Cjrocn <2warL' (Jexels in het harL, ollege wil waarnemer fVL in bestuur VVV Drukte op Texel steeg nog verder i jgt 2 17.45 Relatie TVL-VVV niet ernstig verstoord is Even koffie halen... Kwaliteit drinkwater was öök reden sluiting fabriek Deze week extra voordelig! f\ terie auto-inbraken j noodcamping PWN-team op Hoornder milieumarkt; Zeer groot bedrag uit kluis gestolen <r«£, 5 JONG! JENEVER Gulle Bottelier longe Jenever UsfjjPPlÏHT 15 SEPTfMBf?lïffi7l'^!R,^?S? n ii DINSDAG 9 AUGUSTUS 1988 l3die Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-2741 ien werktijd deze week tot en met dinsdag a s Harry de Graaf, Pelikaan 75, De Koog, telefoon 02228 - 266 iradvertenties, abonnementen, etc.: ïgeveld De Rooy BV Postbus 11, 1790 AA Den Burg, foon (02220) 2741, na 18 00 uur 4881 Telefax 02220 - 4111 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs A19,80 per kwartaal; los 95 cent Postgiro 652. Bankrelaties. Amro Bank nr 46.99 17 636 Rabobank nr 36.25.01.742; NMB nr 67.34.60.398 et college van B en W is voorstander van een extra TVL- rtegenwoordiger in het bestuur van de Stichting VVV Texel omotie. .Gelet op de belangrijkheid van TVL zou dit al dan et gedurende een bepaalde periode het geval moeten zijn", al- is B en W in antwoord op kritische vragen van de raadsleden in Asselt en Poster in de raadsvergadering van 14 juni. Het xels Belang-tweetal hekelde toen de relatie tussen de Stich- g VVV en participant TVL, die „danig verstoord" zou zijn. B W zijn thans echter tot de conclusie gekomen dat het nogal leevalt. I het betoog dat Gerbrand Poster de jum-vergadenng hield, destil- rde het college zelf vermeende elpunten. Burgemeester Ton Schip- r bracht deze vervolgens ter spra- bij het dagelijks bestuur van de (else vereniging van Logies- istrekkers. Daarnaast sprak Schip- j met vertegenwoordigers van de Iine logiesverstrekkers binnen TVL met de voorzitter (Marius Roeper) directeur (Jaap Dekker) van de chting VVV. Op een aantal van de de orde gestelde vragen kon It diep worden ingegaan omdat j betrekking hebben op de interne hg van zaken bij de VVV en daar- |e kan (wil) de gemeente zich in pcipe met bemoeien. Jdeze gesprekken kon de burge- Jester niet opmaken dat er slechte ■standhouding tussen VVV en TVL li heersen. ,,Er is geen sprake van Ji ernstige verstoring van een rela- Imaar het gaat hooguit om nog voldoende communicatie. De fuidelijkheid wordt mede veroor- kt doordat beide organisaties in i opbouwfase verkeren. De VVV lereid hierin verbetering te bren- f, aldus het college. Aangegeven rdt hoe de verwarring in de prak- ontstaat. Bij een aantal leden is nelijk nog steeds onduidelijk hoe organisatiestructuur en de onder- 1e verbanden precies in elkaar ste- Vaak wordt nog uitgegaan van de nacht van vrijdag op zaterdag iren auto-inbrekers actief op en ij de noodcamping aan de sterweg. Vier auto's kregen een lenood bezoek. Van de persone- 'to van een 28-jarige Zweed wer- een autoraampje en een ferslot vermeld, maar er werd !ts ontvreemd. Hetzelfde was het 'al bij de auto van een 25-jarige m uit Noordwijkerhout. Uit de au- jVan een 23-jarige kampeerder uit •nster verdwenen tien cassette- idjes. De inbrekers hadden een aam geforceerd. Bij een 23-jarige immer was de buit het grootst; zijn auto werd een radio- setterecorder gestolen, terwijl luidsprekerbox en een zijraampje rden vernield. Diezelfde nacht »d in De Koog eveneens een auto- raak plaats. Uit een aan de Ruys- n geparkeerde auto van een