbare eigen ka- De fontein op de Groeneptaets, later oranje gekleurd door een hele fles limonadesiroop, als zetel voor een vermoeide feestganger die kennelijk behoefte aan afkoeling van onderaf had. Bij gebrek aan oranje kleding maar een I oranje vergiet op het hoofd. rakter van Texel. Daar lijkt nu weinig van terecht te komen. Rienstra vond dat een onverantwoorde situatie en meende dat de gemeente meer finan ciële ruimte moet krijgen. Hij adviseer de de belastingen niet met 2 maar met 4% te verhogen en de toeristenbe lasting met 5 cent in één keer. Tegelijk achtte hij een breder en actiever kwijt- scheldingsbeleid nodig om de laagst betaalden te ontzien. Het probleem van gemeentelijke belastingen is dat ze niet naar draagkracht worden geheven, zodat laagstbetaalden er naar verhou ding zwaar door worden getroffen. Ook Dirk Terpstra vroeg om een actie ver kwijtscheldingsbeleid en stelde zijn instemming daar zelfs afhankelijk van. Erna Eelman (WD) was ook zorgelijk gestemd. ,,We teren in", zo consta teerde ze en met enige schrik zei ze op te zien tegen allerlei, deels nog onbekende extra kosten. De voor gestelde 2% belastingverhoging is toe reikend voor het komende jaar, zo meende ze, maar voor de jaren erna moet dat aspect nader worden bekeken. Geheime reserve Een (tijdelijke) meevaller is mogelijk de reserve waarover de gemeente nog be schikt. Hoe groot die is wordt momen teel onderzocht. Barendregt wilde daarover weinig zeggen, wat voor Ger brand Poster een bevestiging was dat de wethouder de situatie bewust extra somber voorstelt. Het voorzichtig verhogen van de toe ristenbelasting met één cent per jaar inplaats van vijf cent in een keer, moti veerde Barendregt door te wijzen op de .drempelwerking". Tot elke prijs moet worden voorkomen dat prijsbe wuste toeristen om die reden naar een andere bestemming uitzien. Over deze zaak had het college overleg gepleegd met enkele grote toeristische bedrijven zoals RST en EMK. Overigens ligt Texel met het huidige tarief van 85 cent per nacht niet aan kop. „We zit ten in de middenmoot". Verhoging is echter nodig, want de wensen die de komende jaren moeten worden ver vuld, liggen voor een belangrijk deel op toeristisch gebied. Barendregt er kende dat in feite meer belastingverho ging nodig is dan de nu voorgestelde 2%. Hij was het dus eens met Rienstra maar legde uit dat het college verwacht er een dergelijke rigoureuze verhoging bij de raad niet door te krijgen. Gerbrand Poster zei de voorgestelde 2% al onacceptabel te vinden en wilde eerst meer cijfers zien, onder andere met betrekking tot de „verzwegen" re serves, alvorens hij daarover een defi nitief oordeel wilde geven. Het nablussen voorkwam opnieuw oplaaien van de vlammen. Ook Terpstra zei niet bij voorbaat met 2% belastingverhoging akkoord te wil len gaan. „We werken pas mee als er ook een actiever kwijtscheldingsbeleid komt, want er zijn nu eenmaal mensen die niet profiteren van het welvaartsherstel". Druk Terpstra zei het zeer moeilijk te hebben met de houding van Texels Belang in deze. Om zich populair te maken bij de kiezers stemt deze groepering steeds tegen de door het college voor gestelde belastingverhogingen en te gen andere zaken (zoals de betere controle op de toeristenbelasting) die de burgers misschien niet leuk vinden en keert zich daarbij dus tegen de „ei gen" wethouder Schilling. Terpstra trachtte het college onder druk te zetten door te dreigen dat ook zijn fractie tegen de belastingen zou stemmen als niet zou lukken de Texels Belang-fractie „in het spoor" te krij gen. Er zou dan een meerderheid te gen zijn en dan zit de gemeente zwaar in de problemen. Poster reageerde boos. „Ik