Collegiaal afscheid on rector De Weijer ud-leraar Engels wordt meester teel succesnummers jdens concours Veel toeristen bij wielerwedstrijd Publieksprijs expositie voor Tiny Bakker-Hopman Eerste plaats in Schoort voor achttal Kleppertjes IK WIL'N SPAARHYPOTHEEK MAAR DAN WEL MET DE RENTE 30 JAAR VAST! leading Rein" vertederend Harde wind tijdens Hoornder crossloop uil jDAG 19 JULI 1988 TEXELSE COURANT PAGINA 5 ■B| FA. JAN DEKKER verzekeren - financieren - sparen livütfl 8ernhardlaan 109, Den Burg, tel (02220) 2833 Bij de wielerwedstrijd van vrijdag avond was grote belangstelling van toeristen zowel in de A- als in de B-poule. De jeugd was slecht ver tegenwoordigd, Roel Bakker was hier de snelste. In de B-poule was vooral Jordy Vinke actief. Keer op keer demareerde hij en hij kon de laatste keer een flink gat slaan. Later kreeg hij Willem Trap erbij en deze was hem in de eindsprint te snel af. Derde werd Jacco Vinke die ook peloton was ontglipt. In de A- poule werd aanvankelijk niet veel tem po gemaakt. Richard Koopman dema reerde enkele keren, maar werd steeds teruggepakt. Na vijftien ronden dema reerde Evert Koopman die weer Ri chard Koopman meekreeg. Deze twee renners werkten goed samen en kre gen maximaal een minuut voorsprong op het uitgedunde peloton. De enige die nog enigzins kon volgen was de Duitse gast Peter Galle. In de laatste ronde demareerde Evert Koopman en won gemakkelijk. Uitslag Jeugd. 1. Roel Bakker; 2. Chris de Vries. A-poule: 1. Evert Koopman; 2. Richard Koopman; 3. Peter Galle; 4. Dirk Vinke; 5. Jan Buis. B-poule: 1 Willem Trap; 2. Jordi Vinke; 3. Jacco Vinke, 4 Jurgen Graf; 5 Helmut Krei- enkamp; 6. A. Kool; 7. Jos Huisman; 8 Dirk Eelman, 9. Rob Monster De publieksprijs van de toer-in thema expositie over verdedigingswerken is toegekend aan het textielschilderij „Stormvloedkering" van Tiny Bakker- Hopman. Op 62 van de 142 ingelever de formulieren was haar naam inge vuld. De tweede plaats was voor Sjoerd J. Visser met „Verdedigingswer ken I, II en III". Hij kreeg 11 stemmen. Aan de publieksprijs is een bedrag van nOO- verbonden. Zondag deden 25 Kleppertjes met hun pony's mee aan een groot concours hippique in Schoorl. Bij de afdeling dressuur behaalde het achttal met hun M-proef een eerste prijs met 133 punten. Een goede prestatie, vooral op zo'n concours waar 350 combinaties uit heel Nederland, aan de start ver schenen. Bovendien wist het vier tal beslag te leggen op een zesde plaats met 115 punten. Dit resultaat is voor ruiters en instructrice een mentale steun om over anderhalve week vol goede moed mee te doen aan de Procinciale Kampioen schappen in Middenbeemster. Ook individueel waren er voor de Klep pertjes goede resultaten. Bij het onder deel bestgaande rijpony werd John van der Zwaag met zijn pony Wendy eerste van 165 deelnemers. Bij de L1-dressuur reed Jacobien de Wit een mooie proef met haar pony Tavarez. Van de jury kregen zij 134 punten (2 winstpunten) en werden tweede. Ook Evelyn Eelman met Lindy wist in de M2-dressuur weer een winstpunt te behalen. Zij werden met hun tweede proef eerste met 121 punten. Bij het onderdeel springen reden verschillende Kleppertjes zich in de prijzen. Zo wer den