jarige Duitser werd de versterker ivreemd, alsmede een aantal cas- [tebandjes. de oude VVV, waarvan men per soonlijk lid was. Er bestaat regelma tig verwarring over bevoegdheden en taken. Meerdere malen verstrekte schriftelijke informatie wordt kenne lijk niet goed gelezen", aldus wordt samenvattend geconstateerd. Een oplossing wordt direct toegevoegd: „Om onduidelijkheden zoveel moge lijk uit de weg te ruimen is de VVV voornemens maandelijks met het TVL-bestuur van gedachten te wis selen. Omgekeerd zal dan ook vanuit TVL optimale informatie naar de VVV moeten plaatsvinden. Dat de TVL-vertegenwoordiger slecht zou functioneren in het VVV- bestuur, is bij het onderzoek op geen enkele wijze gebleken" Wèl zullen B en W pleiten voor een extra waarne mer van TVL. Zowel bestuur als indi viduele leden van TVL vinden dat zij zijn ondervertegenwoordigd. Poster had op 14 juni voorts gesug gereerd dat TVL-leden die geen ar rangementen laten verzorgen door de VVV, geen boekingen zouden krij gen. Hiervan is volgens B en W niets gebleken. Een rol speelt vermoedelijk de groeiende voorkeur van de vakan tiegangers voor kwalitatief goede ac commodaties. Exploitanten van eenvoudige onder komens komen daardoor vaak pas in tweede instantie aan bod. Het college is het er verder niet mee eens dat het kantoor in De Koog on derbezet zou zijn; de huidige bezet ting (vijf dagen per week door een zeer ervaren medewerkster) is ac ceptabel. Het college acht het opne men van een raadslid in het stichtingsbestuur overbodig: verte genwoordiging door een ambtenaar voldoet. Tot slot nog een gemeenschappelijke conclusie van alle betrokken partijen: ,,Het is juist geweest de Stichting VVV Texel Promotie op te richten, zodat de promotie eenduidig wordt verzorgd in het belang van het toe risme op Texel". Vanavond zal over de college-visie worden gedebatteerd tijdens de raadsvergadering Veel toeristen en Texelaars dach ten dat zij droomden, toen vrij dag rond het middaguur een watervliegtuig de haven van Ou- deschild kwam binnenvaren. Het was de Engelse Grumman Wid geon vliegboot die in verband met Oosterend Present op Texel was. Het was van het vliegveld opgestegen om het zeegebied bij de Kaap, waar opgetreden zou worden, te verkennen. M. Dun- kely besloot toen om in Oude- schild koffie te gaan drinken, mogelijk op het idee gebracht door zijn Texelse co-piloot Piet Standaart. Het toestel werd toen op het water gezet en voer even later de havenmond binnen om ligplaats in te nemen in de werk- haven. Na het drinken van de koffie op het clubschip van de watersportvereniging werd de testvlucht voortgezet i.i C". De kwaliteit van het Texelse drink water was enkele jaren geleden mede aanleiding om de waterfa- briek nabij Oudeschild te sluiten. Het water voldeed als gevolg van de vermenging met het Moksloot- water niet meer aan de steeds strenger wordende eisen van de Waterleidingwet. Dit staat in een folder die het Provinci aal Waterleidingsbedrijf Noordholland speciaal voor haar Texelse drink waterafnemers heeft laten vervaardi gen. Het foldertje was vorige week voor het eerst verkrijgbaar. Tijdens de Hoornder Donderdag, waarin het the ma „milieu" centraal stond, was na- menlijk een PWN-voorlichtingsteam present met een stand. Het foldertje kon zodoende ook mondeling worden toegelicht, hetgeen volop gebeurde. De verandering van het drinkwater, qua smaak en kwaliteit, is veel Texe laars nog steeds een doorn in het oog. Het college van B en W