Raad verdeeld over seismisch onderzoek ojaardenomroep De Lichtboei a de kabel te beluisteren flE IS WIE? OOSTEREND PRESENT t P Jan Plezier met champagne ivestie Vogelenzang Aanrijding Professioneel toneel voor basischolen Dominee Waardenburg in de VUT Zomeravondconcert met muziekschooldocenten Extra lange tocht elf toerfietsers Geslaagd Voorverkoop Brandingsurfwedstrijd voor het Texels kampioenschap Thalia Houwing neemt stoffenzaak over DAG 15 JULI 1988 TEXELSE COURANT PAGINA 6 jitzsndingen van Zieken- en grdenomroep De Lichtboei ien binnenkort via de kabel len ontvangen. De leden die u toe middels een donateur- p bijdroegen In de kosten, zul- vorden verzocht abonnee te len voor MO— per jaar. ichtboei is wel gedwongen over an op kabel, omdat er technische lemen ontstonden toen de meeste irdencomplexen in Den Burg een aansluiting kregen. De nu in ge- zijnde PTT-lijnen vereisen een dure versterking als men ze zou blijven gebruiken en zoveel geld De Lichtboei niet. Medewerkers en via het Commissariaat van de a om raad gevraagd en men toestemming om op de kabel uit inden, maar dan alleen onder de ner „abonneeradio". Vandaar dat donateurschap van de leden om- zal worden in een lidmaatschap. Abonnee een die in Den Burg is aangeslo- pp de kabel zal de uitzendingen De Lichtboei kunnen beluisteren, en niet bang dat mensen geen inee worden en toch luisteren? de luisteraars die we hebben is donateur en ik verwacht dat die sen wel zullen blijven betalen. Het inslotte niet zo'n groot bedrag", al- Henny van Heerwaarden, secreta- m De Lichtboei. Sïtn bv.ten ve<BnrwoonJeLikhe=d van da radoktia ran het feit wie of wat de oorzaak in de ellende voor de bewoners de huizen aan de Vogelenzang, ik diep getroffen. Ik werd getrof- loor Joop Maas, die blijkens het lal in de krant boordevol zorgen is de werkgelegeheid van zijn perso- Fantastisch! Hij is waarschijnlijk mige op deze wereld en alleen ram verdient hij al een standbeelf. rer was nog meer goedheid van j Maas te vermelden: hij gunt ook lolitieke vluchtelingen de plaats die toekomt, namelijk door te vinden de gemeente de woningen kan ko- om ze aan hen toe te wijzen. On- iflijk, mensen vol verdriet en wan- mogen wonen in huizen waar Waai van zijn supermarkt hen als :iek in de oren moet klinken. Joop, jij nu lekker je leven lang grutter iou over dat soort dingen je mond. ieke vluchtelingen zijn ook mensen rarden net als iedereen ziek van lidsoverlast: NIEMAND mag dat len aangedaan. Zo simpel is dat. Greet Zonnenberg Den Burg «nde foto is afkomstig uit een lustreerd tijdschrift uit 1935, kenne- lemaakt op de maandagse scha- arkt in Den Burg, hoewel het :ien de nummers boven de hokken) op de jaarlijkse schapenfokdag ge- ist kan zijn. Het onderschrift luidt: b jaarlijkse schapenmarkt op Texel ft belangstelling van groot en klein t de wollige viervoeters", itselijk sociaal-historicus Jaap Bak- uit Oudeschild wil graag de identi- van de afgebeelde moeder en kind terhalen en hij looft als beloning orginele afdruk van de foto uit degene die als eerste voor het hullende telefoontje zorgt: 20-3918. andere foto komt uit de collectie de heer H. A. Hendriks uit Arn- n en werd gemaakt in mei 1945 n generaal Kruis met een Auster gtuig naar Texel kwam. Daarbij td een stuk land bij de Hallerweg rand van Den Burg als vlieg- 1 gebruikt. Toen de generaal weer de vertrekken ging er iets mis en vliegtuig kwam in de bomen te- ht. Het toestel werd zwaar bescha- d, maar de inzittenden kwamen de schrik vrij. Op