Maartje Duin met Sophia, Annet te Kossen met Denise en Ellis van Eg- mond met Bianca alle drie tweede in hun verschillende springrubrieken. Uitslagen: B-dressuur:(resp. punten en winst punten) Thirza Weel met Lucretia, 122,1; Anne- lies Knipscheer met Johnny, 120, 1. L1- dres suur: 2e Jacobien de Wit met Tavarez 134, 2, Andrea Keyser met Noeska, 125, 1 M1-dressuur Lieneke Roeper met Arabei, 121, 1. M2-dressuur: 1e Evelyn Eelman met Lindy, 121, 1 B-springen A-B pony's (resp. fouten, punten en winstpunten) 2e Maartje Duin met Sophia, 0, 62, 2; Marleen Roeper met Belinda. 3, 59, 1 B-springen E pony's: 2e Annette Kos sen met Denise, 0. voldoende, 2. Sanna Pelgrim met Devil, 3. voldoende, 1. Progressief L- springen. 3e Ellis van Egmond met Bianca,0 Rat in de ochtenduren de keuringen f>r het Nederlands Fjordenstamboek t Warmbloed Paardenstamboek pierland probleemloos waren afge- Jt', openden De Kleppertjes onder I van Karin Bakker met een goed ftorgde en leuk ogende show het |nMurs. Met hesjes in de kleuren a de Nederlandse vlag reden de po stertjes een parade die er wezen *ht. Enig afkeurend gemompel ging op onder de kenners bij het i van de slofteugel van één van de Rbinaties. Het is verboden om met hulpteugel in de ring te verschij- De show die de Lippizanervereni- zou verzorgen werd noodgedwon- Karin Bakker verdient alle hulde voor de ponyclubshow die rij in elkaar had gerat en perfect begeleidde. I Texels I JDl 1 II hypotheken informatiecentrum gelegd tijdens De Weijers studenten tijd. Hij studeerde in Duitsland, waar in tegenstelling tot Nederland de doctorandus-status niet automatisch onderwijsbevoegdheid tot gevolg heeft. Daar was nog een gedegen stu die voor nodig. In 1967 begon De Weijers Nederlandse onderwijs-carriére, aan de Kennemer scholengemeen schap te Bloemendaal. Al na twee jaar werd de jonge leraar Engels gevraagd toe te treden tot de schoolleiding, als conrector voor de brugklassen. De Weijer wendde zijn capaciteiten slechts een half jaar voor dit doel aan. Een sollicitatie bracht hem in 1970 op de Rijks HBS op Texel. Naast alle mooie woorden schroomden de sprekers niet om ook enkele minder leuke momen ten in de herinnering te roepen. Dit min of meer of verzoek van De Weijer zelf, die het feestelijk afscheid be schouwde als een onontkoombare ce remonie, waarbij traditiegetrouw tal van goedbedoelde lofuitingen over het feestvarken worden uitgestrooid, ook als enige kritische kanttekeningen op hun plaats zouden zijn. En De Weijer is iemand die vaak moeilijk" was en zijn kritische mening nimmer onder stoelen of banken heeft gestoken. Spanningen Rector Heetveld memoreerde de span ningen die het gevolg waren van De Weijers compromisloze houding ten aanzien van de inhoud van zijn lessen. ,,Er was sprake van een tegenstelling tussen wat het niveau van de leerlin gen volgens De Weijer zou behoren te zijn en wat het werkelijke niveau van de leerlingen was. Hij weigerde daarin waarbij de dieren in de richting kijken waar ze heengaan, bleek duidelijk dat paarden ook „linkshandig" of „rechts- handig" zijn, daar de een naar rechts beter liep en de ander naar links. De demonstratie maakte de indruk dat veelvuldig was