Cjrocii kwartsJexels in het Exploitanten tevreden naar de buren niet Sluiting bedrijf was terecht Slecht weer houdt kampeerders thuis dm* t r ERSTE „KOGER KERMIS" ACHTER DE RUG li li li li li J! Topseizoen slecht begonnen Jellema-weer ïN \IWB keurt weer creatiebungalows "hiüwS>,~, i%9Mb Uitspraak Kroon in affaire Koopman tannemer voor bouw |ymzaal Oudeschild Gewonden bij steekpartij Openingstijden politiebureau JENEVEK Gulle Bottelier JongeJenever '45 JULI VEL IERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10.298 DINSDAG 19 JULI 1988 advertenties, abonnementen, etc.: gaveld De Rooy B V Postbus 11, 1790 AA Den Burg, fcon (02220) 2741, na 18.00 uur 4881 Telefax 02220 -4111 actie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-2741 en werktijd deze week tot en met dinsdag a.s.: Harry de Graaf, Pelikaan- 75, De Koog, telefoon 02228 - 266. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs /19,80 per kwartaal; los 95 cent Postgiro 652. Bankrelaties; Amro Bank nr. 46.99 17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742, NMB nr. 67 34.60.398 exploitanten die de afgelopen week hebben gestaan op terrein bij de Nikadel te De Koog, zijn tevreden naar het iteland teruggekeerd. De omzetten die ze hebben gemaakt ren in overeenstemming met de verwachtingen of vielen fs flink mee, ondanks het overwegend slechte weer. Prak- ;h unaniem zijn de exploitanten echter van mening dat met de gemeente overeengekomen sluitingstijdstip (23.00 veel te vroeg is. „Het was elke avond een hard gelag de tent te moeten sluiten op een moment dat de drukte i hoogtepunt had bereikt, we hebben daardoor omzet ge- st, méér dan door het slechte weer. Deze kermis wordt )r ons veel aantrekkelijker als we 's avonds minstens een langer mogen doorgaan", aldus een van de exploitanten. lanks dat is de kermis dus com- :ieel gezien een succes geweest en jemeente mag erop rekenen dat end jaar minstens dezelfde en rschijnlijk zelfs een hogere pacht worden geïncasseerd. Avond ir nog dan in Den Burg is de ker- in De Koog een „avondkermis" eken, dus met naar verhouding fonds een veel groter deel uit toe- n dan bij de kermissen in Den Veel Texelse kermisgangers heb- er het reisje naar De Koog blijk- niet voor over gehad. ,,Het is me tegegevallen", aldus J. Henskens (lijmen, die op de kermis in De rpdracht van de WV wordt d september door de ANWB ar een keuring uitgevoerd van igalows, vakantiehuisjes, appar- isnten en daarmee te vergelij- toeristische accommodaties, gaat om objecten die onlangs eed zijn gekomen en dus niet de eerste keuringen konden rden meegenomen en om ac- mmodaties die voor herkeuring rden voorgedragen nadat ze in ste instantie het vereiste mini- in aantal punten niet haalden of in een hogere klasse terecht len komen. Door het aanbren- van verbeteringen hebben de enaars trachten te voorzien in geconstateerde gebreken. inaars die accommodatie willen la- keuren dienen daarvan vóór 1 au- itus aanstaande opgave te doen bij WV. De resultaten van de keuring nen dan in de eerstvolgende uitga- ran „Waddeneiland Texel" en de kantiereisgids" worden verwerkt, isequent zal de hand worden ge lden aan de regel dat niet gekeurde ifgekeurde accommodatie niet in de ommodatielijst zal worden vermeld, ervaring die tot dusver met de ver- ir van de geklassificeerde huisjes is ledaan, bevestigd de verwachting verreweg de grootste belangstel- bestaat voor de hoogst geklassifi- rde onderkomens. Vrij algemeen fdt dan ook geklaagd over het min- vlot verhuren van huisjes die lager 3" hebben gescoord, hoewel de- iccommodatie nog aan zeer redelij- eisen voldoet. In veel gevallen kan waarderingscijfer omhoog worden «acht door het treffen van enkele rekkelijk eenvoudige extra meningen. Koog twee attracties exploiteerde: de oliebollenkraam en de vooral voor kin deren bedoelde vliegtuigmolen. ,,Den Burg was wel altijd gezelliger omdat het plein in het dorpscentrum meer sfeer heeft, maar hier was omzet gro ter". Precies hetzelfde zegt zijn collega H. van Corput