verzocht het waterleidingbedrijf zelfs om herstel van de oude situatie, gezien de gevolgen van de verandering voor de eilandbe volking. Daarmee werd niet alleen ge doeld op de aanslag in de theekopjes, maar ook op ziekteverschijnselen die het „overkantse" water zou hebben veroorzaakt. Texelse huisartsen kwa men in het geweer. Op een gegeven moment kwam het tot een gesprek tussen de PWN-directie enerzijds en gemeente Texel en lokale huisartsen anderzijds. Hoewel het PWN de Texel se klachten meende te kunnen ontze nuwen, vond men het verstandig het niet bij dat gesprek te laten. Ook de Texelse bevolking zou van meer infor matie moeten worden voorzien. „In de discussie over het wel of niet sluiten van de fabriek kreeg het punt werkge legenheid de meeste aandacht. De an dere argumenten die een rol speelden voor de PWN-directie om tot sluiting over te gaan, sneeuwden zodoende enigszins onder. Maar het is wel dege lijk zo dat het PWN onder druk was gezet door de Inspecteur voor de Volksgezondheid tot het nemen van maatregelen ter verbetering van de kwaliteit van het Texelse drinkwater", verklaarde één der vijf voorlichters. Humusstoffen In de folder staat: „Als in 1984 het Waterleidingbesluit wordt herzien en de eisen strenger worden, voldoet het drinkwater op Texel in een aantal op zichten zoals kleur, ijzergehalte, hard heid en ammoniumgehalte niet meer aan de normen. Het Mokslootwa- ter blijkt heel moeilijk afdoende te zui veren door de humusstoffen die erin zitten". Tegenover kritische vragenstel lers herhaalden de PWN-mensen het geen dan al eerder was verkondigd: de kwaliteit van het Texelse drinkwater was er na het stopzetten van de fa briek juist beter op geworden. „De smaak is anders en de hardheid is tij delijk. Maar het water voldoet straks aan alle normen". Dat „straks" duidt op de geringe hoeveelheid van het landbouwbestrijdingsmiddel Bentazon dal in het drinkwater is aangetroffen, afkomstig van de in de Rijn lozende Westduitse fabriek BASF. Het PWN heeft dit in eerste instantie verzwegen, maar is nu openlijk in de aanval ge gaan tegen BASF, met als doel het drinkwater geheel van een deze stof te vrijwaren. Voorts laat het PWN koolfil ters bouwen om dergelijke bestrij dingsmiddelen bij de voorzuivering te verwijderen. Ontwenning Het in Den Hoorn aanwezige team bestond uit twee voorlichters, een PWN-ambtenaar van het district Scha- gen, een chemicus en een arts. Zo kon men op de meest uiteenlopende vragen een antwoord geven. De arts mocht bijvoorbeeld uitleggen dat zeke re lichamelijke klachten moesten wor den gezien als ontwenningsverschijnse len. „De een kan beter tegen de ver andering van drinkwater dan de an der". Een Texelse huisvrouw kwam met de opmerking dat een zekere ka merplant het blad had verloren na de verandering. Dat zou volgens het PWN uitsluitend met de hardheid te maken hebben. De huisvrouw had overigens zelf ook een oplossing gevonden: een zakje turf molm toevoegen, waardoor de kalk wordt onttrokken. Veruit de meest naar voren gebracht kwestie was de aanslag in de theekopjes. Advies van de PWN-voorlichters: Het water ge woon een minuut langer laten doorko ken, waardoor de kalk neerslaat in de ketel. Juist lekkerder Er waren donderdagavond niet uitslui tend klachten te vernemen. Ook kwa men sommigen melden dat zij het nieuwe drinkwater juist beter c.q. lek kerder vonden. Naast een enkele Texe laar waren het vooral overkanters die dit zeiden. Voor een Duitse familie smaakte het