5 Werk zeehondenopvang is weer terug bij af h. Epidemie pas nu in Waddenzee Kermis Castorgaat bootvluch telingen oppikken „Natuurmonumenten" protesteert tegen vuiloverslag Veebeoordelingswedstrijd Texel, een eiland? Uitslagen strandloop Agrarisch museum zondagmiddag open Bestrijding wilde haver VERVOLG VAN PAC Raadsvragen Reactie Gerard van der Kooi Expositie van Helderse dames in raadhuiskelder Weer open dag kustzeilvereniginc Diefstal Veronica vanaf Groeneplaats Vals honderdje Surfwedstrijd uigesteld PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 19 JULI Zorgelijke gezichten onder de zeehondenopvang-mensen, weten schappers en andere belangstellen den tijdens het minisymposium dat donderdag in Ecomare werd ge houden: de epidemie die momen teel woedt onder zeehonden breidt zich langzaam maar zeker uit, ook naar Nederland en het is wel zeker dat nog hogere sterftegetallen dan er nu al zijn zullen worden bereikt. Wetenschappers en zeehondenlief hebbers streefden naar 2500 zee honden in het jaar 2000, maar dat kan men wel vergeten. De zeehond is terug bij af. In twee maanden hebben zo'n 1000 zeehonden het loodje gelegd. De epi demie die daar de oorzaak van is, be gon bij het Deense eiland Anholt, mid denin het Kattegat en heeft zich in middels verspreid naar de Deense, Duitse en Nederlandse Waddenzee. Dr. A. Osterhaus is adviseur van de zee hondencrèche in Pieterburen en hij ontdekte de aard van het gevaar: het zogenaamde ,,Picorna-virus". Veel in formatie over dit virus is er nog niet. Wetenschappers in Europa zijn druk bezig hun kennis erover te vergroten, wat nodig is voor het ontwikkelen van een vaccin. Wetenschappers zoeken ook naar de manier waarop het virus wordt overgedragen en de routes waarlangs het zich verspreidt. Virusepi- demieèn komen wel vaker voor bij zee honden. Peter Reijnders van het RIN herinnerde donderdag aan het stervan van de Krilrobben in 1955 op Ant arctica en de recente epidemie onder de zeehonden langs de oostkust van Noord-Amerika. Vooral jonge dieren werden het slachtoffer en dat lijkt ook nu het geval. Reijnders suggereerde dat zeehonden mogelijke „reservoirs" voor virussen zouden zijn. Afweer Er kan een epidemie uitbreken als een nieuw virus ontstaat waartegen een groep dieren, zeehonden in dit geval, nog geen immuniteit heeft opge bouwd. Het kan echter ook zijn dat het virus al wel in de dieren zat, maar latent. Pas bij verzwakking van het af weersysteem wordt het actief. Deze verzwakking kan ontstaan door ver schillende factoren, waaronder water vervuiling en ondervoeding. Bij de Pi- cornavirusepidemie is echter geen sprake van ondervoede dieren. De ge vonden exemplaren waren allemaal in een uitstekende conditie, maar hadden een zware longontsteking waaraan ze uiteindelijk bezweken. Werk teniet In de Nederlandse Waddenzee is de epidemie pas onlangs doorgedrongen. Het zijn praktisch altijd visserij vaartuigen die in het dok van Hans Boom in Oudeschild repara tie of onderhoudswerkzaamheden ondergaan. Maar af en toe weten ook andere schepen de weg naar dit bedrijf te vinden. De afgelopen week was dat de Castor" van André Bakker uit Den Oever. Dit 46 meter lange schip dat gebruikt werd voor offshore- en dakwerk zaamheden, was overbodig gewor den en is nu verkocht aan een En gels kerkgenootschap, dat ermee naar het verre oosten gaat om bootvluchtelingen op te pikken en te verzorgen. De gisteren gemaak te foto toont de „Castor" in het dok, vlak voordat het schip weer te water zou worden gelaten. Door de sterfte kan de helft van het aantal zeehonden verloren gaan. Ver wacht wordt dat de sterkte na onge veer een jaar zal afnemen Er is nu al vastgesteld dat het aantal zeehonden dat er was voor de epidemie uitbrak, pas weer zal worden gehaald in het jaar 2000, terwijl het de bedoeling was dat er dan weer zo'n 2500 vrij zouden rodnzwemmen. Het werk dat is ver richt om de zeehondenbevolking te la ten groeien is dus grotendeels teniet gedaan door het Picorna-virus. Beheer J. de Vlas van het Ministerie van Landbouw en Visserij, afdeling