flenno van der Wal-bokaal oor Langeveld/Borkus L//R Thema-expositie in N.H. kerk Den Burg 'eersomstandigheden zeer slecht jongens meisjes Van Zon achtste bij Hobie wereldkampioenschappen Slagbaltoernooi Nat parcours bij crossloop De Koog Sportviscompetitie is nu halverwege Woensdag eerste strandloop paal 28 Kerketocht en Duitse dia-avond Bromfiets gestolen Strijd om de man en de vrouw bij manege Prijs voor de best verzorgde haring Gevallen Noordzeevissers opnieuw sterkste touwtrekkers JUU iBAG 6 JULI 1988 TEXELSE COURANT PAGINA 5 «mende wind en buien, dat was «ars voorspelling voor het „Tuus- o", een ronde om Texel voor se catamaranzeilers. Het aantal lemers verschilde maar weinig vorig jaar: 31 twee-mans- en 2 lanscatamarans. Aan dit evene- was dit jaar voor het eerst een enkingstrofee verbonden, ge- pd naar de door een ongeluk iet leven gekomen Menno van Afel, in de zeilwereld bekend en ld. Arie Langeveld en André us bewezen kun klasse door in overall klassement als eerste te gen. Door het slechte weer ti en maar 19 catamarans. eteen bij de start, die voor de snel- een half uur later was dan voor pgzame, plensde een enorme bui aanwezigen bij paal 33 neer, die pige zeiiets meteen de moed be- H. Kooi was de meest onfortuinlij- kon niet eens van start, omdat ooibeam finaal was gescheurd. De trijdleiding begaf zich in vliegende naar paal 12, omdat wend verwacht e eersten met de straffe wind al ouden arriveren voor de tus- Dp. De flinke branding die daar baarde zongen, maar het liep af: de wind viel bijna geheel weg nder ongelukken parkeerden 19 inaties hun catamaran op het Omgeslagen rweg was niet alles vlekkeloos ver- Direct na de start en later in de nogmaals gingen Kees Dros en zijn maat om, wat hen bij de tocht za- van paal 17 naar het startpunt bij ook al was overkomen. De jenzee was behoorlijk „knobbelig", en aantal deelnemers het ergste vrezen voor het Molengat, zodat zij lomkeert maakten. Pech hadden Stuurman en zijn bemanningslid vikker. Ter hoogte van Oudeschild het travellerblok in tweeën, maar «nno van der Wat-trofee. ook zij wisten heelhuids de prijsuitreiking na afloop te bereiken. Twee combinaties veroorzaakten lichte paniek bij de wedstrijdleiders en de bemanningen van de vier volgboten. H. Koopman, die de ochtend voor de wedstrijd van paal 15 op weg was naar de start bij paal 33, kwam te laat en keerde na een kop kof fie terug. Leo Saai, die met zoon Arjen als fokkemaat wel was gestart, keerde pas later op de Waddenzee om en ging terug naar paal 33. Beiden hebben zich niet afgemeld, zodat de vuurtoren werd gealarmeerd en veel mensen zenuwach tig rondliepen. Uiteindelijk bleken deze zeilers allang veilig thuis te zijn. Show Terwijl de zeilers zich bij paal 12 tegoed deden aan een barbecue in het paviljoen van Vera en Henk Griffioen, werd de tussenstand uitgerekend: Arie Langeveld en André Borkus met een Tornado ston den eerste overall, gevolgd door Bart Boon en Fred Eenhoorn op een Super- cat 20 en Herman Boks en Willem Hou wing op een Tornado. De eerste binnen komers waren vader en zoon Maat die een zeer goede wedstrijd zeilden op hun Coolcat 18. Martin Warnaar en Wop Rienks verschenen giechelend bij paal 12 want ze hadden er een uitstapje van ge maakt: het tweetal was naar Den Helder gezeild waar ter gelegenheid van de vlootshow een groot aantal mensen op Texelse zeilschoolhouder Sidny van Zon heeft met zijn jonge fokke maat Gerard van Unen een achtste plaats behaald tijdens