uit Gilze van de nougat-kraam. „Maar als we een uur tje langer hadden mogen doorgaan was het nog veel beter geweest. Dat heeft te maken met het uitgaanspa- troon, dat drastisch is gewijzigd in de afgelopen tien jaar. De mensen gaan tegenwoordig pas rond negen of tien uur de straat op. Om elf uur sluiten is echt veel te vroeg. We vinden het vreemd dat de cafe's wèl laat open mogen zijn". De heer E.H. de Haan uit Rotterdam stond met zijn schiettent voor het eerst op de Texelse kermis en kan dus niet vergelijken. Hij is tevreden, maar wijst erop dat zijn attractie vooral door wat oudere kermisgangers wordt be zocht, althans niet door kinderen. Vooral daardoor moet hij het van de avonden hebben en die waren dus te kort. „Ik moest om elf uur wachtende mensen naar huis sturen". Reuzenrad Het tegenovergestelde zegt de heer W.P van de Corput uit Schagen die met het Karimata ,,reuze"rad op de kermis stond. Deze attractie is vooral voor kinderen bedoeld en sluiten om 23.00 uur is voor Van de Corput dan ook prima. Onze bewering dat het de eerste keer is dat in De Koog kermis werd gehouden, wordt door de Scha- ger exploitant ontkend. ,,lk stond 26 jaar geleden ook op een kermis in De Koog. Ik heb toen prima gedraaid en dat was dan ook de reden dat ik in schreef voor de kermis van dit jaar. De omzet is ook deze keer niet tegenge vallen". Van de Corput heeft een tip voor het nog attractiever maken van de Koger kermis: „Een kraam waar je kunt touwtje trekken ontbreekt nog. Ik heb dat van meerdere mensen gehoord". E.M. Aarjaans uit Woltersum die op de kermis zijn brood verdient met het „super doolhof Magic City" was drie jaar geleden voor het laatst op Texel en stond toen dus in Den Burg. „Naar verhouding is het hier veel beter. Jam mer dat we zo vroeg dicht moesten". Vroeger beter Een heel ander geluid laat Jan Came ron uit Breda horen. Zijn „Crazy Time" snelheidsmolen maakte in Den Burg een betere omzet dan in De Koog, vol gens hem uitsluitend als gevolg van het vroege sluitingsuur. Cameron is ook niet blij met de uniforme muziek die over de hele kermis is te horen. Het mag waar zijn dat het daardoor rustiger is geworden, maar ook saaier. „Iedere tent zijn passende soort mu ziek is gezelliger. Ik wil de oude toestand wel weer terug". Een deel ven de kermis op het Nikadel-terrein. zondagmiddag gefotografeerd vanuit het ..reuzenrad van W.P. van de Corput uit Schagen. „Ik ga tevreden weg", zegt Joop Voet van het „Klokkenspel". Hij heeft een prima omzet gedraaid en verklaart „helemaal gek" van Texel te zijn. Hij blijft daarom nog een week logeren op het eiland, bij kennissen in De Waal. Over de van gemeentewege opgelegde centrale, dus uniforme muziek blijken de meningen zeer verdeeld te zijn. Te genover de exploitanten die vinden dat elke attractie zijn eigen passende ge luid moet hebben (bij een kinderzaak moet je iets heel anders horen dan bij een vermaakzaak of oefeningsspel) zijn er meerderen die vinden dat de kermis als attractie stijlvoller en genoeglijker wordt als je niet steeds uiteenlopende soorten muziek naast en vooral dóór elkaar hoort. Lees verder pagina 2 Visser zal de gymzaal bij het ikiltje in Oudeschild bouwen, dat ■gisteravond bekend geworden. &n de drie aannemers had hij de bgste inschrijving, hoewel de Schillen onderling minder dan waren. De bouwprijs blijft bin 's de begroting. Het wachten is u alleen nog op de leningen die gemeente moet verstrekken, kas eigen bijdragen heeft Oude- diild f75.000— contact geld en 50.000,— aan schuldbekentenis- 'n bijeen weten te brengen. Als 'e gemeente de lening met spoed ^handeld kan de bouw half sep- ember beginnen. Door het slechte weer van de afge lopen dagen komt de toeristische topdrukte op Texel niet op gang. In vrijwel alle accommodaties is nog plaats, vooral de kampeerterreinen zijn verontrustend leeg. Er zijn mo menteel duizenden mensen minder op het eiland dan vorig jaar om de zelfde tijd en de economische schade die daardoor wordt veroor zaakt, is enorm. Alle hoop