Zondagsschilder Kuiter idealiseerde zijn jeugd ëel nachtelijke meters Dor zwemclub Beilen gressieve en informatieve erken op Toer-in expositie Asfalteren eerder eede plaats voor TX '71 sseltoernooi '88 Vergeten Grafschennis SCHILDERENDE SMID IN „SCHOLERIE" Softbalsters weer naar winst Eerste kookboekje voor burgemeester jOAG 28 JUNI 1988 TEXELSE COURANT PAGINA 7 Sommige schilderijen doen zelfs kin derlijk aan. Eén probleem heeft hij zelfs z'n hele leven niet kunnen oplos sen: hij kon geen perspectief tekenen. Dat is vooral opvallend bij de in zijn werken voorkomende dieren. Vaak klopt hun grootte geheel niet met de objecten in de omgeving. Zoon Henk: „Ach, dat heeft in elk geval één voor deel: je kunt precies zien welke vogels het zijn". Volgens Henk Kuiter heeft zijn vader na 1925 jaren niets aan zijn hobby gedaan: „Ik kan me niet herin neren dat ik hem ooit heb zien schil deren vroeger bij ons thuis. Hij was smid en werkte tot het donker werd Voor andere dingen was geen tijd". Pas na zijn pensionering pakte Kuiter senior de draad weer op. Dat was aan het eind van de jaren vijftig. Schilde ren gebeurde in eerste instantie alleen op zondag, want de smid bleef nog even doorwerken. Slechts in het najaar liet hij de verf in de tubes, in dat jaar getijde was hij niet produktief. Dan ook werd Kuiters atelier- de bijkeuken te koud en in de woonkamer werken was te lastig. Met etenstijd moesten alle spullen aan de kant. Tijdens de winter was Kuiter wél zeer actief tegen de Sinterklaastijd en Oud en Nieuw. Hij schilderde zich bijkans wezenloos om met 5 december zijn kinderen en kleinkinderen schilderijen cadeau te doen met de onderwerpen die zij zo leuk vonden. Hoewel Kuiter vrijwel uit sluitend jeugdherinneringen schilderde, was hij bij dergelijke gelegenheden al tijd bereid om bijvoorbeeld een moder ne kotter in de woeste golven te situe ren, in plaats van een klipper met klapperende zeilen. Specialiteit Hoewel hij meestal landschappen schilderde, was het uitbeelden van de zee een specialiteit van Kuiter. Ook zijn luchten waren levensecht, terwijl te vens besneeuwde landschappen prach tig uit de verf kwamen. Door zijn prestaties op hoge leeftijd bracht Kui ter een collectie tot stand die vele ma len groter is dan wat thans in Zuid- Eierland is te bezichtigen. Daarvan is niets te koop. „Als iemand hem vroeg: wil je wat voor me maken, dan deed hij dat. Hij was al lang blij als de materiaalkosten eruit waren", aldus Henk Kuiter. Hij herinnert zich verder dat zijn vader weliswaar elke dag aan het schilderen was, maar dat hij dat slechts enkele uren per dag deed. Re gelmaat was dus het geheim. „Hij was ook heel perfectionistisch. Zijn schilderijen waren nooit èf, hij had al tijd de drang om ze nog hier en daar bij te werken. Zelfs aan een oud schil derij uit 1915 wilde hij nog gaan knoei en, maar dat hebben we gelukkig steeds kunnen verhinderen". Jacob Kuiter in 1976. De expositie-ruimte is geopend van donderdag tot en met zondag, van 10.00 tot 17.00 uur. De toegangsprijs is f2,50; voor kinderen f1,50. De Schilderweg zou maandag a.s. worden afgesloten in verband met as- falteringswerkzaamheden, maar omdat de werkzaamheden elders vlot konden worden afgewikkeld wordt donderdag al begonnen. De Schilderweg is daar om donderdag en vrijdag vanaf de be bouwde kom van Oudeschild tot aan de Middellandse weg afgesloten voor alle verkeer, uitgezonderd fietsers en voetgangers. nacht van zaterdag op zondag in zwembad Molenkoog weer de ks terugkerende nachtmarathon uden. In totaal deden tien ploe- nee die van acht uur 's avonds cht uur 's ochtends moesten pro- i zoveel mogelijk meters bij elkaar remmen. Iedere ploeg bestond uit deelnemers (enkele ploegen had- wat meer zwemmers meegeno- die dus ieder drie keer geduren- b hele nacht moesten zwemmen. Pansier gaf om 20.00 uur het offi- startschot, waarna de eerste kilo- rvreters het water ingingen. Een il leden van de Texelse muziek- ol zorgde tot ongeveer half elf een goed stuk