Paardensportweekend op Zeeburg geslaagd Openluchtmis ook dit jaar zeer druk bezocht „Jan van Toon" in de vaart OOSTEREND PRESENT unJdac EBVOLG VAN PAG. 1 neralen Nauta SNF-voorzitter Vee! waardering voor zuster Marita Koe afgemaakt Vuurtoren geopend Ongevaarlijke zwerver Geen kunstmest in de bermen Vernielingen Aanrijding Opbouw tent DAG 28 JUNI 1988 loon- aliteit 3n en van t 102, schild 4479 iijkswaterstaat op deze drie dgedeelten perceeltjes afgeba- waar zij het natuurlijk transport iet mineraalhoudende zand bestu- Ook deze week komen de on- iekers naar Texel om metingen te De plaatselijk sterke concentra- ijn ontstaan door inwerking van en water. Omdat de mineralen fder zijn dan het zand, zinken als het zand van de duinvoet bij en hoog water in het water l gemengd. Ook in droog zand loor de wind wordt voortgejaagd, igen de mineralen zich anders dan and. Zo ontstaat een scheiding Bt men de donkere mineralen dui- op het lichtere zand liggen De lines waarmee mineralen uit zand en gehaald, werken ook volgens ■incipe: door zeven, schudden en oevoegen van water kunnen di talen worden afgescheiden. Ook centrifugeren is scheiding moge- la zwaarste bestanddelen worden neest naar buiten geslingerd. Het letiezand ten noorden en ten zuid- in de Slufter bevat gemiddeld 2% reien; bij paal 9 is zeer plaatselijk ine hoeveelheden zelfs 80% aan- jnd. Die concentraties blijken zich te verplaatsen. De Meijer: ,,ln au- ps signaleerden we tegenover het duin tussen paal 8 en 9 een flin- leveelheid sterk mineraalhoudend Toen we daar een paar weken len opnieuw waren, was er sprake ten flinke verschuiving in zuidelijke ng". alie hoort tot de landen waar op schaal mineralen uit zand wor- jewonnen. Daar is winning renda- ij een gehalte van een half pro een feit dat het optimisme over ogelijkheden op Texel danig heeft oplaaien. uidige proeven worden genomen r verantwoordelijkheid van de ge ide instituten en Rijkswaterstaat, jaggermaatschappij wacht met igstelling de resultaten af, maar is rder niet bij betrokken, ook niet in cieel opzicht. Dat wordt mogelijk is als ook het voortgezet onder is afgerond. Dat onderzoek be- het radiometrisch in kaart brengen iet kustwater, waarbij duidelijk t waar de onderzeese mineraal en precies liggen. Als het tot lu- ive winning kan komen, zijn deze vens medebepalend voor de keus ie plaats waar men het zand voor indsuppletie zal wegzuigen. Bedrijf? Ie optimisten gelijk krijgen zal op een bedrijf kunnen worden ge ld waarin mineralen van zand jen gescheiden. Aanvankelijk had gedacht dat zo'n activiteit gelijk soeten opgaan met een zandsup- van Rijkswaterstaat, maar vol- Dr R.D. Schuiling van het Insti- voor Aardwetenschappen zou het lens veel efficiënter kunnen zijn n langzaam tempo gedurende het jaar, zand te verwerken vanuit een irvoorraad die bij de suppletie is elegd. Zelfs is het niet uitgesloten Ie mineralenwinning in het geheel afhankelijk zal zijn van zandsup- maar dat het zand in de eerste s om de mineralen wordt gewon- primaire mijnbouw dus. Voor het u hoeft men zich volgens Dr liling geen zorgen te maken. Mi- ilwinning is een schone industrie uitsluitend mechanische bewerkin- zonder gebruik van chemicaliën, ar nogmaals: zover is het nog niet. We moeten nog van alles irzoeken. Het is best mogelijk dat ets van terecht komt". Handel? man die veel weet van de han- iraarde, afzettingsmogelijkheden repassing van mineralen is de heer Captein, als adviseur verbonden de firma Jan de Poorte in Geer- lenberg, een bedrijf dat zich bezig It met het bewerken van minera- Hij vindt