ft CALLUNA ets van de grond tillen" Prachtig voorbeeld van same burgemeester bij opening zwemparadijs: Texelaars nu in de rij voor aandelen Geslaagd SDAG 12 JULI 1988 TEXELSE COURANT PAGINA 5 'ARD\ ublic Private Partnership". Dat is de eigentijdse benaming 1 het systeem dat is toegepast om het zwemparadijs in De og tot stand te brengen. Het betekent gezamenlijke finan- ring van een project door zowel overheid als het belang- jbende bedrijfsleven. ,,Dit project mag worden gezien als i voorbeeld van samen iets van de grond tillen in het be- g van ons allemaal", auldus burgemeester A. Schipper, n hij donderdagmiddag in aanwezigheid van een grote lare genodigden het zwemparadijs „Calluna" bij De Koog icieel in gebruik stelde. het stimuleren van voor- en naseizoen, hoewel het bad ook een uitkomst is voor de mensen die de pech hebben dat hun zomervakantie op Texel sa menvalt met een periode van slecht weer. Seizoenverlenging is hard nodig. Groei in de zomer is straks niet meer mogelijk gezien de 47.000 bedden- grens. Initiatiefnemer Joop Jellema is een lange en moeizame weg gegaan, zo bleek uit het verdere verhaal van Rab. De eerste schetsen en prognoses aardig mede dank zij de tomeloze" inzet van Jellema, die stad en land af reisde om de leveranciers tegen de laagst mogelijke prijs te laten leveren. Rab bracht hulde aan Jellema. .Zon der zijn stuwende kracht was het com plex niet geworden wat het nu is". Uitbreiding De RMT streeft naar winst, wat nodig is voor nieuwe investeringen op het Kerckland. het blijft niet bij kwaliteit, dat constant zowel door indi- viduelen als in groter verband moet plaatshebben, is nodig". De burgemeester noemde het zwem paradijs vooral voor De Koog, waar de discussie over de kwaliteit en de toe komst van dit dorp goed op gang is gekomen, een geweldige opsteker. Hij ging er vanuit dat alles in het werk zal worden gesteld om de aanwezigheid van het bad ook voor de naaste om geving aanvaardbaar te laten zijn. Daarmee werd gedoeld op de lawaai hinder die in de buurt werd ondervon den van de technische installaties van het bad. Eindelijk Niet gezegd kan worden dat Texel voorop heeft gelopen bij de realisering van dit project. ,,ln vergelijking met andere toeristencentra liep Texel duide lijk achter bij de ontwikkelingen", zei Ben Rab, die het woord voerde na mens de Recreatie Maatschappij Texel, waarvan hij een der bestuurders is. Rab ging uitvoerig in op de positieve rol die het zwemparadijs kan spelen bij openingshandeling zelf werd uitge- rd door de 8-jarige Manon Kikkert, tapte na de openingstoespraak sa- i met de burgemeester de trap op de ingang van de 80 meter lange erglijbaan en liet zich even later beneden suizen. De uitgang van .vaterglijbaan was met papier af- loten en daar brak Manon dus irheen voordat ze in het opvangbad isde. Manon is de dochter van Ma- Kikkert, medewerker van de Boek- dcentrale, die belast was met de eleiding van het zwemparadijs- act. Groot !i|n toespraak toonde de burge reter zich onder de indruk van de jtte van het zwemparadijs. Hij ver- erstelde dat de mensen die hier de lende dagen komen kijken van de verbazing in de andere zullen val- dat DIT op Texel gerealiseerd kon den! ,,Maar het is gerealiseerd, rtaai vasthouden van een groep nsen onder de bezielende leiding de heer Jellema, die het WEL ben zien zitten, in tegenstelling tot vele buitenstaanders die bij de pre- tatie van de plannen zeiden dat het groot fiasco zou worden". De bur- ïeester feliciteerde niet alleen de atiefnemers, maar ook de hele gemeenschap. Want het imparadijs is een welkome en be- irijke aanvulling op het pakket rzieningen, dat het eiland als re- itiegemeente reeds kent. ir de eilandpositie is het nodig dat el dergelijke voorzieningen zelf wpnt de toeristen kunnen daar- r moeilijk terugvallen op het teland. gemeenteraad droeg aan het pro bij door het beschikbaar stellen twee miljoen gulden tegen zeer la- rente, onder voorwaarde dat het- de bedrag ook door het bedrijfsle- en particulieren op tafel zou wor- gelegd Dat is gebeurd zodat het project van samenwerking is ge iden. „Iemand heeft eens gezegd een zwembad is als de politiek, moet zuiver zijn en je mag er niet lang inblijven. Wat daarvan in een als dit terecht komt, zal de tijd eten leren. Dat er wel eens iets mis gaan, is zelfs aan een paradijs niet emd". Veel nadruk legde de burge