de foto ziet a een aantal Texelaars bij het zojuist ^nde toestel staan. Volgens Hen- De uitzendingen die iedere dag van 18.30 tot 19.30 uur duren komen van uit de studio onder de bibliotheek en worden de volgende ochtend om 11.00 uur herhaald. Als de Stichting Lokale Omroep Texel (SLOT) eenmaal in De Buureton is gevestigd zal De Lichtboei daar waarschijnlijk ook naar toe ver huizen. „SLOT zal dit najaar de ether ingaan en dus over het hele eiland te beluisteren zijn. We verzorgen één maal per week het programma, zodat De Lichtboei dan over heel Texel te horen zal zijn en niet alleen door men sen in Den Burg die zijn aangesloten op de kabel", aldus Van Heerwaarden. Geen subsidie Het bedrag dat nu aan de PTT wordt betaald is vrijwel gelijk aan dat wat binnenkort aan Kabeltex moet worden Een Duitse automobilist reed dinsdag met zijn Ford tegen een op het haven terrein van Oudeschild geparkeerde wagen. Hij liet keurig een briefje met zijn naam en verdere gegevens tussen de ruitewisser achter. Zijn Ford had ook schade, aan de achterzijde. De gemeente zal jaarlijks ƒ4.000,— beschikbaar stellen voor culturele evenementen voor het basisonder wijs. Het college heeft hiertoe besloten omdat zonder die bijdrage geen professionele toneelgezel schappen meer zouden kunnen worden aangetrokken. Bij de vaststelling van het sociaal- cultureel jaarprogramma 1988 was de gemeentelijke bijdrage nog niet defini tief vastgesteld. De commissie culture le evenementen basisonderwijs vindt het belangrijk dat de Texelse jeugd kennis maakt met profissioneel theater. De Londo-vergoeding die de scholen krijgen voor culturele vorming is daar voor niet groot genoeg. De kosten worden extra verhoogd door het bus vervoer van leerlingn uit de buitendor pen naar de plaats waar de voorstel ling wordt gegeven. Als de gemeente niet bij zou dragen, zou men zijn aan gewezen op het aanbod van Texelse amateurgezelschappen, die tegen een onkostenvergoeding een voorstelling verzorgen. Uiteenvallen Tot nu toe was er altijd een aanbod van professioneel theater van de over kant én Texelse amateurgezelschappen. Een derde deel van de totale kosten werd en wordt dus weer door de ge meente betaald en de rest was voor rekening van de scholen die het be taalden met de Londo-vergoeding voor culturele vorming. Er is een gezamen lijke organisatie opgezet en alle Texelse basisscholen namen deel aan de voor stelling. Als de gemeente zou hebben besloten de jaarlijkse bijdrage te ver minderen, dan zou de gezamenlijke or ganisatie waarschijnlijk uit elkaar zijn gevallen, waar de kleine scholen vooral de dupe van zouden zijn geworden. Het college wil de bijdrage niet ten laste brengen van het totaal beschik bare jaarlijkse bedrag voor sociaal- culturele- en emancipatie-activiteiten. gegeven. De Lichtboei draait geheel zonder subsidie. „Wij kunnen de kosten dekken met giften van kerken, tehuizen en particulieren en de op brengst van de konninginnemarkt- kraam. Voor de rest is het allemaal do- nateursgeld", aldus Van Heerwaarden. De apparatuur voor de kabeltexinstalla- tie is besteld en er moet nog een PTT- lijn vanuit de studio naar het kop pelstation worden gelegd. Als dit alles klaar is kan De Lichtboei op kabel starten. Van Heerwaarden hoopt dat het n<Jj| voor het eind van deze maand voor elkaar komt. Dit jaar bestaat de Zieken- en Bejaardenomroep De Licht boei twintig jaar. Dit zal op 11 septem ber, de Nationale Ziekendag, feestelijk worden gevierd in De Lindeboom, in samenwerking