Cjrom ^wartsjexels in het harL, herbouw van raadhuis vordt niet goedkoop Baatbelasting kan worden afgeschaft College boekt succes: Voordeel van 1.7 miljoen voor burgerij Wettelijk optreden is niet mogelijk Piet Veerman Dutch Viking' t Horntje Kompasschool krijgt nieuwe fietsenrekken Aanrijding Taxi's mogen de Dorpsstraat in Donderdag 21 juli Goënga's supermarkt en specialiteiten slagerij Zeehondenvirus komt dichterbij RICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10.299 VRIJDAG 22 JULI 1988 dvertenties, abonnementen, etc. «ld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, (02220) 2741.. na 18.00 uur 4881 Telefax 02220 - 4111 tie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-2741. werktijd deze week tot en met dinsdag a.s.: Harry de Graaf, Pelikaan- 5, De Koog, telefoon 02228 - 266. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs ƒ19,80 per kwartaal; los 95 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. de nieuwe indeling van het vergrote gebouw. In de vierde bouwlaag komen de kamers voor de wethouders, de B en W-vergaderruimte, de burge meesterskamer en de vertrekken voor de secretaris, de directeur van ge meentewerken en de afdelingen bur gerzaken, bestuurszaken en culturele zaken en onderwijs. Zo ontstaat in de bestaande verdiepingen lucht" om daar tot een praktischer, ruimer en werkbaarder indeling te komen. Tot het bouwplan behoort ook het aan brengen van een hellingbaan in de hal en een daarop aansluitend invalidentoi let, waardoor het raadhuis geschikt wordt voor het ontvangen van rolstoe lers. Het bekende internationale toe gankelijkheidsvignet kan dan worden toegekend. Bij de recente aanpassing van de hal werd al voor een toegang (met lift) voor rolstoelers gezorgd. Het is de bedoeling de bodewoning vrij in grijpend te verbouwen en daar onder meer een drietal kamers aan te bren gen waar de raadsfracties hun verga deringen kunnen houden, maar die ook voor andere (vergader doeleinden) kunnen worden gebruikt. Er komt een keukenvoorziening bij op basis van zelfservice, zodat de vergaderende mensen zichzelf van koffie e.d. voor zien en het dus niet nodig is dat hier voor gemeentepersoneel paraat staat. Onder en bij de bodewoning zullen 98 fietsen kunnen worden geparkeerd en er in komen totaal zeven parkeerplaat sen voor auto's. Als het wat de kosten betreft ook maar enigszins mogelijk is zullen tege lijk met de verbouwing de bestaande bouwlagen een face-lift" krijgen. Het ziet er thans allemaal nogal grauw uit. Ook met de buitenkant van de gevels gaat wat gebeuren om tot een harmo nisch en wat kleurrijker totaalbeeld te komen. De architect is van mening dat in elk geval de bovenrand van de nieu we bouwlaag in een sprekende rode of blauwe kleur moet worden uitgvoerd. Vooral de commissieleden Peter Bakker (PSP) en Tine Krijnen (Texels Belang) Zo zo! het roodhuis er geen uitzien els het huidige schetsplen wordt uitgevoerd, gezien venei de doorbreek neer de Eiemert drongen erop aan dat bij de herinrich ting van het raadhuis aan de privacy van de burgers wordt gedacht. Men sen moeten in het raadhuis vaak din gen bespreken die anderen niet aan gaan en er moet dus contact mogelijk zijn buiten de gezichts- of gehoorkring van anderen dan de rechtstreeks be trokkenen. Wat de daardoor toe te passen bouwtechniek betreft, werd als voorbeeld het arbeidsbureau genoemd, maar ook de Rabo-bank, waar men naast de gewone balies met tussen- schotten voor het routinewerk al gauw naar een aparte hoek of vertrek wordt gehaald als er iets bijzonders aan de hand is. Klimaat Toen de verbouwing van het raadhuis voor de eerste keer werd besproken door de raadsleden, werd al de wense lijkheid van klimaatbeheersing in het gebouw onder ogen gezien. De huidi ge atmosfeer is vaak onaangenaam en Met ingang van 1991 hoeft de gemeente niets meer te beta len voor de transportleiding waarmee het aardgas van Fries land naar Texel wordt gebracht. De Gasunie heeft de beta ling van de termijnen ƒ348.492,— over de laatste vijf jaar van de contractperiode kwijtgescholden. Dat betekent vrijwel zeker een voor deel van totaal 71.742.460,— voor de burgerij, want aangenomen mag wor den dat de gemeenteraad nu de op deze betalingsverplichting gebaseerde baatbelasting zal afschaffen. Dat mag een groot succes worden genoemd voor het college van B en W, dat dit resultaat heeft bereikt na langdurig on derhandelen met de Gasunie. Uit de tijd Het college vond al jaren dat het niet meer in de tijd past dat de gemeente financieël bijdraagt in de transportlei ding. Het gebeurt namelijk