(jroen cZwartsJexels in het hart-, irgernis over illegaal amperen neemt toe Schulpengat"krijgt ier VS-propellers Toeriste (19) dood na auto-ongeval an een magnetron es voor het gemak Oosterend op versiertoer Circus zonder toiletten! Goënga's supermarkt en specialiteitenslagerij f469, Aanrijding Ski/der skuut je" produktenmandje van Oudeschi/d Bezwaarschrift tegen Hoornder parkeerterrein ongegrond verklaard lERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10.301 VRIJDAG 29 JULI 1988 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs f19,80 per kwartaal, los 95 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99 17 636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.396. De 19-jarige Areke Vink uit Leer dam is woensdagmiddag om het leven gekomen als gevolg van een eenzijdig auto-ongeval op de Oosterenderweg. diezelfde dag omstreeks kwart voor twaalf 's ochtends. Het meisje was in een auto, die werd bestuurd door haar 20-jarige vriend uit Barneveld, ter hoogte van de kruising met de Spangerweg van de weg geraakt en over de kop geslagen. Het tweetal, dat zich in de richting van Oosterend begaf waar het met een groep een kampeervakantie door bracht, belandde aan de oostzijde van de rijbaan in de sloot. De auto sloeg over de kop en kwam op het aangren zende weiland weer op de wielen tot stilstand. Het meisje werd daarbij naar buiten geslingerd. Zwaargewond werd zij even later per ambulance naar het Gemini-ziekenhuis in Den Helder ver voerd. Het slachtoffer had echter dus danig zwaar hersenletsel opgelopen, dat ze in het begin van de middag overleed. Haar vriend was bij het on geval licht aan de onderarm gewond geraakt en verkeerde in een shock toestand. Toen ik de afgelopen week een voor stelling bezocht van circus Royal in De Koog, wilde ik van het toilet gebruik maken. Tot mijn verbazing was dat niet mogelijk. Mensen van het circus zeiden dat er geen toiletvoorzieningen waren. Ik vond het nogal vanzelfspre kend dat bij een circus, waar honder den bezoekers opaf komen, voor sani taire voorzieningen wordt gezorgd. Omdat het dringend was, vroeg ik of ik niet van een van hun eigen toiletten gebruik mocht maken. Tot mijn stom me verbazing werd me toen verteld dat de circusmensen zelf ook niet over toiletten beschikten in hun wagens. Voor zover ik kon nagaan, was het nog waar ook. Om hun behoeften te doen moesten die mensen de bosjes in rondom het terreinl Dit lijkt me een misstand. Kan de ge meente niet eisen dat dergelijke voor zieningen aanwezig zijn alvorens een standplaatsvergunning af te geven? De gemeente zou er ook zelf voor kunnen zorgen door de mobiele toiletwagen op het terrein te zenen, als tegen prestatie voor het standgeld dat door het circus moet worden betaald. Wie streeft naar kwaliteitsverbetering moet zorgen dat dergelijke basisvoorzienin gen in orde zijn. Geertje van Rijsselbenghe Den Hoorn De kwestie is inmiddels onder de aan dacht van het gemeentebestuur ge bracht. red. Echt Texels lamsvlees Heel veel soorten brood, broodjes en gebak if Een postkantoor if Biologisch-dynamische groente en zuivel en nog veel meer dingen, die u in een gewone supermarkt niet vindt, vindt u bij in Den Hoorn. 02226 - 252 OOK UW BARBECUESPECIALIST en Den Hoorn is dichterbij dan u denktI Brother, Candy, Moulinex, Philips magnetronovens reeds vanaf ctie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-2741. n werktijd deze week tot en met dinsdag a.s.: Frans Hopman, Pater Wit- n 27, Den Burg, telefoon 02220 - 5472 advertenties, abonnementen, etc.: aveld Et De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, >on (02220) 2741, na 18.00 uur 4881 Telefax 02220 - 4111 Het staat wel vast dat het overgrote deel van die illegale kampeerders geen toeristenbelasting afdraagt; althans niet aan de gemeente ondanks de me dedeling van wethouder Barendregt in de raadsvergadering dat ook deze ca tegorie belasting moet afdragen. Op de afdeling financiën van het raadhuis vernamen wij dat clandestiene kam peerders voor de belasting steeksproef- gewijs worden benaderd. De gemeente heeft momenteel een extra man in dienst voor het controleren van de toeristenbelasting. Daardoor wordt veel beter dan vroeger het oog gehou den op het bij de gemeente bekende bestand van legale logiesverstrekkers. ,,Maar als hij onderweg tenten of ca ravans ziet die niet in het bestand voorkomen, gaat hij daar ook op af". Dit optreden leidt niet tot het stoppen van de illegale kampeeractiviteiten, want de betrokken ambtenaar moet al leen letten op de belastingbelasting. Brief De Texelse Vereniging van Logies verstrekkers heeft zich over het illegaal kamperen beklaagd bij