geoefend, maar dat was maar twee maal gebeurd. Kwaliteit De aangespannen rubrieken vormen de basis van het concours van de Vrien den van het Paard. De kwaliteit van de combinaties lijkt nog alle jaren te ver beteren. Zowel de Fjorden als de WPN-paarden waren van een uitste kend niveau. W. Zijm met Zabay won de Zilveren Zweep voor titelverdediger J. de Graaf met Zampa. Dit paard won echter wel het damesnummer met aan de teugel Ans Blom-de Graaf. De prijs voor het schoonste geheel was voor G. Roeper-Keijser met Beatrix voor een prachtige tweewielige wagen. „Leading Rein", het onderdeel waarbij een paard of pony wordt voortgeleid waarop een klein kind zit en waarbij het gaat om de eenheid en fraaie uit dossing van de combinatie, was een succesnummer dat vast in het pro gramma zou moeten worden opgeno men. Een tiental combinaties had er heel veel werk van gemaakt en de hummels op de paarderuggen gaven een vertederend beeld. Een prachtig jonkvrouwtje in het blauw, een aantal clowns en clowntjes, een cowboy met een heus westernzadel op zijn paard, een circusdompteur en twee ballerinas deden de ronde. De mooiste combina tie werd gevormd door Karin Bakker met Kelly en Cynthia. Als een Mexi caanse edelman leidde zij een paard en een ezel voort met daarom twee dames. Carrousel Nog twee keer traden de Lippizaners in de ring. Er werd in een soort vrije oefening getoond waartoe de dieren in staat zijn en er werd een carrousel ge reden met fraaie figuren. Het verschil in ervaring van de ruiters had zijn weerslag op de paarden, maar het ge heel zag er mooi uit. Als traditionele afsluiting van een geslaagde dag werd het landbouwnummer gereden. W.J. Bakker en zijn twee Friesen gingen met de eerste prijs naar huis. Uitslagen: Fjorden keuring: Rubriek 1: Merrieveulens: 1 Irmgarda, fokk/eig R.C. Bornrif De Koog, premie A; 2. Ingsman, fokk/eig. Kiikert, Den Burg, premie A. Rubriek II hensgstveulens: 3. hengstveulen i 201, fokk/eig: M.J. Kikkert, Den Burg, premie A; 4. hengstveulen i 202, dokk/eig: Y Kikkert, Den Burg, premie A. Ru briek III: 1 jarige merieën 6 Heline, fokk/eig. M J Kikkert, DEn Burg, premie A Rubriek IV: 2-jarige merieën 8. Gaby, fokk/eig W A. Sie- U wilt een hypotheek waarbij u de hele looptijd maximaal van 't fiscale voordeel profiteertEn uw netto woonlasten 30 jaar lang onveranderd kunnen blijven, terwijl u tienduizenden i guldens minder kwi|t bent dan bij andere hypotheken. Rijksscholengemeenschap heeft afscheid genomen van enkele enten. Centraal stond de vertrekkende conrector Martin de jer, die de school achttien jaar heeft gediend: eerst als leraar els, de laatste jaren als lid van de schoolleiding. De bijna irige De Weijer gaat met ingang van september in de leraren- maar dat betekent allerminst dat hij verder een rustig leventje leiden, hij wil namelijk zijn universitaire studie rechten voltooien iIs advocaat aan de slag gaan. vut is een werkgelegenheidmaat- Als je dan toch nog wilt gaan en, is de enige mogelijkheid om vrij beroep te nemen", verklaart de de Oosterenderweg woonachtige Veijer. Uiteraard is dat maar een g verklaring: rechten studeren was elijk een oude jeugddroom. De ulling daarvan nam vier jaar gele een