nergens in Nederland, ook niet op andere waddeneilanden. Destijds heeft de ge meente zich daar echter bij moeten neerleggen omdat Texel anders hele maal geen aardgas zou hebben gekre gen. Toen enige jaren geleden het buureiland Vlieland aardgas kreeg (no ta bene via een aftakking van de lei ding naar Texel) zonder te hoeven be talen voor die leiding, werd een be roep op de Gasunie gedaan met als bescheiden resultaat dat de door Texel te betalen jaarlijkse bijdrage werd ver laagd van 7387.214,— naar 7348.492,—. Vanaf april vorig jaar zijn pogingen ge daan om helemaal van de bijdrage af te komen en dat is nu dus gelukt. In 1989. en 1990 moet het laatstgenoemde bedrag nog worden betaald; daarna is het definitief afgelopen. Gelukkig Het college is zeer verheugd over deze afloop, want de onderhandelingspositie waarin Texel verkeerde, was niet sterk. De Gasunie had de gemeente zonder meer aan het destijds afgesloten con tract kunnen houden. De gemeente kon in de onderhandelingen met de di- rektie van de Gasunie en in het bijzon der met het hoofd van de afdeling Ver koop, slechts een beroep doen op wel willendheid en het besef wakker roe pen dat het niet redelijk is Texel aan een verplichting te blijven binden, die nergens anders in het land geldt, ook niet in vergelijkbare situaties. De Texelaars hebben momenteel nog te maken met drie soorten baatbelasting, genummerd 1, 2 en 3. Baatbelasting 1 en 2 worden ge heven om het geld voor de beta ling van de transportleiding bij el kaar te krijgen en het is dus te ver wachten dat deze belastingen in gaand 1991 zullen worden ingetrok ken. Baatbelasting 3 is echter in gesteld om de financiering van de gasaansluiting in de zogenaamde onrendabele gebieden van Texel rond te krijgen en die belasting zal dus blijven. drukkend. Omdat het aanbrengen van verbetering met behulp van luchtbe- handelingsapparatuur buitengewoon kostbaar is (het loopt in de tonnen), was die wens in eerste instantie in de ijskast gezet. Maar maandag vroegen toch meerdere raadsleden om aan dacht voor dit aspect. Met name Peter Krijnen en Henk Beumkes vonden dat de oplossing van dit oude probleem een hoge urgentie verdient. Het gaat tenslotte om de arbeidsomstandighe den van de mensen die bij de gemeen te werken. Peter Bakker zei dat wat hem betreft de fractievergaderkamers in de bodewoning zouden mogen wor den geschrapt als daardoor klimaatbe handeling mogelijk zou worden. Papiertjes achter ruitenwisser Meerdere bedrijven op Texel maken re clame door strooibiljetten te steken achter de ruitenwissers van geparkeer de auto's. Niet alle automobilisten vin den dat leuk en bovendien geeft het rommel want veel van dat papier komt uiteindelijk op straat terecht Desge vraagd kreeg Tine Krijnen in de com missievergadering van de burgemeester echter te horen dat optreden tegen de genen die zich bedienen van deze re clamemethode niet mogelijk is krach tens bepalingen in de grondwet. De wet waarborgt namelijk de vrijheid van meningsuiting en het verspreiden van reclamedrukwerken op deze wijze laat men ook daaronder vallen. Ambtenaar Wout Stam vertelde dat wel is gepro beerd de bedrijven er op vrijwillige ba sis toe te brengen om van deze me thoden af te zien. Drie bedrijven zijn het echter blijen doen. Van een gesprek met de burgemeester is het tot dusver echter niet gekomen. Ge hoopt wordt dat uiteindelijk toch ieder een zal inzien dat het op deze manier verspreiden van foldertjes niet goed is voor Texel. De Kompasschool krijgt nieuwe fietsenrekken waarin 30 rijwielen kunnen worden gezet. Ook zullen delen van het schoolplein opnieuw worden betegeld, maar dat zal pas gebeuren als de uitbreiding van de school met een personeels-, administratie- en conciergekamer klaar is. Nieuwe fietsenrekken waren dringend nodig, omdat de oude geheel verroest zijn en veel leerlingen op de fiets naar school komen. Vervanging van de rek ken die in 1957 zijn gekocht stond pas voor volgend jaar gepland. De kosten belopen 72800,—. Waterplassen Herbetegeling van delen van de speel plaats is nodig omdat er tijdens regen achtige perioden waterplassen worden gevormd. Dit komt waarschijnlijk door dat vroeger wel eens zware voertuigen over de speelplaats hebben gereden en omdat bij de aanleg in 1957 geen riole ring is aangelegd. Een 45-jarige inwoner van De Cocks- dorp reed op de Postweg, vlakbij de hoek met de Molenlaan de berm in, ramde een waarschuwingslicht en een verkeersbord en kwam in de greppel tot stilstand. De bestuurder werd voor onderzoek naar het Geminiziekenhuis overgebracht waar hij ook