de wereld kampioenschappen catamaranzei len in de Hobie 16 klasse te Sche- veningen. Zij waren daarmee de beste Nederlanders. Eens in de twee jaar worden Hobie 16 wereldkampioenschappen gehouden. Er moet eerst worden gezeild om een plaats in de halve finale en daarna volgt het gevecht om een startbewijs voor de uiteindelijke finale. Er worden een week lang zo'n vier races per dag gevaren met 56 fabrieksboten. leder team zeilt twee races per dag. In de fi nale moest men drie manches varen over een grote driehoeksbaan. Het weer zat de zeilers niet mee: har de wind en buien. Sidny van Zon en Gerard van Unen wisten echter zeer constante prestaties te leveren, wat hen op een hoog gemiddelde bracht. Pech In de laatste wedstrijd had de zeil schoolhouder pech, de traveller raakte geblokkeerd. Gelukkig betekende dit geen voortijdig einde van de succes volle strijd: omdat hij buiten zijn schuld door materiaalpech moest op: geven werd een gemiddelde van zijn tot dan toe gezeilde prestaties geno men en bij de resultaten opgeteld, waaruit uiteindelijk een achtste plaats rolde. Nederlands kampioen Onno van der Plaat werd tiende. Regerend we reldkampioen Gary Metcalf uit Austra lië prolongeerde zijn titel. Van dit zeil- evenement, dat een week duurde, zijn televisie-opnamen gemaakt die in au gustus op Sky Channel te bewonderen zijn. Om 9.30 uur begint donderdag een slagbaltoernooi voor basisscholen in en om Den Burg. Het sportfestijn vindt plaats op de speelweide aan de Emmalaan. Toeschouwers zijn welkom. Parkstraat 10 Postbus 11, ten Burg-Texel 'el 02220-2741 Langeveld en de Rooy zoekt voor deze zomer: die op oproepbasis voor +15 uur per week voor ons enquêtes willen afnemen en andere voorkomende werkzaamheden willen verrichten. Wij verwachten: een leeftijd van ongeveer 16 - 18 jaar een redelijke Duitse spreekvaardigheid flexibiliteit dat zij deze zomer op Texel blijven bij voorkeur in bezit van typediploma Sollicitaties richten aan Langeveld en de Rooy Parkstraat 10, 1791 CA Den Burg, telefoon 02220 - 2741 Vragen naar Sheila Struyck. de kade stond. Zwaaiend en op één drij ver groette het tweetal de ademloos toe kijkenden, waarna de tocht om Texel werd voortgezet. De start bij paal 12 verliep probleemloos. Hoe anders was de finish bij paal 33. Er moest tussen de kust en een dicht daar bij verankerde reddingboot worden door gevaren, waarna de finishtoeter klonk bij de tweede boei. Maar met een slap windje en een flinke stroming tegen was dat een hele opgaaf. Er was een enorm aantal misslagen te zien en er werden vreemde capriolen gemaakt, waarbij bo ten eerst achterwaarts door de finishlijn dreven op de stroom en vervolgens lo pend langs de kant over deze denkbeel dige lijn werden geduwd. De uiteindelijke winnaar toonde ook hier zijn klasse door zonder fouten gladjes op het eindsignaal af te glijden. Gepuzzel De regen barstte pas goed los toen de laatste boot op de kant was getrokken. In een rustig naar niet helemaal water vast strandhuisje vond de wedstrijdleiding onderdak om de einduitslag te kunnen berekenen. In verband met de handicapcijfers van de verschillende ty pen boten is dat meestal een heel ge- puzzel, maar ook in de zeilwereld slaat de vooruitgang toe en door een inge nieuze stopwatch met printer van Edwin Lodder en een minicomputerrekenmachi- ne van Andreas Monen ging het erg vlot en kon rond 18.00 uur de einduitslag be kend worden gemaakt. Martin van der Wal kreeg het woord én reikte de prach tige trofee uit aan het duo Lange veld/Borkus. Aan de prijs zat tevens een Op het zeer natte parcours werd zon dag de vierde crossloop van De Koog gehouden. Er werden dan ook matige tijden gelopen. Deze keer kwamen er geen verrassende winnaars uit de bus, voornamelijk veroorzaakt door het ge ringe aantal deelnemers, namelijk 100. Zondag om 19.30 uur kan weer wor den gestart aan de Boodtlaan. Ook wandelaars zijn van harte welkom. V4 km jongens: 1 Roel Blonk 5.54, 2. Tob Schraag 5.54, 3. Mart Hoven 6.24. 