aanvang, toen De Weijer zich ixtraneus (toehoorder! liet inschrij- aen de Rijksuniversiteit van Lei- In recordtempo doorliep hij alle imens en staat nu voor zijn laatste met als belangrijkste opdracht het aardigen van een scriptie. Het mag lig verbazing wekken dat het on- verp van De Weijers wetenschap- ke onderzoek verband houdt met s onderwijsachtergrond. „De tsbescherming van de leerlingen in voortgezet onderwijs" is de titel, hij is afgestudeerd, dient De Weijer imaal drie jaar te gaan samenwer- met een „patroon" (een reeds er- n advocaat!. De Weijer kan over nabije toekomstplannen nog niets zekerheid zeggen. Collega's feit dat De Weijer erin slaagde om naast zijn normale dagtaak nog een rechtenstudie te doen, is tekenend voor zijn persoonlijkheid. Althans, dat blijkt uit de woorden die donderdag middag uit de monden van collega docenten konden worden opgetekend. „Martin de Weijer was degene die zijn tussenuren en de pauzes het nuttigste doorbracht", aldus één van dé spre kers. Genoemd werden voorts zijn stiptheid en zijn ongeëvenaarde verba le vermogen. „Gebruikte je die moeilij ke woorden argeloos, of testte je ons bewust uit, heb ik me weieens afge vraagd", zei rector Henk Heetveld hier over. De Weijers zelfdicipline kwam bij voorbeeld tot uiting in de perfecte voorbereiding van zijn lessen. Heet veld: „Toen ik nog conrector was, had ik mijn kantoortje naast het lokaal waar Engels werd gegeven. Ik raakte zó geïmponeerd door de kwaliteit van De Weijers lessen dat ik op een gege ven moment een aantal lessen ben gaan meedraaien. Zowel als leraar als later in de schoolleiding spreidde De Weijer altijd een geweldige inzet ten toon". Gedegen studie Vogens Heetveld was de basis reeds Martin de Weijer: stiptheid en verbaal vermogen. concessies te doen'. Dit vormde mede de aanleiding om in 1984 te stoppen met lesgeven en zich full-time te stor ten op het conrector-schap. Vanaf 1980 had De Weijer beide jobs gecom bineerd. Volgens Heetveld zijn de ge volgen van De Weijers manier van En gels doceren hedentendage nog merk baar op de RSG. „Hij heeft er onmis kenbaar zijn stempel op gedrukt". Als conrector van de bovenbouw hield De Weijer zich voornamelijk bezig met de eindexamens en langere termijn planning. Heetveld toonde zich vol lof over die periode: „Martin was een voortreffelijk collega binnen de school leiding en voor mij als rector een enor me steun. Op hem kon ik blindvaren. Al zei hij meestal „ik", Martin ging overduidelijk uit van het ,,wij"gevoel, als werker in ons team." Luisteren De Weijers echtgenote Elisabeth, zelf enige jaren geleden ook als docente beling, Den Burg, premie A. 9. Garcia, fokk. M.J. Kikkert, Eig: G. Terpstra, premie A Ru briek V. 3-jarige merieën: 11. Feytje, fokk/eig. M J. Kikkert, Den Burg, 1 premie en voorlopig modelpremie; Rubriek VIII: 7 tot en met 12 jarige merieën 15. Bellefleur, eig. R.C. Bornrif, De Koog, 2e premie; 16 Brigitte, fokk: Y. Kik kert, eig: M.J. Kikkert, Den Burg, Ie premie, voorlopig model; Rubriek IX. merieën van 13 jaar en ouder: 18. Souwe, fokk/eig. Y. Kikkert, Den Burg, Ie premie, voorlopig model; 19 Re becca, fokk: Y. Kikkert, eig M.J. Kikkert, Den Burg, 2e premie. Rubriek XI