een bloed proef moest ondergaan. Tot 31 augustus mogen taxi's tussen 06.00 en 03.00 uur de Dorpsstraat te De Koog in voor het halen en brengen van gasten van de horecabedrijven in dei straat. Het is echter niet de bedoe ling dat daar een standplaats wordt ingenomen. Het taxivervoer was het enige onder deel van de seizoensmaatregelen voor De Koog dat nog niet was geregeld. Dat lag volgens de gemeente ook aan de houding van de ondernemers zelf. Om een goede aan- en afvoer van gasten naar gelegenheden in de Dorpsstraat mogelijk te maken heeft de gemeente deze ontheffing verleend, maar er zal wel streng op worden ge let dat de taxi's er geen standplaats innemen. Ook zal de politie scherp let ten op het rijgedrag van de chauffeurs. Echt Texels lamsvlees, biologisch dynamische groente, en zuivel, b.d. vlees en brood. Een postkan toor, parkeerruimte voor de deur, brood, broodjes en gebak, Hoornder harten en natuurlijk al les wat u in een gewone super markt ook vindt, vindt u bij in Den Hoorn 02226 - 252 >ol 3mv 9 litbreiding van het raadhuis met een extra verdieping zal jenen guldens kosten, maar het exacte bedrag zal pas enkele maanden bekend zijn als de kosten zijn geraamd de hand van een besteksklaar plan van het architecten- iau WK uit Amsterdam. irec (pi 322 tev )OSI laatstgehouden vergadering je raadscommissie voor alge- en organisatorisch beleid ite de burgemeester duidelijk iet geen „alles of niets"plan lorden, het uitbreidingsproject 1st namelijk niet alleen het rengen van een vierde bouw- merkwaardig vaartuig liep tnsdagavond iaat de NIOZ- en van 't Horntje binnen. Het de Dutch Viking" die zojuist voorspoedige en snelle wijze Atlantische Oceaan was over- token. De Dutch Viking" ?g vorig jaar grote bekendheid n deze hangend aan een ballon oversteek maakte. Deze keer ■d de enorme afstand varend elegd, met twee man aan )rd. Het betreft een experiment tot doel heeft de bijzondere ïhteiten van de capsule en de rumen ten aan boord aan te to- Bij het naderen van de Ne- andse kust kreeg de Dutch Vi- l woensdagmiddag een stuk in de schroef en dreef een tijd doos rond. De bemanning dat euvel zelf verhelpen, irna koers werd gezet naar Helder. Daar werden de dou- forma/iteiten afgehandeld en v/gens ging de Dutch Viking ir de Texelse NlOZ-haven om \r onopvallend voor de landelij- pers te pauzeren. De feestelijke komst in A/mere was namelijk dag gepland en a/s de boot der zou komen, zou dat af- uk doen aan het promotie- et dat de diverse sponsors van experiment beoogden. Het ing-experiment werd vanaf de geleid door oud-Texelaar Kasse imkes. Begeleid door het )Z-vaartuig Griend is de Dutch ing vanmiddag rond vier uur trokken om via het IJsse/meer t Almere te varen. Op de foto Dutch Viking in de NlOZ-haven. laag maar ook de verbouwing van de voormalige bodewoning aan de Parkstraat, het aanpassen en opk nappen van de bestaande bouwla gen en mogelijk zelfs het aanbren gen van voorzieningen om het thans zeer slechte klimaat in het gebouw te verbeteren. Het gaat dus om meerdere onderdelen en als de kosten daartoe zouden dwingen zou van een of meer on derdelen kunnen worden afgezien. De gemeenteraad zal dus straks aan discussiestof geen gebrek hebben. Tot dusver gaf de raad medewerking aan het project door het beschikbaar stel len van een voorbereidingskrediet. De eerste tegenvallende factor voor de bouwkosten is al gesignaleerd. Geble ken is dat de huidige constructie van het raadhuis te zwak is om zonder meer een extra verdieping te kunnen ddragen. Daar is een bijzondere bouw kundige voorziening voor nodig en die werkt uiteraard kostenverhogend. Indeling De nieuwe verdieping betekent een uitbreiding van de werkruimte met 400m2. In overleg met het personeel is al een voorlopige schets gemaakt voor Het zeehondenvirus „Picorna" nadert Texel. Zondag spoelde ter hoogte van paal 26 een dode zeehond aan die waarschijnlijk aan het virus is bezwe ken. Het onderzoek daarnaar werd be moeilijkt omdat het dier ai in verre gaande staat van ontbinding verkeer de. Het vermoeden bestaat dat enkele zeehonden voor de Texelse kust ook al ziek zijn. ,,Er zitten slome exemplaren tussen die er niet gezond uitzien", al dus Jan Kuiper, directeur van Ecoma- re. De dierenverzorger van Ecomare die bij het ophalen van de dode zeehond was betrokken heeft het lijk naar de speciaal ingerichte „Quarantaine- opvang" gebracht. Hij en zijn kleren zijn daarna helemaal ontsmet, om het overdragen van het virus naar de nu nog gezonde dieren in Ecomare te voorkomen.

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 1