met De Zonnebloem. Dominee A.W.F. Waardenburg (62) neemt afscheid als predi kant van de Nederlands Her vormde gemeente van Tubber- gen. Zondag zijn in Tubbergen en het tot deze gemeente be horende Bruinehaar afscheids- diensten gehouden en zaterdag aanstaande is van 14.00 tot 17.00 afscheidsreceptie in het gebouw naast de kerk van Tubbergen. Alex W.F. Waardenburg was van 1955 tot 1974 werkzaam op Texel als predikant van de Hervormde gemeente Waal/Koog en Den Hoorn. Het was zijn eerste stand plaats, waar hij dus opvallend lang bleef. Ook nadien toonde dominee Waardenburg zich honkvast, want zijn, tweede gemeente Tubbergen was tevens de laatste. Waarden burg zegt Texel te beschouwen als zijn vaderland. „Nergens heb ik zo lang achter elkaar gewoond als daar. Ik kom er bijna elk jaar nog een paar keer preken in de zomer. Dit jaar gebeurt dat op 21 augustus". Dominee Waardenburg verhuist binnenkort naar Diepenheim, waar hij momenteel bezig is eigenhan dig een oude woning op te knappen. Met vijf stemmen tegen heeft de gemeenteraad dinsdag besloten mee te werken aan een seismisch onderzoek dat Petroland B.V. wil uitvoeren in de Waddenzee, onder andere in het gedeelte dat bij het grondgebied van Texel is inge deeld. Het gaat hier om een zg. verkennend onderzoek om inzicht te krijgen in diepere aardlagen. Daaruit kan worden afgeleid of zich hier olie of aardgas zou kunnen bevinden. In de R K-kerk te De Cocksdorp wordt dinsdagavond om 20.15 uur een zome ravondconcert gegeven door vier do centen van de Texelse muziek- en dansschool. Het zijn Loes Aten op kla rinet, Olga Almekinders op viool, Loes Bakker op dwarsfluit en Dyo Wassink op orgel. De toegang is gratis. Bij de uitgang van de kerk wordt een collecte gehouden ter bestrijding van de kosten. Het programma: 1. Dwarsfluit, twee landelijke miniaturen, Bern. van den Sigtenhorst Meijer(1888-1953); 2. Klarinet en orgel, Sonate in C-gr. en Allegro-Adagio-Rondo-Allegretto, F. Devienne (1759-1803); 3. Orgel, Aria Sebaldina met 8 varia ties, Johann Pachelbel (1653-1706); 4. Viool en orgel, Adagio uit de Sona te in b-kl, Johann Sebastiaan Bach (1685-1750); 5. Fluit en klarinet. Three latin- American Impressions en La Chica-EI Buro Pequeno-Bailecito Mexicano, Gordon Lewin; 6. Viool, fluit en orgel. Sonate in c.kl. en Largo-Vivace-Andante-Allegro, Ge- org Philipp Telemann (1681-1767). driks zijn het leden van de ordedienst van de B.S. Het vliegtuig hoorde tot het zesde Dutch Auster squadron, dat zich voor al na de bevrijding, toen de verbindin gen in het land nog gebrekkig waren, bezig hield met personen- en post- vluchten. Naar Texel werden regelma tig postvluchten uitgevoerd. Hendriks bestudeert de geschiedenis van het Auster squadron met de bedoeling er een boek over te schrijven. Hij wil graag weten wie de personen op de foto zijn en of er op Texel nog mensen zijn die destijds de postaanvoer ver zorgden. Ook hoopt hij dat iemand hem kan helpen aan originele poststukken met het stempel „6 Dutch Auster Sqd", „Militair gezag" of andere militaire stempels. Wie hel pen kan, wordt verzocht contact met hem op te nemen: tel. 085-422858. Dit onderzoek is in strijd met het bestemmingsplan, want volgens dat plan moet het onderzoek beperkt blij ven tot de zg. concessiegebieden. Om van het bestemmingsplan te kunnen afwijken moest de gemeenteraad een zg. voorbereidingsbesluit nemen. Het college had voorgesteld dit te doen, want door het stellen van stringente voorwaarden zouden de gevolgen van het