)osterend Present 1988 iet was weer grandioos idrukwekkend draaiboek JSlfreTto-GuéTu's1^1 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Juf Tiny wordt voorgesteld aan de dorpsnotabelen gemeester den in de feesttent Texelse popbands. Bij de eigen inwoners in middels goed bekend en terecht. Wat zij lieten horen was van een uit stekende kwaliteit. Onder het uitbraken van blauwe rookwolken verscheen een kapitaal aan oude trekkers en Harley David sons op het feestterrein. Europees kampioen motortrial Frans Verhoeve uit Tilburg gaf een show waar de stukken vanaf vlogen. Het was een zeer goede zet van de organisatie deze 20-jarige dienstplichtige naar het eiland te halen. Wat hij presteer de op zijn motor zal niet gauw wor den nagedaan staand op het voorwiel met één hand los, over een balk op één wiel, een sprong over één of meer mensen met de handen los en over auto's rijdend alsof het niets was. Ceremoniemeester Ben Daalder werd uitgenodigd om plaats te nemen tussen de brug waar de wondercoureur overheen sprong. Hij was daar niet van gecharmeerd maar ging toch onder de verzuchting dat hij behoefte had aan een zwaar ragehouder Kees Dros uit Eierland. Er zaten prachtige exemplaren tus sen van zeer uiteenlopende bouwja ren, met en zonder zijspan. Krachtpatsers Er werden touwtrekwedstrijden ge houden van PK's (trekkers) tegen KP's krachtpatsers). Vijf jonge vissers konden een 18 pk trekker niet houden „Maar ze hebben dan ook al een paar nachten feest in de benen", vergoeilijkte Daalder. De CIV-mannen namen het op tegen een 24 PK trekker, maar konden het pas bolwerken toen er 17 touwtrek kers aan gingen hangen... Het afsluitende optreden van trialrij- der Verhoeve gaf de kaartjeskopers nog meer waar voor hun geld. Sluiting De drie dagen Oosterend Present gingen in een feestroes snel voorbij. Het was zomaar zaterdagavond, toen de burgemeester in de muziektuin ter afsluiting zou spreken. Maar eerst gaf Excelsior onder leiding van Betty Witte-Bakker een daverend concert. In ongeveer drie kwartier tijd werden nummers ten gehore ge bracht van het tamelijk klassieke „Royal Procession" tot het zeer po pulaire „Rock around the clock". En dat alles zeer virtuoos en vloeiend. Ben Daalder typeerde het concert treffend met „Klasse van eigen bodem". Burgemeester Schipper vond dat Oosterend zich op een zeer positieve manier bekend had gemaakt aan de buitenwereld. „Lee Towers zong heel lyrisch over My little town New York, maar hij vergiste zich, want hij be doelde natuurlijk Oosterend." Hij vond de deelnemers aan de geza menlijke maaltijd net een groot ge zin. „Mijn vrouw en ik voelden ons wel een beetje als juf Tiny bui tenstaanders. Maar we hebben het zeer op prijs gesteld de tafel te mo gen delen om zodoende te kunnen voelen hoe het is". Schipper vond het eigenlijk jammer dat het feest maar eens in de vijf jaar wordt ge vierd, maar hij begreep dat iedereen er na die periode weer met frisse moed aan begint, omdat dan de in spanningen van het vorige feest zijn vergeten. Hij had bij de marine geïn formeerd waarom het kanon er niet was bij de opening. „Ze vertrouwden het niet om een kanon naar Texel te sturen. Het bleef op de dijk van de Den Helder, gericht op Texel, om de rest van Nederland tegen ons te be schermen. Nou, wij kunnen onszelf wel beschermen", aldus de burger vader, die het laatste nummer dat Excelsior zou spelen opdroeg aan al le Oosterend met de woorden: Oosterend Present 1988, het was weer grandioos. Ben Daalder vond dat de burge meester mocht blijven. „U bent Texe laar met de Texelaars en Oosterender met de Oosterenders". Het bestuur dat deze feesten had mogelijk ge maakt werd in de bloemen gezet en voorzitter Willem van Tatenhove had ook Ben Daalder niet vergeten. En toen was het toch echt voorbij. Wie zaterdagavond nog een ronde door het verlichte en prachtig versierde dorp heeft gemaakt, zal beslist heb ben verzucht, jammer dat het af is en hopelijk zijn de vijf jaren tot het volgende feest gauw om.... Het bestuur van de Oosterend Present-organisatie in de bloemetjes. voor een kapitaal aan oude trekkers shaggie... „Wat een gekke vent. En als het nou was ingestudeerd. Maar ik zag hem om half twee ook voor het eerst", aldus de geestig optre dende Daalder, die zich echter zor gen voor niets maakte, want