ruinen, 1 en 2-jarige- 22. Gunthur, fokk: G. Verhagen, eig. M. Boon. De Cocksdorp, premie B. 3-jarige rui nen: 23. Ferdi, fokk: G. Verhagen, eig: M Boon, De Cocksdorp, Ie premie en voolopig modelruin. Voorlopige Modelruinen: 24 Davril, fokk: H Kager, eig: M J Kikkert, Den Burg, 1e premie, 25 Giton, fokk/eig- R.C Bornrif, De Koog, premie A. Rubriek XIII modelmeriën: 26. Caramel, fokk: het Fjordenpaard, eig: R.C. Bornrif, De Koog, klasse II, Cicil, Fokk: gebroe ders van der Velde, eig: R.C. Bornrif, De Koog, 1b klasse model; 28. Zara, fokk: Y. Kikkert, eig: R.C. Bornrif, 1a klasse model. Rubriek XIV: stermerieën: 31. Simone. fokk: R. Pannekoek, eig R. C. Bornrif, De Koog, 1a; Sjanette, eig Y Kikkert, Den Burg, 1b. Veulenkampioen: Martin Kikkert, Jeugkampioen. G. Terpstra, 3 jaar en ouder zonder predikaat: Martin Kikkert, Ruinen kampioen: R.C. Bornrif, Kampioen predikaat merieën: R.C Bornrif, Algemeen dagkampioen G. Terpstra. Koninklijk Warmbloed paardestamboek Ne derland afd: Noordholland hengstveulens, type tuigpaard: 199. Gambler, fokk/eig: J. Weel, Den Burg, 2e premie, 200. Goldboy, fokk/eig: Mevro. E. Kooy, Oudeschild, 2e premie Hengstveulens, type tuigpaard: 201. Galland, fokk/eig: D J Witte, Den Burg, 3e premie; 202. Grandioos, fokk/eig: B. G. Beu- ving, Oosterend, 2e premie. 202a Gigant, fokk/eig: P. Daalder, Oosterend, 2e premie Mer rieveulen, type rijpaard, 203. Georieta. fokk/eig: W. van der Linde. De Cocksdorp, 1e premie en aanwijzing C.K Merrieveulen, type tuigpaard: 204. Glenne, fokk/eig. Mevr. Coevert, De Waal, 1e premie en aanwijzing C.K. 4 tot en met 7 jaar zogende stermerrie, type rijpaard: 205 Corieta, fokk: J. Strijker, eig: W.T. van der Linde, De Cocksdorp, aanwijzing C.K 4 tot en met 7 jaar, zogende stamboekmerrie, ('type tuigpaard 206 Zoliene, fokk: P. Daalder, eig: B G Beuving, Oosterend, 2e premie. 4 tot en met 7 jaar, niet zogende stamboekmer rie, type rijpaard: Beriena, fokk. B. Wijvers. eig: mevrouw A H. Bakker-Kamstra, De Koog, 2e premie. 4 tot en met 7 jar niet zogende stamboekmerrie, type tuigpaard 210. Alma, fokk: J. van der Hoorn, eig J Dijker, Den Hoorn, 3e premie. 3 jaar merrieën type tuig paard, 212. Diana, fokk: K. Tissingh, eig H. Bomm, Oudeschild, aanwijzing C.K.; Dinie, fokk: P. Daalder, eig. W. van Ellen, Oosterend, aanwijzing C K. Concours-hippique nieuwelingen 1. Domi nant van h Spigt, 2. Dorus van Th. Witte, 3 Avelina van Comm. Beers-Beers. Aangespan nen Fjorden: 1. Elza van A. Bakker, 2 Melanie van W. Siebeling, 3 Christiaan van PJ. Zijm. Open klasse enkelspan: 1 Zabay van W Zijm, 2. Zampa van J. de Graaf, 3. Avelina van Comm Beers-Beers. Leading Rein 1. Karein Bakker met Kelly en Cynthia, 2 Fam Blom. boe- rengeheel. 3. Cowboygeheel Damesnummer 1. Zampa met A Blom-de Graaf, 2 Vita met A Reiding. 