onderzoek voor de natuurlijke waarden van het waddengebied niet ernstig zijn. Bovendien vond het colle ge dat het hier gaat om een zaak van nationaal belang. Onvermijdelijk Peter Bakker (PSP) vond dat de ge meenteraad in de eerste plaats het lo kale belang moet behartigen. Het mag waar zijn dat het onderzoek zo erg niet is, maar als daarmee olie of gas wordt aangetoond en het komt tot ex- ploitaite, dan ontstaan er wél gevaren voor het waddenmilieu. De gemeente kan dat niet tegenhouden, want als de aanwezigheid van olie of gas eenmaal is aangetoond maakt niet Texel, maar de minister van Economische Zaken de dienst uit. Erna Eelman (WD) dacht er anders over. Zij vond dat je ten minste moet weten of er olie of aard gas zit om de belangen te kunnen af wegen. Volgens haar zou toelaten van het onderzoek niet automatische hoe ven te betekenen dat exploitatie ook mag. Maar Hans Roeper (PvdA) acht te winning en exploitatie een onvermij delijk gevolg van een eventueel positief uitgevallen onderzoek. „Wat niet weet wat niet deert". Wethouder Schilling: „Het onderzoek op zichzelf is niet schadelijk; de rest zien we wel. Mis schien blijkt bij het onderzoek wel dat er helemaal niets zit; dan zijn we me teen van het geklier af". Peter Bakker Elf leden van Toerclub Taxi 2000 hebben deelgenomen aan het trai ningsweekend van de club in Nij- verdal (Overijssel). De tocht door Duitsland, die zaterdag vanuit Nij- verdal werd ondernomen, was aan dó hand van de kaart ingeschat op 225 kilometer, maar bleek in de praktijk liefst 260 kilometer lang. Voor alle elf fietsers vormde dat echter geen bezwaar. De elf Texelaars zijn: Loek van Vliet, Tom Domhof, Alfred Bakker, Erna Kuip, Dirk Bakker, Dik Haker, Jan Kui per, Pieter de Boer, Kees Wonder, Sies Ellen en Jan Zijm. Nadat zij vrijdag per auto naar Nijverdal vertrokken, startten zij zaterdagochtend vroeg voor de lan ge trainingstocht door de omgeving, die overigens minder geaccidenteerd was dan verwacht. Drie lekke banden en 260 kilometer later, arriveerde de groep om kwart voor acht 's avonds weer in de start- en finishplaats. Op twee deelnemers na, gingen de leden zondag op de fiets terug naar Texel. Pieter de Boer en Jan Kuiper bestuur den de auto's die voor begeleiding van de groep zorgden. Het bleek dat de spieren de eerste dag lekker warm wa ren gedraaid, want de meeste deelne mers vonden deze tocht prettiger dan die van zaterdag. De afstand bedroeg 200 kilometer. De eerstvolgende grote prestatietocht is Vaals-Texel, eind augustus. en Erna Eelman wilden graag weten onder welke stringente voorwaarden het onderzoek wordt toegelaten, maar die wist Schilling niet uit zijn hoofd. Eerstgenoemde wees op het risico van een milieuramp als het tot winning komt. Dat zal zeer ernstige gevolgen hebben voor natuur, vissereij en toe risme, nog afgezien van de negatieve effekten in de vorm van bodemdaling e.d. Ate Rienstra herinnerde eraan dat met het nemen van het voorberei dingsbesluit de kous nog niet af is. Er komt dan nog een artikel 19-procedure met uitgebreide mogelijkheden voor in spraak, zodat ook dan nog het besluit kan vallen om geen seismisch onder zoek toe te staan. Hij had derhalve geen bezwaar tegen het nemen van het voorbereidingsbesluit. De meerder heid dacht er ook zo over. De fracties van PvdA en PSP stemden tegen. Regine Grisnigt uit Den Burg is geslaagd aan de Hogere Economische School in Amsterdam, studierichting economisch-linguistisch. Aan de streekschool voor vormings- en