het college. In een brief die voorzitter H. Wuis op 8 juli persoonlijk aan de burgemeester heeft overhandigd, wordt de ongerust heid over het verschijnsel vertolkt en wordt gewezen op de rechtsongelijk heid die hier speelt. Omdat de overtre ders merken dat er niet wordt opgetre den ontstaat de indruk dat het ge meentebestuur bewust een oogje dichtknijpt, waardoor het verschijnsel zich steeds opener en omvangrijker manifesteert en straks helemaal niet meer is terug te draaien, ten koste van de kampeerbedrijven. ,,We kunnen ons niet voorstellen dat u dit kunt tolere ren", aldus de brief die door het TVL is geschreven op initiatief van de Re- cron die in het TVL-bestuur is verte genwoordigd. Volgens Harry Wuis heeft de burgemeester beloofd op te treden. „Het wordt wel tijd, anders is het seizoen alweer voorbij en zitten we volgend jaar weer met dat verschijnsel. Ze hoeven er heus niet direct een rel van te maken door die tenten en cara vans te ontruimen, maar de illegale ex ploitanten moeten wel de aanzegging krijgen dat ze er mee moeten stoppen". Maandagavond vond op het kruispunt Ruigendijk-Nieuwlanderweg een aanrij ding plaats gevolg lichte materiële schade. De aanrijding ontstond toen de bestuurder van een uit Duitsland afkomstige Suzuki de Ruigendijk wilde opdraaien en daarbij de bocht iets te ruim nam. Door deze onoplettendheid werd hij geraakt door een hem tege moetkomende Opel, bestuurd door een inwoner van Eindhoven. ..Geen cent teveel hoor!" Erne Tromp-Tuineme, secretaresse ven de Oudeschilder onderne mersvereniging. toont trots een ..Skllder skuut" meeste kampeerbedrijven op Texel zijn momenteel niet vol. hoewel seizoen zijn top heeft bereikt. Tegelijkertijd staan op tal van erven in buitengebied tientallen, mogelijk zelfs honderden illegale tenten en avans. Dat heeft kwaad bloed gezet bij de kampeerexploitanten, die onbegrijpelijk vinden dat de gemeente daar niet tegen optreedt. intwaardiging heeft ook de ge- intelijke mededeling gewekt dat die destiene kampeerders wèl worden aderd voor toeristenbelasting, met irgument dat het één los staat van ander. ral de eigenaars van kleinere cam- zijn boos. Allemaal weten ze ■beelden te noemen van kleinere of ere tenten- en caravanconcentra- op Texel. Het komt zelfs voor dat ale kampeerders gaan staan in de rt van officiële campings en daar ■uik maken van douche en toilet. andere goedkope kampeermetho- lie de laatste tijd op Texel wordt lepast is het neerzetten van tenten irven, in het bos of in de duinen iverleg met een kennis die gewoon op een camping gaat staan. De alen gaan dan bij laatstgenoemden iezoek en maken gebruik van de iteiten van het kampeerbedrijf. Als op een erf van een boerderij of burgerwoning één tent staat, is er niets aan de hand want dat mag. Eén toercaravan mag soms ook, maar daar is speciale vergunning van B en W voor nodig. Meerdere tenten of meer dere caravans is dus altijd illegaal, zo lang het niet om een erkende camping gaar. Voor een stacaravan op een erf wordt van gemeentewege nooit ver gunning gegeven. Deze regeling geldt al jaren. De gemeenteraad had dit jaar bij wijze van proef een andere regeling willen invoeren (vijf eenheden per boerderij) maar daar heeft de provincie een stokje voor gestoken en de oude regeling is dus nog steeds van kracht. Veel Wie nu een tocht over het eiland maakt, komt al gauw tot de conclusie dat met de overal verspreid staande tenten en caravans een aardige cam ping te vullen zou zijn. Den Hoorn heeft een hart, Oude- schild een schuit. In navolging van het „Hoornder hart" heeft ook de Oudeschilder ondernemersvereni ging een mandje met produkten uit het eigen dorp samengesteld: de „Skilder skuut". Niet zozeer ter promotie van enkele exclusieve „typisch Texelse" produkten, als- wel als middel om zich als onder nemers van het vissersdorp te pre senteren. De eerste „skuut" wordt zaterdag om half twee bij de ope ning van de visafslag tijdens het Oudeschilder havenfeest gepresen teerd. De produkten zijn niet perse uniek in hun soort. Zalmpaté en houten kande laars zijn ook elders verkrijgbaar. De produkten zijn echter wèl representa tief voor het dorp Oudeschild, met zijn sterke binding met de zee. Gemeen schappelijk kenmerk is voorts de am bachtelijke vervaardiging c.q. bereiding van de produkten, die van een eerste klas kwaliteit zijn. Visspeciaalzaak Ab Blom leverde zalm paté, terwijl collega Piet van der Star met gepeperde makreel is vertegen woordigd. De bijdrage van Dros Bak kerij is volgens authentiek recept: de krentenkoek „Skilder stoet" (ook als brood te eten). Slagerij Blauw neemt deel met gedroogde gerookte worst met knoflook. Een