■9 1 Veel mooi keramiek expositie Galerie Tessel Jeugdrubriek klapstuk van Texelse geitendag 'IJ it far is de Texelse ancipatie? aschrift '95 mnesty-avond 7-5; eslaagden RMAS eer elke week koopdag ten bate Hervormde kerk Alsnog geslaagd (I) Alsnog geslaagd (II) Zon, maan en hoog water Wielervereniging hield tijdritten Wielercompetitie achter de rug Moerbeek gaat ingrijpend verbouwen Zondag touwtrekwedstrijd bij manege Akenburg Aanrijding Goënga maakt come back met een overwinning Opnieuw „thuus rondje" Geslaagd Drijver bouwt in Den Burg en De Cocksdorp JUllIlJDAG 1 JULI 1988 TEXELSE COURANT PAGINA 7 (morgen ben ik boodschappen doen, omdat ik van de veron- Uling uitging, dat 's middags de jlals gesloten zouden zijn om het meel de gelegenheid te geven de te zien van het Europees voet- jmpioenschap. Wie schetst mijn imijzing en zelfs ergernis toen ik in vu]p3gmarkt aangekomen enkele Ljes een prettige middag toenwen- e horen kreeg, dat dit voorrecht en maar voor het mannelijk perso- gold en niet voor het vrouwelijke, men toch zoiets belangrijks mee- s avJakt dan maakt men toch geen on- tcheid tussen man of vrouw? Er toch ook vrouwen die van voetbal iden terwijl er toch ook mannen die daar niets om geven, dus waa- dan dit onderscheid? En dat anno II Tegen de achtergrond van de tncipatiegedachte zeg ik: „Leiding de Dagmarkt, schaam uil" Mevrouw C.A. Rekout-Hammer Den Hoorn igd rs/st sn 9S 0 7.0f 7.1' "t leden van de zusterkring hebben hele winter hard gewerkt om een collectie artikelen bij elkaar te Sen. Men kan op genoemde dins- en in het gebouw terecht van 10 tot 17.00 uur en van 19.00 tot O uur. In het vorige seizoen heb- deze verkoopdagen netto 76000,— leleverd. Dit geld wordt gebruikt it onderhoud van het kerkgebouw, dit jaar is het geld welkom want kerk is toe aan een ingrijpende tnapbeurt. Amnestygroep Texel biedt gele- 'heid tot het schrijven van brie ten behoeve van gewetensge- igenen op dinsdag 5 juli van Mtot 21.00 uur in de Openbare iliotheek en op het adres mstraat 15 te Oudeschild. rschrijfbrieven liggen klaar om mee «men evenals het maandblad dt Vervolgd. Deze maand zal wor- Seschreven voor een student uit inghai in de Volksrepubliek China ten gevangenisstraf van twee jaar D opgelegd wegens „contra- dutionaire propaganda en opruii- Sénin wordt de vrijlating gevraagd 'Anselme Agbahoundo, een geo- l die vanaf oktober 1985 zonder j tocht of proces vastgehouden "II. Tenslotte kan worden geschre- »oor Dr. Nihat Sagrin en Haydat Ie in Turkije. Zij zijn secretaris- eraal van de Turkse Arbeiderspartij zij in november 1987 na enkele ballingschap terugkeerden in hun lerende de maanden juli en au to is Amnesty International regel- '9 met een kraam aanwezig op de 'hder donderdagen en de Ooster- markten op vrijdag. Tijdens de "redagen in Den Burg is er ook in "rvormde kerk een tafel met Am- lateriaal. verdere inlichtingen: Jenneke «nk, tel. 4109. Irijfsleider Klaas van der Berg van Jagmarkt zei dat hier geen sprake van vrouwendiscriminatie. De win- is zaterdag gewoon opengebleven 17.00 uur en diegene die naar het tballen wilde kijken mocht naar mits men na afloop terugkwam de winkel schoon te maken. Het meel dat bleef werken hoefde ibij niet te helpen en kon daardoor Jer dan anders naar huis. „Dat dit (namelijk meisjes waren, kan ik ook helpen", aldus Van der Berg, die irigens ook de gelegenheid bood voetballen te zien via een televisie- stel in de winkel. 