dat door de publicaties lusver veel te hoge verwachtingen gewekt wat betreft lucratieve mi- alwinning op Texel, wil u niet ontmoedigen, maar deze eralen worden elders in de wereld reel makkelijker wijze gewonnen ooit op de Waddeneilanden zou nen". Hij zegt dat er toenemende is naar mineralen, maar ontkent de prijzen voor alee mineralen de ste jaren zo sterk zijn gestegen, leen zirkoon is de afgelopen jaren keer zo duur geworden. Dat kost ongeveer f600— tot f1200,— per maar helaas zit daarvan maar heel tig in het Texelse zand. titaniumverbindingen die er wèl in behoorlijke hoeveelheid in aanwe- zijn, fluctueren sterk in prijs; in elk is het niet zeer zeldzaam. Elders de wereld wordt het plenty gepro- eerd. Het grootste deel van de te mineralen bestaat uit enkele "en granaat; het is niet meer dan leveer f100,— per ton waard. Kap- ,Het is best mogelijk dat het tot ilng komt, maar het commercieel technisch onderzoek is in een veel Kil stadium om daar iets zinnigs te kunnen zeggen". Een aflevering de NOS-rubriek ,,Van Gewest tot •est" is vanavond gewijd aan de eralen op het strand van Texel. Ne- hnd 3; 20.30 uur. TEXELSE COURANT PAGINA B Zuster Merite vertelt de aanwezigen ven heer missiewerk in Tenzonia. hoeven naar een uitzichtloos bestaan in de hut. De school wordt geleid door vijf zusters en herbergt 220 meisjes, waarvan 150 intern. De mensen zijn er arm en kunnen meestal geen school geld betalen. Geprobeerd wordt daar een oplossing voor te vinden zodat de tweejarige opleiding toch kan worden gevolgd. Sinds kort worden ook ge handicapte meisjes opgenomen. ,,Door polio zijn ze gehandicapt ge raakt en worden vaak door familie ver borgen in de hut. Wij hebben ze er letterlijk uitgeplukt en we hebben de meisjes die vorig jaar klaar waren met de opleiding een handnaaimachine mee kunnen geven, zodat ze in hun eigen levensonderhoud kunnen voor zien", aldus de zuster. In Afrika moet men iedere dag vechten om te overle ven. Hoewel het vaak tegen de bier kaai lijkt, dat constante gevecht tegen alle ellende, doen we het met vreugde in ons hart, want wij weten ons gesteund door veel mensen en in het bijzonder ook door Texel". Jook Nauta is gekozen tot voorzitter van de landelijke organisatie in de fotografie- en videobranche, de Stich ting Nederlandse Fotovakhandel (SNF). Deze stichting behartigt de be langen van inkooporganisaties in Ne derland, waarbij zo'n 800 winkels zijn aangesloten. Nauta, die al in het bestuur zat en zich onder meer heeft beziggehouden met de fotografie in het omstreden nieuwe Nederlandse paspoort, is benoemd voor een perio de van drie jaar. Het verheel van Johannes de Doper uitgebeeld door de kinderen. i De openluchtmis van de RK-kerk op het Texelse Boysveld is ook dit jaar een groot succes geworden, zeer veel gehorigen waren present. Het patroonsfeest van Johannes de Doper werd aldus op waardige wij ze gevierd. Zuster Marita vertelde over het missiewerk dat ze in Tan zania verricht, wat diepe indruk maakte op de aanwezigen, na af loop werd haar f6000,— aangebo den, de opbrengst van de collecte en van de fancy-fair die na de dienst werd gehouden. Ook werd het 125-jarig bestaan van het kerkgebouw herdacht. Misschien lijkt het vreemd dat dit buiten het ge bouw gebeurt, maar dat is een teken dat er veel is veranderd in die 125 jaar", aldus pastor P. Kolkman in zijn inleidende woorden. Hij noemde het feest eiland- en grensoverschrijdend. Voordat zuster Marita het woord kreeg, werd het verhaal van Johannes de Doper zeer geanimeerd opgevoerd door een aantal kinderen. Zuster Mari