Natuur, Milieu en Faunabeheer INMF) vertelde hoe door beheersmaatregelen toch nog zoveel mogelijk zeehonden kun nen worden gered: nóg meer rust in de reservaten, streven naar betere wa terkwaliteit en nog meer strijd tegen onnatuurlijke sterfte die ontstaat door toedoen van de mens. Het inenten van zeehonden leek De Vlas een principiële zaak: een wild dier dat door natuurlijke selectie al of niet overleeft zou zijn ei gen boontjes moeten doppen. Feitelijk is ook het uitzetten van in centra ge fokte zeehonden iets onnatuurlijks, maar door de desastreuze gevolgen van de virusziekte is deze methode voorlopig onmisbaar als men ten minste zeehonden wil houden in het Waddengebied. Redden Lenie 't Hart vertelde dat de huidige stand van zaken in de zeehonden crè- De Vereniging tot Behoud van Natuur monumenten in Nederland heeft bij het gemeentebestuur bezwaar ge maakt tegen de plek waar het college de vuiloverslag wil maken: het terrein tussen de PEN-centrale en het reser vaat Ottersaat van Natuurmonumen ten. „Onze vereniging acht deze plaats buitengewoon ongelukkig. Ten eerste is dit traject langs de Waddendijk met zijn reeks van natuurgebiedjes land schappelijk en daardoor ook toeristisch heel belangrijk. Een vuilverwerking sinstallatie met bijbehorende stort is geen sieraad voor het landschap en le vert stank en lawaai. Onzes inziens hoort een dergelijk bedrijf thuis op een industrieterrein en niet in een agrarisch landschap vlak bij een natuurgebied. De stort zal ongetwijfeld grote aantrek kingskracht uitoefenen op meeuwen, ratten, etc. wat van directe negatieve invloed zal zijn op Otterstaat en de an dere natuurterreintjes in de omgeving. Wij verzoeken u dan ook met klem geen procedure tot bestemmingswijzi ging voor dit gebied te starten en een andere lokatie te kiezen". Onder leiding van het Nederlands Rundveestamboek werd donderdag op het bedrijf van de Fa. J. C. Hin Zn. de jaarlijkse veebeoordelingswedstrijd gehouden. Zeventien jonge veehouders en/of boeren in spé moesten vijf koei en naar gebruikswaarde weten in te schatten. De beste tien dit jaar waren: 1. Arno Kuip Czn. 94 punten, 2. Carlo Veeger Czn. 90 punten, 3. Ron Hin Pzn. 87 punten, 4. Edo Rutten Jzn. 85 punten, 5. Robert Keijser Dzn. 77 pun ten. 6. Marcel Witte Mzn. 75 punten, 7. John de Leeuw 74 punten, 8. Hans van Exel 70 punten. 9. René Boogaard 67 punten, 10. Edwin van Straten 64 punten. De eerste negen mogen vrij dag 29 juli deelnemen aan de provinci ale wedstrijd in Midden Beemster. che te Pieterburen vreselijk is. „Alle hoop is uit de ogen van de dieren ver dwenen. Het is nu niet leuk meer. En er is geen medicijn". In Pieterburen is een experiment met inentingen begon nen, maar het was donderdag nog te kort dag om resultaten te kunnen mel den, „Het is misschein onnatuurlijk wat wij doen, maar in de Waddenzee is het leven ook niet zo natuurlijk meer", aldus Lenie 't Hart. Er bestond, voor het symposium begon, bij de me dewerkers van Ecomare nog enige vrees dat het virus misschien ook door mensen kon worden overgedragen. De zeehonden in Ecomare zijn nog niet besmet. Lenie 't Hart, die dagelijks met besmette zeehonden in aanraking komt, werd echter toch uitganodigd, in de veronderstelling dat zij weet hoe ze besmetting moet voorkomen. De crèche te Pieterburen staat bekend om de grote hygiëne. Maatregelen De virusziekte in de Waddenzee heeft in Ecomare meteen aanleiding gegeven tot het nemen van een aantal maatre gelen om de „eigen" zeehonden te beschermen. Er is op een andere plaats op Texel een opvang ingericht waar binnengekomen zeehonden zullen worden heengebracht, er is extra ma teriaal aangekocht, zodat alles dubbel, of zelfs drievoudig aanwezig is en de medewerkers die eventueel in de „quarantaine-opvang" zouden werken, mogen tijdelijk niet meer naar Ecoma re. Tot nu toe zijn deze maatregelen nog niet nodig geweest. In de afgelo pen maanden is er nog maar één dode zeehond aangspoeld en die is hoogst waarschijnlijk niet aan het virus overle den. De opvang bij Ecomare zal pas weer worden gebruikt