7.1' 7.01 de Rijks Middelbare Agrarische ooi te Alkmaar slaagden de vol- van Texel afkomstige leerlingen, pleiding landbouw: Johannes M. huijrert uit Den Hoorn en Maria E.H. ker uit De Cocksdorp. pleiding landbouw: Wiebe J. van uit De Cocksdorp, Marcel J. van Star uit De Cocksdorp en Norber- L.M. Smit uit Oosterend. iand 5 juli zal in De Cocksdorp r elke dinsdag in het seizoen toping worden gehouden in het iouw bij de Hervormde kerk in Kikkertstraat in De Cocksdorp. leden van de Hervormde iterkring zullen hier allerlei zelf- naakte artikelen aanbieden ar er is ook een grabbelton, er rdt een verloting gehouden en is koffie te koop. Geschiedenis herleeft: met paard en wagen vol geiten naar de keuring. Zaterdag waren bijna alle leden van de Texelse Geitenvereniging met hun Toggenburger, Witte of Bonte geiten present op de geiten dag. Het weilandje op het erf van Nieuwlanderweg 10 bleek zeer goed geschikt voor dit jaarlijks te rugkerend evenement. De geiten waren beschut vastgezet en het geheel was erg overzichtelijk. Als experiment werd voor een ronde keuringsring gekozen. Hierdoor had het publiek een goed zicht op de keu ring. Keurmeester Jb. Bakker was en thousiast: „Een rechthoekige keurings ring is traditie, maar ik denk dat jullie initiatief navolging verdiend". Keur meester H. Hoogerhuis was net als zijn collega te spreken over het niveau van de ingezonden geiten. „Vooral de nakomelingen van de witte bok Jaco- bos zijn erg goed". De Texelse Geiten vereniging heeft plannen om in sep tember met deze bok naar de nationa le tentoonstelling in Utrecht te gaan. Het aantal Toggenburger- en Bonte geiten viel wat tegen. Om het houden van deze geiten te stimuleren zal dit jaar naast de Witte- en Toggenburger bok een Bonte bok ter dekking staan. De jeugdrubriek stal weer vele harten. De kinderen hadden hun geiten netjes gepoetst en tot vlak voor het begin werd nog door de allerkleinsten geoe fend in het voorbrengen. De winnaar werd de 6-jarige Johan Zijm met zijn geit Mieke. Volgens de keurmeesters was er een hechte band tussen het Robert Witte uit Den Burg die het in eerste instantie niet haalde bij de LBO- examens, is bij de „herkansing" als nog geslaagd voor het diploma me chanische techniek. Bij de Rijksscholengemeenschap slaag den bij de herkansing alsnog de vol gende kandidaten: MAVO: Jeroen van Hoof, Ralph Ko ning, Daniël Schipper, Marit Speets, Nico van Tatenhove, Jerom Timmer, Els Witte. HAVO: Ronald Biesboer. VWO: Norbert Eelman, Jaap-Kees Snoeij. Percentage geslaagden: MAVO: 90% (bijna alles Dll HAVO: 91,5%; VWO: 91%. De zon komt 3 juli op om 5.26 uur en gaat onder om 22.02 uur. Maan: 6 juli L.K. Doodtij: 8 juli Hoog water te Oudeschild: Vrijdag 1 juli 10.39 en 23.12 Zaterdag 2 juli 11.22 en Zondag 3 juli 0.00 en 13.32 Maandag 4 juli 0.45 en 12.48 Dinsdag 5 juli 1.25 en 13.36 Woensdag 6 juli 2.05 en 14.28 Donderdag 7 juli 2.52 en 15.25 Vrijdag 8 juli 3.46 en 16.24 Zaterdag 9 juli 4.47 en 17.27 Laagwater valt gemiddeld 6.15 uur na hoogwater. Aan het strand is het een uur eerder hoog water. kind en de geit, hoewel ook de andere kinderen erg hun best deden. Algemeen kampioen van de dag werd de éénjarige witte geit Nora 2 van W. Abma. Deze geit (die woensdag met AB 85 punten in het stamboek is op genomen! werd van uitzonderlijke kwa liteit genoemd. Een grote aanwinst voor de geitenvereniging. De uitslagen: 1-jarige geiten wit: 1a Nora 2, W. Abma; mooiste uier: Nora 2, W. Abma. 1-jarige gelten Togg. en bont: 1a Elno, J G. Noom; mooiste uier Elno, J. G. Noom.2 en 3-jarige geiten wit: 1a Mariskaja, W. Abma; mooiste ui er Natasja, W. Goënga. 