ta vond het heerlijk weer in Holland te zijn. Na drie jaar in Tanzania hebben de zusters drie maanden verlof in Ne derland. In 1960 hebben vijftien zusters gehoor gegeven aan een oproep om missiewerk in de Derde Wereld te gaan verrichten. Zuster Marita vertrok in 1965. Twee ziekenhuizen en een huishoudschool voor meisjes die an- De politie werd donderdag gewaar schuwd dat er in een weiland bij Ze venhuizen een verwaarloosde koe in het land lag, die niet meer overeind kon komen. Bij inspectie bleek dat het dier inderdaad op haar einde lag te wachten. In overleg met de eigenaar uit Oosterend werd besloten het lijden te verkorten door de dierenarts een spuitje te laten geven. De Texelse vuurtoren is vrijdag open gegaan voor publiek. Voorlopig nog met geïmproviseerde middelen, want het door de gemeente toegezegde en bestelde materiaal is nog niet gearri veerd. Als kassawagen staat er een door het vuurtorenpersoneel zelf om gebouwde caravan. ,,We doen alles nog met eigen centen en eigen men sen". Het is het eerste openingsweek end redelijk druk geweest. Er zijn spe ciale rood-witte T-shirts en petten ge maakt voor de verkoop, met de vuur toren erop en het personeel is voor de herkenbaarheid uniform aangekleed. De reddingsexpositie staat er nog niet. Ik hoop wel zo snel mogelijk. De mensen die het organiseren hebben het erg druk met een soortgelijke ten toonstelling in Kornwerderzand, maar daarna zouden ze meteen hierheen ko men", aldus Piet Stam, hoofd van de kustwacht. De vuurtoren is geopend op vrijdag, zaterdag, zondag en maan dag van 11.00 tot 17.00 uur. Entree f2,50 voor volwassenen en f1,50 voor kinderen. De politie werd gisteren gewaarschuwd dat een „vieze man" in een portiek in de Hogerstraat lag te slapen. Het bleek om een zwerver uit Heemskerk te gaan die volgens de politie uit zijn woonplaats onschuldig is. Hij is verwe zen naar een „passende" gelegenheid in het buitengebied. ders geen toekomst hebben, worden door de zusters gedreven. In de rege ringsziekenhuizen zijn nauwelijks medi cijnen voorhanden omdat deze door corrupte medewerkers worden ver kocht. In de ziekenhuizen van de mis sie is het daarom overvol. Er is daar tekort aan verbandmiddelen en medi cijnen. „Gelukkig ben ik zo'n beetje geadopteerd door Texel en krijgen we geregeld pakketten en geldbedragen hiervandaan", aldus de zuster, die zelf vooral is ingeschakeld bij de huishoudschool. Trouwen In Tanzania hebben vrouwen het zwaar: naast eten en kleding maken moeten ze ook het land bewerken, de kinderen opvoeden en voor de hutten zorgen. De meesten zijn niet in staat scholing te volgen en blijven voor hun hut zitten totdat er iemand komt die men hen trouwt, wat meestal op jon ge leeftijd gebeurt. Mannen hebben er vaak meerdere vrouwen. Met de school van zuster Marita krijgen de meisjes een kans een baan te vinden in de maatschappij, zodat ze niet terug Het Loonbedrijf Niek Dros mag op nieuw voor vijf jaar de bermen van de gemeentelijke wegen maaien. De voorwaarden waaronder dat ge beurt zijn echter scherper en uitge breider gesteld dan de vorige keer, zo deelde directeur Piet Plug van gemeentewerken mee in de verga dering van de commissie voor fi nancieel, economisch en technisch beleid. Dat geldt met name voor de bepalingen die zijn bedoeld om de bermen er zo bloemrijk en ge varieerd mogelijk te laten uitzien. De vroegste datum waarop ge maaid mag worden, is wat ver schoven en er geldt een absoluut verbod op het gebruik van kunst mest. Omdat in de afgelopen pe riode toch kunstmest was gestrooid, is daar nu een boete