3 Beatrix met G. Roeper-Keijser en schoonste geheel Landbouwnummer: 1. Lets- ke en Gabber van W.J. Bakker, 2. Diana en Ulaan van H. Boom, 3, Elza en Dorus van A. Bakker verbonden aan de RSG, gaf een toe lichting op de overgang van leraar naar conrector. Zij sprak van een metamor fose waarbij De Weijer als conrector als het ware weer leerling werd. „Als leraar probeerde hij met zijn enorme kennis de gezichtspunten van leerlingen en collega's te verruimen. Als conrector heeft hij bewust gepro beerd de signalen van leerlingen en collega's op te pikken". In een zeer persoonlijke, emotionele toespraak liet De Weijer zijn periode bij de RSG Texel vervolgens nog eens de revue passeren. De vele collega's en oud docenten die het afscheid waren ko men opluisteren, waren muisstil, men kon een speld horen vallen. De Weijer dankte collega's die steun en toever laat voor hem waren geweest, jonge leraren die hem tot andere inzichten brachten en wenste zijn opvolger veel succes bij het in de parktijk brengen van de nieuwe onderwijsstructuur, waarvoor hijzelf zo vaak had geijverd. „Wat dat aangaat is dit het juiste mo ment om op te stappen. Alles over ziende zal ik met heel veel plezier blij ven terugdenken aan de acht jaar dat ik conrector ben geweest", besloot De Weijer. Verder werd afscheid genomen van Mariana Höhner (docente Nederlands), de naar Vlissingen vertrekkende Hans van Slooten (lichamelijke opvoeding) en de niet-aanwezige Piet Heertjes (muzikale vorming). Aan de tweede crossloop in Den Hoorn deden vrijdagavond 55 lo pers mee. De tijden waren deze keer in het algemeen minder goed dan vorige week, wat vooral te wijten was aan een harde westen wind die de deelnemers kwelde. Alleen bij de jeugd werd een (veel) betere eerste tijd neerzette. Den- hard van der Slikke legde de 4.250 meter af in 16.13 minuten. Na de prijsuitreiking werden weer extra prijzen verloot onder de deelnemers. Deze extra prijzen worden elke week beschikbaar gesteld door ondernemers uit Den Hoorn. Texelse deelnemers die aan minimaal vier van de zeven Hoornder crosslopen meedoen worden in het eindklassement opgenomen. Vrijdag is de derde loop. De start is om 19.30 precies op het ZDH-terrein aan de Witteweg in Den Hoorn (in schrijven vanaf 19.00 uur). De uitslagen 8 kilometer vrije inschrijving: Ron Daalder, 29.57; 2. Jan Zijm, 30.01; 3. Goar Engelander. 32.12. 8 kilometer veteranen: 1. Piet Baanvin- ger, 31.58; 2. Piet Bakelaar 32.47, 3. E. Broesder 34.56. 4 kilometer, vrouwen vanaf 15 jaar: 1. Ingrid van Lubek 17 38, 2 Tilly Eelman, 19.39, 3. Wendy ter Laak, 20.53 4 kilometer, man nen vanaf 15 jaar: 1. André Brouwer 14 42; 2. Norbert Eelman 15 30; 3. Peter Bakker, 16 56 4 kilometer, jeugd tot en met 14 jaar 1 Den- hard van der Slikke 16.13; 2 Roald van der Slik ke 16 44; 3 André Berghaus 19.06. wnear van de Leading Rein" werd deze Mexicaanse edelman die met de twee dametjes a pad was. [weergoden zijn de Vrienden i het Paard niet goedgezind: lor de zoveelste keer leek het |ncours in het water te vallen ig viel het zaterdag nog iets i en kon het middaggedeeite fog worden afgewerkt. Het aan- succesnummers was dit jaar evenals het aantal Schouwers. gen een beetje gewijzigd, daar de hengst waarmee een spectaculair on derdeel zou worden getoond ziek thuis moest blijven. De honneurs werden waargenomen door Anja Struik en Jo- landa Stel die met twee van deze ede le witte paarden een pas de deux van hoog niveau verzorgden op fraaie mu ziek van Johann Strauss. Uit de ap- puymenten, een moeilijke zijgang

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 5