als er een vaccin is ontwikkeld waar alle Ecomare-zeehonden mee kunnen wor den ingeënt. En tot die tijd zullen er ook geen zeehonden worden uitgezet in de vrije natuur. Broos Jan Kuiper, directeur van Ecomare concludeerde dat het evenwicht in het ecosysteem van de Waddenzee maar heel broos is. „We moeten daarom al leen al de negatieve menselijke invloe den in dit gebied terugdringen". Hij riep op tot krachtige ondersteuning van de zeehondencentra in Pieterburen en op Texel om het behoud van de zeehonden mogelijk te maken. Één de kraan open waardoor het nieuwe kraam WH ma Eelman en Mike! Knippenberg draaien bassin volstroomt. van de aanwezigen vroeg of het mo gelijk is dat het virus via het water wordt overgedragen. In dat geval zou den de zeehonden van Ecomare, die water via een pijpleiding rechtstreeks uit zee krijgen gevaar lopen. Kuiper was daar inderdaad angstig voor ge weest, maar volgens onderzoeker Osterhaus is de kans op besmetting via deze weg klein. Het kan eigenlijk alleen door contact tussen besmette en onbesmette dieren. Opening Een beetje dissonant na de sombere voorspellingen van het minisymposium was de vrolijke ingebruikstelling van het nieuwe kraambassin van Ecomare, waarin de inmiddels dertien pasgebore nen zich thuis kunnen voelen. Het bassin kon worden gerealiseerd met het geld van het PEN en de Vrienden van de zeehondenopvang. Namens de ze instanties verrichten Wilma Eelman en de jeugdige Mikel Knippenberg de ingebruikstelling door een kraan open te draaien, waardoor het bassin volstroomde. De baby's keken veilig aan moeders zijde van een afstandje toe. In mei van dit jaar bezocht ik weer eens het „Gouden Boltje" waar ik een paar jaar gewoond heb in de tijd dat de oude „Dageraad" nog in Oude schild aanlegde. Er was veel moois dat ik tot mijn vreugde weer terugzag. Een paar schitterende fietspaden, zoals door Waal en Burg en langs de Wad denzee maakten mij enthousiast voor de nieuwe tijd. Jammer genoeg gold dat niet voor het autoverkeer. Texel was voor mij een eiland, niet alleen letterlijk, maar ook wat betreft de rust temidden van een druk Nederland: ge moedelijkheid temidden van harde za kelijkheid. Mijn huisje deed ik nooit op slot, ook niet als ik een paar dagen naar de overkant ging. Dat dat nu an ders is wil ik best aanvaarden. We kunnen de klok niet terugdraaien. Maar in sommige opzichten ben ik toch geschrokken. Dat gebeurde pas toen ik, met mijn zware koffers, mijn vakantie voortzette op Vlieland. Vanaf De Cocksdorp tot de aanlegsteiger van de Vlielandboot scheurden er zo'n vier auto's voorbij, waarvan niet één vaart minderde, laat staan stopte om mij mee te nemen. Vanaf de camping op Vlieland was er meteen een auto die mij gratis meenam naar de boot. Maar dat is niet het enige. Het dorpje Oost- Vlieland is nu nog zo puntgaaf als eens alle Texelse dorpen moeten zijn geweest, in ieder geval Den Burg. Op de wegen is het zo, dat je er onbe kommerd kunt fietsen. Duinviooltjes kom je er niet hier en daar tegen, zo als in de Slufter, maar er ligt een vio let waas over de duinen tot op de camping. Toen ik dat allemaal zag en beleefde, drong het tot mij door hoe gevaarlijk een geleidelijke achteruitgang kan zijn, De strandloop die woensdag bij paal 28 werd gehouden, trok behoorlijk wat deelnemers. Ondanks de vele regen was het strand goed beloopbaar en werden er scherpe tijden neergezet. Uitslagen: jeugd 4 kilometer: Denhard van der Slikke 15 30, Richard Stevens 15.56; Robbie van de Zande 16.39. Recreanten 4 kilometer: Carsten Böhm, Paul Verkleij 14.03; Remco de Beer 14 41. Dames 4 kilometer: Ingrid van Lu- bek 16.34; Marijke Stark 16.53; Wndy Terlaak 18.57 Heren 8 kilometer: Ron Daalder 28.38, Jan Zijm 28.40; Kees Timmer 29 54 Heren ve teranen: Piet Bakelaar 31.35; Piet Baanvinger 31.45; Klaus Böhm 31.52. zoals ik meen te constateren op Texel. Gevaarlijk omdat je geneigd bent de dingen voor lief te nemen, totdat het te laat is. Op Texel was gemoedelijk heid regel, haast en drukte een uitzon dering. Op Vlieland is dat nog zo, maar op Texel heb