van nO.OOO- op gesteld. In de vergadering wees Peter Bakker op de onbevredigende feit dat deze re gels alleen gelden voor de gemeente wegen. Het maaien van de bermen van het waterschap wordt uitbesteed aan boeren. Dat kost niets, want de boeren» nemen genoegen met de hooi- opbrengst. Die opbrengst moet be hoorlijk zijn zodat hier wèl kunstmest wordt gestrooid. Bakker vond dat voor alle Texelse wegen hetzelfde regiem zou moeten gelden. Plug deelde mee dat de gemeente haar beleid „ken baar" heeft gemaakt aan het waterschap. In de vergadering van de commissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid werd door enkele commissieleden ge klaagd over een gevaarlijke situatie op de Vuurtorenweg. Het wegdek is van een nieuwe laag voorzien, maar de aangrenzende bermen waren nog niet aangevuld. De hoge rand leverde ge vaar op voor het verkeer. In de verga dering van de FET-commissie van don derdag j.l. werd erop gewezen dat dat gemeente geen blaam treft want de Vuurtorenweg is van het waterschap. In contacten met het waterschap zal het gemeentebestuur er wel op aan dringen dergelijke gevaarlijke toestan den zoveel mogelijk te vermijden door na asfalteringswerk onmiddellijk de bermen aan de storten. Met dit resylataat zijn ze de eerste M2-combinatie bij de Waddenruiters. Bij het springen waren er goede resul taten voor de Kleppertjes. Zo werden bij het springen voor D- en E-pony's de tweede tot en met de vijfde prijs dppr Texelse combinaties mee naar huis genomen. Bij de kleinere A- en B- pony's was het succes compleet. Eerste werd daar Natalja Witte met Defrie en Maartje Duin met Sophia wist beslag te leggen op de tweede prijs. Nadat de wedstrijd was afgeslo ten met de parade en de prijsuitrei king, begon het ontspannende deel van het weekend. De meeste overkant- se ruiters bleven een nacht over met hun edele viervoeters. De pony's kre gen hun verdiende rust in de zeer rui me wei en de ruiters genoten van een gezellige barbecue. De stemming zat er na het behalen van het E.K. door het team van Oranje meteen goed in. De ruiters konden overnachten in de grote schuur van de boerderij. Zon dags werden de paarden en pony's weer opgezadeld en maakte men een lange rit over hert noordelijk gedeelte van het eiland. Om twee uur bedankte de voorzitter van de kring, dhr. Fran- cissen, voor de genoten gastvrijheid en hij vond dit weekend voor herhaling vatbaar. Een speciaal woord van dank richtte hij tot de familie Eelman van Zeeburg voor het ter beschikking stel len van land en accommodatie. Uitslagen: B dressuur pony's rijbaan 1: 6e prijs Ilse Geus met Dixym 120 punten, 1 winst punt. B dressuur pony's, rijbaan 2: Ie prijs Susan Bruining Mellodie 2, 120 punten, 1 winst punt; 2e prijs Vera Blom met Anita, 118+ pun ten, L1 dressuur pony's: 3e prijs Irma Reuvers met Vrister 129 punten, 1 winstpunt; 5e prijs Ja- cobien de Wit met Tavarez 127 punten, 1 winst punt; Jannechien Makelaar met Medoc 125 pun ten, 1 winstpunt; Caroline v.d. Geest met Misty 120 punten. 1 winstpunt. L2 dressuur pony's: 3e prijs Sanna Pelgrim met Devil 120 punten, 1 winstpunt M2 dresuur pony's: 2e pnjs Evelyn Eelman met Lindy 109 punten. B springen A-B- pony's: 1e Natalja Witte met Defrie 0 fouten, 60 stijl, 2 winstpunten; 2e Maartje Duin met Sophia 0 fouten, 56 stijl, 2 winstpunten. B springen D E-pony's: 2e Sandra Bakker met Brigitha 0 fouten, 62 stijl. 2 winstpunten; 3e Jacobien de Wit met Tavarez 0 fouten, 61 stijl, 2 winstpun ten; 4e Tineke Kossen met Pascal 0 fouten, 60 stijl. 