laat me niet in het spoor zetten. Wij denken nu eenmaal zo. We willen een politiek die de burgers zo weinig mogelijk geld kost. Onze wet houder is vrij om daar anders over te denken. Dat kan bij Texels Belang. Dat is de beste fractie die er is; ik ben blij dat ik daarin zit." Terpstra verweet Poster dat hij wel al lerlei verlangens heeft, maar niet be reid is voor het geld te zorgen. „We moeten er met zijn allen uitkomen, an ders weet u wat we gaan doen", zei hij tot de wethouder. bi: me Menig brandweerman zal een kregen van ergernis geuit hebben: zaterd tijdens de voetbalfinale Nederland Rusland ging het alarm af voor eJmer bosbrandje vlakbij camping Bregkr eer De opkomst was niet groot, maai 15 i brandweerlieden die er waren, wa imc er bijzonder snel. Het bleek allent mee te vallen. Omstanders haddei vuur al met brandblussers weten doven en de schade bleef beperktll5 hot >nd een aantal vierkante meters ver schroeid bos. Er werd nog een befljpei nageblust om het onverwacht opl t D van de vlammen te voorkomen. D oorzaak van de brand bleef onbelfend Cin JVI 1 V Jer reel lijn Op uitnodiging van de Helderse 14 liga verzorgt de Texelse schilder er kenaar Niek Welboren een exposif over het thema verdedigingswerkei met als titel „Laatste dagen van e bunkerdorp" in School 7, Weststri 110 te Den Helder. Deze tentoonst ling is dagelijks van 14.00 tot 17.00 te bezoeken, behalve op maandag opening is op 2 juli en de exposit» wordt 13 augustus gesloten. De tt gang is gratis. Een opvallende sern kunstwerken gaat over de voormal bunkers bij Loodsmansduin. Wege deze tentoonstelling is in Welboren atelier „De Scholerie" weinig van eigen werk te zien, maar in plaats daarvan is er een expositie van J. Kuiter. ige De folklorestichting nieuwe stijl heeft haar eerste zomerprogramma gepresenteerd. Opvallendste ver nieuwing is het erbij betrekken van de woensdagavond. In totaal zijn er komende zomer acht folkloreda- gen en -avonden, waarvan de eerste op woensdag 6 juli en de af sluitende op 24 augustus. Waar schijnlijk hoogtepunten zijn de „Dag van de sport" en een rechtstreekse radio-uitzending van Veronica. „De dag van..."formule is in stand ge bleven, maar kent enkele nieuwe the ma's, terwijl sommige van vorige jaren bekende themadagen verfrissende in jecties toegediend hebben gekregen. Zo wordt op de openingsdag, de „Dag van de oldtimers" op 6 juli, niet alleen met oude tractoren door het centrum van Den Burg gereden, maar is er ook een défilé van oude automo bielen. Hiervoor zal een club uit Castri- cum met een collectie oldtimers naar Texel komen. Verder onder meer een oude brandweerwagen, vliegtuig en oude motoren. Op 13 juli is de „Dag van schaap en Ter gelegenheid van het 200-jarig bestaan van Den Helder als havenstad worden onder het motto „Nieuwediep Watersport" op 1, 2 en 3 juli enkele watersportevenementen gehouden. Ook Texel is daarbij (in bescheiden mate) vertegenwoordigd. Op zaterdag 2 juli beginnen om 10.00 uur roei- wedstrijden met prominentenploegen. Eén der teams staat onder leiding van burgemeester Schipper. De wedstrij den worden gehouden in de Maritieme Binnenhaven achter het Nautisch Technisch College „Noorderhaaks" (de voormalige Zeevaartschool). Op zondag 3 juli wordt Texels grondgebied aangedaan, bij een windsurf toer- en wedstrijdtocht van Den Helder naar De Razende Bol en terug. De start daar van is om 11.00 uur bij restaurant „Lands End". Verder zijn er die dag buitendijkse zeilwedstrijden, waarbij de Watersportvereniging Texel met zeil teams is vertegenwoorigd. Gestart wordt om 10.00 uur bij de startboei even ten westen van de haveningang. dier". Vorig jaar waren voor dit