1% km meisjes:: 1 Josine Bakker 6.55, 2 Merlin Huis man 7.25, 3. Jetteke Zoetelief 8.02. 4 km re creanten: 1. André Brouwer 16.28, 2. Joost Brouwer 17.05, 3. Remco de Beer 17.15. 4 km jeugd: jongens: 1. Richard Stevens 18.03, 2, Roald van der Slikke 18.08, 3. Daniel Sleutel 19.41. Jeugd meisjes: 1. Natasja Koopman 22 45, 2. Nanda Koopman 25.27, 3. Sacha Dijkstra 28.49. 4 km dames: 1. Ingrid van Lu- bek 19.42, 2. Marijke Stark 20.25, 3. Tilly Eel- man 22 09 8 km heren: 1. Minne Goënga 28.05, 2. Jan Zijm 29.01, 3. Albert Hoven 29 43. 8 km veteranen: 1. Wim Daman 33.14, 2. Wim Timmer 34.18, 3. Theo Takes 35.22. Zondag is bij de Ottersaat de elfde wedstrijd van de clubcompetitie gevist. Er waren 15 seniorenleden, en drie jeugdleden aan de dijk. In totaal wer den vijftig vissen boven water gehaald, met een gezamenlijke lengte van 1238 cm. De gastenwedstrijden beginnen op 12 juli bij Paal 17 om 19.00 uur. Deze wedstrijden staan open voor be langstellenden. Na de zomerstop be gint de competitie weer op 10 septem ber nabij De Kaap. Jeugd: 1. Stephan Kikkert 74 cm, 3 vissen; 2. Martijn Duinker 20 cm, 1 vis. Senioren: 1. Ton Dorst 177 cm, 7 vissen; 2 Map van der Zwaag 134 cm, 7 vissen, 3. Rem Kuyper 114 cm, 5 vissen. Tussenstanden zomerserie: Jeugdlresp. aantal wedstrijden, totaal aantal cm.): 1. Stefan Kikkert 8, 732; 2. Marcel Duin ker 9, 721; 3. Sebastiaan Duinker 7, 439; 4. Ste fan Raateland 6, 279; 5. Fulco Zegel 5, 244; 6. Martijn Duinker 2, 57. Senioren: 1 Map van der Zwaag 11, 2593; 2. Ton Dorst 11, 1968, 3. Cor J. Huisman 11, 1798; 4. Theo Buren 11, 1786; 5. Paul Verhagen 11, 1735, 6. Pierre de Kroon 10, 1623; 7. Willem Verhagen 11, 1603, 8. Jan Heethuis 10, 1405; 9. Rem Kuijper 9, 1370; 10. Albert de Zwart 11, 1192; 12. Fup Zegel 11, 1131; 12. Roel de Zwart 11, 1079; 13. Aad Sou- wer 5, 961; 14. Frans Bos 11, 986, 15. André de Geest 6, 871. Woensdag begint het twaalfde seizoen van de strandlopen bij paal 28, georga niseerd door SV De Cocksdorp. De eerste loop van 1988 start om 19.30 uur op het strand, waar ook de finish is. Inschrijven kan gebeuren bij het pa viljoen. De wedstrijdlopers en de vete ranen (vanaf 35 jaar) leggen 8 kilome ter af. De jeugd (t/m 14 jaar), recrean ten en dames lopen 4 kilometer. Voor de eerste drie aankomenden is een standaard uitgeloofd en alle deelne mers, die de tocht volbrengen krijgen een medaille als herinnering. De resul taten van alle categorieën tellen weer mee voor het klassement. Wie daarin wil meedingen moet tenminste drie keer dit seizoen meelopen. Bij meer keren meedoen, gelden de beste drie tijden. Kees Dros en fokkemaat, inmiddels geroutineerde bootoprichters.. diner van Texelse produkten in het Ha venrestaurant vast. Ook voor de als tweede geëindigde Herman Boks en Wil lem Houwing was er een prijs. Als derde plaatsten zich Dirk en José Pool. Sexy bemanning Omdat het Tuusrondje eigenlijk geen echte wedstrijd, maar meer een evene ment voor