muziek. Twee therapeuten waren aanwezig, te n Ben Zegenen en Freerk kstra (die overigens zelf ook mee nl. Zij hielden gedurende de hele t de spieren van alle zwem sters soepel. De activiteitencom- e van Tx '71 zorgde voor de in- lige mens. De deelnemers konden consumptiebonnen allerlei etens- n halen, zoals soep, broodjes, kof- hee, chocolademelk, enz. Dit alles mogelijk gemaakt door de steun IBS, VEM, Drijver Bouw BV, Tesseltoernooi '88 dat dit jaar r de derde maal door Tennisve- Iging Deuce wordt gehouden, weer een groot succes te zul- worden. Er zijn nu al zo'n 150 hrijvingen binnen. Vorig jaar cn 113 mensen mee. Het toer- li wordt van 16 tot en met 24 ju- 'houden op de banen bij spor- Ons Genoegen. Couthino, voorzitter van de toer- commissie: „Het is fantastisch, de inschrijvingen in dit tempo blij- hinnenstromen zullen we ruim de sluitingsdatum van 8 juli het imum van 200 inschrijvingen heb- bereikt". Opvallend bij de aanmel- ®n is het grote aantal C-spelers waardoor een hoog spelpeil lijkt sarborgd. Tot nu toe hebben zich maar weinig Texelaars aangemeld, dat kan natuurlijk nog verande- Couthino hoopt dat zij zich snel 'en, voordat het niet meer kan. Texelse Autocentrale, Gemeente Texel en Super Maas. Scorebord Dat er vanaf het begin hard werd ge zwommen werd al snel duidelijk toen enkele leden van de „Spatters" uit Beilen een afstand van maar liefst 2350 meter op het scorebord bij lieten schrijven. Maar ook de Texelse zwem- clubleden lieten vaak 2000 meter op schrijven. Verantwoordelijk hiervoor waren: Adriaan Verkaart (3 x 2050), Norbert Eelman (2 x 2000, 1 x 1950), Peter Haker (2 x 2050 en 1 x 2000) en Freerk Broerstra (1 x 2100, 1 x 2050, 1 x 2000). Ook de overige leden zwommen heel goed. Het Molenkoog-record staat op naam van H.A.C. uit Heiloo. Lang zag het er naar uit dat deze afstand 151.350 me ter) zou worden verbeterd. Velen zwommen hun baantjes en kregen als herinnering een vaantje en consump tiebon. Ook in de B-ploeg van TX '71 werd uitstekend gezwommen. Uit schieters waren Esther Hut (2 x 1750), Sander Schouwstra en Ronnie Witte. Toen het zondagochtend tegen achten liep vertelde een blik op het scorebord dat de ploeg uit Beilen „De Spatters" eerste was geworden. Maar ook dat de Texelse ploeg een heel goede twee de plaats bezette. Om 8.30 uur was de afsluiting. Iedere ploeg kreeg een leuke herinnering mee naar huis. Voorzitter Dik Haker bedankte de grote groep vrijwilligers die van deze negende ma rathon weer een zeer geslaagd evene ment hadden gemaakt. Da uitslag luidde: De Spatters, Beilen 50.500 m., ZPC TX '71 45.900 m„ C.Z.V. Enkhuizen 44,900 m-, Watervrienden IJmuiden 44.500 m., Aquarius, Schagen 42.950 m., Oude Veer, Bree- zand 40.850 m., De Stem, Midswoud 39.200 m., ZOC TX 71 B 38.800 m., Triathlon Texel 31.900 m Normerven Wieringen (zij moesten helaas om 03.30 uur opgeven) 22.600 m. In de lijst van geslaagden van de RSG is iemand vergeten: ook Wilma Sytsma slaagde voor het Mavo diploma. Op de algemene begraafplaats aan de Kogerstraat zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag enkele grafstenen omver en losgetrokken. De politie verzoekt eventuele getuigen zich te melden, te lefoon 02220-2644. stond uit een actiegroep tegen de sloop van een aantal historische vestingwerken. Deze stichting houdt zich bezig met vestingbouwkunde, mo numentenzorg en de geschiedenis van verdedigingswerken. Ook worden ad viezen over eventuele restauratie van vestingen gegeven. „De Schans van Texel staat voor volgend jaar op het restauratielijstje", aldus Gerrits. Niet al leen oude verdedigingswerken hebben de aandacht van de stichting, ook de nieuwere, zoals bunkers uit de Tweede Wereldoorlog. Gerrits benadrukte de verschillen in de expositie die hij open de. „ledereen heeft het op zijn manier opgevat. Ik zie heel agressieve stuk ken, maar ook heel oubollige en ty pisch Texelse. Sommige gaan over de verdediging tegen de zee, andere over vestingswerken". Er hangen foto's, te keningen, textielschilderijen