is echter nog niet vervlogen. Als de weergoden alsnog genade to nen, zullen veel gasten later komen. De periode waarin „heel" Nederland vakantie heeft en Texel dus de groot ste drukte moet verwerken, begint overigens pas het komende weekend. Dat neemt niet weg dat de mensen die direkt of indirekt van het toerisme afhankelijk zijn alle reden hebben om somber te zijn. Het verschil met vorig jaar is zo groot dat het aan het straat beeld, de drukte in de winkels e.d. is te merken. Klare, maar harde taal spre ken de Teso-cijfers. Het tegelijkertijd op Texel aanwezige aantal auto's van niet-ingezeten (nog altijd de meest be trouwbare drukte-indicatie) bedroeg zondagavond j.l. 6656. Vorig jaar was dat getal 7375. Veerdienst: rustig De voorbereidingen die Teso had ge troffen om een overstelpende stroom auto's en passagiers op te vangen, wa ren overbodig want het aantal perso nenauto's dat van vrijdag tot en met zondag in beide vaarrichtingen werd overgezet, was 1836 minder dan vorig jaar in de vergelijkbare periode, een achteruitgang van 17,36 procent. Er werden 164 caravans minder vervoerd (achteruitgang 30,48%) en het aantal vervoerde baanhangers liep terug met 340 (achteruitgang 45,45%). De wachttijden in Den Helder stelden dan ook weinig voor: een half uurtje op vrijdagmiddag en iets langer geduren de enkele uren op zaterdagmiddag. Om half vier zaterdagmiddag was er niets meer aan de hand en kon ieder een direkt mee. Vanaf Den Helder wer den in de genoemde periode 4854 per sonenauto's naar Texel gebracht (vorig jaar 5984), 246 (354) caravans en 285 (503) aanhangwagens. Vanaf Texel werden 3885 (4591) personenauto's vervoerd, 128 (184) caravans en 123 (245) aanhangwagens. Afgezien van de café's, de bio scoop en de theaters is het zwem paradijs Callunamomenteel een van de zeer weinige toeristische projekten waar blijdschap de bo ventoon voert. Het is er druk en de mensen vermaken er zich pri ma. De Texelse woordenschat is dan ook inmiddels verrijkt met de uitdrukking Jellema-weer". Daar mee wordt het weertype aangege ven van de afgelopen dagen en dat is dus het tegenovergestelde van het van oudsher bekende eendekukeltjesweerDe exploi tanten kijken met tevredenheid te rug op de eerste tien exploitatie- dagen. Meer dan driekwart van de bezoekers koopt kaartjes van f12,— en is dus niet afkomstig van logiesbedr/jven die aandeelcertifi caten hebben gekocht. Het meest desastreus is ongetwijfeld het uitzonderlijk slechte weer in de nacht van vrijdag op zaterdag ge weest. Toen vielen de buien onophou delijk bij een noordwestelijke wind die af en toe stormkracht bereikte. Op de diverse campings gingen de tenten bij tientallen tegen de grond. De eigena ren hielden het in veel gevallen voor gezien en vertrokken zo snel mogelijk naar huis. Alleen al op camping „Ko- gerstrand" werden zo'n vijftig tenten tegen de grond geblazen, vrijwel alle maal op het jongerenterrein en mede als gevolg van de weinig vakkundige wijze waarop ze waren verankerd. Dunne metalen haringen bleken onvol doende houvast te geven. De gedu peerde en zeer verdrietige kampeerders werden door de ordedienst van de camping opgevangen en onderge bracht in toiletgebouwen, in afwach ting van de ochtend. Ongetwijfeld veel groter dan het aantal kampeerders dat voortijdig is vertrokken, is het niet te ramen aantal dat naar aanleiding van het noodweer en de weinig bemoedi gende weerberichten helemaal niet van huis is vertrokken. Op Texels grootste camping „Kogerstrand", de belan grijkste economische dobber van De Koog, verblijven momenteel niet meer dan 2600 personen terwijl het dubbele in deze tijd van het jaar normaal is. Zomer 1988. Wandelaars trotseren wind en regen op het strand bij De Koog. Ifoto Dirk Kuiterl. De door de gemeente uitgevoerde sluiting van het transportbedrijf A.P.C. Koopman aan de Achtertune te Oosterend was niet strijdig met de wet en was dus terecht. Aldus blijkt uit een beschikking van de Kroon op het beroep dat door Koopman tegen het bevel tot slui