de gezelligheid is, werden verder geen prijzen per plaatsing uitge reikt. Alle deelnemers, dus ook degenen die de tocht niet hadden uitgevaren, kre gen een aardigheidje, waarbij hen fraaie titels werden toegekend zoals: de combi natie met de grootste zenuwenlijder aan boord, de mooiste en de lelijkste en de meest sexy bemanning, het meest be leefde team, de veiligst gestarte combi natie en de prijs voor mensen die van iedere toertocht een strijd op leven en dood maken. Met ingang van deze week wordt op folklore-woensdagen en tijdens de maandagse markt in de Neder lands Hervormde kerk van Den Burg een tentoonstelling gehou den. De expositie speelt in op het „conciliair proces" waaraan mo menteel in alle kerken internatio naal aandacht wordt geschonken. De drie bijbehorende thema's „Ge rechtigheid", „Vrede" en „Heelheid van de schepping" zijn in de ten toonstelling verwerkt, 's Woens dags is de expositieruimte open van 10.00 tot 16.30 uur, 's maan dags van 10.00 tot 13.00 uur. De toegang is gratis. Aan de tentoonstelling zullen bijdragen worden geleverd door Amnesty Inter national, de Texelse werkgroep Anti discriminatie en de SOS Wereldwinkel. Mary Blanken en Margot Bik hebben in ruime mate voor materiaal gezorgd. Verder staat de Interkerkelijke Vrou wengroep klaar met koffie en koek. De Donderdag zijn er twee activiteiten met De Schuilhut bij de Nederlands Hervormde kerk in De Koog als cen trum. 's Middags start bij het gebouw aan de Parnassiasstraat een tocht langs de Texelse kerkgebouwen, aan vang 14.00 uur. De deelnemers dienen zoveel mogelijk voor eigen vervoer te zorgen. Deelname is gratis. 's Avonds, aanvang 20.00 uur, is er een Duits gesproken dialezing in de N.H. kerk van De Koog. Vertelster is mevrouw A. Prins. Uit het centrum van Den Burg is in de nacht van zaterdag op zondag een da mesbromfiets van een Texelaar gesto len. De bromfiets stond niet op slot. opbrengst daarvan is geheel bestemd voor een project in India van „De Wil de Ganzen'". Er is geen officiële ope ning; de expositie gaat gewoon mor genochtend om 10.00 uur van start. Volgens de organisatie verlopen de ac tiviteiten op Texel rond het „conciliair proces" goed. Zo heeft de Doopsge zinde gemeente al die diensten rond het thema „Gerechtigheid" gehouden. Aanstaande zondag wordt in de N.H. kerk van Oudeschild het schooljaar in dat dorp afgesloten met het thema „De schepping". Deze dienst begint om 11.00 uur. Een week later, op 17 juli, gebeurt hetzelfde in de N.H. kerk van De Waal, maar dan met het the ma „Gerechtigheid". Voorts is elke tweede woensdag van de maand in de N.H. kerk van Den Burg een avondgebed in het kader van het conciliair proces. Op 13 juli is het thema „Vrede" en op 10 augustus „Heelheid van de schepping". Zoekers van vertier komen ingaand woensdag volop aan hun trekken op het terrein van manege Akenburg, waar alle woensdagen van juli vanaf 19.30 uur kan worden meegedaan aan diverse (behendigheids)spelen, waaron der het oer-Texelse „strijden". Het be gint telkens met een wedstrijd op een „survivalbaan". Vervolgens „kegeltjes rijden" waarbij twee geblinddoekte personen zo snel mogelijk een karretje moeten voorttrekken langs een par cours en om 20.30 uur begint dan de strijd om de man of de vrouw. De ma nege organiseert het wekelijkse festijn om extra inkomsten te verwerven. Deelnemers betalen f2,50 entree en kunnen dan aan alle spelen meedoen met kans op een prijs. Tevens doen ze voor dat geld mee aan