maaltijd is niet compleet zonder een drankje. Hiervoor zorgt een niet-Oudeschilder, namelijk Karei Bakker uit Den Hoorn met zelf gemaakte appelwijn. Voor de sfeer zorgt meubelmaker Johan Tromp met een houten kandelaar, waar een kaars wordt bijgeleverd. Annelies Jansen van de gelijknamige zeilmakerij tenslotte vervaardigde het miniatuur zeildoek waarmee de „Skilder skuut" getooid gaat. Het opschrift TX 11 verwijst naar het Oudeschilder bottertje dat in origi nele staat in de wierschuur bij het Ma ritiem en Juttersmuseum is te bezichti gen. De inhoud wordt aan de hand van een foldertje met een aangedikt stukje historie voor de koper toegelicht. De tekst is bedacht door initiatiefnemers Ruud Boom en Erna Tromp. Voor de opmaak van de mandjes zorgt Erik Kalverboer van supermarkt Attent. Daar is de „skuut" ook verkrijgbaar, evenals bij de twee deelnemende visspeciaalzaken. De prijs is ƒ37,50. Het bezwaar van de werkgroep Landschapszorg tegen de realisatie van een parkeerterrein op de hoek Rommelpot/Witteweg is door B en W ongegrond verklaard. Dit besluit is conform het advies van de raadscommissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid. Landschapszorg stelde onder meer dat er sprake is van „een perceel agrari sche grond met landschappelijke en cultuur-historische waarde", waar zeld zame paddestoelen zouden voorko men. Bij de gemeente wordt onder kend dat het terrein een zekere waarde heeft. Blijkens informatie van de Pro vinciale Planologische Dienst is de aanwezigheid van zeldzame paddestoe len echter niet aangetoond. De werk groep vindt verder dat de plaats ver keerstechnisch onjuist is gekozen. „Het dreigt een bron van conflicten te worden met wielrijders die gebruikma ken van het fietspad." Deze mening wordt door de gemeente niet gedeeld, omdat het fietspad en de uitgang van het parkeerterrein elkaar niet zullen kruisen. Gedeeltelijk eens is men het bij de gemeente met de twijfel over de benutting van het parkeerterrein op die plaats. Gevreesd wordt dat niet veel automobilisten hun voertuig buiten het dorp willen parkeren. Ook in de raad scommissie ROH kon deze twijfel wor den beluisterd. Anderzijds, aldus stelt de gemeente, is de plaats aan de Rommelpot het enige reële alternatief om parkeerruimte te creëren nabij de verkeersdrukke Klif. >'s nieuwe dubbeldeks veerboot hulpengat" zal worden uitge- met vier Voith Schneider pro- ers, twee aan de voorzijde en e aan de achterzijde, elk met doorsnede van 3.20 meter. jestaande dubbeldekker „Molen- heeft twee propellers, elk met doorsnee van 3.60 meter. De twee i propellers voor het nieuwe schip wenselijk in verband met de eisen legevens met betrekking tot ge it, beschikbare inbouwruimte, aan koppel, maximaal toelaatbare diep- j en dergelijke. Modelproeven Marin", het scheepsbouwkundig fstation inWageningen zijn onlangs nodelproeven afgerond waaraan het voorontwerp voor het schip t onderworpen. Daarbij is geble- dat de eigenschappen van het ontwerp wat betreft snelheid, rem- en dergelijke aan de verwachtin- voldoen zodat het zonder funda- itele veranderingen verder kan wor- uitgewerkt. Eind dit jaar zal het ek (een boek van zo'n 800 zijden) klaar zijn. Meer vermogen als de Molengat krijgt de Schul- jat zes dieselmotoren. In verband de 30% grotere waterverplaatsing iet vermogen van elke motor ech- 1600 kW zijn inplaats van 1300 kW. k en type van deze motoren moe- nog worden bepaald. Een van de i is dat het gewicht geen grotere gang mag veroorzaken dan de sngat heeft. Een grotere diepgang leiden tot het vaker uitvallen van aten wegens laag water. Vooral binnenvaren van de haven van Helder levert bij extreem laag wa- iroblemen op. Het komt thans en kele keren per jaar voor dat de boot om die reden niet vertrekt. Tarieven Het ziet er naar uit dat de tarieven van Teso niet meer dan trendmatig zullen stijgen als gevolg van de ingebruikne ming van het nieuwe schip, althans gemiddeld over langere termijn. Het is wel denkbaar en zelfs te verwachten dat een meer dan trendmatige verho ging in het begin nodig is omdat het schip twee jaar eerder in de vaart komt dan eerst de bedoeling was. Te so kan daardoor niet lang genoeg spa ren om de kapitaalslasten met interne financiering op te vangen. Oosterend maakt zich op voor het feest der feesten .Oosterend Pre sent" dat donderdag a.s. van start gaat. Met man en macht zijn de Ooster- enders aan het werk met erepoor ten, vlaggen en andere versierin gen, warbij geen enkele straat wordt overgeslagen. De foto (van de altijd presente Oosteren der Dirk Kuiter) geeft een indruk van de werkzaamheden).

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 1