ik het nu anders er varen. Mijn vraag aan Texelaars is dan ook: wat hebt u over voor leefbaarheid en natuur? Wilt u dat Texel een eiland blijft? Tenslotte nog dit: in december 1987 kwam er een VROM-notitie uit, waarin werd voorgerekend, dat het in 2010 onherroepelijk fout gaat tenzij schonere auto's minder kilometers rij den. Maar op Texel lijkt het erop alsof voor die tijd alles afhankelijk gemaakt wordt van de „vooruitgang", die dan bestaat uit meer auto's en meer toe risten. Wat zullen uw kleinkinderen la ter van die „vooruitgang" vinden? H.L. de Beaufort Zetten Het Agrarisch en Wagenmuseum in De Waal is het gehele zomerseizoen ook op zondagmiddag geopend, van 14.00 tot 16.00 uur. Wilde haver is een hardnekkig onkruid dat vooral in de akkerbouw voorkomt. Op tuinbouwbedrijven waar met stro wordt gewerkt, zoals in de bloembollen- en wortelenteelt, wordt wilde haver echter ook aangetroffen. Voor de gehele provincie Noordholland geldt een verordening volgens welke men verplicht is de wilde haver te bestrijden. Op besmette percelen wordt in het voorjaar meestal een che mische bestrijding uitgevoerd. In ieder geval moeten planten die nog op het veld blijven staan, worden uitgetrokken en vernietigd voor het zaad begint te vallen. Op de naleving van dit voor schrift wordt controle uitgeoefend. Als ondanks alle maatregelen er zich toch nog een zware besmetting blijft voor doen, kan ontheffing van de bestrij- dingsplicht worden aangevraagd bij het Landbouwschap, Kruisweg 70 te Haar lem, tel. 023-329952. De aanvrage moet worden ingediend ruim voor het zaad valt. Uiteenlopend zijn de meningen ook over de vraag of de omzettt veel hoger zouden zijn geweest der fraaiere weersomstandighed leder geeft grif toe dat de bezot kersaantallen zeer laag waren het hard woei en regende, zoals vrijdag, maar tussen de buien d< was het heel druk. „Fraai stand weer zou voor deze kermis in Di Koog een veel grotere ramp zijn geweest. Dan komt er overdag praktisch niemand en vanwege vroege sluitingstijdstip zou er 's avonds veel te weinig tijd zijn geweest om dat te compensere kregen we meer dan eens te ho ren. De Koger kermis geldt daar door als „riskant". II Laat ik beginnen met te stellen dat ik het volste vertrouwen heb in de kwali teit van het Texelse ambulancevervoer en de taakopvatting van chauffeurs en andere „bemanningsleden". En laat ik de Teso niet vergeten omdat toch eni ge keren per jaar de dienstregeling in de war wordt gestuurd door mensen spoedvervoer. Toen ik mij echter op de hoogte stelde van de ware achtergron den van het verhaal van de heer Ge rard van der Kooi in de raadvergade ring kwam er een ander verhaal naar voren. Maar mogen wij niet verwach ten van onze bestuurderen dat ze eerst navraag doen naar een „nare" toestand, alvorens een bepaald ten dentieus verhaal de wereld in te slinge ren in een raadsvergadering? Uiteraard zijn er afspraken over de manier van vervoer alsmede over koffie drinken: dat is alleen toegestaan op de „terug reis en zo gebeurt het ook om de spanning met een „bakkie" weg te drinken. Ook daarvoor zorgt de Teso en ook 's nachts. Een hartpatiënt wordt bewaakt vervoerd omdat zich al lerlei complicaties kunnen voordoen. In dit geval is een zeer ernstige toestand met het bijzetten van alle kennis en hulpmiddelen voor de patiënt uiterma te gelukkig verlopen. Een goede beslissing van het in dit geval bewa kende „bemanningslid" was op de alarmknop drukken omdat een dergelij ke situatie alleen door een goede sa menwerking is op te lossen. De taak opvatting van het personeel van de andere ziekenauto is dan zo dat ze zich op de hoogte komen stellen van de ernst van de situatie omdat niet zó maar het alarm wordt ingeschakeld. Een ieder heeft zijn eigen ervaring op gedaan in de loop van de jaren, ook ambulancepersoneel, de ene heeft meer ervaring dan de ander. Dit soort alarmsituaties kan men alleen oplossen als men het een keer heeft moeten er varen en doen. Zo heeft iedere „schoenmaker" zijn eigen leest!!! K. Eissen Den Burg Met meer publiciteit is in elk