thema nog twee dagen nodig, nu zijn beide bestanddelen samengevoegd. Dat be tekent dat naast een 400 dieren grote schapenmarkt, er ook een tentoonstel ling is van paarden, koeien, kleinvee (Kotex) en geiten. Verder kunnen kin deren weer een ritje maken op de rug van een olifant. Op 20 juli is het folkloreprogramma slechts bescheiden. Dat houdt verband met de radio-uitzending van Veronica, die op initiatief van de folklore naar Texel is gehaald. Bij mooi weer vinden de opnamen op het strand (paal 17) plaats, bij minder fraai weer op de Groeneplaats. In dit laatste geval kan de organisatie uiteraard niet met een omvangrijk themaprogramma staan. Maar ook de „gewone" programme ring is de moeite van een bezoekje waard. Wekelijks worden er oude am bachten gedemonstreerd, is er een mi- nikermis, verloting, schand blok en op tredens van een kinderdansgroep. Woensdag 27 juli is de „Dag van de standwerkers". Er zijn zo'n dertig standwerkers uitgenodigd die om het luidst hun waren zullen aanprijzen. Het publiek mag uitmaken wie kampioen wordt. Sportcircus Herhaald wordt de „Dag van de zee", waarbij een „haaienshow" een nieuw element is (3 augustus). Op 10 au gustus is de „Dag van de sport", die zich gedeeltelijk op de speelweide aan de Emmalaan zal afspelen. Het week blad Voetbal International sponsort een compleet sportcircus met een in het oog springende heteluchtballon als trekpleister. Onderdelen zijn: voetbalka non, mini-trike, roll-ski, luchtkussenbal, straatvoetbal, etc. Nieuw is ook de „Dag van het kind" op 17 augustus met onder meer door Den Burg wandelende Disney-figuren, een scooter-circuit. Miss Piggy-treintje en een kinderrommeltjesmarkt. Tenslotte is de „Dag van de folklore" Een 19-jarig meisje uit Utrecht werd vrijdag in een kledingzaak in De Koog betrapt op het stelen van een badpak ter waarde van f99,—. Het werd ont dekt doordat de alarminstallatie afging. Ze moest alsnog de rekening betalen en kreeg een proces verbaal. De organisatie van de folklore- woensdagen zoekt nu al naar deelnemers aan twee themadage in augustus. Kinderen die willen meedoen aan de mini- playbackshow tijdens de „Dag van het kind" op 17 augustus, dienen zich zo spoedig mogelijk aan te melden. Dat kan bij Jojo- kleding in Den Burg. Op dat ad« kunnen ook degenen terecht die met hun hobby of verzameling voor de dag willen komen tijden: de „Dag van de folklore" op 24 augustus. met hobby's en verzamelingen, de monstraties van dansgroepen en or ambachten. De programma's begin telkens om 10.30 uur en eindigen 16.30 uur. Opvallend is het ontbreken van de Dansgroep Oude Dansen, maar tijd enkele avondprogramma's wordt da gemis gecompenseerd. De D.O.D. treedt dan driemaal op: op 13 juli e 10 en 17 augustus. Daarmee is mei zo'n beetje het enige folkloristische derdeel genoemd, want de rest van het avondprogramma vermeldt men deels een zeskamp-achtige spelletje Met onderdelen met welluidende n< men als „Rare raddraaiers race", bi fietsen, paalklimmen, oberrace, kun koemeiken en rodeostier, proberen i Burger winkeliers de massa naar de Groeneplaats te lokken. De meeste spelletjes keren regelmatig terug. Bi zondere avonden zijn er op 20 juli r een „midzomeravond barbecuefees 3 augustus met een avondmarkt (m.m.v. de Boerenkapel), 10 augusl met een stratenloop, 17 augustus ir een stratenzeskamp en 24 augustus met het Texels kampioenschap ringsteken. Welke enthousiaste schoolverlater ons team komen versterken? Door ziekte is er bij ons een ontstaan voor een meisje van 16 17 jaar. Geïnteresseerd? Neem dan contact'fee ons op. Telefoon 02220 - 2912. Na 19.00 uur: 02220 - 3531.

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 2