hij kwam er zonder kleerscheuren of zelfs maar een gekrenkte haar vanaf. „En dan denkt u natuurlijk dat alleen boeren oude trekkers hebben, maar bij de landelijke club zitten bijvoor beeld ook veel doktoren", aldus Jan Uitgeest, die enthousiast toelichting gaf bij het défilé van de oude trek kerclub. De doelstelling van de club is het opsporen, restaureren en ten toonstellen van deze bejaarde machi nes. „Net voorwereldlijke monsters", vond een toerist de massale tracto ren uit vroeger tijden, maar er zaten ook enkele kleintjes tussen. Uitgeest wist er allerlei bijzonderheden bij te vertellen, ook bij de ouderwetse landbouwwerktuigen, die sommigen meevoerden. En mocht er ooit nog behoefte zijn aan een extra museum op Texel, dan hoeft er alleen nog maar een hal te worden gevonden, want de collectie is al klaar' De meeste Harley Davidson-motoren die zich presenteerden in het défilé kwamen van een club uit Den Haag. De oudste (1916) was echter van ga let was weer grandioos", aldus burgemeester Schipper bij de iluiting van drie dagen groot feest in Oosterend. En hij had |ijk: het weer, dat ons de laatste tijd zo jammerlijk in de »ek heeft gelaten, werkte optimaal mee, er was veel publiek alle show's demonstraties en optredens werden stipt vol- ns het indrukwekkende draaiboek afgewerkt. Een drie dagen rend spektakel waarin Oosterend zich presenteerde in alle N zichten. geit en zelfs ganzen zaten. Tot 9.00 uur stonden de handelaren gespan nen voor het Cafeetje. Klokgelui was het startsein en menig boer had zijn beesten verkocht voor hij het wist Het was geen show, er werd echt gehandeld, compleet met handjeklap en er waren gegadigden vanuit heel Nederland. Er werd gevoeld aan de ruggen van de lammeren naar de hoeveelheid vlees en men liep wel een paar keer weg om de boer te bewegen de prijs te laten zakken. „Het is tenslotte geen winkel, er zit geen prijssie op hoor", was de ver klaring daarvoor. Er werd levendig gehandeld en de boeren hoefden met met hun dieren te leuren. „Ze kwamen al met gang uut 't Cafeet je", aldus Henk Tjepkema, die zijn vijftien lammeren gelijk kwijt was. „Wel goed, maar duur", was de me ning van handelaar G.J. van der Ven uit Gellicem over de Texelse lamme ren die te koop werden aangeboden. Hij rende gelijk verder naar een vol gend hok met handelswaar. Martha Witte van de Nes was niet de enige boerin die lammeren aan de man bracht. „Die handelaren maakt het echt niet uit of ze met een vrouw of een man te maken hebben, ze willen toch wel". Europees kampioen Jaap Zuidewind gaf om 11.00 uur een de monstratie schapendrijven met zijn Bordercollies. Het plezier in hun werk straalde van de honden af. Diepgang Zeker 3000 mensen trokken vrijdag middag in korte broek en hemdje naar de Waddenzee ter hoogte van de IJzeren Kaap. Parkeergelegenheid was prima geregeld en op de dijk was voldoende ruimte voor iedereen om een plekje te vinden. Het wa terspektakel stamt uit de tijd dat de vissers streden om de prijs voor de mooist versierde kotter. Die schepen zijn nu te groot en hebben teveel diepgang om voor de dijk langs te komen. De show werd geopend door een helicopter met sleep. Gelijk daar op volgde de landing van een geel watervliegtuig. Het water was de Engelse piloot kennelijk te koud, want hij maakte een aantal „touch downs" voor hij daadwerkelijk de romp in het water liet zakken. Com mentator Kees Schoemaker, die wat moeite had met de taalbarrière, knoopte een gesprekje aan met de Engelsman. Het vliegtuig is gebruikt in een film over Onassis en was daérvoor in gebruik bij de Ameri kaanse kustwacht, voor het lokalise ren van onderzeeërs. Het is eigendom van de piloot, die meerde re toestellen heeft en daarmee luchtshows afgaat De duikclub de monstreerde een historisch pak met koperen helm. Het geheel woog 90 kilo. Via twee leidingen bleef de dui ker verbonden met de oppervlakte en er kon met hem worden gespro ken. Hij meldde een helder zicht en... er lag iets dat op een schatkist leek. Het geval werd opgehesen en droeg het opschrift „Schatkist 1688" Na dat de ketting die erom zat was ver wijderd kwamen er de nummers uit van de toegangskaarten waarmee een gratis rondvaart in een rubber boot van de Marine was gewonnen. Rommelig Tussen de verschillende programma onderdelen vielen gaten, wat