2 en 3-jarige Togg. 1a Doortje. W. Goënga; mooiste uier Maitjy, W. Abma. 2 en 3-jarige geiten bont: 2a Jacoba, J. Hoep 3-jarige witte geiten: 2a Samantha, A.W van Haastrecht; 4-jarige en oudere gei ten wit: Sientje, W. Goënga; mooiste uier Griet, R. van den Tempel. 4 jaar en oudere Togg. Grietje 6, P.A. Bakker; mooiste uier. Grietje 6, P.A. Bakker. 4 jaar en oudere geiten bont: la Annet, J Hoep; mooiste uier: Annet, J. Hoep. Overlopers: Nilse v.d. Raduinhoeve, W. Abma Jeugdprijs: Johan Zijm met Mieke 2. Lammeren wit geboren voor 16-3: 1a Ger- da, R v.d. Tempel; Lammeren wit geboren na 16-3: 1a Neeltje, P.A Bakker. Lammeren Togg. 1a Aukje, J. Noom Lammeren bont: la Djoery, J. Hoep Kampioenslam Gerda, R. v.d. Tem pel. Mooiste geite-uier: Nora 2, W. Abma. Re serve kampioen: Doortje, W. Goënga. Alge meen kampioen Nora 2, W Abma Prachtig keramisch werk en aqua rellen kunnen worden bewonderd tot en met 5 augustus in Galerie Tessel in de Kogerstraat. Er is werk van vijf kunstenaars waaronder de Texelse Nesrin Dürlng. Hen Euwerman was illustrator, maar stapte van dat hele precieze werk over op aquarelleren. Hij komt vaak op Texel en dat hij daar inspiratie opdoet is aan zijn werk te zien. De gedurfde kleurencombinaties worden op haast impressionistische wijze neergezet, waarbij Euwerman met de plantenspuit en een föhn te werk gaat om ook de structuur van het papier ten volle te benutten. Naast landschappen hangen er van hem ook enkele opvallende bloemenimpressies. Zijn aquarellen zijn diepzinnig en niet eens duur. Van Nes rin During staat altijd wat werk ten toongesteld in Galerie Tessel, maar nu is er een grotere collectie, vooral ge bruiksvoorwerpen zoals theepotten en Vrijdagavond hield de wielervereniging haar maandelijkse tijdrit bij de PEN- centrale. Zaterdag houdt de wielervere niging haar jaarlijkse clubkampioen schap. De jeugd start om 18.30 uur en de senioren treden om 19.15 uur in het strijdperk. Uitslag A-jeugd, 12 kilometer: Denhard van der Slikke, 24. 55 min; 2. Jasper Braam, 26,10 min; 3. Roald van der Slikke, 27.20 minuten. B-jeugd, 4 kilometer: 1. Thijs de Boer, 9.20 min; 2. Sander Boom, 9.27 min; 3. Jan Werner Prins, 10.04 min; 4. Roel Bakker, 10.14 minuten. Senioren, drie ronden van 8 kilometer: I. Jan Nico van der Ploeg, 37.31 01 min; 2. Dirk Vinke, 37.54.87 min; 3 Theo Boom, 38.20.45 min; 4. Tymen Wit, 38 41.03 min; 5. Evert Koop man, 39.02.12 min; 6. Richard Koopman, 39.09.88 min; 7. Henk Broekman, 40.11.99; 8 Jan Buis, 40.14.05 min; 9. Erik Rietenburg, 40.14.48 min; 10. Jos Huisman, 40.53.47 min; II. Eelce Seepma, 41.06.00 min; 12. Sico Dop, 42.59.96 min; 13. Martin Visser, 43.09.30 min; 14. Frans Witte, 44.16.16 min; 15. Kees Koop man, 45.07.30 min; 16. Udo Visser, 46.37.61 min; 17. Dirk Eelman, 46.48.00 min. Dinsdag werd de laatste wieler wedstrijd van de voorjaarscompetitie gehouden. Winnaar bij de B-jeugd werd Sander Boom, bij de A-jeugd Denhard van der Slikke, in de A-poule Evert Koopman en in de B-poule Jan Buis. Zaterdag