ester op het feit dat de gebruikers de voorzieningen, in het bijzonder loeristen kritisch zijn, steeds meer in eisen en als ze het gevraagde kunnen krijgen naar elders gaan. is daarom ook nodig dat je niet al- je vak uitoefent maar het ook ED uitoefent. Dat geldt voor de igemeester, de hotelhouder, de vis- de verhuurder, de caféhouder, de dbouwer, etc... Voordat er naar een der wordt gewezen, moet je jezelf eds de vraag stellen of je zelf nog op de goede lijn zit, vooral als het maal niet meer zo gaat als vroeger geval was. Dit onderzoek naar ïeheel volgens Texelse traditie hebben veel mensen langdurig de kat uit de bom gekeken alvorens zij besloten aandeelcertificaten te kopen die recht ;even op toegang tot het zwemparadijs voor de helft van het normale ta- «f, Sinds de opening van het bad staan ze echter in de rij. Het zijn vooral wtificaten van 7100,— die worden verkocht, dus bestemd voor persoonlijk lebruik. Herhaaldelijk bleek dat veel mensen denken dat de certificaten 'echts een jaar geldig zijn, zodat ze volgend jaar opnieuw moet worden ge- [ocht om een jaar lang korting te kunnen genieten. Dat is dus een misvat- eg. Beide soorten certificaten blijven geldig zolang de RMT bestaat. Voor lig zijn zowel certificaten van 7100,— als 7200,— nog onder de oude con- Sties te koop. Het Calluna-bad hield vrijdag open huis. Vooral 's avonds laakten veel Texelaars, maar ook nieuwgierige toeristen van deze gelegen- leid gebruik om het veelbesproken bad te bezichtigen. Zaterdag was het "remparadijs voor het eerst voor publiek open. De toeloop van zwemmers Wrd door Jellema bemoedigend genoemd, ook de belangstelling op zondag h maandag was bevredigend, al is het natuurlijk nog veel te vroeg om hier in conclusies te verbinden wat betreft de jaarexploitatie, waren de eerste dagen wel wat kinderziekten en aanloopproblemen te 'helpen. Zo bleek de vochtigheids- en temperatuurregeling nog niet juist Szijn afgesteld waardor het te warm werd en er kwamen enige nalatighe- '■«n aan het licht wat het installatiewerk betreft. Ook moet nog worden ge- ®rgd voor een patio bij het saunagedeelte, wat een dezer dagen in orde hmt. Het water in het bad is thans kristalhelder, maar heeft nog een emgs- 'is groene kleur. Verwacht wordt dat de ideale blauwe tint een dezer dagen 'ordt bereikt. Manon Kikken plonst in het opvangbadde opening van het Texelse zwemparadijs Is een feit. Duinrell Hoewel het Calluna-bad in tal van op zichten heel anders is, heeft toch het bekende Tiki-bad van het attractiepark Duinrell er model voor gestaan. Hier had Jellema het eerste contact met het architectenbureau Koppert Et Koe nis. De eigenaar-directeur van Duinrell, graaf Van Zuylen, was donderdag aan wezig bij de opening van het Texelse zwemparadijs. De heer G.M.G. Kop pert vertelde in zin toespraak dat de opdracht voor het Calluna-bad hem nog lang zal bijblijven, vooral door de rol die Jellema speelde bij voorberei ding en uitvoering. „Die man bemoei de zich letterlijk met alles". Heel bij zonder vond Koppert het ook dat zijn bedrijf aandelen had moeten afnemen alvorens de opdracht te krijgen, net als de aannemer en onderaannemers. Koppert Et Koenis heeft meerdere zwemparadijzen in Nederland ontwor pen en is ook in het buitenland actief, vooral in Amerika, waar de ontwikke lingen op dat gebied nog in de kinder schoenen staan en men graag gebruik maakt van de Nederlandse know how. Onder de genodigden die donderdag de opening van het Calluna-bad mee maakten, was een Amerikaan die een bad wil realiseren dat veel op Calluna lijkt. Architect Koppert heeft de exploitatie-ontwikkeling van de tot dusver in Nederland gestichte zwem paradijzen nauwlettend gevolgd. Hij meent dat het bad op Texel goede vooruitzichten heeft. Het aantal poten tiële klanten is in elk geval toereikend. Het zal vooral van de promotie afhan gen of die ook werkelijk het bad zullen bezoeken. Koppert verwacht dat veel mensen die tot dusver alleen in de zo mer naar Texel kwamen, nu ook 's winters zullen komen. Maar dan moe ten ze natuurlijk wel weten dat het bad er is. Aan de Avondmavo werden de volgen de certificaten behaald: Aardrijkskun de: C. Bol-Bakker; T. Drijver-Eelman; H. Elian -de Jong; L. Hendriks- Voormeer; N. Koorn-Kikkert; H. Stark- Roeper; H. Troost; T. Troost-Lap. Spaans: E. Alderlieste-Peetoom; C. Ampt-van Oosten; C. Bakker-Voogt; K. Beekenkamp; L. van