ting was ingesteld. Zoals bekend besloten B en W in janu ari vorig jaar het hele bedrijf inclusief het wagenpark en het als werkplaats en stalling in gebruik zijnde terrein te sluite omdat het bedrijf niet over een hinderwetvergunning beschikte. Dat was het voorlopig einde van een lang durige affaire, waarbij de gemeente vergeefs poogde de familie Koopman ertoe te bewegen het bedrijf te ver plaatsen naar het bedrijventerrein aan de Slotskolk. De familie Koopman was van mening dat het bevel tot sluiting niet had mogen worden gegeven om dat er geen redelijk overleg inzake een andere plaats is geweest. Door het be drijf was onder meer aangevoerd dat de gemeente had moeten onderzoeken of verplaatsen naar hoeve „Byron" mogelijk was. Het college is daar ech ter niet op ingegaan, wilde volgens Koopman maar één kant uit en tracht te dat af te dwingen met sluiting. De beschuldiging werd geuit dat het colle ge aldus „misbruik van positie" heeft gemaakt: als de grond aan de Slots kolk zou worden gekocht, zou de be- In een discotheek te Den Burg vond in de nacht van vrijdag op za terdag een steekpartij plaats waar bij twee Texelaars gewond raakten. Een 19-jarige inwoner van Leusden gooide zijn glas bier om en gaf de schuld aan een bij hem in de buurt staande Texelaar. Er ontstond een handgemeen waarbij de man uit Leus den, geholpen door een zevental vrien den uit Amersfoort, een mes trok en instak op een aantal Texelaars. De eerste had geluk: het mes ketste af op kleingeld dat hij in zijn broekzak had. De tweede, een 22-jarige man uit Den Burg, was minder fortuinlijk en liep een steekwond in de arm op. Een 36-jarige man uit Oudeschild werd aan het hoofd geraakt. Dankzij een attente Texelaar die het kenteken noteerde van de auto waarmee vijf van de acht vechtersbazen ontkwamen, kon de po litie hen dezelfde nacht nog aanhou den. Door oplettendheid van het Teso- personeel kon de volgende morgen bij de boot het drietal dat ook bij de steekpartij was betrokken, worden aangehouden. Er werden drie messen in beslag genomen en na verhoor wer den zeven personen vrijgelaten. De man uit Leusden werd vastgehouden tot zondag. drijfssluiting niet doorgaan. In de „overwegingen ten aanzien van het geschil" is de Kroon op dat aspect echter niet ingegaan. Er wordt eenvou dig gesteld dat het bedrijf zonder hin derwetvergunning draaide en dus gesloten mocht worden. In de be schikking B en W was vermeld dat als het bevel tot sluiting binnen drie maanden niet zou worden uitgevoerd, de gemeente zelf tot sluiting zou over gaan door het buiten werking stellen van de motoren, het verwijderen van gevaar opleverende stoffen en het ver zegelen van het bedrijf. Koopman had aangevoerd dat die termijn in strijd was met artikel 56 van de Wet alge mene bepalingen milieuhygiëne, maar de Kroon is het daarmee niet eens. Want, zo wordt het in het eindoordeel gesteld, in het door Koopman bedoel de wetsartikel wordt aangegeven wan neer een beschikking als hier in het geding is, van kracht wordt, terwijl de door B en W genoemde termijn be trekking heeft op het tijdstip waarop het bevel tot sluiting zonodig met toe passing van artikel 28 van de Hinder wet zal worden uitgevoerd. Het beroep van Koopman wordt derhalve onge grond verklaard. Het omstreden terrein aan de Achter tune in Oosterend is nog steeds door een van gemeentewege geplaatse hek werk van de straat gescheiden. Wa genpark en werkplaats hebben inmid dels een tijdelijke „opslagplaats" elders op Texel gekregen waar het transport bedrijf in feite normaal functioneert. Koopman is nog op zoek naar een de finitieve vestigingsplaats en heeft nu voorkeur voor Den Burg, dat mede door de centrale ligging een gunstige plek is gebleken. Het politiebureau te De Koog is gedu rende het seizoen weer dagelijks van 8.00 tot 23.00 uur geopend. u. «De guie «BOfTRBL Kikkertstraat 13, De Cocksdorn Kikkertstraat 13, De Cocksdorp Waalderstraat 27, Den Burg j tel 02220-3185 z

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 1