aanstaande houdt de Wieler vereniging het clubkampioenschap. De jeugd start om 18.30 en de senioren om 19.15 uur. Uitslag A-jeugd: 1 Denhard van der Slikke; 2. Jasper Braam, 3. Roald van der Slikke, 4. Mar- tijn Bakker. B-jeugd: 1 Roel Bakker, 2 Chris de Vries A-poule: 1. Leen van Elk; 2 Dirk Vinke; 3. Jan Nico van der Ploeg; 4. Hans van Osch, 5. Willem Trap. B-poule: 1. Frans Witte; 2. Wil lem Keyser, 3. Jan Buis; 4. Wil Braam; 5 Sico Dop; 6. Jordi Vinke. Binnenkort begint bij Moerbeek Meubelhandel en Interieurverzor ging B.V. een verbouwing van een omvang die het bedrijf niet eerder heeft doorgemaakt. De bedrijfsop- pervlakte zal daarbij met zo'n dui zend vierkante meter toenemen en het complex krijgt een veel effi ciëntere indeling. Het huidige, ook al niet geringe ge bouw van Moerbeek is sedert het prille begin eind jaren dertig, minstens tien "keer uitgebreid, waarbij aangrenzende huizen erbij werden getrokken en de ruimte achter de panden voor het grootste deel werden benut. Hierdoor is een mengeling van oud en nieuw onstaan, vol bouwkundige compromis sen en beperkingen wat het gebruik betreft. De als gevolg van voortgaande bedrijfsexpansie nodig geachte nieuwe uitbreiding zou alleen tot een bevredi gend totaal resultaat kunnen leiden als een belangrijk deel van het bestaande gebouw eerst volledig zou worden gesloopt. Daartoe is besloten. Het oudste deel van het complex, het voormalige woonhuis van wijlen Kees Boon (beter bekend als Kees Rachel) en een deel van de daaraan grenzende bebouwing zal met de grond gelijk worden gemaakt en er komt nieuw bouw voor in plaats. De ruimtewinst onstaat vooral door een nieuwe boven verdieping die zo'n duizend vierkante meter toonkamers zal kunnen bergen; de totale bedrijfsoppervlakte zal daar mee de drieduizend vierkante meter overtreffen. Een ruime en uitnodigende trap moet het winkelende publiek sti muleren die verdieping ook werkelijk te bezoeken en voor het transport van zware meubelen zal een goederenlift worden aangebracht. Het oog wil ook wat en daarom zal de voorgevel aan de Hoogerstraat ingrij pend worden verfraaid. In de huidige situatie zijn de verschillende gevels van het complex door middel van grote borden tot één facade gemaakt, straks wordt het vriendelijker en meer pas send in de schaal van de straat, met een in rood en gebroken wit uitgevoer de luifel als verbindend element. Ondanks het ingrijpend karakter van de verbouwing zal het bedrijf door draaien, zij het uiteraard enigszins pro visorisch. Op 22 augustus zal met de sloop worden begonnen, na een uit verkoop om zoveel mogelijk ruimte te krijgen. Dan gaat Drijver Bouw aan het werk en die verwacht dat de eerste fase rond de jaarwisseling ge reed is. Het totale project zal in maart kunnen worden opgeleverd. kommetjes. Nesrin Düring maakt ge bruik van porcelein, steengoed of ra- ku, alles voorzien van prachtige glazu ren in aardetinten en andere kleuren. Haar werk is hooggestookt en dus niet kwetsbaar, wat het voor gewoon da gelijks gebruik geschikt maakt. Inspiratiebron Tjikkie Kreuger is een naam die steeds bekender wordt. Zij maakt bronzen volgens de „verloren was"techniek en gebruikt daarbij de mens als inspiratie bron. Emoties worden tot uitdrukking gebracht als individu of in relatie tot de medemens. Tjikkie Kreuger werkte onder leiding van gerennomeerde