Gent; B. Kuip; B. Kuip; R. van der Meulen- Commandeur; M. Reuvers-Nap; V. Siebert; M. Witte. Wiskunde: C. Bol-Bakker; M. den Draak-Bouwman; L. Eldering- Corporaal; R. Leyen-Werker; R. Manse-Woerlee; K. Modder; T. Troost- Lap; B. van der Vis; M. Westerlaken- Dros. Rab releveerde uitvoerig de verdere gang van zaken: het inschakelen van het architectenbureau Koppert Et Koe nis, het gunnen van de opdracht aan Draisma nadat men met een Texelse aannemer niet was rondgekomen en het recordtempo waarin de bouw werd uitgevoerd om aan het begin van het zomerseizoen klaar te zijn. Tijdens de bouw kwam men meerdere malen voor moeilijke beslissingen te staan, die vaak gepaard gingen met meerkosten. Omdat het budget (77,5 miljoenl vast stond, moest compenseren. Dat lukte Hoofdaannemer Draisma rechtshad voor initiatiefnemer Joop Jellema een ridderorde" maar ook een geschenk in de vorm van Makku- mer aardewerk het zwemparadijs maar uiteindelijk moet hier een groot multifunctio neel sportcomplex komen, met een bonte verscheidenheid aan recrea tiemogelijkheden waarvan bij elk soort weer gebruik kan worden gemaakt. Een felicitatiewoord werd gesproken door Harry Wuis, voorzitter van de Texelse Vereniging van Logiesverstrek- kers, Horecaf en De Koog Promotion. Met name de logiesverstrekkers mogen blij zijn dat Texel er nu een enorm sterk aantrekkingspunt heeft bijgekre- gen. Het kan een stimulans zijn voor verlenging van de gemiddelde verblijfs duur, zo stelde hij. Geridderd Aannemer Draisma uit Makkum zette Joop Jellema op een bijzondere ma nier in het zonnetje. Hij liet hem ridde ren als „bouwmeester eerste klas" we gens zijn niet aflatende en onmisbare bemoeiïngen die hij met het project had gehad. De versierselen in de vorm van een grote oranje rozet werden op gespeld door uitvoerder Wibo Klippel. Het team medewerkers dat ervoor moet zorgen dat in het Calluna-bad alles naar behoren reilt en zeilt, poserend voor het naambord dat bij de opening werd aangeboden door architectenbureau Koppert ft Koenis. Het contact tussen de RMT en de Friese aannemer was al direct heel goed. „In de oorlog zat Jellema on dergedoken in Makkum, vandaar dat hij ons direct vertrouwde", aldus Draisma, die in Joure juist een zwem paradijs had gebouwd in vijftien maan den. Op Texel moest het 30% grotere karwei in tien maanden worden ge klaard. Draisma zei er trots op te zijn dat dit was gelukt, mede dank zij gro te saamhorigheid op de bouwplaats, waar niet altijd onder aangename weersomstandigheden was gewerkt. werden al in 1983 op papier gezet, toen de Grondmij een haalbaarheids onderzoek uitvoerde. Daaruit bleek dat een suptropisch zwembad op Texel te exploiteren zou zijn, maar er zou veel risicodragend kapitaal moeten komen om vreemd vermogen te kunnen aan trekken. Dat eigen vermogen was er niet voldoende, zodat Jellema op zoek ging naar participanten. Dat leidde tot de oprichting van de N.V. Recreatie Maatschappij Texel in zijn huidige vorm, dus in combinatie met een stichting die alle aandelen overnam. De stichting ging certificaten van aan delen uitgeven in coupures van 7100,— en 7200,— en een campagne ging van start om deze aandelen te verkopen. Erg vlot ging het niet: het kostte veel moeite om de twee miljoen bijeen te krijgen en de inschrijftermijnen moesten herhaaldelijk worden verlengd. Teleurstelling Dat was niet te wijten aan de par ticuliere Texelaars want die koch ten een flink aantal aandelen van 7100,— maar aan het bedrijfsleven dat een afwachtende houding aan nam. Rab toonde zich daarover zeer teleurgesteld. „Want juist het bedrijfsleven is gebaat bij seizoen verbreding waardoor omzetvergro- ting mogelijk wordt. De onzeker heid over het al dan niet slagen had bij hen wellicht de overhand. Toch is die opvatting strijdig met het ondernemerschap. Je moet in vesteren om in de toekomst reve- nueën te hebben. Geen risico lo pen betekent niets extra's verdie nen. Velen hebben het laten afwe ten omdat ze vonden dat hun geld geen rendement zou opleveren en omdat ze bang waren voor misluk ken. Jammer, dat het Texels belang niet genoegzaam ingeworteld was". Chef-badmeester Klaas van der Weide bij het paneel waarop de geautomatiseerde waterbe handeling (zuur en chloor worden voortdurend naar behoefte toegevoegdI kan worden gecontroleerd.

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 5