Hollandse water sowieso beter: thuis in het Ruhrgebied heeft het drinkwater een bijsmaakje van chloor... Het PWN-team toonde zich niet ontevreden. Veel mensen waren met gerichte vragen naar Den Hoorn gekomen en de markt was redelijk druk, al was hooguit een kwart van de bezoekers Texelaar De organisatie van de milieumarkt had nog meer actuele stands weten te strikken. Een keur aan Texelse instanties (gemeente, politie, brandweer, rijkswaterstaat enzovoort) en organisaties, waarvan velen die men niet direct met milieuvoorvechters associeert, gaf acte de présence. Eén stand was zelfs uitermate milieuge vaarlijk, maar de elders aanwezige poli tie greep niet in. Dat betrof de kraam van strandjutter Sies Ellen uit Den Hoorn die langs de waterkant gevonden flesjes met zeer giftige chemische vloeistoffen had ten toongesteld. „Maar die kapotgeslagen flessen vind ik eigenlijk het ergste", al dus Ellen. Een andere, opzettelijke, mi lieuvervuiler was Vriendenkring-acteur Marco Bakker, die gewapend met een schetterende draagbare radio zoveel mogelijk rommel op straat trachtte te schoppen Niet alle passanten begre pen dat. Al met al een thema dat ook volgend jaar weer aan bod kan komen, aldus concludeerden de organisatoren. In de nacht van zaterdag op zondag werd in ,,De Toekomst" in De Koog een zeer grote hoeveelheid geld gestolen. Welk bedrag precies wordt vermist werd niet bekendgemaakt. Over de wijze waarop de diefstal werd gepleegd, bestond gisteren nog veel onduidelijkheid. Het bedrag be vond zich in een kluis Het kluis- deurtje was niet geforceerd. Mede door het zomerweer dat eindelijk is gekomen, is de toe- ristendrukte op Texel het afgelopen weekend nog aanmerkelijk toegenomen. Het aantal „vreemde" auto's op het eiland be droeg zondagavond 8660, tegen 7240 op het vergelijkbare tijdstip vorig jaar. |hVN-feam gingvoorzien van foldermateriaal de discussie met voor- en tegenstanders ■■"ef nieuwe drinkwater aan. Ook de rijkspolitie was met een kraam present tijdens de Hoornder milieumarkt. Onder meer werd getoond hoe vanuit de lucht illegale lozingen worden opgespoord. Ook op Texel wordt de ze methode wel toegepast, maar het aantal milieu-delicten is hier minimaal. De nieuwe stroom toeristen kon door Teso niet zonder wachttijden worden verwerkt. Vrijdag moesten automobilisten in Den Helder tussen 10.00 en 16.00 uur een half uur tot één uur geduld hebben alvorens aan boord te kunnen. Zaterdag moest al vanaf 9.00 uur worden gewacht. Die wachttijden liepen na de middag op tot 2 Vz uur. Enkele honderden auto mobilisten hebben dat aan den lijve ondervonden. Het is opvallend dat de mensen te genwoordig veel later van huis gaan dan vroeger, waardoor het aantal wachtenden pas na de middag om hoog schiet. Vanaf 17.30 uur konden de boten de stroom weer bijhouden. Zondag waren in Den Helder geen wachttijden, 's Middags werd het wel druk aan de andere kant. Veel toeristen bleven zo lang mogelijk op Texel om van het mooie weer te ge nieten en keerden daarom laat en enigszins pieksgewijs huiswaarts. Enkele tientallen auto's moesten een uurtje wachten. De toenemende drukte maakte het noodzakelijk de noodcamping op nieuw in gebruik te nemen. In alle accommodatievormen op Texel is thans sprake van een goede bezetting, ook in de particuliere logies en ontbijtsector. LD O LL 2 <DE 5Ué-€ «BOfTBJBt Kikkertstraat 13, De Cocksdorp Waalderstraat 27. Den Burg, tel. 02220-3185

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 1