beeldhouwers als Charles Hammes en Ed van Teeseling. Haar bronzen heb ben een ijle kwetsbaarheid en zijn heel subtiel. Het steengoed van Arja Hoogstad is helemaal met de hand gevormd en in gelegd. Het zijn schalen en vazen in aardetinten en blauwgrijze kleuren, die van een afstand van hout of boom schors lijken. Heel tastbaar zijn de schalen, vazen en flesvormen van de Rotterdamse Carolien Makovitz. Haar gepolijste potjes van porceleinaarde worden in een hout/zaagseloven ge maakt. Ook maakt ze gebruik van „Terra Sigilatta" met dunne lagen vet te kleislib. De gave, prettig aanvoelen de werkstukken zijn uitgevoerd in prachtige zachte pasteltinten en vaak is ook de binnenzijde geglazuurd. Zondagmiddag wordt op het terrein van manege Akenburg een touwtrek wedstrijd gehouden, aanvang 14.00 uur. De organisatie berust bij het team kottersvissers dat winnaar werd van de eerste touwtrekwedstrijd vorig jaar die op dezelfde plaats werd gehouden. De animo was toen niet zo groot, maar het ziet er naar uit dat de belangstel ling voor deze sport danig begint te groeien. Op dit moment hebben zich voor de wedstrijd van zondag al zes ploegen ingeschreven, waaronder dus het team vissers maar ook groepen agrariërs, bloembollentelers, horeca- mensen en enkele vrouwenteams. Nog meer inschrijvingen zijn welkom. Tot het moment van aanvang kunnen zich teams (die acht personen sterk moeten zijn) aanmelden bij de wedstrijdleiding op het terrein. Het is de bedoeling om in de loop van deze zomer nog enkele touwtrekwedstrijden te houden. De or ganisatie is telkens in handen van de ploeg die bij de voorgaande wedstrijd winnaar is geworden. Deelnemende ploegen betalen inschrijfgeld. Publiek heeft gratis toegang tot het terrein. Wie tevoren meer wil weten kan bellen met de organisatie: 02220 - 5421 (Sportschool Texel). Iedere zaterdagochtend haalt Scouting Texel oud papier, lompen en oude schoenen op. De mensen worden ver zocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kun nen worden ingeladen. Bij de oud papier-wagen kunt u ook gereedschap voor de derde wereld kwijt. Komende zaterdag wordt het oude pa pier etc. opgehaald in de volgende straten: 4. Nolenstraat. Warmoesstraat, Gravenstraat. Zwaanstraat. Weststraat, Hollewal. Lijnbaan. Gasthuisstraat, Julianastraat. De Cocksdorp Zaterdag wordt in De Cocksdorp en omgeving oud papier opgehaald door de ouders van leerlingen van o.b.s. Durperhonk. Men wordt verzocht het papier uiterlijk 8.30 uur aan de weg te zetten. 's Middags wordt in de rest van de polder papier opgehaald door de Strij- bosschool van 13.00 tot 15.00 uur. Na een verblijf van zo'n drie maan den in het buitenland is Minne Goönga weer teruggekeerd in de Texelse atletiekwereld. Hij begon zijn rentree zoals hij drie maanden geleden afscheid nam, met een overwinning. Naast Minne Goënga startten nog 103 andere atleten en atletes op de derde crossloop in De Koog. Opvallend was deze keer dat veel ereprijzen bij een klein aantal families terecht kwamen. Zo veroverde de familie Meines en het trio Brouwer drie keer een ereprijs, ter wijl de families Van der Slikke en Koopman ieder twee beker mee naar huis mochten nemen. Volgende week zondag om 19.30 uur houdt S.V. De Koog haar vierde crossloop in de serie van tien. Jeugd jongens: P Meines 5.47, T Meines 5.50, R. Schraag 5.51. Mini-jeugd meisjes: J. Bakker 