geval geen patiënt gediend. Op zich be schikken we over een prima ambulan ce. De verpleegkundige heeft denk ik het enig juiste gedaan. Blijft over dat chauffeur P. Smidt niet bij de auto was, hij erkent dat. Hij stond te praten bij het bemanningsbedrijf (met zicht op de auto). De patiënt is ook niet versleept, zoals de geruchtenmachine wil. Hij maakt het naar omstandighe den redelijke wel en is het bedienend personeel zeer dankbaar. De opwelling van de heer Eissen is verder voor zijn rekening. G. van der Kooi In de raadhuiskelder is tot en met 3 augustus een expositie met aquarellen te zien van Margie Nagenast-de la Foss, Tine Lasschuyt-Sont, Hermine Swaanswijk en Emmy Creutzburg-van Beek, alle vier uit Den Helder af komstig. Ze hebben zich allen toege legd op het schilderen van bloemen en landschappen. De expositie is gratis toegankelijk tijdens de openingsuren van het raadhuis. Zich terdege bewust van het omstr den karakter van deze kermis in hei toch al door lawaai geteisterde De Koog, heeft de gemeente scherp in gaten gehouden of iedereen zich a; de afspraken hield. Met name het luisniveau is herhaaldelijk door met gen vastgesteld en daarbij is geblel dat iedereen zich gedisciplineerd he gedragen. Ook de heer H.H. Janvi van het bureau „De Kermisgids" d de Texelse kermis coördineert, was gelijks met de geluidsmeter op pad lette ook op andere eventuele ongi wenste verschijnselen die voor het meentebestuur aanleiding zouden nen zijn om het kermisexperiment De Koog als mislukt te beschouwe Hij hoefde niet op te treden. „Dez kermis is ons erg meegevallen. De meeste exploitanten zijn tevreden, maar ik kan hen geen ongelijk gev als ze zeggen dat de sluitingstijd te vroeg is". Bur Een nogal bittere tegenvaller is de mis geworden voor de exploitantei van de kampeerbedrijven van de K perfoelieweg zoals De Luwe Boshc Dekkerskoog en Coogherveld. Om daar al werd gevreesd voor ernstig waaioverlast voor de gasten vereis de gemeente de centrale muziek, vroeg sluitingstijdstip en het opste van een „geluisscherm" in de vori van een bepaalde parkeeropstellinc de bij de kermis behorende vracht to's, maar dat heeft allemaal te wï gebaat. Nico Ruis van „Coogervel „Er zitten in deze omgeving een duizend gasten, mensen die prijs len op de rust van deze terreinen hebben ze vijf avonden achter eik- tot elf uur die muziek te horen Vooral bij die harde noordwestelijk wind was dat erg storend. Kindere sliepen niet voor elven, enkele me zijn eerder naar huis gegaan. And hebben gezegd dat ze volgend jaa niet op mijn terrein willen zitten al dan weer kermis is. Ik geloof wel alles binnen de normen is gebleve maar voor mensen die prijs stellen rust, is zoiets toch niet te verteren ga daar maaandag over praten op raadhuis". Voor de tweede keer dit seizoen hl Kustzeilvereniging „Westerslag" ee open dag. Zondag aanstaande is i( re belangstellende welkom op het strand bij paal 17, vanaf ongeveer 11.00 uur. Een zeil- en een surfschi presenteren zich daar, leden van vereniging geven alle gewenste infi matie over het brandingzeilen en h ook mogelijk een tochtje mee te varen.. Een groep onbekenden deed in de nacht van vrijdag op zaterdag een greep in de kassa van een eetgelei heid in een bar te Den Burg. De b bedroeg ongeveer 7140,—. De dade wisten ongehinderd te ontkomen De uitzending van radio Veronica plaatsvinden vanaf de Groeneplaat eerste instantie werd gedacht aan lokatie op het strand bij paal 17, n daar geen strandweer wordt verwi heeft men nu toch maar definitief het centrum van Den Burg gekoze In de kassa van het buffet van de veerboot werd vrijdag een vals bilf van 7100,— aangetroffen. Het is m bekend wie ermee betaalde. „Dit vast niet het enige, dus laat men extra op letten", aldus een politiewoordvoerder. De brandingsurfwedstrijd die zond) bij het Island Wave Center te p zou worden gehouden moest wegi gebrek aan wind worden afgelast wedstrijd zal over twee weken, dm zondag 31 juli alsnog worden geho den. De tijden blijven ongewijzigd

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 2