en werkstukken die met andere technie ken zijn vervaardigd, na het bezichti gen van de expositie kan iedereen een papiertje invullen met zijn of haar favo riet voor de publieksprijs. Daarnaast zal een kwaliteitsprijs en een aanmoe digingsprijs worden toegekend door een jury van vertegenwoordigers van de Culturele Raad Noordholland en de gemeentlijke adviescommissie Kunst en Cultuurbeleid. Gezicht op Oost rond 1915. Typerend voor Kuiters werk. jeugdherinneringen te visualiseren. Dat betekende: veel dorpsgezichten (bijna zonder uitzondering Oost en Ooster end) en landschappen (in dezelfde buurt). „Vroeger was het daar veel mooier", placht Kuiter menigmaal te gen zijn kinderen en andere bezoekers te zeggen. Door middel van zijn schil derijen leek Kuiter dat nadrukkelijk te willen bewijzen. Het wemelt van de fleurig in bloei staande tuunwaollen, schapen in de fris groene weiden, eendjes in onvervuilde sloten, vogels in een halfbewolkte, helderblauwe lucht, bomen in de knop en keurig on derhouden witgekalkte huisjes. In 1891 werd Jacob Kuiter geboren in een huisje aan de Kerkstraat in Ooster end, waar nu de supermarkt van Koot staat. De jonge Kuiter wilde het liefst gaan varen maar zijn vader verbood hem dat. Zodoende stapte hij in de voetsporen van zijn grootvader Jacob Bruin, die smid was en zijn bedrijf had aan de Koetebuurt. Jacob Kuiter vestigde zich een straat verderop: hij nam de smederij van Breman aan de Peperstraat over. Op dat moment, we schrijven omstreeks 1925, was het zo goed als afgelopen met zijn hobby: schilderijen maken. Getuige de nu nog resterende werkjes moet hij jarenlang, vanaf de lagere school tot circa 1925, vrij fanatiek hebben geschilderd. De expositie in „De Scholerie" toont en kele exemplaren uit deze vroege periode. Ontwikkeling In kwaliteit lopen deze enorm uiteen; het is duidelijk dat Kuiter zich in die periode nog aan het ontwikkelen was. Voor het eerst sinds een paar we ken weer een volledig programma. De honkballers van H.S.V. Texla verloren kansloos in een matig gespeelde wedstrijd van koploper Odiz Frogs: 6-26. De softbalsters zijn echter weer terug op het goe de spoor, door Alcmaria Victrix met 14-24 te verslaan. De twee weken rust hebben het honk balteam geen goed gedaan. Het team miste alle scherpte en speelde vooral verdedigend zwak. Het trof Odiz Frogs uit Zaanstad, een team dat elk foutje ogenblikkelijk attent afstrafte. Boven dien presteerde Odiz aan slag erg goed. Aanvallend werd weer eens be wezen, dat een team dat niet goed draait het geluk niet kan afdwingen. Texla wist de bal wel het veld in te brengen, maar had de pech steeds op de man af te slaan. Alleen David Wolff met een homerun, Fred Stan daar met een 2-honkslag en Erik Schneider met 2 honkslagen wisten zich te onderscheiden. Op de training van komende week zal hard gewerkt moeten worden voor de volgende wedstrijd. Betere berichten van de softbalsters: een keurig herstel na de nederlagen van de laatste weken. Alc maria werd via de tussenstanden 5-6, 7-9, 11-16 maar een 14-24 nederlaag gespeeld. Nog wel te veel veldfouten, maar die werden vooral veroorzaakt door een agressievere manier van spe len op de honkloopsters. Wat dit be treft zit het team in een overgangsfase en zal binnen afzienbare tijd succes gaan boeken. Catcher Minke Kramer verzorgde voor het eerst met een prima aangooi op Judith Hin een „uit" op het tweede honk. Aanvallend viel er aanvankelijk weinig eer te behalen op werpsters die veel 4-wijd gooiden. In de tweede helft van de wedstrijd kwam het team los, met 2-honkslagen van Renate Kra mer, Judith Hin en Minke Kramer. Margriet Zwart spande echter de kroon, door een gave 3-honkslag in het rechtsveld te slaan. Al met al kan het team het restant van de competitie met vertrouwen tegemoet zien. ,t verdedigingswerk van het huis, de atoomvrije schuilkel- iS tot en met 14 juli de toer-in isitie „Verdedigingswerken" te Zeventien Texelaars hebben onderwerp op de meest ulteen- nde