2 winstpunten; 5e Annette Kossen met De- nise 0 fouten, 59 stijl, 2 winstpunten. L sprin gen D e-pony's: Ellis van Egmond met Bianca 4 fouten, voldoende, 1 winstpunt. B dressuur paarden 1e Jeanet Welbie met Zimon 119 pun ten; 2e Hansje v.d. Kooi met Unita 116 punten L1 dressuur paarden: 1e Karen Bakker met Sir- mene 2 126 punten, 1 winstpunt. M1 dressuur paarden: 1e Anjo Kikkert met Amber, 121 pun ten, 1 winstpunt, nu M2 B springen paarden: 1e Annemarie v.d. Linde met Vadim 0 fouten, voldoende, 2 winstpunten. L springen paar den: 1e Karen Bakker met Sirmene 2, 2% fout, voldoende, 1 winstpunt. Vrijdagmiddag liep voor het eerst de nieuwe TX 36 „Jan van Toon" van de firma J. van der Vis Azn en Zonen de haven van Oudeschild binnen, na een paar dagen succesvol proefvissen. Gisteren is het schip voor de eerste volle week vissen uitgevaren. De offi ciële feestelijke proefvaart met over dracht is gepland op zaterdag 9 juli. De nieuwe Jan van Toon is 40 meter lang en negen meter breed. Het schip is voorzien van een Deutz motor van 3300 pk, afgesteld op 3000 pk, alsme de drie Daf hulpmotonen. Bijzonder is het afgesloten achterschip, zodat de hutten voor de opvarenden bovendeks konden worden gemaakt en beneden extra werkruimte ontstond. Het casco van de TX 36 werd gemaakt in Polen; de afbouw had plaats op de werf van Maaskant in Stellendam. De nieuwe Jan van Toon lijkt als twee druppels water op de TX 43; alleen de lier is groter. Zaterdag werd een officieel federa tie kringconcours gehouden door de Kring Noordholland Noord op hoeve Zeeburg. Als gastheren ont vingen „de Kleppertjes" en „Wad denruiters" ongeveer tachtig pony combinaties van tien verschillende verenigingen uit de kop van Noord holland. In zeven rijbanen werden de diverse proeven voor de dres suur verreden. Dit hele voorjaar hebben de pony's en paarden met hun ruiters al te maken met een harde en gladde bodem en hierop maakte de grond op Zeeburg géén uitzondering. Voor de dressuur betekent dit vaak dat de paarden en pony's voorzichter gaan lopen. Vooral in de hogere proeven, waar overgan gen en kortere wendingen elkaar snel opvolgen, wordt het dan voor de com binaties behoorlijk lastig. Maar deze handicap geldt voor alle deelnemers en de strijd om de prijzen was er ook op Texel niet minder om. In de B-dressuur behaalde Susan Brui ning met Mellodie 2 een eerste prijs met 120 punten. Bij de paarden wist Anjo Kikkert met Amber haar vijfde winstpunt in de MTdressuur te halen. In de „voetbalnacht" van zaterdag op zondag werd de spiegel van een Ci- troën in de Julianastraat vernield. Van de Mitsubishi van een inwoner uit Zwartsluis werden vier siervelgen gestolen. De wagen stond bij camping Kogerstrand. Bij de Aankoopcentrale aan de Waal- derstraat vond vrijdag een aanrijding plaats, toen een 63-jarige Mercedes- bestuurder uit De Koog niet goed uit keek bij het wegrijden en tegen een andere Mercedes van een Duitse va kantieganger, die net wilde gaan tan ken, aanreed. Beide wagens liepen slechts lichte schade op. b.g.g. (02223) 221. Voor de opbouw van de feest- en ten toonstellingstent worden vrijwilligers gevraagd. De opbouw vindt plaats op vrijdag 29 juli. In de tentoonstel lingstent is nog ruimte voor een stand houder. Voor opgave en informatie kan men terecht bij het secretariaat: K. Bremer, tel. 02223-837/221. De deelnemers aan maaltijd en spel dienen zich te kostumeren in de stijl van omstreeks 1930 (Charleston). Voor hen is er donderdag een informatie avond, van 19.00 tot 21.00 uur in De Bijenkorf. telefoon (02223) 837,

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 5