beroepsonderwijs in Heerhugowaard slaagde Peter Kreeft voor het diploma brood- en banketbakker Ie gezel. o O telefoon (02223) 837, o. b.g.g. (02223) 221. Zaterdag is in De Bijenkorf weer voorverkoop van driedagenkaarten van 19.00 tot 21.00 uur. De kaar ten kosten voor volwassenen f35,— en voor kinderen (tot en met de lagere school) ƒ17,50 Voor kinderen beneden 4 jaar is het gratis. Alleen inwoners van Oosterend (dus geen omwonenden) kunnen dan tevens parkeerkaarten afhalen op vertoon van hun kentekenbe wijs. Zaterdag worden ook de bordjes voor de gezamenlijke maaltijd verkocht voor ƒ8,50 per stuk. Het is de bedoeling dat iede reen te zijner tijd zelf bestek mee neemt. Vanaf komende zaterdag is iedere week om 10.00 uur oefening van de opening voor kinderen van 4 tot 15 jaar. Dat vindt plaats op het landje achter de School met de Bijbel. Voorbijgangers moeten hebben gedacht dat Arie en Lenie Kikkert de geldpest hadden gekregen. In plaats van koffie met gevulde koe ken presenteerde ze hun passa giers van de Jan Plezier maandag avond champagne van meer dan vijftig gulden per fles. Het bleef niet bij een enkel glaasjewant er was maar liefst een voorraad van honderd flessen, dus met een waarde van zo'n vijfduizend gul den. Van geldpest was geen spra ke, wel van een bijzondere Jan Pleziertocht die Arie en Lenie Kik kert hielden omdat ze honderd flessen champagne hadden ge wonnen door deel te nemen aan een prijsvraag die door een siga rettentabrikant was uitgeschreven. Die prijsvraag was bedoeld om een nieuwe extra lange sigaret (100 mm) van Peter Stuyvesant te promoten. Er waren honderd prij zen uitgeloofd, waaronder een partij van honderd flessen hoog waardige champagne. Die prijs kwam dus op Texel terecht, als honorering van een slagzin van honderd letters waarin de (niet ro kende) Lenie Kikkert duidelijk had gemaakt waarom de nieuwe siga ret zo goed is. Zij was een van de 16.000 inzenders. Van Gend en Loos kwam bij de Jan Pleziervaarder dus een stapel dozen bezorgen, elk gevuld met zes flessen. Dat was een beetje veel voor eigen gebruik en daarom werden allerlei kennissen en rela ties ermee verrast. Daaronder was een twintigtal collega's van de in de Hema werkende Lenie Kikkert, die van het edele vocht genoten in de Slufter tijdens de gebruikelij ke koffiepauze" van een feestelij ke Jan Pleziertocht. Bij het Island Wave Center (paal 12) wordt zondag de eerste in een se rie van drie brandingsurfwedstrij- den voor het Texels kampioen schap gehouden. De inschrijving is vanaf 10.00 uur, de start om 11.00 uur. Langs de Texelse kust worden dit sei zoen een aantal surfwedstrijden ge houden door de Windsurfclub Texel en Kustzeilvereniging Westerslag. Tijdens deze wedstrijden worden drie discipli nes gevaren: course race, slalom en wave-performance. De winnaar of win nares over de drie wedstrijden mag zich Texels Kampioen 1988 noemen. Deelname staat open voor iedereen en er zijn dagprijzen te winnen. Alleen Texelse deelnemers kunnen meedingen naar het kampioenschap. Als de wind kracht beneden drieënhalf is wordt niet gestart. De stoffen- en fourniturenzaak van Witex in de passage bij de Voge lenzang wordt ingaand maandag overgenomen door Thalia Hou wing, die sinds 1983 bij Langeveld en de Rooij heeft gewerkt. Zij zal de stoffenzaak op dezelfde voet voortzetten als de vorige eigenaar, de familie Franken. Klanten kun nen bij haar dus ook terecht met vragen over patronen of stoffen.

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 5