manieren geinterpreteerd, t een zeer gevarieerde ten- stelling is ontstaan met zowel ssieve, driedimensionale wer- sls boeiende informatieve do- entatie. De expositieruimte is und op werkdagen van 9.00 2.30 uur en van 13.30 tot 17.00 in Noord Holland is een provincla- nifestatie. Op Texel wordt in het daarvan altijd een tentoonstelling ierk van Texelse kunstenaars ge in. Wethouder Zegers en verdedi- ierkendeskundige G. Gerrits [en vrijdagmiddag het openings- louder Zegers refereerde aan de Tonstelling van verleden jaar, toen |lf model stond voor een foto. Aan de expositie is ieder jaar een pu blieksprijs verbonden. Omdat het werkstuk met de wethouder erop deze niet had gewonnen, vond Zegers het tijd worden zelf eens een inzending in te sturen. Hij vertelde over de Tweede Wereldoorlog toen het internaatsge bouw waar hij woonde door de bezet ters werd geconfiskeerd en hij met zijn klasgenoten tot twee maal toe in een kasteel werd ondergebracht. Het kunstwerk van de wethouder was een glazen potje met water, dat toen werd gebruikt als verdedigingswerk te gen...de vlooien. Het ongedierte dat men ving werd erin verdronken. „Dat ontbreekt er nu aan, vandaar dat mijn werk niet af is en dat onderscheidt mij ook van een echte kunstenaar, want die moet niet alleen het idee hebben, maar het werk ook afmaken". Actiegroep G.Gerrits ging in op de geschiedenis van verdedigingswerken. Hij is verbon den aan de in 1932 opgerichte Stich ting Menno van Coehoorn, die ont- Leerlingen van de Thijsseschool hebben met hun feestmarkt op het schoolplein en de verkoop van het door hen gemaakte kookboekje f1965,— ingezameld voor het wees huis te Ceribon in Indonesië. Over dat bedrag komt nog 20% gemeen tesubsidie, dus in totaal gaat er on geveer f2400— naar de weeskinderen. Burgemeester Schipper kreeg zaterdag om 10.00 uur het eerste exemplaar van het kookboekje overhandigd door Han Lindeboom (voorzitter van de ouder raad) en leerling Teun van Slooten. De burgemeester was er blij mee. „Ik weet namelijk helemaal niets van ko ken en hiermee kan ik eens oefenen". Hij wist dat de kinderen al de hele week in de lessen aandacht hadden besteed aan het goede doel waarvoor ze de actie hielden. „Het boekje kost maar vijf gulden en ik weet zeker dat dat geld zeer goed terecht komt," al dus de burgervader, die voor deze ge legenheid officieel zijn ambtsketen had omgehangen. De deelnemers aan de feestmarkt kon den voor f2,50 een standplaats huren en dat geld kwam ten goede aan de actie. De opbrengst van de verkochte waar mochten ze zelf houden. Gerard Rijk gaf de opbrengst van zijn miniker- mis echter spontaan af voor de Indo nesische weeskinderen. Burgemeester Schipper iaat zich door Teun van Slooten wegwijs maken in het kinderkookboekje. Jacob Kuiter (1891-1984) was letter lijk en figuurlijk 'n zondagsschilder. Het grootste doei van zijn arbeidza me leven (hij was smid in Ooster end) nam hij slechts op zondag penseel en pa iet ter hand. Pas op 77-jarige leeftijd, toen hij van een welverdiende oude dag ging genie ten, intensiveerde Kuiter zijn hobby en schilderde alsnog een fraaie col lectie bijeen. Veertig van die werk jes - vrijwel alles privé-bezit van zoon Henk Kuiter uit Oost - is van af heden tot 7 augustus te zien in ,,De Scholerie" van bliek Welboren in Zuid-Eierland. De expositie is de tweede in een reeks van drie deze zomer, ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van Welbo- rens expo-atelier. Daarbij gaat het er de Texelse kunstschilder niet om pre tentieuze overzichtstentoonstellingen te houden. „Deze jubileum-exposities bieden gewoon een aantal weken kijk plezier. De mensen moeten hier wat aardigs te zien hebben, dat is alles", relativeert Welboren. Wat dat betreft heeft hij in Kuiter de juiste figuur ge troffen. „Op heerlijk naïeve wijze" heeft Kuiter gedurende de laatste zestien jaar van zijn leven getracht zijn agressieve. bijvoc men i een k bereil n et u. een

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 7