een loterij. De Noordzeekotters TX 38 van Jac. Betsema en de TX 2 van de firma C. Vonk en Zonen hebben het af gelopen jaar de best verzorgde ha ring aangevoerd op de afslag van IJmuiden. De bemanningen ver wierven daarmee een eerste prijs, die werd uitgereikt op de zaterdag gehouden visserijdag in IJmuiden. De uitverkiezing was het gevolg van meerdere kwaliteitscontroles, waaraan de aangevoerde vis het afgelopen jaar werd onderworpen in opdracht van de Nederlandse Zeevisgroothandelsvereni- ging, die ook de prijs beschikbaar had gesteld. De kwaliteit van de aangevoerde vis is door de betrokken bemanningen onder meer te beïnvloeden door snel en effi ciënt werken bij het aan boord halen en verwerken van de vangst. Voorko men moet worden dat de haring daar bij in de knel komt te zitten, waardoor de schubben eraf gaan en andere be schadigingen optreden waardoor het uiterlijk van het zeebanket minder flo rissant wordt. De opvarenden van de in span vissende twee Texelse kotters hebben hun vak wat dat betreft goed uitgeoefend en dat is nu op eervolle wijze gehonoreerd. Een 25-jarige man uit Den Hoorn viel vrijdag met zijn bromfiets in een bocht bij de Naalrand omdat zijn gladde band slipte op het natte wegdek. Hij was buiten kennis en is per ambulance via de dokter naar het Geminizieken- huis te Den Helder vervoerd. Hij kon na behandeling huiswaarts keren. Het team „Noorzeevissers" is zondag overtuigend winnaar geworden van het touwtrektoernooi, dat in manege Akenburg werd gehouden. De acht zeer potige Texelaars verloren niet één keer en veroverden daardoor tien pun ten. De vissers hadden de wedstrijd zelf georganiseerd (omdat ze de vorige keer ook wonnen) en gingen dus weer met de wisselbeker naar huis. Het team „Bollentelers" veroverde acht punten en werd tweede. De teams „Polderjongens", „Jonge vissers" en „Ploff in" behaalden aanvankelijk ieder vier punten. Door deel te nemen aan een herkansing kwamen zij respectie velijk op de derde, vierde en vijfde plaats. De grote verliezer was het team „Grooten Slock" dat niet één keer won en dus geen enkele punt kreeg. Scheidsrechter Wim Boom uit Oude schild: „De vissers waren weer op permachtig, maar deze keer kregen ze veel meer tegenspel dan de vorige keer. Tegen Bollentelers was het span nend; dat team heeft flink getraind en is daardoor heel sterk geworden. Ploff in en de Jonge Vissers gaan ook voor uit. Die touwtrekwedstrijden zullen daardoor steeds spannender worden". Het team Noordzeevissers heeft onge twijfeld veel te danken aan coach Kees Drijver die de groep heel fanatiek be geleidt. Zondag was hij inspirerend present; hij had er de viering van zijn 35-jarig huwelijksjubileum graag voor onderbroken. De wedstrijd zou aan vankelijk op het terrein nabij de mane ge worden gehouden, maar dat veld was door de hevige buien van de af gelopen dagen nogal nat geworden en men liep ook niet graag het risico dat deelnemers en de nieuwsgierigen die in groten getale waren opgekomen, door nieuwe buien zouden worden ge plaagd. Het werd daarom een indoor- toernooi. De manegeruimte was daar voor eigenlijk niet groot genoeg. De touwtrekkers stelden zich daarom in een diagonale lijn tegen elkaar op, zo dat de grootste lengte van de manege bak werd benut. Noordzeevissers zijn gewend ,,trekkies" te doen en daarbij veie pk's in te zetten. Mogelijk verklaart dat het feit dat zij zondag alle keren zegevierden.

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 5