6.36, J. Meines 7.08, J Zoetelief 7.28. Recreanten: A. Vrouwer 16.29, J. Brouwer 16.56, R. Brouwer 17.01. Jeugd jongens: R. van der Slikke 17.57, D. van der Slikke 18.06, R. Stevens 18.38. Jeugd meisjes: N Koopman 22.45, E. Kikkert 25.19. N. Koopman 26.20. Da mes. I van Lubek 19 26, M. Stark 20.17, T. Eel man 22.02. Heren: M. Goënga 29.28, J, Zijm 28.56, A. Hoven 29 09 Veteranen: P. Bakelaar 32-21, W. Timmer 34.24, H. Verhoeven 35.41. Een oververmoeide 21-jarige man uit Bremen reed zondag met hoge snel heid met zijn Ford het parkeerterrein van camping Kogerstrand op, verloor de macht over het stuur en botste te gen de Renault van een man uit Dordrecht en reed enkele paaltjes omver. Zondag zal voor liefhebbers van bran- dingzeilen voor de tweede keer het „thuus rondje" wonden gevaren. Deze gezellige toertocht, georganiseerd door de drie Texelse kustzeilverenigingen, staat open voor alle Texelse catama ranzeilers en medewerkers van de Ron de om Texel. De inschrijving is van 9.00 tot 10.00 uur op de dag zelf in paviljoen 33. Aansluitend is daar ook de briefing. Gestart wordt in twee groepen: om 10.30 uur en 11.00 uur. Het eiland zal worden gerond met een tussenstop bij paal 12. In Vera's Canti- na zal iets warm te eten zijn en er is gelegenheid om op verhaal te komen. Na de finish van de tweede etappe zal de prijsuitreiking plaats vinden in pavil joen 33. Hierbij zal tevens de Menno van der Wal-Trofee worden uitgereikt. Deelname kost 725,— of 750— voor resp. één- en tweemansboten. De bo ten die op de stranden paal 12, paal 15 en paal 17 liggen kunnen zaterdag om 14.00 uur gezamenlijk onder begelei ding vertrekken naar paal 33. De toekomstige voorgevel ven Meubelhendel Moerbeek volgens het ontwerp van erchitectenburo Alkemo uit De Koog. Silvia Endenburg is geslaagd aan de Hogeschool Alkmaar, sector Techniek, voor klinisch-chemisch analiste. Ze heeft haar opleiding gevolgd aan het Bakhuis Roozeboom Instituut te Beverwijk. De Woningbouwvereniging Texel heeft Drijver Bouw opdracht gege ven voor de bouw van vier woning wetwoningen aan de Buysstraat- Klimpstraat in De Cocksdorp en acht in De Mars in Den Burg. De huizen in De Cocksdorp komen te gelijk met vier premie-koopwoningen van de grond, ook door Drijver te bou wen, in opdracht van architectenbu reau Zeeman uit Oosthuizen. De huizen van de Woningbouwvereni ging worden zg. seniorenwoningen (met een woonkamer, gesloten keuken en een slaapkamer beneden en een slaapkamer boven) die verhuurd zullen worden aan personen van vijftig jaar en ouder. De kale huurprijs zal om streeks 7530— per maand bedragen. De bouw zal in september of oktober beginnen. De acht woningen in Den Burg komen aan de Schoudieck langs de Aaysloot. Tegelijk worden vijf premie koopwoningen gebouwd voor rekening van Drijver zelf. Woningwetwoningen en premiewoningen lijken veel op el kaar. Ze bevatten een woonkamer en open keuken op de begane grond. Op de eerste verdieping zijn twee slaapka mers en een douche. Een vaste trap leidt naar de zolder, waar nog een der de slaapkamer is. Zowel woningwet woningen als premie-koopwoningen worden in één ononderbroken rij van 13 stuks aan elkaar gebouwd. Alleen ter plaatse van de woningwetwonin gen verspringt de gevelwand een me ter. De bouw start in oktober of november.

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 7