het ge heel rommelig maakte en het vermoeden deed ontstaan dat er wat haperde aan het contact met het vliegveld, waar de luchtattracties startten. Andere show-onderdelen werden er tussendoor gestart, zodat op gegeven moment zelfs drie de monstraties doorelkaar liepen! Dit al les werd van commentaar voorzien door Kees Schoemaker die echter over onvoldoende informatie beschik te en zijn heil teveel zocht in flauwe grappen. Vijf parachutisten de monstreerden een sprong. Ze kwa men keurig achter het publiek neer, begeleid door deskundig commen taar van Bob Rienks. Het waterfiet sen veroorzaakte hilariteit. Ingenieuze bouwsels zonken bijna en simpel aangepaste kano's en surf planken gingen met de hoogste eer strijken. Na een tweede manche bleek Marcel Dijker winnaar bij de enkelingen en bouwbedrijf Elco Ver meulen bij de grpepen. Waterballet De mariniers van de Mok verzorgden een waterballet in zeven rubberbo ten. „Alleen een leuk muziekje ont breekt nog", aldus een toeschouwer. Terwijl burgemeester Schipper (hij deed zijn naam eer aan) met een rubberboot naar het „Admiraalschip" werd vervoerd om het gelijknamige zeilen vooraf te gaan werd de DC 3 van de Dutch Dakota Association overgevlogen. De Belgische Pitts Special dubbeldekker met het op schrift „Pentax" ontlokte het publiek vele ohhh's en ahhh's met zijn stunts. Deze werden later nog over troffen door de capriolen van de dubbeldekker met het opschrift „Pepsi-cola". Het admi'raalzeilen dat ondertussen van start was gegaan ging verloren in het motorgeronk. Geruisloos gleden de statige houten schepen voorbij. Het ontbreken van deskundig commentaar was hierbij echt een gemis. Het groeten van juryleden Visser uit Wieringen, Van der Vis uit Oosterend en Hemelrijk uit Oudeschild door het laten zakken en weer hijsen van de fok was één van de onderdelen van het Admiraalzeilen dat hierdoor voor het publiek niet uit de verf kwam. Winnaar werd de Wieringen 35 van het Koopmanschap Amsterdam. De troostprijs was voor ,,'t Garnaaltje" van A. Brul uit Den Helder. De eige naar had dit schip beschikbaar gesteld als „admiraalsschip", waar de burgemeester op meevoer. Hier door kon 't Garnaaltje niet meevaren in de wedstrijd Helicopter Na het vertrek van het watervlieg tuig werd een demonstratie gegeven met een Lynxhelicopter, waarmee onder andere reddingsacties op zee worden uitgevoerd. De show werd afgesloten met een vleugelwiekende groet aan het publiek. Dat het clubschip Brakestem van de duikclub ook prima fungeert als blus boot werd gedemonstreerd door het doven van een „brand" die op een bootje was uitgebroken. Afsluiting van de show was het overvliegen van een Fokker 100. Dit nieuwe, zeer geruisarme vliegtuig is op Texel geen onbekende; het is vaker over komen vliegen. Texelse bands Zo'n 600 kinderen vermaakten zich zaterdagmorgen in de muziektuin uit stekend met clown Gray. En 's mid dags bleken zeker 2200 mensen Oosterend te hebben verkozen boven het strand. „Het leven in Oosterend hangt van evenementen aan elkaar", aldus een verbaasde toerist op de overvolle tribune. Tijdens het mo torspektakel van die middag speel- toeper. bijgestaan door zijn vrouw bij het hijsen van de vlag. zeer creatief, maar ook heel aardig. Dat bleek weer eens tijdens de rond gang toen de lange grijze kousen van Ben Daalder begonnen te zak ken. Spontaan werden van verschil lende kanten elastiekjes aangeboden. En bij het passeren van een van de vele groepjes koffiedrinkende men sen in tuinen werd meteen het lied „Dag burgemeester" ingezet op de maat van „Dag sinterklaasje"... Jassies los De rondgang werd beëindigd bij de tafels waar het stokbrood, de vis en de wijn al klaarstonden voor de historische maaltijd. Buitenstaanders waanden zich in de vorige eeuw en vergaapten zich aan alle kostuums. Voor de 425 eters was het na afloop voldaan „jassies los". Het zou alle maal nog veel mooier worden. Het Strender Spel van donderdagmiddag lokte ongeveer 2200 mensen naar de tribunes, die algauw zaten volge pakt. De dranghekken werden naar voren geplaatst om velen op de grond nog plaats te kunnen bieden. Tegen een levensecht decor met hui zen, nettenboetende vissers en hooi- harkende boeren, loslopende kinderen en kippen werd het verhaal verteld van juf Tiny uit Amsterdam, die naar het dorpje Oosterend kwam om de kinderen lezen en schrijven te leren. Het speelde zich af in de jaren twintig/dertig. Juf Tiny wordt niet opgenomen in de gemeenschap en ze heeft het daar erg moeilijk mee. Haar redder in nood is Pieter van der Vis. Hij probeert haar overal bij te betrekken, maar dat lukt niet erg. Ideeën van een vreemdeling, dat kan toch nooit wat worden? Pas als Pie ter met Tiny gaat trouwen komen de dorpelingen los en wordt zelfs een koor opgericht, het ideaal van juf Ti ny dat men eerst verwierp. Moraal van het verhaal: als Oosterenders een feestje ruiken worden alle twisten bijgelegd. Affiche Het Strender Spel maakte z'n repu tatie waar als hoogtepunt. Alles was er goed aan: een verhaal om een traantje bij weg te pinken, de muziek door Hans Vlaming, Kees de Jong, Nils Lely en Pip Barnard, het prachtige decor van Aris Bremer, de geluidsopname van Rob van Oor- tmerssen, spreker Kees Oosterhof, hoofdrolspelers Jolanda van der Vis, Lodewijk Dros en Hendrik Jan van der Zee en de ongeveer 250 meespelende Oosterenders. Aan het ontwerpen van het affiche was een wedstrijd verbonden die met glans werd gewonnen door Marieke Eelman. Te hard De feestavond met Donna Lynton en Lee Towers was een financieel waagstuk voor de organisatie. Maar ze konden gerust gaan slapen; zo'n 2000 belangstellenden kwamen er op af. De show mocht er wezen, al was de mu ziek wel wat erg hard, iets dat trou wens alle feestavonden het geval was. De bekende zanger werd dezelfde nacht nog met de „Brakenstein" van de duikclub naar de overkant ge bracht. Voor vrijdagmorgen stond een lammerenmarkt op het programma, hoewel in enkele hokken in de Peperstraat ook kalfjes, een Schipper en zijn uw, geheel in stijl verkleed, akten drie dagen lang verschillen- hoogtepunten mee in Oosterend. ;cesnummers waren als altijd het ander spel en de gezamenlijke altijd in ouderwetse kleding. Maar de lammerenmarkt op vrijdag gen en het afsluitende concert Excelsior hoorden daarbij. Wie jrdere lucht- en watershows ft meegemaakt zal die van iterend Present maar matig heb- gevonden. Maar de feesten in lent zullen de geschiedenis in- 7 als zeer geslaagd! rafgegaan door muziekvereniging elsior begaf een groep genodig- zich donderdagmorgen van jshuis de Bijenkorf naar de feest- I op het terrein van familie Ko- I Een vrolijke show van de ivereniging was de inleiding voor Dpenmgshandeling die werd ver- t door oud-OosteVend Present- tuursleden Jo Roeper en Jan Drij- Het was de bedoeling dat een on van de marine zou worden af- choten, maar dat stond waar- ijnlijk twee eilanden verder, op :l was het in ieder geval niet aan- omen. Als vervanging werden e vlaggen gehesen aan weerszij- van de ingang van de feesttent. Ondernemers dertigtal ondernemers en enkele anties als de gemeente en Teso den veel werk gemaakt van hun ids in het beursgedeelte van de t Niet alleen Oosterend was hier egenwoordigd, maar heel Texel, emoniemeester van de drie feest en Ben Daalder gaf na een rond- g door de tent het woord aan de rzitter van het feestbestuur Wil- van Tatenhove. „Zoveel mensen ben geheel belangeloos enorm I tijd en energie in dit feest token dat ik zeg: zoiets kan al- i in Oosterend", aldus Van Telen et „Iedere vijf jaar slaat de vonk :r over" Hij nodigde alle Texe- s en toeristen uit het dorp, „dat j ligt als een plaatje", te bezichti- om dan zelf tot de conclusie te ien dat Oosterend echt het Diste dorp van het eiland is! Aanleiding tentoonstelling was dertig jaar 'den de aanleiding voor het »te Oosterend Present feest. Be ven wilden zich presenteren en attractie stond er toen een 'efmolen bij... Dit zesde jaar werd zeer gevarieerd programma ge len De Oosterender straten wa- weer schitterend. Voorafgegaan lr de burgemeester en zijn vrouw Ploegend door de videocamera's 'gaat de Oosterenders goed) d een rondgang door het dorp 'aakt. Wat was er veel werk van ïaakt. Een sprookjesstraat die de 'l'og naar de kroon stak, met le- sgrote poppen en in de Slotskolk seen enorm paleis met fakir op 'vliegend tapijt, een speelstraat 'reuzendominostenen en andere ''en op kunstige wijze in prachti- 'uinen opgesteld, een sport- spel hobby-straat waarin allerlei vor- ^van vrijetijdsbesteding werden Inbeeld en een aap/noot/mies- Oosterenders zijn niet alleen

Texelsche Courant | 1988 | | pagina 5